گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img

سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

تیر 21, 1393
1443 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود پروژه پایانی شش سیگما


فهرست :

چکیده ………………… 4

مقدمه …………………………………………………… 6

مفهوم شش سيگما……………………………………………………….. 9

مفهوم شش سيگما از دید دانشمندان ………………………………………… 13

تعریف عملی و کلاسیک…………………………………………………………. 16  

مثال های ساده برای شش سیگما……………………………………………. 17

تفاوت با دیگر روش‌های بهبود سازمانی………………. 19

تفاوت شش سیگما با سایر فعالیتهای كیفیت چیست20  

اهداف شش سيگما 21

اهداف ملموس شش سیگما23

روند اجرایی شش سیگما  24

سه عنصر اصلی شش سیگما 26

انواع برنامه های شش سیگما 28

چه كساني در اجراي شش سيگما حضور دارند 30

پندارهاي غلط در مورد شش سيگما 37

شش سيگما و مديريت کيفيت جامع 38

شش سيگما و مشتری 40

متدولوژيششسيگما 41

مراحل تعريف و اجراي پروژه های شش سيگما 43

خروجیDMAIC 65

اجرای موفق شش سیگما 69

هفت مرحله ي اجراي شش سيگما در سازمان 70

معيار هاي انتخاب پروژه هاي شش سيگما73

تعريف و اولويت بندي پروژه هاي شش سيگما75

توالي و تركيب تكنيك هاي شش سيگما در چارچوب متدولوژي 81

شش سيگما در ايران ؛ ضرورت يا انتخاب 91

کاربرد شش سیگما در صنعت خدمات94

متدلوژيناب 97

 

كاربرد شش سيگما در تجارت الكترونيك106

نتیجه گیری  107

منابع  109

1- چکیده :

عرصه ي کنوني کسب و کار ، تصوير جديدي از سازمان ارائه مي کند که با اين نگرش جديد ، سازمان مجموعه اي از فرآيندهايي است که هدف آن ها ايجاد ارزش براي مشتري است و مستلزم ايجاد ارزش براي مشتري ، آفرينش ارزش در خود سازمان است . برنامه ي سازماني که مي خواهد رويکرد فوق را دنبال کند در وهله ي اول ورود به حوزه ي سيگماهاست و در مرحله ي بعد طي مراحل بهبود تا رسيدن به سطح شش سيگما يعني 3.4 خطا در يک ميليون فرصت مي باشد . روش شش سیگما ابزاری برای بهبود کیفیت است. هر چه به شش سیگما نزدیک تر شویم ، نیاز به آزمون و بازرسی کاهش می یابد ، هزینه ها کاهش می یابد ، چرخه تولید کوتاه تر می شود و رضایت مشتری بهتر تامین می شود . می توان گفت رسیدن به شش سیگما یک هدف نیست بلکه یک افق است که همواره راه حرکت به سمت تعالی هر چه بیشتر سازمان را به ما نشان می دهد .

شش سيگما يك فرآيند است با مجموعه ابزارهاي آماري ، كه براي اجراي نظريه ها و فلسفه هاي مديريت در راه رسيدن به تعداد عيب كمتر از 3.4 در ميليون استفاده مي شود . شش سيگما با توجه به اهداف تعيين شده و جمع آوري داده ها كه با به كار بردن تكنيك هاي آماري وكاربرد ابزارهاي مديريتي صورت مي گيرد به همراه تحليل نتايج ، از طريق كاهش نقص در محصولات و خدمات ، در جهت ايجاد تغيير در سازمان و تامين كيفيت مورد نياز و رضايت مشتري گام بر مي دارد . به طور كلي مي توان گفت شش‌سيگما گزاره‌ جديد مديريت‌ با هدف‌ ارتقاي‌ سودآوري ‌، افزايش‌ سهم‌ بازار و كاهش‌ هزينه‌ ، از طريق‌ حل‌ مشكلات‌ و كاهش‌ تغييرپذيري‌ در فرآيندهاي‌ عملياتي‌ و كسب‌ و كار سازمان‌ است‌. روش شش سيگما ابزاري براي بهبود كيفيت است.
متدولوژي شش سيگما اولين بار در شركت موتورولا پايه ريزي شد. زماني كه اكثر شركت هاي آمريكايي بر اين باور بودند كه كيفيت هزينه ايجاد مي كند و تلاش در جهت كيفيت بيشتر باعث سودآوري كمتر خواهد شد ، در شركت موتورولا ( در سال 1979) ارتباط و وابستگي بين كيفيت بالاتر و هزينه‌هاي توسعه پايين‌تر در توليد محصولات ، شناخته‌ شد و مورد توجه قرار گرفت . در آن سال برخلاف نظريات قبلي كه كاهش سرعت توليد و افزايش هزينه را عامل بهبود كيفيت مي‌دانستند ، در موتورولا به اين نتيجه رسيدند كه بهبود كيفيت موجب افزايش سرعت توليد و كاهش هزينه‌هاي توليد مي‌گردد. يعني بايد به كيفيت به عنوان علت نگاه شود و نه معلول .بنابراين مي توان گفت شركت‌ موتورولا در دهه‌ 80 با بكار بردن يك‌ نوع‌ مهندسي‌ مجدد در مديريت‌ كيفيت‌ جامع‌ به‌ طرح‌ روش‌شناسي شش سيگما دست يافت .
با گذار از سيگماهاي پايين تر به سيگماهاي بالاتر کانون توجه طرح هاي بهبود سازمان بر فرآيندها منعطف مي گردد . متدولوژي شش سيگما اين امکان را به سازمان مي دهد که با بهره گيري از اين متدولوژي ، خطاي فرآيندها را به حداقل برساند .
شش سيگما روشي هوشمندانه و عاقلانه جهت مديريت فعاليت هاي تجاري يك سازمان يا يك بخش است.
از سال 2009 ، شش سيگما با تقاضاي گسترده اي در بسياري از بخش هاي صنعتي مواجه شده است هر چند که اين تقاضا و درخواست بدون بحث و جدال مي با شد ..
شش سيگما سيستم روش هاي کنترل کيفي را به کار مي برد که شامل روش هاي آماري و ايجاد يک زيربناي خاص از مردم با سازماني که در آن کارشناسان در اين روش ها مي باشند ( کمربند سياه ،کمربند سبزو … ) . پیادهسازی،بکارگیریوبهرهمندی متدولوژیششسیگما،به عنوانیکیازطرحهایبهبود ( programs improvement )  میتواند

تعداد صفحات 109 صفحه

قیمت 8000 تومان

برای دانلود بر روی پرداخت آنلاین کلیک کنیدموضوعات :
پایان نامه , صنایع
برچسب‌ها :
, , ,

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *