گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

جنگ های نامنظم و چریکی - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

جنگ های نامنظم و چریکی
اردیبهشت 13, 1396
689 بازدید
گزارش نسخه جدید

جنگ های نامنظم و چریکی


فهرست

جنگ های نامنظم و چریکی    ۲

روشهای محافظت و مخفی کردن سلاح    ۲

ساخت دستگاه کور کننده دستگاههای ضبط نوری اعم ازدوربین های امنیتی و با استفاده از لیزر به زبان ساده    ۲

کنترل اطلاعات    ۲

روشهای اخلال و مقابله با اقدامات اطلاعاتی در تحقیق و شناسایی    ۲

ع) نمایه های جنایی    ۲

 

 

جنگ های نامنظم و چریکی

قبل از انجام هرگونه دیدار یا تماس، رعایت دستورالعملهای زیر به منظور مقابله با هر گونه نظارت احتمالی اعمال شده توسط سرویس های اطلاعاتی اعم از نیروهای مخفی پلیس آگاهی و دیگر سرویس های امنیتی رژیم ضرروی است .

فرض کنید مایل به ملاقات مخفیانه با یکدیگر دریک مکان می باشید. ابتدا بر روی یک محل ، تاریخ و زمان ملاقات بایستی به توافق رسیده و علاوه بر این با شکل ظاهری یکدیگر، در صورتی که تغییر چهره داده اید و یا برای اولین بار است که با یکدیگر ملاقات می کنید، آشنا باشید. لازم است بتوانید یکدیگر را در اولین برخورد بخوبی شناسایی نمایید.

انجام پله پله مراحل زیر درانجام این ملاقات ضروری است:

مرحله اول:

هر یک بطور مستقل و جداگانه به مکان عمومی و قرار از پیش تعیین شده بروید.

مهم: بجای ثابت ماندن در یک مکان معین، تنها در مجاورت یکدیگر در فضای عمومی قرار بگیرید .

این فضای عمومی ممکن است یک پارک بزرگ ، یک بلوک مسکونی و غیره باشد. این مکان لازم است حتماً در فضای آزاد و بدور از دوربین های نظارت تصویری رژیم باشد. هر کدام یک بر موقعیت مکان کاملاً آگاهی داشته باشید و ازپوششی طبیعی و معقولانه در انجام رفتارهایتان مانند قدم زدن در پارک، قدم زدن از یک بلوک مسکونی به سمت یک ایستگاه اتوبوس، سوپر مارکت و غیره بهره ببرید.

مرحله دوم:

بطور ناپیوسته و پراکنده مبادرت به تماس چشمی با یکدیگر کنید، تا این مساله از دید دیگران مخفی باقی بماند. از علامتی از پیش تعیین شده به منظور اعلام آگاهی به فرد دیگر در اینکه متوجه حضور او در محل گشته اید نیز استفاده کنید. تنها مبادرت به انجام یک حرکت عادی و طبیعی که توجه ناخواسته فردی را جلب نمی کند، مانند پاک نمودن عینک، در آوردن کاپشن یا کت و انداختن آن به روی دست و استفاده کنید. ایمنی حرف اول را می زند و از نزدیک شدن به یکدیگر کاملاً اجتناب کنید. اگر یکی از شما توسط نیروهای پلیس و تحت تعقیب قرار گرفته باشد، فرد دیگر نبایستی شناسایی شود.

مرحله سوم:

با رد و بدل نمودن علامت از پیش تعیین شده از سوی فرد اول، فرد دوم لازم است بسادگی مبادرت به راه رفتن کند تا توسط فرد اول تعقیب شود. این موضوع به منظور تشخیص این مساله که هیچ تیم تعقیب کننده ای بر فرد دوم بصورت متمرکز یا غیر متمرکز وجود ندارد ضروری است. این عوامل می توانند درون پستهای ثابت و حتی درون یک وسیله نقلیه قرار گرفته باشند.

مهم: نکته بین باشید و بر تعقیب واحد فرد از پشت سر اکتفا نکنید. گاه از وی جلو بزنید یا بموازات او حرکت کنید اما فاصله خود را با وی حفظ کنید و هرگز بیش از اندازه به او نزدیک نشوید.

توجه: این افراد [امنیتی] ممکن است در موقعیت بهتری از شما قرار گرفته باشند. به افرادی که در موقعیت های مشاهده ی مناسبتردر محیط اطراف پرسه می زنند نیز حساس باشید. وسایل نقلیه ای که فرد یا افرادی را جلوتر از فرد دوم در محیط پیاده می کنند را نیز از نظر دور نداشته باشید.

مرحله چهارم:

در صورتی که فرد دوم را پاک یافتید این موضوع را بوسیله علامت دادن به وی اعلام کنید.برای مثال می توانید بند کفشهای خود را ببندید. مجدداً از انجام هرگونه عمل غیر عادی که موجب جلب توجه دیگران می شود خودداری کنید.

مرحله پنجم:

حال جای خود را با نفر دوم عوض کنید، بطوریکه اینبار نوبت به فرد دوم می رسد که فرد اول را تعقیب کند.

مرحله ششم:

در صورت پاک یافتن فرد اول این موضوع بوسیله علامت دادن توسط فرد دوم ، بطوریکه این علامت دادن مانع از توجه ناخواسته دیگران باشد، مجدداً اعلام می شود. توجه: بر غریزه و شعور خود اعتماد کنید و در صورتی که بر پاک بودن یکی از افراد دچار شک و تردید شدید از دادن هرگونه علامت به وی خودداری کنید و سریع از محل دور شوید.

مرحله هفتم:

در صورت پاک یافتن مکان ملاقات می توانید به یکدیگر نزدیک شوید و در پایان ملاقات تاریخ، ساعت و مکان ملاقات بعدی را مشخص کنید.

مهم: از طرحهای پشتیبان استفاده کنید تا در صورتی که در انجام یک ملاقات ناموفق بودید از طرح جایگزین که تاریخ، ساعت و مکان بعدی برای ملاقات را مشخص می کند استفاده کنید. این موارد را تنها بخاطر بسپارید و از نوشتن یا ذخیره نمودن آنها درون موبایل و خودداری کنید.رد و بدل نمودن هر گونه وسیله یا اسناد و مدارک بخصوص از یک فرد به فرد دیگر نیز بایستی به آخرین لحظه ملاقات موکول شود تا آمادگی بهتری برای گریختن فرد از محل وجود داشته باشد. در صورت دستگیری سریع احتمالی این مساله دررفع اتهام بر یکی از افراد نیز می تواند موثر باشد.

روشهای محافظت و مخفی کردن سلاح

اینکه درک مناسبی از چگونگی محافظت و مخفی کردن سلاح، به منظور استفاده در آینده و یا پس از انجام هر عملیات ترور، داشته باشید مهم است. این عمل را بهتر است در مورد سلاحهایی که نیاز فوری به استفاده از آنها ندارید نیز انجام دهید. سلاح هایی که یک حمله یا ترور مورد استفاده قرار گرفته اند در معرض خطر بیشترند. استفاده از لوله هایی که دارای کاربرد درمصارف بهداشتی، فاضلاب و می باشند بعنوان یکی از گزینه های مورد نظر قابل بررسی اند. این لوله ها با SDR معادل ۴، ۶ و ۸ اینچ مناسب اند. (شکل زیر)

 

توجه: SDR نسبت قطربه ضخامت لوله است. مهم: بهترین ضخامت دیواره لوله مورد استفاده حداقل سه هشتم اینچ است. در زمان مخفی نمودن اسلحه به لوله ای بطول حدود ۶۰ اینچ نیازمندید تا فضای کافی برای این منظوردر مصارف متعدد در اختیارتان باشد. تذکر: این لوله ممکن است در دفعات متعددی برای پنهان سازی سلاحهای دیگر نیز مورد استفاده قرار بگیرد. از این حیث هرگز طول بخصوصی از لوله را به منظور مخفی نمودنِ تنها یک سلاح مشخص برش نزنید. عمل بعدی آب بندی نمودن لوله است. درپوشهای رزوه شده و دنده ای گرانترند و در خاک سریعتر خراب می شوند و باز نمودن مجدد آنها نیز دشوارتر است. بهترین انتخاب استفاده از درپوشهای کاسه ای است. (شکل زیر)

 

نخست با استفاده از اپوکسی (چسب دوقلو) یا چسب PVC درپوش در یک انتهای لوله را بخوبی مهر و موم کنید تا تمامی منافذ هوایی از میان برود. نشتی لوله را با فرو کردن انتهای مهر و موم شده لوله در درون آب می توانید بررسی نمایید.

گام بعدی قرار دادن اسلحه درون لوله است. لازم است سطح سلاح با روغن ضد زنگ پوشانده شود. نمونه های متعددی از انواع آنها بصورت اسپری و در بازار موجود می باشند که به دلخواه خود می توانید از هر یک استفاده کنید.

در اینکه از چه نمونه ای از اینگونه روغن ها که حاوی ضد زنگ می باشند استفاده کنید ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد. اما تجارب ما نشان می دهد اگر بطور متوسط یک بازه زمانی ۱ تا ۷ ساله از مخفی نمودن سلاح مورد نظرتان است می توانید از هر نمونه گریس که در اختیارتان می باشد نیز استفاده کنید. مهم: تنها از یک لایه نازک گریس استفاده کنید و بخشهای الکترونیکی، لیزری و اپتیکی مانند دوربین و در سلاح را به هیچ عنوان در معرض تماس با گریس و روغن قرار ندهید . این مساله به پاک نمودن آسانتر چربی های ناشی از گریس و روغن بر روی سلاح در زمان استفاده مجدد نیز کمک می کند. افراد با تجربه تر بردشواریهای این مساله آگاهی بیشتری دارند!

قبل از استفاده از گریس بر روی سلاح حتماً لنز ها و بخشهای اپتیکی و الکترونیکی حساس در اسلحه را با استفاده از کیسه های پلاستیکی بخوبی بپوشانید و با استفاده از نوار چسب آنها را بخوبی محکم کنید. اجزاء اپتیکی ودوربین در سلاح را بهتر است از اسلحه جدا نکنید زیرا ممکن است صفر کردن مجدد دوربین در آینده برایتان بسادگی امکان پذیر نباشد. در صورتی که در سلاح از باتری استفاده می شود، بایستی قبل از مخفی نمودن اسلحه این باتریها را از درون سلاح خارج کنید. از تماس فشنگ و مهمات با گریس یا روغن نیز اجتناب کنید. می توانید مهمات را درون کیسه های وکیوم بگ یا زیپ دار که به منظور حفظ مواد غذایی نیز کاربرد دارند و در فروشگاهها عرضه می شوند قرار دهید.

احتیاط: از جدا نمودن اجزاء سلاح و مونتاژ مجدد آن در زمان مخفی کاری بدین طریق خودداری کنید، زیرا ممکن است اجزاء کوچکتر بمرور زمان دستخوش آسیب شوند و مونتاژ مجدد اسلحه برایتان عملی نباشد.

قبل از بستن سر دیگر لوله، افزودن سیلیکا ژل به لوله همراه با سلاح نیز متداول است. ما استفاده از آن را بعنوان یک اقدام پیشگیرانه از زنگ زدن یشنهاد نمی کنیم، مگر آنکه هدفتان انبار نمودن یا مخفی نمودن سلاح در مدتی بسیار طولانی باشد. (سلیکا ژل مانند ماسه است و در مواردی مانند صنعت، خشک کردن گلهای طبیعی در گل آرایی و کاربرد دارد)

در خاتمه، لوله در انتهای دیگر خود نیز مهر و موم می شود. بدین منظور به دو طریق می توانید عمل کنید:

اگراسلحه را در زیر خاک در مدت زمانی بسیار طولانی انبار نمی کنید درپوش دوم را تنها با مالیدن گریس بر جداره های داخلی [درپوش] بر انتهای دیگر لوله جا بزنید. اگر اسلحه را برای مدت زمانی بسیار طولانی (۱۰ الی ۳۰ سال) در زیر خاک انبار می کنید و یا ترجیح می دهید اسلحه در محیط دیگری مانند زیر آب یا یک باتلاق انبار شود حتماً درپوش دوم را به انتهای دیگر لوله با استفاده از چسب PVC و بچسبانید.

تذکرات:
الف) لوله را هرگز بطور افقی دفن نکنید. فلزیابها این موارد را به سهولت شناسایی می کنند. در صورتی که درپوش دوم را بطور دائمی با استفاده از چسب نمی چسبانید، این سر را رو به بالا در محل دفن قرار دهید. بدین طریق بدون آنکه نیازی به حفر مجدد کامل زمین داشته باشید با دسترسی به سر آزاد لوله در این نقطه، می توانید با برداشتن درپوش دوم سلاح را از درون لوله در زیر زمین خارج کنید و در صورت لزوم مجدداً آن را به همین مکان منتقل کنید.

ب) اسلحه را هرگز درمحل اقامت دفن نکنید. مکانی را انتخاب کنید که بسیار دورتر از محل سکونت ومنطقه ای که در آن مبادرت به عملیات نموده اید جای داشته باشد.

ج) در صورت پراکندن فلزاتی مانند پیچ، مهره، میخ و در نواحی گسترده ای حدوداً ۳۰۰ متر در اطراف مکان انبار نمودن سلاح، کار برای هر تیم شناسایی کننده ای بسیار دشوار و نا ممکن می شود.

ساخت دستگاه کور کننده دستگاههای ضبط نوری اعم ازدوربین های امنیتی و با استفاده از لیزر به زبان ساده

این ایده بسیار ساده است. با استفاده از یک لیزر قدرتمند، که به طور مستقیم لنز دوربین را نشانه برود، دستگاه بخودی خود قادر به ثبت وقایع نبوده و غیر فعال می شود. (شکل زیر)

 

دقت در نشانه روی به سمت هدف ]لنز دوربین[ در فواصل دور نیز مهم است. در اینجا روش ساده ای را برای ساخت این وسیله به شما آموزش می دهیم.

وسایل مورد نیاز:

لیزر سبز قدرتمند؛ حداقل ۵MW

 

توضیح: لیزرها در رنگ های متنوعی قابل تهیه هستند. بدیهی است قدرت لیزر، که ارتباط مستقیمی با برد قابل پوشش توسط آن دارد، نبایستی کمتر از محدوده مورد نظر شما باشد. این لیزرها بعنوان لیزر پوینتر (Laser Pointer) شناخته می شوند و بطرق آنلاین نیز قابل خریداری هستند.

می توانید ترکیبی از لیزرها بصورت قرمز / سبز را نیز مورد استفاده قرار دهید، بطوریکه در عمل فیلتر کردن تصاویر توسط پیشرفته ترین تجهیزات نیز در چنین مواردی با تقریب قابل قبولی غیر ممکن است.

دوربین تفنگ یا دوربین شکاری دوچشمی و ، که عمل نشانه روی را برایتان ساده‌تر نماید. ما در اینجا از یک دوربین تفنگ استفاده می کنیم.

سه پایه کوچک

طریقه ساخت:

۱- لیزر را به دوربین بصورتی که در شکل زیر نشان داده شده است متصل کنید. برای این منظور می توانید از نوار چسب، نوارهای لاستیکی و یا ریسمان و هر وسیله مناسب دیگر استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که لیزر بر روی دوربین بخوبی محکم شده است و به راحتی امکان تنظیم* آن وجود دارد.

  • لیزرهای امروزی عموماً از قابلیتهایی مانند تنظیم قدرت، زوم فیزیکی و نیز برخوردار می باشند و مقصودمان استفاده از اینگونه لیزرها در زمان استفاده عملیاتی بوده است.

۲- این واحد را مانند تصویر زیر به سه پایه متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که کل واحد ثابت و به خوبی متصل شده باشد. در زمان استفاده از این وسیله در خارج از محیط منزل حتماً از پوششی مانند یک کیسه پلاستیکی بر روی مجموعه استفاده کنید.

طریقه استفاده:

قبل از هر گونه استفاده، دوربین و لیزر باید به درستی هم تراز شوند. برای این کار با تخمین یا دانستن فاصله تقریبی هدف از دوربین، مجموعه را در فاصله ی تقریبی از هدف فرضی قرار دهید. از میان دوربین نگاه کنید و با زوم فیزیکی، حرکت لیزر را به مرکز علامت خطوط متقاطع (همان بعلاوه دوربین یا رتیکل) دنبال نموده و لیزر را در چنین موقعیتی قفل نمایید.

به سمت محل مورد نظرحرکت کنید. در صورت امکان مکانی را انتخاب کنید که امکان شات یا اصابت لیزربطور مستقیم بر روی دوربین هدف وجود داشته باشد.

با نگاه کردن از میان رتیکل، بر روی دوربین هدف نشانه روی کنید.

لیزر خود را روشن کنید، لیزر بایستی به درستی در تراز وسط قرار داشته باشد زیرا لیزر موجب تابش خیره کننده در زمان انعکاس از روی لنز دوربین هدف می شود.

لیزر را در موقعیت روشن قفل کنید. این کار را با استفاده از یک نوار چسب و چسباندن آن بر روی دکمه تنظیمات لیزر انجام دهید.

توجه: مهارتهای خود را قبل از استفاده عملیاتی، با استفاده از یک وب کم معمولی در محیط منزل افزایش دهید. در نتایج دقیقتر، که وضعیت غیر فعال شدن کامل وب کم را بدنبال دارد، بایستی یک صفحه سفید تنها بر روی مانیتور قابل مشاهده باشد.

کنترل اطلاعات

کنترل و حفظ اسرار در تدارک و انجام هر گونه عملیات موفقیت آمیز بسیار مهم است. در اینجا به برخی از نکات قابل تامل، به منظور رسیدن به یک ارزیابی واقع بینانه در این زمینه، اشاره خواهیم نمود:

الف- از به اشتراک گذاشتن هرگونه اطلاعات محرمانه ای، که اجبار به در میان گذاشتن آن با دیگران ندارید، خودداری کنید و در صورت لزوم به هر فرد تنها اطلاعات کافی به منظور انجام همان مأموریت را بدهید.

ب- در صورت گرفتاری و یا هر گونه فعالیت سیاسی بصورت علنی، از دادن هرگونه اطلاعات خودداری کنید. به یاد داشته باشید؛ شما چیزی برای گفتن ندارید. از حقوق خود مطلع باشید و از انتشار هر گونه بیانیه ای، چه به صورت کتبی و یا شفاهی خودداری کنید و فوراً تقاضای وکیل کنید. از انجام جستجوی داوطلبانه بر اموال، وسیله نقلیه و یا محل اقامت خود نیز امتناع نمایید. از حقوق خود چشم پوشی نکنید و اجازه تضییع ارادی بر حقوق مسلم خود را ندهید. هرگونه اشتباهی در این زمینه روند دادرسی را به ضرر شما تبدیل خواهد نمود.

ج- هر جنبه ای از برنامه ها و فعالیت های چریکی خود را بر روی آنعده از سیستم های ارتباطی که ایمن نیستند مورد بحث قرار ندهید. این سیستم ها شامل تلفن، تلفن همراه، فکس و ایمیل می شوند. حتی سیستم های امنیتی، از قبیل گوشی های تلفن همراه دیجیتالی و یا رمزگذاری ایمیل، باید با احتیاط فراوان مورد استفاده واقع شود.

بکار گیری بهترین رمزنگاری ممکن بر روی فایل های کامپیوتری یکی از همین موارد است. در میان نرم افزارهای مختلف، نرم افزار سون زیپ گونه ای ابزار قدرتمند فشرده سازی است، که ازیک سیستم رمزگذاری پیشرفته ی (AES) دویست و پنجاه و شش بیتی بر روی فایل های فشرده با فرمت ۷z یا zip، که در آنها قابلیت استفاده از کلیدهائی بعنوان رمز با اندازه ۲۵۶ بیت وجود دارد، بهره می برد. این اندازه برای محافظت از داده های طبقه بندی شده« فوق سری» کافی است و تا کنون علیرغم آنکه حملات آکادمیکی مختلفی علیه آن آزمایش شده است، اما فردی قادر به شکستن الگوریتم متناظر با آن نبوده است.

د- استفاده از «دروغ» به منظور اشتباه و فریب در اجرای قانون را در حد توان مورد استفاده قرار دهید.

ر- از ابراز اعتقادات خود در برابر افرادی که به طور مستقیم در این مبارزه با ما درگیر نمی باشند و یا به چالش کشیدن این موارد با آنان خودداری نمایید.

روشهای اخلال و مقابله با اقدامات اطلاعاتی در تحقیق و شناسایی

این بخش از مطالب به آشنایی بیشتر مخاطبان به چگونگی اقدامات اطلاعاتی در تحقیقات پلیسی و قضایی و درک این مطلب، که از شواهد صحنه ی یک عملیات، چگونه مواردی قابل تشخیص می تواند باشد (یا نباشد)، می پردازد.

این دانش به شما اجازه می دهد، که از انجام هر گونه عملی، که می تواند منجر به شناسایی شما شود دوری نمایید و روندی را در پیش بگیرید، که میزان بروزخطر برایتان را به حداقل میزان ممکن رسانده و اجرای قانون در شناسایی، ایجاد پرونده علیه شما و هر گونه اقدام دیگری مانند تحت پیگرد قرار دادن شما را پس از انجام هرگونه عملیات موفقیت آمیز با اخلال روبرو نماید.

الف) اثر انگشت

اثر انگشت احتمالاً رایج ترین و در عین حال با ارزش ترین نوع از شواهد فیزیکی در روند تحقیقات جنایی و نزد پلیس محسوب می شود. از آنجا که اثر انگشتِ هر شخص منحصر به فرد بوده و در طول زمان تغییر معنی داری نیز ندارد، بنابراین، پلیس را در شناسایی فردی که صحنه جرم را ترک نموده یاری می کند.

در صحنه جرم سه نوع از اثر انگشت، که به عنوان شواهد جمع آوری می شود، وجود دارد:

اثر انگشت های مستقیم، که از مشکوک بجا مانده و از آنها برای مقایسه با تصاویر چاپی موجود، نزد پلیس استفاده می شود.

اثر انگشت های نهفته، که از طریق خلل و فرج عرق از پشته پوست به برخی از سطوح منتقل می شود و ناشی از تعریق می باشد.

اثر انگشت هایی که زمانی که پشته پوست با موادی مانند روغن، گریس، خاک، خون و غیره آلوده شده است بر سطوح باقی می ماند.

توجه: اثر انگشتهای بجا مانده بر روی سطوح سخت و صاف مانند فلز، شیشه وآسانتر کشف و ضبط می شوند. اثر انگشت های بجا مانده بر سطوح جاذب متخلخل، به لحاظ شناسایی برای پلیس دشوارتر است، اما در هر حال در نظر داشته باشید، این فن آوری وجود دارد، که اثر انگشت تقریباً از روی هر سطحی برداشته شود ، مشروط بر آنکه پس از بجا ماندن سریع شناسایی و ضبط شود!

استاندارد ها در حوزه های قضایی هر کشور در مورد تعداد و کیفیت چاپ اثر انگشت، که باید از صحنه جرم به دست آمده و به یک مظنونِ همسان به عنوان مدرک در دادگاه ارائه شود، متفاوت است.

پلیس، با این حال، از تنها یک اثر انگشت جزئی نیز استفاده می کند. هر چند این شواهد در دادگاه می تواند بی فایده جلوه گر شود، اما شما را در هر حال در معرض خطرات بیشتری، در تحقیقات تهاجمی پلیس قرار می دهد.

تنها راه برای جلوگیری از این کار این است که به سادگی از باقی گذاشتن هر گونه اثر انگشتی در پشت سر خود در زمان عملیات خودداری نمایید.

پوشیدن دستکش های جراحی یا هر نوع دستکش مناسب دیگر، در طول هر مرحله از ماموریت داده شده، ساده ترین راه برای رسیدن به این هدف است. مراقبت های ویژه باید انجام شود تا مطمئن شوید، که اقلام دیگری مانند سلاح، ابزار و مواد منفجره، که قبل از یک ماموریت به کار گرفته اید نیز فاقد هرگونه اثر انگشت شما و نزدیکانتان باشد.

اگر پوشیدن دستکش موجب جلب توجه و سوء ظن باشد، لازم است از روشهای دیگری برای از بین بردن اثر انگشت در خود و همراهانتان استفاده نمایید.

از بین بردن اثر انگشت در هر فرد بطرق مختلف امکان پذیر می باشد، بطوریکه در این موارد تحمل اندکی درد در نوک انگشتان، در زمان انجام عملیات، اجتناب ناپذیر می باشد.

روشهایی مانند استفاده از اسید، که موجب آسیب شدید پوست شده و اثر انگشت را بطور دائمی از بین می برد را توصیه نمی کنیم. این روش تنها تخریب اعصاب، مویرگها و غیره در پوست را بدنبال دارد، تا رسیدن به روشی که موجب اطمینان خاطر بیشتر در فرد استفاده کننده باشد. متاسفانه، از این روش عموماً در فیلمها به منظور گمراهی مخاطبان تلویزیونی نیز استفاده می شود!

حذف برخی از جزئیات خط الراس در اثر انگشت با استفاده از کاغذ سمباده عملی است و چنانچه خواستار رسیدن به نتیجه بهتری می باشید، لازم است کاغذ سمباده را به اندازه کافی عمیق مورد استفاده قرار دهید، اما نه در آنحدی که موجب صدمات جبران ناپذیر بر عصب پوست دست خود شوید.

در نظر داشته باشید در این روش بدنیال احیاء سلول های جدید در پوست، در عرض چند هفته، جزئیات اثر انگشت در فرد قابل بازگشت می باشد.


همانگونه که در فوق نیز اشاره نمودیم، بروز حساسیت در نوک انگشتان در این روش طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد.

ب) مایعات بدن

مایعات بدن از اهمیت زیادی در تحقیقات جنایی برخوردار می باشند. DNA که هویت ژنتیکی هر موجودی را شکل می دهد، به نوبه خود ویژگی های فیزیکی فرد را نیز تعیین می کند و مظنون بر اساس نمونه های DNA ، که از وی در صحنه جرم باقیمانده است، شناسایی می شود.

توجه داشته باشید، این نوع از شواهد در مجرم دانستن یک فرد بسیار قدرتمند است. نمونه های DNA را می توان ازنمونه ی مایع یا خشک شده ی خون، بزاق، ادرار، عرق و بدست آورد.

حال بایستی دید به چه طریق می توان از باقی گذاردن هرگونه شواهدی برای پلیس در این موارد اجتناب نمود؟

در حین عملیات، عمل به دستورات زیر ضروری است:

از ادرار کردن، غذا خوردن، نوشیدن یا سیگار کشیدن در نزدیکی هدف ماموریت خودداری کنید. نمونه بزاق را می توان از بخش های ناتمام غذا، ظروف نوشیدنی و ته سیگار بدست آورد. در مواقع کمین و ماندن برای زمانی طولانی در یک مکان، در صورتیکه ناچار به نقض این موارد شدید، بررسی نمایید در زمان ترک محل هیچ نمونه ای از این قبیل موارد را پشت سر خود باقی نگذاشته باشید.

هنگام ارسال نامه های تهدید آمیز و مانند آن هرگز تمبر یا پاکت نامه را با زبان خود خیس نکنید.

تا آنجا که ممکن است تمهیدات لازم را برای جلوگیری از بروز هرگونه خراش و بریدگی احتمالی در طول دوره ماموریت لحاظ نمایید. مسیرهای ورود و خروج خود را قبل از انجام هرگونه عملیات بخوبی بررسی کنید و مسیرهای عاری از هرگونه انسداد و مزاحمت را علیرغم بعد مسافت طولانی تر [در صورت امکان] در الویت قرار دهید. از لباس ، کفش و دستکش های محکم، مقاوم و با دوام استفاده کنید.

بجا ماندن مایعات بدن، در مواقعی که ناگزیر به انجام هرگونه برخورد فیزیکی [از نزدیک] با مزدوران می باشید را از نظر دور نداشته باشید. در صورت لزوم، می توانید با کسب مهارتهای لازم در مبارزه و یا خلع سلاح، این موارد را به حداقل مقدار ممکن برسانید.

در ماموریت های “ترور” هشیار باشید. هنگامی که با استفاده از سلاح هایی نظیر چاقو و سلاح گرم، هرگونه ضربه یا شلیک را در فاصله ی نزدیک به قربانی انجام می دهید، آلوده شدن بدن و البسه، با نمونه ی خون قربانی، بخودی خود اجتناب ناپذیر است. از اثر موادی مانند مواد منفجره و نیز که بر بدن و لباسهایتان باقی می ماند، غافل نباشید. این لباس ها می تواند سبب لو رفتن شما شود. بطور کلی هر ماموریت را با بدن و لباس تمیزی، که عاری از هرگونه شواهد مرتبط با عمل ارتکابی شما می تواند باشد، آغاز کنید و پس از عملیات نیزبی درنگ آنها را نابود کنید.

اگر بدنبال یک راه ساده و ارزان برای این موضوع می باشید، می توانید لباس و کفشی، که به منظور عملیات استفاده می کنید را از فروشندگان لباس های دست دوم تهیه کنید و این لباس ها را پس از اتمام ماموریت، بلافاصله حذف و نابود نمایید.

ج) ردیابی عناصر

این نوع از شواهد، غالباً مواردی مانند مو و الیاف را شامل می شوند. این شواهد، عموماً بدلیل برخورداری از مقطعی بسیار کوچک، در زمان ترک محل نادیده گرفته می شوند، حال آنکه می توانند براحتی با کوچکترین تماسی نیز رد و بدل شوند.

نمونه های دیگری از شواهد قابل ردیابی عبارتند از: باقی مانده ی اثرات باروت، نخ ، خاک، مواد زائد، مواد شیمیایی، چسب، پلیمر، رنگ، چوب و

بر موارد بالقوه ای، که اجرای قانون را در مجرم دانستن شما یاری می کند، هشیار باشید. اینگونه شواهد به سادگی می تواند از صحنه ی عملیات، بوسیله ی بدن، لباس و کفش به موتور سیکلت، اتومیبیل، محل اقامت و غیره نیز منتقل شوند.

اکثر اینگونه شواهد [قابل ردیابی] از طریق لباس و کفش منتقل می شوند و شواهد مرتبط با مو نگران کننده ترند.

موی انسان به طور مداوم در حال ریختن است و پلیس صحنه جرم را بخوبی مورد بررسی قرار می دهد و از این حیث جمع آوری شواهدی که در ارتباط با مو می باشند نیز از نظر دور داشته نمی شوند. مو برای تعیین مواردی مانند نژاد فرد، بخشی از بدن که از آن مو سرچشمه گرفته است و حالاتی مانند اینکه آیا مو در درگیری کنده شده یا توسط ابزار برنده ی دیگری قطع شده است، مورد بررسی قرار می گیرد.


اینکه آیا مو رنگ یا سفید شده است نیز قابل تشخیص است. موهای آسیب دیده از قبیل موی سوخته و یا خرد شده نیز مورد توجه قرار می گیرند.

تحت شرایط خاص، به دست آوردن نمونه DNA از شواهد موی هر فرد امکان پذیر است. در زمان استفاده از کلاه، از برداشتن آن در زمانی که در صحنه ی ماموریت می باشید، خودداری نمایید. هر کلاه، حاوی تعداد زیادی از موی سر شما بوده و اگر کلاه خود را پشت سرتان جا بگذارید، منابع قابل توجهی از شواهد را جهت دستگیری آسانترِ خود مهیا خواهید نمود.

د) نشانه های ابزاری

نشانه های ابزاری از جمله موارد دیگری میباشند، که اطلاعات بخصوصی را به پلیس ارائه می دهند. گاه استفاده از ابزار های مختلف در زمان ماموریت، مانند دیلم، اهرم، پیچ گوشتی، قیچی قفل بر وغیره، اجتناب ناپذیر است.

این علائم ابزاری می تواند شواهد ارزشمندی به پلیس در اینکه چگونه ابزاری مورد استفاده قرار گرفته است و آیا ورود به محل عملیات به زور بوده است یا خیر، ارائه دهد.

امکان ربط دادنِ قطعات شکسته شده از ابزار (ولو قطعات بسیار کوچک)، که در محل ماموریت باقی می ماند، به ابزار مورد استفاده وجود دارد.

ابزارهایی را که بسادگی قابل تهیه هستند، پس از انجام هر ماموریت، معدوم نمایید. برای صرفه جویی نمودن در هزینه هایی که متحمل می شوید، می توانید این ابزارها را بصورت دست دوم نیز تهیه نمایید.

ابزارهایی را که فاقد هرگونه شواهدی علیه شما اعم از اثر انگشت و می باشند، در محل ماموریت باقی بگذارید! این مساله ضمن سرگرم نمودن بیهوده ی مزدوران، آنان را به بن بست در سیر تحقیقات می کشاند.

هر ابزار دیگری، که با توجه به کمیاب بودن یا ارزش مادی، نزد خود نگه داشته اید، قبل و بعد از هر ماموریت، به لحاظ ساییدگی سطوح کاریِ در تماس با آنها، مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم آنها را ترمیم و اصلاح نمایید. بازبینی و اصلاح ابزار، قبل از یک ماموریت نیزبسیار ضروری است. از طرفی این ابزار ممکن است در اقامتگاه شما استفاده یا آزمایش شده باشد، مساله ای که آن را به استفاده ی قبلی شما در محل سکونت نیز مرتبط می گرداند.

ر) شاهدان عینی

بیشتر مردم واقعاً بر آنچه که در اطرافشان مشکوک به نظر می رسد توجهی ندارند. مواردی مانند نوع لباس، عینک، نوع سلاح ها و حتی وسایل نقلیه مورد استفاده نیز کمتر بخاطر آنها باقی می ماند .

این واقعیت یک شمشیر دو لبه است، از یک سو هر شاهد عینی تنها بطور اندک و حاشیه ای به پلیس کمک می کند، اما از سوی دیگر، در زمانی که مزدوران در به نتیجه رساندن سیر تحقیقات خود در برابر یک مظنون دچار عجز می شوند، از روشهایی مانند ترغیب، اجبار و تحت تاثیر قرار دادن شهود به منظور تجدید نظر در شهادت خود استفاده می کنند!

به موارد زیر توجه داشته باشید:

از برقرار نمودن هر گونه تماس چشمی با رهگذران، در حال عزیمت به منطقه ماموریت، خودداری کنید. برخورداری از هرگونه ظاهرجنسی محرک در بانوان و یا دارا بودن هر گونه ژست بخصوص، برایتان تهدید کننده است و مطمئن باشید شاهدان این موارد را به یاد می آورند.

لباس بومی همسان با محیط، در زمان عملیات بپوشید.

دارا بودن ویژگی های یکنواخت و خسته کننده در یک راه طولانی، به هنگام سفر، به کاهش تعداد توجه شاهدان بر شما کمک می کند.

نشانه هایی از مهارتها، قدرت جسمانی، هوش و زکاوت خود بروز ندهید! ریلکس باشید و همچون یک آدم سربزیر و بی دست و پا در میان مردم زندگی کنید! این کار، شاهدان احتمالی را از اعمال توجه بر شما برحذر می دارد.

از پوشیدن لباسهای مبدل، که موجب جلب توجه بیشتر است، خودداری کنید. برای مثال پوشیدن لباس پلیس بدترین لباس مبدل قابل تصور است و تنها باید هنگامی استفاده شود، که مطلقاً ضروری است.

ظاهر و فعالیت های یک افسر پلیس [معمولاً] توسط همه مورد توجه است و مردم به احتمال زیاد به رویکرد یک افسر پلیس با پرسش ها و نظرات بیشتری در اجتماع توجه می کنند. بدیهی است در نقطه مقابل، یک کارگر ساخت و ساز در همان زمان، توجه کمتری را بر می انگیزد.

از صحبت نمودن یا برقراری ارتباط با دیگران خودداری کنید، مگر اینکه مطلقاً ضروری دانسته شود.

س) نظارتهای تصویری

در نظارتهای تصویری، دوربین های مدار بسته مهمترین منبع برای اجرای قانون محسوب می شوند. هنگام بررسی یک جرم، پلیس به موارد ضبط شده توسط دوربین های امنیتی در منطقه ای که جرم در آن مکان بوقوع پیوسته یا مکانهای نزدیک به آن و هر مسیر ممکن دیگر توجه می کند.

امروزه با استفاده از دوربین های متعدد این امکان به پلیس و نیروهای امنیتی داده شده است، که فرصت خوبی در جمع آوری شواهد علیه یک مظنون بدست آورده شود.

به منظور اجتناب از رویارویی با اینگونه موارد، منطقه هدف را بخوبی بررسی نمایید و مسیرهایی را انتخاب نمایید، که حتی المقدور به اینگونه دوربین ها مجهز نباشند.

موتور سیکلت و دیگر وسایل نقلیه ای که به شما یا همراهان شما می توان مرتبط نمود، نباید به منظور عزیمت به منطقه عملیاتی، که احتمال درگیری و شناسایی در آن بیشتر است، استفاده شود. به هنگام انجام چنین ماموریت هایی [در صورت امکان] حتماً از وسیله ای که به تازگی سرقت رفته است، استفاده کنید.

در صورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و یا طی نمودن مسیر مورد نظر تا منطقه هدف بطور پیاده، ساعاتی را انتخاب نمایید، که امکان ناشناس ماندن شما در میان جمعیت وجود داشته باشد. (در صورت استفاده از خودرو شخصی نیز بهتر است آن را در مکانی پارک نمایید و ادامه ی مسیر تا منطقه هدف را بصورت پیاده یا با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، در ساعاتی که امکان ناشناس ماندن شما در میان مردم بیشتر است، طی نمایید)

از لباسِ مبدلِ مناسب استفاده کنید و از پوشیدن لباسهای نامتعارف خودداری کنید. درصورت استفاده از کلاه گیس، ریش و هر چیز دیگری اطمینان حاصل کنید با ظاهری که عجیب جلوه گر می شود در میان جمعیت ظاهر نشده باشید!

ش) کارشناسی فنی اسلحه گرم

تعیین نوع سلاح و غیره در مرکز اسلحه شناسی پلیس انجام می شود. در اینجا سعی خواهیم نمود درک خوبی از روند تحقیقی رایج در اینگونه موارد برایتان داشته باشیم. این موارد به شما کمک خواهد کرد که شواهد مفید برای پلیس در “صحنه ترور” را به حداقل میزان خود برسانید.

شناسایی سلاح گرم شامل شناسایی گلوله شلیک شده، پوکه و یا اجزای دیگری است که بعنوان مهمات مورد استفاده قرار گرفته است.

اسلحه شناسی، فیزیک بالستیک وشواهدی، که مرتبط با سلاح گرم در محل ترور یا هر مکان دیگری بدست آمده است، در لابراتوارهای اسلحه شناسی پلیس بررسی می شود.

این شواهد به طور معمول مشتمل بر اسلحه گرم، گلوله های شلیک شده، پوکه و یا تعدادی از انواع دیگر از شواهد متفرقه می تواند باشد.

یک سلاح گرم، به طور معمول [در گذر زمان] تغییری نمی کند و همین مساله این اجازه را می دهد تا شناسایی اسلحه گرم در ماهها و یا حتی سالها بعد از تیراندازی، ناممکن نباشد!

به لحاظ فنی، افزودنِ خان که همان شیارهای موازی و مارپیچی تعبیه شده در داخل لوله ی برخی جنگ افزارها می باشد، سبب بوجود آمدن نوعی “اثر انگشت مکانیکی” در گلوله در زمان عبور از درون آنها نیز می شود.

از آنجا که مجال پرداختن به تمامی موارد فنی مرتبط با سلاح گرم در اینجا وجود ندارد، در ادامه ی این بحث تنها به ذکر روشهایی که منجر به از میان بردن شواهد قانونی مرتبط با شناسایی اسلحه گرم در صحنه ترور یا خرابکاری می شود، بسنده می کنیم.

به موارد زیر توجه کنید:

از گلوله های سر خالی، که در تصویر “الف” در ذیل نشان داده شده است، استفاده کنید، مگر آنکه استفاده از مهمات با غلافی یکپارچه و تمام فلزی اجتناب ناپذیر باشد. (تصویر “ب“)

تصویر الف


تصویر ب

گلوله های سرخالی شامل سوراخی در نوکِ خود می باشند. کاهش نفوذ و اخلال در بافت در زمان استفاده از چنین گلوله هایی نیز محسوس تر است. نقطه توخالی طراحی شده، موجب افزایش قطر جراحت و در نتیجه به حداکثر رساندن آسیب بافتی و از دست دادن خون یا شوک در زمان اصابت به هدف نیز می شود. (شکل ج“)


تصویر ج

جهت ساخت این گلوله ها، می توانید [با کمی احتیاط]، با استفاده از یک دریل دستی کوچک رو میزی [به منظور کنترل بیشتر]، هر یک را خودتان بسازید.

به منظور درکِ بهترِ این موضوع، می توانید به فیلم کوتاهی که برایتان در ذیل تدارک دیده ایم نیز توجه کنید:

پرونده:ساخت گلوله سرخالی

توجه: در نظر داشته باشید، در گلوله های اسپیتزر (نوک تیز) بایستی اول بخش نوک تیز را با استفاده از یک سوهان به سر گرد تبدیل کنید و سپس مانند فوق بترتیبی که در فیلم آموزشی آموخته اید عمل کنید. (مراقب باشید دریل را بیش از حد عمیق مورد استفاده قرارندهید)

از پوشیدن دستکش در زمان تیراندازی غافل نباشید. ممکن است مجبور شوید سلاح را با عجله در مکانی رها نمایید و در میان جمعیت پنهان شوید. این مهم است که اثر انگشت شما بر روی سلاح باقی نمانده باشد.

برای جلوگیری از باقی گذاردن هر گونه پوکه در محل، بهتر است از سلاحهایی که از نظر مکانیزم فشنگ گذاری و مسلح شدن مانند رولور، کمر شکن (تفنگهایی که برای فشنگ گذاری باید آنها را تا کرد) و رایفل که بطور دستی ( غیر اتوماتیک ) مسلح می شوند، استفاده کنید.

در صورت استفاده از سلاحهای اتوماتیک ( سلاحهائیکه برای تیراندازی با آن، فقط یکبار مسلح می شوند و بقیه اعمال مکانیکی سلاح را خود اسلحه انجام می دهد مانند تیربارها، تفنگ کلاشنیکف و )، بهتر است از پوکه جمع کن، که بر روی سلاحهای اتوماتیک و خودکار نصب می شود و هنگام تیراندازی از پراکنده شدن پوکه ها در مناطق جلوگیری می کند و آنها را در مخزنی نگه می دارد، استفاده کنید. (تصاویر زیر)اسلحه گرم را پس از بکارگیری در عملیات ترور نابود کنید. بدین منظور بایستی هر بخش از سلاح، به اندازه کافی تخریب شود، تا شناسایی آن امکان پذیر نباشد. در صورت عدم نابود سازی، حتماً سلاح را در مکان مطمئنی پنهان نمایید.

ص) بمب گذاری

هدف اصلی از ارائه ی این بحث، تلاش در به حداقل رساندن شواهدی است، که پلیس می تواند از صحنه بمب گذاری بدست بیاورد.

در نظر داشته باشید اطلاعات بسیار کمی از یک بمب منفجر شده قابل کسب می باشد. از تجزیه و تحلیل باقیمانده ی مواد منفجره می توان فهمید که از چه نوع مواد منفجره یا ترکیبی از آنها استفاده شده است. مواد منفجره باقی مانده از روی فلزات، پلاستیک، چوب، کاغذ، یا شیشه در محل بمب گذاری قابل بازیابی می باشند.

در اینجا دستورالعمل ها یی برایتان ارائه خواهیم نمود، که شواهد موجود در بمب گذاری را به حداقل میزان ممکن برسانید:

بمبی که منفجر می شود شواهد کمتری در اختیار پلیس قرار می دهد. بر این موضوع، که بر شما نگاه غیر حرفه ای نیز وجود داشته باشد، حساس باشید و چنین نگاهی را با کسب مهارتهای حرفه ای از میان ببرید. بمبی که منفجر نمی شود، سبب می شود بر کل جنبش شما نیز نگاهی کاملاً آماتور و غیر حرفه ای در اذهان عمومی وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که بمب منفجر می شود و از مطالعه روشهایی که در سایت بدین منظور در اختیارتان قرار داده شده است غافل نباشید.

بمب هایی را بسازید، که مواد اولیه ی آن برایتان دسترس پذیرترند. از خرید بخشهای بلا استفاده و خراب موجود در درون انبارها و فروشگاهها، در زمان اسمبل نمودن یک بمب خودداری کنید.

با استفاده از روشهای تشریح شده در سایت، از مواد منفجره ای، که مواد آن را به روشهای خانگی (غیر صنعتی) تولید نموده اید، استفاده کنید، مگر اینکه ناگزیر به استفاده از انواع تجاری و آماده ی آنها باشید. به یاد داشته باشید شناسایی تقریبا هر ماده منفجره تجاری (ولو یک دانه از آن) عملی است!

حذف هرگونه برچسب، آرم، شماره سریال و یا علائم قابل تشخیص از اجزای بمب مانند باتری ها، تایمرها، تخته های مدار چاپی و یا الکترونیکی را از نظر دور نداشته باشید.

از پوشیدن دستکش در تمام مراحل ساخت، اسمبل و جاسازی بمب برای از بین بردن هر گونه اثر انگشت غافل نباشید.

از باقی گذاردن مو، بزاق، خون، الیاف لباس و در داخل بمب خودداری کنید.

هرگز برای خرید اجزای بمب از کارت اعتباری یا چک استفاده نکنید.

هنگام خرید قطعات مطمئن شوید، که هیچ توجهی را به خودتان جلب ننموده باشید.

هرگز اجزایی از بمب را که می توانید خودتان بسازید خریداری نکنید.

عمل رزوه نمودن و خرید درپوش در ساخت بمبهای لوله ای را در یک مکان واحد انجام ندهید. در صورتیکه از لوله های PVC استفاده می کنید، در نظر داشته باشید این لوله ها بر خلاف نمونه های فلزی برای انفجار به اندازه کافی قدرتمند نیستند و تنها باعث بوجود آوردن زخمهای کشنده در شعاع ۵ الی ۷ متری می شوند.

ض) شواهد قابل دستیابی از اینترنت و کامپیوترهای شخصی

شواهدی مانند بدست آوردن آدرسهای آی پی، ریکاوری و بازیابی فایلهای پاک شده از روی کامپیوتر و از این قیبل موارد هستند. اندکی پس از روی کار آمدن دولت نهم در تاریخ ۱۲ مرداد ۸۴، در هجدهم مرداد ماه همان سال طی ابلاغی محرمانه ازسوی وزارت اطلاعات، از شرکت مخابرات خواسته شد، کلیه اطلاعات کاربران در روی اینترنت مشتمل بر آی پی ، مک آدرس، تاریخ و ساعت لاگین شدن کاربران و همگی ثبت شود. بدیهی است این موضوع تنها به منظور کنترل، تعیین هویت کاربران و در صورت لزوم دستگیری آنان اتخاذ شده بود و چه بسیار وبلاگ نویسانی که ندانسته بدین طریق یازداشت شده و مورد آزار و شکنجه ی گروه معمم حاکم در زندانها واقع شدند. به منظور جلوگیری از چنین رویدادی توصیه می کنیم از برنامه های تغییر دهنده آی پی مانند برنامه های فیلتر شکن که در شکلهای رایگانی چون فری گیت، آلتراسرف و موجود می باشند، استفاده نمائید.

توجه به نکات زیر نیز ضروری است:

همواره مرورگر (Browser) مورد استفاده ی خود را به آخرین نسخه ی موجود ارتقا دهید.

از نصب پلاگین های ناشناس در مرورگرهای خود اجتناب نمائید.

از برنامه های گذر از فیلتری استفاده نمائید که سرورهای آنان در اطراف دنیا پراکنده‌اند و از یک سیستم پیچیده کشف مسیر، نظیر آلتراسرف، فری گیت و استفاده می کنند.

از مزایای دیگر این برنامه ها، تعداد بسیار زیاد مسیرهایی است که این برنامه ها بطور رندوم برای اتصال به سرورها از آنها استفاده می‌کنند بطوریکه هیچ سانسورگری نه می‌تواند همه آن‌ها را ببیند و نه قادر به مشاهده اعمالی است که شما در روی اینترنت انجام می دهید. لازم بذکر است این برنامه ها کاربران متعددی در کشورهای جهان دارد و هر چند امنیت شما را کاملاً تضمین می کند، لیکن بدلیل استفاده عمده کاربران از نسخه رایگان این برنامه ها، پهنای باند مصرفی محدود بوده و سرعت بالایی در مرور صفحات وب در نسخه رایگان (free) اینگونه نرم افزارها فراهم آورده نمی شود.

توجه: قبل از استفاده از برنامه های فیلتر شکن، امکان ناشناس ماندن خود را با برنامه های مختلفی که در روی اینترنت به رایگان یافت می شوند، با جستجوی عبارت anonymity check یا anonymity test مورد بررسی قرار دهید، زیرا که برخی از برنامه های فیلترشکن یا پروکسی ها بصورت transparent عمل نموده و از ثبت یا track نمودن اطلاعات اصلی مربوط به IP شما در روی اینترنت ممانعتی بعمل نمی آورند. برای مثال می توانید به سایت http://www.ip.cc/anonymity-test.php
مراجعه نموده و در صفجه ای، که نتایج حاصل از بررسی را به شما نشان می دهد، موضوع ناشناس ماندن خود را در وی وب مورد توجه قرار دهید. چنانچه با عبارت high anonymous در صفحه نتایج مواجه شدید، مطلع باشید که از بالاترین میزان ایمنی در روی وب برخوردار می باشید. ( مطلع باشید، مشاهده عبارت anonymous نیز به تنهایی، در ناشناس ماندن شما بقدر لزوم در وی وب کفایت می کند)

از این مطالب روشن شد عده ای از برنامه های فیلتر شکن مانع از نمایش اطلاعات اصلی مربوط به IP شما نمی شوند و تنها در عبور از فیلتر موثرند.. در نقطه مقابل برنامه هایی نظیر آلتراسرف و مانند آن، برنامه هایی محسوب می شوند، که ناشناس ماندن شما را در روی وب تضمین می نمایند.

در محیطهایی مانند چت روم، پستهای الکترونیک و نیز امکان شکار IP افراد بطرق مختلفی وجود دارد! پس از شناسایی IP ، اطلاعات جانبی دیگری چون ISP قابل شناسایی بوده و از تطبیق تاریخ و ساعتی که این IP مورد استفاده قرار گرفته است، با IP های لیست شده در فهرست ISP، شناسایی افراد ممکن می گردد. ناگفته نماند در سوابق پلیس فتا و دیگر یاران گمنام اینان در سپاه که با نام گرداب در حال فعالیت می باشند، موضوعاتی مانند استفاده از حملات فیشینگ به قصد فریب (جدای از قرار ملاقاتهای ساختگی) نیز وجود داشته است که از آنها مطلعیم، بدین منظور توصیه می کنیم از وارد نمودن اطلاعات حساس مانند نام کاربری ، پسورد و در ایمیلها، کامنتها و حتی صفحاتی که از نظر ظاهر هیچ تفاوتی با سایت اصلی ندارند ولی در آدرسی که در بالای مرورگر خود پس از ورود به این صفحات مشاهده می کنید، با آدرس اصلی و حقیقی آنها در تفاوتند، جداً خودداری نمائید. به این موضوع نیز توجه داشته باشید کلیه سرورهای آپلود، دانلود و حتی محیطهای وبلاگ نویسی رایگان و در ایران نیز بنا بر ابلاغهای دستوری موظف به حفظ و ضبط اطلاعات شخصی کاربرانی که از این سرویسها استفاده می کنند و یا در آنها مبادرت به درج نظر و کامنت می نمایند، هستند تا در صورت لزوم نسبت به شناسایی این افراد اقدام شود، از این نظر با IP حقیقی خود در ورود به چنین سایتهایی محتاط باشید.

موضوع دیگر اینکه استفاده از هرگونه VPN نیز مورد توصیه از سوی ما نبوده و برخی از این سرویس ها ساماندهی شده توسط رژِیم می باشند، از این حیث چنانچه از محلی که این سرویس ها را تهیه نموده اید از اطمینان کافی برخوردار نیستید، از دور زدنهای فیلتر به اشکال فوق استفاده نمایید.

بر مساله بازیابی اطلاعات پاک شده از روی هارد درایو و نیز حساس باشید. در سیر اعتراضات مردمی پس از انتخابات فرمایشی و تقلب آمیز ۸۸، بطور وسیعی کامپیوتر و لپ تاپ های عده زیادی از معترضین و بازداشت شدگان ضبط و در اختیار دایره حفاظت- اطلاعات سپاه و دیگر ماموران امنیتی مرتبط با آنان در ساواما قرار گرفت. از اهداف عمده ی این عمل، Recovery یا بازیابی اطلاعات پاک شده ی موجود بر روی هادر دیسک اینگونه لپ تاپ ها و دیگر کامپیوتر ها ی شخصی از این دسته از افراد بود، که همچنان با وجود آزادی عده ای ازآنان، کامپیوتر ها و دیگر لوازماتی از این عده که دارای دیسک یا کارت حافظه داخلی بوده است در توقیف قرار داشته است!

نرم افزار Evidence Eliminator در سازمانهای امنیتی متعددی در جهان مورد استفاده بوده و از مزایای عمده آن حذف تمام ردپای کاربران از روی اینگونه کامپیوترها اعم از آنچه که از ردپای آنان در مرورگرهای اینترنتی باقی می ماند یا فایلهایی که توسط کاربران حذف می شوند و بدون امکان بازیابی مجدد (پس از حذف) توسط ماموران اطلاعاتی است که در نوع خود نرم افزاری قدرتمند و ایده ال در چنین مواردی محسوب می شود. این نرم افزار می تواند کوچکترن اثرِ استفاده از اینترنت و یا فایل های روی هارد و مواردی که در روی دیسک در استفاده از نرم افزارهای جانبی دیگر cache می شوند را با قدرتی باور نکردنی بدون امکان بازیابی آنها از بین ببرد. با اجرای این برنامه هیچ اطلاعات قابل بازگشتی بافی نمی ماند. (بیاد داشته باشید فرمت کردن یک هارد دیسک مانع از بازیابی اطلاعاتی نمی شود که حتی بطور کامل حذف شده باشند)

این نرم افزار از کارآیی قابل قبولی بر روی کارتهای حافظه ی مورد استفاده در موبایل یا دوربین های دیجیتال و نیز برخوردار است، لیکن در چنین مواردی لازم است از دستگاههای کارتخوان (Card Reader) استفاده نمائید. کارت حافظه مورد استفاده در موبایل یا دوربین دیجیتال را از آن خارج نمائید و در دستگاه کارت خوان قرار دهید. در اتصال کارتخوان به PC (کامپیوتر شخصی) یا لپ تاپ، کامپیوتر این کارتها را بعنوان Removable Storage شناسایی نموده و در ادامه با اعمال تنظیماتِ صحیح در برنامه Evidence Eliminator می توانید فضای چنین دیسکهایی را نیز بدون قابلیت بازیابی پاکسازی نمائید.

به این موضوع نیز توجه داشته باشید، در بعضی از مدل‌های ماشین های فتوکپی دیجیتال، امکان نصب هارد درایو وجود داشته و هنگام استفاده از کپی، امکان ضبط تصویر مدرک کپی شده و حتی ارسال آن از طریق “مودم” به آدرسی که توسط مزدوران به آن داده شده است، وجود دارد.

ط) شواهد قابل دستیابی از دستخط، جوهر و

در زمان نگارش هر گونه نامه ی تهدید آمیز و مانند آن بطور دستی یا با استفاده از ماشین تحریر و هشیار باشید. از وسایلی استفاده کنید که نه در قبل استفاده شده اند و نه پس از استفاده ی شما مجدداً تصمیم به استفاده از آنها وجود دارد!

بر شواهد قابل دستیابی از روی دستخط خود نیز غافل نباشید! شواهد قابل کسب از طریق DNA و اثر انگشت که در بخشهای قبلی تشریح گردید را نیز از نظر دور نداشته باشید. برای مثال از لیسیدن تمبر خودداری کنید و از باقی گذاردن هر گونه اثر انگشت و در زمان نگارش نامه خودداری نمایید.

می توانید در زمان نگارش یک نامه از دست مخالف استفاده کنید، برای مثال اگر راست دست هستید از دست چپ استفاده کنید و یا از بریده حروف استفاده کنید، تا اینگونه شواهد را به نحو مطلوبی از میان ببرید.

ظ) سم شناسی

اینگونه آزمایشات می تواند وجود مواد مخدر و یا سموم در نمونه های بیولوژیکی قربانی را مشخص نموده و این موارد را متناسب با شواهد موجود، به قتل، خودکشی و یا حوادث مرتبط نماید.

سمومی که آسانتر شناسایی می شوندعبارتند از:

ترکیبات فرار (اتانول، متانول، ایزوپروپانول)

آرسنیک

ترکیبات غیر فرار آلی (مواد مخدریا دارویی)

متفرقه (استرکنین، سیانید)

توجه: از نگهداری سموم در مکانهایی، که پلیس به آسانی می تواند آنها را بیابد، خودداری کنید. (سمومی مانند اتیلن گلیکول یا متانول، که معمولاً بعنوان مواد شیمیایی استفاده می شوند، پتانسیل قابل توجهی به عنوان مدارک ارائه شده علیه مظنون ندارند)

ع) نمایه های جنایی

استفاده از نمایه های جناییِ قابل تصور، در هر زمانی که پلیس در ارتباط با یک مورد به خصوص دچار دشواری در حل یک معما می شود، موضوعی است که به آن توجه داشته باشید. این فرایند تلاشی برای تحصیل حدسیات در هویت مظنون با تجزیه و تحلیل شواهد صحنه جرم و رجوع به پرونده های جنایی پیشین بوده و سعی می شود عواملی مانند سن مظنون، نژاد، سطح آموزش و پرورش، اشتغال، وضعیت اجتماعی و حتی جایی که او زندگی می کند با دقت مناسبی استنباط شود.

این شواهد نسبی است و بموارد زیر توجه داشته باشید:

از باقی گذاردن هر گونه شواهد [ولو اندک] در پشت سر خود، در زمان انجام هر ماموریت اجتناب نمایید.

زمانی که مسئولیت اعمالی اعم از ترور، بمب گذاری و را به عهده می گیرید و یا فرد یا افرادی را تهدید می کنید، از زبانی ساده استفاده نمایید و یا برای بیان آنها تعبیری ساده و کنایه آمیز داشته باشید.

عدم اطلاع رسانی درموارد موفقیت آمیزی چون حوزه های عملیات در درون کشور، مرزها و یا مناطق برون مرزی بر مراکز، مزدوران و دیگر موضوعاتی که رژیم بر آنها دارای حساسیت مضاعف است، در اذهان عمومی هر چند می تواند به معنای توقف سیر مستمر اینگونه عملیات تلقی شود، اما در بعض موارد از موجبات سردرگمی بیشتر در میان مزدوران بوده و در میان تصمیمات گروهی درون پایگاهی نباید نادیده گرفته شود!

از انجام اعمال خرابکاری بر روی اهدافی در نزدیکی محل اقامت خود و یا هر محل اقامت سابق و یا در نزدیکی محل کار و یا در امتداد هرمسیری که بطور معمول از آن مکان در حال رفت و آمد می باشید خودداری نمایید.

از بکارگیری یک الگوی قابل حدس در حملات خود، که می تواند منجر به پیش بینی زمان و مکان حملات بعدی شما شود، خودداری نمایید. انواع حملات به لحاظ زمان و اهداف حملات در یک منطقه جغرافیایی تا آنجا که ممکن است بایستی متفاوت از یکدیگر طراحی شوند.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *