گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود مقاله عوامل زمينه ‌ساز فرار دختران از خانه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

اسفند 14, 1393
701 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود مقاله عوامل زمینه ‌ساز فرار دختران از خانه


دانلود مقاله عوامل زمینه ‌ساز فرار دختران از خانه

نعداد صفحات ۲۰ صفحه

قیمت ۴۰۰۰ تومان

برای دانلود برروی پرداخت آنلاین کلیک کنید

عوامل زمینه ‌ساز فرار دختران از خانه

فرار از خانه از جمله رفتارهای ناسازگارانه‌ای است که از کودکان و نوجوانان سر می‌زند و با توجه به پی‌آمدهای سوء آن یکی از آسیب‌های خانوادگی و اجتماعی جامعه شناخته می‌شود. آسیبی که می‌تواند بهداشت روانی فرد و جامعه را تحت تأثیر قرار دهد. روند رو به افزایش آمار فرار دختران از خانه، نگرانی و هشدار صاحب‌نظران را به دنبال داشته است. نظر به اهمیت و نقش تعیین‌کننده سلامت جسمانی و روانی کودکان و نوجوانان هر جامعه در تأمین بقاء و آینده آن ملت، و نیز تأثیرات سوء این معضل در سلامت روانی نوجوانان، پژوهش حاضر به بررسی مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز فرار دختران نوجوان و روشن ساختن برخی از زوایای تربیتی و روان‌شناختی این معضل پرداخته است.

جامعه آماری این پژوهش، دختران فراری شهر شیراز در سال ۱۳۸۱ است و تعداد نمونه، ۳۰ دختر فراری است که با روش نمونه‌گیری در دسترس از سه مرکز بحران‌های اجتماعی،‌ مرکز بازپروری زنان و زندان بررسی و تحلیل شده‌اند.

گردآوری اطلاعات از طریق پرسش‌نامه و مصاحبه انجام گرفته و داده‌ها با استفاده از آزمون کای دو و محاسبه درصدی تحلیل شده است.

یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که در فرار دختران از بین عوامل خانوادگی و اجتماعی، عامل خانواده نقش مهم‌تری از سایر عوامل داشته است؛ نیز عمده‌ترین علت از بین عوامل خانوادگی به ترتیب جدایی والدین، نابسامانی‌های خانوادگی، اعتیاد یکی از والدین به‌ویژه پدر و سوء رفتار برادر بزرگ‌تر با خواهران قلمداد شده است. جمعیت خانواده کم‌ترین تأثیر را بر متغیر مستقل این پژوهش داشته است. جداول تهیه شده، تفکیک عوامل مختلف خانوادگی،‌ اجتماعی و جمعیت‌شناختی، همچنین تأثیر هر یک از آن‌ها را بر رفتار گریز از منزل این دختران نشان می‌دهد.

یافته‌های این پژوهش و پژوهش‌های هم‌سو و نیز واقعیت‌های مشهود جامعه برای مسئولان و دلسوزان جامعه می‌تواند هشدار برانگیز باشد. لذا پیشنهادهایی مطرح می‌شود: از جمله دعوت به رستاخیزی علیه فقر و اعتیاد در جامعه؛ دو عامل تباهی که به نوبه خود زمینه‌ساز اختلافات خانوادگی و فروپاشی کانون خانواده‌ها است؛ دیگر توجه دادن خانواده‌ها به آسیب‌پذیری دختران نوجوان و بالا بردن آگاهی‌های جامعه نسبت به نیازهای روحی و عاطفی آنان؛ و بالاخره برانگیختن حساسیت‌ها نسبت به معضلی که تا چند سال پیش حتی در فرهنگ لغات این ملت معنا نداشت.

مقدمه
فرار از کانون خانواده امروزه به یکی از معضلات و نگرانی‌های خانواده‌ها تبدیل شده است. در امریکا هر ساله حدود ۵/۱ میلیون کودک از خانه فرار می‌کنند (دنی، ۱۹۹۰).

فرار کودکان از منزل در واقع زیر پا گذاشتن مقررات خانوادگی است و اغلب به علت ترس، خشم، یا انتقام‌جویی در مقابل عوامل مخرب و آشفته خانوادگی است که کودک برای مدت کوتاهی مکان‌های دیگر را به منزل خود ترجیح می‌دهد.

بعضی از دختران جوان براساس یک رشته تخیلات واهی و به تصور این که وارد عالم جدید شوند و شهرت جهانی کسب کنند از خانه فرار می‌کنند. آمار نشان می‌دهد که ۳۰ درصد دختران جوان به علت عدم رضایت به ازدواج فرار می‌کنند (میلانی‌فر، ۱۳۶۹).

کارن هورنای، فرار کودکان از منزل را به‌عنوان سازوکاری دفاعی با واکنشی جبرانی مطرح می‌کند و آن را نوعی تضاد درونی فردی می‌داند. هاروکس رشد انحراف را در سخت‌گیری‌های بی‌جا و غیرمنطقی بزرگ‌سالان پیش می‌کشد و لوئلاکول نیز میل به رهایی از قیود خانواده و فرار از زیر فشارهای خانوادگی و اجتماعی را در این ناهنجاری اجتماعی مطرح می‌کند .

فرار از خانه در میان دختران و پسران متفاوت است. به عبارت دیگر پسران تا سن خاصی فراری محسوب می‌شوند و از ۱۲ سالگی به بعد، عمل آن‌ها فرار تعریف نخواهد شد. چه بسیار پسرانی که در این سن مشغول به کار هستند و با خانواده خود ارتباط دارند یا ندارند، اما فراری محسوب نمی‌شوند. دکتر ابهری معتقد است در بررسی کلی دلایل فرار به لحا‌ظ فردی می‌توان مشکلات عاطفی،‌ روحی و اختلالات ژنتیکی را که منجر به حالت افسردگی و حالت‌های گریز از خود می‌شوند، در نظر گرفت. از سویی واقع شدن در خانواده‌های پرجمعیت، عدم صلاحیت اخلاقی والدین، بدرفتاری، اعتیاد و فساد اخلاقی از عواملی است که فرد را به فرار وادار می‌کند (روزنامه ایران، خرداد ۸۱). بعضی از صاحب‌نظران علوم اجتماعی اخیراً در باب بروز بحران در خانواده هشدار داده‌اند و بحران‌هایی از جمله بحران‌های اخلاقی والدین و طلاق را پیش کشیده‌اند؛‌ بحران‌هایی که از مشکلات اقتصادی و کاهش ازدواج در جامعه ناشی شده است. همچنین به بحران تنوع‌طلبی به‌ویژه در بین متأهلان که خانواده را از درون متلاشی می‌کند و به بروز ناهنجاری‌هایی از جمله فرار دختران منجر می‌شود اشاره شده است‌ (افروغ، همشهری، فروردین ۸۱).

بعضی دیگر نقش آموزش و پرورش را در ایجاد تغییرات بنیانی فرهنگی و بالا بردن سطح دانش فرزندان برجسته می‌دانند؛ همچنان که برخی دیگر نیز رسانه‌های جمعی را در باب آگاهی بخشیدن به خانواده‌ها مهم می‌دانند (طباطبایی، همشهری، فروردین ۸۱).

طی چند سال اخیر آمار رو به افزایش فرار دختران از خانه نگرانی خانواده‌ها و مسئولان و نیز هشدار صاحب‌نظران را به همراه داشته است. به گزارش روزنامه نوروز، یک کارشناس مجتمع قضایی خانواده هشدار داد تعداد دختران فراری از خانه در سال ۱۳۸۰، در قیاس با سال گذشته حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است. روزنامه بنیان نیز در شماره ۳۳ گزارش کرد که ۴۰۷۳ نوجوان فراری سال ۱۳۸۰ از سوی مرکز سامان‌دهی کودکان خیابانی مشاوره و هدایت شده‌اند.

نتایج پژوهش کوهن و همکاران (۱۹۹۱) درباره نوجوانان فراری آمریکایی نشان می‌دهد که نوجوانان بی‌خانمان و فراری بیش‌تر دختر و سفیدپوست بوده‌اند. دختران در این زمینه آسیب‌پذیرتر از پسران بودند. به علاوه دختران بی‌خانمان در رفتارهای مشکوکی مثل حاملگی قبل از ازدواج، ولگردی، بی‌بندوباری جنسی و اقدام به خودکشی درصد بالاتری را به خود اختصاص دادند (نقل از کوکو، ۱۹۹۸).

دانلود مقاله عوامل زمینه ‌ساز فرار دختران از خانه

نعداد صفحات ۲۰ صفحه

قیمت ۴۰۰۰ تومان

برای دانلود برروی پرداخت آنلاین کلیک کنیدموضوعات :
تحقیق

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *