گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود پایان نامه مطالعه کوانتومی فرايند تشکيل کمپلکس ميان مولکول ايزونيازيد و نانولوله های کربنی تقويت شده توسط اتم بور


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

بهمن 17, 1393
695 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود پایان نامه مطالعه کوانتومی فرایند تشکیل کمپلکس میان مولکول ایزونیازید و نانولوله های کربنی تقویت شده توسط اتم بور


دانلود پایان نامه مطالعه کوانتمی فرایند تشکیل کمپلکس میان مولکول ایزونیازید و نانولوله های کربنی تقویت شده توسط اتم بور

تعداد صفحات ۱۲۶ صفحه

قیمت ۳۰۰۰۰ تومان

برای دانلود برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

 

فهرست مطالب

عنوان             صفحه

 

چکیده۱

فصل اول: کلیات تحقیق

۱-۱-مقدمه۳

۱-۲-بیان مساله۴

۱-۲-۱  نانو تکنولوژی۴

۱-۲-۱-۱- کاربردها۵

۱-۲-۱-۲- ابزارها۶

۱-۲-۲- فناوری نانو در تحقیق و توسعه علوم دارویی۶

۱-۲-۲-۱- نانوتکنولوژی و رساندن مواد به بدن۶

۱-۲-۳- نانولوله های کربنی۹

۱-۲-۳-۱- ویژگی های زیستی نانولوله های کربنی۹

۱-۲-۳-۲- حمل و نقل ملکولی۱۱

۱-۲-۳-۳- آیا نانولوله های کربنی می توانند به عنوان یک نانو سوزن برای عبور از غشای پلاسمایی عمل می کنند؟   ۱۲

۱-۲-۳-۴- استفاده از نانولوله های کربنی برای رهایش

واکسن۱۵

۱-۲-۳-۵-استفاده از نانولوله های کربنی برای رهایش ژن۱۶

۱-۲-۳-۶-استفاده از نانولوله های کربنی برای درمان سرطان۱۶

۱-۲-۳-۷- استفاده از نانو لوله های کربنی برای درمان ایدز۱۷

۱-۲-۴- نانوتیوب‌ها و فولرین ها۱۸

۱-۲-۴-۱- نانو لوله کربنی چیست۱۸

۱-۲-۴-۱-۱- ساختار و مشخصه یابی نانولوله ها۲۰

۱-۲-۴-۲- انواع نانو لوله های کربنی۲۰

۱-۲-۴-۲-۱-  نانولوله های تک دیواره۲۲

۱-۲-۴-۲-۱-۱- تقسیم بندی نانو لوله کربنی از رو ی شکل آن۲۳

۱-۲-۴-۲-۲- حالت نامتقارن (chiral) – ۲۵

۱-۲-۴-۲-۳- نانولوله های چند دیواره۲۶

۱-۲-۴-۳- خواص نانو لوله های کربنی۲۶

۱-۲-۴-۲-۴- فولرایت (FULLERITE) 27

۱-۲-۴-۲-۵- ساختارهای غیر ایده آل۲۷

۱-۲-۵- سوابق مربوط۲۷
۱-۲-۶- بیماری سل چیست ۲۷

۱-۲-۶-۱- اشکال بیماری سل۲۹
۱-۲-۶-۲- عوامل مساعدکننده۲۹

۱-۲-۶-۳- پیدایش بیماری۲۹

۱-۲-۶-۴- روشهای تشخیص۳۱

۱-۲-۶-۵- میکروب سل چگونه سرایت پیدا می کند۳۱

۱-۲-۶-۶- عوارض بیماری۳۲

۱-۲-۶-۳- بیماری سل مقاوم به درمان چیست۳۳

۱-۲-۶-۴- درمان۳۴

۱-۲-۶-۵- عوارض داروهای ضدسل۳۴

۱-۲-۷- ایزونیازید۳۴

۱-۲-۸- نگاهی جدی به درمان سل۳۵

۱-۳- اهداف تحقیق۳۶

۱-۴-  فرضیه ها۳۶

۱-۴-۱- سؤال اصلی۳۶

۱-۴-۲- سؤالات فرعی۳۶

فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق

۲-۱- حمل و نقل ملکولی۳۸

۲-۲- داربست بافتی۳۹

۲-۳- دیگر کاربرد ها۳۹

فصل سوم: روش تحقیق

۳-۱- تاریخچه استفاده از DFT49

۳-۲- نظریه تابعی چگالی به عنوان یک روش حل مسائل بس ذره ای کوانتومی۵۰

۳-۲-۱- فرمول بندی نظریه تابعی چگالی در حالت بدون قطبش اسپینی۵۱

۳-۲-۱-۱- صورت مساله۵۱

۳-۱-۲- تقریب بورن – اوپنهایمر۵۲

۳-۲-۱-۳- قضیه وردش۵۳

۳-۲-۱-۵- قضایای هوهنبرگ- کوهن۵۵

۳-۲-۱-۷- تابعی تبادلی- همبستگی۶۶

۳-۲-۱-۸- حل معادلات کوهن-شم۶۸

۳-۳- مدل سازی۷۲

۳-۳-۱- ایزونیازید۷۲

۳-۳-۲-  نانولوله ها۷۴

۳-۳-۲-۱- نانولوله(۶،۶۷۴

۳-۳-۲-۲- نانولوله (۰،۱۰۷۷

۳-۳-۳- تعریف عناوین انتخاب شده برای موقعیت های مختلف مدل سازی۷۹

فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها

۴-۱- ایزونیازید + نانولوله(۶،۶) یا(CNT6,6+Isoniazid89

۴-۲- ایزونیازید + نانولوله(۰،۱۰) یا(CNT10,0+Isoniazid97

۴-۳- ایزونیازید+نانولوله ی کربنی (۶،۶)آلایش(داپ)شده بااتم بور دارای فرمول مولکولی(  (C119B به صورت Isoniazid)+ (B-dop-CNT6,6104

۴-۴- ایزونیازید+نانولوله­ی کربنی (۰،۱۰)آلایش(داپ)شده با اتم بور دارای فرمول مولکولی((C119B به صورت ) Isoniazid +,(B-dop-CNT 10,0 112

فصل پنجم: بحث، نتیجه گیری و پیشنهادات

۵-۱- نتایج تحقیق۱۲۲

۵-۵-  پیشنهادها۱۲۳

منابع و مآخذ۱۲۴

مقدمه :

بیماری سل، مرض مهلکی است که هر ساله حدود دو میلیون نفر را در دنیا به کام مرگ می‌کشاند. تقریبا هشت میلیون نفر نیز در سرتاسر جهان به این بیماری مبتلا هستند. این بیماری توسط باکتری mycobacteriumtuberculosis ایجاد می‌شود  که یک  باکتری هوازی بوده و در دیواره ریه استقرار می‌یابد. داروهای موثر که برای درمان بیماری سل بکار می‌روند عبارتند از :

isoniazid، rifampicin، pyrazinamide و ethambutol از بین این داروها، ایزونیازید دارای قدرت بیشتری در از بین بردن این باکتری می‌باشد زیرا می‌تواند اسید Micolic را که یکی از مهمترین اجزاء تشکیل دهنده دیواره باکتری می‌باشد، تخریب کند. [۵-۴]

یکی از مهمترین مسائل در درمان بیماریها عملکرد درست و دقیق در رسانش دارو به بافتهای هدف و امکان نفوذ آن در بافت عامل مزاحم که از طریق غشاء آنها امکانپذیر است، می‌باشد. نانوتکنولوژی گستره‌ی وسیعی از تکنیک‌های جدید در زمینه‌ی رسانش دارویی را مهیا کرده است. مزیت این روش‌ها بهینه‌سازی رسانش دارویی است[۶].

برای داشتن درمان مؤثر باید از داروها در طی رسیدن به محل مورد نظر در بدن محافظت شوند یعنی باید به‌گونه‌ای از دارو محافظت گردد تا خواص بیولوژیکی و شیمیایی آن تغییر نکند.

برخی از داروها بسیار سمی‌هستند، می‌توانند باعث ایجاد اثرات جانبی ناگواری گردند و اگر این داروها در طی رسانش تجزیه گردند می‌تواند اثر درمانی را کاهش دهند. در گذشته برای رسیدن یک دارو به محل مورد نظر و اعمال اثر آن لازم بود تا دارو با یک سرعت معین در بدن آزاد شود، در غیر این‌صورت جذب کامل دارو انجام نمی‌شد و این مسأله باعث سوزش بخش‌های دستگاه گوارش مانند روده و معده می‌شد[۷].

سیستم رسانش دارو به طور مؤثر سرعت جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو در بدن را تنظیم می‌کند. به علاوه سیستم رسانش دارو باید به‌گونه‌ای باشد تا دارو به گیرنده‌های هدف در محل مورد نظر متصل شود و بر سیگنال‌های گیرنده تأثیر گذاشته و پس از آن مانند سایر داروها عمل کرده و باعث بهبودی بیماری گردد[۸].

هم‌چنین سیستم‌های رسانش دارو محدودیت شدیدی در نوع مواد مورد استفاده و روش‌های تولید دارد. موارد مورد استفاده در رسانش دارویی باید با بدن سازگار باشند و به آسانی به دارو متصل شوند و قابلیت جذب زیستی[۱] داشته باشند. تولید باید به‌گونه‌ای انتخاب شود که دارو از بین نرود و از لحاظ اقتصادی نیز به صرفه باشد. معمولا از لیپوزوم‌ها، امولسیونها و پلیمرهای کاتیونی برای رسانش دارو استفاده می‌شود. مطالعات اخیر، نشان داده است که نانو ذرات کاندیدای بسیار مناسبی در رسانش و رهایش درست و دقیق داروها به اهداف مورد نظر می‌باشند[۹]. از این میان، نانولوله‌های کربنی قابلیت‌های جالبی در تشکیل کمپلکس پایدار با مواد پروتئینی و داروها نشان داده اند که به نظر می‌رسد بتوان از این نانوذرات بی‌نظیر در رسانش داروی ایزونیازید نیز استفاده نمود[۱۰-۱۱]. زیرا دیواره‌های mycobacteriumبسیار نفوذ ناپذیر بوده و پیش‌بینی می‌شود که نانولوله‌ها بتوانند به راحتی در آنها نفوذ کنند. بنابراین در این تحقیق با استفاده از محاسبات کوانتمی‌قدرتمند، امکان تشکیل کمپلکس مناسب میان نانولوله‌های کربنی و داروی مورد نظر مورد بررسی قرار می‌گیرد[ ۱۴-۱۵].

۱-۲-بیان مساله :

۱-۲-۱ نانو تکنولوژی:

نانوتکنولوژی بر اساس تعریفی که انستیتوی رسمی‌نانوتکنولوژی ارائه داده تحقیق و توسعه  در سطح اتم‌ها، مولکول‌ها و مولکول‌های غول آسا با مقیاس طولی ۱۰۰-۱ نانومتر است. [۱۴]

قرن بیست ویکم، قرن فناوری نانو مهمترین دوران صنعت به شمار می‌رود. قرن نانو، قرن سلامتی، صرفه‌جویی و آرامش نامیده می‌شود. نانو نه یک ماده است نه یک جسم، فقط یک مقیاس است، کوچک شدن یک مقیاس، نانو یک میلیاردم متر است به اندازه‌ای کوچک که دیده نمی‌شود اما باتاثیری بسیار بزرگ در زندگی انسان[۱۲-۱۳].

به طورخلاصه نانو تکنولوژی به معنی انجام مهندسی مواد در ابعاد اتمی – ملکولی و ساخت موادی با خواص کاملا” متفاوت درابعاد نانو است. خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی ماده تبدیل شده به ابعاد نانو نسبت به خواص آن در ابعاد ماکرویی کاملا” متفاوت است[۱۴]. نانو در ملکولهای ماده انرژی بالایی را ایجاد می‌کند به همین دلیل معجزه آسا نامیده میشود. . به سبب نوین بودن این علم انتظار می‌رود که با ورود به هر عرصه‌ای تحول ایجاد کند به ویژه در عرصه پزشکی که به خاطر قابلیت‌هایی که نانوتکنولوژی با تسلط بر تک تک سلول‌های بدن در اختیار پزشک قرار می‌دهد می‌تواند موجب یک تحول عظیم و به نوعی یک انقلاب گردد[۱۵-۱۶].

تاریخچه فناوری نانو

فناوری نانو حدود نیم قرن پیش، در دهه‌های آخر قرن بیستم همراه با توسعه فناوری‌های نوین تصویربرداری، دستکاری و شبیه سازی ماده در مقیاس اتمی پدید آمده است[۱].  نانو در گذشته فیزیک اتمی ‌نامیده می‌شد، پس از کابردی شدن آن، نام آن نانوشد، به همین دلیل نانو یک علم جدید نیست، اما کاربردی شدن آن زندگی انسان  رادگرگون ساخت. ایده نانوتکنولوژی را برای اولین بارEric Drexler  به دنیا عرضه نمود، او درآزمایشگاه مشهورMIT متعلق به انستیتوForesight مطالعات خود را باسیستم‌ها بیولوژیکی شروع کرده وسپس متوجه شد که می‌توان دستگاه‌های ملکولی تولید کرد بدین ترتیب ایده نانو تکنوژلوی به نام او ثبت شد. اصطلاح “نانو” برگرفته از یونان قدیم است وبه معنی” کوتوله” بوده است[۲].

۱-۲-۱-۱-کاربردها

نانوتکنولوژی ابزارها، ماشین‌ها و فرآورده‌های فراوانی در اختیار دارد که می‌توان از آنها برای کاربردهای مختلف به نحو احسن استفاده کرد[۳].

به عنوان مثال کاربردهای نانوتکنولوژی در:

ترمیم سلولی و ترمیم آسیب­های مغزی با استفاده از روبات‌های در مقیاس نانو به نام نانو بوت.

مورد بعدی کاربرد نانوتک در درمان سرطان. امروزه از روش‌هایی مثل شیمی‌درمانی و روش فتودینامیک استفاده می‌شود اما این روش‌ها با عوارض جانبی زیادی همراهند اما با کمک نانوتکنولوژی، می‌توان مواد لازم برای از بین بردن سلول‌های سرطانی را در پوسته‌های متصل به آنتی بادی ذخیره کرد و این محموله‌ها به درون بدن تزریق نمود و محموله‌های مذکور با کمک آنتی بادی‌ها سلول‌های سرطانی را پیدا می‌کنند و مواد درون خود  را آزاد می‌کنند و بدین ترتیب فقط سلول‌های سرطانی را از بین  می‌برند و دیگر به سلول‌های سالم آسیب نمی‌رسانند.

کاربرد بعدی در مورد بیماری‌های قلبی عروقی است. نانوبوت‌ها ضمن پیدا کردن ترومبوزهای عروق و از بین بردن آنها، و بافت نکروزشده‌ی میوکارد قلب را به حالت طبیعی برمی‌گردانند.

استفاده از نانوتک در ساخت ارگان‌ها و ساختارهای مصنوعی.

از نانوتک در پیوند اعضا و برای کاهش احتمال پس زدن عضو پیوندی هم استفاده می‌شود. به این ترتیب پیوند عضو حتی در صورت عدم شباهت HLA دهنده و گیرنده پیوند قابل انجام است.

نانوتک به از بین بردن آثار پیری کمک می‌کند.

نانوتکنولوژی با استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد کنترل پزشکی یا medicalmonitoring را هم به بهترین نحو برای ما انجام می‌دهد به نحوی که اتفاقات غیر طبیعی را record می‌کند و پزشک را در جریان آنها قرار می‌دهد به این ترتیب نقش شایانی را در تشخیص زودرس بیماری ایفا می‌کند. این ویژگی می‌تواند مرگ ناشی از بیماری‌های مزمن را به حداقل میزان ممکن برساند.البته این کنترل می‌تواند در دوران بارداری در مورد جنین هم صورت بگیرد و اختلالات و آنومالی‌های جنین را به پزشک گزارش بدهد.دیابتی‌ها با کمک عدسی‌های ساخت نانوتک از تغییر سطح قند خون آگاهی می‌یابند.یکی از مهمترین فواید نانوتکنولوژی تغییر و اصلاح ژنوم است که با استفاده از این خاصیت می‌شود خیلی از بیماری‌های ژنتیکی را درمان کرد[۳۶-۳۷-۳۸].

 

۱-۲-۱-۲-ابزارها:

همه کاربردهایی که ذکر شد با استفاده از ابزارهای نانوتکنولوژی انجام می‌گیرند اما اگر بخواهیم خاصاً چند تا از آنها را ذکر کنیم می‌توانیم به فیبر نوری و nanochip و در نهایت استفاده از نانولوله‌ها و کپسولها و… در رسانش دارو اشاره نماییم.

۱-۲-۲- فناوری نانو در تحقیق و توسعه علوم دارویی

۱-۲-۲-۱- نانوتکنولوژی و رساندن مواد به بدن:

چالش عمده در این زمینه، توسعه و به کارگیری نانو ذرات برای رسانش دارو، ژن۱ – Uneven Stress Distribution درمانی و دیگر شیوه‌های درمانی است.  با این فنآوری‌ها می‌توان داروها را با موادی به بدن رساند که به سختی حل می‌شوند و حتی می‌توان آنها را درست به محل موردنظر رساند. این نانو ذرات برای درمان سرطان و طیف وسیعی از بیماریها استفاده خواهد شد[۴-۶-۷]. سیستم‌های متعدد دیگری هم پیشنهاد شده‌اند که نیازمند بررسی‌های بیشتر بوده و اخیراً در حال توسعه هستند. با چند کاره کردن و تحریکی– پاسخی[۲] کردن نانو حامل‌ها، می‌توان کارایی بسیاری از داروهایی را که به وسیله این حامل‌ها منتقل می‌شوند، به‌طور قابل توجهی افزایش داد و شاهد نتایج زیر بود:

الف) افزایش زمان حضور دارو در گردش خون و تجمع آن در مناطق آسیب‌دیده؛ مانند تومورهای سفت، با توجه به اثر EPR در بافت آسیب‌دیده؛ پوشش محافظی پلیمری با پلی‌اتیلن گلیکول (PEG) برای همین منظور استفاده می‌شود.

ب) مهارت در تشخیص اختصاصی بافت‌ها یا سلول‌های هدف و اتصال به آن‌ها از طریق لیگاندهایی که به‌طور اختصاصی به سطح متصل شده‌اند (مونوکلونال آنتی‌بادی‌ها و قسمت‌های فاب[۳] آن‌ها و مولکول‌های دیگری که برای همین منظور استفاده می‌شوند).

ج) توانایی در پاسخ دادن به تحریک‌های موضعی که مشخصه نواحی آسیب‌دیده است؛ برای مثال آزاد کردن دارو و یا اثر اختصاصی بر روی غشای سلولی در PH یا دمای غیرطبیعی در محل آسیب؛ این خاصیت می‌تواند به وسیله روکش‌های اتصالی- سطحی حساس به PH یا حساس به حرارت انجام پذیرد.

د) قابلیت نفوذ به داخل سلول و حذف اثرات تخریبی لیزوزوم‌ها برای نشانه‌گیری دقیق هدف‌های داخل سلولی (برای این منظور می‌توان سطح نانو حامل‌ها را با پپتیدهای نفوذکننده در سلول آرایش کرد). موارد ذکر شده از جمله قابلیت‌های ذرات داوربر است؛ اما ویژگی‌های دیگری نیز وجود دارد: از جمله می‌توان از توانایی الصاق به یک بخش تشخیصی نام برد، در هر صورت استفاده از این توانایی‌ها همواره با نتایج مثبت کلینیکی همراه بوده است. موفقیت داروی Doxil، داکسو ریبوسین[۴] در لیزوزوم‌های طولانی اثری که با PEG پوشیده شده است، نمونه خوب برای این منظور است. هم‌چنین سیستم‌های دیگری هم مانند سیکلودکسترین‌ها[۵]، نیوزوم‌ها[۶]، ذرات امولوسیون، پروتئین‌های قفسی شکل، ذرات جامد چربی، نانو بلورهای دارویی، نانو ذرات فلزی و سرامیکی، نانوذرات مشتق شده از کپسید ویروس‌ها، پلی‌پلکس‌ها، حلزونی‌ها[۷]، و میکروب حباب‌ها. فهرست شده است.

با به‌کارگیری مولکول‌های اختصاصی جهت‌دار[۸]، می‌توان قدرت هدف‌گیری نانو حامل‌ها را افزایش داد و یا مستقلاً اثر EPRرا ایجاد کرد. مورد اخیر مخصوصاً برای حالتی که تومور عروق نابالغ دارد، بسیار مهم است؛ مانند توموری که در مراحل اولیه رشد است و یا تومورهایی که در جاهای غیرمعمول قرار دارند. مولکول‌های جهت‌دار (آن‌هایی که تمایل اتصال با لیگاندهای اختصاصی بافت هدف را دارند)، قادرند تا تومورهایی را که در میان آنتی‌بادی‌ها، پپتیدها، لکتین‌ها، ساکاریدها، هورمون‌ها، ترانسفرین‌ها و ترکیبات مولکولی کم وزن (ریبوفلاوین، فولات) قرار دارند، تشخیص داده و پیدا کنند. در میان اسامی‌که نام برده شد، آنتی‌بادی‌ها و اجزای آن‌ها به‌طور گسترده‌تری امکان نشانه‌گیری بافت هدف را فراهم می‌کنند و به‌طور اختصاصی بیشترین پتانسیل را دارند. از مولکول‌های جهت‌دار می‌توان در هدف‌گیری سیستم‌های نانودارورسان به‌خوبی استفاده کرد. داکسوروبیسین، PEG اصلاح شده طولانی اثری است که حاوی ایمونولیپوزوم بوده و به وسیله اجزای آنتیHER-2 نئومونوکلونال آنتی‌بادی هدف‌گیری شده است و مدل جدیدی از افزایش اثربخشی سیستم‌های دارورسانی هدفمند را ارایه می‌دهد. در تمام مدل‌های مطالعه شده HER-2نشان داده شده است که ایمونولیپوزوم‌ها در مقایسه با لیپوزوم‌هایی که هدفمند نیستند، فعالیت ضدسرطانی بسیار بالاتری دارند. قسمتی از این فعالیت بالا مرهون توانایی ایمونولیپوزوم‌ها برای رساندن محموله خود از طریق گیرنده واسطه‌ای اندوسیتوز به داخل سلول هدف است و اگر محل اثر دارو در داخل سلول باشد، به وضوح دارای اهمیت برجسته‌تری است.

امروزه تجویز دارو با مشکلات متعددی همراه است، از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر وعده دارویی به موقع و به میزان کافی مصرف نشود یا حتی بعضی وعده‌ها فراموش شوند. از آنجایی که گیرنده داروها اغلب در نقاط مختلف بدن وجود  دارد، علاوه بر بافت هدف سایر بافت‌ها و ارگان‌ها تحت تأثیر دارو قرار می‌گیرند و عوارض جانبی پدید می‌آیند است مانند اینکه باعث سوزش بخش‌های دستگاه گوارش مانند معده و روده شود.  زمان دارورسانی و چالش‌های مربوط به آن تغییر می‌کند. برای رسیدن یک دارو به محل مورد نظر، نیاز است تا دارو با یک سرعت معین در بدن آزاد گردد تا مؤثر واقع شود. اگر دارو به سرعت آزاد شود امکان جذب کامل دارو از بین می‌رود. سیستم رسانش دارو باید به طور مؤثر سرعت جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو و دیگر مواد در بدن را تنظیم کند. به علاوه سیستم رسانش دارو باید اجازه دهد تا دارو به گیرنده‌های هدف در محل مورد نظر متصل شود و بر روی سیگنال‌های گیرنده تأثیر گذاشته و پس از آن مانند سایر داروها عمل کرده و باعث بهبود بیماری می‌گردد[۳۹]. با استفاده از نانوتکنولوژی داروها را در پوشش‌های خاص از جنس نانوپوسته (شیشه پوشیده شده با طلا) قرار می‌دهند و محموله‌های مذکور را به بدن تزریق می‌کنند. این مواد در خون گردش کرده و در موضع مورد نظر به آنها طول موج خاصی تابیده می‌شود که موج خروج مواد دارویی از بسته‌های مذکور دقیقاً در موضع مطلوب می‌گردد. از آنجایی که حامل‌های دارویی اندازه کوچکی دارند می‌توانند پس از تحریک توسط طول موج مناسب وارد سلول شوند و در صورت نیاز سلول مواد خود را آزاد کنند[۴۴]. بدین ترتیب داروها نه تنها در ارگان هدف بلکه در سلول‌های هدف عمل می‌کنند و عوارض جانبی به حداقل ممکن می‌رسد[۴۵]. از خواص محموله‌های دارویی نانونی می‌توان به سازگاری آنها با بدن، قابلیت جذب مجدد و قابلیت اتصال آسان به دارو، کاهش تخریب داروها، جلوگیری از اثرات جانبی آن‌ها و افزایش دسترسی به دارو و رسیدن دارو در محل اثر اشاره کرد[۴۰].

از جمله ویژگی‌هایی که برای داروبرها پیش‌بینی می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

راحت‌تر و ارزان‌تر تهیه می‌شوند و تجزیه‌پذیرند، ابعاد کوچکی دارند، قابلیت بارگیری بالایی دارند، گردش طولانی مدت دارند و به‌طور اختصاصی یا غیراختصاصی در محل اثر تجمع نمایند[۴۳]. این اثر نتیجه این واقعیت است که عروق آسیب‌دیده (تومور، انفارکتوس) برخلاف عروق سالم، نفوذپذیر هستند و نسبت به ماکرومولکول در محل ضایعه (مانند بافت بین سلولی در تومور) تجمع پیدا کنند. مواد درمانی و تشخیصی می‌توانند با اتصال کووالانسی یا در اثر پدیده جذب بر نانوحامل‌ها در پوشش کپسولی قرار گیرند. با این روش مشکل حلالیت دارو به‌ویژه برای درصد زیادی از داروها که غیرمحلول در آب هستند حل می‌شود[۴۲]. به دلیل کوچکی نانوذرات، بعد از بهینه‌سازی سطح آن‌ها به وسیله پلیمرهای سنتزی، با استفاده از لیگاندهای مناسب، نانوحامل‌ها می‌توانند دارو را از طرق وریدی و یا زیرجلدی به سلول هدف ومکان‌های مورد نظر در بدن برسانند. . برخی از این حامل‌ها طوری طراحی و مهندسی شده‌اند که بتوانند با تغییر شرایط محیطی فعال گردند[۴۶]. برای مثال با تغییر pH محیط، ترکیبات شیمیایی، استفاده از میدان‌های مغناطیسی پرنوسان و سریع، و یا با استفاده از منبع حرارتی خارجی چنین اصلاحاتی باعث نظارت و کنترل بیشتر بر بی‌عیب و نقص بودن ذرات، میزان دارورسانی و محل آزاد شدن دارو- مثلاً در داخل یک اندامک ویژه- می‌گردد. بعضی از این‌ها طوری طراحی شده‌اند که بتوانند چند وظیفه را انجام دهند. این داروبرها ابتدا با هدف‌گیری گیرنده‌های سلول، دارو و حس‌گر زیستی را به آن می‌رسانند. بعضی‌ها شامل اتصالاتی از یک یا تعداد بیشتری نانوسیستم هستند که در داخل داروبرهای دیگر جاسازی شده‌اند[۴۷]. مانند کپسول رشته‌ای نقاط کوانتومی[۹] که این حالت باعث جذب غیراختصاصی و تجمع دارو در محیط بیولوژیک می‌شود[۴۱].

[۱]Bioresearbable
[۲]Stimuli- Responsive
[۳]Fab Fragment
[۴]Doxorubicin
[۵]Cyclodextrin
[۶]Niosome
[۷]Cochleate
[۸]Vector
[۹]Quantum Dot

دانلود پایان نامه مطالعه کوانتمی فرایند تشکیل کمپلکس میان مولکول ایزونیازید و نانولوله های کربنی تقویت شده توسط اتم بور

تعداد صفحات ۱۲۶ صفحه

قیمت ۳۰۰۰۰ تومان

برای دانلود برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

 موضوعات :
پایان نامه , شیمی

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *