گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود مقاله رهبری کاریزماتیک برای مدیران مدارس - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

دانلود مقاله رهبری کاریزماتیک برای مدیران مدارس
اردیبهشت 15, 1397
276 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود مقاله رهبری کاریزماتیک برای مدیران مدارس


دانلود مقاله رهبری کاریزماتیک برای مدیران مدارس

تعداد صفحات 21 صفحه

قیمت 16000 تومان

برای دانلود بر روی پرداخت آنلاین کلیک کنید

مختصری از مقاله

چكيده

در دنياي سازماني نوين،  مهمترين شاخص تأثيرگذار، مديريت است كه شكل مطلوب آن مديريت همراه با رهبري است. يكي از  نظريه هاي مربوط به رهبري، كه داراي بيشترين ميزان تاثير است، رهبري كاريزماتيك مي باشد كه كمتر مورد توجه واقع شده است. به طور كلي رهبري كاريزماتيك يعني برقراري رابط هاي كه اثرپذيري و اثرگذاري در آن بدون اعمال زور يا  پاداشهاي مالي صورت  ميگيرد. اين مشكل تا حدي به فقدان يك چارچوب فكري منظم نسبت   داده ميشود. در اين مقاله سعي شده است  مؤلفه هاي اين نوع رهبري در قالب ارايه يك الگوي كاربردي از چگونگي ظهور شخص در سازمان به عنوان يك رهبر كاريزماتيك، با توجه به   فرآيند برنامهريزي راهبردي مورد بررسي قرار گيرد

مقدمه

رهبری کاریزماتیک در اصطلاح سیاسی به حکومت مبتنی بر فرمان‌برداری غیرعادی و استثنایی از یک فرد به خاطر تقدس دینی و الگو بودن وی می‌باشد. به عبارتی نوع فرهمندی و جذابیت خاص که افراد را به فرمان برداری وادار می کند.

احتمالا شما هم دنبال یک تعریف واحد و یک شکل در تمام دنیا از واژه کاریزما نیستید! چون مطمئناً چنین چیزی را پیدا نخواهید کرد

کسانی که این ویژگی را دارند، در ارتباط با دیگران چه در تعامل‌های عادی روزمره و چه به عنوان یک الگو و فرد الهام‌بخش، در لایه‌های عمیق احساسی و روانی بر روی دیگر افراد گروه و جامعهتاثیر می‌گذارند.

 

اگر بخواهیم بسیار کلی و خودمانی  بحث و بررسی کنیم، باید بگوییم که کاریزما برگرفته از ویژگی ها و خصوصیاتی است که برخی افراد دارند. کسانی که ما به آنها اصطلاحا کاریزماتیک می‌گوییم.

جذاب بودن آنها از نظر دیگران، اثرگذار بودن نظر و حضورشان (جذبه داشتن) و قدرت جهت دادن به دیگران (چه یه فرد و چه گروهی از انسان‌ها)، از جمله ویژگی‌هایی است که شاید با شنیدن واژه‌ی کاریزما یا افراد کاریزماتیک در ذهن شما و بسیاری از انسان‌ها، تداعی شود.

کاریزما باعث می شود دیگران دوست تان داشته باشند، به شما اعتماد کنند، و بخواهند که تحت رهبری تان کار کنند. همین ویژگی است که تعیین می کند: شما یک رهبر هستید یا یک دنباله رو. ایده هاتان فراگیر می شوند یا خیر. و اینکه پروژه های شما به خوبی اجرا خواهند شد یا نه.

علل ایجاد رهبری کاریزماتیک

ماکس وبر (Max Weber) جامعه‌شناس آلمانی در نخستین کتابش «سه طبقه‌ی قانون شرعی» در ۱۹۵۸، سه نظام قدرت برای سازمان‌ها و دولت‌ها معرفی کرد:

سنتی

قانونی/عقلانی

کاریزماتیک

به عقیده‌ی وبر دو نوع نظم وجود دارد: نظم مبتنی بر هنجارها و نظم مبتنی بر صلاحیت و اقتدار. در سازمان‌های اقتدارگرا، افراد از قوانینی که رهبر تعیین می‌کند پیروی می‌کنند.  رهبری بوروکراتیک در این دسته جای می‌گیرند.

بعضي محققان علم مديريت گفته‌اند شرايط اجتماعي و تاريخي عوامل اصلي بحراني در ظهور رهبران كاريزماتيك هستند . وبر، رهبري كاريزماتيك را پديده‌اي مي‌داند كه اغلب در شرايط و وضعيت‌هاي منحصر بفرد و نادر ظهور مي‌كند.

آقاي آبربچ براساس تحليل‌هايي كه در زمينه بسياري از رهبران كاريزماتيك صورت گرفته است، مي‌گويد: «رهبران كاريزماتيك، پيش از بحران‌هايي كه آنها را به قدرت مي‌رساند، اغلب نالايق، معمولي و كم‌جاذبه به نظر مي‌رسند». وي معتقد است پيوند عميق احساسي پيروان با رهبران كاريزماتيك، احتمالاً از موقعيت‌ها و وضعيت‌هايي خاص در سازمان سرچشمه مي‌گيرد. روچ معتقد است زمان اوج شكوفايي رهبران كاريزماتيك اغلب در خلال زمان‌هايي است كه ناآرامي و نارضايتي اجتماعي، بويژه داخل شركت وجود دارد. در چنين مواقعي، بي‌تجربگي و ارزش‌هاي ضدانساني سازمان‌ها باعث مي‌شود تا پيروان، از رهبران اطاعت كنند و واكنش‌هاي رواني تازه‌اي از خود نشان دهند. از نظر آنها، وجود بحران، عامل اصلي رفتارهايي است كه به شخصيت رهبر كاريزما  پيوند مي‌خورد.

رهبري يكي از واژه هايي است كه درباره تعريف آن توافق نظر چندان زيادي وجود نـداردو تعاريفي كه از رهبري ارايه شده است، از نظـر تعـداد، برابـر بـا تعـداد كـساني اسـت كـهدرصدد ارا يه تعريفي از آن برآمدهاند . به طور كلي مطالعات صـورت گرفتـه در طـي70 سال اخير در زمينه نظريههـاي رهبـري را مـيتـوان در شـش مكتـب اصـلي دسـته بنـديكرد:

 

 موضوعات :
عمومی

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *