گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

پمپ های انتقال دهنده STICK-Water - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

پمپ های انتقال دهنده STICK-Water
فروردین 20, 1394
752 بازدید
گزارش نسخه جدید

پمپ های انتقال دهنده STICK-Water


پمپ های انتقال دهنده STICK-Water

در نتیجه سانتریفوژ کردن press water و جداسازی روغن از آن به باقیمانده Stick water گفته می شود که این محلول چسبنده حلوی مواد پروتئینی و مواد معدنی است در مخزن ذخیره دو ج داره انبار می گردد. پس از گرم نمودن Stick water توسط بخاز، بوسیله پمپ های انتقال دهنده که بر روی مخزن نصب شده اند این سیالا به دستگاه تغلیظ کننده که از چند اوپراتور بصوری سری تشکیل شده است جهت تغلیظ پمپ می گردد.

دستگاه تغلیظ کننده EVPORATOR

تغلیظ کننده ها در کارخانه آدرماهی معمولاً از چند دستگاه تشکیل شده اند که هر یک مجهز به سیستم بخار برای گرم کردن مواد ورودی و یک پمپ خلاء برای پائین آوردن فشار می باشند که بنام Multipleffect مشهوراند. بدین ترتیب درجه حرارت از ۱۳۰ درجه سانتیگراد به ۱۲۰، ۱۱۰ و ۶۰ درجه رسیده و همزمان به ترتیب غلظت Stick water در آنها افزوده می گردد. در نتیجه غلظت مواد جامد در Stick water از ۷ درصد به ۵۰-۴۰% میرسد که با اضافه کردن این مایع به گوشت ماهی در خشک کن ارزش غذایی آن بالا رفته و آرد ماهی که به این نحوه تهیه می گردد بنام Full meal یا Whole meal که درصد پروتئین آن بین ۶۵-۶۰ درصد است نامیده می شود.

 

 

دستگاه خشک کن DRYER

برای خشک کردن آرد ماهی معمولاً از دو نوع خشک کن براساس گونه ماهی (کم چرب یا پر چرب) استفاده بعمل می آید که عبارتند از:

۱- خشک کن دوجداره Indirect, Steam, Jacketed Dryer

۲- خشک کن بوسیله هوای داغ مستقیم Pneumatic, Airlift Dryer

از خشک کن دو جداره که بوسیله بخار آب حرارت آن تأمین می شود برای خشک کردن ماهیان کم چرب استفاده می شود. در صورتیکه از خشک کن Airlift Dryer بیشتر برای خشک کردن ماهیان چرب مثل قبادیاهک ماهی استفاده بعمل می آید.

۱- خشک کن دو جداره

این نوع از خشک کن ها قادرند که به ماهیان کم چرب را که در نتیجه حرارت دیدن تبدیل به یک ماده چسبناک می شوند، را خشک نمایند. این خشک کن ها از یک لوله دوجداره ساخته شده اند که طول آن حدود ۴۵ متر است و در وسط لوله داخلی یک شافت پره دار تو خالی تعبیه شده بطوریکه فاصله پره ها بایستی تا حد امکان نزدیک به دویاره خشک کن باشند. در زمان خشک کردن بوسیله عبور بخار از داخل سفت کمک به بالا بردن درجه حرارت می کنند. مدت زمان خشک کردن با این دستگاه حدود دو ساعت می باشد. مواد در داخل خشک کن با سرعت ۳۰ سانتیمتر در دقیقه حرکت می کنند. جهت صرفه جویی در فضا معمولاً خشک کن را از چند سیلندر بطول ۱۳-۱۲ متر و به قطر ۱ متر روی هم قرار می دهند. در نتیجه مواد اولیه از انتهای سیلندر بالایی به قسمت ورودی سیلندر دوم و الی آخر وارد می شود در نهایت کلوخه ماهی خشک و آماده برای آسیاب شدن از دستگاه خارح می شود. یک کارخانه آدرماهی با ظرفیت  تن مواد اولیه در ساعت دارای ۳ الی ۴ سیلندر می باشد. فشار بخار مورد مصرف این چنین کارخانه ای معمولاً بین Ib/m45-25 می باشد.

آسیاب کردن GRINDING/MILLING

آرد ماهی که از دستگاه خشک کن خارج می شود معمولاً دارای دانه های درست و کلوخه (Scrap) مانند می باشد و از طرف دیگر داغ است. لذا برای آسیاب کردن می بایستی ابتدا، آنرا سرد نمود تا خطر آتش سوزی در زمان آسیاب کردن بوجود نیاید. پس از سرد کردن کلوخه های ماهی از یک دستگاه جداسازی فلزات Magnetic device (آهن ربا) عبور داده می شود تا اگر فلزی در داخل مواد باشد جدا شده و وارد آسیاب نشود که در غیر این صورت وجود فلزات در مواد ورودی به آسیاب باعث صدمه زدن به آن می شود.

آسیاب تشکیل شده است از تیغه های گیوتینی مانندی که در چند ردیف بهم متصل شده و دور یک شفت بوسیله یک الکترود موتور با سرعت چند هزار دور در دقیقه حرکت می کند. در نتیجه برخورد کلوخه و دانه های درشت به این تیغه ها تبدیل به پودر یا ذرات کوچک می گردد. پس از پودر شدن ذرات از داخل یک الک با چشمه های مشخص عبور می کند و بدین ترتیب پودر ماهی با اندازه های همسان تهیه می گردد.

 

روش بوزدائی

در زمان تولید آرد ماهی متأسفانه بعضی از مواد که دارای بوی خیلی تند و ناخوشایندی برای انسان می باشد تولید می گردد. در نتیجه ساکنان اطراف یک کارخانه آردماهی فوراً متوجه وجود چنین کارخانه ای در همسایگی خود می گردند. در صورتیکه ممکن است کارخانجات دیگری در همان نزدیکی ها باشد که حتی مواد آلوده کننده خطرناکی تولید کنند و هوا را آلوده نمایند اما بعلت عدم وجود بو کسی متوجه آنها نمی گردد. لذا برای جلوگیری از شکایت مردم و در جهت کم کردن بوی برخاسته از کارخانه آرد ماهی بایستی به دستورات زیر به دقت عمل شود:

الف) قبل از ورود به کارخانه

۱- استفاده از مواد اولیه تازه

۲- استفاده از ظروف سر بسته و بدون تراوش برای حمل مواد اولیه به کارخانه.

۳- نگهداری مواد اولیه در انبار با درجه ۱۵-۱۰ درجه سانتیگراد

۴- شستشوی کامل ظروف پس از تخلیه.

۵- قرار دادن هوا با هواکش در بالای دستگاه پخت ، پرس و خشک کن و هدایت هوای جمع شده به داخل تنور دیگ بخار در صورت امکان

ب) استفاده از روش های بوزدائی در کارخانه

در صورتیکه تمام دستورات بالا در کارخانه آردماهی به اجرا، گذاشته شود. در نتیجه مواد بوزا فقط منحصر به محل های ایجاد بخار مثل دیگ پخ، پرس و بخصوص خشک کن خواهد گردید. حال اگر بوسیله نصب هواکش در تمام قسمت های کارخانه و نصب «هوا» در بالای دستگاه های فوق الذکر می توان تمام مواد بوزا را بوسیله یک مجموعه از هواکش ها جمع کرد و سپس برای از بین بردن مواد بوزا جمع شده می توان از سه روش به شرح زیر استفاده نمود.

۱- استفاده از مواد معطر MASKING

۲- استفاده از دوش آب و مواد شیمیایی WATER SCRUBING AND CHEMICAL

۳- سوزاندن INCINERATION

۱- استفاده از مواد معطر

این روش شامل اضافه کردن مواد معطره به بخارات کارخانه است. بررسی ها نشان داد که بعلت اختلاف در دانسیته مواد معطره با بخارات بوزا پس از مدتی این دو از هم جدا گشته و در نتیجه این روش برای پوشاندن بوی ناخوشایند کارخانجات آرد ماهی موفقیت آمیز نبوده است.

۲- استفاده از دوش آب و مواد شیمیایی

استفاده از دوش آب برای کم کردن مواد بوزا از بخارات حاصل از کارخانه آرد ماهی در صورتیکه به مقدار کافی آب در دسترس باشد مفید می باشد. امّا باید خاطر نشان کرد که مشکل را کاملاً حل نمی کند زیرا باعث می گردد که مواد بوزا از هوا نسبتاً گرفته شود و به آب اضافه شود که می تواند در صورت ورود آنها به آب رودخانه مشکل زا باشد. در این روش یک برج به ارتفاع ۱۰-۵ متر در کنار کارخانه ساخته می شود. این برج با چند ردیف از طبقات شن ماسه و سرامیک کشبک قفسه بندی می گردد و آب بصورت دوش از بالا و هوای جمع شده از روی دیگ پخت، پرس و دستگاه خشک کن از طرف پائین به آن تزریق می شود. در نتیجه حل شدن مواد بوزا در آب، بوی هوای خروجی از کارخانه آرد ماهی به اندازه قابل توجهی گرفته می شود.

در بعضی از کارخانجات آرد ماهی به آب مورد استفاده مواد شیمیایی مثل سدیم هیپوکلریت Sodium hypochlorite، پرمنگنات پتاسیم، Potassium permanganate و یا ازن اضافه می کنند. بعلت خاصیت اکسیداسیون این ترکیبات مواد موجود در بخارات متصاعد شده از کارخانه اکسیده گردیده و در نتیجه باعث از بین رفتن بو می گردند. معایب این عمل یکی هزینه آن می باشد و دیگری ورود مواد شیمیایی مصرفی به محیط آبی می باشد که خود منشأ آلودگی دیگری است.

۳- سوزاندن بخارات INCINERATION

یکی دیگر از روشهای از بین بردن بوی کارخانه آرد ماهی سوزاندن بخارات حاصل شده می باشد. در این روش بخارات را در کوره ای با درجه حرارت C ْ۸۰۰-۷۰۰ درجه سانتیگراد بمدت ۲-۱ ثانیه وارد کرده. این عمل یکی از روشهای بسیار موثر برای از بین بردن بو می باشد. برای کارخانجات کوچک می توان بخارات را به کوره دیگ بخار وارد کرد و بدین ترتیب به مقدار زیاد از تولید بوی ناخوشایند بعلت اکسیده شدن مولکول ازت به NH4OH هیدرات آمونیوم جلوگیری نمود. از طرفی این عمل باعث پائین آمدن هزینه خواهد شد.

۱۲- بسته بندی

در زمان آسیاب کردن معمولاً به کلوخه ماهی ماده آنتی اکسیدان Ethoxyquin به مقدار mg/kg100-400 اضافه می شود. پس از آن آرد ماهی آسیاب شده توسط دستگاه بسته بندی در داخل بسته های ۲۵-۲۰ کیلوئی بسته بندی و به انبار حمل می شود.

ترکیبات آردماهی

آرد ماهی معمولاً از چهار جزء اصلی مثل پروتئین، چربی، رطوبت و خاکستر تشکیل شده است. مقدار و کیفیت این اجزاء تا حدودی مربوط به ماده خام مورد استفاده دارد. کیفیت آرد ماهی تا مقدار زیادی بستگی به درصد استخوان، رطوبت و روغن و پروتئین موجود در آن دارد. در زیر دامنه تعییر تشکیل دهنده آرد ماهی نشان داده شده است.

دامنه تغییرات در آرد ماهی %

رطوبت ۱۰-۶ ؛ چربی ۱۲-۵ ؛ پروتئین ۷۵-۶۰ ؛ خاکستر ۲۰-۱۰

رطوبت کمتر از ۶۰ درصد به ندرت دیده می شود چون آرد مذاهی بسیار خشک بزودی رطوبت موجود در هوای مرطوب اطراف را بخود جذب می نماید. رطوبت زیادتر از ۱۲% باعث کپک زدگی می گردد. برای جلوگیری از جذب رطوبت معمولاً آرد ماهی را در کیسه های Poly Etylen  بسته بندی می نمایند. چربی موجود در آرد ماهی از نظر تجارتی چندان ارزشی ندارد. معمولاً آرد ماهی براساس درصد پروتئین آن ارزش یابی می گردد. از طرفی چربی موجود در آرد ماهی درصد پروتئین را پائین می آرود و وجود بیش از حد آن در آرد ماهی باعث می گردد که گوشت حیواناتی که از آن تغذیه کرده اند طعم و مزه ماهی بخود بگیرد آرد ماهی با چربی کمتر از ۱ درصد کمتر تولید می شود مگر اینکه روغن گیری از ماهی بیش از حد انجام گرفته باشد و یا آرد ماهی از ماهیان کم چرب White lean تهیه شده باشد. همچنین اگر در مراحل مختلف تهیه آرد ماهی دقت نشود و یا عمل پخت (انعقاد پروتئین) بطور کامل انجام نگرفته باشد در اینصورت مقدار چربی در آرد ماهی به ۱۴-۱۲% میرسد. چربی آرد ماهی غیر اشباع بوده و در صورتیکه در مجاورت هوا قرار گیرد اکسیده شده و در نتیجه تیره شده رنگ آردماهی می گردد. به همین علت است که رنگ آرد ماهی که از یک گونه ماهی و یا انواع مختلف مواد خانم تهیه گردیده است می تواند با همدیگر فرق داشته باشد.

یکی دیگر از مسائل مهم در آرد ماهی پرچرب، ایجاد حرارت بعلت اکسیداسیون چربی است. اگر درب کیسه حاوی آرد ماهی طوری بسته شود که حرارت نتواند به خارج راه یابد ممکن است باعث آتش سوزی در انبار گردد. جلوگیری از عمل اکسیداسیون و ایجاد حرارت، بسیار مهم است. اضافه کردن مواد آنتی اکسیدان مثل Butyle hydroxyl to toluene (B.H.T) و استفاده از کیسه های Poly Etylen و انبار کردن کیسه ها در انباری که می توان درجه حرارت را کنترل نمود از بهترین روشها برای جلوگیری از آتش سوزی در انبار حاوی آرد ماهی می باشد.

مقدار پروتئین در آرد ماهی نسبت عکس با مقدار چربی، رطوبت و مواد معدنی موجود در آن را دارد. قسمت عمده آرد ماهی را پروتئین تشکیل می دهد به همین دلیل بعنوان مکمل پروتئین در جیره غذایی دام و طیور مصرف می شود. آزمایشات بیولوژیکی نشان داده است که قابلیت هضم پروتئین موجود در آرد ماهی خیلی زیاد است و در نتیجه آرد ماهی خوب آن است که پروتئین قابل هضم آن ۹۵-۹۲ درصد از کل پروتئین باشد. اگر در زمان تهیه آرد ماهی به آن حرارتی زیادتر و یا کمتر از حد معمول داده شود و یا عمل خشک کردن بخوبی انجام نگیرد قابلیت هضم پروتئین نقصان پیدا می کند. همچنین اگر آرد ماهی در شرایط نامساعد بمدت طولانی (چند سال) نگهداری شود درصد پروتئین قابل هضم به ۸۰ درصد و گاهی کمتر از آن میرسد. بطور کلی می شود گفت که ارزش آرد ماهی بستگی به مقدار اسیدهای آمینه اصلی موجود در آن دارد. در زیر مقدار ده آمینو اسید ضروری در آرد ماهی نشان داده شده است.

آمینو اسیدهای ضروری در آرد ماهی (درصد آرد ماهیWhole meal)

آرژتین۱۰/۸، هیستیدین ۱۰/۲، ایزولوسین ۷/۶، لوسین ۶/۷، لیزین ۰۶/۹، میتوتین ۷۲/۲، فنیل آلانین ۷۸/۳، نروماتین ۱۹/۴، تریپتوفان ۸۱/۰، والین ۸۰/۵

بعضی از آمینو اسیدها مثل سیستین، هیستیدین و تریپتوفان می توانند حرارت مرطوب را با درجه حرارت زیاد تحمل کنند ولی همین آمینو اسیدها در حرارت خشک با درجه مشابه از بین می روند. مخصوصاً لیزین به حرارت خشک حساس بوده و زود از بین می رود. از این جهت خشک کردن غیر مستقیم بوسیله بخار باعث می شود که پودر ماهی بدست آمده دارای کیفیت بهتر در مقایسه با دیگر روشها باشد.

اسیدهای آمینه ای که در آرد  ماهی زود از بین می رود عبارتند از لیزین، سیستین، تریپتوفان و هیستیدین. لذا با توجه به اهمیت لیزین در ماده غذایی و اثر آن بر روی رشد دام و طیور، مقدار لیزین در آرد ماهی را، مبنا برای ارزشیابی بین انواع آرد ماهی ها قرار داده اند.

مواد معدنی موجود در آرد ماهی بیشتر از ترکیبات کلسیم و فسفر بشرح زیر می باشد.

۱- کلسیم Ca 6-3 درصد یا Cao8-4%

۲- فسفر ۳-۵/۱ % یا P2o5 7-5/3 %

اگر آرد ماهی از اسکلت ماهی بدست آمده باشد از نظر مواد معدنی بسیار غنی خواهد بود و کلسیم ۱۵-۱۰ برابر و فسفر آن ۴ برابر تفال می باشد. مقدار یدی که در آرد ماهی وجود دارد بسیار ناچیز است بدین جهت باید در این مورد دقت کرد.

ترکیبات دیگر مواد معدنی موجود در آرد ماهی (mg/kg) به شرح زیر می باشد.

روی ۷۰، ید ۷۰، آهن ۲۵۰، مس۷، منگنز۴، کبالت۴/۰

 

 موضوعات :
تحقیق

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *