گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

ویژگی هاوکاربردهای ورزش شنا - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

ویژگی هاوکاربردهای ورزش شنا
دی 3, 1394
552 بازدید
گزارش نسخه جدید

ویژگی هاوکاربردهای ورزش شنا


ویژگی هاوکاربردهای ورزش شنا

سوق دادن عده ای به سمت ورزشی خاص، نیازمند شناسایی فاکتورهای لازم جهت یادگیری و پیشرفت در آن رشته ورزشی می باشد

سوق دادن عده ای به سمت ورزشی خاص، نیازمند شناسایی فاکتورهای لازم جهت یادگیری و پیشرفت در آن رشته ورزشی می باشد و این شناخت جز با بررسی همه جانبه و مقایسه افرادی که سالها به آن رشته ورزشی مبادرت کرده و در آن رشته به موفقیتهایی دست یافته اند امکان پذیر نیست.

هر رشته ورزشی فاکتورهای جسمانی و روانی بخصوصی نیاز دارد. این فاکتورها بر اساس شاخص های جسمانی و روانی قهرمانان رده های سنی مختلف آن رشته ورزشی تعریف می شود. شناخت این فاکتورها و مقایسه آنها با اطلاعات مربوط به افرادعادی تعیین کننده نقش آن ویژگی در رسیدن به نخبگی می باشد.

تخصصی شدن رشته ورزشی شنا و حصول نتایج مطلوب در آن، محتاج توجه به نیازهای جسمانی و روانی ویژه ی آن رشته ورزشی از قبیل ویژگی های بیومکانیکی،آنتروپومتریکی، فیزیولوژیکی، سلامت روانی و ساختار مناسب اسکلتی- عضلانی است.

در این حوزه، بیومکانیک ورزشی که ویژگی های مکانیکی اندام بدن انسان را در رابطه با رشته ورزشی مدنطرو مورد بررسی قرار می دهد، تمام تلاش خود را برای بکارگیری شناگران در سطوح مختلف با توجه به تناسب رشته ورزشی با توانایی های جسمانی و پیشگیری از آسیب در حین انجام فعالیت میکند.

درحوزه اندازه گیری­های انسانی می­توان به اندازه­های آنتروپومتریکی اشاره کرد که ابعاد مختلف مرتبط با جوانب خارجی آناتومی انسان رااندازه گیری، ثبت و آنالیز می کند.

پارامترهای روانی مجموعه خصوصیات روانی شناگر است که غیرقابل مشاهدهبوده ولی بر رفتار حرکتی وی اثر می گذارند. یکی از مهمترین عوامل در موفقیت یک ورزشکار، فکر و روان اوست. این مهم ثابت شده که شرایط روحی و روانی ورزشکاران در رسیدن به قهرمانی مکمل آمادگی جسمانی آنها است. آزمون انجمن روان شناسی استرالیا (Sasipsych) برای ورشکاران رشته های انفرادی مناسب ترین روش شناسایی سطح مهارت های روانی شناگران است که شامل۶۰ سوال می باشد که به ترتیب عوامل انگیزش، تمرکز، هدفمندی، تصویرسازی ذهنی، کنترل حالات روانی و اعتماد بنفس را اندازه گیری می کند.

بدن انسان در دوران رشد همواره در حال تغییر است. این تغییرات پایه واساس تفاوت شاخص های جسمانی و روانی در رده های سنی مختلف است. ویژگی هایی که براینخبه شدن در رشته ورزشی شنا مورد نیاز است از کودکی تا بزرگسالی تفاوت دارند.

درادامه به معرفی تک تک پارامترهای شاخص برای موفقیت در رشته ورزشی شنا می پردازیم

پارامترهایبیومکانیکی

استقامت عضلانی

عبارت است از آمادگی عضلانی برای تکرار یک حرکت معین و مشابه یانگهداری یک انقباض در مدت زمان طولانی. برای اندازه گیری استقامت عضلانی شناگراناز حرکت دراز نشست با زانوی خم و بارفیکس استفاده می شود.

انعطاف پذیری

عبارت است از به حرکت در آوردن تمام یا بخشی از بدن در بیشترین دامنه حرکتی. برای پیشرفت در رشته ورزشی شنا محتاج انعطاف پذیری مفاصل مهمی چون گردن، شانه، کتف، لگن، زانو و مچ پا می باشیم.

توان عضلانی

توانایی تولید مقدار زیادی نیرو علیه یک مقاومت معین در زمانی کوتاه می باشد. شناگران از این پارامتر مهم در استارت و برگشت ها استفاده می کنند و آزمون پرش عمودی سارجنت و پرش طول جفت پا جهت اندازه گیری توان عضلانی پای شناگران استفاده می شود.

سرعت حرکت

عبارت است از قابلیت فرد در جلو راندن، یا حرکت دادن تمام یا بخشی ازبدن در فضا در کوتاه ترین زمان ممکن. شناگران سرعتی نیاز بسیار زیادی به این قابلیت دارند که با دوهای سرعت ۳۶ متر و ۵۰ متر می توان سرعت را اندازه گیری کرد.

چابکی

توانایی تغییر سریع مسیر حرکت با حداکثر سرعت و حفظ تعادل و درک موقعیت را چابکی می نامند. در اجرای تکنیک های شنا مانند سالتو و برگشت ها این پارامترنقش مهمی ایفا می کند. برای سنجش چابکی از آزمون دوی ۹*۴ متر استفاده شد.

زمان عکس العمل

عبارت است از فاصله زمانی بین محرک و پاسخ حرکتی. بیشترین کاربرد این پارامتر برای شناگران در استارت ها است که با شنیدن فرمان استارت باید قبل از تلف شدن زمان شروع به حرکت کنند. برای اندازه گیری زمان عکس العمل از آزمون های مختلف شنیداری می توان استفاده کرد.

پارامترهای آنتروپومتریکی

طول اندام و پهنای اندام

اندازه های،قد،سن،وزن،نسبت قد به وزن،اندازه فاصله دودست،عرض شانه،عرض لگن،ارتفاع بالاتنه،ارتفاع پایین تنه در رشته ورزشی شنا عامل مهمی در موفقیت شناگران است. پهنای کف دست و پهنای کف پا از جمله مهمترین پارامترهای آنتروپومتریکی مختصرشته ورزشی شنا هستند. پهنای مچ دست و مچ پا نیز برای شناگران نقش مهمی در میزان پیشروی با هر استروک پا و دست دارد.

چربی زیرجلدی

چربی اکثراً به صورت اضافی و فراتر از احتیاجات طبیعی در قسمت های مختلف بدن انسان رسوب میکند. مقدار انباشت این لایه های چربی زیر پوست نشانگر استقامتی و سرعتی بودن آن قسمت از بدن است. شناگران عمدتا در عضلات: سه سربازو، چهارسر ران، فوق خاری، شکم ودوقلوی پا مقدار چربی بیشتری را انباشت می کنند و این بدلیل نوع تمرینات ومتابولیسم بدن شناگران می باشد.

پارامترهای فیزیولوژیکی

VO2max

توانایی رسیدن به سرعت های بالا در شنا مستقیما با حداکثراکسیژن مصرفی در ارتباط است. این قابلیت که به نام هایاستقامت قلبی تنفسی، ظرفیت هوازی و اکسیژن مصرفی بیشینه نیز معروف است عبارت استاز توانایی قلب، ریه، و عروق خونی برای رساندن اکسیژن و مواد غذایی به عضلات وتوانایی عضلات در استفاده از اکسیژن برای تولید انرژی و فعالیت جسمانی

ضربان قلب استراخت

ضربان قلب استراحت بیانگر سلامت قلبی و عروقی انسان است.این پارامتر در شناگران بدلیل حجیم شدن عضلات قلب به طور قابل ملاحظه ای کمتر ازسایر ورزشکاران است. زمان محاسبه آن باید بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب باشد.

پارامترهای روانی

انگیزش

حالتی درونی که همراه انرژی یا نیرو است و ورزشکار را برای رسیدن به یک خواسته مانندقهرمان شدن به انجام رفتاری مانند تمرین شدید وا می دارد. جهت گیری انگیزشی تمایل فرد به سوی پاداش های درونی یا بیرونی است که وی را به شیوه ای کاملاً موثر به شرکت در فعالیتی تحریک می کند.

تمرکز

تمرکزیک فعالیت شناختی برای نگهداری کانون توجه ذهنی و بدنی بر اجرای تکلیف حرکتی است.تمرکز ویژگی های مانند طول، عرض، زمان و جهت دارد. طول تمرکز به معنای مدت زمانی است که ورزشکار می تواند روی پدیده موردنظر تمرکز کند. این مدت با تمرین افزایش مییابد. عرض تمرکزرا دامنه تمرکز می گویند که پدیده های موردنظر در آن می گنجد؛مثلاً عرض تمرکز تیرانداز به باریکی هدفی است که از دور می بیند ولی تمرکزفوتبالیست به وسعت زمین فوتبال است. زمان تمرکز به گذشته، حال یا آینده اشاره میکند. اگر ورزشکاری به شیوه سرویس زدن چند لحظه پیش بازیکن تیم حریف تمرکز کرده باشد، تمرکز وی در زمان گذشته است. شواهد نشان می دهد که تمرکز در زمان حال به اجرای ورزشی کمک می کند و تمرکز به گذشته و آینده باعث تضعیف اجرا می شود. جهت تمرکز به پدیده ای اشاره می کند که باید به آن تمرکز کرد و در صورتی که اعمال گرددتمرکزی با جهت صحیح و به سود ورزشکار شکل می گیرد. مثلاً در بازی فوتبال دروازهبان باید به توپی که به طرفش می آید تمرکز کند، زیرا این کار احتمال اجرای صحیح رابرایش بیشتر می کند. ورزشکار در هر کدام از ویژگی های ذکر شده که محدودیت داشتهباشد، تمرکز خود را از دست خواهد داد. بدست آوردن دوباره تمرکز، پدیده است که تحت عنوان تمرکز مجدد سنجیده می شود.

هدفمندی

هدفمندی به معنای داشتن برنامه ای منظم و طبقه بندی شده از نظر ترتیب اهداف و تلاش برایرسیدن به آنها است و ارتباط تنگاتنگی با اعتماد به نفس دارد. بهتر شدن عملکرد،افزایش انگیزش درونی، بهتر شدن تمرکز، بهتر شدن اعتماد به نفس و کاهش اضطراب ازمزایای تعیین هدف به طور مناسب است.

تصویرسازیذهنی

تصویرسازی ذهنی، رمزگذاری نمادین اطلاعات به شکل تصویر در ذهن که شامل فکر کردن درباره عملکرد و احساسات است و در آن اطلاعات گردآوری شده به وسیله همه حس ها (بینایی،شنوایی، بساوایی، بویایی، چشایی، و حس عمقی) شرکت دارند.

کنترلحالات روانی

کنترل حالات روانی به مفهوم کنترل افکار و احساسات و در واقع آگاهی یافتن بر بخشی از فعالیت های ذهنی و درونی در جریان یک رویداد مهم است. عملکرد انسان فراسوی کنترل وی نیست، به این دلیل افزایش خودآگاهی درباره ذهن و بدن ممکن است به کنترل افکار و اعمال انسان کمک کند.

اعتماد بنفس

اعتماد به نفس عبارت است ازاحساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه احساس اودرباره “من” خویش بستگی دارد.


 دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *