گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

دانلود رایگان مقاله بررسی هزینه های جاری مستقیم و غیر مستقیم مراکز بهداشتی درمانی روستایی و خانه های بهداشت


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

دی 15, 1392
2064 بازدید
گزارش نسخه جدید

دانلود رایگان مقاله بررسی هزینه های جاری مستقیم و غیر مستقیم مراکز بهداشتی درمانی روستایی و خانه های بهداشت


  بیان مسئله

امروزه افزایش هزینه های بهداشتی درمانی و تنگناهای تامین هزینه موجب شده است به مسئله اقتصاد بهداشتتوجه بیشتری گردد . این توجه به معنای تلاش برای افزایش درآمدها و کاهش هزینه ها به هر قیمت نیست ، بلکه کوششی برای استفاده مناسب از امکانات موجود و ارائه بهترین نوع خدمات به متقاضیان می باشد .

در ایران نیر طی سالهای اخیر توجه خاصی به اقتصاد بهداشت معطوف گردیده است . دلایل این توجه از جمله : افزایش رشد جمعیت ، توجه به افزایش سطح بهداشت و سلامت عمومی ، گسترش خدمات بهداشت و درمان به مناطق محروم و …. بوده است . این موضوع بار سنگینی بر دولت در تامین هزینه های بهداشتی درمانی تحمیل کرده و دولتمردان را به فکر اتخاذ روش هایی جهت بهینه نمودن استفاده از امکانات موجود و تامین بخشی از   هزینه ها انداخته است .

از اینرو مدیران برنامه مراقبتهای اولیه بهداشتی باید بتوانند منابع موجود را با کاراترین و موثرترین وجه ممکن بکار برند . لذا جمع آوری و تحلیل داده ها درباره هزینه برنامه ها، اطلاعات بسیار مفید در خصوص انواع و اقسام خدمات بهداشتی فراهم می کند این اطلاعات ، گذشته از نشان دادن حجم منابع مالی مورد نیاز برای ارائه  برنامه می تواند در سنجش نحوه استفاده از کارکنان در ادامه خدمات اولیه بهداشتی ، بکارگیری موثرتر لوازم ، وسایل حمل و نقل و سایر منابع بکار رفته نیز مفید باشد . از این نتایج می توان در قسمتی معین از برنامه ها یا همه آن استفاده کرد یا آنها را برای مقایسه مراکز خاص و واحدهای عرضه خدمات بکار گرفت . بخش بهداشت امروز شاید مهمترین بخش خدماتی و یکی از شاخص های توسعه و رفاه اجتماعی تلقی می شود . بنا بر این شناخت اقتصاد این بخش از اهمیت ویژه برخوردار است .

تعيين هزينه هاي مراكز و خانه هاي بهداشت و تفكيك هزينه مستقيم و غير مستقيم آنها و همچنين آناليز هزينه هاي پرسنلي ، آب و برق ، سوخت ، تلفن ، دارو ، لوازم مصرفي پزشكي ، تعميرات ونگهداري ساختمان و تاسيسات و …. مي تواند در كنترل هزينه هانقش موثري ايفا نمايد و در هدايت منابع مجدود و بهره وري از امكانات موجود با توجه به جمعيت تحت پوشش هر منطقه از آن استفاده نمود .

دراين پژوهش به دنبال تعيين هزينه سرانه خدمات بهداشتي درماني نسبت به جمعيت تحت پوشش درهر مركز بهداشتي درماني روستاني و خانه بهداشت مي باشيم تا بتوان نسبت به بازنگري تخصيص منابع و استفاده بهينه از منابع و امكانات موجود حداكثر استفاده را نمود .

download



موضوعات :
رشته آمار

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *