گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

تفاوت یک قطره آب با آب یک پارچه - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

تفاوت یک قطره آب با آب یک پارچه
مهر 21, 1394
418 بازدید
گزارش نسخه جدید

تفاوت یک قطره آب با آب یک پارچه


تفاوت یک قطره آب با آب یک پارچه

آب ماده ای فراوان در کره زمین است. به شکل های مختلفی همچون دریا ، باران ، رودخانه و… دیده می‌شود. آب در چرخه خود ، مرتباً از حالتی به حالت دیگر تبدیل می‌شود، اما از بین نمی‌رود. هر گونه حیات محتاج آب می‌باشد. انسان ها از آب آشامیدنی استفاده می‌کنند، یعنی آبی که کیفیت آن مناسب سوخت و ساز بدن باشد.

با رشد جمعیت، منابع آب طبیعی در حال تمام شدن هستند و این مسئله ، سبب نگرانی بسیاری از دولت‌ها در سراسر دنیا شده است. گاهی بدلیل مشکلات کمبود آب ، این ماده را جیره بندی می‌کنند تا مصرف آن را تعدیل نمایند.

اکنون لازم است به دلایل اصلی و عمده چالشها و نابودی اکثریت قریب به اتفاق دشتهای کشور در آینده نه چندان دور ( ۱۰ تا ۳۰ سال آینده ) پرداخته شود.

اشکالات اساسی ناشی از اعمال مدیریت سنتی بر منابع آب کشور، به ویژه در زمینه نحوه محاسبه و چگونگی تجزیه و تحلیل بیلان آبهای زیرزمینی ۶۰۹ دشت رودخانهای واقع در ۳۷ حوزه آبریز کشور طی ۷۰- ۶۰ سال گذشته، یکی از دلایل اصلی و عمده در این زمینه میباشد.

زیرا ؛

در ۷۰  ۶۰ سال گذشته، بیلان آبهای زیرزمینی دشتهای مذکور همچون بسیاری از کشورهای جهان بر اساس مدیریت سنتی تهیه و تنظیم شده است. در حالی که این مدیریت، دیگر پاسخگوی نیازهای کشورها ( به ویژه ایران) نمیباشد.

– محاسبه بیلان آب زیرزمینی تنها در دشتهای عمده و تا حدودی درجه یک، آن هم برای قسمتی از آبخوانها انجام پذیرفته است ( عمدتاً تا ابتدای شوره زارها، کویرها و… حاوی آبهای زیرزمینی غیر متعارف ) در حالی که میبایستی تا پایانه طبیعی دشتها انجام میپذیرفته است.

– جمع بندی بیلان حوزهها برای پوشش کامل و یکپارچه ( مبتنی بر اعمال مدیریت به هم پیوسته و یکپارچه منابع آب) و در نتیجه شناخت ساختار چگونگی ارتباط بین عوامل تغذیه و تخلیه بین محدودهها و یا سفرههای آب زیرزمینی، همچنین تعیین میزان و امکانات آن صورت نگرفته است.

– در تنظیم بیلان آبهای زیرزمینی دشتهای رودخانهای کشور، تعادل کمّی و کیفی بین عناصر تشکیل دهنده چرخه هیدرولوژی ( به ویژه کمیت و کیفیت آبهای سطحی و زیرزمینی ) مورد توجه قرار نگرفته است.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *