گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

هدف از خانه دوم (مدرسه) چیست ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

هدف از خانه دوم (مدرسه) چیست ؟
امتیاز 3.00 ( 2 رای )
مهر 14, 1394
4524 بازدید
گزارش نسخه جدید

هدف از خانه دوم (مدرسه) چیست ؟


هدف از خانه دوم (مدرسه) چیست ؟

مدرسه فقط یک چاردیواری خشک و رسمی نیست که بچه ها برای باسواد شدن چاره ای جز آمدن به آن نداشته باشند، بلکه ابزاری است برای یادگیری، تعلیم و تربیت و رسیدن به آرامش.

این روزها که زندگی در آپارتمان حتی در کوچک ترین شهرها نیز رسم شده عده ای زندگی آپارتمان نشینی را دستمایه ای می دانند تا بگویند برای بچه هایی که از صبح تا شب در خانه های کوچک که کمتر جای جم خوردن در آن پیدا می شود، زندگی می کنند، مدرسه می تواند روزنه امید باشد؛ جایی که می شود در آن تحرک داشت، رشد کرد و خلاق بار آمد.

منظور این گروه، کار کردن بر ظرفیت های معنوی مدرسه است، یعنی تبدیل یک ساختمان آجری و سیمانی به خانه ای امن که جرقه موفقیت افراد در آن زده می شود.

اما منظور طرفداران این ایده فقط کارکردن بر محتوای مدارس نیست، چون اگر بهترین برنامه های درسی در بدترین ساختمان ها که نامش را مدرسه گذاشته اند، پیاده شود، آن طور که انتظار می رود کارایی نخواهد داشت.

ساده، اما مهم

شاید به نظر ساده بیاید، شاید آنقدر پیش پا افتاده تلقی شود که ارزش تکرار کردن نداشته باشد، اما بیشتر مدارس کشور ساختمان هایی دارد که اگر روزی تغییر کاربری دهند و مثلا به ساختمان اداری یک وزارتخانه تبدیل شوند کسی از این تغییر کاربری مطلع نخواهد شد.

منظور این جمله همان صحبت کارشناسان است که از مناسب سازی نشدن مدارس گلایه می کنند. ساختمان مناسب سازی شده یعنی ساختمانی که مختص کاربران آن طراحی شده است که در مثال مدرسه، ساختمانی است متناسب با شرایط عده ای کودک و نوجوان که قرار است بخش زیادی از ساعات روز را در آن محیط بگذرانند.

یک مدرسه که قرار است دانش آموزان در آن در سنین مختلف کنار هم قرار بگیرند باید متناسب با ذائقه و نیازهای سنین مختلف طراحی شود؛ یعنی اگر در یک مدرسه، هم دانش آموز اول دبستانی وجود دارد و هم بچه های کلاس ششم و هم در شیفت عصر قرار است دانش آموزان دوره متوسطه اول یا دوم در آن درس بخوانند باید فضا به شکلی باشد که به نیاز همه این گروه ها پاسخ دهد.

در چنین فضایی، ساختمان مدرسه طوری ساخته شده که بچه های دبستانی که قد و قواره کوچکی دارند به​راحتی بچه های بزرگ تر از سرویس های بهداشتی استفاده کنند، آب بنوشند، پشت میز و نیمکت ها آرام بگیرند، پای تخته درس پس بدهند و از پشت پنجره از چشم انداز اطراف مدرسه استفاده کنند.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *