گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

روانشناسی برای اولین بار توسط چه کسی به عنوان یک علم تجربی شناخته شد ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

روانشناسی برای اولین بار توسط چه کسی به عنوان یک علم تجربی شناخته شد ؟
مهر 13, 1394
306 بازدید
گزارش نسخه جدید

روانشناسی برای اولین بار توسط چه کسی به عنوان یک علم تجربی شناخته شد ؟


روانشناسی برای اولین بار توسط چه کسی به عنوان یک علم تجربی شناخته شد ؟

در واقع تاریخچه تفکر روان‌شناختی و دور‌نما‌های تاریخی درباره ماهیت روان و رفتار‌، به یکی از آثار فلاسفه قدیم یونانی، یعنی ارسطو باز می‌گردد که تحت عنوان “موضوع روان” نوشته شده است.

  
   روان شناسی طی دو هزار سال چنان با فلسفه پیوند خورده که برای تمییز آن از معرفت فلسفه راهی نبود تا اینکه در سده شانزده میلادی اصطلاح “پیسیکولوژی”به وسیله مردی به نام رودلف گروکلینوس از اهالی ماربورگ (جرمنی) ابداع کرد.پیسیکولوژی در لغت به معنی دانش یا مطالعه نفس بود.

     شکی نیست که مفهوم نفس از تجارب اساسی بشر است.در نزد یونانیان باستان شناخت همین نفس امر ساده ای نبود و نفس پیش انها به انواع مختلف تقسیم می شود ۱- نفس به عنوان حیات ۲- نفس به عنوان سایه ۳- نفس به عنوان بازتاب فرد و…….

  
    با گذشت از زمانی طولانی به سوفسطاییان می رسیم اگر باید کلی به دوره سوفسطاییان نگاه بیندازیم می بینیم که جنبه اخلاقی اندیشه سوفسطاییان هر چه که بود این اندیشه از لحاظ روان شناسی دارای ارزش است چون  سوفسطاییان نخستین کسانی بودند که با ژرف نگری و باریک بینی بی نظیر مطلبی را واضح ساخت که امروزه ما به ان “ذهنیت بشری” می گوییم . افلاطون(۴۲۷ تا ۳۴۷ پیش از میلاد) توصیه معلم خود، سقراط را دوباره مطرح کرد: “خود را بشناس”. سقراط، معتقد بود که ما نمی‌توانیم به کمک حواس، شناخت معتبری از خود داشته باشیم. زیرا حواس، واقعیت را درست منعکس نمی‌کند. همچنین سقراط بر اهمیت روان‌شناسی اجتماعی اشاره کرد. او معتقد بود که، افراد مخلوق‌های اجتماعی هستند که یکدیگر را عمیقا تحت تاثیر قرار می‌دهند افلاطون می کوشید که شهودسقراط از نفس را که اساساً اخلاقی بود به مقام شناخت هستی برساند بر این اساس آثار این دوره به روان شناسی فلسفی یا مابعد روان شناسی نامیده شد.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *