گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

سوییچ ترانزیستوری - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

سوییچ ترانزیستوری
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اردیبهشت 28, 1396
751 بازدید
گزارش نسخه جدید

سوییچ ترانزیستوری


سوییچ ترانزیستوری

شاید تا به حال خواسته باشید تا یک تقویت کننده یا یک وسیله الکترونیکی را توسط میکرو کنترلر و یا FPGA قطع و وصل ( روشن و یا خاموش ) کنید. در این پست می خواهم یک مدار سوئیچ ترانزیستوری را معرفی کنم که توسط آن می توانید این کار را انجام بدهید.

برای قطع و وصل کردن هر نوع وسیله الکترونیکی ۲ توپولوژی وجود دارد.

۱-    قرار دادن سوئیچ در سمت زمین وسیله الکترونیکی.


در روش اول این کار به سادگی قابل انجام است. به این ترتیب که از یک ترانزیستور BJT و یا FET در واقع به صورت منبع جریان در حالت بیس یا گیت مشترک استفاده می کنید و با روشن و خاموش کردن آن می توان جریان کشی دستگاه را قطع و وصل کرد.

چیدمان اصلی مدار به صورت شکل زیر است


در این مدار Q1 ترانزیستوری است که نقش سوییچ را دارد. مقاومت های R1 و R2 مقاومت های بایاس ترانزیستور هستند و مقاومت R3 جهت اتصال بین پین میکرو یا FPGA به بیس ترانزیستور استفاده می شود.

با استفاده از مقامت های R2 , R1 می توان حالت های مختلفی را برای سوییچ ایجاد نمود.

۱-    حالتی که سوییچ به طور پیش فرض وصل است و با دریافت ولتاژ ۰ ولت از میکرو قطع می کند.

در این حالت معمولا مقاومت R2 را ۱۰k و مقاومت R1 را ۱۰ برابر R2 یعنی حدود ۱۰۰k و مقاومت R3 را نیز در حدود ۲k در نظر می گیرند. به این ترتیب اگر میکرو وجود نداشته باشد در حالت عادی ترانزیستور روشن است و به تبع آن وسیله ما نیز روشن می ماند. اگر میکرو وصل باشد و ولتاژ مثبت بدهد، باز هم همین حالت برقرار می باشد ولی اگر میکرو ولتاژ ۰ ولت بدهد ترانزیستور خاموش می شود و وسیله الکترونیکی نیز خاموش می شود. به این ترتیب می توان حتی توسط میکرو یک پالس تولید کرد که منجر به خاموش و روشن شدن دستگاه گردد. این توپولوژی معولا برای قطع و وصل کردن رله ها استفاده می گردد.

۲-    حالتی که سوییچ به طور پیش فرض قطع است و با دریافت ولتاژ +۵ ولت از میکرو وصل می شود.

در این حالت معمولا مقاومت R2 را ۱۰k و مقاومت R1 را نصب نمی کنند و مقاومت R3 را نیز در حدود ۲k در نظر می گیرند. به این ترتیب اگر میکرو وجود نداشته باشد در حالت عادی چون بیس ترانزیستور به زمین وصل است ، ترانزیستور خاموش است و به تبع آن وسیله ما نیز خاموش می ماند. اگر میکرو وصل باشد و ولتاژ ۰ ولت بدهد، باز هم همین حالت برقرار می باشد ولی اگر میکرو ولتاژ +۵ ولت بدهد، ترانزیستور روشن می شود و وسیله الکترونیکی نیز روشن می شود. به این ترتیب می توان حتی توسط میکرو یک پالس تولید کرد که منجر به خاموش و روشن شدن دستگاه گردد. این توپولوژی نیز معولا برای قطع و وصل کردن رله ها استفاده می گردد.

 
 

انتخاب ترانزیستور بستگی به میزان جریان و ولتاژ و زمان سوییچینگ دارد. مثلا برای قطع و وصل کردن یک رله ۲۴ ولتی با حداکثر جریان موردنیاز بوبین ۱۰۰mA می توان از ترانزیستورهای BC108 یا ۲N2222 استفاده نمود ولی برای مصارف سوییچ زنی سریع در حد میکروثانیه دیگر BC108 جواب نمی دهد و فقط ۲N2222 جواب می دهد و برای سوییچینگ های خیلی کوتاه تر باید از ترانزیستورهای دیگری بهره برد.

مثلا برای روشن و خاموش کردن یک وسیله که ۳ آمپر مصرف می کند دیگر این ترانزیستورها جواب نمی دهند و باید از ترانزیستورهای قدرت مثلا MJ11015 استفاده نمود.

نوع ترانزیستور که NPN باشد و یا PNP نیز بسته به جهت جریان انتخاب می گردد. که در مثال بالا باید از نوع NPN باشد ولی اگر به جای +۱۲V از -۱۲v استفاده می شد باید از ترانزیستورهای نوع PNP استفاده می گردید.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *