گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

عملکرد شرکت های لیزینگ در ایران(صنعت خودرو) - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

عملکرد شرکت های لیزینگ در ایران(صنعت خودرو)
مهر 21, 1394
716 بازدید
گزارش نسخه جدید

عملکرد شرکت های لیزینگ در ایران(صنعت خودرو)


 

عملکرد شرکت های لیزینگ در ایران(صنعت خودرو)


 

لیزینگ چیست؟

Lease لغت انگلیسی و به معنی اجاره دادن و کرایه کردن است و در عمل ویژگی اصلی آن این است که حق مالکیت مورد اجاره در دست موجر و حق استفاده از آن در اختیار مستاجر قرار دارد. در ایران لیزینگ در چارچوب قرارداد اجاره به شرط تملیک منعقد و به موقع اجرا گذاشته می شود و طی آن حق استفاده از دارایی برای مدت معینی به اجاره گیرنده مستاجر) واگذار و در پایان مدت قرارداد نیز مالکیت و دارایی به اجاره گیرنده منتقل می شود.
در هنگام عقد قرارداد باید دوره (مدت) قرارداد، مبلغ دقیق، تعداد اقساط اجاره و نحوه تعیین و محاسبه اصل و فرع قیمت باقی مانده مشخص شود.

نقطه مشترک انواع معاملات لیزینگ، موضوع بازپرداخت اقساط آن است که باید در فواصل زمانی معین و منظم به صورت ماهانه، سه ماهه، شش ماهه و یا سالانه پرداخت شود.

مزایای عملیات لیزینگ:

– صرفه جویی در بکارگیری منابع مالی مستاجر
– انعطاف پذیری مطابق شرایط و انتظار مستاجر
– مقابله با تورم
– سهولت نسبی در مقایسه با سایر روشهای استقراض
– امکان جایگزینی دارایی های جدید در ایران تاکنون ۳۰۰ شرکت لیزینگ به ثبت رسیده است که بیش از ۸۰ درصد فعالیت آنها در زمینه خودرو می باشد.
فواید لیزینگ:

 لیزینگ به عنوان الگویی جدید در تجارت از یکسو تامین کننده نیازهای مالی و پولی متقاضیان کـالا و از دیگرسو، فراهم کننده ابزار تولـید انبوه در اقتصاد خرد و کلان خواهد بود.
لیزینگ برای متقاضیان موجب افزایش قدرت خرید، کاهش فشار نقدینگی و برخورداری از امکان آینده در حال میگردد!
لیزینگ برای عرضه کنندگان موجب بازارسازی و تسریع در گردش فروش کالا از طریق بسترسازی بازار تقاضا میگردد.
لیزینگ برای اقتصاد ملی موجب افزایش تقاضا، افزایش تولید، افزایش اشتغال، تعادل قیمتها و رونق اقتصادی میگردد.
تحولات وسیعی که در عرصه تولید و عرضه و تقاضا، طی نیم قرن اخیر رخ داده است، موجب شده است تا دست اندرکاران سیاستهای اقتصادی درکشورها، برنامه های لازم را بــــرای تاسیس شرکتهای جدید که می توانند ابزارهای اعتباری درجهت رشد صنایع و اقتصاد آنها محسوب شوند، در دستور کار خود قرار دهند.

 

واحدهای لیزینگ (LEASING) ازجمله چنین شرکتهایی هستند که چنانچه آئین نامه ها و مقررات فعالیت آنها به خوبی تدوین و تصویب شود می توانند سهم خوبی در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور داشته باشند.

از لیزینگ تعابیر و تعاریف مختلفی شده است برخی آن را اجاره داری که نوعی قرارداد و توافق میان دو نفر اعم از فرد حقیقی و حقوقی است، تعریف کرده اند و گروهی آن را به صورت اجاره به شرط تملیک می دانند. درهـــــرحال آنچه اهمیت دارد بهره برداری از منفعت کالای سرمایه ای و مصرفی که قابلیت اجاره دارد، است.
اهمیت اجرای شیوه لیزینگ در کشورها برای رشد اقتصاد و صنایع تا آنجاست که امروز نزدیک به سه میلیون شرکت در جهان به فعالیتهای گوناگون لیزینگ مشغول می باشند. بسیاری به اشتباه تصور می کنند این پدیده نو تنها در صنعت خودرو قابل اجرا بوده و کاربرد دارد. درحالی که از آن در زمینه های اقتصادی، پزشکی، عملیاتی، کمک خرید برای انواع قطعات و لیزینگ برون مرزی استفاده گسترده می شود.
بنابراین می توان گفت، لیزینگ، کاربردهای وسیعی در اقتصاد جوامع دارد. در ایران کاربرد لیزینگ بیشتر در سرمایه و مسایل مالی می باشد. برطبق آمارهای جدید تا پایان سال ۱۳۸۴ تعداد شرکتهای لیزینگ در کشورمان بیش از۳۰۰ شرکت بوده است.
به طورکلی شرکتهای لیزینگ مستقیماً با مشتریان سروکار دارند و سعی بر این دارند تا انتظارات مشتریان را درمورد ویژگیهای کالای مورد درخواست آنها تامین نمایند. لیزینگ از بدو پیدایش سابقه اجاره داری در تمام جوامع به قرنها پیش برمی گردد و نمی توان اذعان داشت
 که محصول هزاره جدید است اما می توان گفت که امروز به صورت یک صنعت آن هم به شکل جهانی یا بیــــــن المللی، مورداستفاده قرار می گیرد. یعنی اجاره داری درموردهر نوع دارایی در هر کشور که قابل تصرف و خریداری باشد، قابل اجرا است.

این دارایی ها می تواند شامل زمین، نیروگاه، صنایع، رایانه ها، تجهیزات کارخانه ای، نرم افزارها، خودرو و هر نوع اموال منقول و غیرمنقول دیگر باشد که بتوان منافع آنها را به دیگری واگذار کرد.

 

 تاریخچه لیــزینگ درجهان:

 لیزینگ دارای تاریخ و سابقه ای کهن و چندهزار ساله است. شاید نتوان زمان دقیق و مشخصی برای سرآغاز کاربرد عملیات اجاره در زندگی بشر یافت. ولی برمبنای آنچه که از متون باستانی بدست داده شده است، اقوام ایلامی و سومری در حدود (۲۰۰۰) سال قبل از میلاد مسیح به نوعی اجاره داری ساده زمین، گاو، آب و تجهیزات کشاورزی می پرداخته اند. تقسیم بندی دوگانه لیزینگ به عملیاتی و مالی اولین بار در دوران رم باستان و حکومت (JUSTINIAN) صورت گرفت. در قرون وسطی اجاره داری کشتی های تجاری به عنوان یک رشته مهم در مبادلات اعتباری بین مردم مرسوم گردید. در اروپای قرون میانه، لیزینگ زمین و مستغلات باتوجه به قوانین سخت گیرانه زمین داری و محدودیتهای شدید خصوصی سازی رونق چشمگیری یافت و به سرعت به ایالات متحده آمریکا منتقل شد. در یادداشتهای روزانه جورج واشنگتن در دهه (۱۸۴۰) موارد متعددی در زمینه لیزینگ کارخانجات و واگنهای راه آهن به چشم می خورد. درهمین اوان، لیزینگ واگنهای راه آهن در انگلستان نیز مرسوم گردید و اولین شرکت ثبت شده لیزینگ در ماه مارس (۱۸۵۵) با نام شرکت واگن بیرمنگهام تاسیس شد و به اجاره واگن به معدن داران ذغال و فلزات پرداخت. در اوایل قرن بیستم، لیزینگ ماشین آلات تولید یک محصول خاص نظیر کفش و تجهیزات تلفن خصوصی در انگلستان و آمریکا گسترش یافت. اولین شرکت مدرن و مستقل صنعت لیزینگ در سال (۱۹۵۲) در شهر سانفرانسیسکو تاسیس شد که هنوز هم تحت نام شرکت بین المللی لیزینگ ایالات متحده به فعالیت اشتغال دارد. تاسیس این شرکت را باید سرآغاز تشکیل موسسات مستقل لیزینگ (غیروابسته به بانکها و یا موسسات مالی) در آمریکا به حساب آورد.

زیرا بانکها، طبق قانون فدرال کمیسیون ارز، تا اوایل دهه (۱۹۶۰) از فعالیت لیزینگ به صورت موجر ممنوع بودند. به هرحال رسوخ و رونق لیزینگ در اقتصاد ایالات متحده در شروع دهه (۱۹۵۰) را که با رونق اقتصادی این کشور در سالهای بعداز جنگ جهانی دوم مقارن گردیده بود، باید سرآغاز تحولات همه جانبه و فراگیر این صنعت به حساب آورد. به همین ترتیب لیزینگ از اوایل دهه (۱۹۶۰) در سرتاسر اروپای غربی گسترش یافت و مقارن با همین سالها به ژاپن رسید. خوشبختانه رونق و پویایی لیزینگ خیلی زود از محدوده جهان توسعه یافته فراتر رفت و به آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا اشاعه یافت. اولین شرکت لیزینگ در آفریقا در سال (۱۹۶۵) در زیمبابوه تاسیس شد و نخستین آن در هندوستان در سال (۱۹۷۳) به وجود آمد و در این کشور پهناور به آنچنان شکوفایی رسید که در پایان سال (۱۹۸۴) تعداد این شرکتها به بیش از هفتصد شرکت بالغ شد. همگی این شرکتها به اجاره داری اموال منقول نسبتاً کم بها نظیر چرخهای خیاطی اشتغال ورزیدند.

شرکت مالی بین المللی (INTERNATIONAL FINANCE
CORPORATION) یا (IFC) وابسته به بانک جهانی که باهدف تشویق سرمایه گذاری و رونق اقتصادی در کشورهای جهان سوم تاسیس گردیده است، به سهم خود کوششهای ذیقیمتی برای توسعه لیزینگ در کشورهای درحال توسعه به عمل آورد. کره جنوبی اولین کشوری بود که IFC به مشارکت در صنعت لیزینگ آن کشور پرداخت و شرکت توسعه لیزینگ کره جنوبی را در سال ۱۹۷۷ با حمایتهای عملیاتی و دانش فنی شرکت ژاپنی لیزینگ شرق (ORIENT LEASING OF
JAPAN) بنیان نهاد. متعاقب این اقدام صنعت لیزینگ در کشورهای درحال رشد آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا با بهره گیری از حمایتهای مالی و مشورتی (IFC) به سرعت گسترش یافت.

موسسه فوق الذکر، طبق آمار اعلام شده از جانب شرکت (EUROMONEY) از سال (۱۹۷۷) تا پایان سال (۲۰۰۳) بیش از (۱۰۰۶) میلیون دلار، در (۵۴) کشور درحال توسعه و در (۱۰۳) شرکت لیــــــزینگ این کشورها سرمایه گذاری کرده است.

طبق آخرین ارقامی که موسسه پول اروپایی (EUROMONEY) به عنوان یکی از بزرگترین و معتبرترین مرکز مطالعاتی لیزینگ در جهان منتشر نموده است، حجم عملیات لیزینگ در پایان سال (۲۰۰۲) فقط در پنجاه کشور منتخب مرکز مذکور، به رغم رشد پایداری که طی دهه گذشته داشته اند، با تاثیرپذیری از تحولات منفی اقتصاد جهانی ناشی از واقعه سپتامبر (۲۰۰۱) با (۳/۱) درصد رشد منفی به رقم (۴۶۱/۶) میلیارد دلار بالغ گردید. در این میان ایالات متحده آمریکا با بیش از (۲۰۰) میلیارد دلار، نیمی از مبادلات جهانی لیزینگ را به خود اختصاص داده و پس از آن به ترتیب ژاپن ، آلمان، فرانسه و انگلستان بزرگترین سهم از بازار لیزینگ جهان را دراختیار داشته اند.

صنعت لیزینگ به عنوان یک صنعت مدرن مالی امروزه با حجم وسیع مالی، کشورهای صنعتی درحال توسعه را دربرگرفته است. شرکت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی توسط فرانسویها در ایران تاسیس گردیده است. از حدود دو سال پیش باتوجه به وضعیت بازار، در بخش خودرو، شرکتهای لیزینگ فعالیتهای گسترده ای را شروع کردند که با توجه به نیاز بازار، حجم فعالیت آنها روز بروز گسترده تر می گردد. در بخش غیرخودرویی نیز فعالیتها شروع شده است که احتمالاً قبل از پایان سال فعالیت لیزینگ آنها نیز شروع خواهدشد. درحال حاضر کانونی نیز به نام کانون لیزینگ ایران تشکیل گردیده که حدوداً ۱۰ شرکت بزرگ  در آن عضویت دارند.

به هرحال نیاز به تامین منابع مالی، همانطور که در دنیا متداول است در ایران هم وجـــود دارد و طبیعتاً ما هم در کشورمان همان طوری که از اختراعات و اکتشافات به عمل آمده استفــاده می کنیم از این پدیده مالی نیز بهره می بریم.

در ایران باتوجه به قوانین بانکی بدون ربا، لیزینگ تقریباً با عقد اجاره به شرط تملیک همخوانی دارد.

لیزینگ را روشی می داند که امکاناستفاده از دارایی ها را بدون نیاز به مالکیت آنها فراهم می آورد. 

این پدیده جدید برای اولین بار در کشاورزی و توسط سومری ها مورد استفاده قرار گرفته و در طی قرون وسطی از لیزینگ برای استفاده از زمین و ساختمان نیز استفاده شده است.

لیزینگ پس از بحران سال ۱۹۲۹ در آمریکا و به منظور مقابله با مشکلات مالی و اقتصادی حاکم بر آن کشور به کار گرفته شد و اولین شرکت لیزینگ در سال ۱۹۵۲ در آمریکا تاسیس شد و به تدریج بکارگیری این روش طی سالهای دهه ۱۹۶۰ در اروپا و ژاپن آغاز شد.
از نگاه آمار در سال ۲۰۰۱ میلادی بیش از ۵۵۰ میلیارد دلار تجهیزات در سراسر دنیا از طریق لیزینگ مبادله شده است که سهم ایالات متحده از این رقم ۲۲۰ میلیارد دلار می باشد. امروزه بیش از ۳۵ درصد از کل تجهیزات سرمایه ای ازطریق لیزینگ تامین می شود و از هر ۱۰ شرکت، ۸ مورد این روش را بکــــار می گیرند که از میان آنها می توان شرکتهای
IBM و XEROX را نام برد.

به طورکلی می توان گفت، لیزینگ ابزار مهمی بـــــرای تشویق و ترغیب در امر سرمایه گذاری می باشد و در توسعه اقتصادی کشورها بسیار موثر است، به گونه ای که تا حدود ۳۰ درصد از سرمایه گذاری های انجام شده در کشورهای پیشرفته ازطریق لیزینگ انجام می شود تعداد شرکت هاى لیزینگ تا سه سال پیش به تعداد انگشت هاى دست هم نبود، اما امروزه بیش از ۳۰۰ شرکت لیزینگ فعالیت دارند و نیاز است که از این شرکت ها حمایت شود، این شرکت ها در همه جاى دنیا رکن دوم سیستم بانکى محسوب شده و تعادل مى بخشند. شرکت هاى لیزینگ رتبه دوم اعتباردهى را دارند. این شرکت ها در کشور ما بسیار جوان هستند و مردم و حتى مسؤولان با ساز و کار آن آشنایى ندارند و ما موظفیم که فعالیت آنها را معرفى کنیم .کمک به شرکت هاى یاد شده به طور قطع نقش کلیدى در برنامه هاى رشد اقتصادى و نگاه توسعه اى خواهد داشت و با توجه به انتظاراتى که در برنامه چهارم آمده، بخشى از این انتظارات باید توسط آنها ایفا گردد و ضمن این که به اشتغال نیز کمک مى کند چون کارشناسان مى توانند این شرکت ها را تشکیل دهند و فعالیت فراگیرى در حوزه هاى مختلف داشته باشند.

 

  
 

آمار اعلام شده گروه مالی لندن در مورد لیزینگ جهانی ( ۲۰۰۳ )

ردیف

نام کشور

حجم سالیانه

( میلیاد دلار )

درصد رشد

نسبت به سال ( ۲۰۰۲)

۱

ایالات متحده آمریکا

۲۰۸/۰۰

(۲/۰)

۲

ژاپن

۶۸/۸۰

(۰/۰)

۳

آلمان

۴۸/۳۱

۱/۳-

۴

فرانسه

۲۶/۳۶

۰/۳-

۵

ایتالیا

۲۳/۹۹

۱۰/۷-

۶

انگلستان

۱۸/۸۸

۸/۰-

۷

کانادا

۱۰/۱۴

۴/۶

۸

اسپانیا

۱۱/۵۳

۱۵/۱

۹

استرالیا

۷/۰۵

۵

۱۰

سوئیس

۶/۸۶

۶/۵-

۱۱

سوئد

۶/۱۷

۱۲/۶-

۱۲

هلند

۵/۵۱

۱/۷-

۱۳

اتریش

۴/۶۷

۱۷/۸

۱۴

آفریقای جنوبی

۴/۶۱

۲۲/۲

۱۵

بلژیک

۴/۱۷

۹/۰

۱۶

جمهوری چک

۴/۰۶

۲/۴

۱۷

مجارستان

۳/۸۱

۲۱/۴

۱۸

روسیه

۳/۶۴

۵۶/۹

۱۹

دانمارک

۳/۱۴

۳/۰

۲۰

لهستان

۲/۹۹

۲۳/۴

۲۱

پرتقال

۲/۸۸

۶/۳-

۲۲

نروژ

۲/۶۸

۶/۰-

۲۳

کره

۲/۵۳

۲۲/۴

۲۴

ترکیه

۲/۲۰

۶۳/۰

۲۵

چین

۲/۱۱

۲۹/۲

۲۶

برزیل

۲/۰۱

۱۸/۹

۲۷

مکزیک

۱/۸۰

۲۸/۵

۲۸

هنگ کنگ

۱/۴۹

۷/۰-

۲۹

اندونزی

۱/۴۷

۰/۱

۳۰

اسلواکی

۱/۴۴

۱۳/۵

۳۱

رومانی

۱/۴۱

۱۲/۰

۳۲

ایرلند

۱/۴۰

۰/۰

۳۳

فنلاند

۱/۳۰

۸/۸-

۳۴

یونان

۱/۲۰

۹/۱

۳۵

هند

۱/۱۴

۱۴/۰

۳۶

تایوان

۰/۸۹

۰/۰

۳۷

اسلونی

۰/۸۷

۴۱/۴

۳۸

کلمبیا

۰/۸۲

۳۶/۰

۳۹

مصر

۰/۶۶

۵/۰

۴۰

مراکش

۰/۵۵

۳/۸-

۴۱

نیوزلند

۰/۵۴

۸/۰

۴۲

پرو

۰/۵۴

۳/۹

۴۳

شیلی

۰/۵۴

۱۳/۰

۴۴

لوگزامبورگ

۰/۴۷

۰/۰

۴۵

نیجریه

۰/۴۳

۲۴/۰

۴۶

سریلانکا

۰/۴۰

۲۸/۰

۴۷

پاکستان

۰/۳۹

۵/۴

۴۸

مالزی

۰/۳۷

۱۰/۲

۴۹

استونی

۰/۳۴

۱۱/۰

۵۰

کاستاریکا

۰/۱۷

۲۲/۹

جمع پنجاه کشور

۵۱۱/۶۶

۱۰/۸

 
 

صنعت لیزینگ در ایران و جهان

امروزه گسترش و توسعه صنعت لیزینگ (Leasing) به عنوان یک ضرورت عمومى در سراسر جهان بر کسى پوشیده نیست.نقش عملیات لیزینگ در چرخه اقتصادى کشورها و اثرات مثبت و اجتناب ناپذیرى که در ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا و سرانجام توازن منطقى در موازنه پرداخت هاى جوامع صنعتى و رو به توسعه به جاى گذاشته، موجب گردیده است که این شیوه اعتبارى امروز،با تکیه بر تخصص ها و ویژگى هاى نوین اجرایى بتواند موقعیت خود را به عنوان یکى از مهمترین مراحل تامین اعتبار در سطح اقتصاد داخلى و بین المللى تثبیت نماید. بر این اساس، تحقیقاً بخش عظیمى از عملیات مالى / تسهیلاتى و سرمایه گذارى و تامین اعتبار در جهان با استفاده از روش هاى نوین لیزینگ انجام مى پذیرد. به طورى که، براساس بررسى هاى موسسات مطالعاتى اقتصادى معتبر جهان روش تامین اعتبارات از طریق لیزینگ، در بین مکانیزم هاى گوناگون اعتبارى، بعد ازوام هاى مستقیم بانکى در مرتبه دوم قرار گرفته است.

سابقه و اهمیت لیزینگ در جهان

صنعت لیزینگ به صورت سنتى، از یک سابقه چند هزار ساله برخوردار است، لیکن تا اوایل دهه ۱۹۵۰ که به صورت رسمى ومدون در آمریکا فعالیت خود را آغاز نمود، دوران بسیار طولانى و کندى را پشت سر گذاشته است. این صنعت به رغم آغاز فعالیت اصولى خود، از اوایل دهه ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۱۹۶۰ از رشد و گسترش قابل ملاحظه اى برخوردار نبوده است، اما از این تاریخ به بعددنیا شاهد رشد فزاینده و شایان توجه صنعت لیزینگ بوده، به طورى که نه تنها در کشورهاى صنعتى و پیشرفته بلکه در بسیارى ازکشورهاى جهان سوم و در حال توسعه نیز رسوخ یافته است. رشد صنعت لیزینگ در جهان به میزانى است که بخش عمده اى ازدارایى هاى سازمان ها و موسسات اقتصادى اعم از انتفاعى و غیر انتفاعى، با بهره گیرى از روش هاى لیزینگ تامین مى گردد. گسترش صنعت لیزینگ تمامى زمینه ها را دربر گرفته است: از خرید لوازم و وسایل کوچک منزل گرفته تا تامین مالى هواپیماهاى غول پیکر و کشتى هاى اقیانوس پیما و نیز سرمایه گذارى در تاسیسات شرکت ها و کارخانجات تولیدى و ماهواره هاى پیشرفته، که این امر به خوبى گویاى اهمیت بارز و تردیدناپذیر صنعت لیزینگ در گستره مبادلات مالى و اقتصادى جهان امروزمى باشد.

سابقه لیزینگ در ایران

اولین هسته تشکیلاتى صنعت لیزینگ در ایران با تاسیس دو شرکت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ و شرکت لیزینگ صنعت ومعدن (با نام آریا لیزینگ که متعاقباً در سال ۱۳۶۱ به شرکت پى خرید و سپس در سال ۱۳۸۱ به لیزینگ صنعت و معدن تغییر نام یافت ) در سال ۱۳۵۶ که به ترتیب تحت مدیریت بانک هاى تجارت و صنعت و معدن فعالیت مى نمایند، آغاز گردیده است. فعالیت آغازین هر دو شرکت به تبع مشارکت شرکت Sliball International وابسته به بانک کردى لیونه و بانک Soeiete Generalفرانسه با اتکا بر دانش و مدیریت و تجربه فرانسویان در ایران آغاز گردید، لیکن به دلیل عدم توسعه فرهنگ و بستر صنعت لیزینگ در کشور و نیز تحولات ایجاد شده در ساختار اقتصادى کشور ناشى از پیروزى انقلاب، این صنعت تا اوایل سال ۱۳۸۰ از رشد وتوسعه بسیار کندى برخوردار بوده است. در طول ۲۸ سال سابقه فعالیت لیزینگ و از بدو تاسیس اولین هسته آن، تنها یک شرکت توسط بخش خصوصى در سال ۱۳۷۰ که فعالیت عملى خود را در سال ۱۳۷۳ آغاز نموده، تاسیس گردیده است.

لیکن از اوایل سال۱۳۸۰ تاکنون تعداد شرکت هاى لیزینگ تاسیس شده به بیش از ۳۵ رسیده است. افزایش چشمگیر ایجاد شرکت هاى لیزینگ درایران نشانگر توجه به اهمیت و ضرورت حضور این صنعت در بین موسسات اقتصادى کشور مى باشد.

 

 عملکرد و وضعیت لیزینگ در ایران

 

فعالیت لیزینگ در ایران با تشکیل دوشرکت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ و شرکت لیزینگ صنعت و معدن در سال ۱۳۵۶ آغاز گردیده و در طول ۲۸ سال گذشته به سبب تحولات اجتماعی ، اقتصادی ایجاد شده در ساختار کشور از رشد کندی برخوردار بوده است.تاسیس و سابقه فعالیت اکثریت شرکتهای لیزینگ که به ۴۵ شرکت با عنوان لیزینگ بالغ می گردد،در طول ۲ سال گذشته صورت پذیرفته است ولذا مقایسه عملکرد واقعی فعالیت لیزینگ از بدو آغاز فعالیت این روش در ایران تنها به دو شرکت اولیه صدرالاشاره بر می گردد که آنهم به سبب عدم توسعه فرهنگ و گستره صنعت لیزینگ در سنوات دو دهه اول بعد از انقلاب ارقام بسیار ناچیزی را تشکیل داده است. میزان تسهیلات اعطایی توسط شرکتهای لیزینگ دوگانه تا پایان سال ۱۳۶۲ رقمی معادل ۳۹۶ میلیون ریال بوده است که این رقم در پایان سال ۱۳۷۱ به رقم ۸/۸ میلیارد ریال بالغ گردیده است. در سال ۱۳۷۱ به دنبال تلاش وزیر صنایع و با پشتیبانی مقامات پولی و مالی بانک مرکزی ، اعتباراتی به منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل کشور، از طریق واگذاری خودرو های کار توسط شرکت های لیزینگ ، در اختیار این شرکتها قرار گرفت که تاحدودی حجم فعالیت این شرکتها را نسبت به سنوات گذشته افزایش داده است.

روند فعالیت شرکتهای لیزینگ در سنوات بعد از سال ۱۳۷۳ که صرفا بر اساس منابع مالی و سرمایه ای خود و در مقاطعی تسهیلات نه چندان قابل توجه بانک های مادر صورت پذیرفته ، از گردش مالی نسبتا مطلوبی برخوردار بوده است.

در مقاطعی از زمان نیز شرکت ها و موسسات تولیدی از جمله خودروسازان به سبب احساس نیاز جهت واگذاری محصولات تولیدی خود از طریق تفاهمات دو جانبه با شرکتهای لیزینگ و در قالب روش لیزینگ کمک فروش و به شیوه کارمزدی، همکاری های محدودی رابا شرکتهای لیزینگ معمول داشته اند. اگر چه با تاسیس شرکت های جدید در پهنه صنعت لیزینگ در طول دو سال گذشته ،توجه به این صنعت در ایران بسیار مثبت ارزیابی گردیده و به طور و بطور محسوسی فعالیت در صنعت لیزینگ را تحت تاثیر قرار داده است و در این راستا ، احساس نیاز واحدهای شرکت واحدهای تولیدی و موسسات اقتصادی به خصوص شرکتهای خودروساز به وجود و استفاده از خدمات شرکت های لیزینگ ، روند ایجاد و تاسیس این قبیل شرکت ها را افزایش داده است، لیکن وضعیت بازار فعالیت اقتصادی کشور به اندازه ای وسیع و نیازمند حضور این صنعت است که به نظر می رسد هنوز راه طولانی می بایست جهت رسیدن به نقطه تعادل مورد نظر را طی نمود.

بر اساس آمارهای نه چندان قابل استناد درصد سهم بخش لیزینگ در معدودی از بخش های تولیدی در سال ۱۳۸۱ به شرح زیر است

  1. ازمیزان حجم ریالی تولیدات در بخش خودروسازی در کشور (رقمی معادل ۳۸۷۹۰ میلیارد ریال ) سهم لیزینگ کمتر از یک درصد مبلغ ومذکور یعنی ۳۸۷ میلیارد ریال بوده است، که بخش عمده آن توسط شرکت های لیزینگ وابسته به شرکت های خودروساز به صورت مستقیم یا کارمزدی انجام پذیرفته است.
  2. از مجموع حجم ریالی تولیدات بخش خودروهای کار در سال مورد مطالعه که رقم آن بالغ بر ۵۱۲۰ میلیارد ریال برآورد گردیده است ، تنها ۱۱ درصد از طریق شرکت های لیزینگ صورت گرفته است که بخش عمده آن از محل اعتبارات بانکی در بخش خدمات و به طور مستقیم به مصرف کنندگان معرفی شده از سوی واحد های تولیدی و بعضی از شرکت های لیزینگ وابسته به خودروسازان به صورت مستقیم و یا در قالب قراردا د د کارمزدی ، انجام پذیرفته است.
  3. سهم لیزینگ در بخش سایر ماشین آلات و تجهیزات ،ماشین آلات راه سازی ،با احتساب تسهیلات واگذاری توسط بعضی از بانک های نیمه تخصصی تنها ۱۲/۵ درصد بوده است.
  4. در رابطه با سهم صنعت لیزینگ در بخش دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی تنها شرکت فعال لیزینگ در این زمینه شرکت لیزینگ صنعت و معدن می باشد که حجم فعالیت انجام شده در مقایسه با میزان تولیدات بخش صنعتی تقریبا صفر است.

همانگونه که ملاحظه می شود درصد سهم صنعت لیزینگ در مجموع حتی با در نظر گرفتن بخشی از فعالیت بانکها به عنوان فعالیت لیزینگ ، بسیار ناچیز است و علت و علل این امر ،علاوه بر عدم گسترش فرهنگ لیزینگ را می توان در عدم همراهی و همکاری موسسات مالی و پولی کشور و بانک ها با این شرکت ها دانست. این در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشره ، حجم تسهیلات اعطایی توسط ۸ بانک عمده دولتی در سال ۱۳۸۰ در قالب عقود اسلامی ، بالغ بر ۱۹۹۷۳۶ میلیارد ریال بوده است که در داخل کشور و در استان های ۲۸ گانه به متقاضیان اعطا گردیده است.

اگر چه به طریقی می توان فعالیت بانک ها در قالب عقد اجاره به شرط تملیک و به میزان ۴/۱۹۵۵ میلیارد ریال را به سبب مشابهت کامل با فعالیت صنعت لیزینگ ، جزو شیوه های متعارف لیزینگ محسوب نمود ،لیکن در مجموع در مقایسه با حجم عملیات تسهیلاتی بانک ها حجم فعالیت بخش لیزینگ در ایران رقمی کمتر از ۵/۰ درصد است که در آن فعالیت بعضی از بانک های تخصصی در بخش تسهیلات اعطایی برای ماشین آلات کشاورزی نیز مستتر است.

با عنایت به مراتب فوق همانطوری که ملاحظه می گردد ، سهم لیزینگ در بازار سرمایه در ایران رقم ناچیزی را تشکیل داده است، در حالی که سهم لیزینگ در بازار سرمایه از جهات گوناگون قابل بحث و بررسی است.بدون شک یکی از عوامل مهم نقش لیزینگ به عنوان یکی از شیوه های موثر در تخصیص منابع مالی کمیاب برای سرمایه گذاری مولد است،

زیرا وجوه مصرفی از طریق لیزینگ به طور واقعی صرف تامین تجهیزات و ایجاد یا راه اندازی واحد اقتصادی و یا به روش دیگر ، موجب فعال شدن چرخه تولید واحد های اقتصادی و افزایش عرضه تولیدات است. به عبارت دیگر ،امروزه اعطای تسهیلات به روش لیزینگ مترادف با ازدیاد تولید کالا یا خدمات شناخته شده است.

این مزیت ویژه صنعت لیزینگ موجب گردیده است که شرکت های لیزینگ از نقطه نظر مسائل مبتلا به موسسات اعتباری دیگر که منابع مالی توسط وام گیرندگان در راه های غیر مولد و بورس بازی مصرف می شود ، مصون باشند. این امر یکی از مزایای بارز لیزینگ است. به طریق دیگر ، میتوان ادعا نمود که در ایران نیز موضوع تاکید بر روی مصرف منابع پولی در امور معین که از بنیان های فکری و اعتقادی عملیات بانکی بدون ربا که اجاره به شرط تملیک نیز از عقود آن محسوب می گردد،در همین راستا بوده است.

در شرایط کنونی اقتصاد بین المللی اکثریت معاملات در بازار سرمایه ، نشان از انتقال امکانات مالی از دست یک سرمایه گذار به دست سرمایه گذار دیگر است، تا اینکه نمایانگر ایجاد امکانات مالی و دارایی های مولد جدید باشد و این امر موجب گردیده که نقش بارز و پر اهمیت صنعت لیزینگ و بهبود ساختار اقتصادی را به شرح زیر برشمرد:

۱-افزایش رقابت میان منابع مالی ۲ -ممانعت از فشارهای تورمی خصوصا در کشور های جهان سوم  ۳-افزایش تولید و ایجاد تعادل در موازنه پرداخت ها از طریق حمایت از صنایع داخلی ۴-کمک به ایجاد اشتغال از طریق فراهم نمودن شرایط کار.

تعریف و تشریح عملیات لیزینگ

کلمه لیزینگ همانند بانک متضمن معنى خاص خود است و در فارسى با کلمه اجاره دهى، اجاره دارى مترادف است، لیکن بهترین معنى آن که به نظر مى رسد با کلمه لیزینگ هم خوانى بیشترى دارد، اجاره اعتبارى است. لیزینگ از لحاظ اجرایى عبارتست از “یک رشته فعالیت اعتبارى کاملاً تخصصى مبتنى بر روش اجاره که در آن نوعى قرارداد با توافق میان دو نفر یا بیشتر، اعم ازاشخاص حقیقى یا حقوقى،

به منظور بهره بردارى از عین یا منفعت کالاى سرمایه اى یا مصرفى بادوام که از قابلیت اجاره برخوردارباشد، منعقد مى گردد. لذا این روش (Leasing) مجموعه اى از مبادلات اقتصادى مشتمل بر خرید، اجاره و نهایتاً فروش (تملیک ) رادر بر مى گیرد. به عبارت دیگر، قرارداد یاد شده بین شرکت لیزینگ به عنوان مالک یا موجر (Lessor) و متقاضى یا استفاده کننده ازتسهیلات به عنوان (Lessee) منعقد مى گردد. براساس این قرارداد، موجر کالاى مورد نظر و نیاز مستاجر را (مورد اجاره ) با استفاده از منابع مالى خود از فروشنده و یا تولیدکننده تامین و با قبول اینکه در صورت حصول و انجام کلیه تعهدات مندرج در قرارداد، مستاجر اختیار دارد تا مالکیت مورد اجاره را به نام خود از موجر تقاضا نماید، مورد اجاره را براى مدت تعیین شده در قرارداد (مدت بازپرداخت تسهیلات ) به صورت اجاره در اختیارمستاجر قرار مى دهد. مستاجر مخیر است در پایان مدت قرارداد و پس از تسویه، مورد اجاره را تملک یا به موجر مسترد نماید.چنانچه مستاجر در پایان مدت قرارداد خواستار تملک مورد اجاره باشد، مى باید مبلغى را که در ابتداى دوره باتوجه به استهلاک و عمرمفید مورد اجاره به عنوان قیمت فروش یا باقیمانده یا ارزش اسقاطى (Residual Value) مورد اجاره تعیین گردیده است، به موجرپرداخت نماید. شایان توجه است که اکثریت شرکت هاى لیزینگ در ایران ارزش اسقاطى یا باقیمانده را در محاسبات مورد توجه واقدام قرار نداده و برابر صفر فرض مى نمایند.

انواع روش هاى لیزینگ

 

به دلیل گستردگى دامنه صنعت لیزینگ در جهان و نوآورى ها و تکنیک هاى عملیاتى گوناگون، این صنعت در زمینه هاى مختلفى کاربرد یافته است. عملیات لیزینگ به انواع گوناگونى طبقه بندى شده است که به طور خلاصه، به روش هایى که بیشتر جنبه کاربردى دارد اشاره مى شود:

۱ – لیزینگ عملیاتى (Operating Lease) :

لیزینگ عملیاتى قدیمى ترین و ساده ترین نوع و روش عملیات لیزینگ است که براساس آن قرارداد با مستاجر (متقاضى ) صرفاًبه قصد بهره بردارى و برخوردارى از حق انتفاع کالا (مورد اجاره ) منعقد مى گردد و در پایان مدت قرارداد، مورد اجاره عیناً به موجرمسترد مى گردد. در این نوع لیزینگ معمولاً ۱۰۰ درصد بهاى مورد اجاره توسط موجر تامین مى گردد.

۲ – لیزینگ سرمایه اى (Financial Or Capital Lease):

لیزینگ سرمایه اى یا اجاره اعتبارى مشابهت کامل با عقد اجاره به شرط تملیک مندرج در قانون عملیات بانکى بدون ربا دارد وتنها تفاوت آن شرط اختیار خرید در لیزینگ سرمایه اى یا اجاره اعتبارى است. این نوع عملیات لیزینگ در نوع خود یکى ازپیشرفته ترین شیوه هاى لیزینگ در جهان محسوب مى شود که امروزه به دلیل ماهیت آن از لحاظ پیش بینى امکان تملیک مورداجاره توسط مستاجر (متقاضى )، گستره وسیعى از مبادلات اعتبارى را دربر گرفته است.

این نوع از عملیات لیزینگ داراى شقوق مختلفى به شرح زیر مى باشد:

۲ – ۱ – روش لیزینگ یا اجاره اعتبارى کمک فروش (Sales – Ail Lease) :

براساس این روش بین شرکت لیزینگ (موجر) و شرکت تولید کننده توافق مى شود که براساس آن، تولیدکننده تمایل و موافقت خود را جهت واگذارى بخشى از کالاهاى تولیدى خود به صورت نقد و اقساط، اعلام و عرضه نماید و از این طریق، چرخه تولید خودرا بهبود و میزان فروش خود را افزایش مى دهد. شرکت لیزینگ نیز تولیدات مورد توافق مزبور را براساس تفاهم به عمل آمده در چهارچوب قراردادهاى اجاره اعتبارى به متقاضیان واگذار مى نماید. امروزه استفاده از این شیوه در کشورهاى پیشرفته جهان از گستردگى قابل توجهى برخوردار است و با بهره مندى از این روش، تولیدکنندگان به موفقیت هاى چشمگیرى در بازاریابى و افزایش فروش محصولات تولیدى خود دست یافته اند.

 

 

۲ – ۲ – روش لیزینگ اهرمى یا اجاره اعتبارى سه جانبه (Leveraged Lease) :

در این روش که اساساً جهت اجاره کالاهاى با قیمت بسیار بالا همانند کشتى ها، هواپیماها، ماهواره ها، تاسیسات عظیم نفتى و…به کار گرفته مى شود، شرکت لیزینگ با استفاده از تسهیلات بانکى یا موسسات مختلف مالى دیگر، منابع لازم براى اجاره اهرمى راتامین مى نماید و از سوى دیگر، با استفاده از منابع یاد شده اقلام مورد تقاضا را در چهارچوب قراردادهاى ویژه به متقاضیان واگذارمى نماید. براساس ماهیت این شیوه از عملیات لیزینگ مى بایست به صورت سه جانبه منعقد و مبادله گردد.

۲ – ۳ – روش لیزینگ خرید و اجاره مجدد(Purchase and Lease Back) :

براساس این روش، متقاضیان به منظور تامین نقدینگى مورد نیاز، ماشین آلات یا تجهیزات متعلق به خود را به شرکت لیزینگ مى فروشد و مجدداً همان کالا را در قالب قرارداد اجاره اعتبارى به متقاضى واگذار مى نماید. به این ترتیب، ضمن تامین نقدینگى مورد نیاز متقاضى،در پایان قرارداد مجدداً مالکیت مورد اجاره به فروشنده آن تعلق خواهد یافت.

۲ – ۴ – روش لیزینگ برون مرزى (Cross Border Lease) :

براساس این روش، اجاره دهنده (موجر) و اجاره کننده (مستاجر) مقیم دو کشور مختلف مى باشند. این نوع از عملیات لیزینگ معمولاً بخش عمده اى از جریان انتقال کالاهاى سرمایه اى از کشورهاى صنعتى به کشورهاى در حال توسعه را پوشش مى دهد.ضرورت این شیوه از لیزینگ ایجاب مى نماید که موجر به منظور پوشش ریسک هاى احتمالى، از نقطه نظرات گوناگون ناشى از بروزتحولات سیاسى، اجتماعى، اقتصادى و غیره را که ممکن است بر نحوه نقل و انتقال هزینه هاى مالى حاصل از عملیات اجاره و نیزمسایل و مقررات ارزى و سایر موارد، تاثیر منفى بگذارد، پیش بینى هاى لازم به عمل آورد.

ویژگى هاى خاص صنعت لیزینگ

صنعت لیزینگ از یکسرى ویژگى هاى خاص برخوردار است که عمده ترین آن ها به شرح زیر است:

۱ – تخصص :

دانش فنى و تخصص در این رشته از عملیات اعتبارى نسبت به سایر موسسات اعتبارى محسوس و قابل اهمیت است، زیراموضوع مالکیت، اجاره و استرداد مورد اجاره در صورت عدم ایفاى تعهدات از سوى مستاجر و فروش یا اجاره مجدد آن به مستاجرجدید همچنین، روش خرید و اجاره مجدد، اجاره اعتبارى برون مرزى و لیزینگ به روش اهرمى، روش هاى پیچیده اى هستند که یک شرکت لیزینگ با تکیه بر تجارب و تخصص هاى خود از عهده آنها بر مى آید. به علاوه، روش اجاره عملیاتى نیز به نوبه خودمستلزم آشنایى با روش هاى علمى و محاسباتى خاص مى باشد که از عهده شرکت هاى لیزینگ بر مى آید. در این راستا، مى توان ادعانمود که شرکت هاى لیزینگ مى توانند به درستى به عنوان بازوى اجرایى بانک ها، موسسات مالى و ارگان هاى اقتصادى داراى سرمایه، عمل نمایند.

۲ – سرعت عمل :

یکى از ویژگى هاى صنعت لیزینگ علاوه بر ضرورت صحت عملیات و دانش فنى آن، سرعت عمل در اخذ تصمیم براساس تحقیق و بررسى جوانب امر مبتنى بر شناخت لازم و کافى نسبت به رشته مورد نظر است، به طریقى که ضمن ملحوظ نظر داشتن حداقل ریسک ممکنه، پاسخگویى به تقاضاى متقاضیان را در اقل زمان، ممکن و میسر سازد. این ویژگى در اغلب موارد به رغم شرایط نسبتاً سخت تر شرکت هاى لیزینگ خصوصاً از نقطه نظر نرخ سود و زمان بازپرداخت اقساط و فراهم نبودن شرایط دوران مشارکت، موجب جلب و جذب متقاضیان گردیده است.

۳ – تمرکز فعالیت:

شرکت هاى لیزینگ به دلیل ماهیت فعالیت آنها و در صورت در اختیار داشتن نیروهاى متخصص و کارآمد، نیاز به سازمان گسترده و پیچیده اى ندارند و امکان متمرکز کردن کلیه واحدهاى سازمان در یک محل میسر و ممکن بوده و در نتیجه، به تبع امکان دستیابى به نتیجه سریعتر، متقاضیان استقبال بیشترى از این گونه شرکت ها خواهند نمود.

۴- انعطاف پذیرى:

یکى از خصوصیات دیگر عملیات لیزینگ انعطاف پذیرى آن است، به طورى که براساس مکانیسم هاى خاص خود و در رابطه باقراردادهاى متنوع، مى تواند خود را با شرایط متقاضى مطابقت دهد. این خصوصیت در رابطه با پرداخت اقساط، تعدیل مرحله اى قرارداد و تسویه زودتر از موعد و جایگزینى مستاجر، قابل ذکر و بررسى است.

۵ – محدودیت هاى اعتبارى:

شرکت هاى لیزینگ به تبع عدم تبعیت از مصوبات شوراى عالى بانک ها و با عنایت به پوشش قابل قبول ریسک هاى احتمالى،مى توانند درخواست متقاضیان را از لحاظ میزان اعتبار مورد نظر به نحو مطلوبى اجابت نمایند.

۶ – جلوگیرى از صورى بودن عملیات بانکى:

عملیات لیزینگ و نحوه عقد قرارداد و تملک شرکت هاى لیزینگ بر موارد اجاره و نیز تحویل و تحول عینى و واقعى موارد اجاره،از بروز هر گونه سو استفاده احتمالى و صورى بودن عملیات اعتبارى جلوگیرى مى نماید.

 

مزایاى عملیات لیزینگ

 

معدودى از مزایاى عملیات لیزینگ به شرح زیر قابل توجه و ذکر است:

۱ – غیر ربوى بودن:

در روش اجاره اعتبارى (لیزینگ ) موضوع بهره مطرح نیست و موجر براى تجهیزات و یا دستگاه ها و ماشین آلاتى که به اجاره مى دهد، اجاره بهاى عادلانه اى را تعیین مى نماید و اقساط اجاره از دو جز تشکیل شده است. اول، آن بخشى از قیمت تمام شده مورداجاره و دوم، درصدى بابت هزینه هاى اجرایى و سود عادلانه شرکت موجر است.

 

۲ – غیر وثیقه اى بودن:

چون شرکت لیزینگ در طول مدت اجاره مالک تجهیزات و دستگاه ها باقى مى ماند بنابراین، در شرایط معمول از مستاجروثیقه اى مطالبه نمى نماید، مگر در موارد خاص. به این ترتیب، دارایى هاى مستاجر به عنوان وثیقه براى اخذ تسهیلات مالى / بانکى آزاد باقى خواهد ماند. لذا در مواردى که مستاجر وثیقه با ارزشى نداشته باشد، از دریافت تسهیلات به صورت اجاره و در قالب روش هاى لیزینگ محروم نمى گردد.

۳ – آزاد کردن منابع مالى مستاجر:

استفاده از روش اجاره اعتبارى (لیزینگ ) منابع مالى مستاجر را براى تامین هزینه هاى جارى و یا هزینه هاى سرمایه اى آزادمى گذارد و بدین طریق با مشخص بودن مبلغ مال الاجاره امکان پیش بینى گردش نقدینگى دقیق تر براى مستاجر فراهم مى گردد.

۴ – امکان تملک تجهیزات و دستگاه ها:

در بعضى از روش هاى لیزینگ (اجاره اعتبارى ) مستاجر مى تواند در پایان مدت قرارداد با پرداخت مبلغ کمى که در تاریخ عقدقرارداد تعیین شده است ،(Residual Value) تجهیزات یا دستگاه هاى مورد اجاره را به مالکیت خود درآورد. در مواردى که مستاجربه دلایلى از جمله از رده خارج شدن تجهیزات و دستگاه ها یا عدم نیاز به ادامه استفاده از آنها و غیره، تمایلى به تملک تجهیزات ودستگاه ها نداشته باشد، مى تواند از این حق استفاده ننموده و مورد اجاره را به موجر عودت دهد.

۵ – ایجاد اشتغال:

لیزینگ یکى از روش هاى بسیار موثر در ایجاد اشتغال محسوب مى شود، زیرا مى تواند شرایط لازم کار براى متخصصان یاافرادى که توانایى انجام کار دارند لیکن، از امکانات و تجهیزات لازم برخوردار نیستند را فراهم نماید. همچنین، کمک به شرکت هاى تولیدى از طریق کمک فروش و افزایش تولیدات و روان نمودن چرخه تولید آنان به ایجاد اشتغال و حفظ آن کمک شایان توجهى خواهد نمود.

۶ – ضد تورمى بودن:

روش لیزینگ به دلیل عدم تزریق مستقیم منابع مالى به بازار و پیشگیرى و بازدارندگى این روش از ورود مستقیم منابعى که به صورت تسهیلات واگذار مى شود به بازار بورس، داراى خاصیت ضد تورمى است. از یکسو، (خصوصاً در روش لیزینگ کمک فروش )به چرخه تولید و افزایش حجم آن کمک مى نماید و در نتیجه، سطح تولید داخلى را بالا مى برد و از سوى دیگر، از طریق واگذارى تسهیلات براى خرید محصولات تولیدى و ایجاد اشتغال و افزایش عرضه محصولات مورد نیاز جامعه، ضمن بالابردن میزان تولیدناخالص داخلى، به عنوان یک اهرم ضد تورمى عمل مى نماید.

۷ – جایگزینى: در روش لیزینگ امکان جایگزینى دستگاه ها، ماشین آلات و وسایط نقلیه به منظور هماهنگ شدن با صنعت و تکنولوژى روز ونیز نیاز و ضرورت بنگاه هاى اقتصادى براى متقاضیان فراهم مى شود.

عملکرد و وضعیت صنعت لیزینگ در جهان

بر اساس آخرین آمارهای منتشره حجم عملیات لیزینگ جهان در سال ۲۰۰۳ بدلیل رکود اقتصادی حاکم بر اقصاد جهان نسبت به سال ۲۰۰۰ از یک کاهش ۵/۴درصدی برابر با ۴/۲۲ میلیارد دلار بر خوردار بوده است.حجم فعالیت شرکتها و موسسات لیزینگ در جهان در سال مذکور به ۶/۴۷۶ میلیارد دلار بالغ گردیده است.در سال ۲۰۰۱ بیش از ۵/۵۳ درصد برابر ۱/۲۵۴ میلیارد دلار از حجم فعالیت شرکتهای لیزینگ در کشورهای آمریکا و کانادا اتفاق افتاده است و این در حالیست که نسبت به سال قبل از آن ، از یک کاهش ۷/۶ درصدی معادل ۱۸ میلیارد دلار برخوردار است ، به طوری که این میزان کاهش در طول ۹ سال گذشته ، بی سابقه بوده است.دلیل عمده این کاهش، رکود اقتصادی حاکم بر اقتصاد جهان ذکر شده است . در این رابطه ، شایان توجه آن است که کشور آمریکا به تنهایی با ۲۴۲ میلیارد دلار عملیات، نزدیک به ۵۱ درصد ازحجم فعالیت جهانی عملیات موسسات لیزینگ را به خود تخصیص داده است.

وضعیت عملکرد شرکتها و موسسات لیزینگ در اروپا در ۲۰۰۱ با اختصاص ۴/۲۹ درصد ، برابر با ۱۴۰ میلیارد دلار از حجم عملیات لیزینگ در جهان، نسبت به سال ۲۰۰۰ افزایش داشته باشد. این افزایش ۹/۶ درصد و معادل ۹ میلیارد دلار بوده است. ۵ کشور آلمان با حجم فعالیت ۴۵/۳۴ میلیارد دلار ، انگلستان با حجم فعالیت ۳۱/۲۰ میلیارد دلار ، فرانسه با حجم فعالیت ۴۹/۱۹ میلیارد دلار ، ایتالیا با حجم فعالیت ۵۸/۱۷ میلیارد دلار و اسپانیا با حجم فعالیت ۴۴/۷ میلیارد دلار به ترتیب بیشترین حجم فعالیت در صنعت لیزینگ اروپارا به خود تخصیص داده اند.کشور های آسیایی با عملکرد ۷/۶۷ میلیارد دلاری سومین رتبه فعالیت در صنعت لیزینگ را به خود اختصاص داده اند. کشور ژاپن با حجم فعالیت ۹۵/۵۸ میلیارد دلاری خود به تنهائی بیش از ۸۷ درصد حجم فعالیت موسسات و شرکتهای لیزینگ قاره آسیا را به خود اختصاص داده است. عملکرد شرکتها و موسسات لیزینگ در آسیا نیز نسبت به سال ۲۰۰۰ از یک کاهش چشم گیر ۶/۱۰ میلیارد دلاری ( معادل ۶/۱۳ درصدی)برخوردار بوده است. لیکن سهم ژاپن از این کاهش تنها در حد ۷/۲ در صد بوده است.

عمده ترین کشورهای فعال در بخش لیزینگ در قاره آسیا پس از ژاپن (کشور های آسیایی دومین کشور فعال در بخش لیزینگ محسوب می شود) به ترتیب عبارتند از : هنگ کنگ با حجم فعالیت ۳/۲ میلیارد دلار ، جمهوری خلق چین با حجم فعالیت ۱/۲ میلیارد دلار ، کره با حجم فعالیت ۱۷/۱ میلیارد دلار ، هند با حجم فعالیت ۵/۱۰ میلیارد دلار ، تایوان با حجم فعالیت ۹۳/۰ میلیارد دلار ، ترکیه با حجم فعالیت ۷۲/۰ میلیارد دلار ،تایلند با حجم فعالیت ۴/۰ میلیارد دلار ، پاکستان با حجم فعالیت ۳۷/۰ میلیارد دلار ، اندونزی با حجم فعالیت ۲۵/۰ میلیارد دلا روعربستان صعودی با حجم فعالیت ۱۸/۰ میلیارد دلار.مجموع فعالیت موسسات و شرکتهای لیزینگ در کشورهای آمریکای جنوبی ، استرالیا ،‌ نیوزیلند و قاره آفریقا مجموعاً ۱/۳ درصد از حجم فعالیت جهان را به خود تخصیص داده است.در طول ۲۰ سال گذشته حجم فعالیت صنعت لیزینگ در جهان از ۹/۸۴ میلیارد دلار به ۶/۴۷۶ میلیارد دلار افزایش یافته است

و جز در مقاطعی از سالها که به دلیل مشخص منتج از عوامل و شرایط اختصادی ،‌ دارای کاهشی نسبت به سال قبل از آن بوده است ،‌ روند فعالیت شرکتها و موسسات لیزینگ در جهان از رشد صعودی قابل توجهی بوده است.

ترکیب فعالیت شرکتهای لیزینگ در اروپا در سال ۲۰۰۱ در بخش خودروهای سواری ۵/۳۳ درصد ، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی ۲۵ درصد ، خودروی کار ۱/۱۷ درصد ، دستگاه ها و ماشین آلات اداری و خدماتی۹/۱۳ درصد ، ‌کشتی ، هواپیما و راه آهن ۹/۳ درصد و سایر ۶/۶ درصد را به خود تخصیص داده است.تعداد نیروی انسانی فعال در بخش لیزینگ در اروپا حدود ۵۵۰۰۰ نفر برآورد شده است ، از جمع کل شرکتهای لیزینگ در اروپا تعداد ۱۰ گروه لیزینگی و شرکتهای مستقل بزرگ به تنهائی بیش از ۱/۲۲ درصد حجم فعالیت لیزینگ اروپا را به خود اختصاص داده است. با عنایت به آمارها و اطلاعات ارائه شده ، تحلیل های به عمل آمده نشان می دهد که به رغم اینکه حجم فعالیت بخش لیزینگ در سال ۲۰۰۱ نسبت به سال ۲۰۰۰ کاهش داشته است ، لیکن در حقیقت سهم لیزینگ در بازار سرمایه در این سال در بسیاری از کشورهای جهان بهبود یافته و از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است. این موضوع در خصوص اکثریت کشورهای اروپائی مصداق دارد ، به طوری که در مجموع اروپا بر عکس آمریکا و آسیا در بخش لیزینگ دارای رشد مثبت بوده است و سهم بازار آن از ۶/۲۳ درصد به ۴/۲۹ افزایش یافته است.

امروزه ، بر اساس آمار و اطلاعات ، عملیات لیزینگ بعد از بانکها به عنوان دومین شیوه تامین و تخصیص منابع مالی در بخشهای اقتصادی گوناگون محسوب می شود. ویژه گی های خاص صنعت لیزینگ از عوامل موثر در توسعه صنعت لیزینگ در جهان بوده و روند روز افزون آن در کشورهای جهان همچنان ادامه دارد. ضرورت و نیاز جوامع کشورهای جهان سوم نیز گسترش این صنعت در اکثر کشور های مذکور و توجه آن به توسعه آن را افزایش داده است.

 

 

فعالیت موسسه مالی بین المللی در زمینه لیزینگ

موسسه مالی بین المللی (INTERNATIONAL FINANCE CORPORATION, “IFC“) یکی از ارگانهای وابسته به بانک جهانی است که در سال ۱۹۵۶، به منظور تشویق و ارتقای سرمایه گذاری های بخش خصوصی در کشورهای درحال توسعه تاسیس گردیده است.

درحال حاضر ۱۷۵ کشور جهان عضو این موسسه هستند. سیاستگذاریهای موسسه مالی بین المللی توسط هیئت مدیره بانک جهانی صورت می پذیرد و بدین لحاظ خط مشی های آن درجهت کمک به رشد اقتصادی بخش خصوصی کشورهای درحال رشد مکمل نقش بانک جهانی در توسعه اقتصادی عمومی این کشورهاست. بدین شکل که این موسسه، فعالیتهای خود را ازطریق مشارکت در سهام و یا پرداخت اعتبار مستقیم به بخش خصوصی جوامع توسعه نیافته، به انجام می رساند، حال آنکه بانک جهانی کمکهای مالی خود را با تضمین دولتها فقط به بخش دولتی ارائـــــه می کند. خلاصه آنکه موسسه مالی بین المللی با ارائه خدمات مشورتـــــی و تجهیـــز سرمایه گذاری های موردنیاز، اجرای طرحهای توجیه پذیر بخش خصوصی کشورهای عضو خود را ازنظر سودآور بودن آنهــــــا عملی می سازد.

تجربه موسسه مالی بین المللی در لیزینگ

موسسه مالی بین المللی اولین بار در سال ۱۹۷۷ و با سرمایه گذاری در یک شرکت لیزینگ نخستین تجربه عملی خود را در این صنعت به منصه ظهور رسانید. تجربه ۲۷ ساله این موسسه در صنعت لیزینگ گویای این واقعیت است که ویژگیهای لیزینگ عامل اصلی توفیق این موسسه در همگامی و توازن توسعه بازارهای مالی داخلی با توسعه اقتصادی کشورهای عضو بوده و مختصات این ابزار، موسسه را قادر ساخته تا در تشویق و توسعه بازارهای سرمایه ازطریق کاربرد لیزینگ در تامین مطلوب تجهیزات و عوامل تولید در بخشهای صنعت، کشاورزی و بازرگانی توفیقــات ارزشمندی کسب کند و رقابت و بهره وری را در بازارهای مالی افزایش دهد.

در توضیح بیشتر نقش موسسه مالی بین المللی باید گفت که این موسسه با تامین دانش فنی پیشرفته و شرکای مالی خارجی و تدارک اصول و ضوابط منطقی در تضمین سودآوری طرح، اجرایی شدن طرحهای اقتصادی را عینیت بخشیده، سیاستهای اجرایی شرکتهای لیزینگ بویژه آنهایی را که نیازمند تمرکز تخصصی در تجهیزات بوده اند، طراحی و تدوین کرده و موجبات تامین منابع مالی موردنیاز شرکتهای لیزینگ جدیدالتأسیس خود را از طریق تدوین برنامه های افزایش منابع، نظیر تسهیل امکانات ورود آنها به بازارهای جهانی سرمایه و استقراض از منابع داخلی و یا وام سندیکایی فراهم آورده است.
مصداق بارز این اقدامات را باید در ارتباط با شرکتهای توسعه لیزینگ در کره جنوبی و یا »لیزینگ بولیوار در کلمبیا مشاهده کرد. همچنین برای اولین بار، در شرکت لیزینگ سریلانکا تضمینی ساختن دریافتی های ناشی از لیزینگ را جامه عمل پوشانیده است.
موسسه در کوششهای خود برای تدوین چارچوبها و ضوابط منطقی و تاثیرگذار لیزینگ در کشورهای عضو، مقررات موجود در پاره ای از کشورها را از منظر بهینه سازی آنها ارزیابی کرده و در این مسیر، استانداردهای مطلوب عملیاتی را برای تصمیم سازی سریع اعتباری مشتریان تدوین و برقرار ساخته و با تحکیم ساختار اجرایی شرکتها، مکانیسم های موثری را در مسیر نظارت بر استفاده صحیح از دارائیهای مورداجاره، کنترل رفتارهای مالی مشتریان و حفظ توازن منطقی در نسبت دارائیها به بدهیها معمول داشته است. ایجاد اطمینان بین سرمایه گذاران و تامین کنندگان منابع مالی ازنظر تطبیق ظرفیت بدهی شرکتها با قابلیتهای عملیاتی آنها و درنتیجه امکان مطلوب پوشش بدهیهــــــا، یکی از سیاستهای جدی و جدایی ناپذیر موسسه مالی بین المللی بوده است.

از سال ۱۹۷۷ تا پایان ماه ژوئن سال ۲۰۰۳، موسسه مالی بین المللی، سرمایه گذاری در ۱۰۳ شرکت لیزینگ تجهیزات را در ۵۴ کشور عضو تصویب کرد که از این میان ۳۶ شرکت در آسیا، ۴۳ شرکت در اروپا، خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی ۱۳ شرکت در آفریقا و ۱۱ شرکت در آمریکای جنوبی بوده اند.

البته چنانچه طرحهای چندمنظوره را هم اضافه کنیم، تعـــــداد طرحها به ۱۰۶ موردافزایش می یابد. حجم سرمایه گذاری های موسسه مالی بین المللی برای تحقق اجرای طرحهای فوق به حدود یک میلیارد دلار وهفت میلیون دلار بالغ شده که حدود ۹۰۰ میلیون دلار به صورت اعتبار مستقیم و ۱۰۷ میلیون دلار به صورت مشارکت سهامی پرداخت و علاوه بر این حدود ۴۵۰ میلیون دلار نیز ازمنابع خارجی به صورت وام سندیکایی (SYNDICATED LOANS) تامین گردیده است.

موسسه در ۲۷ کشور به عنوان سهامدار موسس در برپایی اولین شرکتهای لیزینگ عمل کرده و در تعدادی از کشورها ازجمله برزیل، شرکتهای فعال در لیزینگ را درجهت تخصصی شدن و پرکردن خلاء تولید و مصرف در یک رشته خاص نظیر کشاورزی هدایت کرده و در کشورهایی همانند اروگوئه، قبرس، سوازیلند و فیجی که امکان حرکت تخصصی شرکتها وجود نداشته، زمینه مشارکت لیزینگ در موسسات مالی توانمند را فراهم ساخته و بدین ترتیب مقدمات تاسیس اولین شرکتهای اثرگذار لیزینگ به وجود آمده و این خود گسترش سریع لیزینگ و تاسیس شرکتهای متعدد را درپی داشته است.
به طورکلی از میان ۱۰۳ فقره طرحهای مصوب لیزینگ موسسه مالی بین المللی ۳۶ طرح به تاسیس اولین شرکتها در کشورهای موردنظر منجر گردیده است. تقریباً کلیه شرکتهای بزرگ لیزینگ با هدایت موسسه، در قالب سرمایه گذاری مشترک با موسسات مالی و تجــاری عمده فعالیت کرده و موسسه مالی بین المللی با بهره گیری از امکانات گسترده خود، یک شرکت خارجی توانمند و پیشرفته از کشورهای توسعه یافته را به صورت شریک فنی وارد چرخه فعالیت این شرکتها کرده، هرچند بعدها این نقش به شرکتهای لیزینگ موفق در کشورهای درحال رشد سپرده شده است. بدین ترتیب، مشارکتهای فنی موصوف، مسیر دستیابی به دانش فنی روزآمد، بازارهای سرمایه داخلی و خارجی و افزایش چشمگیر مشتریان بالقوه را هموار ساخته است.


با جمع بندی های نکات یادشده می توان نتیجــــه گیری کرد که تجربه موسسه مالی بین المللی در زمینه لیزینگ بسیار موفق بوده و به طورکلی شرکتهای تاسیس شده توسط این موسسه کارنامه اجرایی مثبت و نرخ بازدهی مطلوبی به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد داشته اند. مطالبات معوق این شرکتها عمدتاً در سطح بسیار پایینی بوده و به طور متوسط حدود ۱۰ درصـــد از پورتفوی این شرکتها را تشکیل داده اند.

 

درسهای آموخته شده

همان طور که اشاره شد شرکتهای لیزینگ موسسه مالی بین المللی عموماً سطح سودآوری مطلوبی داشته و توانسته اند با تجهیز منابع خصوصی تاثیرات قابل توجهی در توسعه بازارهای پول و سرمایه بجا گذاشته و قابلیت نیل به دو هدف اساسی این موسسه یعنی کمک به شرکتهای کوچک و متوسط و توسعه بازارهای مالی کشورهای کم درآمد و فقیر، نظیر بنگلادش، بوتسوانا، مالاوی و سریلانکا را به منصه ظهور رسانند.

پیشینه تجربی موسسه مالی بین المللی نمایانگر این مهم است که شرکتهای لیزینگ و دارای پورتفوی جامع و متنوع توانسته اند عموماً با تعیین و حفظ حد ومرزهای منطقی بین نوع شرکت و انواع دارائیهای قابل اجاره با ضرر و زیان کمتری مواجه بوده و نسبتهای پایین تری را در هزینه های اداری و تشکیلاتی در مقایسه با سایر موسسات اعتباری و بانکهای تجاری نگه دارند. ملاحظات زیر مؤید نکات فوق اند:

سطح وام دهی شرکتهای لیزینگ در مقایسه با بانکهای تجاری (عمده در برابر خرد) موجب کاهش هزینه های اداری گردیده است؛

الزام دست و پاگیر رعایت قواعد بازیهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی از سوی موسسات وام دهنده وابسته به دولت، سودآوری آنها را در مقایسه با شرکتهای لیزینگ که عاری از این الزامات اند، در سطح پایین تری نگه داشته است؛

ماهیت خاص نحوه اعتبارسنجی و سیاستهای کنتـــــــرلی شرکتهای لیزینگ مستلزم ضابطه بندی های دقیق و کنترل های مدیریتی است و این خود یکی از عوامل تحقق سطح مطلوب سودآوری در این گونه شرکتهاست.
این ملاحظات همراه با ماهیت خاص لیزینگ و تضامین مستتر در آن موجب تسهیل نظارت بر نحوه اجرای تعهدات مشتریان شده و آنها را از ضرر و زیانهای آتی مصون ساخته است.

ســــــرمایه گذاری های موسسه مالی بین المللی در صنعت لیزینگ به دلیل تاسیس و راه اندازی اولین شرکتها و هدایت آنها به بازارهای جدید مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ویژگی این اهمیت را باید در تعامل و همکاریهای سازنده این موسسه با دولتهای کشورهای هدف در زمینه بهسازی قوانین و مقررات تسهیل کننده فرصتهای سرمایه گذاری لیزینگ دانست.

بهینه سازی شرایط استفاده از مزایای استهلاکی و نحوه بازیافت سریع دارائیهای مورداجاره ازجمله نتایج این تعامل و همکاریهاست. ازسوی دیگر، راه اندازی شرکتهای جدید در بازارهایی که لیزینگ در آنها به نوعی فعال بوده است، موجبات افزایش رقابت در بازار و درنتیجه گسترش مطلوب صنعت را فراهم آورده است. زیرا در لیزینگ توسعه بــازارهای مالی به مراتب ساده تر و ســــــریع تر از سایر ابزار اعتباری صورت می پذیرد و درک ساده و شفاف مزایای لیزینگ توسط مردم، آنها را عمدتاً به استفاده از این مزایا در تشکیل سرمایه و یا استفاده از فناوری راغب تر می سازد.

برقراری معافیتهای مالیاتی خاص برای عملیات لیزینگ که یکی از عوامل اصلی تشویق به گسترش این صنعت به شمار می رود، به نظر موسسه مالی بین المللی به دو منظور صورت می پذیرد، تشویق سرمایه گذاری در تجهیزات سرمایه بر و هموارترکردن زمین بازی در برابر استقراضهای سنتی و متداول. به اعتقاد این موسسه، پنج امتیاز یا مزایا ازنظر معافیتهای مالیاتی برای لیزینگ متصور است: قابلیت دسترسی سریع، انعطاف پذیری، تحمل پذیری هزینه ها، پـــــــوشش دهـی، امنیت در سرمایه گذاری. لیزینگ قابل دسترسی سریع است، زیرا در بسیاری از کشورهایی که بازارهای پول و سرمایه در آنها توسعه کمی و کیفی لازم را حاصل نکرده اند، منابع مالی موردنیاز برای تامین تجهیزات سرمایه ای ازطریق لیزینگ به مراتب سریع تر از سایر ابزار اعتباری فراهم می گردد. شرکتهای کوچک یا متوسط برای پوشش نیازهای مالی خود از این طریق، الزامی به داشتن پیشینه عملیات مالی / بانکی و یا دارائیهای وثیقه ای ندارند.

تعیین اقساط اجاره با درنظر گرفتن امکانات مستأجر و نازل بودن هزینه ها برای مشتری در قیاس با روشهای متداول استقراض، شرایط سهل و کاهش تشریفات اداری و اخذ تصمیم سریع برای اعطای اعتبار، گویای انعطاف پذیری و قابل تحمل تر بودن لیزینگ در برابر سایر شیوه های مالی است.

در لیزینگ امکان تامین کامل و صددرصد نیاز مالی مشتریان، بدون الزامات وثیقه ای و بوروکراسی های معمول اداری در سیستم بانکی وجود دارد. مالکیت موجود در کالاهای مورداجاره و اطمینان کافی وی از بازیافت آن در صورت عدم ایفای تعهدات مستأجر، یکی از شاخصه های مهم لیزینگ در حفظ امنیت مطلوب و کافی در سرمایه گذاری هاست.
تجربیات موسسه مالی بین المللی در این صنعت نشان داده است که همگرایی عوامل زیر می تواند تاحد مطلوب تضمین کننده توفیق در سرمایه گذاری های لیزینگ به حساب آید:

 

– استانداردهای مطلوب و کارآمد در تجزیه و تحلیلهای اعتباری (متکی بر جریان نقدی وجوه)، چارچوبهای موثر برای آگاهی بر عملکرد مستأجر، نظارت بر حسن اجرای قراردادها و اعمال پوششهای بیمه ای مربوط.
مشارکتهای فنی فعال و کارآمد برای برقراری استانداردها و روشهای عملیاتی مطلوب در سالهای اولیه فعالیت، آموزش مدیران و کارکنان برای استفاده از تکنیک های پیشرفته عملیاتی، ارائه خدمات مشورتی برای نــرخ گذاری اجاره و تدوین چارچوبهای ضابطه مند برای تعدیلات ادواری نرخها.
– دسترسی به منابع مالی داخلی از طریق اوراق بهادار (قرضه)، اعتبارات بانکی و یا استقراض از شرکتهای بیمه و یا داشتن ابزارهای مالی پیشرفته تر نظیر مشارکت گروهی شرکتها و یا وثیقه ای شدن اقساط اجاره. به اعتقاد موسسه مالی بین المللی یکی از بزرگترین موانع رشد شرکتهای لیزینگ عدم دسترسی آسان این شرکتها به منابع مدت دار داخلی بوده است.
– چارچوبهای مقرراتی و ضابطه ای شفاف و قابل اجرا برای توسعه لیزینگ ازجمله در قراردادهای صریح، روشن و دارای قابلیتهای اجرایی لازم، حقوق مالکانه، تشویقهای مالیاتی، قوانین تشویق کننده سرمایه گذاری های خارجی، کسب و کار و مقررات مالی و حسابداری.
نتیجه گیری
توجه به نکات فوق گویای این واقعیت است که موسسه مالی بین المللی درتوسعه صنعت لیزینگ در جهان در حال رشد، ازطریق تامین منابع مالی لازم و ارائه خدمات مشورتی و دانش فنی به سیاستگذاران اقتصادی این کشورها، نقش مهمی ایفا کرده است.
این موسسه، صنعت لیزینگ را در بسیاری از کشـــــورها، به مراتب زودتر از آنچه که می توانست در شرایط غیرحمایتی این موسسه شکل بگیرد، اشاعه داده و با توفیق در اجرای این طرحها، بازیگران بسیاری را وارد عرصه این بازار کرده است. همچنین این موسسه توانسته است با جلب اطمینان موسسات مالی بین المللی از سرمایه گذاری در شرکتهای لیزینگ، امکانات ورود سهل تر و موثرتر این گونه شرکتها به بازارهای مالی جهانی را، حتی پس ازحضور خود، فراهم آورد. بدین طریق، لیزینگ توانسته است ماهیت وجودی خود را به عنوان یکی از مطمئن ترین تامین کننده منابع مالی متوسط تا بلندمدت در بسیاری از کشورهای درحال توسعه جهان به اثبات رساند و بخش خصوصی این کشورها را در مواردی که مــوانع قانونی و مالی وجود نداشته، به سرمایه گذاری در تاسیس شرکتهای لیزینگ راغب کند.

به نظر این موسسه، توسعه آتی در صنعت روبه پیشرفت لیزینگ در صورت تحقق موارد زیر اتفاق خواهدافتاد: شرکتهای تخصصی و توانمند مالی، توسعه بازارهای نیرومند مصرف کالاهای دست دوم، تدوین قوانین کارساز و حمایتی برای اجرای لیزینگ های برون مرزی (CROSS-BORDER) اهرمی (LEVERAGED) لیزینگ های کمک فروش (SALE-AID) و هموارسازی مسیرهای تجهیز منابع داخلی و تشویق سرمایه گذاری های خارجی. در ارتباط با همکاری های موسسه مالی بین المللی با ایران اشاره می شود که متعاقب مذاکرات گسترده این موسسه با بانک کارآفرین و بررسیهای جامع موضوع، قرارداد تاسیس شرکت لیزینگ برای اعطای تسهیلات اعتباری تامین ماشین آلات و تجهیزات سنگین راهسازی و ساختمان، تجهیزات پزشکی گرانقیمت و ماشین آلات اداری منعقد گردیده است. طبق اطلاعات موجود ساختار سرمایه ای این شـــــــرکت از مشارکت موسسه مالی بین المللی به میزان ۲۰ درصد، بانک کارآفرین به میزان ۲۰ درصد و سایر موسسات مالی و اعتباری داخلی و خارجی به میزان ۶۰ درصد تشکیل گردیده است. بی تردید شروع فعالیت این شرکت در بازار پول و سرمایه کشور و حضور موسسه مالی بین المللی در ایران موجب اثرات بارزی در ترغیب سایر موسسات سرمایه گذاری بزرگ جهان به فعالیت در ایران و کاهش ریسک سرمایه گذاری های خارجی کشور خواهد گردید.

درباره شرکت لیزینگ پارسیان

تاریخ تأسیس و موضوع فعالیت شرکت

شرکت لیزینگ پارسیان (سهامی خاص) نیز از جمله شرکتهای لیزینگ در
کشور است که فعالیت خود را معطوف به معاملاتی از نوع لیزینگ نموده است. این شرکت در
تاریخ ۲۳/۱۱/۱۳۷۹ با نام شرکت لیزینگ خودروسواری (سهامی خاص) به شماره ثبت ۱۷۰۹۳۱
در اداره ثبت شرکتها و     مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده و در تاریخ      ۱۶/۳/۱۳۸۳         
باتوجه به اینکه مالکیت صددرصد سهام آن در تملک
بانک پارسیان
و شرکت
تجارت الکترونیک
پارسیان

قرار گرفت به شرکت لیزینگ پارسیان (سهامی خاص) تغییر نام یافت.

موضوع فعالیت شرکت طبق اساسنامه آن عبارت است از:

الف ـ انجام کلیه معاملات بازرگانی و تجارتی مجاز اعم از صادرات و
واردات، اخذ نمایندگی وا خذ هرگونه وام و اعتبار از منابع داخلی و خارجی

ب ـ اجاره و واگذاری اموال منقول و غیرمنقول بصورت عملیات لیزینگ

ج ـ ارائه خدمات مشاوره‌ای و مشارکت در طرحهای سرمایه‌گذاری تولیدی
و غیرتولیدی و مبادرت به انواع عملیاتی که برای فعالیتهای مذکور مفید و نافع باشد.

د ـ تأسیس هرگونه شرکت با و یا بدون مشارکت اشخاص حقیقی و حقوقی
داخلی و خارجی و خرید کارخانجات و سهام شرکتها و بطور کلی هرگونه فعالیتی که بصورت
مستقیم و یا غیرمستقیم در انجام مقاصد شرکت ضروری و مفید باشد.

این شرکت با فعالیت در زمینه لیزینگ و اجاره‌دهی انواع خودروسواری،
خودروکار مشتمل بر انواع کامیون، کامیونت، کشنده، اتوبوس و مینی‌بوس و در بخش
ماشین‌آلات سنگین اعم از ماشینهای راهسازی، معدنی و ساختمانی نظیر انواع لودر،
بلدوزر، گریدر، غلطک، بیل مکانیکی و … و همچنین تجهیزات پزشکی و شناورهای دریایی،
اعطای تسهیلات در قالب قراردادهای اجاره به شرط تملیک را به عهده دارد.

شرکت در حال ایجاد ایجاد و توسعه فعالیتهای خود در حوزه لیزینگ
ماشین‌آلات صنعتی، خودروهای دست دوم و سایر کالاهای سرمایه‌ای بادوام بوده و در صدد
است از کلیه ظرفیتهای پیش‌بینی شده در اساسنامه جهت گسترش فعالیتهای خود استفاده
نماید.

 
 

اهداف شرکت

هدف عمده شرکت نیل به سودآوری مستمر و بهینه از طریق ایجاد مزیتهای
رقابتی به منظور توسعه کسب و کار و فعالیتهای در دست اقدام است که تحقق این امور را
صرفاً از طریق جلب و ارتقاء سطح رضایتمندی ذینفعان اعم از مشتریان، سهامداران،
کارکنان و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی می‌داند که به نحوی در چرخه دارندگان منافع
قانونی ناشی از فعالیت‌های شرکت جای می‌گیرند.

ویژگیهای بارز شرکت

ویژگیهای بارز این شرکت در حال حاضر عبارتند از:

ـ عضویت در انجمن شرکتهای لیزینگ ایران و حضور در ردیف ۵ شرکت برتر لیزینگ کشور

ـ تسریع و تسهیل جریان ارائه خدمات از طریق کاهش بوروکراسی و سرعت بخشیدن به فرآیند خدمات

ـ انعقاد قراردادهای همکاری با شرکتهای معتبر سازنده کالاهای سرمایه‌ای نظیر شرکتهای ایران خودرو، سایپا ، پارس خودرو، مرتب و … در زمینه لیزینگ انواع خودروهای سواری و شرکتهای ایران خودرو دیزل، سایپا دیزل و … در زمینه انواع خودروهای کار (کامیون، اتوبوس و مینی‌بوس) و شرکتهای هپکو، پارس لودرز، سنوپارس و … در زمینه انواع تجهیزات سنگین معدنی و ساختمانی و راهسازی (نظیر انواع لودر، بلدزر، گریدر غلطک، بیل مکانیکی و …) و سایر شرکتهای معتبر دیگر

ـ دسترسی به منابع قابل ملاحظه مالی از طریق بانک پارسیان و طراحی فعالیت و برنامه‌ریزی جهت حصول به ظرفیت اعطای تسهیلات لیزینگ تا مبلغ ۱۰٫۰۰۰ میلیارد ریال در سال

 

ـ این شرکت امیدوار است با سیاستها و استراتژیهای مصوب فعالیتی و نیز برنامه‌ریزیهای بعمل آمده بتواند سهم مؤثری در برنامه‌های ملی بازسازی و نوسازی ناوگان حمل و نقل باری و مسافری کشور و نیز ارائه خدمات به شاغلین صنعتی، کشاورزی، بهداشتی و پزشکی و عمرانی در زمینه تأمین ابزار کار و همچنین رونق اقتصادی کشور از طریق توسعه فروش محصولات شرکتهای سازنده کالاهای سرمایه‌ای با استفاده از ابزار لیزینگ ایفا نماید.

 

 

لیزینگ سرمایه گذاری بانک ملی

این شرکت در اردیبهشت ماه ۱۳۸۲ به صورت سهامی خاص و با نام شرکت لیزینگ خودروی ملی با سرمایه اولیه یکصد میلیارد ریال تأسیس گردید و بلافاصله فعالیت خود را آغاز نمود. در مرداد ماه همان سال بر اساس صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده، نام شرکت به شرکت لیزینگ

سرمایه گذاری بانک ملی تغییر یافت.

موضوع فعالیت این شرکت عبارت است از :

    اجاره دادن یا فروش اقساطی هر گونه کالای منقول و غیر منقول

    انجام امور صادرات و واردات

    اخذ هر گونه وام و تسهیلات اعتباری از منابع داخلی و خارجی

    ارائه خدمات مشاوره ای

    مشارکت در طرحهای تولیدی و سرمایه ای

خدمات:

    اجاره دادن، فروش اقساطی و فروش نقدی کلیه محصولات شرکت ایران خودرو

    اجاره دادن خودروهای خارجی از قبیل تویوتا ، هیوندای و BMW

    همکاری در طرح جایگزینی خودروهای فرسوده و پذیرش مسئولیت اجرائی این طرح در سال ۱۳۸۴ در گروه صنعتی ایران خودرو

    ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان در راستای اصول مشتری مداری شامل سرویس PDS ، نقل و انتقال خودرو، خدمات بیمه ای و پی گیری مفقودشدن کارت ماشین، پلاک و سرقت کلی و جزئی

    اخذ هرگونه وام و تسهیلات اعتباری کم بهره از منابع داخلی و خارجی

    طراحی و اجرای فروش Online و رزرواسیون محصولات ایران خودرو از طریق Website شرکت

    ارائه خدمات در سراسر ایران و همکاری با بیش از ۳۵۰ نمایندگی مجاز ایران خودرو

    راه اندازی دفاتر منطقه ای شرکت در مرکز ۵ استان بزرگ کشور به منظور تسهیل و تسریع در خدمات ارائه شده به مشتریان

    مکانیزه نمودن اکثریت فعالیت های شرکت از طریق یک سیستم جامع و یکپارچه به منظور ارائه خدمات بهتر، منظم تر و در زمان کمتر و با کیفیت بالا به مشتریان

    اطلاع رسانی به مشتریان از طریق تلفن گویا، Voice mail ، SMS و وب سایت شرکت

 

شرکت لیزینگ کار آفرین

شرکت لیزینگ کار آفرین در سال۱۳۸۳ بر اساس تفــــــاهم نــــامه منعقده بـا موسسه مالی بین المللی (IFC ) و بانک وطنی کویت ( NBK ) ‌تاسیس گردید. با توجه به ضرورت سرعت عمل در آغــــــــاز فعالیت شرکت ، بانک کار آفرین ۱۰۰% سرمایه را فراهم نمود و به موازات ، مذاکرات جهت ورود شرکاء خارجی ادامه دارد. موضوع فعــــــــالیت شرکت مبــادرت به کلیه فعالیت های عملیات اجاره ای ( Leasing ) می باشد.

رسالت اصلی شرکت مشـارکت در سیاست هـای دولت و کمک به حفظ سرمـــــــــایه های ملی از طـریق جایگـــــزینی ماشین آلات ، کمک به ایجــاد اشتغال و افزایش توان خرید کــالاهای سرمایه ای بـرای رفع نیاز اقشار متخصص در صنایع مختلف است.

شرکت لیزینگ کار آفرین با استفاده از مدیران و کارشناسان با تجربه و متخصص در امور بــــــــانکی و بازرگانی و مــالی به بررسی نیاز مشتریـــــــان خود می پردازد و همچنین با بهره گیری از نرم افزار های کاربردی جهت تسریع در بررسی نیاز متقاضیان اقدام نماید.

ماشین آلات ساختمانی و راهسازی و معادن

لیزینگ کار آفرین تسهیلات اجاره به شرط تملیک مناسب را در کوتاهترین زمان ممکن جهت تهیه ماشین آلات پروژه ها و توسعه و تجهیز معادن ارائه می دهد.

بعلاوه این شرکت با استفاده از کادر مجرب خود ارائه دهنده طیف وسیعی از خدمات مشاوره ای جهت انتخاب ماشین آلات مناسب به متقاضیان دریافت اینگونه تسهیلات است.

                       
 

پزشکی و بیمارستانی

لیزینگ کار آفرین در جهت پشتیبانی از بخش پزشکی و بیمارستانی گشور خدمات گسترده ای را به جامعه پزشکــان ارائه می دهد.

تسهیلات اجاره به شرط تملیک جهت تهیه تجهیزات پزشکی به منظور تجهیز و توسعه مطب ها ، کلینیک هـا ، مراکـــز درمانی و بیمارستان ها ، این مراکز را در ارائه سرویس های بهتر به مراجعین توانمند می سازد.

 حمل و نقل ( زمینی ، هوائی و دریایی )

لیزینگ کار آفرین تسهیلات اجاره به شرط تملیک مناسب با نیازهای صنعت حمل و نقل کشور در قرن حاضر را ارائـــــهمی دهد.

استفاده از این خدمات جهت نو سازی و توسعه ناوگان اعم از زمینی ، هوایی ، دریایی و ریلی فعالان صنعت حمـل و نقل را قادر به رقابت هر چه بهتر در عرصــه داخلی و خارجی می نماید.

 خودرو های سواری و لوکس

اعطای تسهیلات اجاره به شرط تملیک خرید انواع خودرو های سواری ویژه از دیگر خدمات لیزینگ کار آفرین است کـــه پاسخگوی سلیقه های خاص مشتریان خودروهای با کیفیت برتر ( سواری بی ام و ، بنز و تویوتا ) است.

 تاسیسات و تجهیزات ساختمانی

لیزینگ کار آفرین ارایه دهنده طیف گسترده ای از تسهیلات ویژه اجاره به شرط تملیک مناسب با نیازهــــــــــای صنعت تاسیسات و ساختمان است. بطوریکه متقاضیان قادر به استفاده از تجهیزات مدرن و مناسب جهت اجرای به مـــــوقع پروژه ها خواهند بود.

 صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی

شرکت لیزینگ کارآفرین به مشتریان خود که قصد افزایش ظرفیت تولید صنایع نفت و گاز ، مدرنیزه کردن واحد هـــــــای صنایع نفت ، گاز ، پتروشیمی ، خرید تجهیزات از داخل و خارج ، توسعه پروژه ها در مناطق آزاد صنعتی از قبیــــــــــــل عسلویه ، منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ( ماهشهر و …) را دارند تسهیلات اجاره به شرط تملیک ارائه می نماید.

صنعت کشاورزی

فعالان عرصه کشاورزی می توانند در زمینه طرح های کشت و صنعت ، طرح های افزایش تولید در بخش کشــــاورزی ،مدرنیزه کردن صنعت کشاورزی از خدمات شرکت لیزینگ کارآفرین بهره مند شوند.

 صنایع چاپ و بسته بندی

در راستای کمک به صنعت چاپ و بسته بندی شرکت لیزینگ کارآفرین  نسبت به اعطای تسهیلات اجاره به شــــــــرط تملیک به متقاضیان در زمینه توسعه صنـایع چــــــــــاپ و بسته بندی و خرید دستگـــاه ها و ماشین آلات مدرن اقــدام می

نماید.

شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان :
شرکت برتر لیزینگ در ایران و موفق در ارائه بهترین خدمات لیزینگ به فرهنگیان .
شرکت لیزینگ و رفاه فرهنگیان از شرکت های تابعه مؤسسه صندوق ذخیره فرهنگیان می باشد که در تاریخ ۶/۴/۸۱ با شماره ۱۸۸۳۱۰ به ثبت رسیده است.

اهداف اصلی شرکت :
۱- ارائه خدمات لیزینگ گسترده تر برای کسب درآمد بیشتر .
۲- ارائه خدمات لیزینگ بهتر برای جلب رضایت بیشتر .

سیاست کلی شرکت :
۱- اصلاح روابط اداری درجهت نظام مندی سیستم بمنظور افزایش رضایت مشتری .
۲- شناسائی زمینه های تأمین منابع مالی بمنظور گسترش سرمایه گذاری در راستای افزایش دامنه خدمات .
محورهای برنامه راهبردی شرکت:
۱- آگاهی و درک خواسته ها ونیازهای فرهنگیان و پیش بینی انتظارات آینده آنان .
۲- طرح ریزی و برنامه ریزی فعالیت های شرکت بمنظور دستیابی به اهداف لیزینگ برتر .
۳- بهبود مستمر درجهت تعالی سازمانی .
۴- تأمین منابع مالی و گسترش سرمایه گذاری در راستای تأمین اهداف شرکت .

 

 

منابع:

http://www.parsleasing.com/

http://mihanbourse.com/

http://www.iraneconomics.net/

http://www.imi.ir/

http://www.parsianleasing.com/

http://www.lico.ir/دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *