گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

مقایسه صورتهای مالی دو شرکت بیمه البرز و آسیا - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

مرداد 12, 1395
550 بازدید
گزارش نسخه جدید

مقایسه صورتهای مالی دو شرکت بیمه البرز و آسیا


مقایسه صورتهای مالی دو شرکت بیمه البرز و آسیا

تعداد صفحات ۳۵ صفحه

قیمت : ۱۲۰۰۰ تومان

مقدمه:

حسابداری فعالیتی خدماتی است، وظیفه اصلی آن تهیه و ارائه اطلاعاتی است که در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی سودمند واقع شود. فلسفه وجودی سیستم اطلاعات حسابداری، ارائه خدمات به افراد و گروه‌هایی است که از اطلاعات کمی و کیفی گوناگون برای دستیابی به اهداف خود، استفاده به عمل می‌آورند. در این راستا، نظام حسابداری وظیفه ارائه اطلاعاتی را برعهده دارد که به طور معمول از ماهیت مالی برخوردار است. ایفای این وظیفه و پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی استفاده‌کنندگان، مستلزم تهیه و ارائه اطلاعاتی است که در راستای گزینش اقدام معقول و مطلوب از میان راهکارهای مختلف موجود برای تخصیص منابع کمیاب اقتصادی در فرایند عملیات تجاری و اقتصادی مفید باشد. بر این اساس، توجه به نیازهای اطلاعاتی افراد و گروه‌های فعال در عرصه اقتصاد، ضروری است! به‌طوری که دوام و بقای نظام حسابداری، در گرو برقراری نوعی تعامل و ارتباط مستمر با محیط پیرامون است. تصمیم‌گیری بهینه برای سرمایه‌گذاری در واحدهای تجاری و به بیان بهتر تخصیص صحیح منابع کمیاب در جامعه مستلزم وجود اطلاعات مالی شفاف و قابل مقایسه است. فقدان اطلاعات یا وجود اطلاعات گمراه‌کننده باعث تصمیمم‌گیری‌های اقتصادی نامطلوب و در نتیجه اتلاف منابع اقتصادی، تخریب بازارهای سرمایه و در نهایت عقب‌ماندگی و فقر اقتصادی و کاهش رفاه عمومی می‌شود. یکی از پیش‌شرط‌های بنیادی برای جلب اطمینان سرمایه‌گذاران و اعتباردهندگان در جهت فعالیت‌های سازنده اقتصادی و سرانجام بالندگی اقتصادی، تهیه و ارائه اطلاعاتی است که در انجام تصمیم‌گیری‌های مالی، اقتصادی و تجاری سودمند واقع شود. چنین اطلاعاتی ضمن فراهم آوردن زمینه فعالیت کار و اثربخشی  بازارهای سرمایه موجب کمک به دولت در   سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در امور اقتصادی و اداره عملیات واحدهای تجاری می‌شود. هم اکنون در کشورهای پیشرفته، صورت‌های مالی به عنوان مهمترین منبع اطلاعاتی برای انعکاس نتایج عملکرد و وضعیت مالی و جریانات نقدی واحدهای تجاری شناخته شده است و به همین دلیل مبانی تهیه صورت‌های مالی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. مبانی تهیه صورت‌های مالی که به استاندارد حسابداری معروف می‌باشد باید از  چنان ویژگی برخوردار باشد که به عنوان یک مبنای رسمی و یکنواخت برای تهیه صورت‌های موجب سازگاری در روش‌ها و رویه‌های حسابداری شود و در نهایت  قابلیت مقایسه صورت‌های مالی را فراهم کند.

یکی از صنایع مهم کشور که در حال حاضر با شتابی قابل‌توجه در حال خصوصی‌شدن و عرضه به عموم است، صنعت بیمه می‌باشد.
پس از عرضه موفق دو بیمه البرز و دی در آستانه عرضۀ دو بیمه دیگر یعنی بیمه آسیا و دانا هستیم.
در آستانه این دو عرضه در گفت و گو با فیروزه سالارالدینی، مدیر پذیره‌نویسی و عرضه‌ اولیه تأمین سرمایه نوین به بررسی  شرکتهای بیمه دولتی البرز، آسیا و  که یا خصوصی شده‌اند یا در شرف خصوصی‌شدن هستند ،می‌پردازیم.

مقایسه ۲ شرکت بیمه دولتی (البرز، آسیا) از لحاظ شاخص‌های بیمه‌ای

شرح
بیمه البرز
بیمه آسیا
مقدار
سهم از کل صنعت بیمه
مقدار
سهم از کل
تعداد شعب
۵۱
۹٫۱۶
۸۹
۱۵٫۹۸
نمایندگی
۷۷۷
۹٫۱۱
۱۲۰۷
۱۴٫۱۵
جمع
۸۲۸

۱۲۹۶

حق بیمه صادره (ارقام به میلیارد ریال)
۱۷۶ر۲
۷٫۳
۱۹۹ر۵
۱۵٫۳۷
حق بیمه عایدشده (میلیارد ریال)
۲۱۰٫۴ر۲

۵۹۴٫۱ر۴

خسارت پرداخت‌شده (میلیارد ریال)
۲۸۲ر۱
۵٫۷۵
۳۹۴۸
۱۸٫۹۶
خسارت واقع‌شده (میلیارد ریال)
۴٫۱۲۲۶

۵٫۴۰۱۳

ضریب خسارت (درصد)
۵۵٫۴۹

۳۶٫۸۷

تعداد بیمه‌نامه صادره
۷۰۷ر۳۲۷ر۱
۵٫۱۹
۷۹۳ر۲۸۷ر۴
۱۶٫۷۵
تعداد خسارت‌های پرداخت‌شده
۷۶۸ر۱۵۰
۴٫۵۷
۹۱۳ر۴۱۴
۱۲٫۵۸
اطلاعات جدول فوق متعلق به سال ۱۳۸۶ دو شرکت بیمه البرز و آسیا است.

این کارشناس بازار سرمایه با شاره به جدول فوق گفت : در سال ۸۷ نسبت به ۸۶ سهم بخش دولتی ۲٫۳واحد کاهش یافته و به همین میزان به سهم بخش غیردولتی افزوده شده است. این تغییر عمدتاً مربوط به کاهش سهم بیمه دانا (۴٫۱ درصد) آسیا (۱٫۱درصد)، ایران (۰٫۰۴ درصد) و البرز (۰٫۳ درصد) بوده است.

وی به ترکیب پرتفوی سال های قبل این شرکتها اشاره کرد و گفت : ترکیب پرتفوی سال‌های قبل نشان می‌دهد که شرکت بیمه آسیا حدود ۲۶ درصد از کل بازار بیمه شخص ثالث را به خود اختصاص داده است.موضوعات :
پروژه

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *