گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

در چه مواردی می توانیم اصطکاک را کم و زیاد کنیم ؟ - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

در چه مواردی می توانیم اصطکاک را کم و زیاد کنیم ؟
آذر 23, 1394
4751 بازدید
گزارش نسخه جدید

در چه مواردی می توانیم اصطکاک را کم و زیاد کنیم ؟


در چه مواردی می توانیم اصطکاک را کم و زیاد کنیم ؟

نیرو در فیزیک کمیتی برداری است که باعث شتاب گرفتن اجسام می‌شود. نیرو را به طور شهودی می‌توان با کشیدن یا هُل‌دادن توصیف کرد. شتاب جسم متناسب است با جمع برداری همهٔ نیروهای وارد بر جسم. در یک جسم صُلب (یعنی جسمی که ابعادش در فضا گسترده است و نمی‌توان آن را با یک نقطه تقریب زد) نیرو می‌تواند جسم را بچرخاند، تغییرشکل دهد یا فشار وارد بر آن را بیفزاید. اثرات چرخشی با گشتاور و تغییر شکل یا فشار با تنش توصیف می‌شوند.

نیرو های اصطکاک

اگر جسمی به وزن m را با سرعت اولیه ی V بر روی یک میز افقی دراز پرتاب کنیم ، سر انجام متوقف می شود. این گفته به این معنی است که جسم هنگام حرکت تحت اثر شتاب میانگین a که جهتش در خلاف جهت حرکت است قرار می گیرد. هر گاه ببینیم که جسمی ( در یک چاچوب لخت ) شتاب می گیرد همواره نیرویی را مطابق قانون دوم نیوتون به حرکت آن .ابسته می کنیم . در این مثال می گوییم که میز به جسم لغزنده نیروی اصطکاکی وترد می کند که مقدار میانگین آن برابر ma است.

در واقع هرگاه سطح جسمی روی سطح جسم دیگر کشیده شود هر یک از دو جسم به دیگری نیروی اصطکاک وارد می کند. نیروی اصطکاکی که هر جسم به دیگری وارد می کند در خلاف جهت حرکت آن جسم نسبت به دیگری است. نیرو های اصطکاک خود به خود با حرکت مخالف می کنند و هرگز کمکی به آن نمی کنند. حتی هنگامی که حرکت نسبی وجود ندارد نیز ممکن است میان سطح ها نیروی اصطکاک وجود داشته باشد.

اگر چه تا کنون از اثر های اصطکاک صرف نظر می کردیم ، اما اصطکاک در زندگی روز مره ی ما اهمیت بسیاری دارد. اگر بگذاریم نیروی اصطکاک به تنهایی عمل کند ، هر محور در حال دورانی را متوقف می کند . مثلا در حدود ۲۰ درصد توان موتور اتومبیل صرف مقابله با نیرو های اصطکاک می شود. اصطکاک باعث فرسوده و کند شدن حرکت قسمت های متحرک می شود و مهندسان برای کاهش دادن آن کوشش بسیار می کنند. از طرف دیگر ، بدون وجود اصطکاک نمی توانیم راه برویم ، نمی توانیم مدادی را در دست نگه داریم و اگر بتوانیم ، قادر نخواهیم بود که بنویسیم و حمل و نقل با وسایل چرخ داری که می شناسیم امکان پذیر نیست.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *