گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

قبل اسلام دیوارهای ستو چه موضاعاتی نقش بسته بود ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

قبل اسلام دیوارهای ستو چه موضاعاتی نقش بسته بود ؟
آبان 6, 1394
568 بازدید
گزارش نسخه جدید

قبل اسلام دیوارهای ستو چه موضاعاتی نقش بسته بود ؟


قبل اسلام دیوارهای ستو چه موضاعاتی نقش بسته بود ؟

هنرهای تزیینی به آن دسته از هنر گفته میشود که غیر از مشخصات خاص از نظر نقوش و رنگ آمیزی مفید فایده یی هم باشد. یک مشخصه هنری ملت ایران این است که همواره در ساختن لوازم زندگی و وسائل مورد احتیاج بکار برده است و بهمین جهت است که هنرهای ایرانی غالباً تزیینی است. ساختمان، ظروف مختلف، کاشی و سفال، وسایل چوبی و مبلمان، انواع فرش و پارچه از جمله لوازم زندگی است ولی هنرمندان ایرانی در ساختن همین وسائل چنان ذوقی به کار برده اند که بعضی از آن لوازم از شاهکارهای هنری محسوب شده و جای خود را در موزه‌های مشهور عالم یافته است. در هنرهای تزیینی ایران موضوعات مختلفی چون انسان، حیوان، گیاه، مناظر طبیعت و یا قسمتهائی از آنها انتخاب شده و بکار رفته است ولی چون عملاً در منسوج و سفال و کاشی و کار روی چوب نمی‌توان آنطوریکه باید شباهت با طبیعت را رعایت کرد هنرمندان ایرانی در مراحل اولیه نقوش هنری را ترجیح داده و درمراحل بعدی نقوش طبیعی را خلاصه کرده اند. از جمله در آن دسته از قالیهای ترکمنی که نقش خورشید و ستاره دارند بجای خورشید غالباً یک هشت گوشه گذارده و شعاع خورشید را با رنگهای متنوع و خطوط عمودی تزیین نموده اند و یا ستاره‌هایی را که در حاشیه گذارده اند شباهت چندانی با ستاره واقعی ندارد و در واقع نشانی از آن می‌باشد.

البته از این مثال نباید نتیجه گرفت که هنرمندان ایرانی همه اشکال طبیعی را بصورت هندسی در آورده اند و یا اینکه اساساً خطوط مورب و انحناهای لازم را بکار نبرده اند بلکه باید یادآور شد که هر چه هنر ایرانی پخته تر میشود خطوط پیچ و خم بیشتر پیدا می‌کند و هنرمندان با مهارت از عهده انحناها و خطوط مورب در انواع هنرهای تزیینی استیلپزه است و می‌توان در این مورد بته جقه را که در واقع نقش استیلیزه سرو است بیان کرد یکی از موضوعاتی که هنرمندان ایرانی انتخاب کرده اند پیچ تزیینی است که در آرایش بناهای اسلامی بکار رفته است. پیچ معانی و اشکال مختلف دارد ولی نظر ما در اینجا معرفی پیچی است که بشکل فنر استوانه یی می‌باشد.

این پیچ تزیینی در نبش قوس ایوانها و محرابها و یا نبش خارجی دیوارهای طرفین ایوانها و یا نبش قوسهای داخلی تالارهای مربع بناهای اسلامی بکار رفته است و می‌تواند شکل استیلیزه عناصر طبیعی، گیاهی، حیوانی و یا انسانی باشد ما این موضوع را بشرح ذیل مورد بررسی قرار میدهیم:

۱ـ تعریف پیچ.

۲ـ منشأ پیچ تزئیمی.

۳ـ پیچ تزئیمی در بعضی از اشیاء قبل از اسلام.

۴ـ پیچ تزیینی در بعضی از بناهای اسلامی.

۵ـ‌تحول و اشاعه پیچ تزیینی درمعماری.

الف- تعریف پیچ- هر خط غیر مستقیم درواقع پیچ است و می‌توان آنرا از حرکت مار و گردباد و گرداب ادراک نمود. پیچ گاهی با مرادف خود ترکیب و کلماتی چون«پیچ و خم»، «در پیچ و تاب» و غیره میسازد. در صفحه ۷۵۴ فرهنگ نفیسی به این ترتیب از پیچ تعریف شده است: «تابیده شده و تا شده و غلطیده شده و تاب داده شده و بهم پیچیده و حلقه شده و خمیده و ملتوی و مشوش و اعوجاج و کجی و زلف و جعد و تاو تاب و چین . . . .». از این تعریف بخوبی نقشی که خط منحنی    در تشکیل پیچ دارد اطلاق میشود چون پیچک و پیچ امین الدوله. «پیچ- نام نوعی از گلها و گیاهان پیچنده، برخی گلهائی که ساق محکم ندارند و بر درخت یا دیوار بالا روند و آن شامل اقسام زیر است:

پیچ امین الدوله گیاهی از تیره بداغها که بصورت درختچه ای بالا رونده و پیچنده است. این گیاه مخصوص نواحی معتدل است و گونه‌های زیاد دارد . . . .» ۱ . پیچ طرح هنری که در آن کاشیهائی (عموماً برنگ آبی فیروزه یی) بصورت منحنی مطبق در نبش ایوانها و سر در بعضی مساجد قرار میدادند. زینتی هنرمندانه و جالب بشمار میرود» ۲٫

گاهی پیچ از جریان سریع آب ادراک میشود. «لولیسه- آب بسیار که جهت بسیاری و تنگی دهانه کاریز یا ماشوره بوقت برآمدن گردان و به صورت نایژه باشد» ۳٫ گاهی حرکت و یا شکل جانوری ادراک پیچ را میدهد: «حلزونی منسوب به حلزون، خط یا شکل شبیه به حلزون، مارپیچی» ۴٫ کلمه پیچ و مرادف‌های آن در اعصار مختلف مورد توجه شعرا و نویسندگان بوده است و بخصوص در مورد موهای تابیده و حلقه شده و چین و شکن و خم و جعد آنها داد سخن داده شده است. 

 

 

  

 

۲ـ نقش مربوط به قرن هفتم قبل از میلاد که ریختن آب را بصورت پیچ نشان میدهد از بین النهرین.

۱ـ پلاک برنزی مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد که از لرستان بدست آمده استدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *