گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

رجزخوانی - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

رجزخوانی
آذر 16, 1394
802 بازدید
گزارش نسخه جدید

رجزخوانی


رجزخوانی

رَجَزخوانی به معنای فخرفروشی و تعریف از شجاعت و شرافت خود است.

اصطلاح «رجز» در ادبیات و عروض نوعی شعر است که وزن آن شش بار «مستفعلن» باشد.

فردوسی که شاعری دقیق و اهل ظرافت است در گفتگوهای شاهنامه به نوع شخصیت های  گوینده و موقعیت هایی که آن ها در آن قرار دارند توجه بسیاری دارد و در رجز خوانی ها نیز همواره موضع پهلوانان ایرانی به ویژه رستم  را نسبت به هماوردان شان، پر صلابت و قدرتمندانه تصویر می کند . رستم در نبرد با پهلوان تورانی اشکبوس پیاده به نبرد می رود . فردوسی در برابر تحقیرهای اشکبوس جوابی مقتدرانه و پراز صلابت و سرشار از بلاغت بر زبان رستم می گذارد:

گزارش کردار پهلوانان و افتخارات و بزرگی های ملی و قومی و نژادی و   قبیله ای و مفاخره به فرهنگ ملی و دلاورهای شخصی در شعر فارسی جای مشخصی دارد و در واقع ستایش از مفاخر دیرین و دلاوری ها و امتیازات کهن که در شعر فارسی از آن به حماسه تعبیر می کنند .

  فردوسی آنجا که یلان را برمسند مفاخره می نشاند و هر یک امتیازات و رشادت ها و  دلاوری های شخصی خود را در برابر حریف  باز می گوید ،   عالی ترین نمونه های مفاخره حماسی را پدید آورده است .

لندترین رجز خوانی ها در شاهنامه ما بین رستم و اسفندیار روی داده است . این دو پهلوان هم زور در مهم ترین داستان حماسی شاهنامه ، یعنی داستان رستم و اسفندیار در هر موقعیتی که فراهم می شود از رجز خوانی در برابر هم روی گردان نیستند . نکته جالب در داستان رستم و اسفندیار اصرار اسفندیار بر تحقیر رستم و خاندان اوست .دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *