گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

وضعیت اقتصادی ایران در کل دنیا(تجارت بین‌الملل) - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

وضعیت اقتصادی ایران در کل دنیا(تجارت بین‌الملل)
آذر 12, 1394
468 بازدید
گزارش نسخه جدید

وضعیت اقتصادی ایران در کل دنیا(تجارت بین‌الملل)


 

 

 

 

 

موضوع:

وضعیت اقتصادی ایران در کل دنیا

(تجارت بین‌الملل)

 

گمرگ ایران با اعلام عمده‌ترین شرکای تجاری ایران در نه ماهه اول امسال، گزارش داد: در این مدت امارت متحده عربی با اختصاص ۱۰/۲۵ درصد از واردات و ۸۲/۱۲ درصد صادرات بزرگترین شریک تجاری کشورمان بود.

به گزارش مهر به نقل از گمرک ایران، در نه ماهه سال جاری امارات متحده عربی با اختصاص ۱۰/۲۵ درصد از واردات و ۸۲/۱۲ درصد صادرات بزرگترین شریک تجاری کشورمان بود. سهم این کشور از صادرات کشورمان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰/۶ درصد و به لحاظ واردات ۹۴/۴۰ درصد افزایش یافته است.

در مدت یاد شده ۳ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۷۹۴ تن انواع کالا به ارزش یک میلیارد و ۷۹۴ میلیون و ۱۲۴ هزار دلار به این کشور صادر و ۸ میلیون و ۶۲ هزار و ۶۲۶ تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۷۲ میلیون و ۱۷۵ هزار دلار از این کشور وارد شد.

بنابراین گزارش، با اینکه کشور آلمان با اختصاص ۷۶/۹ درصد از ارزش کل واردات از این حیث در رتبه دوم قرار دارد اما از نظر صادرات با ۵۸/۱ درصد رتبه نوزدهم را به خود اختصاص داده است. سهم آلمان از واردات کشورمان ۴ میلیارد و ۱۴۷ میلیون و ۷۷۸ هزار دلار و از صادرات ۲۲۰ میلیون و ۸۳۶ هزار دلار بود. در مدت یاد شده واردات ایران از آلمان ۳۶/۵ درصد افزایش داشت و این در حالی است که صادرات ایران به آلمان ۷۰/۱۷ درصد کاهش داشته است.

این گزارش حاکی است، چین سومین شریک تجاری ایران در نه ماهه سال جاری بود. این کشور هم در واردات و هم از نظر صادرات جایگاه سوم را به خود اختصاص داده است.

سهم چین از واردات کشورمان ۳ میلیارد و ۷۶۵ میلیون و ۹۸۳ هزار دلار به میزان ۸۶/۸ درصد و از کل صادرات یک میلیارد و ۴۹۲ میلیون و ۹۰ هزار دلار بود. آمارها حاکی از افزایش ۰۳/۶۵ درصدی صادرات ایران به چین در مدت یاد شده است در حالی که واردات ایران از چین ۴۷/۲۶ درصد رشد یافته است.

براساس گزارش‌های دفتر آمار و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات گمرک با اینکه کشورهای آلمان، سوئیس، انگلستان، فرانسه و ایتالیا از نظر حجم واردات به ایران در میان ده کشور عمده قرار دارند اما از نظر صادرات کشورهای یاد شده در بین ده کشور عمده جایگاهی ندارند و تنها کشور بلژیک با اختصاص رتبه یازدهم نخستین کشور اروپایی محسوب می‌گردد که بیشترین میزان صادرات را به کشورمان داشته است.

طی مدت یاد شده صادرات ایران به کشورهای کره جنوبی، تایوان، اندونزی، هلند، اکوادور و مالزی با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. این در حالی است که صادرات ایران به ژاپن، ایتالیا، سوریه، آلمان، پاکستان، اسپانیا، هنگ‌کنگ، کویت و عمان کاهش داشته است.

همچنین از نظر واردات به ایران نیز سهم کشورهای ژاپن، برزیل، مالزی، تایوان، اسپانیا، آذربایجان، تایلند، عربستان سعودی و دانمارک با کاهش روبرو بوده است.

این گزارش می‌افزاید: طی ۹ ماهه سال جاری صادرات ایالات متحده آمریکا به ایران با ۳۸/۲۲۲ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۴۱۳ میلیون و ۱۱۶ هزار دلار افزایش یافته و این کشور از این نظر در رتبه هیجدهم قرار دارد. سهم ایالات متحده آمریکا از کل واردات کشورمان در مدت یاد شده ۹۷/۰ درصد بود.

بنابراین گزارش، کشور انگلستان به لحاظ واردات در رتبه ششم و پس از سوئیس و جمهوری کره جای گرفته است. انگلستان در ۹ ماهه سال جاری به میزان یک میلیارد و ۵۷۸ میلیون و ۸۱۰ هزار دلار انواع کالا به ایران صادر کرد و ۷۱/۳ درصد زا کل ارزش واردات کشرمان را به خود اختصاص داد. همچنین سهم این کشور از واردات ایران نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴/۱۲ درصد رشد داشته است.

تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن شاهد کاهش روزانه ۱۹۰ هزار بشکه در روز بود. همچنین ایران در خاورمیانه، پس از عربستان سعودی دارنده بزرگترین ذخایر نفتی معادل ۹٫۳ درصد از کل ذخایر نفتی این منطقه است.

امارات و عراق در سال ۲۰۱۳ میلادی، در زمینه تولید نفت رکورد زنی کردند. امارات در سال ۲۰۱۳، روزانه به طور میانگین ۳٫۶ میلیون بشکه تولید کرد و رقم تولید نفت عراق هم ۳٫۱ میلیون بشکه در روز بود.

بزرگترین رشد تولید نفت در جهان، مربوط به آمریکاست.

– ۵ کشور دارای بزرگترین ذخایر نفتی منطقه خاورمیانه به ترتیب عربستان سعودی (۱۵٫۸ درصد)، ایران (۹٫۳ درصد)، عراق (۸٫۹ درصد)، کویت (۶ درصد) و امارات (۵٫۸ درصد) هستند.

کشورهای دارای اقتصاد در حال رشد یا در حال توسعه، ۸۰ درصد از افزایش مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده اند.

– ۹۶ درصد از افزایش تولید نفت در خارج از اوپک، مربوط به آمریکاست.

آمریکا با مصرف روزانه ۱۸٫۹ میلیون بشکه نفت، بزرگترین مصرف کننده نفت جهان است.

پس از آمریکا، به ترتیب چین، ژاپن، هند، روسیه در زمینه مصرف نفت و گاز در رتبه های بعدی قرار می گیرند.

یکی از این شاخص‌های تولید ناخالص داخلی حقیقی است که در واقع نشان دهنده‌ی نتیجه‌ کلی فعالیت اقتصادی کشور است. تولید ناخالص داخلی حقیقی، شاخصی است که از طریق بررسی آن می‌توان روند رونق و رکود و رشد و کنترل آن اقتصاد آگاه شد. کشور ایران تولید ناخالص داخلی آن طی سال‌‌های جنگ تحمیلی روندی نزولی داشته و پس از آن طی اجرای برنامه‌ی اول و دوم از رشد برخوردار گردیده. با نرخ رشد تولید ناخالص داخلی طی سال‌های اخیر کاهش یافته است. چنانچه طبق آمار بانک مرکزی نرخ رشد تولید ناخالص داخلی درسال‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ به ترتیب به ۸/۴ و ۶/۱ و ۵/۴ درصد گزارش شده است. همین طور میانگین رشد تولید ملی کشورهای در حال توسعه در سال ۱۹۹۵ حدود ۹/۵ درصد بوده است.

در نتیجه دستیابی به نرخ رشد ۶ درصد و بالاتر برای بهبود وضع نسبی کشور ما در بین کشورهای در حال توسعه ضروری است.

افزایش سهم بخش‌های غیرنفتی در حدی نبوده است که کاهش بخش نفت را جبران کند در نتیجه تولید ناخالص داخلی سرانه (تولید ناخالص داخلی تقسیم بر جمعیت کشور) اگرچه طی سال‌های پس از ۱۳۶۷ افزایش یافته ولی در سال ۱۳۷۴ از سطح سال ۱۳۶۲ فراتر نرفته است. این واقعیت که سهم بخش نفت و اثر کاهشی ناشی از تولید ناخالص داخلی سرانه پس از حدود دو دهه جبران نشده است نشان می‌دهد که برای افزایش تولید ناخالص ملی باید بیش از پیش به‌طور اساسی تلاش و جدیت نماییم.

در کشور ما نیز همانند اغلب کشورها سهم مخارج بخش خصوصی (مصرف و سرمایه‌گذاری) درصد قابل توجهی از تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص می‌دهد. متوسط این سهم در دوره ۱۳۳۸-۱۳۷۲ بیش از دو سوم تولید ناخالص ملی بوده است که ۱۰% آن به سرمایه‌گذاری و ۵۸% باقیمانده به مخارج مصرفی اختصاص داشته است. حجم مخارج بخش خصوصی نقش ویژه‌ای به آن در تحلیل نوسان‌های درآمد در کوتاه مدت و تعادل ؟؟؟ پرداخت‌ها و افزایش نرخ رشد می‌دهد.

اگر بخواهیم به تورم اشاره کنیم تورم در سال ۱۳۷۴ به بالاترین سطح خود طی نیم قرن اخیر رسیده است. در دوره پس از پیروزی انقلاب اسلامی نرخ تورم سه سیکل مختلف داشته است.

اوج سیکل اول در سال ۱۳۵۹ و حضیض آن در سال ۱۳۶۴ بوده. اوج سیکل بعدی در پایان جنگ تحمیلی سال ۱۳۶۷ و حضیض آن در سال ۱۳۶۹ بود از این سال به بعد تورم روند افزایشی داشته و در سال ۱۳۷۴ به اوج خود رسیده است.

طی سال‌های ۱۳۶۱ تا ۱۳۷۳ مردم ایران بدترین وضعیت توزیع درآمد را در سال ۱۳۶۵ و بهترین وضعیت را در سا‌ل‌های ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ تجربه نموده‌اند.

 

منابع:

World bank.org

wTo.org

– دکتر مسعود نیلیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *