گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

جاذبه‌های دیدنی شهرستان قائمشهر - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

جاذبه‌های دیدنی شهرستان قائمشهر
شهریور 23, 1394
441 بازدید
گزارش نسخه جدید

جاذبه‌های دیدنی شهرستان قائمشهر


آثار تاریخی و طبیعی و جاذبه‌های دیدنی شهرستان قائمشهر در مازندران از جمله منابع موجود در این استان سرسبز شمالی کشور است که قرارگاهی مناسب برای تفرج و سیاحت گردشگران و مسافران می‌باشد.

 

امامزاده‌های “سید ابوصالح ، عباس رضا، موسی، سید زرین نوا، یوسف رضا، سید نظام‌الدین ، محمد” و بقاع متبرک “درویش داود، موسی بن‌احمد” و قرار داشتن آرامگاه عالم جلیل القدر “شیخ طبرسی” در شهرستان قائمشهر از جمله اماکن دیدنی این شهرستان است.

 

قائمشهر با حدود ‪ ۳۰۰‬هزار نفر جمعیت در ‪ ۲۰‬کیلومتری ساری (مرکز استان مازندران ) و در مسیر دو جاده ترانزیتی و مواصلاتی استان مازندران به استان تهران و دیگر استانهای کشور یعنی جاده‌های فیروزکوه و هراز واقع شده است.

 

این شهرستان بامساحتی درحدود ‪ ۴۲۵/۵‬کیلومترمربع و باداشتن چشم اندازهای طبیعی، تاریخی از زمینه‌های گردشگری مناسبی برخوردار است.

 

شهرستان قائمشهر از جنوب با سواکوه، از شرق با ساری، از شمال با جویبار و بابلسر و غرب با بابل همسایه است.

 

دو رودخانه تلار و سیاهرود در دو سوی شهر قائمشهر جاری است و عبور خط راه آهن سراسری کشور و قرار گرفتن در جاده مواصلاتی پایتخت با شمال و شرق بر اهمیت این شهر افزوده است.

 

قائمشهر در دوره‌های قبل با نام علی آباد معروف بود و در سال ‪ ۱۳۱۴‬هجری شمسی به نام شاهی تغییر نام گرفت.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خواست عموم مردم این شهر با نام قایم آل محمد (عج) قائمشهر نامیده شد.

 

کشاورزی از گذشته دور در این منطقه تاکنون رواج دارد و یکی از جمله شغلهای مهم این منطقه برای اهالی آن به شمار می‌رود.

 

کارخانه‌های نساجی شماره یک ، کارخانه گونی بافی در سال ‪ ۱۳۱۶‬و کارخانه کنسروسازی در سال ‪ ۱۳۲۲‬در قائمشهر فعالیت خود را آغاز کردند و منجر به این شد تا قائمشهر به عنوان یک قطب صنعتی در کشور مطرح و زمینه اشتغال بسیاری از اهالی بومی و غیر بومی را فراهم آورد.

 

“غلام حسین افضل الملک” از مورخین کشور حدود صد سال پیش که به قائمشهر آمد در آثار نگاشته شده خود از کارخانه پنبه پاک کنی این شهر یاد کرد.

 

در خصوص آنچه که در تاریخ از قائمشهر آمده است می‌توان به اظهارات “دلاواله” جهانگرد فرانسوی اشاره کرد که این جهانگرد در سال ‪ ۱۲۰۵‬از جاده در دست احداث شاه عباسی در این شهر در سفرنامه‌اش گزارشی داده است.

 

امامزاده “سید ابوصالح” در روستای “مله” ، معروف به “سید ابوصالح” از جمله مناطق مذهبی و گردشگری این شهرستان است که سر در مسجد آن در سال ‪ ۱۱۱۴‬هجری قمری رقم خورده است.

 

از دیگر مناطق دیدنی این شهرستان “امامزاده عباس رضا “در روستای کوتنا است که صندوق چوبی موجود دراین مکان متعلق به سال ‪ ۹۳۱‬هجری قمری است.

 

“امامزاده موسی” در روستای وسطی کلا با سابقه ساخت ‪ ۱۰۸۶‬هجری قمری ، امامزاده “سید زرین نوا” در روستای چمازکتی با سابقه ساخت صندوق چوبی آن در سال ‪ ۸۵۵‬هجری قمری که از جمله آثار ملی کشور به شمار می‌رود از دیگر جاذبه‌های شهرستان قائمشهر به شمار می‌رود.

 

“امامزاده یوسف رضا” و واقع شدن آن در کنار بیمارستان رازی قائمشهر این مکان را به جایگاهی برای زیارت مومنان و متمسکین به ائمه برای رفع حاجات مبدل کرده است.

 

این مکان در گذشته دارای بارگاه و مسجدی بود که در دوره پهلوی اول تخریب شد.

 

“امامزاده سید نظام‌الدین ” که در منطقه جمنان قائمشهر واقع است و در سال ‪ ۸۹۲‬هجری قمری “میرظهیرالدین مرعشی” آن را زیارت کرد.

 

در طول مدت گذر زمان در جنب این مکان مذهبی ، قبرستانی برای دفن اموات این شهر ساخته شد.

 

بقاع متبرکه “درویش داوود” در روستای آهنگر کلای بیشه سر که قدمت آن براساس کتیبه روی بقعه به تاریخ وقف ‪ ۹۹۱‬هجری قمری و “دوریش موسی بن احمد” در منطقه جمنان و فولاد محله که قدمت صندوق آن به سال ‪ ۸۴۷‬هجری قمری ذکر شده از دیگر مناطق دیدنی قائمشهر هستند.

 

آرامگاه شیخ “طبرسی” از علمای بزرگ شیعه و مولف کتاب “الاحتجاج” که در اواخر قرن پنجم و اوایل قرن ششم هجری قمری می‌زیست در روستای “شیخ گلی” قائمشهر واقع شده و آرامگاه این عالم در طول سال پذیرای علاقه‌مندان و مشتاقان به علم و ادب است.

 

پارک جنگلی تلار قائمشهر با وسعت ‪ ۱۵‬هکتار در ‪ ۱۰‬کیلومتری قائمشهر واقع است و به عنوان یک منطقه تفریحی و سیاحتی جزو یکی از مناطق ‪ ۶۰‬گانه گردشگری استان مازندران به شمار می‌رود.

 

پارکهای جنگلی موجود در سطح کشور براساس ملاکهای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچون امکانات ، وسعت و موقعیت جغرافیایی به سطوح محلی، استانی، ملی و بین‌المللی تقسیم‌بندی می‌شوند و پارک جنگلی تلار از لحاظ رتبه‌بندی این سازمان، در رده محلی قرار گرفته است.

 

همچنین قرار داشتن دریاچه‌ای با نام “دریاچه جاده نظامی” در حاشیه این پارک جنگلی ، محیطی فراهم آمده است تا مسافران و گردشگران با خاطری باز قادر به استفاده از این مکان و امکانات خدادادی شونددیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *