گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img

سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

پرورش گلها و گیاهان زینتی
اسفند 13, 1393
1805 بازدید
گزارش نسخه جدید

پرورش گلها و گیاهان زینتی


پرورش گلها و گیاهان زینتی

شاید قدیمی ترین گلخانه های موجود در ایران که در حال حاضر هم فعال هستند قدمتی در حدود ۷۵ – ۷۰ سال دارند.

جایگاه گلکاری در ایران

اهمیت تاریخی

قدمت کشت و کار و نگهداری گل ها در ایران شاید همزمان با شروع کشاورزی بوده است. با نگاهی به تاریخ و فرهنگ ایران بنظر می آید که همواره ایرانیان در زمینه موضوعات مرتبط با گل ها جایگاه خوب و ارزنده ای داشته اند.

اهمیت اقتصادی:

شاید قدیمی ترین گلخانه های موجود در ایران که در حال حاضر هم فعال هستند قدمتی در حدود ۷۵ – ۷۰ سال دارند. در حقیقت اهمیت اقتصادی این رشته، سابقه طولانی در ایران دارد. زمانی که بسیاری از کشورها نامی در زمینه پرورش گل و گیاه نداشته اند کشور ما با داشتن گلخانه های خوب و قابل قبول در زمان خود وضعیتی مناسب داشته است. کشت و کار پرورش گل های زینتی در ایران بعنوان یک رشته اقتصادی سابقه ای به قدمت احداث گلخانه ها ندارد اما از زمان های گذشته، گلخانه دارها کار تکثیر و پرورش گیاهان را برای سرگرمی، و گذران اوقات فراغت انجام می دادند. در سال های اخیر بدلیل نیاز روز افزون بازار و خواست افراد جامعه و بدلیل محدود شدن فضای زندگی مردم این وضعیت کاملاً تغییر کرده است. بطوری که در سال های اخیر احداث گلخانه های نسبتاً مجهز و کارآمد بمنظور کشت و پرورش و تکثیر گیاهان زینتی و نیز توسعه اقتصادی پیشرفت زیادی داشته است. ایران یکی از خواستگاه ها و زادگاه های طبیعی گیاهان زینتی از جمله لاله، سنبل، زنبق، سیکلمه و برخی از درختچه ها و تعداد زیادی از درختان میوه بشمار می آید، و در منابع علمی دنیا اسناد و مدارک مربوط به این موضوع موجود است. ولی از نظر اقتصادی و صادرات گل و گیاه هنوز موقعیت مناسبی در سطح دنیا ندارد.

جایگاه ایران از نظر جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی ایران از دو نظر قابل ارزش است :

از نظر آب و هوایی

موقعیت نسبت به کشورهای همسایه.

۱) ایران در یک منطقه پر رود با طول روز بلند و روشنایی کامل آفتاب قراردارد و از این نظر می تواند در بسیاری از هزینه های مربوط به گرم کردن و روشن نگه داشتن گلخانه ها که برای کاشت و تکثیر گیاهان زینتی اهمیت زیادی دارد، صرفه جویی کند.

۲) موقعیت ایران بدلیل قرار داشتن در کنار کشورهای پر مصرف گل و گیاه از نظر اقتصادی حائز اهمیت است. همسایه های شمالی و جنوبی ایران از خریداران بسیار خوب گیاهان زینتی هستند. ایران با داشتن یک بازار متعادل و نسبتاً ثابت و دائمی قادر است جایگاه واقعی خود را در این عرصه پیدا کند.

 

 

کشورهای مهم تولید کننده و مصرف کننده گل و گیاه

۱) هلند  ۲) ایتالیا  ۳) آلمان  ۴) سوئیس  ۵) دانمارک  ۶) بلژیک  ۷) سوئد و…

همانطور که مشاهده می کنید هلند مقام اول در بین همه کشورها را دارد و بقیه کشورها در رتبه بعدی قرار گرفته اند. از لحاظ موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی و هم چنین وضعیت نیروی کار، ایران در مقایسه با هلند از موقعیت مناسب تر و ارزان تری برخوردار است. ارز آوری گل و گیاه برای ایران یک موقعیت انحصاری است. در کشور ما گاهی ارز آوری گل های شاخه بریده با ارز آوری نفت مقایسه می شود. بطوری که فروش ۲ تا ۳ شاخه گل (از بعضی انواع گل ها) می تواند ارز آوری معادل یک بشکه نفت را داشته باشد و صادرات گل ها و گیاهان زینتی می تواند جانشین صادرات نفت شود. اما پارامترهای لازم و شاخص های قابل قبول بازار جهانی برای پرورش گل و گیاه را باید مهیا کرد.

رشته ها و زیر شاخه های متعددی در رابطه با گلکاری یا Flowery culture وجود دارد. یکی از این موارد استفاده از اندام های گیاهان زینتی می باشد.

از لحاظ موقعیت مصرفی گیاهان زینتی را به سه دسته تقسیم می کنند :

گیاهان یک ساله یاAnnual Plants ؛ گیاهان زینتی که بعنوان گل های فضای سبز استفاده می شوند. این گیاهان معمولاً مقاوم به سرما نیستند و دوره زندگی نسبتاً کوتاهی دارند. مانند گل اطلسی و آحار.

گل های دائمی یا Perennial Plants؛ گیاهانی که بیش از یک سال در فضای آزاد قابلیت رشد و نمو دارند. مانند گل تاج الملوک، داودی و زنبق های دائمی.

گیاهان آپارتمانی یا Indoor Plants؛ گیاهانی که فقط در فضای محدود آپارتمان ها و گلخانه ها قابل نگهداری هستند. مانند برگ انجیلی و فوتوس. انجام تحقیقات برای صادرات گل ها و گیاهان زینتی یک امر مسلم و ضروری است. هم چنین مجموعه عواملی که در این راستا باید مد نظر قرار گیرند عبارتند

از :

ـ نوع خاک و بستر مورد پرورش گیاهان؛

ـ نوع محصول ارائه شده؛

ـ تداوم تولید در طی یک زمان معین.

انواع گلکاری یا Flowery culture

گیاهان گلدار گلدانی یا Pot Plant؛ گیاهانی که در فضای مستور آپارتمان رشد و نمو می کنند و بخش زینتی آن ها همان گل است. مانند گل حنا، سیکلامن ایرانی، آزالیا و …

گل های شاخه بریده یا Cut Flowers؛ گروه بسیار بزرگی از گیاهان زینتی در این رده هستند. تعداد زیادی از گیاهان زینتی بعنوان بخش های بریده شده و جدا از پایه مادری قابل عرضه به بازار هستند. نظیر انواع میخک، ژربرا، رز و ارکیده.

بسته به نوع بازار و سلیقه خریداران تقریباً همه گیاهان Cut Flowers شبیه بهم عرضه می شوند. اینطور که برآورد نشان می دهد معمولاً میخک، رز و ژربرا سه محصول رده اول تا سوم گل ها شناخته شده اند.

درختان، درختچه ها و پیچ های زینتی یا Trees, Shrubs and Climbers؛ این مجموعه در کشت و کار گیاهان زینتی جایگاه ارزنده ای دارد و ایران می تواند در این قسمت موقعیت خوبی کسب کند.

تاسیسات گلکاری

تعریف گل­خانه:

گل­خانه یاGreen house به فضای محدودی اطلاق می­شود که قابلیت کنترل شرایط محیطی مناسب را برای رشد گیاهان از نواحی مختلف در طی فصول مختلف یک سال داشته باشد. طبق این تعریف از جمله عملکرد گل­خانه، فراهم کردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز محصولی معین است.

گل­خانه­ها بر حسب اینکه چه نوع مصالح ساختمانی در آن ها بکار برده شده است به نوع ثابت و متحرک تقسیم بندی می­شوند. گل­خانه­های ثابت و متحرک بنا ­بر نیاز در موقعیت معین، در جایی که مدنظر ما است احداث می­شوند.

گل­خانه­های ثابت، به گل­خانه­هایی گفته می شود که مصالح ساختمانی بکار رفته در آن ها از جنس پایدار و با دوام باشد. پس باید سالیان سال از آن ها استفاده کرد. بنابراین نکاتی در ساخت گلخانه های ثابت باید در نظر گرفته شود.

 

 

 

نکات مهم در احداث گلخانه­های ثابت

۱) فاصله گلخانه تا بازار مصرف؛

۲) کیفیت آب از نظر سختی؛

۳) وجود بازارهای فروش محلی؛

۴) دسترسی به کارگران متخصص.

انواع گلخانه های ثابت

گلخانه یکطرفه:

از یک جهت از نور کامل آفتاب بر ­خوردار است و از جهت دیگر از مصالح ساختمانی پوشیده شده است. این نحوه ساخت و ساز گل­خانه برای مناطقی با شرایط محیطی نسبتاً دشوار بسیار مطلوب است. در مناطقی که سرمای شدید یا یخبندان های طولانی وجود دارد، ساخت این گلخانه ها به صرفه می باشد.

گلخانه دو طرفه:

از دو جهت بطور کامل از نور آفتاب بهره­مند است. این گلخانه برای کشت و پرورش بسیاری از محصولات، ایده­آل و مناسب است. زیرا از جهت نور و درجه ی حرارت بطور کامل از نور خورشید بهره می برد.

 

 

گلخانه نیمه دو طرفه:

از یک جهت بطور کامل از نور آفتاب برخوردار است و از جهت مقابل تا نیمه از مصالح ساختمانی پر شده و نیمه دیگر از جنس شفاف (شیشه) است.

گلخانه های سه گانه هر کدام برای یک اقلیم معین مناسب می باشند. اما بطور کلی برای مناطق مختلف ایران گلخانه­های دو طرفه بسیار مناسب و مطلوب هستند. چرا که در کشور ما، به علت برخورداری از نور فراوان مخصوصاً در زمستان می توان در مصرف سوخت صرفه جویی بسیار خوب و با ­ارزشی داشت.

عوامل قابل کنترل در گلخانه­ها

۱) درجه حرارت؛

۲) نور؛

۳) رطوبت؛

۴) مقدار گاز کربنیک(Co۲).

درجه حرارت در گل خانه ها

تنظیم درجه حرارت در گل­خانه­ها شرط اولیه برای رشد و نمو بسیاری از گیاهان است. نیاز گیاهان به درجه حرارت دامنه­های مختلفی دارد. بعضی از گیاهان درجه حرارت­های بالاتری نیاز دارند مثل گیاهان مناطق گرمسیری. بعضی دیگر در درجه حرارت­های کمتر از ۲۰ درجه سانتیگراد هم بخوبی رشد و نمو می­کنند، مانند گیاهانی که از مناطق سردسیری منقل شده اند نظیر پامچال که در جنگل های شمال دیده می شود.

اما چگونگی تنظیم درجه حرارت در گلخانه­ها بستگی به سیستم گرمایی دارد. انواع بخاری ها یا سیستم های گازی و … می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. اما دو شرط اولیه موجود در عامل گرم کننده عبارتند از:

۱) توان توزیع یکنواخت دما در سطح گلخانه را دارا باشد؛

۲) فاقد اثرات مخرب زیست محیطی باشد.

نیاز نوری گیاهان

همه گیاهان به یک اندازه به نور نیازمند نیستند. بعضی از گیاهان نیاز به نور فراوانی دارند و بعضی دیگر به نور کمتری نیاز دارند. بنابراین گیاهان را از نظر نیاز نوری به سه گروه بزرگ تقسیم می­کنیم:

گیاهان روز بلندLDP : Long Day Plants برای به گل رفتن بین ۱۰ تا ۱۴ ساعت به نور نیاز دارند، مانند گیاهان فصلی تابستانه نظیر آحار، اطلسی، ناز و میمون.

گیاهان روز کوتاه SDP: Short Day Plants برای به گل رفتن نیاز نوری کمتر از ۱۲ ساعت دارند. که در نقطه مقابل گیاهان روز بلند قرار می گیرند، مثل گل داودی.

گیاهان بی تفاوت به طول روز NDP: Neutral Day Plants برای نگهداری در منزل بسیار مناسب و مطلوب هستند. مثل گل حنا یا بگونیا که حساسیتی نسبت به طول روز ندارند و در تمام طول سال گل دارند.

به گل بردن گیاهان روز کوتاه در طی ساعات روشنایی، طولانی به موضوع کنترل نور بر می­گردد. در کشور ما با توجه به اینکه روزهای آفتابی خیلی زیاد است باید نیاز نوری گیاه شناخته شود تا گیاه در طی روزهای بلند بخوبی از رشد رویشی برخوردار باشد. لذا گیاهان روز کوتاه را به وسیله ی پایین آوردن ساعات روشنایی، بوسیله یک پرده تیره رنگ، و اصطلاحاً ایجاد شب­های طولانی به گل می­بریم.

نور در گلخانه ها

در گلخانه­ها مقدار نور را به وسیله ی پوشاندن شیشه­ها با حصیر، پاشیدن گفل و یا رنگ های قابل شست و شو و یا با استفاده از چادر­های الکترونیکی، کنترل می کنیم.

کنترل رطوبت در گلخانه­ها

تأ­مین رطوبت یکی از پارامترهای مهم در گلخانه­ها است. برای رشد و نمو گیاهان، البته باید نیازهای رطوبتی گیاهان را بشناسیم. بعضی از گیاهان به رطوبت های خیلی بالا نیاز دارند و بعضی دیگر به رطوبت کمتری نیاز دارند، مثل گل کاغذی. بعد از شناخت نیاز رطوبتی گیاهان، آن ها را در گلخانه­های خاص خود جایگزین می­کنیم یعنی همه گیاهان در یک نوع گلخانه نگهداری نمی شوند. در سطوح تخصصی و بزرگ، هر گلخانه برای یک محصول و یا تعدادی محصول مشابه با نیاز­های یکسان در نظر گرفته می شود.راه ها و روش های مختلفی برای تأمین رطوبت گل خانه ها وجود دارد که عبارتست از:

۱) آبیاری؛

۲) پاشیدن آب به سقف و کف و جدار گلخانه؛

۳) کاربرد دستگاه های بخار ساز.

گاز کربنیک در گلخانه­ها

کاربرد Co۲ تقریباً معادل استفاده از مواد غذایی، کاربرد پیدا کرده است. در کشور ما که گیاهان از لحاظ نوری در وضعیت مناسبی قرار دارند می توان با بالا بردن مصرف Co۲ راندمان محصول را نیز بالاتر برد.

وجود Co۲برای انجام عمل فتوسنتز ضروری است. این واکنش شیمیایی منجر به تولید محصول سبز یا عملکرد گیاه می­شود . در این واکنشCo۲ عامل بسیار مهمی تلقی می­شود.

فرمول فتوسنتز

۶ CO۲ + ۶ H۲O C۶H۱۲O۶ + ۶ O۲

گلخانه­های ایزوله و با شرایط استاندارد دارای Co۲هستند. لذا گلخانه­هایی که ارتباط کمتری با فضای خارج دارند و یا گلخانه­هایی که تبادل گازی کمی دارند و در معرض رفت و آمد های مکرر و متوالی نیستند برای مصرف Co۲ مناسب­تر هستند.

عوامل مؤثر در میزان مصرف Co۲

۱) فصل و موقعیت زمانی: در فصل های گرم و پر نور سال مقدار مصرف Co۲ بیشتر است؛

۲) نوع محصول: بسته به نوع محصول نیاز به Co۲ نیز متفاوت است؛

۳) سن گیاه: گیاهان مختلف در سنین مختلف نیازهای متفاوتی به Co۲۳.دارند.

بسترهای کشت، تکثیر و پرورش گیاهان زینتی

انواع محیط های کشت برای ریشه زایی

ماسه؛

پرلایت؛

ورمیکولایت؛

مخلوط ماسه و پرلایت ماسه

محیط کشت معروف؛

فاقد هر گونه عناصر؛

ارزش آن به واسطه وجود تخلخل کافی، وجود اکسیژن و حفظ رطوبت.

اولین محیط کشت ماسه است که برای ریشه دار کردن گیاهان ارزشی خاص دارد، زیرا قلمه های جدا شده از پایه های مادری ذخیره غذایی به اندازه کافی دارند. اندازه ذرات ماسه و تخلخل بین این ذرات بسته به نوع قلمه ها متفاوت است پس بهتر است که برای قلمه های مختلف اندازه معینی از محیط کشت را استفاده کنیم.

پرلایت

منشا آتشفشانی؛

سفید رنگ؛

فاقد هرگونه ذخیره غذایی؛

ارزش آن به واسطه ذخیره آب تا ۴ برابر وزن خود.

دومین محیط کشت که برای تکثیر قلمه ها استفاده می کنیم پرلایت است. و به دلیل خصوصیات ذکر شده، در ریشه دار شدن قلمه ها یا گیاهانی که در غیر محیط خاک پرورش می یابند بسیار مفید و مناسب است. اندازه ذرات پرلایت بین ۴ ۲/۱ میلی متر است و بسته به نوع مصرف و نوع قلمه برای تکثیر از پرلایت های نرم و نسبتاً درشت استفاده می کنیم. معمولاً مخلوطی از پرلایت های خیلی نرم و نسبتاً درشت به نسبت مساوی ترکیب می کنیم و بعنوان یک بستر ریشه زایی از آن استفاده می شود.

ورمیکولایت

ماده معدنی از نوع میکا؛

حاوی سیلیکات منیزیم، آلومینیم و آهن است.

در حقیقت یک رس حرارت دیده است که می تواند مقدار زیادی آب را جذب کند. ورمیکولایت بدلیل قیمت نسبتاً بالایی که دارد مصرف چندانی ندارد. بعلاوه بعلت جذب آب حجمش زیاد می شود و نباید تحت فشار قرار گیرد، زیرا تخلخلش را از دست می دهد. فقط در موارد خاص برای سازگاری دادن یک گیاه حاصل از کشت بافت در محیط جدید از این ماده استفاده می شود. بنابر این برای تکثیر معمول و متداول گیاهان عمدتاً ماده مورد مصرف پرلایت یا ماسه است.

مخلوط ماسه و پرلایت به نسبت مساوی مخلوط می شوند؛ در سطح کاربردی مصرف زیادی دارد.

چهارمین محیط کشت، مخلوط ماسه و پرلایت است. به نسبت مساوی یک حجمی از پرلایت و ماسه نرم (همان چیزی که در اصطلاح باغبانی ماسه بادی می گویند) را با هم مخلوط می کنند و قلمه ها را در آن قرار می دهند. بعد از ریشه دار شدن قلمه ها و اطمینان از حجم ریشه، قلمه ها به محل مناسب دیگر انتقال می یابند.

محیط های کشت قلمه ها فاقد هر گونه ذخیره غذایی بوده و بدلیل آنکه فوق العاده سبک هستند تخلخل زیادی دارند و نمی توانند مواد غذایی را به مدت زیادی در خود نگه دارند. بعد از ریشه دار شدن گیاهان چون نیاز به عناصر معدنی در گیاه خیلی بالا می رود، در یک خاک مناسب که ذخیره کافی این مواد را دارند کشت می شوند.موضوعات :
تحقیق

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *