گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ ها، میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی آنها - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ ها، میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی آنها
امتیاز 4.30 ( 50 رای )
مهر 20, 1394
180140 بازدید
گزارش نسخه جدید

کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ ها، میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی آنها


کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ ها، میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی آنها

کاربرد انواع پلاستیک

پلاستیک ماده ای مصنوعی است. این ماده از ترکیبات آلی ساده ساخته می شود. پلاستیک برای نخستین بار در سال ۱۸۶۲میلادی توسط یک انگلیسی به نام«الکساندر پارکز» ساخته شد.

در آن روزها این ماده را به افتخار پارکر،« پارکزین» می‌نامیدند. پارکزین اولین پلاستیک ساخته شده در جهان است.

معمولا همراه نام پلاستیک واژه پلی (مثل پلی تن) به کار می‌رود. پلی از یک لغت یونانی به معنای خیلی گرفته شده است. پلی تن یعنی تعداد زیادی مولکول اتن که به هم پیوسته اند.

ساخت پلاستیک در مقیاس تجاری نخستین بار توسط« لئوهنریک بک لند» آغاز شد. او این ماده را از «فرمالدئید و فنل» تهیه کرد. پس از آن روشهای جدیدی برای ساخت پلاستیک ابداع شد و صنعت پلاستیک سازی به سرعت گسترش یافت.

امروزه دانشمندان مواد خام بسیاری کشف کرده اند که در ساخت انواع مختلف پلاستیک بکار می روند. اکثر مواد پلاستیکی را از مواد خام و اولیه ای که توسط صنایع زغال سنگ و نفت خام تولید می شوند.می سازند. برخی از انواع پلاستیک عبارتند از:پلی تن ، پلی استر، پی.وی.سی. و نایلن .

پلاستیک در زندگی روزمرهء امروزی کاربردهای فراوانی دارد و در ساخت بسیاری از کالا ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در ساخت عدسی ها و پنجره هواپیماها به کار می‌رود. در کوچه و خیابان تقریبا در دست هر کس یک کیسه یا کیف پلاستیکی به چشم می خورد.

از پلاستیک در ساخت وسایل بی شماری از جمله سطل لیوان مسواک شانه زنبیل جعبه رادیو ترانزیستور و غیره استفاده می‌شود.

بازارها مملو از اسباب بازی ها و کالاهای ورزشی ساخته شده از پلاستیک اند. الیاف مصنوعی پلاستیکی نیز در تهیه پارچه بکار می‌روند.

امروزه دانشمندان موفق به ساخت انواعی از پلاستیک شده اند که عایق سرما و گرماست. وجود پلاستیک حتی در جراحی و اتاق عمل نیز ضروری است.

جنس پلاستیک از چیست؟

نخستین گام برای تهیه‌ی پلاستیک مطالعه در چگونگی مولکول است. «مولکول» کوچک‌ترین جزء هر ماده‌ای است که عیناً تمام خواص همان ماده را دارا می‌باشد. امروزه شیمی‌دانان توانسته اند مولکول های برخی از مواد را زنجیره وار به هم پیوند دهند، به گونه ای که زنجیره مولکول ها، خواصی غیر از خواص تک تک مولکو ل ها را پیدا می کند. این عمل را «بسپاری» می‌نامند. گاهی هم مولکول های چند جسم مختلف را زنجیره وار به هم پیوند می دهند. این عمل را «همبسپاری» می‌خوانند. بر اثر همبسپاری، جسم جدیدی پیدا می شود که خواصش با اجسام نخستین فرق می‌کند. البته مولکول های زنجیره ای که نتیجه عمل بسپاری یا همبسپاری هستند، بسپار نام دارد. دانشمندان قادرند که با این شیوه ها پیوسته اجسم تازه و نو ظهوری پدید بیاورند. بسپار یا جسم پدید آمده از بسپاری، سرآغاز ساختن پلاستیک نیز بوده است. مواد خام اولیه برای تهیه پلاستیک عبارتند از نفت و گاز .این سوخت های فسیلی بعضا با اکسیژن و کلر برای ساخت انواع پلاستیک ترکیب می شوند.خیلی از چیزهایی که می خریم در پوششها و بسته بندی های پلاستیکی معمولا عرضه می شوند البته برای آن که بتوان آن را نرم و شکل پذیر هم نمود، باید آن را ساییده وبه صورت گرد و یا حبه های ریزی در آورد. آن گاه ماده مخصوصی نیز بر آن می افزایند تا پلاستیکی کاملاً نرم و انعطاف پذیر به عمل آید.پلاستیک دارای خواص بسیاری است. از این رو در بسیاری از موارد به کار می آید. پلاستیک انواع گوناگونی دارد و ازهر نوعی مواد مخصوصی به دست می آورند. برخی را از زغال سنگ، برخی دیگر را از نمک، یا از الیاف پنبه و یا چوب تهیه می کنند. اما به هر حال، در تمام موارد مهم آن است که مولکول ها به ترتیب صحیحی زنجیره وار پهلوی هم قرار گیرند و بعد هم مواد شیمیایی لازم را بر آن ها بیفزایند.

موادی هستند جامد و پایدار با منشاء نفت و گاز که امروز جانشین بسیار مناسبی برای چوب و فلز و شیشه و سرامیک ها می باشند. منشاء اصلی پلاستیک اتیلن (C2 H4) می باشد که خود از اتان و پروپان تشکیل می‌شود.

طبقه بندی پلاستیک ها در مهمترین تقسیم بندی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند:

الف) ترموپلاست ها (پلاستیک های گرما نرم): یعنی پلاستیک هایی که در اثر حرارت نرم شده و در اثر از دست دادن حرارت سخت می شود؛ مثل: نایلون.

ب) ترموست ها (پلاستیک های گرما سخت): منظور پلاستیک هایی که برای اولین بار در اثر حرارت شکل پودری آنها به قطعه ای یک پارچه تبدیل می شود. اما این قطعه دیگر هرگز توسط گرما ذوب نخواهد شد؛ مانند: ملامین، باکالیت. (به علت وجود پیوند های عرضی و شبکۀ سه بعدی)

ترموپلاست ها

مواد پلاستیکی هستند که توسط حرارت به مایع تبدیل می شوند، پس از شکل گیری و حذف گرما شکل نهایی خود را می یابند و هر چند بار که بخواهیم می توانیم آن را بارها ذوب کرده و تغییر فرم داد. ترموپلاست ها دارای مجموعۀ ۱۰خانواده ای می باشند.

که از هر خانواده مهمترین عضوها را به اختصار توضیح داده ایم:

پلی الفین‌ها

الف) پلاستیک پلی اتیلن: (PE) پلاستیکی است ارزان و سبک که مصارف بسیار زیادی دارد. یک نوع از آن که با وزن مولکولی زیاد تولید می شود دارای سختی بالایی بوده و در برابر سایش مقاوم است و در ساخت قطعات اتصال زانو و پزشکی کاربرد دارد.

همچنین تولید فیلم، صنعت بسته بندی، پوشش کاغذ، لوازم آشپزخانه، آزمایشگاه، اسباب بازی، انواع ظروف بادی و تزریقی و ظروف مقاوم در برابر مواد شیمیایی خورنده نظیر اسید فلوئویدریک (HF) و آمونیاک (NH3) کاربرد دارد.

برای افزایش مقاومت پلی اتیلن در مقابل هوازدگی و اشعۀ ماوراء بنفش معمولا ۲% دوده به آن اضافه می کنند.

ب) پلاستیک پلی پروپیلن (PP) : سبک ترین پلاستیک تولید شده می باشد (۰/۹ g/cm³) که خواص آن شبیه پلی اتیلن بوده اما سخت و دمای نرم شدن آن بیشتر است.

پلیمرهای وینیلی

الف) پلی ونیل کلراید (P.V.C) : در دو نوع عمده تولید می شود؛ نوع غیر نرم P.V.C که سخت و شکننده بوده و مقاومت آن در برابر ضربه کم است؛ مانند: انواع لوله ها و اتصالات پلاستیکی مورد استفاده در ساختمان و یا ورق های خشک P.V.C

نوع نرم آن که بر اثر افزودن مواد نرم کننده، نرم و ارتجاعی شده است و در تولید انواع شیلنگ، پرده حمام، بارانی و فیلم های بسته بندی مناسب است. (ماده نرم کننده = دی اکتیل فتالات)

ب) پلی ونیل استات (P.V.A) : همان چسب مصرفی معروف که در ساخت لوازم خانگی استفاده می شود.

ج) پلی وینیل بوتیرال (P.V.B) : چسبی است که در چسباندن شیشه های ایمنی خودرو ها استفاده می شود.

پلی وینیل کلراید

پلاستیکی سخت است که اگر آنرا با ۳۰- ۵۰ درصد P.V.C به صورت کوپلیمر در آوریم، محصول پلاستیکی کاملا نرم و انعطاف پذیر بدست می آید که آن را \”ساران\” نامیده اند، و در برابر بخار آب و گازها کاملا نفوذ ناپذیر است.

پلیمرهای فلئوردار

با افزودن یک یا چند اتم فلوئور به مولکول \”وینیل\” پلاستیک هایی نسوز، مقاوم در برابر حلال ها و مقاوم در برابر عوامل جوی و ماوراء بنفش ایجاد می شود. (برخلاف پلیمرهای تکراردار)

الف) پلی وینیل فلوراید (P.V.F) : پلاستیکی دارای ویژگی های عالی، مقاومت کششی بالا و مقاوم در برابر دما و سایش.

ب) پلی تترا فلورواتیلن (P.T.F.E) : به نام تفلون مشهور است و ماده ای کدر رنگ است که تا دمایº۲۶۰ سانتی گراد حرارت را بخوبی تحمل نموده. ظریب اصطحکاک آن بسیار پایین بوده و در برابر عوامل شیمیایی خورنده، کاملا مفاوم است؛ کاربرد : پوشش ظروف آشپزخانه و واشرهای لوله کشی.

ج) A.B.S : کوپلیمری سخت و چقر که از آن برای لوله کشی پساب و فاضلاب، دستۀ ابزار و پایه مبلمان استفاده می‌شود.

پلی استایرن

پلاستیکی روشن، سخت و شکننده است که از آن اسفنج (استایروفوم) تهیه کرده که دارای وزن حجمی کمی بوده و عایق مناسبی به حساب می آید و به علت محبوس شدن گازها در آن ضریب هدایت حرارتی پایین داشته و در صنایع عایق ساختمانی یا صنایع برودتی (یخچال ها و سرد خانه ها) کاربرد دارد.

پلاستیک های آکریلیکی

نام تجاری آنها \”پلاکسی گلاس\” یا \”لوسیت\” می باشد. شفاف بوده و بهتر از شیشه نور را از خود عبور می دهد و از آن در ساخت تابلوی علائم، چراغ عقب اتومبیل استفاده می شود. مقاومت آن در برابر اشعۀ ماوراء بنفش خوب اما در برابر خراش و سایش ضعیف است.

نایلون(پلی آمید)

به گروهی از پلیمرها اطلاق می گردد که در مونومر آنها نیتروژن وجود دارد. نایلون ها ساختمانی شبیه پلیمرهای پروتئینی داشته همچنین دارای استحکام بالا. مقاومت به سایش خوب بوده و به علت ظریب استحکاک پایین در قطعات درگیر ماشین (دنده ها) ساچمه ها و … کاربرد دارند. نایلون ها همچنین در تولید الیاف مصنوعی استفاده می شوند. (انواع البسه و جوراب) و می تواند تا ۸% وزن خود رطوبت جذب نمایند.

پلی فرمالدئید (استال)

با نام تجاری \”درلین\” تولید و عرضه شده و از آن چرخدنده و برنه ماشین های صنعتی را می سازند.

پلی کربنات

ماده ای شفاف، چقر، مقاوم به حرارت دارای ثبات ابعاد؛ کار آن در تولید کلاه های ایمنی سخت، پیچ و مهره و پرۀ پمپ استفاده می شود.

پلی سولفان ها

دارای سختی و چقری بوده ودر برابر حرارت مقاومند و ضد شعله بوده به نحوی که بخوبی خود شعله را خاموش می کنند.

ترموست هترموست ها پلاستیک هایی هستند که پس از پخت و شکل گیری، دیگر نمی توان با استفاده از حرارت شکل آنها را تغیر داد. ترموست ها دارای سختی بالا، سفتی، مقاومت در برابر حرارت و حلال های شیمیایی و مقاومت الکتریکی بالایی هستند.

ترموست ها بر خلاف ترموپلاست ها از لحاظ شیمیایی پایدار نبوده و فعالند و با گذشت زمان در آنها اتصالات عرضی ایجاد می شود. معمولا به ترموست ها مواد افزودنی از جمله : خاک اره، خاک رس، خاک چینی و الیاف پنبه اضافه می کنند. ترموست ها معمولا شکننده هستند اما لاستیک با آنکه یک ترموست می باشد به علت وجود اتصالات عرضی در مولکول های زنجیره ای آن که به آن \”ولگانیزه\” می گویند و عامل ایجاد اتصال آن گوگرد است؛ شکننده نبوده و آوای حرکت داشته و کاملا ارتجاعی است.

رزین های فرمالدئیدی

از سخت ترین مواد پلاستیکی بوده که همگی شکننده می باشند.

الف) فنل فرمالدئید (P.F): از اولین و ارزانترین رزین های مصنوعی به شمار می رود. نام تجاری آن \”باکالیت\” است که در تولید کلید، پریز، پایه لامپ، پیچ رادیو، لنت ترمز، زیر سیگاری و نیز به عنوان چسب جهت تخته چند لایه کاربرد دارد.

ب) اوره فرمالدئی (U.F) : کاربردی شبیه P.F دارد.

ج) ملامین فرمالدئید(M.F) : پلاستیکی سخت و مقاوم که از آن در تهیه ظروف غذا خوری آشپزخانه استفاده می‌شود.

پلی اتیلن (pe) با پلیمریزاسیون گاز اتیلن تحت فشار و دمای بالا و در حضور کاتالیست های فلزی تولید می شود. تحت این شرایط مولکول های اتیلن به صورت زنجیره های به طول ۵۰ تا ۵۰۰۰۰ واحد تبدیل می شوند و گاز اتیلن به یک ماده جامد سفید کریستالی تغییر حالت می دهد. تصویر زیر مولکول اتیلن را نمایش می‌دهد.

ضمن انجام واکنش پلیمریزاسیون تعدادی شاخه های جانبی نیز در طول زنجیره اصلی ایجاد می‌شود.

پلی اتیلنی که تعداد زنجیره های جانبی آن کم و طول آن ها کوتاه باشد، پلی اتیلن سنگین (hdpe) نامیده می‌شود.

در دما و فشار بالاتر در پلیمریزاسیون شاخه های جانبی بیشتر و بلند تر ایجاد می شود در نتیجه زنجیره ها نخواهند توانست به هم نزدیک شوند، در نتیجه بلورینگی کم بوده و چگالی آن پایین خواهد بود که این پلی اتیلن، پلی اتیلن سبک(ldpe) نامیده می شود.

میزان تولید سالیانه:

سالانه حدود ۱۷۷ هزار تن پلاستیک تولید می‌شود (حدود ۵۰۰ تن در روز) که این رقم در ایران حدود ۴۰ تن در روز است.دیدگاه ها


198 پاسخ به “کاربرد انواع پلاستیک، ویژگی‌ ها، میزان تولید سالیانه و کد بازگردانی آنها”

 1. طاها گفت:

  عالی بود مرسی……………

 2. raha گفت:

  بد نبود میتونست بهتر باشه

 3. فاطمه گفت:

  عالی بوددمتون گرم

 4. فاطمه گفت:

  دمتون گرم ایول

 5. خیلی خوب بود تحقیق علومم رو ازش کش رفتم? ???

 6. تحقیق مدرسم ر ازش گرفتم ?

 7. محیا گفت:

  *ممنونم تحقیق علوم رو نوشتم و اطلاعاتم هم بالا رفت*

 8. آیلار گفت:

  عالی بوددمتون گرم

 9. مهدی گفت:

  سایتتون خیلی خوب بود دوسش داشتم با یه کپی پیست یه بیست علوم گرفتم

 10. aliçĥi گفت:

  خدایش اگهددرحد اطلاعات خودم بخوام بگم همشو میدونستم الا نام سازندش مچکرم که بهم یاد دادید.

 11. احمد گفت:

  مممممممممممممممممممممممممممممممممممممنننننننننننننننننننووووووووووووووووووننننننننن دمتون گرم

 12. m.f گفت:

  خیلی خوب بود فقط اگه میشه منبع تونو بنویسید.مرسی

 13. پریا گفت:

  ممنون تحقیق علوممو از روش کپی کردم بردم مممممممررررررررررسی

 14. زهرا گفت:

  Khyli ziad bod age kam tar bod bhtr mishd

 15. بهاره گفت:

  عالی بود عالی ، به قول یکی از دوستان با یه کپی پیست ۵ نمره عملی علوم رو گرفتم مرسی از ساییتون

 16. نازی گفت:

  دمتون گرم ۵ نفره علومو با یه کپی پیست گرفتم خداقوت

 17. علیرضا گفت:

  عالی بود دمتون گرم

 18. بهار گفت:

  سلام دوست عزیز ممننون از سایت خوبت نمره علومم رو از این سایت گرفتم

 19. بهار گفت:

  عاشقتم با این ساین باحالت اگخ نبود علوم نمره نمیگرفتم

 20. حمید گفت:

  مرسی دمت گرم

 21. حمید گفت:

  خعلی ممنون ازتون

 22. احمد گفت:

  لاااااااااییییییییییکککککککککک….
  چه کردی…
  ممنون بابت همه چیییی…
  راستی…
  یادتون نره به ایمیل سری بزنید…

 23. مطهره گفت:

  عالی بود دمتون گرم

 24. سارا گفت:

  به نظرم به درد یک دانش آموز نهمی نمی خوره راستش سطح بالایی داشت و خیلی زیاد یعنی من که کامل نخوندم شاید اگه می خوندم می فهمیدم در ضمن کد بازگردانی آن یعنی چی و کجا نوشته شده بود

 25. انیکا گفت:

  ممنون واقعا عالی بود

 26. Kimia *^▁^* گفت:

  کامل بود…ولی خب شما که می دونین ما واسه مدرسه می خوایم بهتر بود یه جور خلاصش میکردین….ممنونننن

 27. طاها گفت:

  دمتووووون گررررممممممم تحقیق علوم complete شد

 28. mahdiye گفت:

  عالی بود مرسی فقد بعضی چیزاش اضافه بود اگ در مورد بازگردانی مطالب بیشتری بزاری ممنون میشم دستت درد نکنه …

 29. anita گفت:

  عالی بود واقعا ممنونم فقط یکم طولانی بود اگه مختصر تر بود بهتر میشد

 30. ALIREZA گفت:

  خوب بود. ولی اگه یکم خلاصه تر بود بهتر می شد

 31. دانش اآموز بدبخت گفت:

  خیلی خوب بود اصلا فک نمیکردم که دقیقا همونی که کتاب میخواستو بتونم پیدا کنم ممنون

 32. یگانه گفت:

  برای سطح های بالا تر نوشته شده بود من درحد یه نهمی میخواستم ولی خوب بود بازم ممنون

 33. ندا گفت:

  اگر خلاصه تر بود بهتر بود

 34. حنا خانم گفت:

  عالی بود ولی کد بازگردانی نداش

 35. یاور 1381 گفت:

  مرسی خوب بود شما نبودید الان فردا یه منفی کله گنده میگرفتم خخخخخخ

 36. مریم گفت:

  ایول هم سایتتون عالیه هم نظرای بچها جالبه

 37. مریم گفت:

  ایول هم سایتتون عالیه هم نظرای بچها جالبه?????مرسیییییییییییییییی

 38. امیر گفت:

  مرررررررررسی خیلی خوب بود تحقیقم جور شد فقط دربارهی کد های بازگردانی چیزی پیدا نکردم

 39. لیلا گفت:

  عالیه

 40. Shayan گفت:

  خوبه ولی ای کاش خلاصه تر بود

 41. زهرا گفت:

  خوب بود ولی واقعا زیاد بود مخصوصا برای ما که نباید پرینت بگیریم ولی مطالبش عالی بود دست گلتون درد نکنه

 42. عليرضا گفت:

  مرسی از ادمین عزیز من یک نهمى عاشق شیمیم تحقیم رو در اوردم و یاداشتش کردم مر٣٠

 43. sanaz? گفت:

  مرسیتونم عاولی بود

 44. Setareh گفت:

  عالی بود ولی کد بازگردانی شو من که پبدا نکردم اگه میشه بذارید مرسی.

 45. یاسمین گفت:

  ممنون از نوشتن جواب جمع اوری اطلاعات صفحه ی دوازده کتاب علوم نهم .تشکر می کنم

 46. یاسمین گفت:

  لطفا کد بازگردانی رو هم بزارید تا مارو کچل نکردن

 47. Nrgss گفت:

  awliiiii bud mamnunm.

 48. يه بدبخت گفت:

  خیییییییلى بیشورین?

 49. nafas گفت:

  توضیحات بسیار کامل و مفید.
  ناجیییییییییییییییییییی ۰م۰ بوده انگار
  خیلی زیاد بود
  درمورد کد بازرگانی چیزی نگفته بودین ک

 50. khatereh گفت:

  خیلی خوب بود ولی زیادبودمن که اصلانخوندم رونویسی کردم رفت?????

 51. عاشق دلشکسته گفت:

  عااااااالی بود.
  ممنون بابت اطلاعتتون خیلی راحت پاسخ اطلاعات جمع آوری کنید رو دادم .
  بازم متشکرم
  LIKE

 52. maryam گفت:

  خیلی عالی بود ممون .سایتتون خیلی خوبه.موفق باشین

 53. حسین گفت:

  سلام ممنون از سایتتون ولی منکه رفتم خواندم۱ نمره به مستمر اضافه میشه این معلم ما سخت گیره بععع مرسی

 54. mira گفت:

  واقعا عالی بود به تحقیقات خیلی کمک کرد

 55. امیررضا گفت:

  ممنون برای جمه اوری اطلاعات علومم ازش استفاده کردم

 56. فایزه گفت:

  سلام
  مرسی از مطالب مفیدتون…

 57. مرتضی گفت:

  ممنون از سایت خوبتون.واقعا کار ما رو راحت کردین

 58. امیرحسین گفت:

  دستتطلا واقعا تحقیق عالی بود من که تحقیق علوم سال نهمم بود دقیقا مطلب مورد نیازم همین بود باتشکرد

 59. محمد گفت:

  سلام خوب یکم خلاصش کنید متنو ما معلم مون میگه با دست بنویسید پدرمون در میاد که اینجوری

 60. Sevda گفت:

  خیلی ممنون دهن زینا نژادو سریویس میکنیم ….امین

 61. ی ادم خاص گفت:

  درود واقعا به دردم خورد خیلی ممنون و سپاس.

  ایام به کام یا حق

 62. f.m گفت:

  کتاب چیزای دیگه هم می خواد که تو این نیست………..

 63. shima گفت:

  خیلی ممنون عالی بود

 64. امیرمحمد گفت:

  عالیه واقعا متشکرم like and like

 65. فهیمه افشون گفت:

  عالی بود اطلاعات کاملی داشت ولی اگه می تونست خلاصه تر باشه بهتر می شد

 66. shabnam گفت:

  زیادی طولانیش کرده بودند کاش خلاصه تربود

 67. مهسا گفت:

  ممنون عالی بود خیلی مورد استفاده قرار گرفت واقعا ممنونم

 68. ریحانه گفت:

  کد بازگردانی پلاستیک ها چیه ؟

 69. یاس گفت:

  اگر ممکنه کدبازگردانی رو هم بذارین.

 70. neda گفت:

  اخیش دیگه اینبار میتونم روی دوستمو کم کنم ☺ نمیدونستم اونم همیشه تحقیق علومو از اینترنت مینویسه منم همیشه خودم مینوشتم و خراب میکردم…..ب هرحال tnx

 71. reyhane گفت:

  خیلییییی زیاده ????
  🙁

 72. roya گفت:

  واس تکلیف علوم عالی بود

 73. کتی گفت:

  واهایییییییی مادرررررررر طولانیه

 74. مرتضی گفت:

  ممممممممنووووووووووووووووووووووووووووووووووووون

 75. عبدالواحد گفت:

  میسی تشکر

 76. زینب گفت:

  مزخرفففففففففففففففففففففففففففففففففففففففففففففففففف. واقعا سایت ویکی پدیا مطالب عالی تر و قابل هضم تری داشت.

 77. ziba گفت:

  Manam az ro in tahghigh kardam omid varam moalememon nafahme

 78. ziba گفت:

  Faghat termost manzoresh hamon polimera hast

 79. یوسف گفت:

  عالی. نمرم رو گرفتم.بازم از این چیزا بزارید.

 80. امیرحسام گفت:

  ناموسا دمتون گرم واقعا نجاتم دادید اما فقط من یه چیزیو پیدا نکردم اونم کد بازگردانیش بود اما بازم خیلی ممنون

 81. امیر گفت:

  ممنون از زحمتی که کشیدین واقعا عالی بود دمتون جیزززززززززززز

 82. محمد گفت:

  دمتون گرم واقعا عالی بود !!!اطلاعات کامل درباره ی یک نحقیق چند صفحه ای علوم را داشت…….ممنون

 83. مریم گفت:

  اخیش/ فردا علوم داریمااا. کارم راه افتاد
  باتشکر

 84. zahra گفت:

  عالی بود ممنون مر۳۰

 85. فاطي گفت:

  خوب بوداما کد باز گردانی رو نزاشتید/:

 86. mitra گفت:

  خوب بود…

 87. ترسا گفت:

  عااااااااالی بود

 88. عسل گفت:

  خیلییییییییییییییییییییییییییییییی عالی بودمرسی ازتون سطحشم درست درسطح خودمون بود بازم مرسیییییییییی عشقین

 89. پریسا گفت:

  سلام متشکرم .بابت تحقیق علومم کلی بدردم خورد.
  سپاس از ادمین محترم

 90. امین جون گفت:

  مرسی واقعا به دردم خورد. دقیقا با ((جمع آوری اطلاعات)) صفحه ی ۱۲ کتاب نهم یکسان و یه سوال پرسیده شده و معلممون تحقیق همون جمع اوری رو گفته.تشکرررررررررر…

 91. امین جون گفت:

  مرسی واقعا به دردم خورد. دقیقا با ((جمع آوری اطلاعات)) صفحه ی ۱۲ کتاب نهم یکسان و یه سوال پرسیده شده و معلممون تحقیق همون جمع اوری رو گفته.تشکرررررررررر… باید یه چند تا چیز بنویسم تا تکراری نشه حرفم $$%%&&%%##@@))**((

 92. پوریا گفت:

  عالی خیلی ممنون یعنی توپ کیف کردم یه ۲۰ داد
  ?????????

 93. فاطمه گفت:

  ممنون عالی بود ولی معلمه دستنویس میخواد دست منم داره میشکنه.

 94. امیر گفت:

  سلام
  ممنون از مطالبتون
  یه سوال این پلاستیکی که در ساخت بدنه و قاب بدنه موتورهای پالس و ویو استفاده میکنن
  از چه نوعیه؟؟؟

 95. ترلان گفت:

  عالی بود 🙂

 96. sara گفت:

  عزیزان می خوام نوشته بالاروتوDVDبزارم ولی هرکاری کردم نشد

 97. ندا گفت:

  واقعا عالی بود?✌✌

 98. aliahmadi گفت:

  مرسی عالی بود

 99. roya گفت:

  میشه گف عاالی بوود?,من خودم ۰/۵نمره فعالیت کلاسی رو گرفتمم?

 100. Ardavan گفت:

  Ali bood merc??

 101. رها گفت:

  عالی بودخیلی بهم کمک کردهم تودرس وهم بیشتردرموردپلاستیک یادگرفتم

 102. رها گفت:

  عالی بودخیلی بهم کمک کردهم تودرس وهم بیشتر یادگرفتم

 103. امیر گفت:

  خیلی طولانی یکم کم یا خلاصه کن ممنون از این مطلب خوبت قربونت بای فقط بر نداشتمش چون زیاد بو بای.

 104. جواد گفت:

  سلام.ممنون . برای تحقیق مدرسه استفاده کردم. مرررررررررررررررررررررررررررررررررررسی

 105. دانیال گفت:

  خیلی زیاده یه چیزی کلی نیست

  به هر حال ممنون

 106. Gazalex گفت:

  کاش خلاصه تر بود

 107. sbw گفت:

  دمتون گرم …عالی

 108. nafas گفت:

  منم واسه تحقیق میخوام فعلا اسکیرین گرفتم برم بنویسم ببینم چی ب چیه?

 109. کیانا گفت:

  عالیییییییییییییییی

 110. ایمان گفت:

  عافرین دارین بروبچ دمتون گرم

 111. عالی ولی زیاد ولی سخت ولی خوب راستشو بخوای داقون بود
  شوخی کردم خوب بود دست سازنده ی سایت هم درد نکنه

 112. علی گفت:

  اوکی دمت گرم

 113. ریگی گفت:

  خوبه واسه اطلاعات

  ممنون

  باتشکر : ریگی

 114. ریگی گفت:

  خوبه واسه اطلاعات

  ممنون ??

  باتشکر : ریگی

 115. mobina گفت:

  خیلی خوب بود very Good

 116. mobina گفت:

  برای پاورپنت به دردم خورد تشکر.

 117. ؟؟؟؟؟ گفت:

  با سلام بابت اطلاعات سپاس گزارم فقط نشلنه ی پلی پروپین نداشت

 118. nazanin گفت:

  عالیه واقعا مرسی

 119. عباس گفت:

  عالی،ولی یکم زیاد بود

 120. عرور عمر گفت:

  کد بازگردانی نداش

 121. MAHBOOB گفت:

  خیلی عالی و کامل دمتون گرررررم

 122. A.S گفت:

  اقا ممنون بابت این مقاله بنده نکاتی را راجع بهش جمع اوری کردم که بلد نبودم و اگر از نظر ادمین مشکلی ندارد این نکان را در کلاس برای معلم خود شرح دادم تا هم بچه ها چیزی یاد بگیرند هم نمره ای از این تحقیق بنده بگیرم متاسفانه باید بگویم کمی مدار مقاله ای که ادمین محترم اماده کرده زیاد میباشد و ادم فکر میکند که این مقاله برای رده های دانشگاه و بالاتر است و ان را نمیخواند ولی در کل تحقیق خوبی بود من ایمیل رو هم ثبت کردم برای مقاله های بیشتر با تشکر

 123. لطفعلی خانی گفت:

  نهخ

 124. عسل گفت:

  واااای مرسی عالی بود بالاخره این معلم سگ ما از من راضی شد

 125. سوگند گفت:

  کم خوب بود

 126. جواد گفت:

  عالی بود😁😁😁😁

 127. 123 گفت:

  سلام ممنون ولی چرا چیزی درمورد کد بازگردانی انواع پلاستیک ننوشته بودید?

 128. Zahra♡Ali گفت:

  raha میشع چرت نگی مسخره
  ینی چی میتونست بهتر باشع چرت میگیا😐😐😐😐

  خعلی خوب بود ممنون من تحقیق علوممو از اینجا گرفتم عالیع

 129. ho3ein گفت:

  مرسی از این که به فکر ما دانش آموزان هستین 😁

 130. Raha گفت:

  بد نبود
  در کل ممنون

 131. به توچه گفت:

  سایت خوبی دارین ولی زیاد به درد متوسطه اول نمیخورهه

 132. محمدرضا گفت:

  ایول…

 133. prnia گفت:

  همه مطالب عالی و فوق العاده*_* متشکرم

 134. m گفت:

  مرسی بابت اطلاعات خیلییییی خوبتون واقعا خیلی کمکم کرد واسه تحقیق علوم هم ازش برداشتم عالی بود و به اطلاعات خودمم خیلی اضافه شد
  مرسیییییی

 135. Aylar گفت:

  بساار عالی و مفید دستتون درد نکنه♡♡

 136. pari گفت:

  آغا این بخش کامنتا رو ببندین میانگین ساعت مطالعه ی بچه های نهم حداقل دوساعت افزایش پیدا میکنه. همه ریختن کامنت همو ریپلای میکنن:)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *