گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img

سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

آبان 20, 1392
2541 بازدید
گزارش نسخه جدید

مقاله استرس


مقاله استرس

واژه استرس در لغت به معناي تشويش مي‌باشد. استرس عاملي است كه باعث ايجاد رفتار مي‌شود. يك پريشاني غيرقابل لمس است و منجر به بروز فعاليت مي‌شود كه اين فعاليت واكنش غيراختصاصي نسبت به تقاضاي دروني و بيروني است.

پس هر عامل دروني يا بيروني كه تعادل انسان را تغيير دهد، نياز به تطبيق را ايجاد مي‌كند و فرد بطور خودآگاه يا ناخود‌آگاه از مكانيسمهايي براي بازگشت با تطابق استفاده مي‌كند. اگر مكانيسمهاي بكار گرفته شده نارسا باشد آشفتگي، موقعيتي گذرا ايجاد مي‌كند بنابراين ما نمي‌توانيم به كلي از استرس دور باشيم زيرا نه اين مطلوب است نه ممكن. استرس قسمتي از زندگي و محصول طبيعي تعامل وجود ما با محيط است. ولي براي اينكه فرد بتواند به حد نصاب ارزش وجودي خود برسد لازم است كه سطح مطلوب استرس را در مورد خود بشناسد و سپس با استفاده از انرژي ذخيره‌اي تا حدي كه با ظرفيت جسمي و رواني‌اش منطبق باشد، سطح بالايي از سازگاري را در خود بوجود آورد. زيرا هر انساني در برابر فشارها و استرس داراي آستانه تحملي است و چنانچه فشارهاي طبيعي افزون شود و خارج از آستانه تحمل فرد باشد منجر به آشفتگي مي‌گردد. منظور از آستانه تحمل نقطه‌اي است كه تعادل رواني فرد به مخاطره مي‌افتد و سلامت او تهديد مي‌شود.

مطالعات نشان داده كه اكثر بيماريها رابطه نزديكي با استرس دارد و استرس زمينه‌ساز همه بيماريهاست. در انگلستان و ولز در فاصله بين سالهاي 1950 تا 1973 ميزان مرگ و ميرهاي ناشي از بيماري قلبي در ميان مردان 35 تا 44 سال تقريباً دو برابر شد و تنها تغيير اين سالها صنعتي شدن جامعه و افزايش فشار رواني در محيط كار ذكر شده است.

 indexدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *