گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img

سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

تیر 25, 1394
755 بازدید
گزارش نسخه جدید

پروژه حسابداری سبز


پروژه حسابداری سبز

 تعداد صفحات ۳۰ صفحه

قیمت ۲۰۰۰۰ تومان

فهرست

چکیده ۲

مقدمه. ۲

دلایل سودمندی حسابداری سبز : ۳

اهمیت آلودگی محیط زیست.. ۳

انواع مختلف حسابداری محیط زیست.. ۳

حسابداری مالی سبز : ۴

حسابداری مدیریت سبز. ۴

تعریف حسابداری مدیریت سبز از دید   ” اتحادیه بین المللی حسابداری ” : ۵

تعریف حسابداری مدیریت سبز از دید    ” سازمان ملل” : ۵

اطلاعات فیزیکی EMA : 5

دلایل تاکید حسابداری مدیریت سبز بر اطلاعات فیزیکی : ۵

اطلاعات پولی EMA  : ۶

حسابداری درآمد ملی سبز : ۸

نکات قابل توجه در حسابداری درآمد ملی سبز : ۸

کابرد های مختلف حسابداری سبز: ۹

مراحل تسهیم  هزینه های سبز. ۱۰

کاربرد های حسابداری سبز در تصمیمات سرمایه گذاری : ۱۲

کاربرد حسابداری سبز در طراحی برنامه های راهبردی : ۱۳

هزینه های سبز. ۱۴

طبقه بندی هزینه های سبز : ۱۴

هزینه های سبز اولیه: ۱۶

هزینه های سبز الزامی (قانونی ) : ۱۶

هزینه های سبز اختیاری: ۱۶

هزینه های اجتماعی.. ۱۹

کمیسیون بورس اوراق بهادار (SEC) 22

اصول گزارشگری و محتوای آن. ۲۳

اصول۱۱ گانه مطروحه GRI در سال ۲۰۰۲٫ ۲۵

محتوای گزارش ها ۲۵

حسابرسی سبز (EA) 26

حسابرسی سبز درایالات متحده ،اروپا وهندوستان. ۲۶

حسابرسی سبز. ۲۶

رویکرد طبیعی در مقابل رویکرد پولی.. ۲۷

حسابداری زیست بوم ها ۲۸

منابع ومآخذ. ۲۹

چکیده

l دو مقوله توسعه پایدار و حفاظت و بهسازی در محیط زیست موضوعات اصلی هستند که در سراسر جهان بر چگونگی رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی به منظور فقر زدایی تاثیر می گذارند همگام با رشد اقتصادی فشار بر سیستم های طبیعی و منابع کره زمین شدت می گیرد .  واقعیت تاسف بار این است که اقتصاد به رشد خود ادامه می دهد اما محیط زیست که اقتصاد به آن وابسته است ، رشد نمی کند . اگر چه نمایه های اقتصادی اساسی شرایط سبز هر روز منفی تر می شوند مثلاً جنگل ها کوچکتر می شوند ، خاک ها فرسوده تر می شوند و دمای هوا افزایش می یابد .

در عصر حاضر با توجه به وجود برخی از محدودیت های سبز بویژه در تجارت جهانی و محدود شدن عرصه رقابت ، همگان بر این موضوع توافق دارند که مدیران واحد های  تجاری تحت فشار فزاینده ای هستند که نه تنها باید هزینه های عملیاتی را کاهش دهند بلکه باید تاثیرات سبز حاصل از فعالیت های عملیاتی خود را نیز به حداقل برسانند این اعمال فشار از طرف گروه هایی نظیر سهامداران ، دولت ، رسانه های گروهی ، مصرف کنندگان ، سرمایه گذاران و دیگر رسانه ها اعمال می شود .

شرکت ها برای کاهش تاثیرات سبز فعالیت های خود چاره ای به جز این ندارند که اطلاعات مربوط به هزینه های  سبز را نیز در حساب ها و تصمیمات خود وارد کنند .

(حسابداری سبز – مجله حسابدار- شماره ۱۸۶)

مقدمه
l  حسابداری مسئولیت های اجتماعی می دانند . درآن زمان ، حسابداری مسئولیت های اجتماعی ، تمایلاتی را نسبت به بررسی موضوع حسابداری سبز در دانشگاه ها نشان داد .

در فاصله زمانی سال های ۱۹۸۱-۱۹۹۰ تاکید ادبیات حسابداری از حسابداری مسئولیت اجتماعی به سوی حسابداری سبز تغییر جهت داد .

از دهه ۱۹۹۰ به بعد توجه به حسابداری سبز گسترش یافته و علاقه حسابداران در دانشگاه ها و در حرفه را به خود جلب کرده است . برخی از کشور ها از جمله : دانمارک و هلند ، شرکت ها را ملزم به ایجاد حسابداری سبز یا گزارش محیط زیست کرده اند . همچنین در انگلستان از شرکت ها درخواست شده تا الزامات ایزو ۱۴۰۰۰ ایجاد شده در سال ۲۰۰۵ را رعایت نمایند هرچند که این موضوع در انگلستان اجباری نمی باشد ولی به امری عادی تبدیل شده است . در آلمان نیز این گونه است .

اما در ایران ، شرکت ها با مفاهیم حسابداری سبز، آشنایی کافی نداشته و صرفا به وضع قوانین و مقررات زیست  محیطی پرداخته شده است .                     (مجله حسابدار – شماره ۱۸۵)

دلایل سودمندی حسابداری سبز :
l   هزینه ها و عملکرد سبز شرکت به دلایل زیر مورد توجه مدیران قرارگرفته است:

بسیاری از هزینه های سبز را می توان با تصمیمات تجاری بهتر وسرمایه گذاری در فن آوری های بهتر سازگار با محیط زیست کاهش داده و یا حذف کرد زیرا این هزینه ها ممکن است هیچ ارزش افزوده ای  برای سیستم یا محصول ایجاد نکند .

مدیریت بهتر هزینه های سبز می تواند کاهش آلودگی هوا و حفظ سلامت عمومی را برای جامعه به ارمغان بیاورد .درک درست از هزینه سبز می تواند بهایابی درست و صحیح  و همچنین قیمت گذاری محصولات را بهبود بخشد .

توجه به فرایند ها و تولید محصولات منطبق با شرایط سبز ، مزایای رقابتی برای محصولات شرکت در میان مشتریان ایجاد می نماید .        (مجله حسابدار- شماره ۱۸۶)

اهمیت آلودگی محیط زیست
l   موضوع آلودگی محیط زیست در آمریکا از اهمیت خاصی برخوردار است . بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ، این کشور ضایعات خطرناکی را تولید می کند که سهم سالانه هر نفر از آن ، معادل یک تن ضایعات است و     هر ساله  به مقادیر سال های گذشته افزوده می شود . البته بخش اعظم این ضایعات به طور مستقیم وارد چرخه محیط زیست نمی شود و در صورت وجود انگیزه کافی ، می توان بسیاری از این ضایعات خطرناک را جهت ایجاد منابع انرژی بازیافت کرد . علاوه بر این طی نیم قرن گذشته ، هزینه جمع آوری ، دفع زباله و ضایعات خطرناک در این کشور بالغ بر ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دلار برآورد شده است و این امر نشان می دهد که گزارشگری سبز در شرکت های آمریکایی از اهمیت زیادی برخوردار است و  تمایل برای داشتن حسابداری سبز روز به  روز بیشتر گردیده است .

(حسابداری سبز – مرتضی دلخوش)

انواع مختلف حسابداری محیط زیست
l  کاربرد های حسابداری محیط زیست در ۲ سطح اقتصاد خرد و اقتصاد کلان مورد بررسی قرار می گیرد : همانطور که در جدول شماره ۱ دیده می شود در سطح اقتصاد خرد حسابداری سبز به ۲ قسمت ” حسابداری مالی ” و   ” حسابداری مدیریت ” تقسیم  می شود و در سطح اقتصاد کلان ما با ” حسابداری درآمد ملی ” مواجه می شویم .

 موضوعات :
رشته حسابداری

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *