گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

تاکسی درمی - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

تاکسی درمی
مهر 15, 1394
667 بازدید
گزارش نسخه جدید

تاکسی درمی


 

مقدمه :

 

تازه هائی برای تاکسونومیست ها

اگردر مجلات علمی تقریبا روزانه گیاهان و جانوران تازه کشف شده توصیف می شوند ،جامعه از آن به ندرت یادداشت برداری می نماید . برای غیر زیست شناس ها موضوع زمانی جالب توجه می گردد ،که پدیده ای درباره کشف جانوران بزرگ گزارش شود . چنین تازه هایی دیگر پس از پایان دوران سفرهای اکتشافی قرن ها ی ۱۸و ۱۹ بهع ندرت روی می دهند . به این ترتیب وقتی اولین گزارش توصیفی اوکاپی ، در سال ۱۹۰۱ درباره زرافه کوتاه گردن از جنگل ها ی دست نخورده آفریقای مرکزی ، و نیز ۱۱ سال بعد گزارش کشف تازه مربوط به بک نوع سوسمار غول آسای ۳ متری در جزیره کومودو منتشر گردید ، برای مدت طولانی در میان عموم به عنوان بزرگترین تازه های قرن بیستم سرگرمی آفرید .

 

اهمیت علمی یک گونه موجود زنده تازه کشف شده برای زیست شناسان نه از اندازه آن بلکه از ویژگی های نقشه ساختمانی و طرز زندگی آن حاصل می شود . طی آن اشکالی از گیاهان و جانوران جدید برای تاکسونوسیست ها جالب توجه هستند ، که جهت توضیح روابط خویشاوندی موجودات اهمیت دارند و یا حتی طرح های ساختمانی ناشناخته را به نمایش می گذارند . اینکه چنین کشف هایی حتی در زمان ما نیز می توانند تازه های واقعی برای گیاه شناسان یا جانورشناسان بشمار آیند ، ممکن است با مثال زیر اثبات شود :

در گیاهان برگ سوزنی (کاجها ) فقط فامیل علف های باتلاقی یا تاگزودیا سه با فقط ۱۵ گونه ، قبل از هر چیز بدین جهت توجه همومی را به خود جلب نموده ، که درختان ماموت کالیفرنیائی با بیش از ۱۰۰ متر ارتفاع عمری بیش از ۳۰۰۰ سال لقب غول ها و پیران دنیای گیاهان را به خود اختصاص دادند . در سال های بعد از جنگ دوم جهانی این فامیل گیاهی با کشف درخت ماموت دنیای قدیمی که به عنوان نماینده یک جنس مستقل شناخته شده بود ، مرکز توجه گیاه شناسان گردید . تاریخ کشف این درخت جالب توجه است این تاریخ از زمانی شروع گردید ، که در سال ۱۹۴۱ میکی ، فسیل شاخه های چوب سوزنی ها را از دوران سوم ژاپن توصیف می نمودند ، که بایستی به یک جنس از علف های باتلاقی که تاآن زمان ناشناخته شمرده می شد تعلق داشته باشد . او برای آن نام متاسکویا را برگزیده بود با این نام گذاری بایستی شباهت آن با جنس درخت ماموت سکویا بیان گردد . در همین سال ۱۹۴۱ بود که ت . کان گیاه شناس از دانشگاه نان کینگ در مرکز چین یک نمونه درخت سوزنی ناشناخته برای گیاه شناسان با برگ های ریزان کشف نمود . طی سفر های علمی متعدد در سال های ۱۹۴۴ تا ۱۹۴۸ توانستند بالاخره نشان دهند ، که این درخت ۳۵ متری ، که قطر ساقه اش به بیش از ۲ متر می رسد ، در بخش مرزی استان سی چوان و هوبای در مساحتی برابر ۸۰۰ کیلومتر مربع گسترده است . از مطالعه دقیق در گیاهان این نتیجه بدست آمد که درخت یک نمونه زنده از جنس متاسکویاست ، که با استناد به مطالعات فسیل شناسی سال ۱۹۴۱ توصیف گردیده بود امروز درخت ماموت دنیای قدیم ، که برای آن در سال ۱۹۴۸ نام علمی متاسکویاگلیپتو استروبوئیدس انتخاب گردید ، در شمار زیادی از باغ های نباتات یافت می شود . هر چند کشف درخت ماموت دنیای قدیم در اواسط قرن بیستم شگفتی زیادی بر انگیخت ولی اهمیت علمی یافت چند سال بعد از آن بیشتر حدس زده می شود . موضوع فقط به یک گیاه کوچک مربوط می شود، در سال ۱۹۵۴ گیاه شناسی هایدلبرگی راو در مناطق مرتفع أندن در سرزمین پرو ، یک علف با تلاقی بالشتک ساز کشف نمود ، که با نام استایلیتز اندیکولا معرفی گردید .

برای اینکه به اهمیت این کشف بها داده شود ، لازم است طبیعت و جایگاه سیستماتیکی ایزوئیتس ها را که تا أن زمان شناخته بود ، بررسی نمائیم .

راسته ایزوئتس (همیشه سبزان ) عبارت از گیاهان علف مانند از گروه پتریدوفیت ها هستند که غالبا در عمق دریاچه یا در نقاط کم رطوبت می رویند . در این گیاهان که ظاهرا بدون ساقه هستند به نظر می رسند ،از یک محور کوتاه غده ای شکل مجموعه ای برگ های بلند و نیشتر مانند خارج می گردند ، که اسپوروفیل های تولید کننده اسپور می باشند . قریب ۱۰۰ گونه ایزوتالی که امروز حیات دارند ، بقایای گروهی از نظر شکل بسیار متنوع تر هستند ، که نقطه اوج تکامل خویش را دروان های اولیه زمین دارا بوده اند .آنها احتمالا از زیگیلاریاسه ها که جزو وافرترین درختان پتریدوفیت جنگل های ذغال سنگی کربنیفر بودند ، منشا می گیرند .

از این گیاهان در اثر کاهش اندازه پلورومیاسه ها بوجود آمدند ، که ما آنها را از ماسه سنگ های الوان می شناسیم که فقط ارتفاع ساقه ای برابر با دو تا سه متر داشتند . در نتیجه کاهش بیشتر طول ساقه بالاخره ایزوتال ها تولید گردیدند ، که بیشتر گونه های آنها پس از تغییرات ثانویه ای زندگی در آب را برگزیدند . یکی از اشکال جالب حد واسط پلورومیاسه های ساقه دار در ماسه سنگ های الوان ، و انواع امروزی بدون ساقه ایزوتال ها ، در تشکیلات کرتا سه تحتانی در کودلینگ بورگ یافت شده است ، این گونه ، ناتورستیانا آربورا عبارت از یک ایزوئتس به ارتفاع فقط ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر است که هنوز بطور واضح ساقه ای به بلندای حدود ۵ سانتی متر دارا بوده است .

تا سال ۱۹۵۴ گیاه شناسان عقیده داشتند که همه ایزوئتس ها زنده ، گیاه بدون ساقه هستند . کشف استایلیتز آندیکولا به این ترتیب خبر هیجان انگیزی برای تاکسونومیست ها بود ، زیرا این گونه ایزوئتس ساقه ای به طول ۲۰ سانتی متر و قطر ۳ سانتی متر بوجود می آورد ،که گاه چند شاخه بوده و همانند اشکال فسیل الگوی برگ های جدا شده را آشکار می سازد . به این ترتیب آخرین نمونه زنده پتریدو فیت های بوجود آورنده ساقه رابطه بسیار نزدیک با جنس ناتورستیانا ، که بیش از ۱۰۰ میلیون سال قبل زندگی می کرده است دارد .

هیجان انگیز تر از کشف گیاهی توصیف شده ، در دهه های گذشته کشف اشکال سازمای جدید دنیای جانوران بود .

یکی از جالب ترین فصول تاریخ تحقیقات سیستماتیک جانوری زمانی آغاز گردید ، که سرنشینان یک کشتی کوچک ماهی گیری در ۲۲ دسامبر ۱۹۳۸ در اقیانوس هند ، مقابل سواحل آفریقای جنوبی وتقریبا ۱۸۰ مایل دریائی در جنوب غربی ایست لندن یک ماهی عجیب به طول ۴/۱ متر از عمق ۷۵ متری صید نمودند . از آنجا که هیچ یک از ماهی گیران تا آن زمان چنین ماهی ندیده بودند فرمانده کشتی آنرا درون یخ بسته بندی کرد و سه روز بعد به خانم کورتینای لاتیمر مدیریت موزه محلی ایست لندن تحویل داد . همچنین بدان علت که او نیز جانور را نمی شناخت ، ولی از طرف دیگر حدس می زد ، که این یک کشف کاملا جدید است ، از آن یک تصویر اجمالی تهیه و برای ماهی شناس معروف جی. ال . اسمیت در گراهامز تاون فرستاد .

اسمیت به استناد شرح کوتاه همراه فورا متوجه گردید ، که جانور بایستی یک نمونه از ماهی های باله برسی ، یعنی گروهی از ماهی هایی باشد ، که از پایان کرتاسه بالائی در ۷۰ میلیون سال قبل از بین رفته اند . او به منظور مطالعه نمونه یافت شده راهی ایست لندن شد ، ولی ناچار گردید در اولین توضیح مونوگراف ماهی ، خود را با چند صفت قابل تشخیص ، ظاهری قانع سازد ، زیرا خانم کرتینای لاتیمر پوست جدا شده و جمجمه پره پاراسیون شده جانور را در موزه نگه داشته بود ،ولی بخش های نرم بدن ماهی به دلیل عدم اطلاع از اهمیت فراوانش ، مدت کوتاهی پس از صید جدا و نابود شده بودند . نمونه باله برسی زنده کشف شده به خاطر کاشف آن توسط اسمیت نام جنس لاتیمریا را به خود گرفت ، در حالی که نام گونه کالومنه آ می بایست یاد آور محل کشف آن در نزدیکی رودخانه کالومنا باشد .چه چیز در این کشف این همه اهمیت دارد ؟

مسلما کشف اولین نمونه یک گروه جانوری که آن هنگام فقط بصورت فسیل شناخته می شد برای هر تاکسونومیستی البته یک مژده است ، که هر چه از زمان تصویری انقراض این گروه جانوری بگذرد ، به همان اندازه بزرگ تر می شود . ولی کشف لاتیمریا کالو منه آ قبل از هر چیز بدین جهت به یک واقعه مهیج واقعی تبدل شدکه در آغاز اولین دهه های قرن ما نشانه های پالئونتولوژیکی در تایید این مطالب افزایش یافتند ، که اینها از نظر انتساب تاریخی مهره داران زمینی از باله برسی ها یا کروسو پتریژیر ها آنگونه که از نظر علمی خوانده می شوند ، بایستی بوجود آمده باشند .

به این ترتیب فهمیده می شود ، که اسمیت با فعالیتی خستگی ناپذیر کوشیده نمونه های بیشتر و بهتر نگهداری شده از باله برسی های زنده تازه کشف شده بدست آورد . او اوراقی را با شرح کوتاه و تصویر جانور تهیه نمود . که در سرتاسر سواحل جنوبی و شرقی آفریقا پخش گردید و برای یابنده هر باله برسی ۱۰۰ پوند انگلیسی جایزه تعیین می کرد . اسمیت می بایست برای دست یابی بر موفقیت ۱۴ سال تمام تلاش کند و منتظر بماند .

هنگامی که یک خریدار در بازار جزیره کوموری آنجوان یک ماهیی را مشاهده کرد ، که شباهت کامل به آن تصویر داشت که او چند روز قبل دست یک کاپیتان انگلیسی و بر روی یکی از اوراق آن دیده بود ، باز هم ماه دسامبر بود . جانور که وزنی بیشتر از ۵۰ کیلو گرم داشت توسط یک صیاد محلی از عمق ۱۵ متری دریا به فاصله ۲۰۰ متر دورتر از ساحل ، در آبراه موزامبیک صید شده بود. کاشف که کاپیتان هانت نام داشت ، جانور را خریداری و آن را با فرمل کنسرو کرده و پروفسور اسمیت را خبر داد ، و او فورا با هواپیمائی اختصاصی سفر طولانی .۳۰۰۰ کیلو متری خود را به سوی یافته ای که مدت ها مشتاقانه انتظارش را می کشید ، آغاز نمود .

مطبوعات و رادیو ها موجب گردیدند ، که این کشف جالب بزودی در تمام دنیا شناخته شود با دومین نمونه از لاتیمریا همزمان بطور واقعی جانور کشف شد . ما امروز می دانیم که آخرین نمونه های باله برسی ها در آب های محدوده مجمع الجزایر کرموریافت می شوند ، در آنجا در اعماق ۱۵۰ تا ۶۰۰ متری دریا بر روی صخر ه ها زندگی صیادی را می گذرانند .اولین نمونه احتمالا می بایست راه گم کرده ای باشد ، که بوسیله جریان موزامبیک از سواحل جنوبی آفریقا دور گردیده و ۳۰۰۰ کیلومتر دورتر از وطن حقیقی اش کشف شده بود . حتی در منطقه کومورها این جانور کمیاب است ، زیرا به روایت صیادان محلی هر سال فقط ۳ تا ۴ نمونه یافت می شود .

از سال ۱۹۵۲ تا سال ۱۹۷۶ تقریبا ۸۰ نمونه لاتیمریا کشف شده است ، که غالب آنها راهی کشور فرانسه گردیده اند . محققین فرانسوی تحت رهبری ژاک میلوت ساختمان بدن جانور را بطور مفصل مطالعه و در یک مونوگرافی وسیع تشریح کردند . البته مطالعه طرز زندگی ماهی مشکلات بزرگی را ایجاد نمود ، زیرا جانوران هرگز بیش از چند ساعت زنده نبودند . با وجود همه تلاش ها نخست در بیستم مارس ۱۹۷۲ موفق شدند یک باله برسی زنده بدست دانشمندان برسانند که چند ساعت تمام رفتار جانور و مخصوصا حرکاتش را ضمن شنا توانستند مورد دقت قرار دهند . درباره نحوه تولید مثل لاتیمریا تا چندی پیش اطلاعی در دست نبود . اولین بار در سال ۱۹۷۵ توانستند ضمن تشریح یک لاتیمریا ماده به طول ۶۰/۱ متر ، که درون لوله تخم بر جانور نوزادان ۵ تا ۳۳ سانتی متری یافت شدند پی ببرند ، که ماهی زنده زا می باشد .

کشف سرنوشت ساز جهت حل مسئله مهم ایجاد انتساب تاریخی مهره داران چهار پای خشکی توسط فسیل شناسان و نه جانور شناسان انجام گرفت . در اولین ثلث قرن بیستم نزد فسیل شناسان این اعتقاد شکل گرفت که مهره داران خشکی از کروسوپتریژیرها منشا گرفته اند که خود به راسته ریپی دیستیر ها تعلق دارند ماهی باله برسی زنده لاتیمریا نیز به عنوان یک نمونه از راسته دیگری از کروسوپتریژیرها یعنی آکتی نیستر ها شناخته شد . در حالی که ریپی دیستیرها به عنوان ساکنین کاملا سازش یافته با آب شیرین از دوونین تا پرمین تحتانی زندگی می کرده اند ، با لاتیمر یا تا امروز باقی مانده اند .

نقطه اوج همه تازه های رده بندی جانوری در دهه های اخیر بدون تردید کشف یک شاخه جانوری جدید در اواسط قرن بیستم بود . یکی از اولین نمونه های این گروه جانوری را کاولری ضمن مسافرت علمی سیبوکا هلندی در مجمع الجزایر آرکیپل در مالی یافته بود .

ولی اهمیت جایگاه سیستماتیکی این گونه جانوری دریائی که توسط او به نام سیبوگلینوم وبری معرفی گردید بود ابتدا ناشناخته ماند سپس برای اولین بار در سال ۱۹۳۳ جانور شناس روسی اوشاکف گونه دومی به نام لاملیزابلا ساکسی را از دریای اوکوتسک معرفی نموده و در گروه پرموها ( پلی کت ها ) قرار داد . طی مطالعات بوری درباره این کشف محقق سوئدی یوهانسن در سال ۱۹۳۷ به این نتیجه رسید ، که این موجود البته بایستی به یک کلاس جانوری جدید متعلق باشد ، که او برای آن نام یوگونوفورا ( در یونانی به معنای ریش دار ) را انتخاب نمود .

در سال ۱۹۵۱ محقق روسی ایوانوف توانست نشان دهد ، که سیبوگینوم و لاملیزابلا به همان گروه خویشاندی متعلق هستند ، که او در سال سال ۱۹۵۵ به عنوان یک شاخه جانوری مستقل معرفی نمود .

اینکه به زودی بعد از ۱۹۵۰ تعدا زیادی گونه های پوگونوفور کشف و توصیف گردیدند . مخصوصا مدیون تحقیقات عمیق دریائی انستیتو اقیانوس شناسی آکادمی علوم شوروی در دریای اوکوتسک و برینگ هستیم . به منظور مطالعه دقیق ساختمان و رشد این جانوران قبل از هر کس آ . و ایوانوف (متولد ۱۹۰۶ ) خدمتی انجام داد ، که به همین منظور جایزه لنین را دریافت نمود . تعداد گونه های شناخته شده پوگونوفورها امروز به بیش از ۱۰۰ گونه افزایش یافته است .

تعداد گروه های جانوری تازه کشف شده زیاد است . در اینجا فقط توانستیم از معروف ترین کشفیات جدید جانور شناسی سخن به میان آورد . ولی تاریخچه کشف آنها نباید باعث این نتیجه گیری اشتباه گردد ، که کشف اشکالی جدید جانوری فقط با مسافرت های علمی پر هزینه نظیر آنچه برای تحقیق در اعماق دریا انجام می شوند ، امکان پذیر است .

حتی مطالعه دقیق تر محیط های زندگی که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته اند مانند منطقه اروپای مرکزی می تواند به کشفیات غیر منتظره ای منجر گردد . به این ترتیب گروه های تا آن زمان ناشناخته ای از خیار های دریائی ، کرم های پهن و خرچنگ ها کشف گردیدند ، که سیستم خالی بین ذرات ماسه های ساحلی را مسکون می سازند. در میان ساکنان کوچک و میکروسکوپی این سیستم ماسه ای همچنین کرم های ریز مخصوصی باطولی حدود ۳/۰ تا ۲ میلی متر وجود دارند ، که جایگاه سیستماتیکی آنها تا کنون موضوع بحث های گرمی بوده است . این جانوران بنام گناتوستومولید ها در سال ۱۹۵۶ به عنوان راسته ای مستقل معرفی شدند ، ولی بعدا به درجه یک کلاس ارتقا یافته و حتی به وسیله عده ای از جانور شناسان به عنوان یک شاخه جانوری مستقل معرفی گردیدند .

بحثی در مورد این مطلب نیست رده بندی زیست شناسی نقطه اوج خود را قرن گذشته دارا بوده است . با شکوفائی تحقیق تجربی در زیست شناسی ، توجه به مسائلی شکل شناسی رده بندی و تاکسونومیست نیز می تواند به سهم خویش گونه ها و جنس های تازه را جستجو نماید . معهذا مثال های ذکر شده از گروه های جانوری تازه کشف شده نشان می دهند ، که ما تا امروز هم گو ناگونی اشکال ظاهر شده در سلسله های دیگر گیاهی و جانوری را بطور کامل در نیافته ایم . به این ترتیب حتی جستجو برای یافتن تیپ های ساختمانی شناخته نشده موجودات زنده ، که کشف آنها احتمالا می تواند نظریاتی غیر قابل انتظار درباره ارتباطات مربوط به انتساب تاریخی موجودات زنده ارائه دهد ، به تصویر زیست شناسی نوین تعلق دارد .

 

 

 

منبع :

زیست شناسی نوین

تألیف هورست فولر


 دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *