گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود پایان نامه بررسي مفهوم وطن در اشعار محمّد تقي بهار


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

مهر 12, 1393
775 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود پایان نامه بررسي مفهوم وطن در اشعار محمّد تقي بهار


برای دانلود پایان نامه برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

قیمت : 16000 تومان

تعداد صفحات 150 صفحه

دانلود پایان نامه بررسي مفهوم وطن در اشعار محمّد تقي بهار

چكيده :

يكي از موضوعات اصلي شعر محمد تقي بهار مفهوم وطن است . وطن در ادبيات پايداري عصر مشروطه به شكلي برجسته و ممتاز جلوه گري كرده است . بيان شاعرانه ي احساس وطن دوستي ، بيگانه ستيزي و جانبازي در راه وطن و تفاخر به گذشته ي افتخار آميز ايران باستان از ويژگي هاي منحصر به فرد بهار است.

در جاي جاي ديوان اشعار بهار ، اين شاعر سياست پيشه و آزادي خواه، عشق به ايران متجلّي شده است كه هدف او سربلندي و عزت ايران و ايراني بوده است .

نگارنده در اين پايان نامه ، به بررسي مفهوم وطن و معرفي آن درشعر محمد تقي بهار پرداخته ، كه آيا وطن در اشعار او صرفاَ جنبه ي ملّي دارد است يا نه ؟.

ديوان بهار سرشار از اشعار وطني است كه عواطف وطن پرستي و بيان آرزوها به خوبي در آن رخ نموده است . هدف بهار ، بيدار ساختن مردم و بر انگيختن احساسات ملّي و ميهني بود تا با ذكر مفاخر ايران باستان و شرح افتخارات ملّي و عظمت و شكوه ايران ، مردم را به دفاع از وطن ترغيب نمايد .

مفهوم وطن در شعر بهار عبارت است از : وطن در معناي زادگاه ، وطن اسلامي و وطن در معناي ايران .

مقدمه :

   ادبيات هر ملّتي بيانگر فرهنگ و انديشه ي آن ملت و برخاسته از احساسات و عواطف انساني آن قوم مي باشد . احساساتي چون وطن پرستي و وطن دوستي اگر چه در بيشتر انسان ها به صورت ذاتي و طبيعي به وديعه گذاشته شده است ، اما بيان آن ها به گونه اي مؤثّر و زيبا و دل نشين از عهده ي همه كس بر نمي آيد .

     اين شاعران و نويسندگان آزادي خواه و وطن پرست و متعهّد به وطن و مردم هستند كه با به خطر انداختن جان خويش ، در اوضاع و احوال نامساعد روزگار عصر خويش و با تكيه بر عناصر ذهني و عواطف و احساسات واقعي خويش ، آن ها را در قالب شعر ريخته و با القاء خواننده ، او را با خود هم دل و هم زبان مي سازد و انديشه هاي وطن پرستانه را به روح و جان خواننده تزريق مي كند .

در عصر مشروطه شاعران ، شعر خويش را به عنوان مهم ترين رسانه ي فرهنگي عصر ، در خدمت آرمان ها و اهداف اجتماعي و سياسي خود قرار داده و مضامين جديد ، لحني انتقادي و اجتماعي داشته و بيانگر افكار و انديشه هاي تجدّدخواهانه و منادي درخواست ها و مطالبات آزادي جويانه و وطن پرستانه ي وطن پرستان و شاعران بوده است .

و آن چه امروز به جا مانده ، خاطرات پر شكوه روشنگري ها و فداكاري هاي كساني است كه در آرزوي روزهاي شيرين و شاد براي ايران و ايراني ، تلخي هر زهري را چشيده ، يكي را لب و دهان دوختند و ديگري را در منزلش به قتل رساندند ، يكي پس از رنج هاي فراوان راهي كوه و دشت شد و ديگري در انزوا روزگار گذراند و چشم از جهان فرو بست .

محمد تقي بهار يكي از شاعراني است كه استادانه و ماهرانه در عصر طوفاني مشروطه ، وطن پرستي و وطن دوستي را به منصّه ي ظهور رسانده و روح آن را در كالبد اجتماع غفلت زده ي عصر خود دميده است .

بهار شاعري است كه اشعار وطني او از عمق و ژرفاي انديشه و جان او به وسيله ي قلم هميشه به يادگار مانده اش تراوش نموده است . شايد بعد از فردوسي ، آن شاعر بلند پايه كه كاخي بلند گزند ناپذير از انديشه هاي فارسي و ميهني به پا كرده است ، كسي بهتر و زيباتر از بهار چهره ي ايران را تصوير و ترسيم نكرده است .

محمد تقي بهار در روز پنج شنبه 18 آذر 1265ش . در محله سرشور مشهد به دنيا آمد و از همان آغاز جواني به محافل آزادي خواهي خراسان راه يافت و از نزديك با سياست و مسايل روز مانوس شد . بهار در دوران طوفاني عصر قاجار زندگي مي كرد و نزديك به پنجاه سال از عمر گران مايه و گران سنگ و پر بار خود را در فراز و نشيب سياست گذراند . تنها چند صباحي را کنج عزلت اختيار كرده و توانست با فكري آسوده و فرصتي كافي به تحقيق و پژوهش در متون قديم بپردازد و آثار ارزشمندي براي فرهنگ اين مرزو بوم به يادگار گذارد .

از جمله آثار او مي توان به : تاريخ احزاب سياسي ، سبك شناسي يا تاريخ تطور نثر فارسي ، تاريخ تطور نظم فارسي ، ديوان اشعار و ………. نام برد .

برای دانلود پایان نامه برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

قیمت : 16000 تومان

تعداد صفحات 150 صفحهموضوعات :
ادبیات , پایان نامه

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *