گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود پروپوزال تداوم حیات نماد کوه و درخت در هنر تصویری کهن ایران و نمود آن بر فرش های معاصر ایرانی - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

دانلود پروپوزال تداوم حیات نماد کوه و درخت در هنر تصویری کهن ایران و نمود آن بر فرش های معاصر ایرانی
فروردین 15, 1397
264 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود پروپوزال تداوم حیات نماد کوه و درخت در هنر تصویری کهن ایران و نمود آن بر فرش های معاصر ایرانی


دانلود پروپوزال تداوم حیات نماد کوه و درخت در هنر تصویری کهن ایران و نمود آن بر فرش های معاصر ایرانی

قیمت 12000 هزار تومان

برای دانلود برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

بيان مسأله اساسي تحقيق به طور كلي (شامل تشريح مسأله و معرفي آن، بيان جنبه‏هاي مجهول و مبهم، بيان متغيرهاي مربوطه و منظور از تحقيق) :

در ایام کهن چنین تلقی می شد که درختان مقدس با نیروی نهفته در خود، زندگی انسانی و حیوانی را رشد می دهند و به همین دلیل مورد ستایش قرار می گرفتند. در بررسی و مطالعه اسطورها، می خوانیم درخت زندگی و میوه آن که باعث حیات جاوید می شود و درخت کیهانی که در مرکز جهان قرار دارد، همواره در ارتباط با کوه یا سنگ مقدس بیان می گردد.

با توجه به این موضوع در برخی آثار هنری و فرش های معاصر ایرانی درختانی مرتبط با کوه یا سنگ تصویر شده اند. پژوهش پیش رو در پی پاسخ به این پرسش بوده که درخت قرار گرفته بر فراز نگاره مثلثی شکل در بعضی از فرش های معاصر ایرانی که قدمتی نزدیک به یک قرن دارد چرا به عنوان طرح درخت زندگی شناخته می شده و نمونه های مختلف تصویری این دو نماد در فرش معاصر ایران کدام است.

به این دلیل ضمن بررسی مفهوم اسطوره ای ارتباط درخت و کوه در اساطیر ایرانی، نمود آنها در آثار هنری باستانی و دوره اسلامی تحلیل و سپس در فرش های معاصر ایرانی نیز بررسی شده است. روش تحقیق این پژوهش تحلیلی- تاریخی و روش گردآوری اطلاعات اسنادی و کتابخانه ای است.

بر این اساس درخت زندگی در اسطوره های ایرانی همواره با کوه مقدس پیوند داشته است. این موضوع از دوران کهن در آثار تصویری هنری ایران و در برخی فرش های معاصر نیز مشاهده می شود؛ در این فرش ها اغلب نقشمایه کوه به شکل مثلثی متشکل از نگاره های دالبری شکل، همراه با درختی در راس ترسیم شده که پرندگان و حیوانات اسطوره ای محافظان آن می باشند.

در برخی موارد درخت سرو، گاه با شاخ و برگ فراوان و گاه به شکل هندسی بر روی مثلثی قرار دارد. این قالب تصویری از دوران کهن در ایران شناخته شده است. مطابقت های تصویری نشان می دهد تصویرگری کوه و درخت در فرش های معاصر ایران تداوم همان سنت های تصویری کهن این دو نماد است. مطالعات اسطوره ای نشان می دهد مفهوم برکت، باروری و تجدید حیات و تجسم نیروهای زندگی بخش یکی از عمیق ترین مفاهیم این نوع نقش پردازی است.

واژگان کلیدی

 د – اهمیت و ضرورت انجام تحقيق (شامل اختلاف نظرها و خلاءهاي تحقيقاتي موجود، ميزان نياز به موضوع، فوايد احتمالي نظري و عملي آن و همچنين مواد، روش و يا فرآيند تحقيقي احتمالاً جديدي كه در اين تحقيق مورد استفاده قرار مي‏گيرد:

کوه و سنگ، یکی از کهن ترین اجزای صحنه های مقدس است. روایت های اسطوره ای و به ویژه اسطوره های ایرانی نشان می دهند که پیوند درخت مقدس، درخت زندگی و درخت کیهانی با سنگ یا کوه مقدس، یک کهن الگوی شناخته شده در بین ملل مختلف است. «کهن ترین مکان مقدس که می شناسیم جزیی از عالم صغیر است یعنی منظری از سنگ و آب و درخت». (الیاده، 1385، 263). الیاده از این پیوند به عنوان مرکز توتمی یاد می کند.

«پیوند درخت، سنگ- کوه و آب سه جزء منظره مقدس اند. این سه عنصر مهم،موضوعات :
پروپوزال , هنر

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *