گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

فتح الاسلام چه کسانی هستند؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

فتح الاسلام چه کسانی هستند؟
مهر 21, 1394
4184 بازدید
گزارش نسخه جدید

فتح الاسلام چه کسانی هستند؟


  فتح الاسلام چه کسانی هستند؟

 
 

ترجمه و جمع آوری مهرنوش کیان

 
 

تاریخچه کوتاه گروه فتح الاسلام

رهبراین گروه شاکر ال عباسی  نظامی فراری است. او در یکی از اردوگاه های پناهندگان فلسطینی در اریحا در ۱۹۵۵ به دنیا آمد و بعدها به ارتش پیوسته و به درجه سرهنگی رسید. او درسال ۱۹۸۳ عضو یک سازمان سکولار فلسطینی به نام فتح ال انتفاظه در لیبی بود. سپس به سوریه رفته و رابطه نزدیکی با ابو خالد ال املا نفر دوم سازمان فتح ال انتفاظه برقرار کرد. مقامات سوری در سال ۲۰۰۰ ال عباسی را دستگیر کرده و به جرم قاچاق اسلحه در اردن و سوریه به سه سال زندان محکوم کردند. وی پس از آزادی به عراق رفته و در کنار نیروهای عراقی و ال قاعده بر علیه اشغالگران آمریکایی جنگید. در سال ۲۰۰۴ اردن همراه با محاکمه ابو موسی ال ذرکاوی به طور غیابی او رابه دلیل شرکت در ترور لارنس فاولی دیپلمات آمریکایی محاکمه و محکوم به مرگ نمود. در این میان او مجددا به سوریه بازگشت و با کمک ال املا در سال ۲۰۰۵ به لبنان رفته و دفتر سازمان فتح ال انتفاظه را در روستای هلوا در غرب بکا گشود. در سال ۲۰۰۶ در طی یک درگیری میان گروه ال عباسی وارتش لبنان یکی از عناصر تحت تعقیب از طرف سوریه کشته شد. دولت سوریه ال املا را دستگیر کرده و از او در باره ال عباسی اطلاعات گرفت. اما در این میان ال عباسی دره بکا را ترک کرده و در اردوگاه آوارگان فلسطینی به نام نهرالبارد در تریپولی گروه فتح الاسلام را پایه گذاری نمود. ال عباسی اعلام کرد که می خواهد اسلام را به مرکز مبارزه فلسطین علیه اسرائیل باز گرداند.

سیمور هرش، روزنامه نگار مجله نیویورکر، در مارس ۲۰۰۷ در مقاله ای گفت که دولت لبنان از گروه فتح الاسلام برای مقابله با حزب الله استفاده می کند. این ادعا بعدا از طرف دکتر فرانکلین لامب، متخصص مسائل لبنان و حزب الله، تائید گردید. او می گوید که دیوید ولش معاون وزیر امور داخلی آمریکا با سعودی ها و سعد الحریری با حمایت دولت آمریکایی سینیورا به گروه سنی مذهب فتح الاسلام برای مبارزه با شیعیان حزب الله کمک می رساند.

این گروه به ظاهر متشکل از ۱۵۰ تا ۲۰۰ جوان مسلح است و از این تعداد بسیاری اهل عربستان، سوریه، لبنان و دیگر کشورهای عربی هستند. بمب گذاری در سال ۲۰۰۶ در آلمان،انفجار یک مینی بوس در ۱۳ فوریه ۲۰۰۷ در لبنان و ترور چندین سیاستمدار مخالف سوریه در لبنان به حساب این گروه گذاشته شده است.

 
 

 چرا ارتش لبنان با این گروه درگیر شده است؟

در ۱۸ ماه مه ۲۰۰۷ در یک دزدی مسلحانه مبلغ ۱۲۵ هزار دلار از بانکی در شهر امیون درشمال لبنان ربوده می شود. یک روز بعد پلیس رد دزدان را تا آپارتمانی در تریپولی که مقر گروه فتح الاسلام بود دنبال می کند. مردان مسلح مقاومت کرده و درگیری با پلیس پس از سه روزو با انفجار محل توسط آخرین نفر در آپارتمان به اتمام می رسد. در حالیکه تعدادی از اعضاء این گروه در این آپارتمان کشته شدند، بقیه اعضا در کمپ نهر البارد مستقر شده و مواضع ارتش لبنان در مناطق ورودی به کمپ را اشغال کردند. بر اساس یک موافقتنامه میان اعراب در سال ۱۹۶۹ ارتش لبنان اجازه ورود به اردوگاه های آوارگان فلسطینی را ندارد. اما همانطور که در اخبار چند هفته گذشته شاهد بوده ایم  آوارگان فلسطینی ساکن اردوگاه مجددا آواره شهرهای دیگر گردیدند علیرغم آنکه اکثریت آنان هیچگونه ارتباطی با این گروه ندارند و ارتش لبنان علیرغم ورود به اردوگاه هنوز نتوانسته است اعضای این گروه را دستگیر نماید. اما ببینیم اساسا چرا این درگیری آغاز شد و سرمنشاء این مسائل در کجاست.

 
 

برای درک این درگیری باید به تاریخچه تاریک گروهی دیگر بپردازیم. دیوید ولش، معاون کوندولیزا رایس موسس گروهی است در لبنان به نام کلوپ ولش. رئیس این کلوپ الیوت آبرامس، مرد شماره اول دولت بوش بوده و اعضای آن عبارتند از: فواد سینیورا،  جنگ طلب مشهور ولید جنبلاط از حزب دروزی ها، سمیر جعجع رهبرفالانژ های لبنان که به دلیل کشتار مردم غیر نظامی در صبرا و شتیلا ۱۱ سال در زندان به سر برد و بعدا با عفو سعد حریری از زندان بیرون آمد، سعد حریری بیلیونر، وابسته به عربستان سعودی و بنیان گذار جریان “آینده سنی.”

جریان آینده سنی با بوجود آوردن هسته های کوچک از سنی های مخالف شیعیان برنامه های کلوپ ولش را به اجرا گذاشته و تلاش می کند تا حزب الله لبنان را از معادلات سیاسی خارج نماید. اولین گروه نظامی که توسط این کلوپ حمایت می گردید، گروه جند ال شام (سربازان شام که در عربی به منطقه سوریه، لبنان، فلسطین و اردن گفته می شود) بود که در اردوگاه آوارگان فلسطینی نزدیک سیدون تشکیل گردید. دومین گروه مورد حمایت کلوپ،فتح الاسلام است. به هر کدام از اعضای این گروه ها تا ۷۰۰ دلار در ماه حقوق پرداخت می شد که با توجه به وضعیت اقتصادی لبنان و فقر موجود، بخصوص در اردوگاه های فلسطینی مبلغ هنگفتی می باشد. در سال ۲۰۰۵ بر اساس گزارش گروه بین المللی بحران مستقر در آمریکا، سعد حریری ۴۸۰ هزار دلار را بین گروه های کوچک سنی در شمال لبنان که اعضای آنها در افغانستان و توسط ال قاعده تعلیم دیده بودند، پخش کرد. او همچنین با داشتن اکثریت در پارلمان به ۲۲ نفر از اعضاء باند اسلامی “دینیه” که به دلیل تلاش برای بمب گذاری در سفارت های اوکرائین و ایتالیا در بیروت دستگیر شده بودند، عفو داده و آنها را از زندان آزاد کرد.

به نظر می رسد که حزب الله لبنان به اطلاعاتی دست یافت که نشان می داد این دو گروه تحت رهبری مستقیم سعد حریری در نظر دارند جنگ شیعه و سنی را در لبنان راه بیاندازند. به دنبال درز این اطلاعات کلوپ ولش پرداخت حقوق به سربازان این دو گروه را قطع نمود. بدین ترتیب اعضای فتح الاسلام در واقع حقوق پرداخت نشده خود را از بانک ربودند. نیروهای امنیتی بلافاصله به مقر آنان در تریپولی حمله کردند ولی نتوانستند با مردان تا دندان مسلح مقابله کنند. ارتش لبنان مجبور به دخالت گردید و همانطور که گفتیم بخشی از اعضای گروه که در آپارتمان بودند در این درگیری کشته شدند.

ارتش لبنان در حال حاضر در موضعی سخت قرار گرفته است. از یک سو سربازان اجازه ورود به اردوگاه را ندارند و با ورود به آن صفحه  جدیدی در معادلات سیاسی لبنان گشوده خواهد شد. از طرف دیگر در صورت تضعیف ارتش موضع کلوپ ولش در لبنان محکم می گردد و این به نفع هیچکدام از نیروهای ضد سیاست های آمریکا و اسرائیل در منطقه نیست. کلوپ در سال گذشته تلاش کرد تا ریاست جمهوری را به دست آورد اما با شکست مواجه شد. در نتیجه با داشتن اکثریت پارلمانی تلاش می کند تا نقش ریاست جمهوری را به نقشی سمبلیک تقلیل دهد. سپس کلوپ تلاش کرد تا کمیته پارلمانی قانون اساسی که کلیه سیاست های اجرائی دولت را کنترل می کند تحت پوشش خود درآورد. اما پس از شکست موفق شد از طریق مجلس این کمیته را کاملا از میان بردارد.

کلوپ ولش همچنین تلاش کرد تا با استفاده از ارتش، حزب الله لبنان را خلع سلاح نماید اما ارتش لبنان از این اقدام خودداری نمود. در نتیجه اسرائیل با هماهنگی با آمریکا جنگ تابستان ۲۰۰۶ را به راه انداخت تا در طی آن بتواند حزب الله را از نظر نظامی از میان بردارد. ارتش لبنان از نظر دولت بوش مانعی برای اجرای سیاست های آمریکا و اسرائیل در منطقه است. اولا اگر ارتش تضعیف گردد، ۷۰% مسیحیان لبنان که طرفدار جنبش آزاد وطن پرستان به رهبری میشل آون هستند، حامی دیگری نخواهند داشت و اقلیت طرفدار فالانژها می توانند به عنوان نماینده مسیحیان در لبنان ظاهر گردند. دوما با ارتشی ضعیف لبنان دیگر نخواهد توانست به حمایت از خواست بازگشت آوارگان فلسطینی و حفظ تمامیت ارضی لبنان کاری انجام دهد.

 
 

به قول سیمور هرش، دولت بوش ابتدا این گروه را مسلح نمود تا اهدافی را که اسرائیل نتوانست ار طریق نظامی به آن برسد به سرانجام رساند و وقتی که “دوره مفید” این گروه به اتمام رسید، به ارتش لبنان کمک می کند تا آن را از میان بردارد. ولی واقعیت این است که آمریکا و اسرائیل خواهان لبنانی ضعیف  هستند و می خواهند به هر طریق که شده لبنان و سوریه را مانند عراق به بانتوستان هایی متشکل از اقلیت ها تقسیم کنند. 

 
 

 
 

 
 

۱٫ http://de.wikipedia.org/wiki/Fatah_alIslam – 26k –

۲٫Deborah Amos (21 May 2007). Al-Qaida Inspired Groups on the Rise in Lebanon. National Public Radio. Retrieved on 05.23.2007

۳٫ Le Figaro (April 16, 2007). “Fatah Al-Islam: the new terrorist threat hanging over Lebanon”. Retrieved May 20, 2007

۴٫ International Herald Tribune (March 15, 2007). “A new face of Al Qaeda emerges in Lebanon”. Retrieved May 20, 207.

۵٫ Reuters (May 19, 2007). “Lebanese army battles militants at Palestinian camp”. Retrieved May 20, 2007

۶٫ Rym Ghazal (May 21, 2007). 22 troops, 19 Fatah al-Islam fighters dead. The Daily Star. Retrieved on 05.23.2007

۷٫ Ayman El-Masry (23 May 2007). Fatah Al-Islam Explained. Retrieved on 05.23.2007

۸٫ Komotv (May 20, 2007). “Dozens killed in Lebanon gunbattle between Islamic militants, security forces”. Retrieved May 20, 2007

۹٫ Fatah al-Islam had support from US, claims Hersh. Turkish Daily News (May 24, 2007). Retrieved on 05.25.2007

۱۰٫ Who’s Behind the Fighting in North Lebanon?. Counter Punch (May 24, 2007). Retrieved on 05.28.2007

۱۱٫ Does the New Yorker actually edit Seymour Hersh?. Reason Magazine (March 1, 2007). Retrieved on 06.04.2007

۱۲٫  http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/6685475.stm

۱۳٫ Evelyn Leopold. > “Syria says militants in Lebanon work for al Qaeda.” AlertNet

۱۴٫ Reuters (May 20, 2007). “Facts about militant group Fatah al-Islam”. Retrieved May 20, 2007

۱۵٫ FACTBOX: Facts about militant group Fatah al-Islam

۱۶٫ Arab League calls Fatah al-Islam ‘terrorists’. EU Business (May 23, 2007). Retrieved on 05.23.2007

۱۷٫ Sally Buzbee (May 22, 2007). Hezbollah Backs Lebanon Army in Standoff. Guardian Unlimited. Retrieved on 05.25.2007

۱۸٫ International Herald Tribune (AP)

۱۹٫ FoxNews (AP)

۲۰٫ Reuters (December 7, 2006). “Annan urges Lebanon talks in hope of ending crisis”. Retrieved December 7, 2006

۲۱٫ Le Monde (December 7, 2006). “Des djihadistes viseraient 36 personnalités antisyriennes au Liban”. Retrieved December 7, 2006.

۲۲٫ ‘Nowhere to put us’. BBC (May 23, 2007). Retrieved on 05.23.2007

۲۳٫ Robert Fisk (May 21, 2007). Scored dead as Lebanese army battles Islamists in bloodiest day since civil war. Retrieved on 05.23.2007

۲۴٫ ABC/Reuters (May 21, 2007). “Lebanese Army shells refugee camp”. Retrieved May 21, 2007

۲۵٫ c BBC News (May 21, 2007). “Scores killed in Lebanon fighting”. Retrieved May 21, 2007.

۲۶٫ Fateh Official Denies Link with “So Called Fatah al-Islam”. WAFA News Agency (May 20, 2007). Retrieved on 05.23.2007

۲۷٫ Palestinian authorities negotiating ceasefire in Lebanon. Novosti (May 21, 2007). Retrieved on 05.23.2007

۲۸٫ Fatah al-Islam vowes no surrender despite truce. Khaleej Times (May 23, 2007). Retrieved on 05.23.2007

۲۹٫Ramzi Al-Hussein (May 26, 2007). Lebanon will never let the terrorists win. Ya Libnan. Retrieved on 05.26.2007

۳۰٫ http://www.informationclearinghouse.info/article17788.htm, Bush’s New Middle East , By Mike Whitney

۳۱٫ http://www.informationclearinghouse.info/article17763.htm, Who’s Behind the Fighting in North Lebanon?, By Franklin Lambدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *