گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود رایگان مقاله نقش حسابرس در بازار سرمایه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

دانلود رایگان مقاله نقش حسابرس در بازار سرمایه
دی 15, 1392
2046 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود رایگان مقاله نقش حسابرس در بازار سرمایه


نقش حسابرس در بازار سرمایه

انسان‌ها به گونه‌ای تدریجی مفهوم مشارکت و ارزش آن را آموختند‌. آن‌ها به تدریج دریافتند که اگر نیروی کار‌، منابع و امکانات خود را در هم آمیزند می‌توانند بیشتر از آنچه که به تنهایی قادرند کار انجام دهند و منافع بیشتری کسب کنند.

بر این اساس و رفته‌رفته‌، آرزوی بشر یعنی سرمایه‌گذاری‌، کار کردن با دیگران و مشارکت برای نیل به هدف مشترک‌، تحقق عملی پیدا کرد و رشد و تکامل اجتماعی را به همراه آورد.

یکی از آثار بسیار با اهمیت ناشی از تحولات گسترده اجتماعی‌، اقتصادی‌، فرهنگی و سیاسی پس از رنسانس در اروپا‌، نیاز به منابع مالی هنگفت برای فعالیت‌های اقتصادی و در نتیجه، تاسیس شرکت‌های بزرگ با تجمیع سرمایه‌های اندک گروه کثیری از مردم بود. تاسیس شرکت‌ها و رواج نقل و انتقال حقوق مالکیت موجب شد تا دولت‌ها با وضع قوانین و مقررات حقوق مالکیت‌، روابط بین سهامداران و نحوه اداره شرکت‌ها را به نظم درآورند. در پی این تحولات‌، ایجاد بازار‌های پول و سرمایه از عوامل با اهمیت دیگری بود که به رشد و گسترش شرکت‌های بزرگ و افزایش تعداد سهامداران و سایر ذی‌نفعان بازار سرمایه انجامید. از آنجا که مالکان و سهامداران مستقیما در اداره شرکت‌ها نقش نداشتند‌، اداره شرکت‌ها را به گروه حرفه‌ای دیگری به نام مدیران واگذار كردند. این تحول با اهمیت در نحوه اداره شرکت‌های بزرگ موجب پیدایش قشر جدیدی از افراد تحت عنوان مدیران کارآمد و حرفه‌ای شد. بدین ترتیب‌، اندیشه جدایی مالکیت از مدیریت که به نظر می‌رسد یکی از با‌اهمیت‌ترین رخداد‌های اواخر سده نوزده و اوایل سده گذشته است، شکل گرفت. ساختار جدید مالکیت و مدیریت شرکت‌ها، مسوولیتي گسترده‌ و نقشی تاریخی فراروی حرفه حسابداری و حسابرسی قرارداد.
حسابداران نقشی کلیدی در باره ایفای وظایف مباشرت و پاسخگویی مدیران به شکل گزارشگری مالی پیدا کردند و حسابرسان نقش اساسی گواهی‌گری‌، شهادت دهی و اعتباربخشی به این گزارش‌ها را به عهده گرفتند. بعد‌ها با گسترش ذی‌نفعان شرکت و افزایش نقش اجتماعی و اقتصادی شرکت‌ها‌، نقش حسابرسان برجسته‌تر و حیاتی‌تر شد‌.
«جورج استیگلر» (1989) اقتصاد‌دان برجسته‌، معتقد است‌: مصرف‌کنندگان، عموما تعیین می‌کنند که چه چیزی تولید شود‌. تولید‌کنندگان از کشف تقاضای مصرف‌کنندگان سود می‌برند و آن را ارزان‌تر تولید می‌کنند. بهتر است بگوییم که مصرف‌کنندگان تولید را هدایت می‌کنند. در این صورت آیا آن‌ها نیستند که کلام و عقاید خردمندان را هدایت می‌کنند؟ بنا‌براین، عرضه خدمات حسابرسی توسط حسابداران رسمی مانند سایر کالا‌ها و خدمات تابعی از تقاضای آن از سوی سهامداران‌، مدیران و سایر بازیگران بازار سرمایه است و نقش حسابداران رسمی از درون این تقاضای منطقی قابل شناسایی و بررسی است. هر چند که نشان دادن نقش‌های گسترده حسابرسی (‌مستقل و داخلی‌) و انواع خدمات قابل عرضه توسط حسابداران رسمی در این نوشتار مختصر امکان‌پذیر نیست و سلسله نوشتار‌هایی را در این مورد می‌طلبد‌، با این همه‌ در نوشته پیش رو، تلاش بر آن است که برخی از نقش‌های اجتماعی و اقتصادی حسابداران رسمی بررسی شود که در پاسخگویی‌، شفافیت مالی‌، آرامش خاطر ذی‌نفعان شرکت‌ها و در نتیجه برگسترش بازار سرمایه تاثیر انکار‌ناپذیری دارد.

downloadموضوعات :
رشته حسابداری

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *