گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

مهاجرت پروانه مونارک - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

مهر 7, 1397
99 بازدید
گزارش نسخه جدید

مهاجرت پروانه مونارک


مهاجرت پروانه مونارک

پروانه هاي مونارك پائيز هر سال در جنوب كانادا گرد هم مي آيند تا به جنوب مهاجرت كنند. بعضي از اينها 2 هزار و 900 كيلومتر سفر مي كنند، براي اينكه زمستان را در مكزيك بگذرانند. البته بعضي نيز در كوبا يا ايالت كاليفرنيا زمستان را به بهار مي رسانند. ميليون ها پروانه با شكوه مونارك در پناهگاه هايي در اطراف مكزيكوسيتي به سر مي برند كه بيشترين زمان فعاليت آنها در طول روز، بين صبح تا ساعت يك بعد از ظهر است. در اين ساعات شما مي توانيد مونارك ها را ببينيد كه در حال پرواز آسمان را كاملا پوشانده اند وصداي جادويي بال هاي آنها هنگام پرواز شما را مجذوب مي كند.

در شمال كانادا و ايالات متحده و نيز در مكزيك سازمان هايي براي حمايت از مونارك ها وجود دارند. موضوعي كه باعث نگراني دوستداران اين پروانه ها شده، اين است كه در جنوب مكزيك درختاني كه خانه زمستاني مونارك ها هستند، دايما در حال قطع شدن هستند. اين مساله مي تواند به حضور آنها در مكزيك لطمه بزند. آدم ها بايد توجه بيشتري به اين پروانه هاي با شكوه داشته باشند. اين نظر همه عاشقان پروانه هاست.

مونارك ها در طول مهاجرت با خطرات بسياري مواجه مي شوند. خطراتي مثل توفان پرنده هاي شكارچي، انسان ها و نيز خستگي و سستي خود آنها مي تواند باعث از بين رفتن آنها شود. بعضي از مونارك ها در اثر توفان تلف و بعضي نيز توسط پرندگان خورده مي شوند. صدها مونارك ممكن است در اثر برخورد با ماشين هاي در حال عبور از بزرگراه ها كشته شوند، با اين همه، گاهي پروانه هاي خسته در حال پرواز ديده مي شوند كه همچنان سعي مي كنند به پرواز ادامه دهند در حاليكه هر لحظه ممكن است فرو بيفتند.

پروانه هاي زيباي مونارك، در طول مهاجرت طولاني خود به طور وسيعي از شهد گل ها تغذيه مي كنند تا قند لازم براي فعاليت روزانه و نيز امكان ذخيره ساختن چربي در شكم را به دست آورند. اين ذخيره چربي منبع انرژي آنها در طول سفر خواهد بود. آنها بايد بتوانند روزي 80 كيلومتر را با سرعتي حدود 20 كيلومتر در ساعت بپيمايند. پروانه ها در طول راه و به منظور حفظ انرژي ساعاتي را به استراحت مي پردازند. اجتماع خوشه اي شكل آنها روي درختان در هنگام استراحت منظره زيبا و چشم نوازي را پديد مي آورد.

در نهايت حدود 40 تا 60 درصد پروانه ها در طول اقامت به محل مهاجرتشان به دلايل متعددي از بين مي روند. پروانه هاي مهاجر در راه خود به شمال توليد مثل مي كنند و نسلي از مونارك را به وجود مي آورند كه اين نسل جديد به شمال مي رسد.

از جرئياتي كه در مورد مهاجرت پروانه هاي مونارك در پرده ابهام باقي مانده و مساله اي كه بيش از هر چيز ذهن دوستداران اين پروانه ها را به خود مشغول كرده اين است كه چرا مونارك ها پس از مهاجرت به جنوب مجددا به محل اوليه خود برمي گردند؟ متاسفانه هنوز جواب روشني براي اين سوال پيدا نشده است. محققان در تلاشند تا با جمع آوري اطلاعات درباره رفتار بيولوژيك مهاجرت، راز اين معما را كشف كنند.

در مورد علت مهاجرت به جنوب هم هر چند پاسخ قطعي وجود ندارد، اما فرضيه هايي در اين مورد ارايه شده است. اولين و ساده ترين توضيح در اين مورد اين است كه مهاجرت مونارك ها شبيه به مهاجرت پرندگان است. آنها به مناطق گرمتر مهاجرت مي كنند تا از سرماي هوا و كاهش غذا در اثر كاهش دما جان به در برند. اما پروانه ها از كجا مي دانند كه زمستان سرد است؟ آنها نمي دانند. درواقع چيزي كه آنها حس مي كنند تغيير ميزان روشنايي در طول شبانه روز و تفاوت طول روز و شب است. با تغيير فصل از پائيز به زمستان، روزها كوتاه تر و شب ها بلندتر مي شوند و دماي شب هنگام نيز سردتر است. بانمودار شدن اين نشانه ها، مونارك ها محل زيستشان را به قصد استراحتگاه هاي جنوبي ترك مي كنند.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *