گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

عنوان اقدام پژوهی چگونه توانستم از طریق ورزش مطالعه بچه ها و زمین بازی آنها ارتقا بخشم ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

عنوان اقدام پژوهی چگونه توانستم از طریق ورزش مطالعه بچه ها و زمین بازی آنها ارتقا بخشم ؟
مهر 16, 1394
1045 بازدید
گزارش نسخه جدید

عنوان اقدام پژوهی چگونه توانستم از طریق ورزش مطالعه بچه ها و زمین بازی آنها ارتقا بخشم ؟


عنوان اقدام پژوهی

چگونه توانستم از طریق ورزش مطالعه بچه ها و زمین بازی آنها ارتقا بخشم ؟

چکیده

چگونه توانستم از طریق ورزش مطالعه بچه ها و زمین بازی آنها ارتقا

پژوهشگر: عذرا شکارتبار فیروزجایی

با مشاهده وضع موجود مدرسه و طرز بازی کردن و مطالعه دانش آموزان در زنگ تفریح و یا نحوه بازی کردن در زنگ ورزش که قادر نبودند از تمام فضا و امکانات مدرسه برای مطالعه و ورزش کردن استفاده کنند یا اضطراب و نگرانی همکاران از آن جهت که بچه ها در زنگ های استراحت و تفریح قادر به مطالعه کردن نیستند. و وقتشان را بیهوده و به هدر می روند به فکر احداث فضای سبز برای مطالعه دانش آموزان و زمین برای ورزش کردن به صورت استاندارد افتادم. که با همکاری و همفکری مدیریت محترم و دیگر همکاران به لطف خود اقدام به درست کردن آن کردم. که در ادامه مقاله به اهمیت همکاری و همفکری که بین دانش آموزان و معلمین برقرار شد و تاثیر این همکاری در ایجاد وضع مطلوب پرداخته شده است. درپایان کار امیدوارم که توانسته باشم مشکلات و موانعی که در این رابطه هم برای دانش آموزان و هم برای همکاران وجود برداشته باشم. و نگرانی و دغدغه خاطر همکاران برطرف شده باشد.

هدف:

۱- ایجاد یک فضای سالم و ایمن برای بازی بچه ها در زنگ تفریح و ورزش.

۲- تشویق دانش آموزان به مطالعه در ساعات اوقات فراغت.

۳- بوجود آوردن یک فضای سرسبز و با نشاط و از بین بردن جلوه یکنواختی و کسل کننده آموزشگاه نسبت به روحیه دانش آموزان که نیاز دارند در محیطی سالم و شاد و سرسبز بسر ببرند.

۴- از بین بردن دغدغه و نگرانی همکاران نسبت به هنگام بازی و ورزش دانش آموزان در محیط آموزشگاه.

روش ها:

۱- درست کردن فضای سرسبز در جلو دفتر آموزشگاه که به آراستگی و زیبایی جلوه مدرسه کمک می کند.

۲- برگزاری مسابقات و سرگرمیهایی بین دانش آموزان بمناسبت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی.

۳- خط کشی حیاط مدرسه برای درست کردن زمینهای فوتبال والیبال مناسب برای ورزش دانش آموزان.

۴- استفاده از تمام فضا و امکانات مدرسه برای مطالعه دانش آموزان.

۵- آسفالت کردن حیاط و محوطه آموزشگاه برای جلوگیری ازصدمه دیدن دانش آموزان هنگام بازی و ورزش.

نتایج به دست آمده:

۱- با این کار دغدغه همکاران دررابطه با مطالعه و ورزش دانش آموزان با توکل به خدا برطرف خواهد شد. و در هنگام ورزش و بازی دیگر نگران صدمه دیدن دانش آموزان نیستند.

۲- علاقمندی دانش آموزان به مطالعه و استفاده از کتابهای کتابخانه کلاس.

۳- ایجاد روحیه همکاری و همیاری و تبادل نظر بین دانش آموزان.

۴- با این کار آموزشگاه دارای فضایی سرسبز و زمین های فوتبال و والیبال استاندارد می شود.

۵- دانش آموزان از حالت یکنواختی و رکود بیرون آمده و در درسهای دیگر با هم گروه ها رقابت داشته باشد.

۶- با توجه به کارهای انجام شده و موقعیت دانش آموزان و علاقمندی آنان به استفاده و مطالعه باعث گردیده است که آنان از لحاظ دروس دیگر هم پیشرفت قابل توجهی داشته باشند و به روخوانی و حفظ مطالب درسی دیگر کمک شایان ذکری داشته باشند.

مقدمه

هرساله با هزینه سنگینی که از طرف اولیاء آموزشگاه در رابطه با فضا سازی و محیطی سالم آرام و آراسته برای مطالعه و ورزش دانش آموزان صرف می شود. اما باز متاسفانه مشاهده می شود که دانش آموزان از این امکانات استفاده نمی کنند و یا این که رغبتی به مطالعه کردن در زنگ های تفریح از خود نشان نمی دهند.

که اغلب دانش آموزان با این که می دانند مطالعه کردن بخشی از زندگی و پیشرفت تحصیلی آنان را به خود اختصاص داده است یا توجهی به این امر ندارند و یا علاقمندی زیادی از خود نشان نمی دهند و بیشتر اشتیاق آنها معطوف می شود به مطالعه ی شب امتحان و قبول شدن و نمره گرفتن و به محض رفتن به خانه کتاب و درس را رها کرده تا فردا که به مدرسه می آیند از اینرو برخورد وظیفه دانستم که کاری کنم تا دانش آموزان به مطالعه ی کتب درسی خود علاقه مند شوند.

دکتر محمد رضا سنگری (پیوند (۳۳۸-۸۶) معتقد است
« پژوهش و مطالعه و داشتن عطش و روح جستجوگری، ترجمان کمال و تعالی است. آنکه درخویش « نیاز فهمیدن» نمی بیند به باتلاق های جهل و تاریک زار غفلت می غلتند. پژوهش، گشودن پنجره ای است به جهان نایافته ها و سیر و سلوک در ساحتهای تازه و ناکاویده. اگر لذت فهمیدن را بفهمیم فرصت مطالعه و پژوهش را با هیچ لذتی معاوضه نخواهیم کرد.

توصیف وضع موجود

اینجانب حدود ۲۰ سال سابقه تدریس دارم. که اغلب در پایه ابتدایی تدریس کردم. و بیشتر در مناطق محروم و روستایی انجام وظیفه کردم. که خوشبختانه دو سال است که به بابل منتقل شده ام و در دبستان شهید کریمی در روستای تهمنتن واقع در بابل است که این آموزشگاه دارای ۶ کلاس درس و یک دفتر و یک انباری می باشد. در این آموزشگاه یک ۱۲۵ نفر دانش آموز در ۶ پایه درس می خوانند که دو کلاس اول- دو کلاس دوم و بقیه کلاسها هر کدام یک کلاس دارند. اینجانب عذرا شکارتبار فیروزجایی با ۲۰ سال سابقه خدمت در پایه اول و چهارم تدریس می کنم و ۱۲۰ الی ۱۲۵ نفر دانش آموز دختر و پسر دارند که کلاس اول دو کلاس- دوکلاس دوم و سوم- چهارم- پنجم هر کدام یک کلاس دانش آموز دارد.

فضای آموزشگاه حدوداً ۱۵۸۵مترمربع ومیزان زیربنای آن ۳۲۰ متر مربع است و در قسمت جنوب حیاط مدرسه دستشویی و آبخوری برای دانش آموزان ساخته شده است که حدود ۱۵۰ متر مربع را در بر می گیرد. پشت دستشویی ها زمین به مساحت ۳۰۰ متر مربع وجود دارد که بصورت باغچه از آن استفاده
می شود. ۷۱۵ متر مربع مابقی حیاط مدرسه می باشد که بصورت سیمانکاری و یا خاکی می باشد. که این محوطه محل بازی بچه ها درزنگ تفریح وزنگ ورزش می باشد.

ناگفته نماند تمام همکاران نگران این بودند که ۱- در زنگ ورزش چگونه بچه ها ورزش کنند. ۲- در زنگ تفریح چگونه مطالعه کنند. ۳- خدای نکرده در هنگام بازی ممکن بود که بچه ها به زمین بخورند و صدمه ببینند. ۴- چگونه در هنگام بازی دچار آسیب و صدمه دیدگی نشوند.

 

 

جمع آوری داده ها شواهد ۱

یکی از مقوله هایی که در زمینه وجود مشکلات همکاران وجود دارد.

۱- عدم استفاده صحیح از فضای مدرسه می باشد.

۲- در زنگ تفریح هنگام بازی ممکن است که خدای نکرده یکی از دانش آموزان صدمه ببینند.

۳- در زنگ ورزش دانش آموزان با موانع زیادی روبرو هستند.

۴- امکان مطالعه برای دانش آموزان در زنگ تفریح وجود ندارد.

(عکسهای شماره ۴ الی ۷)

« در تحقیقاتی که انجام شد بیانگر عدم فضای سبز آموزشگاه است و در صدد یافتن راه حلی برای آن برآمدم که این مشکل را تقلیل دهم و یا از بین ببرم»

آقای دوستکامی: وجود فضای سبز و محیطی برای مطالعه و ورزش دانش آموزان در آموزشگاه لازم و ضروری است.

ورجاتی : وجود فضای سبز برای مطالعه اوقات فراغت دانش آموزان به هدر نمی رود.

حیاتی : با ایجاد فضای سبز می توان دانش آموزان را به مطالعه تشویق کرد و اهداف تربیتی خود را بجا آوریم.

اکبرزاده : وجود فضای سبز و زمین ورزشی بهداشتی مناسب موجب رشد جسمی و روانی دانش آموزان می گردد.

مصطفوی : فضای سبز برای مطالعه باعث پیشرفت درس آنان
می گردد.

همکاران همگی پیش خودشان فکر می کردند که در زنگ ورزش چگونه با دانش آموزان کار کنند.

امکان آسیب دیدن دانش آموزان در هنگام بازی وجود داشت.

دانش آموزان در زنگ های تفریح نمی توانستند از امکانات و فضای موجود مدرسه برای مطالعه استفاده کنند.

پس از ملاحظه این موارد و بی توجهی دانش آموزان به مطالعه و یا اینکه سر کلاس خسته و خواب آلود هستند از بازیهایی که انجام داده اند به خواب می روند و یا از شدت درد و ناراحتی بابت زمین خوردن و یا برخورد با دانش آموز دیگری و نبودن محیط آزمایشگاه از نظر شادابی و نشاط برخود واجب دانستم که به فکر چاره ای باشم که دیگر در کلاسها چنین وضعی بوجود نیاید.

و خلاصه این که اغلب همکاران با خیال راحت و آسوده مخصوصاً در زنگ های ورزش نمی توانستند به دانش آموزان تمرینات لازم را بدهند و از امکانات مدرسه به نحو شایسته استفاده کنند و میزان نارضایتی همکاران از وضع موجود و نبود فضای سبز و مناسب برای مطالعه دانش آموزان به قرار زیر است:

خانم نوروزی : نبودن فضای سبز باعث می شود که محیط آموزشی برای دانش آموزان کسل کننده و یکنواخت بشود.

خانم عرب: فقدان فضای سبز و آسفالت باعث می شود که دانش آموزان هنگام بازی صدمه دیده و موجب تاثرات فراوان برای اولیاء و مسئولین بدنبال داشته باشد.

خانم آبانگاه: عدم فضای سبز، بی توجهی دانش آموزان نسبت به فراگیری درس در کلاس می شود.

خانم کامیاب نژاد: عدم فضای سبز باعث به هدر رفتن انرژی دانش آموزان و به هدر رفتن انرژی دانش آموزان و به هدر رفتن زحمات معلمین می گردد.

 

 

 

 

تجزیه و تحلیل داده ها:

تعلیم و تربیت در محیطی آماده، ایمن، پر نشاط با استفاده از بالاترین میزان مراقبت های بهداشتی و بهره مندی از وجود معلمان و مربیان و مسئولان سالم، عالم و پارسا از حقوق اولیه کودکانی است که فعالیت و هدف آنها تحصیل، کسب معرفت است. نونهالان از توانایی و فرصت کافی برای تامین و رفع نیازمندی های آموزشی تربیتی و ….. و بهداشتی خود برخوردار نیستند. از این رو یکی از مهمترین عواملی که بهداشت و سلامت دانش آموزان را در مواجهه به بروز حوادث احتمالی در طول دوران تحصیل تضمین می کند وجود فضا و محیط ایمن و با نشاط آموزشی است. یعنی برخورداری از یک مدرسه و بهداشتی در مدرسه سالم فرصت و زمینه اقداماتی برای پرورش و رشد بدنی، ذهنی، اخلاقی، اجتماعی، علمی دانش آموزان فراهم می باشد. و از بروز هر گونه حادثه ای که احتمال می رود در آموزش و پرورش سالم کودکان اختلال ایجاد کند پیشگیری می شود. از طرفی مدرسه فضای اجتماعی خاصی است که آموزش و رشد شخصیت کودکان امروز که جامعه ساز فردایند در پناه روشهای صحیح آموزشی، فضای فیزیکی مطلوب و محیط مساعد روانی آن پایه گذاری و اداره می شود. یکی از مهمترین و اساسی ترین و تاثیرگذارترین مسائل بهداشتی مدرسه، رعایت بهداشت محیط در مدرسه می باشد. از سوی دیگر مدرسه خانه وسیعی است که تعداد زیادی از کودکان و نوجوانان ساعات فراوانی از عمر گرانبهای خویش را در آن سپری می کنند. این خانه مقدس باید دوست داشتنی باشد تا دانش آموزان با اشتیاق و علاقه بدان پا نهند و با نشاط و شادابی به فراگیری علم و معرفت بپردازند. مدرسه زیبا و جذاب و بهداشتی زمینه را برای یادگیری علوم و فنون فراهم آورده و شکوفایی استعدادها را تسهیل می کند و مدرسه غیر بهداشتی و نامناسب شوق و اشتیاق برای فراگیری را به حداقل رسانده و امکان پویایی و بالندگی را کاهش می دهد. دکتر حسین اسکندری: مدیر کل مشاور و بهداشت مدارس. با توجه به آخرین آمار واصله حدود ۱۲۵ هزار فضای آموزش در سطح کشور وجود دارد. این مراکز روزانه ۶ ساعت از بهترین ساعات دانش آموزان را بخود اختصاص می دهد و حدود ۵/۱۸ میلیون دانش آموز به تعلیم و تربیت می پردازند. امروزه سلامت کودکان ما در گرو سه عامل اساسی یعنی محیط « مدرسه- خانه- جامعه» وراثت و شیوه زندگی آنها می باشد: مهندس عباس خالصی: مولف کتاب بهداشت محیط، ایمنی و ارگونومی مدارس، حوادثی که در مدرسه اتفاق می افتد ممکن است در نتیجه رفتارهای دانش آموزان و عوامل محیطی در مدرسه باشد. برخی از حوادث در مدرسه در کلاس درس اتفاق می افتد و از طرفی بعضی حوادث در زمین مدرسه اتفاق می افتد. برخورد دانش آموزان با یکدیگر به هنگام بازی یا بروز رفتارهای خشن همه می توانند در ایجاد حادثه در مدرسه موثر باشد. لذا برای پیشگیری حوادث در مدرسه باید به دو اصل کلی اشاره کرد. اولاً ایمن ساختن فضاهای آموزش و ثانیاً آموزش نکات ایمنی به دانش آموزان و کاهش دادن رفتارهای پر خطر آنها.

پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رهبری زعیم عالیقدر حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره) لزوم تحول فرهنگی همه جانبه در نظام جدید جمهوری اسلامی امری ضروری بود، در این میان ورزش و تربیت بدنی نیز به عنوان یک پدیده فرهنگی اجتماعی از دگرگونی و تحول باز نماند. لذا به دنبال تحول کیفی در جهت فلسفه و اهداف تربیت بدنی در این نظام نورانی، حرکت اصولی و متکی بر پایه های علمی در تربیت بدنی مورد توجه واقع شد. با توجه به اهمیتی که درس تربیت بدنی و ورزش به عنوان یکی از دروس اصولی و پایه ای در تامین نیازها و احتیاجات جسمی و روحی کودکان و نوجوانان خاصه در دوران ابتدایی در بر دارد. این نیاز پیش از پیش در دوره ابتدایی ملموس بوده، بدیهی است بازی و ورزش در زندگی کودکان نقش اساسی و حیاتی را ایفا می کند. بچه ها از بازی و ورزش لذت می برند و توانایی راههای مقابله با مسائل و مشکلات زندگی را بهتر فراگرفته و روح همکاری و تعاون و دوستی در آنها تقویت می شود.

« آدمی برای رشد و تعالی فطرتاً به نشاط و شادابی نیاز دارد»

« ضرورت مدارس با نشاط و شاداب» : جامعه فرزندان خود را برای انسان شدن و یادگیری چگونه زیستن و پذیرش مسئولیت، به مدارس روانه می کنند. دستیابی به این هدفها مستلزم محیطی مساعد است. بطوری که دانش آموزان با میل در آن حضور یابند. محیط آموزشی باید بتواند همچون زمینی مساعد برای رشد گیاهان، بستر رشد و بالندگی دانش آموزان را آماده کند.

« مدارس تامین کننده ی نیروی انسانی کیفی جامعه اند و شادی دانش آموزان به نوعی مطالبات مردم از محیط زندگی خود است. عواملی که می تواند این سرمایه ملی را برای رشد بهینه و کیفی آماده کند. مهارتهای رفتاری است که در محیط آموخته می شود، نه فقط محفوظات علمی، غلامرضا حاجی نژاد ۱۳۸۲ فقدان شادی در مدارس، پیامدهای اجتماعی نامطلوبی مانند: افزایش ناهنجاریهای اجتماعی، بزهکاری و بی هویتی را بدنبال خواهد داشت. اگر مدرسه واقعیتی به نام شادی دچار فقر کند، کودک از نظر رفتاری دچار تعرض می شود. شادی که می تواند پدیده ای طبیعی باشد، چنان چه در شرایط طبیعی خودش بروز نکند. در محیطهای بیرونی با نمادهای ضد اجتماعی دیگری خود را بروز خواهد داد. فقر شادی در مدارس مرگ خلاقیتها را نیز بدنبال می آورد. « اصولاً انسان موجودی است که از یک سلسله رفتارها، بدون در نظر گرفتن موقعیت اجتماعی اش رنج می برد. شاید شاخص ترین این رفتارها طرد شدن باشد. در واقع هر محیط اجتماعی که این احساس را به انسان بدهد، مانع از بروز خلاقیت در او می شود، حضور این مقوله می تواند امنیت ذهنی دانش آموزان و نشاط ذهنی او را دچار تنش های منفی کند. شکوفایی خلاقیتهای دل در گرو شادابی ها دارد« و بالاخره شادی ها موجب تقویت سازو کارها و محرکهای انگیزشی مثبت در زندگی هستند. محیطهای سرد و غمگین انسانها را ناخشنود و افسرده می کند» حیدر نورانی ۱۳۸۲٫

فقدان شادی در مدارس، پیامدهای اجتماعی نامطلوبی مانند افزایش ناهنجاری های اجتماعی، بزهکاری و بی هویتی را بدنبال خواهد داشت. تربیت فرهنگی در خانواده کار بسیار آسانی است. البته در خانواده ای که خود پدر و مادر روزنامه- کتاب مطالعه نمی کنند، تربیت فرهنگی کودک بسیار دشوار است، اما در خانواده ای که والدین زندگی فرهنگی فعالی دارند، تربیت فرهنگی به بهترین شکل صورت می گیرد تربیت فرهنگی باید خلاق، سازنده و سازمان یافته باشد و با مقداری نقشه و شیوه صحیح و بازرسی همراه باشد. استفاده از داستانها، مخصوصاً حیوانات و قصه های کوتاه کار را آسان می کند. بحث درباره مطالب خوانده شده باید بصورت گفتگو آزاد باشد در هر حال پدر و مادر دقیقاً مراقب باشند که در کار تربیت فرهنگی فقط علاقه به تفریح و وقت کشی را ترجیح ندهند.

جان میلتون در سال ۱۹۷۱ میلادی در کتاب معروف خود
« بهشت بازیافته» می نویسد، دوران کودکی جلوه ای است از بزرگسالی. همانند شفق که جلوه ی روز است با این که این نقطه نظرات از جنبه اخلاقی مطرح شده است. اما تحقیقات و بررسیهای انجام شده مؤید همین باور است که سالهای کودکی در تعیین عادات و رفتار فرد در سالهای بعد بسیار اهمیت دارد. یکی از این عوامل موثر در دوران کودکی ورزش و فعالیتهای بدنی است و براساس نتایج این گونه تحقیقات علمی بطور کلی می توان گفت: که هر فعالیت بدنی در ذات خود نه خوب است نه بد، بلکه ارزش و مطلوبیت هر فعالیت بدنی به کیفیت آن فعالیت بستگی دارد. که تحت نفوذ یک سری از عوامل مختلف است. برخی از این عوامل عبارتند از : سطح مهارت، آمادگی اجتماعی، نحوه انگیزش، ویژگیهای بدنی کودک، انتظارات جامعه، فشارهای روانی، سطح مهارت مورد انتظار و فعالیت بدنی دلخواه، « در هر کاری که انسان انجام می دهد بدن نقش موثری دارد و در استفاده از بدن این نکته اهمیت زیادی دارد که حداکثر قابلیتها تا سرحد امکان بکار گرفته شود. حتی در جریان تفکر هنگامی که به نظر می رسد استفاده از تن به حداقل کاهش می یابد. باز هم طبق عقیده ای عمومی، اشتباهات عظیم اغلب در شرایط بدنی تا سالم اتفاق می افتد. اما یک بدن سالم و سرحال محافظی قوی برای انسان است».

سقراط: این جمله ها را ۴۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به زبان آورده است. در واقع اعتقاد به رشد و عملکرد مطلوب ذهنی تحت تاثیر سلامت جسمانی و در نتیجه مراقبت از تندرستی نظر و عقیده ی تازه ای نیست. کارشناسان تربیت بدنی و بسیاری از صاحب نظران دیگر همیشه عقیده داشته اند که رشد و نمو طبیعی و سالم بدن موجب افزایش هر چه بیشتر رشد ذهنی می شود. به همین جهت و از همین دیدگاه لازم است که به اهداف و آرمانهای عمومی و سنتی تربیت بدنی در مدارس نظری بیفکنیم:

و در رابطه با مطالعه دانش آموزان مواردی از قبیل ۱- بی توجهی معلم نسبت به مطالعه و درک فهم دانش آموز نسبت به مطالب کتاب درسی خود ۲- در منزل هم بعضی از اولیاء مطالعه را باعث تلف شدن وقت دانش آموز در منزل می دانند و معتقد که بچه باید درسش را در مدرسه بخواند و یاد بگیرد. این عوامل سبب می شود که نه تنها بچه ها به مطالعه روی نیاوردند و رغبتی به مطالعه دروس درسی نداشته باشند بلکه باعث دلسردی آنان به درس و کتاب و حتی سواد می شود. همه و همه دست به دست هم می دهد تا بچه ها توجه زیادی به مطالعه و درس از خود نشان ندهند و یا اینکه سر کلاس درست نتواند به سوال و جواب معلمشان جواب بدهند.

 

 

انتخاب راه حل

پس از درمیان گذاشتن موضوع با همکاران مقرر شد که درصدد

۱- ایجاد کتابخانه کلاس برای استفاده دانش آموزان در کتب علمی و آموزنده باشم و آنان را علاقمند به مطالعه کنم.

۲- تلاش در ایجاد یک فضای سرسبز و سالم برای رشد روحی و روانی دانش آموزان کنیم.

۳- بوجود آوردن فضایی مناسب و استاندارد ورزشی برای بازی و ورزش دانش آموزان .

۴- کیفیت فضای مناسب و فیزیکی مدرسه : از لحاظ آسفالت و برطرف کردن امکانات صدمه دیدن دانش آموزان هنگام بازی در زنگ تفریح

۵- جلوگیری کردن از به هدر رفتن اوقات فراغت دانش آموزان در زنگ تفریح بوجود آورد.

مراحل اجرای راه حل

با توجه به عوامل موثر دربی رغبتی دانش آموزان به مطالعه کتب درسی. ابتدا با تشکیل جلسه شورای دبیران مساله را با همکاران در میان گذاشتم و از آنها خواستم که راهکارها و همفکری خود را در این رابطه بیان کنند. پس از بحث و تبادل نظر همکاران هر یک نظرات خود را بیان نمودند. پس از اظهار نظر همکاران در این زمینه تمامی پیشنهادها را جمع بندی کرده و با توجه به احترامی که به نظرات آنان قائل بودم، سعی نمودم از همه آنها استفاده کنم و درصد کسانی که به این کار موافق بودند را مشخص نمودم که خوشبختانه تمامی همکاران با این کار موافق بودند. احساس کردم که اضطراب همکاران نسبت به دانش آموزان رو به بهبود است. سپس با بچه هایی که عضو شورای دانش آموزی بودند مطرح کردم و نظرات آنها را هم جویا شدم و خود آنها را هم در این امر مسئول قرار دادم. که دانش آموزان به ترتیب نظراتشان را بیان کردند که با هدایت پیشنهادهای آنها مقرر گردید اولاً با مسئله اینکه جای فضای سبز کجا باشد مواجه شدم؟

دوماً چگونه نهالها و گلدانها را تهیه کنم؟

سوماً: چه کسی این کارها را انجام دهد؟

رابعاً: هزینه های خرج کرد از کجا تهیه کنم؟

در مورد جای درست کردن (فضای سبز) من گفتم اگر موافق باشید پشت دستشویی ها که بصورت باغچه می باشد، نسبتاً فضای مناسبی هم دارد می توان فضای سبز مناسبی درست کرد. که بعد از همفکری همکاران قبول کردند. همانجا یا در فضای جلو دفتر یا کلاسها که دید و منظره مناسبی هم دارد و به جلوه حیاط زیبایی خاصی می دهد احداث کنیم.

در رابطه با خرید نهال ها و گلدان ها و حتی آوردن گل مناسب برای گلدانها و لاستیکهایی که می بایست بصورت رنگ های پرچم مقدس جمهوری اسلامی رنگ آمیزی می شد را چه کسی و چگونه تهیه شود.

که من پیشنهاد دادم که سر کلاسها با بچه ها در میان بگذاریم. بچه ها کدامیک از شما پدرش ماشین بازی نیسان یا وانت بار دارد. و وقتی مشخص شد از پدر دانش آموزی که ماشین نیسان بار دارد دعوت
می کنیم که به مدرسه بیاید و با هماهنگی که قبلاً با مدیریت محترم آموزشگاه بعمل آورده ایم جریان را به ایشان گفتیم تا در یک روز که مزاحمت برای کار ایشان نداشته باشد خود و ماشینشان در اختیار آموزشگاه باشد، برای خرید نهالها و گلدانها و آوردن تعدادی لاستیک فرسوده که قبلاً برای تهیه و جمع آوری آنها با یکی از تعمیرگاههای تعویض لاستیک نو با فرسوده « پنچرگیری» بعمل آورده بودم به نام استاد حسین که با بنده تماس گرفته بودند که لاستیکها آماده است و بایستی برای رنگ آمیزی شود. بایستی آنها را به آموزشگاه می آوردیم که در یک روز پنجشنبه با هماهنگی که قبلاً با پدر یکی از دانش آموزان دختر کلاس پنجم به نام آقای فرمانی که خود ایشان هم صاحب نانوانی در سلطان آباد و یکی از افراد خیر و خداپرست می باشد که هر گونه همکاری و کمکی از دستش بر آید برای راحتی دانش آموزان و کمک به مدرسه دریغ ندارند. قرار گذاشتم به اتفاق ایشان برویم اول لاستیکها را که حدود دوازده عدد بودند را بیاوریم.

چه کسی آنها را رنگ کند و آماده کار کند؟

که بنده آنها را در ساعات استراحت (نهار) که ما بین شیفت صبح و عصر می باشد رنگ کنم. که البته قبلاً رنگهای سبز – سفید و قرمز وقلم برای رنگ زدن لاستیکها خریداری شده بود. عکس شماره ۷ ص . که حدود یک هفته هر روز تا زنگ آخر صبح زده می شد می رفتم رنگها و لاستیکها را آماده می کردم و شروع می کردم به رنگ کردن آنها که اول تمام لاستیکها را به سه قسمت مساوی تقسیم کردم بعد اول همگی را قسمتی که بایستی رنگ سبز می شد رنگ زدم که چند روز طول کشید و سپس رنگ سفید زده شد و در پایان رنگ قرمز که زمانی که تمام شد هر کدام به رنگ پرچم سه رنگ جمهوری اسلامی ایران شده بودند که خیلی زیبا و قشنگ شده بودند عکس شماره ۱۴ ص .

و یک روز دیگر ایشان آمدند. رفتیم نهالها و گلدانها را خریداری کردیم و یک روز جمعه هم قرار گذاشتیم و رفتیم ماشین را تحویل گرفتیم چون ایشان می بایست در مغازه خودشان باشند برای تهیه نان. و رفتم خودم یک ماشین گل باغچه که مناسب گلدانها بودند همراه کود آوردم و در گوشه ای از حیاط مدرسه خودم خالی کردم که تا ساعت ۲ بعد از ظهر طول کشید. و از روز شنبه شروع کردم اول لاستیکهای رنگ شده را در جای مناسبی که قرار بود گذاشته شوند گذاشتم و در روزهای بعد هر روز چند نهال را در گلدانها قرار دادم و اطراف آنها را با گل و کود مناسب پر کردم که این کار هم چند روزی طول کشید و بالاخره به اتمام رسید عکس شماره ۱۵ الی ۱۹ ص . و در ماههای آبان بود که با هماهنگی انجام شده توسط مدیریت محترم آقای دوستکامی و مسئولین در اداره شروع به آسفالت کردن حیاط مدرسه کردن و حتی محوطه پشت کلاسها هم آسفالت شد و از لحاظ صدمه دیدن بچه ها هنگام بازی تا حدی خیال همگی راحت شد.

سپس مجدداً با همکاری و همفکری صورتجلسه دهه فجر تاریخ ۸/۱۱/۸۶ و روز دوشنبه همکاران و مدیریت محترم آموزشگاه با قسمت تربیت بدنی اداره جهت خط کشی کردن حیاط مدرسه برای درست کردن زمینهای فوتبال و والیبال هماهنگی شد که در ماه بهمن انجام شد که (عکس شماره ۳۳ الی ۳۹ ص ) بمناسبت دهه پر فروغ فجر هم بین دانش آموزان مسابقه فوتبال برگزار شد (عکس شماره ۴۰ الی ۴۵). که دانش آموزان کلاس پنجم قهرمان و کلاس چهارم نایب قهرمان شدند. که برای تیم اول یکدست لباس ورزشی و تیم دوم یکعدد پالش تهیه و به آنها اهداء شد همراه با لوح تقدیر. که با این کار هم جشن ۱۲ بهمن و مسابقات مربوط انجام شد و هم این که بچه ها بازی افتتاحیه زمین فوتبال و والیبال را انجام دادند و حتی بین بچه ها در آن ایام مسابقه نقاشی هم برگزار شد و به نقاشی های برتر جوایزی همراه تشویق دانش آموزان به آنها اهداء شد.

« هزینه خرج کرد کارها از کجا تامین می شود»

که با یاری و توکل به خدا و همکاری و همفکری همکاران و دانش آموزان کار رنگ زدن لاستیکها و آوردن گل و کود برای گلدانها و خرید نهالها و گلدانها را خودم به اتفاق اولیای یکی از دانش آموزان انجام دادم که در هزینه صرفه جویی شود. که هزینه انجام این کار را می توان بابت هزینه های آموزشی و وسایل کمک آموزشی برای بچه ها بکار برد.

ضمناً تمام مراحل انجام شده از قبیل شروع تابحال توسط دوربین گوشی همراه عکس گرفته شده به استحضار می رسانم عکسهای ۵۰- ۵۱ ص

و مراحل اجرا تا پایانی را با همکاری افراد خیر و یا با بودجه مدرسه خرج شده است.

که با این کار دغدغه همکاران در رابطه با مطالعه و ورزش دانش آموزان با توکل به خدا برطرف خواهد شد. و در هنگام ورزش و بازی دیگر نگران صدمه دیدن دانش آموزان نیستند.

جمع آوری داده ها و شواهد ۲

با توجه به کارهایی که انجام شد خود دانش آموزان درکلاس به موقع متذکر می شدند که حالا وقت مطالعه و استفاده از کتاب داستان می باشد که علاقمندی خود را نسبت به توضیح موارد و مطالب کتب درسی- داستانی ابراز می دانستند. نگهداری از کتب درسی و داستانی و آموزنده بیانگر این مساله است.

تقریباً تمامی بچه ها در این موضوع همکاری می کردند و با یکدیگر به بحث و تبادل نظر می پرداختند. در ضمن با توجه به کارهایی انجام شده و موفقیت دانش آموزان و علاقمندی آنان به استفاده و مطالعه باعث گردید که آنان از لحاظ دروس دیگر هم پیشرفت قابل توجهی داشته باشند و به روخوانی و حقظ مطالب درسی دیگر کمک شایان ذکری داشت. دانش آموزان از حالت یکنواختی و رکود بیرون آمده و در درسهای دیگر با هم گروه بندی هایی که از قبل طبق روال سالهای گذشته می شدند البته با شدت بیشتر و علاقه بسیار پیشرفت بسیار خوبی داشتند. مخصوصاً در روخوانی فارسی و حفظ شعرهای کتاب درسی، بطوری که قبل از اینکه بخواهم درس را شروع به تدریس کنم حفظ کرده و در کلاس بطور گروهی می خواندند.

که این تاثیر در نمرات درس فارسی و روخوانی نوبت اول و دوم آنها بخوبی مشهود است پیوست ص همچنین در ایجاد روحیه و نشاط و شادمانی، افزایش ارتباط معلم با دانش آموز تاثیر بسزایی داشته است و آموزشگاه و کلاسها را از وضعیت بی روح به محیطی کاملاً با نشاط و فعال با مشارکت خود دانش آموزان در امر ایجاد فضای سبز و فضای مناسب برای مطالعه و ورزش تبدیل نمود. « چنانچه مادر یکی از دانش آموزان به نام نادیا باقرپور
می گوید: که در اوایل سال دخترم خیلی خجالتی و رودرواسی می کرد با بچه ها و ارتباط دوستی با کسی برقرار نمی کرد و از لحاظ درسی هم پیشرفتی نداشت اما به لطف خدا حال خیلی دخترم روشن و دوست داشتنی شده و خیلی راحت با دوستانش ارتباط دوستی برقرار می کند و از لحاظ درسی هم خیلی خوب شده است

.

 

 

منابع و ماخذ

روش تدریس ورزش ابتدایی , ویژه دانشجویان مراکز تربیت معلم

مجله رشد آموزش ابتدایی ماههای دی و بهمن ۸۲

دفتر شورای معلمان مدرسه امید انقلاب یک سال ۸۲

نویسنده : سید محمود مرتضوی زنجانیدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *