گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

مهمترین مشکل جامعه چیست ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

مهمترین مشکل جامعه چیست ؟
مهر 20, 1394
8378 بازدید
گزارش نسخه جدید

مهمترین مشکل جامعه چیست ؟


مهمترین مشکل جامعه چیست ؟

اصولا انسان در زندگی اجتماعی خود با مشکلات سیاسی و اجتماعی زیادی روبه‌رو است. ناهنجاری‌های اجتماعی نشان‌دهنده بیماری‌های مبتلا به هر جامعه است و با آن در ارتباط است. اگر ناکامی چه در زندگی شخصی و چه در زندگی اجتماعی وجود داشته باشد، می‌تواند منجر به پرخاشگری و خشونت شود. در عرصه اجتماعی طبیعی است که جنبه‌ها و جلوه‌های مختلف ناکامی، به شکل‌های گوناگونی خودش را نشان دهد. اصولا دشواری‌های اقتصادی سبب ایجاد ناکامی می‌شود و در کنار آن محدودیت‌های اجتماعی که همه با آن آشنا هستند و مرتب راجع به آن بحث می‌شود، می‌تواند منجر به ناکامی شود. در کنار آن یک جو ناامنی در جامعه ایران وجود دارد، که این ناامنی اغلب منشأ اقتصادی دارد. این مساله هم در ایجاد ناکامی می‌تواند نقش داشته باشد، بنابراین تنش در زندگی خانوادگی و روابط بین فردی، که آن هم در تمامی مسائل تاثیر می‌گذارد خود نشان‌دهنده جامعه‌یی است که در نگاه کلی پر تنش است و این تنش را به اعضایش منتقل می‌کند.

عملکرد بهنجار، سالم، انطباقی و سازنده دولت مطمئنا می‌تواند نقش کاهنده این رفتارهای پرخاشگرانه باشد و به عکس اگر که ما از طرف دولت با کنترل بیش از اندازه، محدودیت‌های بیش از حد که منعکس‌کننده عدم سلامت و نابهنجاری است مواجه شویم باید منتظر چنین رفتار‌هایی باشیم. به واسطه نقش پررنگی که دولت در جامعه ما بازی می‌کند، متاسفانه در جامعه یک تلقی وجود دارد که دولت مسوول همه‌چیز و همه کار است. اما از آن طرف جامعه و نهاد‌های مدنی، نهاد‌های غیر دولتی، انجمن‌های مختلف و خانواده در جامعه نقش دارند که متاسفانه در ایران نادیده گرفته می‌شوند. بنابراین درست است که دولت نقش مهمی در بسامان ماندن جامعه دارد اما توجه به این نقش مهم، نباید مسوولیت‌های فردی و اجتماعی افراد را منکر شود که متاسفانه این‌طور است. یعنی همه کاسه کوزه‌ها را می‌خواهند سر دولت بشکنند و در نتیجه آن مسوولیت‌پذیری فردی کاملا از بین می‌رود و مفقود می‌شود. متاسفانه این معضلی است که شاید مدت‌ها طول بکشد تا برطرف شود.

جایگاه اجتماعی معمولا ناشی از طبقه اجتماعی یا ناشی از شأن و منزلت شغلی افراد است. در این زمینه آمارهایی که در کشور‌های مختلف وجود دارد کاملا گویای همه‌ چیز است. در عین حال خشونت و پرخاشگری در تمام طبقات اجتماعی دیده می‌شود و این طبیعی است. عوامل اجتماعی آسیب‌زا فشار را بیشتر متوجه اقشار پایین‌تر جامعه می‌کند. جمعیت زیاد، مشکلات اقتصادی، نااگاهی‌های اجتماعی، عدم آموزش کافی باعث می‌شود تا زمینه مناسب‌تری برای بروز رفتارهای خشن به خصوص در اشکال شدید آن دیده شود. اما خشونت در تمامی جایگاه‌های اجتماعی دیده می‌شود ولی هر چه به سمت پایین‌تر جامعه می‌رویم این مساله مشهودتر است.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *