گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

بازاریابی اینترنتی با رویکرد چهار اِس (۴S) - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

بازاریابی اینترنتی با رویکرد چهار اِس (۴S)
آذر 12, 1394
698 بازدید
گزارش نسخه جدید

بازاریابی اینترنتی با رویکرد چهار اِس (۴S)


بازاریابی اینترنتی با رویکرد چهار اِس (۴S)

چکیده

این مقاله مروری بر انتقاداتی است که در زمینه آمیزه بازاریابی ۴p صورت گرفته است. آمیزه‌ای که مهمترین ابزار معمول و رایج بازاریابی سنتی و موضوعات اصلی را به عنوان بنیان و پایه بازاریابی واقعی (فیزیکی وسنتی) در ۴ گروه (PRODUCT, PRICE, PLACE, PROMOTION) طبقه‌بندی می‌کند. در این مقاله توضیح داده می شود که بکارگیری ابزار مذکور (۴p) و تفکر بر مبنای پارادایم یادشده ، جهت فضای مجازی و بازاریابی الکترونیکی انتخاب نامناسبی است. دو محدودیت اصلی این آمیزه در محیطهای مجازی عبارتند از :
-۱ کمرنگ شدن جایگاه عناصر این آمیزه (هر یک از P ها ) در محیط اینترنت
-۲ فقدان عناصر راهبردی در مدل مذکور
هسته اصلی این مقاله، بر پایه این فرض بنیان شده است که موفقیت در زمینه تجارت الکترونیک منوط به یکپارچه‌سازی کامل فعالیتهای مجازی ( تحت وب ) با استراتژی های فیزیکی (سنتی) شرکت از جمله برنامه بازاریابی و سایر فرایندهای سازمانی است. عناصر آمیزه بازاریابی جدید ۴s، یک پایه و بنیاد خردمندانه و کارکردی (اجرایی) برای طراحی و اجرای بازاریابی در محیطهای مجازی ( الکترونیکی) ارائه می‌دهد.

مقدمه
قبل از پرداختن به مطلب اصلی مقاله، لازم است آمیزه بازاریابی سنتی که به ۴p معروف است مطرح و تحلیل شود. چرا که نقد این آمیزه بدون شناخت آن کاری غیرعلمی است. سالها پیش ، پرفسور نیل بوردن از دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد، گروهی از فعالیتهای هر شرکت را شناسایی کرد که بر خریدار فراورده‌ها تأثیر‌گذار هستند. بوردن می گوید که این عوامل «آمیزه بازاریابی» را می سازند. شرکتها باید در ترکیب مناسب عاملهای موثر در بازاریابی مفهوم صرفه جویی در هزینه‌ها و سودآوری بیشینه را در نظر داشته باشند. آمیزه بازاریابی همچون جعبه ای است که ما ابزار کار را در آن جا می دهیم و پیدا کردن آنها را آسان تر می کنیم. حال با این رویکرد عاملهای چهارگانه آمیزه بازاریابی ۴p را گسترده‌تر بررسی می کنیم.

فرآورده
بنیان هر کسب و کار بر عرضه محصول به جامعه است . هدف سازمانها تولید فرآورده‌هایی است که از یک یا چند جهت برتر و بهتر از دیگران باشد تا مشتریان بدانها روی خوش نشان دهند و آماده پرداخت بهای خوب برای هر فرآورده شوند . به بیان ساده می توان گفت که کالا فرآورده‌ای است منتظر دگرگونی و تغییر .

قیمت
قیمت با دیگر عاملهای آمیزه بازاریابی یک تفاوت عمده دارد ، این یکی «درآمدزا» ولی دیگران «هزینه بر» هستند . بنابراین ، شرکتها تا جایی که امتیازهای رقابتی آنان اجازه دهد ، قیمتها را بالا می گیرند . از سوی دیگر ، باید تاثیر قیمت بر حجم تولید را هم در نظر داشت . شرکتها در پی سطح درآمدی ( حجم تولید ضربدر قیمت واحد‌) هستند که پس از کسر هزینه‌ها از آن ، بالاترین سود ممکن را در برداشته باشد .

توزیع
هر فروشنده ای باید درباره چگونگی رساندن کالاهایش به بازار هدف تصمیم بگیرد . اکنون «خرید از خانه» به صورتهای ششگانه زیر، شدنی است :
_ از راه کاتالوگ هایی که به خانه ها فرستاده می‌شود .
_ سفارش مستقیم پستی و دریافت در خانه‌.
_ خرید به کمک برنامه های تلویزیونی .
_ پیشنهادهای فروش در روزنامه ها ، مجله ها ، رادیو و تلویزیون .
_ بازاریابی تلفنی و تماس با خانه ها .
_ سفارش از راه اینترنت .

ترویج
عامل چهارم در آمیزه بازاریابی- ترویج- همه ابزار ارتباطی را در بر می گیرد که می‌توانند پیامی را به مخاطبان هدف برسانند .
تبلیغات : تبلیغات نیرومندترین ابزار آگاهی بخش در شناساندن یک شرکت ، کالا ، خدمت ، یا اندیشه و دیدگاه است. چنانچه آگهیها سازنده و گیرا باشند ، می توانند یک «تصور» در مخاطب بوجود بیاورند – حتی او را تا اندازه ای به موضوع علاقمند کنند– یا دست کم به پذیرش و شناخت فرآورده و نام بازرگانی آن وادارند .ولی آگهی‌ها همواره سازنده و گیرا نیستند . در کل ، تبلیغات هنگامی بخوبی کارساز است که محدود به بازار هدف شود . تبلیغات را به جای هزینه ، میتوان سرمایه گذاری به حساب آورد، هر چند بازده و بازگشت سرمایه گذاری در زمینه تبلیغات چندان روشن نیست . با رویکرد به حساسیت و پر هزینه بودن کار تبلیغ ، شاید ضروری باشد که هر از گاهی ترکیب محورهای پنجگا نه (MISSION, MESSAGE, MEDIA, MONEY, MEASURE, 5M) آن دگرگون شود .
پیشبرد فروش: سهم مهمی از بودجه پیشبرد فروش را به صورت «پیشبرد بازرگانی» برای فروشگاههای بزرگ و دیگر خرده فروشان در قالب اعتبار ، تخفیف ویژه و پاداش هزینه می کنند . در دوره های اجرای «پیشبرد بازرگانی» خرده فروشان حجم بیشتری از کالاهای مورد نیاز خود را خریداری می کنند و خریدشان در دیگر دوره‌ها کاهش می یابد . این امر روی برنامه تولید و نگهداری موجودی کارخانه هم اثر می گذارد.

چشم‌انداز تجارت در حال تحول الکترونیک
برای ۲۱۰ شرکت اینترنتی که در سال ۲۰۰۰ تعطیل شدند و یک دات کامی که هر روز از شروع سال ۲۰۰۱ از گردونه تجارت خارج می‌شود و اخبار مربوط به افزایش سالانه تعداد کاربران چیزی متناقض با تجربه ای است که آنها لمس کرده‌اند. پس از گذشت سالهای طلایی رشد اینترنت، بسیاری از شرکتهای اولیه اینترنتی تنها به فکر و تکاپوی بقا در شبکه هستند، در این راستا اقدام به کوچک‌سازی ساختار (اندازه)، افزایش کارایی و کاهش هزینه‌ها می کنند.
«کریستنسن»، یکی از تحلیلگران اینترنتی مدعی است که علت اصلی شکست در زمینه تجارت الکترونیک، فقدان آگاهی تعداد زیادی از دست‌اندر‌کاران اینترنت (شرکتها، بازاریابان و. . . )نسبت به مفاهیم «رقابت» و شکست تعدادی از شرکتها به‌دلیل بکار نگرفتن فناوری جدید در مجرای صحیح است. فقدان راهبرد و اهداف شفاف، محصول محوری از مد افتاده ( از رده خارج)، درک نکردن خواسته‌های مشتری و رقابت نا‌پذیری تجاری از سایر علتهای شکست گاه و بیگاه صنایع دات کام است .
نکته مهم دیگری که کمتر به چشم می‌آید و اغلب مورد غفلت واقع می شود، ضعف الگوی فکری بازاریابی سنتی است که تحت عنوان آمیزه بازاریابی(۴p) شناخته می شود، یعنی پذیرش آمیزه‌ای که توسط «بردن» عرضه شد و با عنوان ۴p (محصول، قیمت، مکان و پیشبرد فروش) به وسیله «مک‌کارتی» همه گیر شد. «گرانروس» استدلال می‌کند که ۴p بصورت قاطعانه مورد پذیرش بازاریابان است و می گوید: «بازاریابی در عمل، در یک مقیاس وسیع، از این ابزار استفاده می‌کند». گلداسمیت ضمن موافقت با این نظر می گوید: «مفهوم مشهور۴p در طول زمان، قلب مدیریت بازاریابی معاصر است».

نقص آمیزه بازاریابی ۴p – به عنوان ستون (پایه) اصلی مدیریت بازاریابی سنتی – مکرراً هدف انتقادات شدید قرار می‌گیرد. با وجودی که ، در حقیقت هیچ کتاب بازاریابی یافت نمی‌شود که به ۴p اشاره نکرده باشد، اما بیش از ۷۵ درصد دانشگاهیان از ۴p بعنوان یک ابزار بازاریابی ناراضی هستند. محققانی که در پی شناسایی نقصهای بازاریابی در فضای دیجیتال هستند نیز ۴p را مورد انتقاد قرار میدهند و بعضی از این انتقادات تا آنجا پیش می‌رود که ۴p را مردود دانسته و در پی جایگزینی آمیزه دیگری هستند .
«بنت» پیشنهاد می‌کند بدلیل اینکه ۴p برروی متغیرهای داخلی تمرکز می یابد، بنابراین برای بازاریابی، پایه مناسبی نیست. او ۵V (,VIRTUE, VOLUME, VARIETY, VIABILITY, VALUE ارزش، قابلیت جانشینی، تنوع، حجم و مزیت) را به عنوان معیار رفتار مشتری (آمیزه بازاریابی) پیشنهاد می‌کند. در حالیکه «لاتربرن» آن‌را بسیار محصول محور دانسته و استدلال می‌کند که مشتری باید محور همه برنامه‌ریزیهای بازاریابی باشد. از دیدگاه روابط بازاریابی، گرانروس کسی است که دلایل متعددی را برای رد استفاده از ۴p بعنوان یک ابزار طرح‌ریزی بازاریابی ذکر می‌کند‌. او استدلال می‌کند که ۴p مانند یک پوستین وارونه مدیریت، نه‌تنها فعالیتهای بازاریابی را قربانی می‌کند بلکه همچنین مشتری را نیز تباه می‌سازد.
«اهما» وجود ۴p در مدیریت استراتژیک را بعلت نبود هیچ عنصر استراتژی دیگری رد می‌کند. او پیشنهاد می‌کند تا ۳C (,CORPORATION, COMPETITORS, COSTUMERمشتریان ، رقبا ، شرکت ) استراتژی بازاریابی را شکل دهند. به اعتقاد اهما مدیریت فرآیند بازاریابی به صورت شکل ۱ می‌باشد.

نیاز به یک ساختار مفهومی ذهنی جدید برای تجارت الکترونیک
تفاوت بین بازاریابی واقعی و مجازی، نیاز به یک بازنگری در اصول فعلی بازاریابی را طلب می‌کند. بر اساس گفته‌ «هافمن» «ونواک» بازاریابان باید به ایفای نقش فعال در شرایط پارادایم پویای فعلی توجه خاص داشته باشند تا بتوانند تجارت در شرایط پدیداری جامعه الکترونیک که تحت لوای «وب» شکل گرفته را تسهیل کنند. این کار بهتر از تلاش در جهت بکارگیری و حفظ ساختار مکانیکی موجود است. بعضی نظرات در مورد آمیزه بازاریابی بعنوان اساس مدیریت بازاریابی واقعی (فیزیکال)، پتانسیل ۴p را برای بازاریابی مجازی مورد سوال قرار می‌دهند.

۴p ناتوان در تجارت الکترونیک
بعضی تغییرات در محیط مجازی موجب تغییر زیاد الگوی رفتاری جدید، یعنی فراگیری فردگرایی، آگاهی بیشتر و تمرکز بر مصرف‌کنندگان پرخریدتر (مشتریانی که در یک بار خرید پول بیشتری می پردازند ) ، شده است. همچنین کنترل و تاکید فوق العاده‌ای بر رضایت مشتری از طریق فرآیندهای بازاریابی و ارزش دادن به کالاها یا خدماتی که می‌توانند بدون درنگ با نیازهای مشتری هماهنگ شود، وجود دارد. تجزیه و تحلیل همه نقدهایی که در مورد نقش آمیزه بازاریابی بعنوان پارادایم بازاریابی در جهان واقعی صورت می‌گیرد، رأی به رد (عدم تأیید) بکارگیری ۴p در محیط مجازی می‌دهد. یکی از ضعفهای مشاهده شده، این واقعیت است که مدل ۴p هیچ عنصر دو سویه یا تعاملی (تاثیرگذار و تاثیرپذیر ) ندارد. در حالیکه تعامل دو جانبه اساس بازاریابی اینترنتی است.
برخلاف دنیای واقعی، در محیط فروش مجازی، ۴ عنصر آمیزه از یکدیگر مجزا نیستند. اینها به شدت به‌یکدیگر وابسته‌اند و p ها در محیط دیجیتال بدین صورت شناخته می شوند:
محصول : وب سایت، اولین محصول اینترنتی و نشان تجاری سازمان اینترنتی است. مشتری باید آگاه، مجذوب و مجاب شده باشد تا سایت یا محصول را قبل از اینکه به جزییات پیشنهادات شرکت ( نحوه خرید و … ) توجه کند، جستجو کند.
قیمت : اکثر سایتهای تجاری، مطابق با لیست قیمتهایی که برای مجموعه محصولات واقعی (غیر web) شرکت تنظیم شده‌اند، کار می‌کنند. اتصال به وب سایت نیز برای مشتری هزینه‌های جداگانه‌ای دارد مانند هزینه اتصال به اینترنت ، هزینه مبادله ، زمان و . . . . با این وجود معمولاً این هزینه‌ها در بیشتر مواقع کمتر از هزینه انجام این فعالیتها بصورت واقعی (غیر web) هستند.
پیشبرد فروش : وب سایت یک رسانه پیشبرد فروش به معنای واقعی مفهوم پیشبرد است. تأثیر روانی، انگیزشی و ارتباطی وب سایت یک بخش مهم از تجربه وب است که عامل اصلی جذب و حفظ مشتریان اینترنتی است.
مکان : برای اکثر موارد تجارت الکترونیک که شامل هر گونه‌ای از دادوستد الکترونیکی باشد، وب سایت یک پیشخوان فروش است که فعالیتهای تجاری یا غیر تجاری در آن رخ می‌دهد. علاوه براین در مورد محصولاتی که در فرمت دیجیتال توزیع می‌شود (مانند موسیقی، اطلاعات، نرم‌افزار و خدمات online)، وب نقش یک توزیع‌کننده واقعی را نیز با توزیع online محصول انجام می‌دهد.
تجزیه و تحلیلهای بالا ، خاطرنشان می‌سازد که بکارگیری ۴p به تنهایی در محیط وب، یک استراتژی قوی نیست، آنهم در شرایطی که تعداد زیادی از مشتریان خرید می‌کنند و تعدادی مستقیماً به وب مراجعه می‌کنند. برای کاربران اینترنت، این تجربه شامل عناصر دیگری مانند قابلیت یافتن سایت، سهولت هدایت، جواب دادن به نامه های الکترونیک و راحتی استفاده از روشهای اجرایی خرید و پرداخت است و اینها معیاری برای بازگشت یا عدم بازگشت مجدد مشتری به سایت است.
گرچه یکی از راههای تعیین استراتژی برای یک سازمان اینترنتی ، استفاده از الگوها و راهکارهای رایج مدیریت استراتژیک سنتی است، اما دو اشکال عمده در راه استفاده از این الگوها وجود دارد‌:
_ فرآیند استراتژیک سنتی ذاتاً زمان‌بر است و زمان در وب معمولاً بسیار کم است.
_ تغییرات ذاتی سریع و همیشگی اینترنت می‌تواند به سرعت، یک استراتژی ایجاد شده را مهجور و ناکارآمد سازد.
به عبارت دیگر فرآیند مدیریت استراتژیک به صورت عادی، بسیار زمان‌بر و غیرقابل انعطاف است و برای محیط پویا و غیرقابل پیش‌بینی اینترنتی ناکارا است. معایب رویکرد کلاسیک استراتژیک می‌تواند موجب تنفر بسیاری از dot.com ها از برنامه‌ریزی راهبردی شود.

مدل آمیزه بازاریابی تحت وب
مدل آمیزه بازاریابی تحت وب (WMM) یک پایه اجرایی کاربردی برای برنامه‌ریزی بازاریابی و برنامه‌ریزی استراتژیک بخصوص برای بخش B2C است. این مدل در ابتدا برای شرکتهای سنتی (فیزیکی) که قصد حضور در اینترنت را دارند ، طراحی شده بود . این مدل همچنین برای شرکتهایی که بطور کامل اینترنتی هستند و یا شرکتهایی که در کنار ساختار اینترنتی حضور فیزیکی نیز دارند ، مفید است‌‌‌. (WMM) فرایند برنامه ریزی بازاریابی را در سطوح مختلفی بصورت یکپارچه دنبال می کند :
_ استراتژیک
_ اجرایی
_ سازمانی

تشخیص مشتریان بالقوه و پاسخگویی به نیازهای آنان ، مفاهیم مورد اشاره فوق‌، قدمهای متوالی متدولوژی برنامه‌ریزی بازاریابی را توصیف می کند و آنها را در ۴ گروه ، طبقه بندی می کند . هر گروه با کلمه ای که با حرف S آغاز میشود ، نامگذاری شده است : دامنه ، سایت ، هم افزایی و سیستم .
محتوای هر گروه از S ها بر پایه گام قبلی است به عبارتی هر S پیش نیاز گام بعدی است ، اما لحاظ کردن بازخورد فعالیتها (برگشت به عقب ) در خلال برنامه‌ریزی برای تنظیم دقیق هر گام ضروری است .
آمیزه بازاریابی تحت وب ، همانطور که ذکر شد ، ۴ سطح اصلی استراتژیک ، اجرایی ، سازمانی و فنی را معین می‌کند‌: دامنه به عنوان یک عامل (موضوع) استراتژیک، «سایت» به عنوان یک موضوع اجرایی ، «هم افزایی» به عنوان یک یکپارچه ساز فعالیتهای الکترونیک و غیر الکترونیک و «سیستم» به عنوان یک موضوع اجرایی مطرح هستند .
الف – دامنه (Scope)
محتوای این S ، عناصر اولیه این استراتژیک و طرح کلی تصمیماتی است که باید در ۴ حوزه گرفته شود :
۱ – اهداف اجرایی و استراتژیک دادوستدهای اینترنتی
۲ – تشریح بازار شامل اندازه گیری پتانسیل بازار و تشخیص و طبقه بندی توان رقبا ، بازدید کنندگان و مشتریان .
۳ – میزان آمادگی سازمان برای پذیرش تجارت الکترونیک .
۴ – نقش راهبردی تجارت الکترونیک برای سازمان .

ب – سایت
وب سایت مانند پیشخوان مغازه‌ها واسطه ارتباط شرکت و مشتری است . وب سایت اولین محل حضور مشتری در فضای الکترونیک و به همین دلیل مهمترین عنصر ارتباطی تجارت الکترونیک موفق است . همانطور که پیشتر مشخص شد ، وب سایت محل نمایش مجازی محصول ، یک ابزار پیشبرد فروش و یک نقطه برای توزیع و فروش محصول و پخش کاتالوگ نیز است . بنابراین وب سایت ، صحنه عملکرد ارتباط با مشتری ، تعامل و معامله با مشتریان تحت وب است . رسالت اصلی وب سایت، جذب کاربران اینترنت به خود ، ارتباط با بازارهای هدف و همچنین نماینده نام تجاری سازمان الکترونیک است . بعضی از اهداف رایج و کارکردهای معمول وب سایت‌ها عبارتست از:
_ اطلاع رسانی در مورد خدمات و محصولات و پیشبرد فروش (ترویج) .
_ قرار دادن اطلاعات در اختیار مشتریان و صاحبان سهام .
_ ارائه خدمات و فعالیتهای پشتیبان برای افزایش وفاداری مشتریان و ترغیب آنان به بازگشت‌.
_ ارائه مشاوره فروش و بانکهای اطلاعات مشتریان
_ اجازه برقراری ارتباط متقابل و تعامل بین مشتریان و شرکت
_ انجام فروش مستقیم و انجام پرداختهای Online ( سایتهای معاملاتی )

ج – هم افزایی
هم افزایی مورد اشاره در این قسمت ، ممکن است بین سازمان حقیقی و سازمان مجازی و همین طور بین سازمان مجازی و طرفهای سوم (مانند موتورهای جستجو و…) ایجاد شود .
تعریف بالا خاطرنشان می‌سازد که تجزیه و تحلیلهایی که در ادامه می‌آید، برای هر دو نوع سازمان غیر مجازی و واقعی مؤثر است. هم برای شرکتهای قدیمی که روی به تجارت الکترونیک می‌آورند و هم برای شرکتهای اینترنتی که قصد تجربه نوعی از تجارتهای واقعی (فیزیکی) را دارند.
عوامل هم‌افزایی شامل طیف گسترده‌ای از موضوعات هستند که به سه گروه تقسیم می‌شوند :
اداره جلویی، اداره پشتی(پشتیبان) ، گروه سوم ( اشخاص ثالث)

-۱ اداره جلویی یا پیشخوان اداره
صنایع تحت وب، معمولاً به سایت بعنوان پیشخوان اداره می نگرند. اما در مدل آمیزه بازاریابی تحت وب، اداره جلویی به استراتژیهای توزیع و ارتباطی شرکت سنتی اطلاق می‌شود. عناصر اداره جلویی، برروی نیاز به آزمایش و شناسایی راههایی که منجر به یکپارچه‌سازی کامل بین فعالیتهای وب با طرح ارتباطی شرکت ، و کانالهای فعلی سنتی شرکت می شود، تأکید ویژه دارد.
هدف اصلی هم‌افزایی بین روشهای سنتی و مجازی خلق موقعیت برنده- برنده برای سازمان است.

-۲ اداره پشتیبان
هم‌افزایی اداره پشتیبان شامل دامنه‌های گوناگونی است که عبارتند از:
_ یکپارچگی فعالیتهای فیزیکی تجارت الکترونیک (خدمات مشتری، فرایند سفارش، انجام تعهدات و…) با فرآیندهای موجود سازمانی.
_ یکپارچگی سازی با سایر فعالیتها
_ یکپارچه‌سازی بین فعالیتهای الکترونیکی با جریان ارزش شرکت.
آماده‌سازی زیر ساختمانهای موجود برای استفاده در فعالیتهای الکترونیک ، گزینه عاقلانه‌تری از ایجاد زیر ساختهای جدید، مختص فعالیتهای مجازی است . اگر تغییرات در زیرساختهای موجود، الزامی باشد، تغییر باید در راستای تأمین کیفیت بالاتر عملیات وب باشد. در اینصورت این تغییر هم برای سازمان الکترونیک و هم برای سازمان سنتی سودمند است.

-۳ طرفهای سوم (اشخاص ثالث)
علاوه بر هم افزاییهای مذکور در بالا‌، بعنوان هم‌افزایی اداره جلویی و پشتی ، موفقیت در بازار مجازی اغلب نیازمند به همکاری و همیاری شرکای اینترنتی برون سازمانی است. برخی شرکای پیشنهادی برای هم‌افزایی بعنوان طرفهای سوم عبارتند از:
_ موتورهای جستجو و طبقه‌بندی‌کنندگان وب
_ شبکه‌های وابسته
_ تبلیغات online.

د- سیستم
این عامل(S چهارم و آخرین گام مدل آمیزه بازاریابی) به مباحث فنآوری اشاره دارد . آنهم به همان میزان که خدمات‌رسانی سایت توسط مدیران تجارت الکترونیک مورد تأکید است. لازم به توضیح است که در روزهای آغازین فراگیری وب ، به نقش تکنولوژی بیش از حد معمول پرداخته می‌شد و تکنولوژی بعنوان اصلی‌ترین نیروی هدایتگر رشد اینترنت و تجارت الکترونیکی مطرح می‌شد. این واقعیت اغلب به بهای صدمه زدن به برنامه‌ریزی استراتژیک و اهداف تجاری می‌انجامید. امروزه نیز افراط در استفاده از تکنولوژی منجر به آشفتگی تصمیمات ، نارضایتی مشتریان ، هزینه‌های بیش از حد و حتی ایجاد اختلال در فرایند تجارت الکترونیک می‌شود . علی رغم این واقعیت که فناوری اطلاعات و ارتباطات باید تاکید کرد که پشتوانه اصلی عملکرد تجارت الکترونیک است، نقش تکنولوژی باید در حد پس زمینه شود و تکنولوژی نقطه آغاز برنامه‌ریزی استراتژیک بازاریابی نیست.
فرایند آمیزه بازار یابی ۴S به صورت گام به گام در شکل۲ نشان داده شده است.

-۶ نتیجه گیری
این مقاله مروری است بر انتقاداتی که بر آمیزه بازاریابی ۴p وارد است. ۴p بعنوان پارادایم اصلی بازاریابی سنتی پذیرفته شده است. در این مقاله سعی شده است تا سهم ۴p در فضای الکترونیک سنجیده شود. بعضی انتقاداتی که به ۴p بعنوان وسیله مدیریت بازاریابی سنتی وارد است در فضای الکترونیک نیز مطرح است. ۲ عامل اصلی که اثربخشی ۴p را در فضای اینترنت زیر سوال می برند عبارتند از:
– بسیاری از کارکردهای ۴p در محیط الکترونیک فاقد شاخصه‌های اصلی لازم برای فرآیند بازاریابی مجازی است. همچنین اثر بخشی ۴p در فضای الکترونیک آنهم در فرآیند تصمیم گیری مشتریان بسیار محدود است.
– ۴p شامل پارامترهای عملیاتی است. استفاده از ۴p در فعالیتهای الکترونیک موجب نادیده گرفتن عناصر پویای استراتژیک می شود. عناصر استراتژیک بازاریابی الکترونیک در فضای پویای اینترنت اهمیتی بسیار بیشتر از شاخصهای عملیاتی دارد.
بعنوان جایگزین۴p، آمیزه های مختلفی مانند ۴C-4V , 4S مطرح است. در ادامه سعی شده است که آمیزه ۴S مورد کنکاش بیشتری قرار گیرد.۴S به بازاریابان اینترنتی اجازه می دهد تا جنبه‌های استراتژیک و عملیاتی را در یک مسیر یکپارچه و اثربخش در نظر بگیرند. ۴S اهمیت فوق العاده ای به رویکرد جدید اینترنتی می دهد و از طریق یکپارچه سازی فعالیتهای مجازی با استراتژی های جاری شرکت و فرآیندهای عملیاتی می‌کوشد تا فضای جدید را تامین کند. هدف آن استفاده از پتانسیل فعلی شرکت (سنتی) برای دستیابی به بازار عظیم اینترنتی است. استفاده از آمیزه بازاریابی ۴S نتایج زیر را به همراه دارد :
– ۴S عناصر اصلی یک حضور اینترنتی را با یک روش ساده و عملی ذکر می کند. ۴S همچنین زمینه ای برای ترسیم برنامه استراتژیک بازاریابی شرکت آنهم در فضای پویای اینترنت فراهم می آورد.
– طراحی وب با در نظر گرفتن ملاحظات استراتژیک و عملیاتی از مهمترین مشخصه‌های ۴S است که موجب می شود، تا طراحان وب از جنبه‌های استراتژیک غافل نشوند.
– ۴s موجب می شود، تا استراتژی در سایه تکنولوژی قرار نگیرد. توجه بیش از حد به تکنولوژی موجب از دست رفتن مزیتهای رقابتی و همچنین فعالیتهای جاری سازمان می شود.
– ۴S از عملیات جاری سازمان غافل نمی شود و سعی می‌کند آنها را در راستای عملیات الکترونیک به خدمت گیرد. هم افزایی بین فعالیتهای سنتی و مجازی سازمان از مهمترین بخشهای ۴S است.
در پایان خاطرنشان می شود که رها کردن ۴p به علت فقدان کارکرد اثربخش و کارا، یک الزام است. در این مقاله ۴S بعنوان یک جایگزین ۴p مورد مطالعه واقع شد. در یک نگاه کلی، تفاوت ۴p , 4S بخوبی قابل تشخیص است و ضعف ۴p کاملا آشکار می گردد.

نویسندگان:
رضا برادران کاظم زاده: استادیار دانشکده فنی مهندسی دانشگاه تربیت مدرس
_ _ فاطمه شکرریز اردلانی: کارشناس ارشد مهندسی صنایع دانشگاه تربیت مدرس

گرافیک در طراحی سایت

برخلاف درک رایج از گرافیک، این هنر جزو هنرهای اصیل و نه صرفا مدرن است. رویکرد گرافیکی به تصاویر از سفالینه‌های شوش و سیلک تا نگارگری کتاب‌های خطی در فرهنگ ما جایگاه ویژه‌ای داشته است. طراحی نماد، تصویرسازی، صفحه آرایی و خطاطی (تایپوگرافی) هم در آثار هزاران سال پیش دیده می‌شود و هم در مدرن‌ترین آثار امروزی.
آنچه باعث شده این رویکرد طراحی همچنان زنده بماند، انعطاف پذیری آن نسبت به تغییرات و پیشرفت‌های جوامع است. مثلا با اختراع چاپ، هنر نگارگری جایگاه خود را به صفحه آرایی و تصویرسازی داده است و حالا امروز، پدیده اینترنت اتفاقی به همان اهمیت اختراع خط یا چاپ است و در این عرصه نیز گرافیک حرف آخر را می‌زند.
با پیشرفت جوامع، استفاده عوام مردم از اینترنت روز به روز افزایش یافته است و اکنون به یکی از قدرتمندترین و پرمخاطب‌ترین رسانه‌ها تبدیل شده است و برگ برنده این رسانه در این نکته است که بخش اعظمی از مخاطبان، خود نیز تولیدکننده محتوا هستند. به طوری که روزانه بیش از هفت میلیون صفحه به اینترنت اضافه می‌شود.
اگر به یاد آوریم که نحوه نمایش محتوا در وب غالبا به صورت متن و تصویر است، جایگاه و حوزه تاثیر گرافیک را در این عرصه می‌توانیم درک کنیم. مسلما نمی‌توانیم انکار کنیم که این گرافیک است که نهایتا میزان تاثیر و جذب مخاطب را تعیین می‌کند.
البته گرافیک فقط نقش تزئینی و جانبی در این زمینه ندارد. گرافیک صفحات وب در مرحله اول باید سهولت دسترسی و نظم‌دهی به محتوا را تضمین کند و بعد به جنبه‌های تزئینی بپردازد. نوع و سایز فونت‌ها، رنگ‌ها، نحوه چینش محتوا و طراحی علائم باید با در نظر گرفتن محدودیت‌های برنامه نویسی و در راستای هدف اصلی وبسایت قرار بگیرند.
اما از آنجایی که طراحی وب نیاز به دانستن زبان‌های برنامه نویسی دارد، کمتر اتفاق می‌افتد که یک گرافیست این کار را انجام دهد. گرافیست‌ها اغلب از دیزاین به شیوه کدنویسی رویگردانند و در مقابل مهندسان کامپیوتر و برنامه نویسان وب، بدون توجه به اهمیت موضوع، خود طراحی صفحات را به عهده می‌گیرند. از آنجایی که حوزه کاری و دغدغه مهندسان شیوه‌های برنامه نویسی و استفاده از پایگاه‌های داده است، اکثر وبسایت‌های طراحی شده از لحاظ سیستم برنامه نویسی در سطح قابل قبول، اما از نظر استانداردسازی نحوه نمایش محتوا و طراحی گرافیک در حد بسیار ضعیفی قرار دارند. از طرفی، سایت‌های طراحی شده توسط گرافیست‌ها (هر چند محدود) عاری از نکات کلیدی و کاربردی در حوزه برنامه نویسی هستند و غالبا حجم زیادی برای دانلود می‌گیرند.
برای مثال در چند سال اخیر و با گسترش روزافزون وبسایت‌های دولتی، شاهد سطح گرافیکی بسیار پایینی در اکثر اینگونه وبسایتها هستیم. این به خاطر آن است که مسئولان معمولا طراحی و راه اندازی وبسایت را به مهندسان متخصص حوزه برنامه نویسی وب می‌سپارند و از اهمیت گرافیک سایت و طراحی وب غافل می‌مانند. به طوری که بسیاری از کاربران اینترنت هنگام مراجعه به اینگونه وبسایتها دچار نوعی تشویش بصری می شوند.
راه اندازی سایت به طور کلی به دو حوزه کاملا متفاوت تقسیم می‌شود: طراحی استاتیک و برنامه نویسی داینامیک. طراحی استاتیک شامل طراحی گرافیک سایت، لی‌آوت، تعیین رنگها، فونتها و یونیفرم تمام صفحات می‌باشد که تماما باید تحت زبان برنامه نویسی HTML و CSS اجرا شود. معمولا پیش طرح سایت در نرم فزاری مثل فتوشاپ به طور کامل طراحی، و بعد تحت کدهای استاتیک و با استفاده از تصاویر و انیمیشنهای فلش اجرا می شود. حوزه دوم مربوط به برنامه نویسی داینامیک سایت می‌شود. می‌توان گفت برنامه نویسی داینامیک، مربوط به پشت صحنه سایت می‌شود و مربوط به دریافت یا ارسال اطلاعات از پایگاه های داده می باشد. به عنوان مثال سیستم های مدیریت محتوا (CMS) سیستمهای داینامیکی هستند که کاربر می تواند با استفاده از آنها به راحتی وبسایت خود را به روز کند.
در طراحی حرفه‌ای یک وبسایت، باید طراحی استاتیک سایت به عهده گرافیستی قرار بگیرد که به کدهای استاتیک و محدویت‌های آنها کاملا مسلط باشد و نیز به استانداردهای رایج در طراحی وب و شیوه ها و سبک‌های نوین آشنایی داشته باشد. در مرحله بعد، یک برنامه نویس داینامیک می‌تواند محتوای سایت را از پایگاه‌های داده به قالب استاتیک سایت انتقال دهد.

مقاله ای از حامد بیدی منتشر شده در: رسم

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی به استفاده از اینترنت جهت انجام تبلیغات، فروش کالا و خدمات اطلاق می گردد. این بازاریابی نوعاً بر اصل “پرداخت به ازای هر کلیک” استوار است و شامل آگهی های تبلیغاتی موجود در سایت ها، ایمیل هایی که برای معرفی محصولات ارسال میشود، آگهی های متحرک و جذاب گرافیکی، تبلیغ در موتورهای جستجو، تبلیغات در وبلاگهای مختلف و مقالات تبلیغاتی می باشد.

تعریف
بازاریابی اینترنتی بخشی از تجارت الکترونیک است که مدیریت اطلاعات، روابط عمومی، خدمات مشتریان و بخش فروش را در بر دارد. به طور کلی تجارت الکترونیک و بازاریابی اینترنتی از زمانی که دسترسی به اینترنت به صورت گسترده برای عموم مردم فراهم شد، رواج یافته است.

در حال حاضر بیش از یک سوم مصرف کنندگان خانگی در آمریکا و بسیاری از نقاط اروپا که به شبکه اینترنت دسترسی دارند، خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند. این روش برای شرکت هایی که مایلند فعالیت های از راه دور خود را گسترش دهند و اصطلاحا آنرا به تجارت آنلاین تبدیل نمایند نیز ثمربخش است.

تاریخچه
آغاز بازاریابی اینترنتی به اوایل دهه ۹۰ برمی گردد، در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارائه می دادند، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه تکامل تجارت آنلاین و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.

مدل های تجاری و اشکال مختلف آن
بازاریابی اینترنتی به چندین مدل مختلف وجود دارد و مدل های اصلی آن عبارتند از : business-to-business که اصطلاحا B۲B نام گرفته و business-to-consumer که B۲C نامیده می شود. در مدل B۲B دو شرکت مختلف با یکدیگر به تجارت می پردازند، در حالیکه مدل B۲C مستقیما با مصرف کننده در ارتباط است.

بازاریابی اینترنتی با مدل B۲C آغاز شد و به تدریج مدل B۲B نیز که پیچیده تر از مدل اول بود پدیدار گشت. مدل سومی نیز وجود دارد که چندان رایج نیست و peer-to-peer یا اصطلاحا P۲P نامیده می شود، در این مدل افراد اجناس مختلف را بین خود به اشتراک و معاوضه می گذارند . سایت Kazaa یک نمونه از P۲P است که بر مبنای به اشتراک گذاردن انواع فایل ها از جمله فایل های موسیقی، فیلم، متن و غیره توسط کاربران، راه اندازی شده است.

بازاریابی اینترنتی اشکال مختلفی دارد، یکی از آنها مشخص کردن محدوده قیمت است، مانند سایت priceline.com. در این حالت، مشتریان محدوده قیمت و بودجه ای را که می خواهند صرف کنند، مشخص می کنند و سپس از میان اجناس موجود در آن محدوده، کالایشان را انتخاب می کنند. شکل دیگر، جستجو به منظور یافتن ارزانترین قیمت است، مانند سایت Hotwire.com.

در این سایت کاربران به دنبال کمترین قیمت برای کالای مورد نظر خود هستند. آخرین روش “حراج آنلاین” است، مانند سایت Ebay.com، که خریداران بر روی اجناس موجود قیمت های پیشنهادی خود را می گذارند و در واقع نوعی مزایده آنلاین است.

مزایا
از مزایای بازاریابی اینترنتی می توان به در دسترس بودن اطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالای مورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به آن کالا دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه فروش آنلاین برای مالکین شرکت ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری، مقرون به صرفه تر نیز می باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی اینترنتی می توان بازار محدود و محلی را به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.

محدودیت ها
محدودیت های بازاریابی اینترنتی هم برای مشتریان و هم برای فروشندگان مشکلاتی بوجود می آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می تواند مسبب مشکلات بسیاری شود، اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد، کاربران برای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهند داشت.

بازاریابی اینترنتی به خریداران امکان لمس، بو کردن، چشیدن و به طور کلی دیدن کالا از نزدیک را قبل از خرید، نمی دهد. برخی از فروشندگان عرصه تجارت الکترونیک، برای هر چه کم رنگ تر جلوه دادن این قبیل مشکلات و جلب اطمینان مشتریان، سیاست های مختلفی را به کار می گیرند و تحت شرایطی امکان بازپس فرستادن کالا را در اختیار خریداران آنلاین قرار می دهند.

اقدامات امنیتی
برای خریداران و فروشندگانی که از تجارت آنلاین استفاده می کنند، نگرانی های امنیتی مسئله بسیار مهمی است. بسیاری از مصرف کنندگان از آنجائیکه به امنیت اطلاعات شخصی خود در این سایت ها اطمینان ندارند، در مورد خرید اینترنتی دچار تردید می شوند. اخیرا برخی از شرکت هایی که خدمات فروش آنلاین ارائه می دهند، از دادن هرگونه اطلاعات در مورد خریداران به شدت اجتناب می ورزند.

حتی شرکت هایی وجود دارند که در وب سایت خود به امنیت اطلاعات شخصی خریداران اشاره نموده و آن را صد در صد تضمین می کنند. در پاره ای موارد نیز این امکان در اختیار کاربر قرار داده می شود که پس از اینکه خریدش به پایان رسید، اطلاعات شخصی خود را از بانک اطلاعاتی شرکت مورد نظر حذف نماید.

به هرحال ، بسیاری از خریداران آنلاین از این امر که ممکن است اطلاعات شخصی شان در اختیار دیگر شرکت ها قرار بگیرد، کاملا بی اطلاعند. در چنین حالتی هیچ راهی جهت متوقف نمودن این انتقال اطلاعات وجود نخواهد داشت.

امروزه شرکت هایی که فروش آنلاین انجام می دهند، اقدام به استفاده از روش های گوناگون به منظور حفظ حریم اطلاعات شخصی مشتریان و برطرف نمودن نگرانی های آنها هستند. پنهان سازی اطلاعات (Encryption) یکی از روشهای اصلی است که در این زمینه به کار گرفته می شود. در این روش اطلاعات کاربران به کدهایی تبدیل می شود که دسترسی به اطلاعات آنها تنها با تایید شرکت مورد نظر امکان خواهد داشت. به عبارت دیگر با قوی تر شدن این سیستم، درجه امنیت اطلاعات نیز بالاتر می رود.

تاثیرات بر صنایع مختلف
بازاریابی اینترنتی تاثیر فراوانی بر بازار صنایع مختلف از جمله موسیقی، بانکداری و خرید و فروش عتیقه داشته است، در صنعت موسیقی بسیاری از مصرف کنندگان و علاقمندان به جای خرید سی دی، از سایت های اینترنتی MP۳ های مورد نظر خود را خریداری و دانلود می نمایند. مدت های مدید، صحبت در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن دانلود فایل های موسیقی، بحث روز دست اندر کاران این صنعت به شمار می رفت.

بازاریابی اینترنتی بر صنعت بانکداری نیز بی تاثیر نبوده و روز به روز بر تعداد بانک هایی که خدمات آنلاین انجام می دهند، افزوده می گردد. این سیستم به دلیل عدم نیاز به مراجعه به شعب بانک ها، از طرف مشتریان مورد استقبال بسیار قرار گرفته است.

آمار نشان داده در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون نفر از ساکنان آمریکا عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. البته پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سرعت اتصال اینترنت در گسترش این سیستم های بانکی تاثیر چشمگیری داشته است. امروزه خدمات بانکی آنلاین یکی از پرسرعت ترین عملیاتی است که از طریق اینترنت انجام می شود. ۴۴ درصد از کل کاربران اینترنت، عملیات بانکی خود را به صورت آنلاین انجام می دهند.

با رواج حراج های اینترنتی، بازار خرده فروش های عتیقه نیز در معرض خطر قرار گرفت. اشیای عتیقه این روزها در Ebay.com به فروش می رسند و قیمت آنها نیز دستخوش تغییرات بسیاری می گردد. خریداران و فروشندگان قبل از اینکه اقدام به خرید اشیاء قیمتی نمایند، در سایت Ebay قیمت ها را چک می کنند و معمولا قیمت های موجود در این سایت به عنوان قیمت استاندارد کالا در نظر گرفته می شود.

اقدامات اخیر
در نوامبر سال ۲۰۰۴ دادگاهی به منظور رسیدگی به شکایت علیه نرم افزار Bonzi Buddy مبنی بر فریبنده بودن تبلیغ اینترنتی این نرم افزار تشکیل شد. ظاهرا پنجره های تبلیغاتی این نرم افزار، کاملا شبیه به پنجره های ویندوز مایکروسافت بود، این امر سبب گمراهی کاربران می شد به طوری که پس از کلیک بر روی این پنجره ها زمانی که متوجه اشتباه خود می شدند و سعی در بستن پنجره های تبلیغاتی داشتند، به وب سایت Bonzi ارجاع داده می شدند.

در تاریخ ۲۷ ماه مه سال ۲۰۰۵، شرکت Bonzi نهایتا پذیرفت که شکل ظاهری پنجره های تبلیغاتی خود را تغییر دهد. در حال حاضر برای آگاهی دادن به کاربران اینترنتی در بالای پنجره های تبلیغاتی این نرم افزار کلمه “آگهی تبلیغاتی” به چشم می خورد.

اخیرا بحث هایی نیز در رابطه با مالیات فروش آنلاین از گوشه و کنار به گوش می رسد، در حال حاضر در کشور آمریکا خریداران آنلاین در پایان هر سال مالیات اجناسی را که از طریق اینترنت خریداری نموده اند، همراه با بقیه مالیات های خود پرداخت می کنند. هر چند به نظر می رسد تنها تعداد اندکی از کاربران این نوع مالیات را پرداخت می نمایند.

به همین منظور اخیرا در سیزده ایالت مختلف آمریکا شرکت ها را تشویق می کنند که به ازای هر کالایی که آنلاین به فروش می رسانند، مالیات آن را نیز در نظر بگیرند، اما هنوز اجباری در این مورد وجود ندارد. به هر حال اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، طولی نمی کشد که دولت آنها را مجبور به دریافت مالیات نماید. دولت آمریکا اعلام نموده همه ساله رقمی معادل ۱۵ میلیارد دلار مالیات پرداخت نشده مربوط به خریدهای آنلاین به اقتصاد این کشور لطمه وارد می نماید

نقش تبلیغات بنری در معروف کردن نام شرکت ها

تبلیغات بنری با وجود حجم کم‏، وسیله‌ای کارآمد برای تحقق اهداف چند منظوره اند‏، زیرا:
– بنرها در حقیقت بخشی از پیام‌های تبلیغاتی شرکت‌ها/وب‌سایت‌ها هستند.
– این شیوه‌ تبلیغ‏، اسم، نشانه (logo) و تولیدات شرکت‌ها را با روش های گوناگون و متنوعی به نمایش می ‌گذارد.
– بنرها، ابزاری برای افزایش میانگین کلیک‌ها به شمار می ‌آیند.
– با کم‌ترین جزئیات، مشتری را به کلیک ترغیب می ‌کنند.
– در صورت استفاده از برنامه‌های بازاریابی زنجیره ای، این روش کلیدی برای دنبال کردن مکانیزم این برنامه‌هاست.
برسی وضعیت بنرها با توجه به کاهش کلیک‌ها
در اوایل قرن، با کاهش تعداد کلیک‌‌ها از ۲-۳ درصد در دهه‌ی ۹۰،به ۰٫۵ درصد این‌ تصور را بوجود آورد که عمر بنرها به پایان رسیده‌است. خوشبختانه، در آن زمان تحقیقاتی انجام شد که نشان می‌داد بنرها نقش مهمی در معروف کردن نام و نشان تجاری شرکت‌ها در اینترنت به عهده دارند. در واقع، علیرغم کاهش میانگین تعداد کلیک‌ها، معیار دیگری وجود دارد که بر مؤثر بودن بنرها تاکید دارد: روش های بازاریابی زنجیره ای. بدیهی است، روش های بازاریابی زنجیره ای تاکنون کمک‌های قابل توجهی به فروش از طریق شبکه‌ اینترنت کرده‌اند.
به این ترتیب، بنرها حتی با کاهش میانگین کلیک‌ها، هنوز در تبلیغات اینترنتی نقشی پررنگ داشته و حتی در سال‌های اخیر، با توجه به افزایش علاقه مردم به اینترنت، کارایی و نقش بیشتری در بازاریابی الکترونیکی پیدا کرده‌اند.
اگر تبیلغات بنری را با روش بازاریابی مستقیم از طریق پست مقایسه کنیم، در می‌یابیم که انتظار ما از تعداد پاسخ‌ها باید توام با واقع‌بینی باشد. آمارها نشان می دهد پاسخ های حاصله از بسته های پستی فرستاده شده بسیار اندک و حتی کمتر از ۰٫۵ درصد است. بنابراین، چندان مایه تعجب نخواهد بود اگر میانگین تعداد کلیک‌ها در هر صد کلیک در مورد بنرها نیز در همین سطح باشد.
نکته ای که به ذهن متبادر می‌شود است که بنر‌ها هنوز هم به‌طور مستقیم نیازهای شغلی را برآورده می ‌کنند. این امر شاید به توانایی بنرها در تبلیغات مربوط به آرم شرکت‌ها و زنده نگه داشتن نامشرکت ها،محصولات و خدمات و همچنین یاد آوری مکرر نام آنها برمی ‌گردد.

نقش بنرها در معروف کردن نام شرکت‌ها چیست؟
پراستفاده‌ترین تبلیغات اینترنتی، بنرها هستند و استفاده از ابزارها و روش های نوین، علاوه بر افزایش تاثیر این روش تبلیغاتی، انقلابی در این نوع تبلیغ ایجاد کرده است. برای کسانی که از ابزارهای سنتی تبلیغ مانند تلویزیون، رادیو یا تبلیغات چاپی استفاده می‌کنند، تبلیغات بنری نقش به‌سزایی در افزایش قابلیت‌های تصویری علامت‌های تجاری دارند و همین‌طور میانگین تعدا کلیک‌ها را افزایش می ‌دهند.
مطابق گزارش تبلیغاتی فورستر، در شرایط یکسان تبلیغات online تاثیر به‌سزایی در افزایش معروفیت نام تجاری شرکت‌ها (تا ۶۰ درصد) دارند. هزینه‌ این نوع تبلیغات بسیار کمتر از تبلیغات عادی است.
بیاد داشته باشیم که بازاریاب‌ها باید برای افزایش بازدهی، از فن‌آوری نوین در ترکیب تبلیغات online و offline استفاده کنند. افرادی که ابزارهای تبلیغاتی سنتی را برای محصولات خود مناسب نمی‌دانند، می‌توانند از تبلیغات بنری برای گسترش نام شرکت خود بیشترین استفاده کنند. کلید موفقیت افرادی که فعالیت‌هایشان ارتباط تنگاتنگی با شبکه اینترنت دارد، گنجاندن بنرها در وب‌سایت هایی است که به‌نحوی به موضوع تبلیغ آن‌ها مرتبط هستند.
پس از اینکه مشتریان، تبلیغات بنری یک شرکت را می ‌بینند، چه روی آن کلیک کنند و چه نکنند، این تبلیغ در معروف کردن نام شرکت با هزینه‌ای اندک نقش به‌سزایی دارد. امروزه بنرها را حدود ۴ تا ۸ هفته در سایت قرار می‌دهند، اما برای دستیابی به نتیجه بهتر، به زمان بیشتری نیاز است. تبلیغات آرم شرکت‌ها در اینترنت مانند موارد سنتی احتیاج به تلاشی بی وقفه دارد، اما در این مورد شما باید هر از چند گاهی مطالب را به‌روز کنید. در این صورت مطمئن باشید نام آرم تجاری مورد نظرتان را در ذهن‌ها ماندگار می‌کنید.
حجم، فضا و مکان قابلیت‌های ارتباط دوسویه و شیوه‌های بیان گفتاری و شنیداری تبلیغات بنری در صفحات وب رو به افزایش است. اگر قبل از اینکه سایر بازاریاب‌ها خبردار شده و فرصت‌ها را از چنگ شما در‌آورند، به کسب درآمد از این منبع اقدام کنید، خواهید دید که در مدتی کوتاه مزایای بسیاری به‌دست خواهید آورد و به سرعت معروف خواهید شد.

ده فرمان بازاریابی اینترنتی در هزاره سوم

ده راهکار اثربخش برای برندسازی وب سایت ها:

تدوین هدف مشخص
شما باید یک چشم انداز کاملاً روشن درباره آینده وب سایت خود داشته باشید و از طریق آن ارتباطات اثربخشی را با بازدیدکنندگان برقرار کنید. پس روشن است که آنها باید از دلیل خود برای بازدید از وب سایت آگاه باشند چرا که زمان برایشان بسیار ارزشمند است.

بنابراین در بیان رسالت وب سایت خود به بازدیدکنندگان خساست نکنید و از طرح معمای بی ارزش در جهت جلب توجه آنها جداً خودداری کنید. فراموش نکنید هدف شما ترغیب مصرف کنندگان به برداشت یک تصویر ذهنی منحصر از وب سایت تان است و هر چه شما در تثبیت نام وب سایت خود در حرفه ای که در آ ن فعالیت می کنید موفق تر باشید از حاشیه بازدید بیشتری برخوردار خواهید بود.

تعریف سبک نگارشی معین
بررسی های بسیاری نشان داده اند که بخش نوشتاری وب سایت ها یکی از مولفه های اصلی است که بازدیدکنندگان در ارزیابی کیفیت جامع وب سایت ها مدنظر قرار می دهند.

اگر می خواهید در برندسازی وب سایت گام های عظیمی بردارید باید در سبک نوشتاری وب سایت خود ثابت قدم باشید. سبک نوشتاری شما باید آنچنان اثرگذار و ثابت باشد که بیننده در تشخیص هر عبارتی از آن در هر کجا به راحتی به اثر وب سایت شما در آنجا پی ببرد.

در این خصوص توصیه می شود اگر از بانک مقالات بهره می جویید حتماً از مقالات مختلف با نام نویسندگان متفاوت استفاده کنید.

ترویج شعار سازمانی
با استفاده از تگ لاین ها یا شعارهای سازمانی می توانید تصویر ذهنی اثرگذاری از وب سایت خود در ذهن بازدیدکنندگان باقی بگذارید. در این خصوص بهتر از شعار سازمانی خود در کنار لوگوی وب سایت تان استفاده کنید.

فراموش نکنید که اگر شعار سازمانی وب سایت خود را در هر ماه تغییر دهید، بازدیدکنندگان در حفظ آن توفیق چندانی نخواهند داشت و در نتیجه تصویر مناسبی از وب سایت شما در ذهن آنها شکل نخواهد گرفت.

اگر می خواهید از شعار سازمانی استفاده کنید بهتر است از آن در عنوان تگ وب سایت خود استفاده کنید چرا که موتورهای جست وجو در شناسایی وب سایت شما و معرفی آن به جست وجوگران اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

تثبیت لوگوی ماندگار
همچون دژهای قرون وسطایی که با پرچم هایشان معرفی می شدند وب سایت ها هم با لوگوهایشان شناخته می شوند.

مطمئن باشید هر چه برای طراحی بهتر لوگوی خود سرمایه گذاری کنید ضرر نخواهید کرد. اهمیت لوگو تا آنجاست که به عنوان اولین نقطه جلب توجه بازدیدکنندگان می تواند تصویر مثبتی از وب سایت شما بر ذهن آنها حک کند.

به علاوه زمانی که دیگران از مطالب شما در وب سایت خود استفاده می کنند و از لوگوی شما به عنوان منبع مطالب مذکور نام می برند در واقع نشان می دهند که لوگوی شما به تنهایی معرفی کننده وب سایت خودتان حتی در وب سایت های دیگر است.

به کارگیری لوگوی نوار نشانی (Favicon)
حتماً می دانید که مدرن ترین مرورگرها در حال حاضر امکان شناسایی لوگوهای نوار نشانی را فراهم ساخته اند. پس بهتر است از لوگوی خود در ابتدای نوار نشانی به درستی استفاده کنید.

حتماً بارها این علامت «Y» را در URL یاهو دیده اید و با دیدن این علامت در هر کجا رد پایی از یاهو را جست وجو کرده اید. بد نیست بدانید که فاویکون ها در بخش بوک مارک کاربرانتان ذخیره می شوند و آنها در شناسایی آسان تر وب سایت شما را در بین صدها وب سایت دیگر یاری می رسانند.

انطباق قالب وب سایت با محتوا
قالب وب سایت شما باید با محتوای مطالب به کار رفته همخوانی داشته باشد. به طور مثال اگر قرار است وب سایت شما به بررسی عملکرد بازارهای بورس بپردازد، آیا استفاده از تصاویر گل و گیاه در پس زمینه وب سایت تان کار عاقلانه ای است؟ در این خصوص بهتر است مخاطبان اصلی خود را انتخاب کنید.

اگر بیشتر بازدیدکنندگان شما از جنس متخصصان و افراد باتجربه هستند، بهتر است از قالب های ثابت، ساده و تک رنگ استفاده کنید اما اگر با قشر جوان در ارتباط هستید، باید قالب های شادتر و برخوردار از جدیدترین فناوری های روز را به کار گیرید.

پس به یاد داشته باشد که در طراحی وب سایت خود تنها به زیبایی آن توجه نداشته و بیشتر به دنبال به کارگیری قالب های مناسب با حرفه خود باشید.

استفاده از رنگ های ثابت
همیشه قبل از طراحی وب سایت خود، رنگ های مورد نیاز خود را تعیین کنید. به یاد داشته باشید که رنگ ها و طرح ها به راحتی در ذهن بازدیدکنندگان جای می گیرند، پس از این موضوع به نفع خود استفاده کنید.

شما می توانید از رنگ اصلی در آیکون ها، لوگو، فاویکون و دیگر بخش های اصلی وب سایت خود به درستی بهره گیرید. شما می توانید در بیشتر وب سایت ها از رنگ سفید به عنوان رنگ پس زمینه و از رنگ های گرم یا سرد بسته به نوع فعالیت خود و خلقیات اکثریت مخاطبانتان استفاده کنید.

لازم به ذکر است که رنگ های گرم، محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می کنند و در نتیجه در جلب توجه اولیه بسیار اثرگذار هستند، در حالی که رنگ های سرد آثار آرام بخشی بر بازدیدکنندگان می گذارند.

از این رو توصیه می شود که از رنگ های گرم در وب سایت های رستوران های زنجیره ای، صنایع غذایی، پوشاک و آژانس های خبری و ازرنگ های سرد در وب سایت های بانک ها، بیمه ها، آژانس های مسافرتی، شرکت های دارویی، کشاورزی و خدماتی استفاده شود.

ثبت نام در شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی بر ایجاد ارتباط آنلاین در بین افراد که علایق و فعالیت های مشترک دارند، متمرکزند. این وب سایت ها از سوی میلیون ها نفر مورد بازدید قرار می گیرند و در حال حاضر به بخش جدانشدنی زندگی روزمره این افراد تبدیل شده اند.

اگر شما سایت خود را وارد این شبکه ها کنید، مطمئناً ارزش نام تجاری شما دوچندان خواهد شد. در حال حاضر وب سایت هایی چون Twitter و FriendFeed از این نوع وب سایت ها شمرده می شوند که با مراجعه و ثبت نام در آنها می توانید میزان بازدید از سایت خود را تا حدود زیادی افزایش دهید.

تبلیغات در راستای برندسازی
اگر برندسازی آسان بود، شرکت های بزرگ در سرتاسر جهان حاضر نمی شدند میلیاردها دلار به درستی صرف هزینه های تبلیغاتی سالانه خود کنند.

اگرچه ساختن یک برند بزرگ بدون صرف هزینه های تبلیغاتی امکانپذیر است اما تلاش در جهت ترویج نام وب سایت از طریق تبلیغات اثربخش می تواند در جهت تحقق این هدف مسیر سریع تر و راحت تری را پیش روی شما قرار دهد.

اگر چنانچه از بودجه لازم برای تبلیغات برخوردار نیستید، بهتر است تنها در شروع کار وب سایت و چندماه اول راه اندازی به امر تبلیغات بپردازید و بعد از آن با ارتقای محتوا و به کارگیری روش های ارزان به ترویج وب سایت خود ادامه دهید.

ترویج وب سایت در همه جا
برندسازی از لحاظ روانشناسی به معنای نفوذ در ذهن مصرف کنندگان است. هر چند که در برقراری ارتباط بین شرکت و مشتری، ابزارهای ترویجی گوناگونی وجود دارد و پرداختن به تمامی آنها در جای خود ضروری و حائز اهمیت است اما بازاریابی اینترنتی که یکی از ارکان اصلی بازاریابی مستقیم است به مهم ترین ابزار ترویج سازمان ها وبنگاه های اقتصادی تبدیل شده است

شش دلیل برای اینکه وب سایت شما برای تجارت شما حیاتی است

به عنوان یک طراح وب سایت، گمان می کنم که همه مردم در مورد اهمیت وب سایت برای تجارت خود آگاه هستند. هر از گاهی نیز به خود می گویم که شاید هنوز کسانی باشند که این آگاهی را نداشته باشند. شش دلیل که در اینجا عنوان می کنم در واقع از دلایل ابتدائی اهمیت وب سایت شما است.
دلیل اول – وجود وب سایت، اعتبار شما را اقزایش می دهد.
وب سایت تائیر قوی بر اعتماد مشتری های بالقوه دارد. یک طراحی حرفه ای، متن مناسب با توشتار خوب، اطلاعات مقید از محصولات و اطلاعات تماس مناسب باعث افزایش اعتماد مشتریان به شرکت شما می شود. به مردم می فهماند که شما دارای دانش و به روز هستید. اگر شما در طراحی یک سایت با کیفیت و دارای اطلاعات مفید هزینه کنید، مردم حتما تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

دلیل دوم – وب سایت باعث می شود شرکت شما در هر زمان و از هر مکان قابل دسترس باشد.
تا آوریل سال ۲۰۰۲ میلادی، فقط در آمریکا، ۱۶۶ میلیون نفر از مردم روی خط بوده اند. برخی از آنها در جستجوی محصولات و خدمات شما هستند. با داشتن یک سایت وب، شما شرکت خود را برای دنیایی از فرصتها برای دسترسی مردمی که غیر از سایت شما راهی دیگر برای رسیدن به شما ندارند آماده می کنید. با کلیک ساده موس، هر کسی می تواند در ۷ روز هفته و ۲۴ ساعت شبانه روز به شرکت شما دسترسی داشته باشد.

دلیل سوم – وجود وب سایت سهولت ارجاع مشتریان جدید به شرکت شما را فراهم می کند.
برای بسیاری از تجارتها، یک منبع حیاتی برای یافتن مشتریان جدید، ارجاع سایرین است. داشتن وب سایت این امکان را فراهم می کند که مردم به راحتی سایت شما را به دیگران ارجاع دهند. آدرس وب سایت راحت تر از شماره تلفن به خاطر می ماند به علاوه دادن راه های مختلف تماس با شما به مردم، امکان برقراری تماس را بیشتر می کند.

دلیل چهارم – وب سایت یک ابزار قوی فروش است.
فروش محصولات از طریق یک فروشگاه اینترنتی یک راه بسیار عالی برای افزایش فروش است. شما یک ویترین دائمی و سهل الوصول که هزینه آن خیلی کمتر از یک فروشگاه آجری است دارید ضمن اینکه مردم بیشتری امکان دسترسی به آن را دارند. وجود اطلاعات فروش موثر در وب سایت شما، امکان وادار شدن مردم به کلیک روی دکمه خرید را افزایش می دهد. هرچند که شما از طریق اینترنت نتوانید فروش انجام دهید، وب سایت شما یک سرمایه مهم است. وب سایت شما یک شروع برای متقاعد کردن بازدید کنندگان به نیاز آنها به محصولات شما است. شما آنها را برای خرید تحریک می کنید سپس از آنها دعوت می کنید که با شما تماس بگیرند.

دلیل پنجم – وب سایت باعث افزایش ارزش تبلیغات شما می شود.
اضافه کردن آدرس وب سایت در تبلیغات، کارت تجاری و امضاء شرکت، یک راه خوب برای جلب مشتری به شرکت شما است. داشتن آدرس سایت به مردم کمک می کند که هر زمان که در مورد شما می شنوند و یا تبلیغات شما را می بینند، به پیام شما عکس العمل نشان دهند. مراجعه به وب سایت شما راحت تر از نوشتن نامه یا رفتن به مغازه یا حتی تلفن زدن به شما است. مردم اطلاعات شما را به راحتی دریافت می کنند و نیازی نیست برای آقای فروشنده برای کمک صبر کنند. همچنین بازدید از وب سایت خیلی راحت است چون هیچ مغذوریتی وجود ندارد و بازدید کنندگان تحت فشار نیستند.

دلیل ششم – وب سایت به شما کمک می کند با مشتریان بالقوه در ارتباط باشید.
مردم زیادی وجود دارند که به آنچه شما ارائه می کنید علاقمند هستند ولی ممکن است هم اکنون برای خرید آمادگی نداشته باشند. شما باید با آنها در ارتباط باشید تا زمانی که آنها برای خرید آمادگی یافنتد، با خبر شوید. وب سایت یک روش عالی برای تسهیل این فرایند است. شما می توانید از طریق وب سایت خود آدرس تماس مشتریان بالقوه را جمع آوری کنید. سپس می توانید به تناوب، نامه یا خبرنامه برایشان ارسال کنید. در ارتباط ماندن با مردم به تازه ماندن شرکت شما در اذهان کمک می کند.

خوب، شما هر شش راهی را که وب سایت شما به تجارت شما کمک می کند را می دانید. آیا می خواهید این فرصت را برای رقیبان خود رها کنید ؟ حتما جواب شما منفی است. هر روز که صبر کنید، به رقبا این اجازه را که در حیطه فعالیت شما روی خط باشند داده اید. همین امروز این اجازه را از آنها صلب کنید.

 

ده اشتباه نابخشودنی تبلیغات اینترنتی

اگرچه تبلیغات اینترنتی یکی از بهترین روش های ترویج کسب و کار در بین صاحبان صنایع و بنگاه های اقتصادی است اما افزایش روزافزون کسب و کارهای جدید و گرایش تمامی آنها به سمت تبلیغات به عنوان تنها ابزار ترویج سازمانی، شرکت ها را بر آن داشته است که بدون رعایت استانداردهای تبلیغات در اینترنت و غافل از ارزیابی حرکت رقبا تنها با صرف هزینه های تبلیغاتی گزاف در بمباران تبلیغاتی قرن ۲۱ پا به میان بگذارند.

امروزه بازاریابی در فضای مجازی به یک کسب و کار مدرن تبدیل شده و بسیاری از صاحبان مشاغل را درگیر خود ساخته است. به طوری که شرکت ها به هر طریقی می کوشند تا ورود خود را به میدان رقابت از طریق وب سایت هایشان اعلام کنند. شکی نیست که با گسترش ارزیابی اینترنتی و گرایش مصرف کنندگان به سمت خرید آنلاین، تبلیغات نیز پا به این عرصه بگذارد و حضورش را در تمامی رسانه های ارتباطی جشن بگیرد. اگر چه تا چندی پیش تبلیغات تنها روی بیلبوردها، روزنامه ها، مجلات، شبکه های رادیویی و تلویزیونی، بدنه اتوبوس ها، ایستگاه های مترو، میادین ورزشی، پل های عابر پیاده و… خودنمایی می کرد اما حالا ترکش های تبلیغات را در جای جای فضای مجازی و به خصوص پرده نمایش وب سایت های پربازدید می توان دید. البته تبلیغات اینترنتی تفاوت آشکاری با دیگر گونه های تبلیغات دارد و آن هم برقراری یک ارتباط دوسویه با مصرف کننده است، به طوری که او را قادر می سازد تا به تنهایی از منافع حاصل از محصول مطلع شود و حتی اقدام به خرید آنلاین کند. فراموش نکنید که ارزش تبلیغات در اینترنت بسته به جایگاه، نحوه تبلیغات و مکان استمرار آن متفاوت است. در واقع هر چه شما در انتخاب شیوه تبلیغات اینترنتی مطلوب و مکان نمایش مناسب محصول خود تمرکز کنید، شانس بیشتری برای توفیق در ارتقای کسب و کار خود خواهید داشت.

امروزه با ورود نسل جدید مرورگرهای اینترنتی و همین طور افزایش سرعت دسترسی به اینترنت، شرکت ها در گرداب تبلیغاتی رقبا گرفتار شده اند و برای رهایی از آن تنها به الگوبرداری کورکورانه از تبلیغات همکارانشان تن داده اند. آنها تنها در این اندیشه اند که در عرصه رقابت، پا به پای همتاهایشان قدم بردارند و در این فضای پرپیچ و خم به یادآوری نام تجاری خود در ذهن مشتریان بالقوه شان بپردازند. از این رو حجم عظیم تبلیغات اینترنتی تا حدودی میزان اثربخشی این نوع تبلیغات را کاهش داده و شرکت ها را به پرداخت هزینه های هنگفت در جهت حرکت موازی با یکدیگر وادار ساخته است. اگر چه هنوز شرکت هایی وجود دارند که با هوشمندی بالا و صرف هزینه های معقول به بهره گیری موثر از ترفندهای تبلیغات اینترنتی می پردازند و حتی با وجود رکود اقتصادی در بعضی از مناطق جهان همچنان به سیر صعودی خود ادامه می دهند و با توجه به شرایط محیطی پیرامونشان از شیوه های تبلیغاتی مناسب در جهت حفظ سهم بازارشان بهره می برند. در ادامه با توجه به اهمیت تبلیغات در اینترنت و همین طور اشتباهات مکرری که از سوی صاحبان شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در انجام این نوع تبلیغات سر می زند به ۱۰ اشتباه رایج تبلیغات اینترنتی اشاره می شود.

۱- تبلیغ در وب سایت های نامرتبط

بدون شک هیچ شرکتی خواهان دورریختن پول هایش در جهت تبلیغات بی ثمر نیست اما به هر حال بسیاری از صاحبان شرکت ها ناآگاهانه به پرداخت هزینه های تبلیغاتی گزاف و بی مورد در وب سایت های نامرتبط تن می دهند که تنها بازدید اولیه بسیاری از خوانندگان وب سایت را به همراه دارد. اگر چه سایت های خبری، بانک ها، مقالات و سایت های سرگرمی از پربازدیدترین وب سایت ها به شمار می روند و در نتیجه توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار را به خود معطوف می سازند اما تبلیغ برخی از مشاغل یا محصولات در این وب سایت ها به معنی دیده شدن در نزد مشتریان بازار هدف نیست و ممکن است حتی اثرات ضد تبلیغ را نیز به دنبال داشته باشد. پس به یاد داشته باشید که تنها در وب سایت هایی تبلیغ کنید که بیشتر به انتشار اخبار و مقالات حوزه کاری شما می پردازند و به طور تخصصی در یک صنعت مشخص فعالیت می کنند. حال اگر چنانچه وب سایت مرتبط با فعالیت سازمانی خود را یافتید بهتر است بخش های پربیننده صفحه اصلی آن وب سایت را مورد هدف قرار دهید.

۲- ارسال ایمیل های ناخواسته

اگر شیوه تبلیغاتی خود را براساس ارسال ایمیل های ناخواسته (spam) بنا کرده اید، مطمئن باشید که تنها به نابودی شرکت خود کمک کرده اید. همانطور که می دانید در حال حاضر بازاریابی ایمیلی به عنوان یک ابزار ترویجی موثر در بین شرکت ها رواج یافته است، اگر چه این شیوه قواعد مشخصی دارد که باید برای انجام یک کمپین تبلیغاتی موثر از آنها تبعیت کرد. متاسفانه بسیاری از شرکت ها درک دقیقی از بازاریابی ایمیلی ندارند و با ارسال ایمیل های ناخواسته موجبات انزجار مشتریان بالقوه را فراهم می کنند و تصویر نادرستی از شرکت خود در ذهن آنها حک می کنند.

۳- استفاده از یک شیوه تبلیغاتی

فراموش نکنید که تبلیغات اینترنتی روش های متفاوتی دارد و یک شرکت نباید تنها از یک شیوه مشخص در امر تبلیغات خود استفاده کند. بازاریابی ایمیلی، ارسال خبرنامه، به کارگیری بنرهای تبلیغاتی و… برخی از روش های تبلیغات در اینترنت محسوب می شوند، از این رو هر شرکتی باید براساس استراتژی های بازاریابی اش و به تناسب فضای کسب و کاری که دنبال می کند، از روش های تبلیغات اینترنتی به درستی بهره جوید. متاسفانه بارها شاهد آن بوده ایم که شرکت های بسیاری تنها به یکی از شیوه های تبلیغاتی بسنده و در هر بازار هدفی از آن استفاده کرده اند، بدون آنکه علایق و رفتار مصرف کننده آن بازار را مورد ارزیابی قرار دهند. پس به یاد داشته باشید که اگر قرار باشد تمام سرمایه خود را بر یک شیوه تبلیغاتی متمرکز کنید، مطمئناً از سرمایه گذاری در دیگر فرصت های بالقوه به راحتی صرف نظر کرده اید.

۴- افزایش بازدید،افزایش فروش

متاسفانه بسیاری از مدیران شرکت ها هنوز بر این باورند که افزایش بازدید از وب سایت های شان به معنای افزایش فروش محصولات شان است. استمرار این نگرش اشتباه در سطح سازمان و در بین کارکنان می تواند موجبات سقوط شرکت و دور شدن آن از آرمان هایش را به دنبال داشته باشد. ممکن است شما وب سایت پربازدیدی داشته باشید، اما در فرآیند فروش توفیق چندانی به دست نیاورید یا بالعکس از وب سایت شما بازدید چندانی صورت نگیرد اما از حجم فروش بالایی برخوردار باشید. پس در هر دو حالت به دقت میزان بازدیدهای خود را مورد ارزیابی قرار دهید و ببینید که چه تعداد از بازدیدهای شما منجر به فروش محصولات تان شده است. فراموش نکنید که نتیجه این ارزیابی ها می تواند اطلاعات سودمندی را در اختیار شما قرار دهد که نهایتاً توفیق مضاعف شما را به دنبال خواهد داشت. همانطور که در مقالات پیشین گفته شد یکی از مزایای افزایش بازدید، ارتقای رتبه وب سابت در موتورهای جستجو است که این خود ارتقای نام تجاری شرکت را به همراه خواهد داشت. برای مشاهده مقالات بیشتر می توانید به وب سایت www.spbyte.com مراجعه کنید.

۵- به کارگیری بنرهای تبلیغاتی کم اثر

اگر بگوییم که بنرها همچون بیلبوردهای تبلیغاتی مورد رویت بسیاری از مصرف کنندگان قرار می گیرند، چندان گزاف نگفته ایم. همان طور که می دانید طراحی بنرهای تبلیغاتی بسته به نوع فعالیت شرکت ها متفاوت است. استفاده از رنگ های سازمانی، فونت های جذاب، اشکال هندسی معرف آرمان های شرکت و همین طور به کارگیری قالب های اثربخش در طراحی بنرها می تواند مشتریان بیشتری را به امتحان یکباره محصولات شما ترغیب کند. پس همیشه به یاد داشته باشید که بنرهای موفق ارزش و روح زندگی را به مخاطبان عرضه می کنند و هرگز به دنبال گمراه ساختن آنها نیستند، چرا که در بسیاری از بنرها پیام اولیه با محصولات مورد عرضه چندان همخوانی ندارد و در همین قدم اول موجبات بی اعتمادی بازدیدکنندگان بالقوه فراهم و تا همیشه هویت نامناسبی از شرکت در ذهن آنها تصویر می شود. در این خصوص توصیه می شود که در طراحی بنرها تنها از اطلاعات ضروری استفاده کنید و بیشتر به دنبال ترغیب مخاطبان برای بازدید از وب سایتتان باشید.

۶- عدم ارزیابی ارزش تبلیغات

مطمئناً هر یک از شرکت ها به دنبال بازگشت سرمایه خود هستند و در این راستا به دقت رابطه بین سرمایه گذاری و بازگشت سرمایه شان را دنبال می کنند اما متاسفانه بسیاری از آنها از ارزیابی بازخورد تبلیغاتشان به کلی صرف نظر می کنند و تنها به فلسفه حضور تقلید کورکورانه از رقبایشان مشغول می شوند. شما به راحتی می توانید با ارزیابی بازدیدها و نحوه ورود بازدیدکنندگان از میزان اثربخشی وب سایت تان مطلع شوید و با توجه به اطلاعات به دست آمده در مورد ادامه روند تبلیغات تان تصمیم هوشمندانه ای اتخاذ کنید. پس اگر متوجه شدید که یکی از شیوه های تبلیغاتی تان اثربخشی چندانی به دنبال نداشته است با تغییر رویکرد بازاریابی خود و سرمایه گذاری در دیگر شیوه های تبلیغاتی از هدر رفتن بخش عظیمی از سرمایه تان جلوگیری کنید. به بیان ساده برای ارزیابی ارزش تبلیغات خود تنها باید آن را از نگاه مشتری و نقطه نظرات او بسنجید.

۷- استفاده از پنجره های تبلیغاتی سرزده

پنجره تبلیغاتی سرزده (pop-up) گونه ای از تبلیغات آنلاین محسوب می شود که از سوی موتورهای جستجو مورد حمایت قرار می گیرد و با شناسایی کلمات کلیدی موردنظر بازدیدکننده به عنوان یک پنجره مرورگر مجزا در جلو دیدگان او نمایان می شود. اگرچه این شیوه می تواند مشتریان بیشتری از بازار هدف را مورد شناسایی قرار دهد، اما در موارد بسیاری، کاربران توجه چندانی به این پنجره ها نمی کنند و به سرعت آنها را می بندند. از این رو با تجهیز بسیاری از مرورگرها به فیلتر این پنجره، دیگر این نوع تبلیغات عملاً شانسی برای خودنمایی در جستجوگرها ندارند و سرمایه گذاری در این شیوه تبلیغات اینترنتی تنها از بین رفتن سرمایه های بی بازگشت یک شرکت را به دنبال خواهد داشت.

۸- تقلید کورکورانه از تبلیغات رقبا

متاسفانه هنوز شرکت های بسیاری به دنبال کپی برداری صرف از تبلیغات رقبایشان هستند و در این مسیر از هیچ تلاشی مضایقه نمی کنند. همانطور که می دانید این نوع تقلید تنها منجر به ارتقای نام تجاری رقبا می شود و هیچ حاصلی را برای شرکت به دنبال ندارد. در این خصوص توصیه می شود که تنها با استفاده از شیوه های الگوبرداری تبلیغاتی به ارزیابی تبلیغات رقبا بپردازید و با اطلاع از تکنیک های اثربخش آنها و ترکیب با تجربیات و یافته های خود تبلیغات اینترنتی موثری برپا کنید. فراموش نکنید که وجه غالب تبلیغات در تمایز آن با تبلیغات رقباست و شما برای دیده شدن تنها زمانی توفیق بیشتری خواهید داشت که تفاوت ها را آشکار کنید.

۹- عدم به کارگیری کلمات کلیدی

وقتی شما می توانید بهترین مبلغ برای خود باشید چرا به راحتی از این ویژگی استفاده نمی کنید. حتماً بارها در مورد اهمیت کلمات کلیدی و نقش آن در ارتقای جایگاه وب سایت ها مطالب بسیاری شنیده اید. امروزه کلمات کلیدی به عنوان یک کمپین تبلیغاتی در جهت جذب مشتریان بیشتر عمل می کنند و شرکت های معتبر را در معرض دید میلیون ها بازدید کننده که از طریق جستجوی محصولات موردنظرشان پا به عرصه فضای مجازی گذاشته اند، قرار می دهند. پس تا می توانید در عنوان و توضیحات وب سایت خود از کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید و بیشتر به دنبال ارتقای رتبه وب سایت خود در صفحات موتورهای جستجو باشید که مطمئناً از این طریق ارزش نام تجاری خود را در قالب چند کلمه کلیدی رایگان در اذهان مشتریان بالقوه خود دوچندان می سازید.

۱۰- تبلیغات برای بخشی از مشتریان

متاسفانه بسیاری از شرکت ها زمانی که روی نوار پیروزی حرکت می کنند از به کارگیری تبلیغات یادآوری کننده به کلی غافل می شوند و از این طریق تعداد بسیاری از مشتریان بالفعل خود را از دست می دهند. در این مرحله شرکت ها بیشتر به جذب مشتریان جدید می پردازند و تمامی شیوه های تبلیغات اینترنتی خود را براساس تبلیغات آگاهی دهنده بنا می کنند. همانطور که می دانید هزینه های جذب مشتریان جدید ۳ تا ۳۰ برابر هزینه حفظ مشتریان قدیمی است پس همزمان که در حال استفاده از تبلیغات آگاهی دهنده برای جذب مشتریان بالقوه هستید با به کارگیری شیوه های مدرن تبلیغاتی از تبلیغات یادآوری کننده استفاده کنید و به معرفی مزایای جدید محصولات تان به مشتریان قدیمی بپردازید.

علیرضا پورمحمدی – روزنامه سرمایه شماره ۹۲۵

تجارت الکترونیک

چکیده
تجارت الکترونیکی را می توان انجام هرگونه امورتجاری بصورتon-line وازطریق اینترنت بیان کرد ، این تکنیک در سالهای اخیر رشد بسیاری داشته است .در آینده نه چندان دور تجارت فقط از طریق اینترنت میسر خواهد بود.
این متن به معرفی تجارت الکترونیک ،انواع آن و روشهای امنیت آن می پردازد. 

مقدمه
ابزارهای استاندارد ی جهت ساختن یک Web Site تجارت الکترونیکی وجود دارد .
شما نیز جهت متمایز ساختن سایت خود قدم اول را با انتخاب نرم افزاری مناسب بردارید. از آنجایی که اینترنت یک زمینه فعالیت پویا وبا قابلیت انعطاف بالا را جهت تبادل کالا وخدمات واطلاعات مابین کمپانی ها ومشتریان و… فراهم کرده است ،کمپانی های تجاری همگی به این ابزار روی آورده اند تا به بازار فروش گسترده تری دست یابند .

تجارت الکترونیکی چیست ؟
تجارت الکترونیکی خریدوفروشی است که به طور مستقیم از طریق اینترنت صورت می پذیرد .
هیچ تعریف پذیرفته شده ای برای تجارت الکترونیکی وجود ندارد .با این حال تجارت الکترونیکی به هر گونه معامله ای گفته می شود که که در آن خرید وفروش کالا ویا خدمات از طریق اینترنت صورت پذیرد وبه واردات ویا صادرات کالا ویا خدما ت منتهی می شود.
تجارت الکترونیکی معمولا کاربرد وسیع تری دارد ،یعنی نه تنها شامل خریدو فروش از طریق اینترنت است بلکه سایر جنبه های فعالیت تجاری ،مانند خریداری ،صورت بردار ی از کالاها ،مدیریت تولید وتهیه وتوزیع وجابه جایی کالاهاوهمچنین خدمات پس از فروش را در بر می گیرد.
تعاریف تجارت الکترونیک در یک نگاه :
لینکهای مفید ومتعددی وجود دارد که از طریق آن می توان تعاریفی در خصوص انواع موضوعات مربوط به تجارت الکترونیک را از حروف a تا z یافت :
NMM.COM
ECOMMERCE-GUIDE.com

تاریخچه
تجارت الکترونیکی ازسال ۱۹۷۰ هنگامیکه شرکتهای بزرگ اقدام به تهیه شبکه های خصوصی کامپیوتری بین خود جهت تبادل اطلاعات تجاری بین شرکا وتولید کنندگان خود کردند پدید آمد.
این عمل به نام EDI تبادل اطلاعات الکترونیک معروف شد .این انتقال اطلاعات که بصورت ساده شده وتحت استانداردهای لازم EDI ما بین شرکتهای تجاری صورت می گرفت مسایل اداری سنتی بر کاغذ ووجود نیروها ی انسانی در این بخشها را بطور چشم گیری کاهش داد.
درحال حاضر نیز در حدود ۹۵% از هزار شرکت بدلیل کاهش هزینه هاوبالا بردن راندمان کار از EDI استفاده می کنند. در واقع پایه واساس تجارت الکترونیک EDI بوده وهست !
امروزه تماسهای تجاری بر روی اینترنت که بواسطه تجارت الکترونیکی است رو به افزایش گذاشته است .بطور مثال با آمدن EDI بر روی اینترنت این امکان را برای شرکتها بوجود آورده است تا سیستمهای قدیمی مربوط به شبکه های خصوصی خود را جمع نموده وپول آنها را پس انداز نمایند وبا سرمایه گذاری وگسترش برروی زنجیرهای جدید تجاری به دادوستدهای بیشتری در این زمینه نایل آیند.سایر شرکتها نیز به سادگی معاملات خود را ،از آنجاییکه نیازی به رعایت کردن استاندارد های لازم برای EDI در محیط وب نیست ،بر روی وب منتقل کرده اند.
آوازه تجارت الکترونیک را احتمالا از طریق رادیو ، تلویزیون ، روزنامه و یا سایتهایی که بفروش
on-line بر روی اینترنت اشتغال دارند شنیده واز آن با خبر شده اید وهمینطور از خرده فروشان on-line بر روی اینترنت که سرویسهای خوب ومناسبی را به خریداران خود ارایه کرده اند مطلع شده اید.
خرده فروشی بصورت on-line حدودا ازچهار سال پیش برروی اینترنت آغاز شد که پیشگامان آن شرکتهای بزرگ ایترنتی بودند که فروش موارد جزیی (خرده فروشی ) به روش سنتی را ادامه ندادندکه از آنجمله AMAZON وبه تازگی CD می باشد.

اخیرا نامها و مارک های معروف تجاری ماننند (گپ و وال مارت ) و شرکتهایی از این قبیل اقدام به تاسیس فروشگاههای خود بر روی اینترنت کرده اند ودر این رابطه متخصصین امر اظهار داشته اند که این شرکتها وسایر شرکتهای نام آشنا می توانند با این اقدام برای مدتها بر روی اینترنت حضور داشته باشند چرا که امروزه تنها چیزیکه یک فرد به آن نیاز دارد داشتن یک دستگاه کامپیوتر ،یک نمایشگر ودسترسی به اینترنت است تا بتوانند به راحتی هر آنچه را که بخواهند از جزیی ترین تا کلی ترین کالا (ماشین) از این طریق خریداری نمایند.

حتما در دوسال گذشته راجع به تجارت الکترونیکی اززوایای مختلف مطالبی شنیده اید.
برای نمونه شما در موردتمام شرکتهایی که ارایه دهنده تجارت الکترونیکی هستند شنیده اید .
-تمامی اخبار مر بوط به تحول وحرکت به سوی تجارت الکترونیکی وتبلیغات اغراق آمیز شرکتهایی که با تجارت الکترونیکی کار می کنند را خوانده اید.
-شاهد آن بوده اید که در بازار سهام چه ارزش فراوانی به شرکتهایی که در بازار سهام آنها با سیستم
web کار می کندداده می شود حتی اگر سودی عاید این شرکتها نشود.
امکان دارد شما نیز کالایی رااز طریق webخریداری کرده باشید که در این صورت تجربه شخصی در مورد تجارت الکترونیکی دارید.
با این وجود ممکن شما احساس کنید که درک درستی از تجارت الکترونیک ندارید.
این تبلیغات اغراق آمیز چیست؟چرا به تجارت الکترونیک بهای زیادی داده می شود؟اگر شما نظری در مورد تجارت الکترونیک دارید چگونه می توانید آنرا اجراکنید؟
در صورتیکه سوالاتی از این قبیل دارید این مقاله که در مورد چگونگی عملکرد تجارت الکترونیکی است با قرار دادن شما در فضای کامل تجارت الکترونیکی پاسخگوی شما خواهد بود.
قبل از اینکه تجارت الکترونیک را به طور کامل مورد بحث قرار دهیم بهتر است تا تصویر درستی از تجارت ساده وسنتی داشته باشیم .در صورتیکه فهمیدن ودرک کلمه تجارت بسط وتعمیم مفهوم تجارت الکترونیکی نیز به آسانی صورت می گیرد.
در فرهنگ لغت Merriam Websters Collegiate تجارت اینگونه تعریف شده است .
۱-روابط اجتماعی –تبادل افکار ،عقاید واحساسات
۲-مبادله ویا خریدوفروش کالا در مقیاس وسیع شامل حمل ونقل از مکانی به مکان دیگر.
ما علاقه مندیم تا در خصوص دومین معنی ارایه شده در تجارت بحث کنیم .
وقتی به تجارت به روشهای متفاوت نظر بیاندازید متوجه چندین نقش مختلف در امر تجارت خواهید شد.
خریداران :کسانی هستند که می خواهند با پرداخت پول کالایی را خریداری ویا از سرویسی بهره مند شوند .
فروشندگان :کسانی هستند که کالاویا خدماتی را به خریداران عرضه می کنند .معمولا فروشندگان
به دو صورت مختلف می باشند ، خرده فروشانی که بطور مستقیم اجناس خود را به مصرف کننده می فروشند وعمده فروشان ویا توزیع کنندگان کالا که اجناس وتولیدات خود را به خرده فروشان ویا دیگر طالبان کالا می فروشند .
تولیدکنندگان :کسانی هستند که محصولاتی را که توسط فروشندگان ارایه می شود را تولید می کنند،
یک تولید کننده همواره ضرورتا یک فروشنده نیز هست زیرا تولید کننده محصولات تولید شده خود را به عمده روشان ،خرده فروشان ویا بطور مستقیم به مصرف کننده عرضه داشته وبفروش می رسانند.

اصول تجارت
در ذیل فهرستی از اصول مهم یک فعالیت تجاری آمده است .این موارد شامل عملکرد فروش یک کالا توسط یک خره فروش به مشتری است .

۱-وجود داشتن چیزی برای فروش
اگر خوسته باشید چیزی را به یک مشتری بفروشید اصل مطلب آنست که چیزی برای فروش داشته باشید. این کالا می تواند هر چیزی باشد ، از بی ارزش ترین کالا تا با ارزش ترین آن ، شما میتوانید
این کالا را مستقیما از تولید کنندگان آن ویا از طریق توزیع کنند گان کالا خریداری نمایید ویا اینکه خود تولید کننده وعرضه کننده آن کالا باشید.

۲-مکان
شما می بایست همچنین مکانی برای عرضه کالاهای خود داشته باشید .داشتن یک مکان برای ارایه کالا ضروری است .این مکان گاهی اوقات می تواند بسیار موقتی حتی به شکل یک شماره تلفن باشد! که این شماره تلفن در تجارت به عنوان مکان شما قلمداد می شود.

۳-جلب مشتری
برای جلب وجذب مشتری نیازمند یافتن روشهایی می باشید که به این فرآیند بازاریابی گویند.چنانچه کسی از امکانات شما اطلاعاتی نداشته باشد ، هرگز قادر به فروش کالای خود نخواهید شد. یکی از روشهای جذب مشتری قرار دادن محل فروش در مراکز پر رفت وآمد تجاری است . تهیه و ارسال کاتالوگ مربوط به پذیرش سفارشات پستی نیز خود نوعی دیگر از این موارد است . روشهای دیگری شامل دادن آگهی ،جارزدن در خیابان ویا حتی گذاشتن فردی درلباس عروسکی در کنارخیابان تا با
دست تکان دادن برای ماشینهای در حال عبور جلب مشتری نمود.

۴-سیستم در یافت پول
سیستمی برای دریافت پول اجناس سفارش داده شده از طرف مشتری نیز بایستی وجود داشته باشد . بطور مثال در فروشگاههای بزرگ ومعتبر پرداخت اجناس خریداری شده بصورت نقدی یا چک ویا از طریق کارتهای اعتباری انجام می شود.از طرفی دیگر در بعضی از شرکتها نیازی نیست تا پول خرید
کالا ویا سرویس ارایه شده در زمان تحویل آنها پرداخت شود وبرخی از محصولات وخدمات پیوسته در
حال ارایه شدن هستند (آب ،برق و….)که هزینه آنها بافرستادن صورتحساب دریافت می گردد.

۵-تحویل کالا
روش وسیستمی است برای تحویل محصول ویا خدمات به مشتری لازم لست وجود داشته باشد . در فروشگاهی مانند (وال-مارت) این عمل به صورت خودکار انجام می شود .
مشتری کالای مورد نظر خود رابرداشته پول آنرا پرداخت می نماید و از فروشگاه خارج می گردد . در خرید و فروشهایی که از طریق سفارشات پستی صورت می گیرد کالای مورد نیاز مشتری بسته بندی شده واز طریق پست فرستاده می شود.
اجناس بزرگ نیز توسط کامیون ویاقطار ارسال می گردد.

۶-کالای مر جوعی
گاهی اوقات مشتری کالای خریداری شده را نمی پسندد ،بنابراین می بایست روشی برای پذیرفتن کالای مرجوعی خود بیابید. بطور قطع مبلغی را برای پس فر ستادن کالا از طرف مشتری منظور
خواهید کرد وهمواره مشتریان خود را نسبت به عدم باز پس گرفتن کالای فروخته شده واینکه در
صورت پس فرستادن آن بعنوان جریمه هزینه ای کسر خواهد شد شد ، مطلع وآگاه سازید.

۷-معیوب شدن کالا
گاها یک کالای فروخته شده دچار اشکال ویا خرابی می شود در این حالت می بایست در صورت داشتن ضمانت نامه در مورد کالای فروخته شده به تعهدات آن عمل کرد که این مسیله در مورد خرده فروشان وفروشندگان جز این قسمت از کار اغلب توسط تولید کنندگانی که جنس را در اختیار آنها قرار داده اند تا بفروش رسانند انجام می شود وتعهد این کار بر عهده آنها می باشد.

۸- سرویس وخدمات پس از فروش
امروزه بسیاری از محصولات آنقدر متنوع وعملکرد آنها پیچیده شده است که نیازمند خدمات وارایه سرویس پس از فروش به مشتری می باشند،در این حالت نیازمند داشتن بخشی تحت همین عنوان می باشد تا موارد مربوط به راهنمایی و کمک به مشتری جهت استفاده از آن کالا را انجام دهند.
کامپیوتر در این زمینه می تواند مثال بسیار خوبی باشد . کالاهایی مانند تلفن همراه که مدام در حال تغییر وتحول هستند ، نیازمند دگرگونی وتغییر در خدمات پس از فروش نیز می باشند زیرا مشتر ی خواهان آنست تا این خدمات در طول زمان تغییر نماید .
در فروشگاههایی که از طریق تجارت الکترونیکی صورت می گیرد تمامی این عناصر وجود دارد.

برای اداره کردن تجارت الکترونیک عوامل زیر مورد نیاز است :
۱-داشتن یک محصول برای عرضه کردن

۲-مکانی برای فروش-در تجارت الکترونیک محصولات بر روی وب سایت عرضه می گردند ووب سایت حکم مکان رادارد که در آن اجناس وخدمات ارایه میگردد .

۳-روشی برای جلب مشتری به وب سایت خود
۴-روشی برای دریافت سفارشات online form

۵-روشی برای دریافت پول
معمولا عمل پرداخت حسابهای شرکتها وبازرگانان از طریق کارت اعتباری صورت می گیرد ودر این حالت باید بر روی وب سایت از ضمانت مطمینی جهت انتقال این اطلاعات به بانک بر خوردار باشیم ویا اینکه اصلا مایل باشید دریافت پول را از همان روشهای معمول ومتداول سنتی یعنی پرداخت مستقیم ونقدی ویا از طریق چک وپست صورت دهید.

۶-اجرای سهل وآسان عملیات ارسال کالا به مشتری

۷-روشی برای دریافت کالای مرجوعی

۸- در صورت نیاز روشی برای انجام ادعاهایی که در خصوص تضمین کالا صورت گر فته است .

۹- روشی برای فراهم آوردن سرویس دهی به مشتری :اغلب از طریق پست الکترونیک وفرمهای online انجام می شود.

تبلیغات اغراق آمیز چرا؟
تبلیغات اغراق آمیز بسیاری در مورد تجارت الکترونیک وجود دارد .
داشتن مشتر کات وشباهتهایی که بین تجارت الکترونیک وتجارت از طریق دریافت سفارشات پستی وجود دارد ،ممکن است از این همه تبلیغات در این رابطه متعجب شوید.

به نمونه هایی از این قبیل توجه کنید:
بخش پژوهش شرکت Forresterاعلام داشته که تا سال ۲۰۰۱ از طریق شرکتهای کوچک (خرده فروشان)۱۷ میلیارد دلاربه مشتریان خود کالا خواهند فروخت .
انتظار می رود با گستر ش ودسترسی تجارت جهانی به وب سودآوری به مراتب بالاتر از فروش مستقیم در خود آمریکا را داشته باشد.
طبق گزارش relly’ O وAssociatesفروش از طریق تجارت الکترونیکی از۳/۱میلیارد دلار در سال ۱۹۶۱ به ۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۰۱ خواهد رسید !
بیشتر خریدها از منزل صورت می گیرد تا حضور افراد در محلهای فروش کالا وآماری در حدود ۷۰% خرید از این طریق اعلام شده است که تا ۶۰% از آن منتج به خرید قطعی از طرف کاربران گردیده
است و این نوع از خرید درحال توسعه وگسترش می باشد چرا که از اتلاف وقت کاسته واز حضور فیزیکی اجتناب ورزیده است .
گزارشات که دربالا آورده شد ونتیجه تحقیقات e-market بوده است ،اعلام می دارد اکثرا این روش از خرید شامل کالاهای زیر بوده است :کالاهایی مانند:
کامپیوتر(سخت افزار-نرم افزلرو…)
کتاب
نوارهای موسیقی
خدمات مالی
سرگرمی ها
لوازم خانگی
پوشاک
کادو و گل
خدمات مسافرتی
اسباب بازی
تهیه بلیط واطلاعات

شرکت Dell
درگزارشات قبلی هیچ اشاره ای در مورد شرکتهایی که با تعجیل کورکورانه ای سعی به دستیابی اینترنت وبرپاکردن شرکتهای خود بر روی وب را دارند ، اشاره نشده است .این چه علاقه وانگیزه ای است که حتی کوچکترین شرکتها درامردادوستد علاقه مند به دست یافتن به امکانات وتسهیلات تجارت الکترونیکی می باشند که در این راه هزینه های آنچنانی را پرداخت می کنند.
برای آنکه بهتر پی به این موضوع ببریم نگاهی به وضعیت یکی از موفق ترین شرکتها در امر تجارت الکترونیک یعنی شرکت Dellمی اندازیم .
Dell یکی از شرکتهای موفق است به مانند Gateway۲۰۰۰-Micronودیگر شرکتهایی از این قبیل کامپیوترهای custom-conf خود را به مشتریان و مصرف کنند گان ودیگر شرکتها وادارات ارایه وبفروش می رساند.
Dell کار خود را بعنوان یک شرکت پذ یرش سفارشات پستی آغاز نمود وبا دادن گهی در پشت جلد مجلات وفروش کامپیوتر های خود از طریق تلفن اقدام نمود.
تجارت الکترونیکی شرکت Dell بر روی اینترنت بواقع به طرز گسترده ای عمومیت یافته وامروزه
بخوبی جا افتاده است ودلیل آنهم اینست که شرکت Dell بیشترین فروش کالا را بر روی اینترنت داشته باشد.
بر اساس نظر سنجی وتحقیق IDG شرکت Dell در حال حاضر روزانه مبلغی بالغ بر ۱۴ میلیون دلار فروش قطعات وتجهیزات کامپیوتری دارد.
۲۵% از فروش شرکت Dell از طریق اینترنت می باشد!آیا این مسیله برای شرکت واقعا باارزش است ؟ شرکت Dell بیش از یک دهه می باشد که محصولات خود را از طریق پست وتلفن بفروش رسانده است .در حدود یک قرن می باشد که سفارشات پستی یکی از روشهای متداول ومر سوم در دادو ستد ها بوده است .بنابراین اگر۲۵% از فروش محصولات شرکت Dell از طریق اینترنت به جای استفاده از تلفن صورت پذیرفته است آیا این خود معامله بزرگی نیست ؟

پاسخ این سوال به سه دلیل زیر مثبت است !
۱- اگر شرکت Dell قرار بود ۲۵% فروش خود رااز طریق تلفن را ازدست می دا د تا به همان میزان ۲۵% فروش از طریق اینترنت دست می یافت درآن صورت هنوزهیچ مزیتی از تجارت الکترونیک در این رابطه مشخص نمی باشد . شرکت Dell قادر به فروش کامپییوتر های بیشتری نمی گردیده چنانچه از طرفی فروش محصولات خود از طریق وب باعث افت وجه شرکت بپندارند.(گفته شود که این شرکت دیگر توانایی پرداخت پرسنل خود درامر پاسخگویی سفارشات تلفنی نیست) و اگر چنانچه از طرفی افرادی از طریق اینترنت ووب خرید می کنند تمایل بیشتری به خرید از لوازم وتجهیزات نشان دهند وهمچنین هزینه های دادوستدی ومعاملاتی ارزانتر وارایه محصولات بر روی وب جذاب وگیرا بوده که در نتیجه تمام اینها افزایش معاملات را در پی داشته باشد.بنابراین رفتن برروی وب واینترانت برای این شرکتها به مراتب پر نفع تر خواهد بود.

۲- حال چنانچه در این دگرگونی (تمایل خریداران به تجارت اینترنتی )مشتریهای تلفنی خودرا ویا به عبارتی کلی تر فروش تلفنی خود را از دست دهد چه باید کرد؟ واین چیزی است که امکان اتفاق افتادن آن وجود دارد که در صدی از خریداران تمایل به این امر پیدا کنند تا اجناس وکالاهای خود را از طریق اینترنت خریداری نمایند،بدلیل آنکه اینترنت با در بر داشتن سایتهای مختلفی که در این رابطه وجود دارد این امکان را برای خریداران و کاربران بوجود می آورد که با وقتی بیشتر به فکر کردن وتصمیم گرفتن بپردازند و به سهولت قیمت اجناس مشابه را با سایر فروشندگان دیگر مقایسه کنند وقیمت نهایی را بدست آورند.بنابراین شرکت Dell در ساخت وب سایت خود برای جذب وجلب چنین خریدارانی از این نکات بر خلاف سایر سایتهای دیگر بهره جسته واین مزیتی برای این شرکت شده تا وی را از سایر رقبا متمایز ساخته وبازار را در این رابطه در اختیار گیرد.

۳- این یک باور کلی است اگر برای بار اول یک مشتری از یک مکانی خرید کند آن فروشنده سعی در نگه داشتن آن مشتری می کند وبا جلب رضایت وی سعی می کند تا علاوه بر نگه داشتن آن مشتری برای خود از طریق اوبتواند مشتریهای دیگری را برای خود جمع کند .بنابراین اگر شما نیز توانسته باشید یک وجه موفقی در بدو راه اندازی وب سایت خود برا ی مشتریان ومتقاضیان خدماتتان بوجود آورید این مزیتی برای شما می شود تا نسبت به سایر رقبایتان که بعد از شما خواهان وارد شدن در این عرصه از بازار هستند زبانزد باشید . شرکت Dellنیز وب سایت خود را بسیار جلوتر از دیگران در این زمینه راه اندازی نمود واین نیز یکی دیگر از برتریهای این شرکت نسبت به سایر رقبایش شد.

این سه مطلب مهمترین فاکتورهایی می باشند که در پس جاروجنجالهای تجارت الکترونیک وجودداشته که البته فاکتورهای دیگری نیز در این رابطه وجوددارند.

جاذبه های تجارت الکترونیک
فهرست زیر خلاصه ای از جاذبه های تجارت الکترونیکی را بیان می کند:
بهای پایین معاملات
حجم بالای خرید در یک معامله
یکی شدن با چرخه های تجارت
در مورد اول توضیح آنکه ،چنانچه سایت تجارت الکترونیک بخوبی عمل کند بدلیل خود کار بودن فرآیند تجارت بر روی وب می توان هزینه های مربوط به گرفتن سفارشات وخدمات پس از فروش را بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد.
در مورد دوم:
سایت آمازون دارای مشخصه ای است که هیچ فروشگاه دیگری آن راندارد .هنگامیکه شما توضیحات مربوط به کتابی را می خوانید ،مطلع می شوید که چه کتابهای دیگری را سایر افراد در زمان سفارش دادن کتاب مورد نظرتان خریدار ی کرده اند.این بدین معنی است که شما می توانید کتابهایی را بیابید که مطالبش در رابطه با کتاب مورد نظر شماست وسایر افراد نیز آنها را خریداری کرده اند .
بدلیل مشخصه هایی اینچنین افراد می توانند کتابهای بیشتری را از این سایت خریداری نمایند تا از یک کتابفروشی معمولی.
د رمورد سوم : وب سایتی که به نحوی با چرخه های تجارت در ارتبا ط می باشد می تواند اطلاعات بیشتری نسبت به گذشته در دسترس مشتریان خود قرار دهد .بعنوان مثال اگر شرکت Dell مراحل تولید وساخت تا ارسال هر یک از دستگاههای کامپیوتر خود را نشان می دا د ،خریدار وسفارش دهنده دستگاه می توانست دقیقا بداند که سفارش وی تا چه مرحله ای پیش رفته است واین همان کاری است که شرکت Fedex آنرا انجام داده است ، تمامی این مراحل بصورت زنده نشان داده می شود !(on-line) وبدینوسیله اطلاعات بیشتری را در اختیار خریدار خود می گذارد.
افراد می توانند خریدهای خود را بطرق مختلف انجام دهند.شرکتهایی که فروش خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند امکان خرید از منزل رانیز مهیا ساخته اند وتجارت الکترونیکی نیز شما را از این نعمت بر خوردار ساخته است .اما وب مشخصه های دیگری نیز دارد.

این مشخصه ها عبارتند از:
۱-توانایی به انجام رساندن یک سفارش در عرض چند روز
۲-توانایی در به سهولت انجام دادن سفارشات پیچیده
۳-امکان مقایسه کردن قیمتها بین چندین فروشنده به اسانی
۴-امکان دسترسی ومطالعه کاتالوگهای مهم وبزرگ به راحتی

کاتالوگهای بزرگ (حجیم )
شرکتی که امور دادوستد خود را از طریق اینترنت انجام می دهد می تواند کاتالوگی را روی صفحه وب قرار دهد که هرگز نمی توان آن را در یک صندوق پستی معمولی آنرا جای داد.
برای نمونه سایت آمازون فروشنده ۳ میلیون کتاب است .تصور کنید که این شرکت خواسته باشد تمامی اطلاعات موجود در پایگاه داده های خود را در یک کاتالوگ (کاغذ)جای دهد.

وضعیت پیشرفت سفارش
استفاده از ابزارخودکار ،ارتباط با مشتری را بصورت وسیع وباصرف هیچ هزینه ای امکان پذیرمی سازد.
برا ی مثال ،مشتری می تواند زمانیکه سفارش او مورد تایید قرار گرفت از طریق یک پیغام خودکار پست الکترونیکی تایید سفارش او از طرف شرکت مر بوطه به وی اعلام شود .وهمچنین در بقیه مراحل تکمیلی سفارش به همین صورت با دریافت پیامهای پست الکترونیکی در جریان وضعیت ومیزان روند کار خود قرار گیرد.
یک خریدار راضی به احتمال زیاد چیزهای دیگری را نیز مجددا از این شرکت خریداری خواهد نمود.
برخورداری از این امکانات است که این جار وجنجالها را در مورد استفاده از تجارت الکترونیک به راه انداخته است .نکته پایانی که لازم است در مورد تجارت الکترونیک به آن اشاره کرد این است که این نوع تجارت فرصتی را فراهم می سازد تا افراد بتوانند تجارت را به طریقی کاملا جدید انجام دهند.در شرکتهایی که کار خود را از طریق سفارشات پستی انجام می دهند هزینه بسیار بالایی برای چاپ وفرستادن کاتالوگ می پردازندکه در پایان هم دور ریخته می شود.همچنین هزینه بالایی برای استخدام کارمندان در بخش مربوط به پاسخ گویی تلفن ودر نهایت گرفتن سفارشات پرداخته می شود.اما در تجارت الکترونیک هم هزینه مربوط به توزیع کاتالوگ وهم هزینه سفارش گیری از مشتریان صفرمی باشد!این بدین معنی است که بدلیل تغییر در هزینه ها ،ارایه محصولات باقیمت پایین تر وهمچنین ارایه محصولاتی که قبلا قادر به عر ضه آن نبودیم امکان پذیر می باشد.
با این حال باید خاطر نشان کنیم که تاثیر تجارت الکترونیکی برای فروش کالا از این حد فراتر نمی رود وتجارت از طریق در یافت سفارشات پستی نیز بسیاری از همان مزایای تجارت الکترونیکی را داراست اما این مسیله بدین معنا نیست که شهر شما فاقد فروشگاههای بزرگ گردد وهمچنین در این گونه فروشگاهها شما می توانید کالای مورد نظر خود را لمس کنید وفورا آنرا خریداری نمایید (در محل ).تجارت الکترونیک نمی تواند هیچکدام از مشخصه ها را دارا باشد ،بنابراین فروشگاههای بزرگ بدین زودی برچیده نخواهد شد.

جنبه های سخت و راحت تجارت الکترونیک
موارد مشکل ساز در تجارت الکترونیک عبارتند از :
مواجه شدن با ترافیک برای ورود کاربران برروی صفحات وب شما
مواجه شدن با ترافیک برای بازگشت مجدد به هما ن صفحات
متمایز وبرتر ساختن خود ازسایر رقبا
جلب مشتری برای خرید از اجناستان از طریق (وب سایتتان )
جلب نمودن کاربران برای روی آوردن به وب سایت شما امری است جدا وواداشتن آنها برای تایپ کردن شماره های کارت اعتباریشان بر روی وب سایتتان نیز حرفی است جدا!
یکی کردن صفحات E-COMMERCE با داده های تجاری موجود.
از آنجاییکه تهیه وساخت یک سایت جدید E-COMMERCE بسیار رلحت وآسان است به همین خاطر سایتهای متعددی در این باره وجود دارند که این مسیله مشکلی خواهد بود برای شما جهت جذب وجلب کاربران برای مراجعه به سایت E-COMMERCE شما که آنرا تهیه کرده اید!

جنبه های راحت ومثبت
جنبه های راحت ومثبت تجارت الکترونیک بخصوص برای دادوستدهای جزیی با افراد عبارتند از :
بوجود آوردن وساختن یک وب سایت
گرفتن سفارشات
دریافت پرداختها
شرکتهای بی شماری هستند که در ساختن وبه معرض گذاشتن فروشگاه الکترونیکی به شما کمک می کنند.
ما در مورد برخی ازاین شرکتها در بخش بعدی صحبت خواهیم کرد.

ساختن سایت تجارت الکترونیک
مسایلی که درساختن سایت تجارت الکترونیکی باید در خاطر نگهدارید به شرح زیر است :
تهیه کنندگان
در مورد دغدغه خاطری که در مورد داشتن تهیه کنندگان خوب وجوددارد هیچ تفاوتی بین فروشگاهی معمولی وسایر شرکتهایی که از طریق سفارشات پستی کار می کنند باشرکتهایی که از طریق تجارت الکترونیکی کار می کنند وجودندارد .در هر حال بدون داشتن نهیه کنندگانی خوب شما قادر نخواهید بود کالاها ومحصولات خود را عرضه کنید.

قیمت
بخش مهمی از تجارت الکترونیکی این است که مقایسه قیمتها برای مصرف کننده بی نهایت آسان است ، قیمت یکی از مسایل مهم در یک بازار مجازی است .

ارتباط با مشتریان
تجارت الکترونیکی روشهای متعددی را برای ارتباط داشتن با خریداران ومشتریان در اختیار شما می گذارد.
پست الکترونیکی ،صفحات پرسش و پاسخ Faq ،اطلاعات مبنا وپایه ای و…ارایه کردن وقرار دادن اینگونه امکانات بر روی سایت به شما کمک می کند تا از رقبای خود متمایز شوبد.

اتمام و انجام نهایی کار
به انجام رساندن سفارشات به طور کامل وخدمات پس از فروش ، این مراحل
می تواند باعث برقراری ارتباط شما با عوامل فروش شده ویا اینکه این ارتباط از بین برود.به عبارتی این مراحل باز گو کننده ارتباط شما با خریدار است .زمانیکه شما به تجارت الکترونیک می اندیشید ممکن است بخواهید دیگر قابلیتهای مثبت آنرا نیز در نظر بگیرید.این امکانات شامل :
ا-فرستادن هدایا
۲- برنامه های عضو پذیری
۳-تخفیفهای ویره
۴-تکرار
۵-برنامه های خریداران
۶-فروشهای دوره ای ویا فصلی
دلیل اینکه چرا این موارد به ذهن شما خطور می کند این است که انجام تمام این موارد بسیار مشکل است مگر آنکه نرم افزار انرا تهیه نمایید.در این حالت بصورت مسایلی پیش پا افتاده در خواهد آمد.

برنامه های معرفی کننده سایتها
(پذیرش سایتها برای معرفی )
امروزه بخش اعظم دورنمای تجارت الکترونیکی،برنامه های معرفی کننده یا آشنا سازی سایتهای دیگران است.
سایت آمازون در این زمینه پیشگام این امر است واین امکان را برای هر کسی بوجود اورده است که تا بطور مثال کتابفروشی مختصر خود را جهت معرفی شدن از طریق این سایت پر آوازه قرار دهد وچنانچه کتابی لز این طریق بفروش برسد سایت آمازون تا میزان ۱۵% از قیمت کتاب را بعنوان حق کمیسیون از صاحب آن کتابفروشی که کتابش بدین صورت بفروش رسیده است در یافت می دارد .سایت آمازون با ارایه نمودن چنین امکاناتی بخوبی خود را دراین زمینه عرضه داشته است زیرا در این مورد (فروش کتاب از طریق اینترنت )صدها هزار کتابفروشی بطور گسترده ای بر روی اینترنت در حال پدید آمدن هستند .بنابراین هزاران سایتی که دارای تجارت الکترونیک می باشند از این مسیله الگوبرداری نموده اند.
چنانچه شما سایتی مربوط به الکترونیک برروی شبکه اینترنت بنا سازید ،برای معرفی کردن آن نیاز به استفاده از چنین برنامه هایی خواهید داشت.
Links shareوBefree دوشرکتی هستند که به سایتهای تجارت الکترونیکی جهت استفاده از برنامه های آشنا سازی کمک می کنند.
جدیدترین نوع مناسب از این روشها معروف بهcpc(محاسبه بر حسب کلیک Cost Per Click)ویا معروف به کلیکهای معرف می باشند!
بدین معنی که شما لینکی از یک شرکت بر روی سایت خود قرار دهید وآن شرکت به ازا هر کلیک مبلغی به شما می پردازد-معمولا نرخ متعارف برای هر کلیک بین ۵ تا ۲۰ سنت می باشد.
لینکهای معرف معمولا به دوحالت ّبنرهای تبلیغاتی ّ و یا برنامه های آشنا ساز بر پایه حق کمیسیون است ،می باشند(آمازون) .در روش بنر های تبلیغاتی آگهی دهنده دست به ریسک زده وچنانچه کسی به بنر اومراجعه نکند تمام پول خود را به هدر داده است .در روش دوم معرفی شدن توسط سایتهای معتبر دیگر که محاسبه هزینه بر پایه حق کمیسیون است ،سفارش دهنده تمامی ریسک خودرا بر روی یک سایت می گذارد و چنانچه سایت وی از این طریق مورد هجوم سیل آسای کاربران شود منتهای مراتب کسی خریدی صورت ندهد ارز شی در بر نخواهد داشت .
بنابراین با صرفه ترین وبهترین راه برای معرفی شدن وارایه سایت خود روشcpc مناسبتر بوده چرا که دو طرف قضیه به یک میزان برد و باخت دارند.

عوامل مهم برای داشتن یک سایت
چنانچه خواسته یاشید یک سایت بسازید به ۳ پارامتر مهم در این مورد توجه داشته باشید:
۱-سرمایه گذاری کامپیوتری
۲- خدمات مجازی میزبان
۳-داشتن یکE_COMMERCE ساده شده

سرمایه گذار ی کامپیوتری:
سرمایه گذاری کامپیوتری یعنی خرید سخت افزار ،نرم افزار واستخدام افرادیکه بتوانند در ساختن وب سایت تجارت الکترونیکی به شما یاری رسانند .دوشرکت Amazon,Dell ودیگر شرکتهای بزرگ کامپیوتری با ارایه دادن این خدمات در امر تجارت الکترونیکی سهیم می شوند.
شما نمی توانید مسایل ومشکلات زیر را با کمک گرفتن از سرمایه گذاری کامپیوتری حل نمایید.
داشتن ترافیک بسیار زیاد برروی سایت یعنی ماهانه میلیونها بازدید کننده خواهید داشت.
داشتن Data Base بسیار قوی که اطلاعات مربوط به محصولات شما را در خود نگهداری نمایید(بویره اگر اطلاعات بطور دایم تغییر نمایند)
داشتن چرخه فروش بسیار پیچیده که در این صورت نیازمند فرمهای بسیار زیادی برای مشترک وجداول مربوط به قیمت گذاری محصولات خواهید بود.
در صورتیکه کارهای تجاری دیگری نیز داشته باشید وبخواهید تا سایت تجارت الکترونیکی شما این امور را نیز پوشش دهد.
خدمت مجازی میزبان
خدمات که از سرمایه گذاری اینترنتی انجام می دهید تواناییها وقابلیتهایی را برای شما بوجود می آورد،اما آنچه نصیب شما می گردد بستگی به فروشنده این خدمات دارد .بطورکلی وظیفه فروشنده ،نگهداری تجهیزات ونرم افزار وفروش آنها در بسته بندیهای استاندارد است .بسته بندی کالا ،مسایل حفاظتی وایمنی آنرا شامل می شودوتقریبا همیشه می توانید یک حساب تجاری در این خصوص را در اختیار داشته باشید .دسترسی DataBase نیز بخشی ازبسته بندی کالا محسوب می گردد
شما این امکان را این امکان را برای طراحان صفحه وب وهمچنین توسعه دهندگان آن فراهم می سازید تا بتوانند سایت شما را ساخته وآنرا حفظ ونگهداری نمایند.
آن چیزی است که در اکثر شرکتهای کوچک وخرده فروشان از آن برای وارد شدن به تجارت الکترونیک استفاده می کنند. در این روش یک سیستم ویک برنامه ساده شده وآماده حاضر برای قرار دادن یک فروشگاه کوچک بر روی وب واینترنت می باشد.این سیستم عموما شامل یک سری فرمهای on-line است که توسط کاربران بر روی اینترنت پر می شوند.سپس برنامه فروش تمامی صفحات وب موجود این فروشگاه کوچک را جستجو ومراحل فروش را دنبال می کند.مثال این مورد را می توان بر روی سایتهایی نظیر Verio StoresوYahoo Stores مشاهده کرد.هزینه چنین سرویسی در ماه حدودا چند صد دلار می باشد.

مزیت و مضرات :
اکثرا تحقیقات که در زمینه تجارت الکترونیکی بعمل آمده نشان داده است که سرعت وسهولت آن باعث مقبولیت وگسترش آن شده است .اما به نظر می رسد چیزی بالاتر از این مسایل وجود داشته باشد .
در یک سمت فرصتی مناسب را برای مصرف کنندگان بوجود آورده است واز سوی دیگر خطری است وتهدیدی است برای تجارت به شیوه سنتی ،خلاصه آنکه تجارت اللکترونیکی موانع ومشکلاتی را که برای مدتها در سر راه فروش به روش معمولی وقدیمی بوده است را از میان بر داشته است .
مانند از میان بر داشتن محدودیتهای جغرافیایی که بدینوسیله از هر گوشه از جهان کاربران می توانند از خدمات ومحصولهای شما از طریق سایتتان استفاده کرده وخرید نمایند ونیازی به داشتن فروشگاههایی بطور فیزیکی در اقصی نقاط جهان ندارید.
زمانی باز نگه داشتن یک فروشگاه بطور ۲۴ ساعته باصرفه بود اما وب سایتهاهم هیچ وقت تعطیلی ندارند وهمیشه باز هستند .مقایسه نمودن فروشگاهها با یکدیگر نیز به راحتی یک آب خوردن شده است چونکه فروشگاه بعدی به دوری یک کلیک کردن است ! امروزه با این روش نمی توان با دادن اطلاعات ناکافی به مشتری اورا واداشت تا قیمتی بیش ازقیمت اصلی کالا را بپردازند چرا که باز هم مقایسه کردن کالا راهی به دوری یک کلیک کردن است تا از منبعی دیگر قیمت حقیقی کالا را استعلام نمود.
عواملی که باعث کند پیش رفتن وگسترش سریع یافتن دادوستدهای on-line بر روی اینترنت شده است نگرانی وعدم اطمینان کاربران وخریداران کامپیوتری است که معاملات مستقیم بر روی اینترنت را مطمین وامن نمی دانند وهمین امر باعث ناتمام ماندن معاملات بر روی این سایتها می شود وتجارت الکترونیک راه طولانی را در پیش رو دارد.
را ه اندازی یک فروشگاه تجارت الکترونیکی
امروزه داغترین بازی بر روی اینترنت E-COMMERCE می باشد که بازیکنان بسیار زیادی داشته وبرندگان این بازی بسیار اندک می باشند.مشکل ترین ومهم ترین
مسیله سایتهای تجارت الکترونیکی برنامه های E-COMMERCE می باشد.
این برنامه می تواند اگر درست انتخاب شود باعث پولسازی وکسب در آمد برای سایت شودواگر اشتباه انتخاب شود باعث زیان خواهد شد.
در یک تجارتخانه برای ساخت آن از مصالح ساختمانی استفاده می شود در حالیکه در ساخت یک سایت آنهم بر روی اینترنت سروکار ما با بیت وبایت خواهد بود. ودر اینجا تنها چیزی که مطلب را کمی دشوار می سازد بهره جستن از برنامه ها ونرم افزارهای مناسب برای ساختن یک سایت تجارت الکترونیک است .
ساختن صفحات وب تا مراجعه کنندگان به آن را از قسمتهای مختلف شامل صفحات
مربوط به تولیدات ومحصولات ،نحوه انجام معامله ودر خواست سفارش خرید ،بازتابها ونتایج عملکرد ومانند اینها را مطلع سازد.
پیچیده ترین حالت اینست که شرکت مربوطه برای ساختن سایت E_COMMERCEخود تصمیم به طراحی نرم افزارهای مربوطه بگیرد که این مسیله مستلزم در اختیار گرفتن متخصصان بسیار پیچیده ای در زمینه های طراحی صفحات وب وبرنامه نویسان مجرب تحت HTML وASP و… خواهد بود.
در حال حاضر ودر این مقوله ده ها شرکت بر روی اینترنت وجود دارند که ارایه دهنده فروشگاههای مجازی بر روی سرورهای مطمین وامن هستند وبرای قیمت دریافت وپرداخت پول نیز از برنامه هایی که توسط شرکتهایی نظیر IBM،مایکروسافت وسایر شرکتهای معتبر دیگری مانند ICAT تهیه شده است خریداری وسود جست .
در برخی موارد هم شما نیازی به خریداری کردن چنین نرم افزارهایی ندارید بلکه به راحتی می توانید یک وب سایت به همراه نیازمندیهای مربوطه آنرا از شرکتهای اجاره دهنده وب اجاره نمایید.

نرم افزارهای E_COMMERCE و مسایل امنیتی آن
از آنجاییکه دادوستد حالت حقیقی وواقعی وجود ندارد معاملات اینترنتی می توانند در کل با خطر ریسک همراه باشد . بنابراین امنیت بخشیدن به این مسیله لزوما احساس می شود.

خریدار باید قادر باشد تا نوع پرداخت خودرا مشخص سازد وبرنامه ای نیز وجود داشته باشد تا صحت توانایی پرداخت وجه توسط خریدارراکنترل وتایید نماید.این مواردمیتواند از طریق کارتهای اعتباری ،پرداخت نقدی الکترونیکی ویا در خواست سفارش صورت پذیرد.
نرم افزارهای مخصوصی به مانند Cyber-Cash ومایکروسافت Wallet قادر به تشخیص خرید وخریدار می باشند.
نرم افزار E_COMMERCEمعمولا تحت ارتباطات کد ورمز دار شده به مانند SSL (سوکتهای امنیت لایه ای) ویا SET (معاملات الکترونیکی محافظت شده )کار می کنند که تمام آنها برای کدگذاری کردن اطلاعات در هنگام انتقال اطلاعات محرمانه بین شرکتهای فروشنده کالا وخریداران ،برنامه ریزی شده است .
یکی از سایتهایی که خدمات الکترونیک را ارایه می دهد سایت AACART.COM می باشد.
این سایت نرم افزاری ارایه می دهد که به توسط آن می توانید یک وب سایت شامل کاتالوگی
از محصولات خودو یک سیستم خرید اعتباری ایجاد کنید . AACART سیستم خرید اعتباری قدرتمند ،حرفه ای وقابل دستیابی می باشد.
استفاده از آن هنوز بسیار آسان است .یک فروشگاه ONLINE می تواند در عرض چند دقیقه ایجاد شود، واز نرم افزار کارت خرید قدرتمند ما استفاده کند.
شما می توانید کنترل وب سایت تجارت الکترونیک خود را به عهده بگیرید بدون اینکه دانشی از اینترنت یا HTML داشته باشید.وهمه SETTING های وب سایت شما از از طریق مرور گر شبکه انجام می شود.
در تکنولوژی DATABASE اضافه کردن یک محصول به آسانی تایپ کردن نام آن محصول،،قیمت محصول داخل یک مرورگر شبکه است .نرم افزار کامل کارت خرید ما موارد زیادی را ارایه می دهد از جمله:
جستجوی ONLINE
پروسس REALTIME کارت اعتباری
خرید ایمن

روشهای تامین امنیت :
برای تامین امنیت فروشگاه که از مهمترین مسایل تجارت الکترونیکی است روشهای مختلفی وجود دارد که دوروش متداول آن عبارتند از:
۱- SSL
روشی است برای برقراری یک ارتباط امن بین فروشنده وخریدار .این روش توسط شرکت Netsapeدر اواخر سال ۱۹۹۴ طراحی شد واکنون به عنوان یکی از استاندارد های امنیتی اینترنت پذیرفته شده است .از روشSSL بطور گسترده توسط فروشگاههای الکترونیکی به منظور بکارگیری کارتهای اعتباری استفاده می گردد .با استفاده از این روش ،اطلاعاتی که از طرف خریدار به فروشگاه الکترونیکی ارسال می گردند تبدیل به رمزهای خاصی شده که فقط توسط فروشگاه قابل خواندن است . در عین حال این امکان در هنگام برقراری ارتباط با وی مطمین شده وحتی برای اثبات هویت خود اطلاعات را به همراه یک امضای الکترونیکی به طرف مقابل ارسال نمایند.روش SSL از دید خریدار شفاف بوده وبه محض آنکه ارتباط کامپیوتر خریدار با کامپیوتر سرویس دهنده فروشگاه مجهز به SSL شود از این پس کلیه اطلاعات بصورت امن مبادله می شود.

۲-SET
روشی است برای حفظ امنیت تراکنشهای کارتهای اعتباری بر روی اینترنت .SET از رمز نگاری برای رسیدن به اهداف زیر استفاده می کند:
۱-محرمانه کردن اطلاعات
۲- تامین درستی پرداخت
۳- تصدیق اصالت فروشگاهها ودارندگان کارت اعتباری
این روش علاوه بر آنکه اطلاعات را رمز کرده وصحت ادعای طرفین را به یکدیگر ثابت می کند دارای یک امتیاز نسبت به روش SSL است .در روش SET فروشنده هیچ دسترسی به اطلاعات کارت اعتباری خریدار نخواهد داشت ،بعبارت دیگر اطلاعات کارت اعتباری خریدار به هنگام خرید به سایت فروشنده ارسال نشده بلکه بین خریدار وخود بانک مبادله می شود.در حال حاضر SSL به خاطر ارزانتر وساده تر بودن بیشتر از روش SET مورد استفاده است .

انواع تجارت الکترونیک

C۲B یا CONSOMER-TO-BUSINESS
به این مطلب اشاره می شود که با بهره گرفتن از بستر اینترنت امکانات ویژه ای برای مصرف کنندگان در عرصه دادوستد وتجارت فراهم شده است ونقش مهمی را به آنها در این رابطه داده است.
در C۲B توسط اینترنت این امکان بوجود آمده است تا مصرف کننده بدون نیازبه فروشنده کالاهای خود را مستقیما در سطحی وسیع خرید نماید که این امکان بر روی سایت ،بیایید آن را بخریم ، (LETSBYIT.COM) برای مصرف کننده بوجود آمده است تا بر ضد فروشندگان ودر معذورات قرار دادن آنها در زمینه تجارت اجناس در اندازه های بزرگی همچون تلویزیونهای صفحه بزرگ را هم خریداری نمایندویا سایت دیگری به نام ، (SHARE YOUR WORLD) ،بیایید دنیایتان را قسمت کنیداین توانایی وامکان را برای آماتور ها وتازه کارها ی با استعداد فراهم ساخته تا خودشان که در اینجا نه فروشگاهی،نه مغازه ای نه شرکتی وتجربه ودادوستدی دارند بتوانند از طریق این عکسها ویا فیلمهای ویدیویی خود را به تلویزیون ویا سایر رسانه های دیگر معرفی و به فروش برسانند.
از طرفی دیگر در این حالت مصرف کنندگان در ایجاد رقابت بین فروشندگان کالا جهت بوجود آوردن بهترین شرایط فروش اجناس خود بطور قسطی برای جلب هر چه بیشتر آنها نقش تعیین کننده ای را ایفا می کنند.

C۲C یا CONSOMER TO CONSOMER
در بستر اینتر نت این امکان فراهم شده است تا دوطرف معامله ودادوستد کننده هر دومصرف کننده باشند!
بطور مثال فرض کنید شما یک کالای دست دومی برای فروش دارید بدون آنکه زحمت آنرا بخود دهید تا آنرا به مغازه محلتان برای فروش برده وصبر کنید تا به فروش برسدمی توانید به راحتی درمنز ل خود بنشینیدواز طریق اینترنت آن راحراج کنید وبه مانند شعبده بازان اجناس کهنه ودست دوم خودرا از این طریق تبدیل به پول نقدکنید.
وانگهی نکته دیگر اینکه با وجود اینکه مشتری قیمت ارزان جنس را می بینید وآن جنس نیز بواقع بیش از آن می ارزد منتهای مراتب به دلیل سود ومنفعتش ریسک کرده وآن را می خرد.
به این طریق یکی از لا یه های راکد اقتصادی از رکود خارج شده ویا به عبارتی از بوجود آوردن اقتصادی راکد جلوگیری خواهیم کرد.

G۲G یا GOVERNMENT TO GOVERNMENT
برای بستن قراردادهایی در زمینه های مختلف میان دو کشور از این سرویس استفاده می شود.
مثلا چنانچه دو کشور بخواهند قرارداد هایی را در زمینه صادرات وواردات با یکدیگر منعقد نمایند باید از G۲G سرویس استفاده کنند.

B۲A یا BUSINESS TO ADMINSTRATION
این نوع تجارت شامل کلیه تراکنشهای تجاری /مالی بین شرکتها وسازمانهای دولتی است .تامین نیازهای دولت توسط شرکتها وپرداخت عوارض ومالیاتها از جمله مواردی است که می توان در این گروه گنجاند.
این نوع تجارت در آینده ای نزدیک ویعد از آنکه دولتها به ارتقاءارتباطات خود به واسطه تجارت الکترونیکی توجه نشان دهند،به سرعت رشد خواهد کرد.

C۲A یا CONSUMER TO ADMINISTRATION
این گروه هنوز پدیدار نشده است ولی بدنبال رشد انواع B۲A,B۲C
دولنها احتمالا تراکنشهای الکترونیکی را به حیطه هایی همچون جمع آوری کمکهای مردمی پرداخت مالیات بر در آمدو هر گونه امور تجاری بین دولت ومردم انجام شود،گسترش خواهند داد.

B۲B یا BUSINESS TO BUSINESS
آیا اینترنت در روش عملکرد تجارت محلی با تهیه کنندگان کالای دیگر دادوستد ها تغییری ایجاد می کند؟
B۲B فرصتهایی را در اختیار شما قرار می دهد تا بتوانید هزینه ها ومشکلات مربوط به ارتباط با تهیه کنندگان را کاهش دهید .با چند شماره گیری از طریق تلفن می توانید سفارش خود را دقیقا آنگونه که مایلید دریافت کنید.با فکرکردن به سفارش خودمیتوانید وقوع اشتباه را کاهش دهید اما چند بار شما در رابطه با خواندن فاکس دیگران (دست خط) دچار مشکل شده اید ؟
مثلا مورد سفارش شما۱۱ بوده یا ۷۷؟در تجارت الکترونیکی شمامی توانیدکاتالوگ تهیه کنندگان کالا را در اینترنت دیده وفهرست کالاهای آنها را با قیمتهای جاری در اختیار داشته باشید وسفارش خود را در فرم سفارشات آنها وارد کنید.تهیه کننده کالا دقیقا سفارش مورد نظر شمارا در یافت می کند وآنها را فورا ومهمتر از آن بطور صحیح می فرستد .تجارت الکترونیکی با کاهش اشتباهات وهمچنین کم کردن دخالتهای انسانی (که هردو بسیار پر خرج می باشند)به تهیه کننده این اجازه را می دهد تا سفارش شمارا با هزینه های کمتری ارسال نمایند.
شما می توانید با مشتری خود نیز به همین روش عمل کنید ،بجای چاپ تعداد زیادی کاتالوگهای پرهزینه ،مجموعه ای از محصولات خودرا روی صفحه اینتر نت بگذارید واز این طریق شما می توانید کالای مورد نظر خودرا با نگاه کردن در اینترنت وبا استفاده از عملکردهای انسانی بسیار ناچیز سفارش دهد.
کاتالوگهای موجود در اینترنت سریعا به روز می شوند واین امر ناثیر بسیار زیادی در هزینه دارد.از یک ورودی ساده ومخصوص استفاده می کنید تا بتوانید مشتریانی را که با آنها کارهای تجاری انجام می دهید از سایر مشتریان جدا سازید .ماهیت تجارت الکترونیکی به شما اجازه می دهد تا پایگاههای داده ای خود را توسعه بخشید و بدینوسیله تمامی سفارشات وسوالات مشتریان را بطور خودکار پیگیری نمایید ودیگرنیاز ی ندارید تا میزان فروش خودرا باجستجو وبررسی حجم زیادی از برگه های فروش تجزیه وتحلیل کنید.
ارتباطات تجاری از طریق تجارت الکترونیکی به شما این امکان را می دهد تا اطلاعات مربوط به فروش محصولات ،اعتبار تجار ی،حمل ونقل وسایر سایتهای کاری خود را به طور مفصل ارایه دهید.نتیجه نهایی اینکه محصولات شما با هزینه ای بسیار کم به منزل خریدار حمل می گردد.

B۲C یا BUSINESS TO CONSUMER
آیا فروش از طریق اینترنت صحیح است ؟
اینتر نت فرصت بسیار زیادی در اختیار مصرف کنندگان کالا قرار می دهدتا بتوانید دامنه خرید خود را توسعه بخشند.افراد اکنون قادرند کالاهای خودرا به همان راحتی که در داخل کشور تهیه می کنند از سراسر جهان نیز خریداری نمایند.این امر برای مصرف کننده مزیتی به شمار می رود امامی تواند تهدیدی برای تجارت داخلی محسوب شود .با این وجود به آن طرف قضیه نظری بیافکنیم :تنها در صورتی که شما بعنوان یک تاجر محلی بتوانید از طریق اینترنت محصولات خودرا عرضه نمایید افراد محلی می توانند به راحتی آن را از شما خریدار ی نمایند .
B۲C این امر تجارت با مصرف کننده از طریق تجارت الکترونیک نامیده می شود.
انجام هر گونه معامله ای بر روی اینتر نت صحیح نمی باشد!محصولاتی را که میخواهید بفروشید در نظر بگیرید،
چه کسانی مشتریان شما هستند ؟وآنها چرا معمولا از شما خرید می کنند ؟چه کسانی امکان دارد در آینده مشتر ی شما شوند؟وآنها چگونه می توانند به شما دستر سی داشته یاشند؟برای یک فروشگاه دم دست بسیار سخت است تا محصولات خودرا از طریق اینترنت به فروش بر ساندزیرا هدف آن فروشگاه بر آوردن نیاز های ضرور ی شما میباشد .با این حا اگر شما محصولات بی نظیری دارید که به آسانی قابل حمل است ،وب می تواند فرصتی برای شما فراهم سازد تا بتوانید محصولات خودرا بطور گسترده ای بفروش بر سانید.
آیا تا کنون از طریق یک کاتالوگ خرید کرده اید؟
اینترنت یک کاتالوگ بسیار عظیم است .مشتری از هر نقطه ای از جهان می تواند تنها با یافتن محصولات شما از طریق اینترنت و BROWSINGکردن آنها را سفارش دهد.
چرا نباید توریستهایی که تابستان امسال از شما خرید کرده اند برا ی راحتی وآسایش خانواده خود مجددا از شما خرید نمایند؟شاید آنها با دوستان خود در مورد کار شما صحبت کنند.اگر آنها یکبار ازشما خرید کنند شاید بار دیگر نیز مشتری شماشوند.اینترنت با هزینه ای نسبتا کم برای دادوستدهایی که در شهر های کوچک ومناطق روستایی صورت می گیرد این فر صت را فرهم می سازد تا حوزه فروش خود را تا بازار های جهانی توسعه بخشید.

نتیجه :
با توجه به توسعه روزافزون اینترنت در کشورمان نیاز به یک سرمایه گذاری در امر تجارت الکترونیک احساس می شود.در گذشته تجارت از طریق حضور اشخاص در کنار هم ممکن بود اما درحال حاضر این مسیله کاملا متفاوت شده بدین صورت که شما از طریق اینترنت می توانید وارد سایت هایی برای خریدوفروش شوید.

تبلیغات اینترنتی در ایران: تنگناها و راهکارها

اینترنت همراه با رشد روزافزون خود، کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف یافته است. امروزه اینترنت بعنوان رسانه‌ای قدرتمند در اختیار صنعت تبلیغات قرار گرفته است. بدلیل ویژگی‌ها و مزیتهای فراوانی که اینترنت در مقایسه با رسانه‌های سنتی دارد، تبلیغات اینترنتی شاهد رشد فراوانی در طی سالیان اخیر بوده است. ولی این روند در ایران از رشد قابل ملاحظه‌ای برخوردار نبوده است. این مقاله به بررسی تبلیغات اینترنتی در ایران می‌پردازد. تنگناها و چالشهای تبلیغات اینترنتی در ایران مورد بررسی قرار گرفته و در ادامه با توجه به بازیگران این صنعت راهکارهایی جهت بهبود وضعیت موجود ارائه شده است.

منبع : این مقاله بخشی از مقاله «تبلیغات اینترنتی در ایران: تنگناها و راهکارها» ارائه شده در سومین کنفرانس بین‌المللی مدیریت – ۲۹ آذر لغایت ۱ دی‌ماه ۱۳۸۴است. به منظور جلوگیری از تکرار و هدایت سریعتر خوانندگان به سمت مطلب موردنظر، بخش مربوط به مبانی تبلیغات اینترنتی در این مقاله، توسط سایت راهکار مدیریت حذف شده است.

کلیدواژه : تبلیغات؛ تبلیغات اینترنتی؛ بازاریابی؛ اینترنت


۱- مقدمه

در کتب و متون مختلف تعاریف متعددی از تبلیغات آمده است. بطور مثال می‌توان به تعاریف ذیل اشاره کرد. تبلیغات ‌فرآیند روشمند ارایه‌ اطلاعات‌ مناسب‌ در مورد کالاها و خدمات‌ به‌ مشتریان‌ و ترغیب‌ و متقاعد کردن‌ مؤ‌ثر مصرف‌‌کنندگان‌ به‌ خرید کالاها و خدمات می‌باشد (متولی ۱۳۷۲) و یا در تعریفی دیگر تبلیغات را، ارائه غیر شخصی اطلاعات که معمولاً برای آن پول پرداخت می‌شود و اغلب با هدف ترغیب برای خرید کالاها، خدمات و یا ایده از سوی افرادی مشخص و توسط رسانه‌های مختلف انجام می‌پذیرد، تعریف نموده‌اند (تافلینگر ۱۹۹۶). همان طور که در تعریف بالا اشاره شد، تبلیغات از طریق رسانه‌های مختلفی انجام می پذیرد، که از آن جمله می‌توان به روزنامه‌ها، مجلات، رادیو، تلویزیون و … اشاره نمود. چندی است که رسانه اینترنت به جمع رسانه‌های مورد استفاده تبلیغات اضافه شده است. رشد تبلیغ در اینترنت نسبت به تبلیغ در رسانه‌های سنتی، از سرعت بسیار بیشتری برخوردار بوده است چرا که پس از گذشت ۳۸ سال از پیدایش رادیو، تعداد استفاده‌کنندگان آن به ۵۰ میلیون نفر رسید، تلویزیون ۱۳ سال پس از پیدایش این حد نصاب را کسب کرد و اما اینترنت تنها با گذشت ۴ سال توانسته به این حد نصاب دست پیدا کند (فاکس ۱۹۹۹). این مقاله سعی دارد راهکارهایی را جهت استفاده از تبلیغات اینترنتی در ایران ارائه نماید.

۲- اینترنت در ایران

اینترنت از اوایل دهه ۷۰ به ایران راه پیدا کرد و همچون سایر کشورها در ایران نیز به سرعت گسترش یافت. با مرور وقایع مهم در تاریخ اینترنت در ایران به موارد قابل توجهی برخورد می‌کنیم که برخی از مهمترین این وقایع به شرح جدول زیر می‌باشند:

جدول ۱- مهمترین وقایع اینترنت در ایران۱

 

 

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات (IPM) به منظور ایجاد و اداره پروژه‌های تحقیقاتی و اشاعه تماس علمی بین دانشگاه‌های ایران و موسسات بین‌المللی آغاز بکار کرد.

 

تعداد کمی از دانشگاه‌های ایران، از جمله دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه گیلان، توسط مرکز تحقیقات فیزیک نظری و از طریق پروتکل UUCP به اینترنت وصل می‌شوند تا با دنیای خارج ایمیل رد و بدل کنند.

 

مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات،‌ بعنوان تنها نهاد ثبت اسامی قلمرو [ir.] در ایران به رسمیت شناخته می‌شود. این قلمرو مشخصه تعیین شده برای هویت ایران در فضای اینترنت است.

 

مؤسسه ندا رایانه تأسیس می‌شود. پس از راه‌اندازی اولین بولتن بورد (BBS)، در عرض یک سال نیز اولین وب سایت ایرانی داخل ایران را راه‌اندازی می‌کند. همچنین، این مؤسسه روزنامه «همشهری» را به زبان فارسی در اینترنت منتشر می‌کند، که این اولین روزنامه رسمی ایرانی در وب محسوب می‌شود.  در همین سال بدنبال اتصال به اینترنت از طریق ماهواره کانادائی «کد ویژن» (Cadvision)، مؤسسه ندا رایانه فعالیت بازرگانی خود را بعنوان اولین شرکت خدمات سرویس اینترنتی (ISP) آغاز می‌کند.

 

مجلس ایران تأسیس شرکت «امور ارتباطات دیتا» تحت نظر شرکت مخابرات ایران را تصویب می‌کند و مسؤلیت توسعه خدمات دیتا در سطح کشور را بطور انحصاری در اختیار آن شرکت قرار می‌دهد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (IRNA) وب سایت خود را از طریق شرکت مخابرات انگلستان انتشار می‌دهد. بعداً آنرا به آمریکا منتقل می‌کند تا بوسیله وب سرور شرکت GPG منتشر شود.

 

پروژه یونیکد در ایران با قرارداد شورای عالی انفورماتیک و همکاری بنیاد دانش و هنر واقع در انگلستان و با نظارت و مدیریت فنی دانشگاه صنعتی شریف تحت عنوان «فارسی وب» آغاز می‌شود. هدف پروژه اینست که با گنجاندن کامل و جامع الفبای فارسی در استاندارد یونیکد، نشر فارسی در کامپیوتر، مخصوصاً اینترنت و وب، استاندارد شود و اصولاً مشکل قلم (فونت) های غیر استاندارد موجود در نرم افزارهای ایرانی حل شود.

 

شرکت IranGate.net در شهر اصفهان تأسیس می‌شود تا بعنوان یک ISP خدمات اینترنتی را بطور اختصاصی به شهرهای پر جمعیت غیر از تهران ارائه دهد.
در پایان همین سال ایران بطور رسمی عضو کنسرسیوم یونیکد می‌شود.

 

 برای اولین بار پدیده وبلاگ نویسی در ایران آغاز می‌شود. درست یک سال بعد، بنا بر آمار غیر رسمی تعداد وبلاگ نویسان از مرز ۱۵۰۰۰ نفر می‌گذرد.

 

اوّلین سرویس وبلاگ نویسی ویژه فارسی زبانان در وب سایت Persianblog.com در ایران آغاز بکار می‌کند. هدف تیم ارائه‌دهنده این سرویس مجانی ایجاد محیطی کاملاً فارسی از جمله متن‌نویس سازگار با زبان فارسی، تقویم شمسی و سیستم نظرخواهی فارسی، و متمرکز نمودن وبلاگ‌نویسان فارسی زبان در یک سایت و در نتیجه افزایش بینندگان این وبلاگها است. در عرض هفت ماه نزدیک به ۲۱۰۰۰ ایرانی برای استفاده از این سرویس ثبت نام می‌کنند.

همگام با ورود اینترنت، تعداد کاربران آن در ایران به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است بطوریکه تنها پس از گذشت ۱۰ سال‌، تعداد استفاده کنندگان اینترنت از مرز ۱۰ میلیون نفر گذشته است. در نمودار۳ این روند نمایش داده شده است.

 نمودار ۱- تعداد کاربران اینترنت در ایران۲ (تصویر بزرگتر)

۳- تبلیغات اینترنتی در ایران

در ایران اینترنت از سال ۱۳۷۶ بطور نسبتاً فراگیر به کار گرفته شده است و همانگونه که در نمودار بالا مشخص می‌باشد، تعداد کاربران آن بطور فزاینده‌ای در طول سالیان اخیر افزایش یافته است. با وجود اینکه تعداد سایتهای فارسی از رشد بسیاری برخوردار بوده است اما همچنان تعداد تبلیغات اینترنتی این سایتها بسیار کم و ناچیز می‌باشد. این موضوع باعث شده مشکلات مالی فراوانی برای سایتها بوجود آید چرا که یکی از مهترین منابع درآمد سایتها در دنیا، درآمدهای ناشی از تبلیغات می‌باشد. مشکلات مالی سایتهای ایرانی، بسیاری از آنها را پس از مدتی به تعطیلی می‌کشاند و این به معنای از دست رفتن فرصتهای شغلی برای عده‌ای می‌باشد. نکته قابل توجه دیگر این است که بازار تبلیغات اینترنتی سایتها فقط محدود به یک کشور و یا یک منطقه خاص نمی‌باشد  این به معنای دسترسی به بازاری بسیار گسترده است که متأسفانه به دلیل عدم استفاده مناسب سهم سایتهای ایرانی از حجم درآمد ناشی از فعلیتهای تبلیغاتی بسیار اندک است.

عوامل بسیاری دست به دست هم داده‌اند تا تبلیغات اینترنتی در ایران نسبت به میزان توجهی که جامعه به این رسانه می‌کند بسیار کمتر باشد. یکی از مهترین این عوامل نداشتن مدل کسب و کار است. اصولاً سایتهای ایرانی با دید تجاری ایجاد نمی‌شوند و در نتیجه برای آنها مدل کسب و کار مشخصی تعریف نمی‌شود. این سایتها عموماً جنبه شخصی داشته و یا تنها معرفی و اطلاع‌رسانی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. بدیهی است آمار بازدیدکنندگان چنین سایتهایی رقم قابل توجهی نخواهد بود، لذا جذب تبلیغ برای این سایتها، کاری بسیار مشکل و گاه محال می‌باشد. در واقع یکی از پیش نیاز‌های گرفتن تبلیغ در هر رسانه‌ای، داشتن تعداد قابل قبولی مخاطب در آن رسانه می‌باشد. در نتیجه زمانی که رسانه‌ای مخاطب قابل توجهی نداشته باشد نمی‌تواند انتظار جذب تبلیغات زیادی را داشته باشد. از طرفی تعداد مخاطب در هر رسانه‌ای به نحوه انتخاب و عملکرد مدل کسب و کار آن بستگی دارد. بطور مثال چنانچه سایتی مدل کسب و کار مبتی بر محتوا را انتخاب نماید می‌بایست تمامی سعی خود را در جهت شناسایی محتوای با ارزش و مهم برای مخاطبین خود نموده تا از این طریق ترافیک سایت خود را افزایش دهد. در حقیقت توانمندی هر ناشر اینترنتی در جذب و نگهداری مخاطبین خود منجر به ایجاد فرصتهایی برای جذب تبلیغات اینترنتی می‌شود.

به طور کلی در هر فعالیت تبلیغی دو هدف عمده می‌تواند دنیال ‌شود؛ اول اینکه هر تبلیغی با هدف ایجاد ارتباط و رساندن پیامی انجام شود دوم اینکه هدف از انجام تبلیغ فروش محصول ‌باشد. اما یکی از وجوه ممیزه تبلیغات اینترنتی با تبلیغات سنتی در این است که امکان فروش محصول و یا خدمت را بلافاصله پس از تبلیغ و یا گاهی در حین نمایش تبلیغ فراهم می‌آورد. در واقع این امر امتیازی را برای این نوع از تبلیغات فراهم می‌آورد. ولی نکته در اینجا است که در ایران بدلیل فراهم نبودن زیرساختهای تجارت الکترونیک و فقدان مکانیزم‌ها و قوانین لازم، مخاطبین امکان خریداری کالا و خدمتی را که تبلیغ آن را بصورت اینترنتی می‌بینند، ندارند. این به معنای از دست رفتن یکی از مهترین مزیتهای تبلیغات اینترنتی می‌باشد زیرا چنانچه هدف از تبلیغ فقط اطلاع رسانی و ایجاد ارتباط باشد، بدلیل همه گیر نشدن اینترنت در کشور، رسانه‌های دیگری چون تلویزیون، رادیو و روزنامه‌ها قطعاً تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت. نتیجه اینکه در چنین فضایی اینترنت بعنوان یک رسانه شانس خود را برای جذب تبلیغات بیشتر از دست می‌دهد‌.

از سوی دیگر تبلیغات اینترنتی هنوز در سبد (پورتفولیوی) شرکتهای تبلیغاتی- که در بسیاری از موارد بعنوان مشاور تبلیغ دهندگان، خدماتی را به آنها عرضه می‌نمایند- جایگاه مناسبی پیدا نکرده است چرا که بدلیل هزینه‌های کم تبلیغ در اینترنت‌، کارمزد شرکتهای تبلیغاتی نیز در صورت دادن تبلیغی در اینترنت بسیار کم می‌باشد. از طرف دیگر عدم آشنایی این شرکتها با مکانیزم‌های تبلیغات اینترنتی از جمله مکانیزم‌هایی جهت سنجش و اندازه‌گیری اثر بخشی تبلیغات اینترنتی‌، باعث شده است که این شرکتها تمایل کمتری به دادن تبلیغ در اینترنت داشته باشند زیرا وجود مکانیزم‌های اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات در اینترنت یکی از مزیتهای این تبلیغات می‌باشند و در صورتیکه امکان استفاده از مزیتهای تبلیغ در اینترنت در کشور فراهم نباشد، به تبع آن تبلیغ دهندگان نیز تمایلی برای ارائه تبلیغ در اینترنت نخواهند داشت.

۴- تنگناها و محدودیتهای تبلیغات اینترنتی در ایران

با توجه به ویژگی‌ها و ماهیت صنعت تبلیغات اینترنتی ایران، چنین به نظر می‌رسد که پنچ گروه عمده در این صنعت نقش ایفا می‌کنند. این پنج گروه شامل ناشران اینترنتی، سازمانهای تولیدی و خدماتی، شرکتهای تبلیغاتی، دولت و  مخاطبین تبلیغات می‌باشند. در زیر مشکلات و محدودیت‌های تبلیغات اینترنتی در ایران به تفکیک گروه‌های فوق الذکر آمده است:

۴-۱- سازمانهای تولیدی و خدماتی (تبلیغ دهندگان)

یکی از مهمترین مواردی که موجب محدود ماندن تبلیغات اینترنتی در ایران شده است دانش و اطلاعات ناکافی مدیران سازمانهای تولیدی و خدماتی از کاربردهای تبلیغات در اینترنت می‌باشد. اغلب مدیران ایرانی از مزایا و فرصتهای فراوانی که با تبلیغ در اینترنت می‌توانند عاید سازمان خود کنند بی‌اطلاع و یا حداقل کم‌اطلاع هستند. آن دسته از مدیرانی هم که اندک توجهی به اینترنت دارند درک صحیح و کاملی نسبت به نیازهای مخاطبین اینترنتی خود ندارند و در نتیجه از سرمایه‌گذاریهای خود در زمینه تبلیغات اینترنتی نتیجه درخور توجهی به دست نمی‌آورند. علاوه بر این مدیرانی که تبلیغات خود را وارد صفحات اینترنتی کرده‌اند، غالباً سایتهای خارجی را به عنوان رسانه اینترنتی خود انتخاب می‌کنند چرا که نسبت به کارایی و اثربخشی سایتهای ایرانی اطمینان لازم را ندارند.

۴-۲- شرکتهای تبلیغاتی

بسیاری از سازمانها، امور تبلیغاتی خود را به شرکتهای تبلیغاتی واگذار می‌کنند. این شرکتها به برنامه‌ریزی تبلیغاتی برای سازمانهای طرف قراداد خود اقدام می‌کنند. در این برنامه رسانه‌های تبلیغاتی مانند تلوزیون، رادیو، مجلات و روزنامه‌های عمومی و تخصصی، تابلوهای تبلیغاتی در سطح شهر و …   پیشنهاد می‌شوند. آنچه مسلم است هنوز اینترنت در پورتفولیوی این شرکتها از سهم و جایگاه قابل توجهی برخوردار نیست از این رو اینترنت توسط متخصصین تبلیغاتی نیز مورد بی‌مهری واقع شده است. از جمله دلایل کم‌توجهی شرکتهای تبلیغاتی به رسانه اینترنت، می‌توان به کم بودن حاشیه سود تبلیغات اینترنتی برای شرکتهای تبلیغاتی اشاره کرد که این خود به دلیل هزینه اندک این نوع تبلیغات می‌باشد. همچنین فقدان آمار و ابزارهای مناسب برای نظارت و کنترل بر عملکرد تبلیغات اینترنتی موجب شده است تا سهم چندانی از طرف شرکتهای تبلیغاتی برای این نوع تبلیغات درنظر گرفته نشود.

۴-۳- ناشران اینترنتی

ناتوانی سایتهای ایرانی در جذب تبلیغات را می‌توان از موانع عمده رشد و گسترش تبلیغات اینترنتی دانست. کیفیت پائین محتوای سایتهای ایرانی جذابیت لازم را برای تبلیغ‌کنندگان و مخاطبین فراهم نساخته است. وجود دیدگاه غیر تجاری در سایتهای ایرانی موجب شده است درآمدزایی جزء اهداف اصلی سایتها قرار نگیرد. از اینرو در گردانندگان سایتها کمتر با متخصصین بازاریابی مواجه می‌شویم حتی در سایتهایی که به ظاهر به جذب تبلیغات مشغول هستند کمتر فعالیتهای بازاریابی را به صورت حرفه‌ای شاهد هستیم. در نتیجه فقدان مکانیزمهای تبلیغاتی مناسب، موجب شده است تا سایتهای ایرانی در جذب تبلیغات موفقیت لازم را نداشته باشند.

۴-۴- دولت

رشد و گسترش اینترنت مانند سایر رسانه‌ها مستلزم حمایت‌ سازمانها و دستگاهای دولتی ذیربط می‌باشد. ضعف زیرساختهای مخابراتی و ارتباطی از جمله تنگناهای تبلیغات اینترنتی به شمار می‌آید. ترمیم و بهبود این زیرساختها جز وظایف دولت محسوب می‌شود. سامان دادن به زنجیره تجارت الکترونیک نیز تنها با خواست و حمایت دولت امکان‌پذیر خواهد بود. ایجاد مکانیزمهای پرداخت الکترونیک مانند بانکداری الکترونیک و پول الکترونیک از اقدامات اساسی و مهمی هستند که دولت می‌بایست در دستور کار خود قرار دهد. همچنین تدوین قوانین و مقرارات مناسب برای نقل و انتقالات الکترونیک، شناسایی هویت واقعی معامله‌کنندگان، ایجاد امنیت در دریافتها و پرداختها و … از جمله اقدامات اساسی است که پیش‌نیاز رشد تجارت الکترونیک می‌باشد. بدیهی است که بدون سامان یافتن زنجیره تجارت الکترونیک نمی‌توان در تبلیغات اینترنتی رشد قابل توجهی انتظار داشت.

۴-۵- مخاطبین تبلیغات اینترنتی

به دلیل گسترش فراوان حجم تبلیغات در سالهای اخیر و استفاده از شیوه‌های نامناسب و غیرحرفه‌ای در ایران، نوعی دلزدگی نسبت به تبلیغات به وجود آمده است. حجم گسترده تبلیغات ناخواسته در اینترنت نیز بر این مشکل افزوده است. وجود نرم‌افزارهای متعددی که صرفاً برای در امان ماندن از تبلیغات ناخواسته طراحی شده‌اند گواه این مدعا می‌باشد. در چنین فضایی جلب توجه مخاطبین کار بسیار دشواری خواهد بود و مستلزم استفاده از روشهای نوین و حرفه‌ای است. ضمن اینکه بدلیل فراهم نبودن امکانات تجارت الکترونیک‌، مخاطبین نیز کمتر به تبلیغات در اینترنت توجه می‌نمایند.

۵- راهکارهایی جهت بهبود وضعیت تبلیغات اینترنتی در ایران

با توجه به اهمیت تبلیغ در اینترنت و وجود مشکلات و محدودیتهایی که در بالا به آنها اشاره شد در این بخش سعی شده است راهکارهایی جهت بهبود وضعیت تبلیغات اینترنتی در ایران ارائه شود.  همانطور که اشاره شد، بازیگران این صنعت به پنج گروه تقسیم می‌شوند. اما ابتکار عمل برای بهبود و رفع مشکلات تبلیغات اینترنتی در دست سه گروه دولت، ناشران اینترنتی،  و شرکتهای تبلیغاتی می‌باشد. چنانچه این گروه ها اقداماتی را جهت حل مشکلات موجود در دستور کار خود قرار دهند دو گروه مخاطبین و سازمانهای تولیدی و خدماتی نیز جذب  این صنعت خواهند شد. با این وجود برای هر یک از گروه‌ها راهکارها و سپس الگوهایی ارائه شده است. در این الگوها اقدامات لازمه هر گروه در قالب فرایندهایی نشان داده شده است.

۵-۱- ناشران اینترنتی

ناشران اینترنتی پس از اتخاذ مدل تجاری مناسب جهت فعالیت خود می‌بایست فعالیت‌های زیر را به منظور مدیریت بهتر بر وضعیت تبلیغات خود انجام دهند. در گام اول صاحبان سایتها می‌بایست کاتالوگی را از فضاهای خود تهیه نمایند. در این کاتالوگ مکان فضاهای قرارگیری تبلیغات، روش‌های پرداخت و زمان مربوط به آن فضا‌ها و نیز نحوه دسترسی به فضا‌ها مشخص می‌شود. در گام دوم‌، واحد فروش شرکت با تبلیغ دهندگان وارد مذاکره شده و نهایتاً قراردادی را با آنها منعقد می‌نماید. در گام سوم برنـامه زمـانی نمـایش تبلیغات تعیین می‌شود. در این مرحله زمان‌های نمایش تبلیغات برنامه‌ریزی و رزرو می‌شوند. در گام چهارم تبلیغات مختلف از تبلیغ دهندگان جمع‌آوری شده و براساس برنامه از پیش تعیین شده در مکانهای مشخص نمایش داده می‌شوند. در گام پنجم ناشران اینترنتی می‌بایست عملکرد تبلیغات موجود در فضاهای خود را ارزیابی نموده و گزارشی از این امر تهیه نمایند و نهایتاً در گام آخر آخرین قسط مبلغ توافق شده با تبلیغ دهندگان می‌بایست اخذ شود. فرایند کار ناشران اینترنتی در شکل۱ نمایش داده شده است.

شکل۱- فرایند کار ناشران اینترنتی

 ۵-۲- شرکتهای تبلیغاتی

شرکتهای تبلیغاتی می‌بایست برای اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات مکانیزم‌های لازم را ایجاد نمایند و به منظور جبران ناچیز بودن کارمزد تبلیغات اینترنتی در جهت افزایش جذب تعداد بیشتری از این تبلیغات برنامه‌ریزی نمایند. متقاعد کردن تبلیغ‌دهندگان به دادن تبلیغ در اینترنت به‌ دلیل هزینه‌های کم آن در صورت کارایی آن تبلیغ، امر چندان دشواری نخواهد بود. همانطور که در شکل۲ دیده می‌شود این شرکت‌ها جهت موفقیت بیشتر می‌بایست در گام اول درخواست تبلیغ دهندگان را پردازش نمایند. درخواست تبلیغ دهندگان در این گام می‌بایست بطور کامل مستــنـد شود. اطلاعـات این درخـواست می‌تواند شامل این موارد باشد: زمان‌بندی مورد درخواست جهت نمایش تبلیغات، بودجه در نظر گرفته شده، مشتریان هدف، محتوای تبلیغ و در نهایت سایتهای پیشنهادی.

در گام دوم شرکت تبلیغاتی می‌بایست پس از تهیه تبلیغ به دنبال فضای مناسب جهت انتشار آن باشد. این فضا می‌بایست با شرایط اعلام شده از سوی تبلیغ دهنده هماهنگی‌های لازم را داشته باشد. در گام سوم قراردادی ما بین شرکت تبلیغاتی و سایت موردنظر جهت نمایش تبلیغ بسته می‌شود. در گام چهارم، تبلیغ می‌بایست به فضای در نظر گرفته شده جهت نمایش ارسال شود. برای نمایش تبلیغ ممکن است از روشهای مختلفی استفاده شود. در گام پنجم، شرکت عملکرد تبلیغ مورد نظر را می‌بایست ارزیابی نموده و طی گزارشی به تبلیغ دهنده نتایج را منعکس نماید. در گام ششم مبلغ توافق شده با تبلیغ دهنده دریافت می‌شود.

شکل۲- فرایند کار شرکتهای تبلیغاتی

۵-۳- سازمانهای تولیدی و خدماتی (تبلیغ‌دهندگان)

شکل زیر مراحل و وظایف اصلی تبلیغ دهندگان را نشان می‌دهد. این فرایند ۵ فاز زیر را شامل می‌شود:

۵-۳-۱- برنامه‌ریزی تبلیغات

در این فاز متخصصین بازاریابی، برنامه تبلیغات را استخراج می‌کنند که این برنامه مبتنی بر یک استراتژی بازاریابی خوب تبیین شده می‌باشد. این برنامه هدفگیری محصول و نیز هدفگیری مشتری را مشخص می‌کند. بر اساس نتایج  تحلیلها، بازاریابان برنامه‌ای را تدوین می‌کنند که در این برنامه نوع رسانه، ناشر، نحوه ارائه، مخاطبین، برنامه ارسال و محتوای تبلیغات مشخص شده است.

۵-۳-۲- طراحی تبلیغات

در این فاز، طراحان اقدام به طراحی و ساخت تبلیغ می‌نمایند.

۵-۳-۳- جستجوی فضای تبلیغاتی

در این فاز، تبلیغ دهندگان سایتهای منتخب را به منظور یافتن فضاهای تبلیغاتی مطلوب  جستجو می‌کنند. سپس به منظور دستیابی به یک توافق با صاحبان سایتها وارد مذاکره می‌شوند. یکی از نتایج این مذاکرات عقد قرارداد تبلیغاتی است. با انتخاب فضای تبلیغاتی شیوه پرداخت نیز مشخص می‌شود. در پایان، تبلیغات ایجاد شده جهت نمایش به سایتها ارسال می‌شوند.

۵-۳-۴- سنجش اثر بخشی تبلیغات

در طول این فاز اطلاعات جمع‌آوری شده از عملکرد تبلیغات تحلیل شده و برای رسیدگی به مسائل و سنجش میزان تاثیر آنها بر مخاطبین  اینترنتی ارزیابی می‌شوند.

۵-۳-۵- تسویه مالی

بعد از ارسال (نمایش) تبلیغ، تبلیغ دهندگان بابت تبلیغات ارسال شده (نمایش داده شده) بر اساس قرارداد، مبلغی را به صاحب سایت پرداخت می‌کنند. 

شکل۳- فرایند کار تبلیغ دهندگان

۵-۴- دولت

برخی از تنگناها و محدودیتهای اساسی تبلیغات اینترنتی در ایران را تنها با حمایت و خواست نهادهای دولتی می‌توان بطور کامل برطرف ساخت. دولت برای برطرف کردن این مشکلات باید ابتدا به تدوین قوانین و مقررات مناسب بپردازد تا از این طریق بستر مناسبی برای فعالیتهای تبلیغاتی در محیط اینترنت فراهم آید. ارتقای زیرساختهای مخابراتی و ارتباطی کشور نیز باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا زیرساختهای تکنولوژیک لازمه این صنعت در کشور به حد استاندارد جهانی برسد. سامان بخشیدن به زنجیره تجارت الکترونیک و ایجاد مکانیزمهای ایمن برای پرداخت الکترونیک نیز تنها با تلاش و حمایت نهادهای دولتی میسر خواهد بود.

شکل۴- فرایند کار دولت

۶- نتیجه‌گیری

در مقایسه با تبلیغات سنتی، تبلیغ در اینترنت از مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار است. علیرغم این موضوع، تبلیغات اینترنتی هنوز در ایران جایگاه مناسبی به دست نیاورده است. وجود برخی تنگناها و مشکلات در کشور، مانع رشد تبلیغات اینترنتی شده است. نبود قوانین و  زیرساختهای لازم، آگاهی کم مدیران شرکتهای تولیدی و خدماتی از مزیتهای تبلیغ در اینترنت، نداشتن دید تجاری در طراحی سایتها و نبود مکانیزم‌های مناسب تبلیغاتی از جمله مشکلات تبلیغات اینترنتی در ایران می‌باشند.
بهبود شرایط موجود مستلزم خواست و تلاش تمام دست‌اندرکاران این صنعت می‌باشد. دولت می‌بایست زیرساختهای لازم را فراهم نماید. ایجاد مکانیزمهای پرداخت الکترونیک مانند بانکداری الکترونیک و پول الکترونیک از اقدامات اساسی و مهمی هستند که دولت می‌بایست در دستور کار خود قرار دهد. همچنین تدوین قوانین و مقرارات مناسب برای نقل و انتقالات الکترونیک، شناسایی هویت واقعی معامله‌کنندگان، ایجاد امنیت در دریافتها و پرداختها از جمله اقدامات اساسی است. ناشران اینترنتی می‌بایست ضمن اتخاذ مدل کسب و کار مناسب، برای افزایش ترافیک سایت خود تلاش نمایند. شرکتهای تبلیغاتی نیز می‌باید مکانیزم‌های مناسبی را جهت جذب و سنجش اثربخشی تبلیغات ایجاد نمایند. بطور خلاصه تنها با تدوین قوانین روشن، طراحی مکانیزم‌های مناسب و ایجاد زیرساختهای لازم می‌توان به رشد و توسعه تبلیغات اینترنتی در ایران امید داشت.

تبلیغ در اینترنت

تبلیغات، و ارتباط مستقیم و قدرتمندش با کسب و کار و بازرگانی، همیشه یکی از مباحث مورد علاقه مدیران و دانشمندان علم مدیریت بوده. برخی علوم و تکنولوژی ها مانند مخابرات، انرژی و غیره بسیار وابسته به زیرساخت های پر هزینه شان هستند و علم مربوط به آنها به سختی انتقال پیدا می کنه. نتیجه اینکه کشور های در حال توسعه مانند ایران، در این زمینه ها فاصله زیادی با کشور های پیشرفته پیدا می کنند که بعضا به آن Technology Gap یا حفره تکنولوژی می گویند. در مقابل برخی صنایع و علوم مانند اینترنت و دانش های مربوط و وابسته به دنیای مجازی، دارای زیرساخت هایی سهل تر جهت انتقال و ایجاد هستند و مرزهای بین کشورها در این علوم کم رنگ تر و کم اثر تر به نظر می رسند. و به عقیده من، علم تبلیغات از این دسته است.

با توجه به اینکه بیشتر زیرساخت های مورد استفاده این علم، که بیش از ۳-۴ دهه از ظهور حرفه ایش در دنیا نمی گذره، در کشور ما وجود داره، انتظار میره که برخلاف برخی دیگر از زمینه های تکنولوژی، ما در این علم تونسته باشیم هم گام با کشورهای پیشرفته پیش بریم. ولی به نظر من خیلی هم نمیشه به این مساله خوشبین باشیم.


البته وقتی میگم پیشرفت در تبلیغات، منظورم این نیست که تبلیغاتی که در ایران مثلا از صدا و سیما پخش میشه به زیبایی و حتی اثربخشی مشابهان خارجی خود نیست، بلکه منظورم این است که اساسا تبلیغات به اندازه واقعی خود مقبول نیافتاده و توسط دو سر خود، یعنی صاحبان صنایع و خدمات و مردم و مخاطبین آنها به رسمیت شناخته نمیشه.


برای مثال ترجیح میدم راجع به تبلیغات اینترنتی صحبت کنم: در آمریکا شرکت هایی مثل گوگل، یاهو، سی نت (CNet) و یا بیدورتایزر (Bidvertiser) از این صنعت پول های هنگفتی کسب می کنند. شما برای اینکه گوگل مثلا با کلمه insurance شما رو معرفی کنه باید حدود ۱٫۵ تومان پول پرداخت کنید (حدود ۱۵ سنت برای هر کلیک و با تقریبا ۱% نرخ کلیک بر نمایش) و بدون در نظر گرفتن اینکه این نوع تبلیغات گوگل بسیار هدفمند است (برای کسی پخش شده است که به دنبال سایت های مرتبط با insurance هست) در مقایسه با تعرفه های رسمی شرکت های ایرانی که تبلیغات اینترنتی انجام می دهند، و این نوع خدمات مشابه گوگل را هم ارایه نمی کنند، میبینیم که گوگل ارزان تر هم هست!


با وجود این تفاوت غیر قابل قبول هزینه ای٬ شما بر روی گوگل اغلب تبلیغات مطلوب و جدی را می بینید، در حالیکه محیط تبلیغات اینترنتی فارسی اشباع شده از تبلیغ سی دی های هک، دزدیدن پسورد یاهو، تبلیغات انواع جشنواره ها و فراخوان های کوچک و متوسط و یا نهایتا ISP هایی که التماس می کنند شماره IN های آنها را به خاطر بسپارید!! بدتر هم می شود. وقتی که ببینید مثلا یک سایت خبری تبلیغ شرکت های کلاه بردار مثلا سرمایه گذاری را با سود های ماهیانه ۶۰-۷۰ درصد پخش می کند.

به عقیده من، این تهدیدی جدی است که کسب و کار مجازی ایرانیان را تهدید می کند. خطری که شرکت های صاحب نفع خود به وجود آورده اند. شخصا هرگز به کسی که نیمی از تبلیغات سایتش به سی دی فیلم های احضار ارواح و هک آی دی یاهو اختصاص دارد، هزینه ای بابت تبلیغ کسب و کار خود را نمیدهم!

تبلیغات و بازاریابی اینترنتی

 
 

تبلیغات و بازاریابی اینترنتی امروزه به عنوان ابزاری جهت افزایش فروش، توانمند سازی نام تجاری و… در خدمت کسب و کارها قرار گرفته است و سهم ثابت و مناسبی از بودجه بازاریابی شرکت ها را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید برخی از شرکت های ایرانی  تنها با استفاده درست از همین ابزار توانسته اند سهم مناسبی از بازار را از آن خود کنند.

 
 

ما تجربه موفق درآمدزا کردن این فعالیت را در شرکت های کوچک و بزرگ داریم…

 پیش از این، حضور در اینترنت صرفا به داشتن یک وب سایت و  گاها قرار دادن تبلیغات در وب سایت های دیگران اطلاق می شد، اما امروزه، بازاریابی اینترنتی به مجموعه ابزار های قدرتمندی تبدیل شده است که می تواند فروش شما را افزایش دهند. هر چند تجارت شما کاملا سنتی، نیمه سنتی و یا کاملا مدرن باشد، بازاریابی اینترنتی می تواند سهم به سزایی در استراتژی بازاریابی و فروش کلی شما ایفا کند.

فراموش نکنید که تبلیغات و بازاریابی اینترنتی ارزان است، فراگیر است، ماندگار است، هوشمند است، شبانه روزی است ، هر زمان که شما بخواهید، قابل تغییر است و . . .

 

چرا تبلیغات اینترنتی؟

 
 

اشاره:
در این مقاله، تبلیغات اینترنتی به مفهوم عام آن یعنی هر نوع فعالیت برای معرفی محصول و خدمات در اینترنت می باشد و محدود به مورد خاصی از روشهای موجود نمی باشد مگر آنکه صراحتا خلاف آن ذکر شده باشد.


در ایران حدود ۴۰ سال قبل تلویزیون را “رسانه نوین” خطاب می کردند. این “رسانه نوین” در روزهای نخستین حضور خود برای کسب محبوبیت باید کارایی خود را اثبات می کرد. تلویزیون اثبات کرد و هم اکنون تقریبا در هر خانواده ای یک دستگاه تلویزیون وجود دارد.
این وضع برای اینترنت هم باید اتفاق بیافتد. به عبارت دیگر اینترنت هم باید بتواند کارایی خود را به اثبات برساند. همه می پرسند که آیا اینترنت نیز می تواند؟

البته این مقاله زمانی انتشار می یابد که تقریبا تمام پاسخ ها “مثبت” است و اینترنت دیگر نیازی به اثبات خود ندارد. اما من می خواهم تبلیغات اینترنتی را بررسی کنم.
می خواهم بدانم اگر مدیری از خود بپرسد، آیا تبلیغات اینترنتی برای مجموعه من کارایی دارد، پاسخ چه خواهد بود؟

اگر مدل روند ورود تکنولوژی در ایران را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که نتایج دقیقا همانند سایر کشورهاست اما با اندکی تاخیر. به عبارت دیگر تلویزیون هم در ایران همانند سایر کشورها محبوب شد اما با تاخیر. برای اینترنت هم این وضع اتفاق افتاده است.

لذا می توان گفت، تبلیغات اینترنتی هم به زودی جای پای خود را خواهد یافت و وارد بودجه تبلیغاتی شرکتها خواهد شد. به زودی شاهد این خواهیم بود که مدیران دیگر نخواهند پرسید که آیا تبلیغات اینترنتی موثر است یا نه.

اما چگونه می توان به روند رو به رشد آن سرعت داد؟
برای اینکار دو جور فرهنگ سازی باید انجام شود:

۱٫ فرهنگ ارایه راهکار مناسب متناسب با نیاز از سوی وب سایتها و ارایه دهندگان تبلیغات اینترنتی
۲٫ فرهنگ استفاده از خدمات تبلیغات اینترنتی ارایه شده

ادامه مقاله را به “تبلیغات بنر” محدود می کنم تا به هدف اصلی مقاله که افزایش درآمدزایی سایتها از طریق پذیرش تبلیغات بنر است، بیشتر توجه شود و بهتر بتوانم از مثالهای موجود استفاده کنم.

الف- ارایه دهندگان تبلیغات بنر
اصولا دو دلیل عمده وجود دارد که از این روش استفاده می شود، دلیل اول تبلیغ اسمی خاص است. مثلا نام یک محصول و نام یک شرکت که با هدف نفوذ در بازار صورت می گیرد. دلیل دوم فروش مستقیم کالا یا خدمات است.

در مورد اول ممکن است تنها بنر یک شرکت نمایش داده شود و به جایی هم لینک نشود چون اصولا دیده شدن بنر هدف آن بوده است. اما در مورد دوم، بنر به صفحه فروش کالا یا خدمات لینک می شود و به عبارت دیگر، در این مورد کلیک خوردن بنر بسیار حیاتی است.

تقریبا همه سایتهای ما برای تبلیغ در سایت خود تعرفه اعلام کرده اند که به خودی خود مشکلی ندارد. اما آمارهای ارایه شده از میزان بینندگان آنها در اکثر موارد اثبات نشد (غیر واقعی) و یا گروه بندی نشده است.

سایتهای بسیاری عنوان می کنند که در ماه ۳۰۰۰۰ نفر بیننده دارند و با اندکی بررسی متوجه خواهیم شد که منظور آنها ۳۰۰۰۰ نمایش صفحه است. یکی از مشکلات موجود همین آمارهای اثبات نشده است. اگر مدیری در چنین سایتهایی تبلیغ کند مطمئنا پاسخی نخواهد گرفت و بعد از آن عنوان خواهد کرد که تبلیغات بنر، کارایی ندارد.

گونه دیگر در ارایه آمار، تنها استناد به آمار بالای بینندگان سایت است. به عبارت دیگر سایتی اعلام می کند در ماه ۶۰۰۰۰ نفر بیننده دارد و بررسی ها نیز صحت آن آمار را تایید می کند اما سایت نمی تواند نوع مخاطبان و افراد بازدید کننده خود را گروه بندی کند.

اگر تبلیغ کننده با هدف نفوذ در بازار در چنین سایتی تبلیغ کند، جواب می گیرد اما اگر قصد فروش کالا و خدماتی داشته باشد به احتمال بسیار بالایی باز هم ناراضی خواهد بود.

به عنوان نتیجه گیری این بخش می توان گفت باید سایتها استانداردهای رایج پذیرفته شد در سایتهای مشابه خارجی را رعایت کنند یا اصلا با هم به توافقی جدید دست یابند. در این صورت آنها آمار ارایه شده از سوی یکدیگر را با حساسیت بیشتری دنبال می کنند و روند ارایه آمار غیر واقعی به هر دو شکل بیان شده، آهنگ کند تری خواهد یافت. از سوی دیگر هر چه میزان آگاهی تبلیغ کنندگان بالاتر رود، سایتها نیز متناسب با آن از انتشار این گونه آمار کمتر استفاده خواهند کرد.

ب – آگهی دهندگان
کانالهای مرسوم تبلیغات در ایران شبکه های مختلف صدا و سیما، روزنامه ها و مجلات هستند که حجم عمده تبلیغات هم از طریق این رسانه ها به جامعه تزریق می شود. چرا تبلیغ از طریق رسانه اینترنت به اندازه تبلیغات در رسانه های ذکر شده جدی گرفته نمی شود؟
مطمئنا مهم ترین دلیل آن عدم فرهنگ سازی لازم است به عبارت دیگر مدیران تبلیغات ما به این باور نرسیده اند که تبلیغ در اینترنت هم می تواند موثر و کارساز باشد. اما آیا فرهنگ سازی آسان است؟ خیر! پس برای گسترش صنعت تبلیغات اینترنتی در ایران چه باید کرد؟

سرعت دادن به روند حل این مشکل یعنی تشویق آگهی دهندگان به تبلیغ در اینترنت را کسانی می توانند انجام دهند که هم اکنون رابطه مستقیمی با آنها دارند. نکته کلیدی هم توجه به مهم ترین رسانه های تبلیغ در کشور است. تبلیغ کنندگان تبلیغ در شبکه های صدا و سیما و همینطور روزنامه ها و مجلات را به عنوان کانالهای اصلی تبلیغ پذیرفته اند. اگر مدیران همین رسانه ها کمی توجه به تبلیغات اینترنتی نشان دهند شاید بتوان زودتر به نتیجه رسید. اما شاید مدیران این رسانه ها اینترنت را رقیب خود بدانند و نخواهند که تبلیغات در آن مرسوم شود و از حجم تبلیغ در آنها کاسته نشود.

آنها چه بخواهند و چه نخواهند چنین اتفاقی خواهد افتاد. لذا منطقی خواهد بود که اندکی داریت به خرج داده و به تبلیغات اینترنتی توجه بیشتری نشان دهند. آنها می توانند سیستمی همانند FastClick برای تبلیغ در سایتها داشته باشند که به خوبی دو گروه آگهی دهندگان و توزیع کنندگان آگهی را پوشش دهند. آنها همچنین می توانند از تجربه های موجود داخلی نیز کمک بگیرند.

نتیجه گیری:
گسترش فرهنگ تبلیغات اینترنتی در ایران به نفع جامعه خواهد بود. سایتهای کوچکی که با تلاش فراوان محتوای مناسبی را منتشر می کنند را به حفظ کیفیت و بالاتر بردن آن تشویق می کند. در این صورت شاهد آن خواهیم بود که بر تعداد سایتهای تخصصی افزوده گردد و مراجع معتبر بسیاری برای بینندگان فارسی زبان، رشد یابند.

از اخبار، مقالات و نوشته های ما استفاده می کنند، با طنزها و کاریکاتورهای ما می خندند، اما در سایتهای ما تبلیغ نمی کنند!

از من می پرسد که چه کار کنم تا سایتم درآمد زا باشد؟ می گویم آیا سایتت بیننده دارد؟ با شور و هیجان وصف ناپذیری می گوید: روزی هزار تا و تاکید می کند که هزار نفر. می مانم که چه بگویم، هزار نفر عدد کمی نیست!

این سوال و این درماندگی تقریبا هر روز برای من اتفاق می افتد. با اندکی مطالعه و پرسه در وب به این نتیجه می رسیم که بدیهی ترین راه کسب درآمد، فروش فضای تبلیغ در سایت یا همان تبلیغات بنر است. تبلیغات بنر نیز کاملا به تعداد بینندگان سایت بستگی دارد. یعنی هر چه بیننده سایت بیشتر باشد، هزینه تبلیغ در آن سایت هم بیشتر است.

پس چرا سایتهای ما از این ساده ترین راه کسب درآمد محرومند؟
مشکل سایتهای ما تعداد بینندگان آنها نیست بلکه مشکل نبود تبلیغ کنندگان است. مدیران سازمانها، شرکتها، موسسات و تمام آنهایی که به تبلیغات نیاز دارند، مقالات و نوشته های ما را می خوانند، با عکسها و طنزهای ما حال می کنند، با سایتهایی که برایشان طراحی می کنیم پز می دهند اما زمانیکه از آنها می خواهیم مبلغ ناچیزی را برای تبلیغات در اینترنت در نظر بگیرند، چنان رنگ به رنگ می شوند که گویی به آنها توهین شده است. برای من کاملا مسجل شده است که قانع کردن یکی مدیر برای توجه بیشتر به تبلیغات اینترنتی چیزی جز ضایع کردن خودم نیست!
پس چه باید کرد؟
از آنجایی که دقیقا درست نمی دانم که در این مورد داد خود را به گوش کدام مرجع برسانیم، تصمیم گرفتم از امکاناتی که دارم استفاده کنم. لذا از این به بعد در تمام صفحات سایتم بنری برای اعتراض به روند موجود قرار داده ام. از شما دوستان هم تقاضا دارم در صورتیکه با روح کلی این اعتراض موافقید آنرا همراهی کنید. در سایتها، در وبلاگها و هر جاییکه می توانید آنرا عنوان کنید. مطمئن باشید که اگر تبلیغات اینترنتی رونق بگیرد جامعه اینترنتی سود آنرا خواهد برد. فراموش نکنید کسانیکه از محتوای سایتها و وبلاگهای ما استفاده می کنند، می توانند در رونق دادن به آنها هم سهیم باشند!

هفت اشتباه بزرگ در راه اندازی تجارت

 
 

اولین سال راه اندازی تجارت مسلما پر فراز و نشیب خواهد بود. هر اندازه که با دقت و دانش پیش بروید، باز هم مرتکب اشتباهاتی خواهید شد. اما اگر ذهن خود را آماده کنید و به تجربیات دیگران توجه کنید، می توانید از وقوع بسیاری از این اشتباهات پیشگیری کنید.
در این فرصت به ۷ اشتباه بزرگ تازه کاران و راه حلهائی برای گریز از آنها اشاره می کنیم.

اشتباه اول: راندن یک ماشین تندرو در جاده ای خاکی
همه ما شنیده ایم که برای آغاز هر کار، به محرکی قوی و شور و شوق فراوان، احتیاج است. اما داشتن این حرارت اولیه به تنهایی کاری از پیش نمی برد.
شما به یک برنامه احتیاج دارید.
در زمینه تجارتتان، درخصوص مشتریان و رقبای خود عمیقا تحقیق کنید و یک مدل حقیقی و مفید برای تجارت خود ساخته و روی یک سوال مهم تکیه کنید:
چگونه می خواهید پول در بیاورید؟
 فرض کنید که در صدد باز کردن یک مغازه هستید. محلی را انتخاب می کنید که باید هزینه اجاره آنرا بپردازید. ممکن است مخارج زیادی نیز برای تهیه دکورمناسب متحمل شوید بدون آنکه به نحوه بازگشت این هزینه ها بیاندیشید.محصولات شما کامل نیستند و به فکر بازاریابی هم نیستید. قطعا پس از چند ماه تجارت شما سقوط خواهد کرد.
نکته:هیچ روز کاری خود را بدون برنامه طی نکنید.

اشتباه دوم : ارزان فروشی
از یک کودک بخواهید که بین یک کریستال ۱۲ وجهی بدلی و یک قطعه الماس، یکی را انتخاب کند. کودک کریستال را انتخاب خواهد کرد. تازه کاران تجارت نیز به همین صورت عمل می کنند، فریب کمیت را می خورند و به کیفیت اهمیت نمی دهند.
آنها می اندیشند که اگر جنسهای ارزان قیمت را عرضه کنند، فروش بهتری خواهند داشت و بزودی میلیونر خواهند شد.
اما این تصور غلط است.
تازه کاران دنیای تجارت قیمتهای محصولات و خدمات خود را بسیار پائین در نظر می گیرند و به این ترتیب در طول زندگی کاری خود نگران پول درآوردن خواهند بود و حتی زمانی که سفارشی دریافت می کنند، خوشحال نخواهند شد زیرا فروش برای آنها سود کافی به همراه نخواهد داشت.
قبل از قیمت گذاری، همه چیز را بسنجید. هزینه های ثابت و متغیر را محاسبه کنید. روشهای تجاری و قیمتهای رقبا را مورد توجه قرار دهید و استراتژی فروش و بازاریابی خود را بهینه کرده و درآمد قابل قبول خود را در نظر آورید.
نکته:کریستالهای بدلی را به الماسها ترجیح ندهید.

اشتباه سوم: راه اندازی تجارت فقط برای هیجان

بیشتر اشخاصی که در حال راه اندازی یک تجارت هستند، افرادی رویایی، خیال پرداز و ماجراجو هستند که بیشتر به دنبال هیجان می گردند. این افراد به جای تفکر و تحمل جزئیات دشوار این کار، به فکر پیش روی هستند و می خواهند که مسائل و بحرانها را به نوعی پشت سر بگذارند تا دوباره به میدان بازی برگردند و ماجراهای آن را دنبال کنند.
اما خستگی و ملالت از همین مسائل جزئی به تدریج ظاهر زیبای تجارت را به خطر خواهد انداخت، هدف تجارت کسب درآمد است و به مخاطره انداختن وضعیت فعلی در این حیطه نمی گنجد.
نکته:تجارت را وسیله ای برای هیجان انگیز کردن زندگی قرار ندهید.

اشتباه چهارم: غفلت از بازاریابی
تعداد کمی از صاحبان تجارتهایی که تازه تاسیس شده اند برای بازاریابی اهمیت قائل می شوند و برنامه و بودجه خاصی برای آن اختصاص می دهند، زیرا تصور می کنند که بازاریابی یک خرج غیر ضروری است و یا به علت شکستهای مقطعی از تاثیر بازاریابی در فروش مایوس می شوند.
بازاریابی، فروش فرد را تضمین می کند. اما به یاد داشته باشید که فروش هر روز محدود به همان روز است و لزوما فرآیندی ادامه دار نیست.
نمی توان از مرحله طرح و برنامه مستقیما به مرحله فروش رسید و بازاریابی را فراموش کرد.
این اشتباه از ناآگاهی افراد نسبت به چرخه فروش ناشی می شود. اولین افرادی که برای راه اندازی تجارت به آنها احتیاج دارید، بازاریابها هستند. بازاریاب ها هستند که می توانند شما را به دیگران معرفی کنند. پس از آن موقعیت فروش فراهم خواهد شد.
نکته:قبل از ارسال پیام آشنایی، به دنبال معامله نباشید.

اشتباه پنجم: اسارت در تجارت به جای ریاست به آن
هنگامی که فردی ۳ یا ۴ وظیفه معین را در ۷ روز هفته انجام می دهد نیازی به بهره گیری از شیوه های مدیریتی احساس نمی شود.
در آغاز به کار یک تجارت نیز، اتفاقات ناگهانی اما قابل پیش بینی بوقوع می پیوندد که می توان آنها را توسط تجربیات شخصی یا با استفاده از روش آزمون و خطا حل کرد.
اما همین طور که تجارت شما رشد می کند،مسائل پیچیده تر خواهند شد و این دو روش دیگر پاسخگوی آن ها نخواهند بود.
شما مسئول همه چیز هستید. شما باید اهداف تجارت را تعیین کنید و روش ها را انتخاب کنید، یا شخصی را برای انجام این وظیفه منصوب کنید.
بدون داشتن سیاست معین و شفافی در مورد مشخصات مشاغل، استخدام ها، اخراج ها، تعطیلات، نحوه جبران کمبودها، چگونگی ترفیع ها و… شرکت و تجارت نوپای شما در معرض آسیب ها و خطرات جدی قرار خواهد گرفت و نهایتا” تجارت شما ضعیف خواهد شد.
توجه کنید که کتاب راهنمای قوانین شرکت شما (حتی در حد یک صفحه) باید وجود داشته باشد.
نکته:اختیارات و وظایف خود را فراموش نکنید.

 اشتباه ششم: پیش بینی ناقص بودجه
تازه کاران تجارت معمولا” نیازهای مالی خود را دست کم می گیرند. این افراد، در ابتدای کار هزینه زیادی را صرف خرید لوازم اداری و محصولاتی می کنند که ممکن است بسیار تخصصی تر از آن چه باشد که به آن نیاز دارند. هم چنین به این موضوع توجه نمی کنند که اکثر مشتریان به طور اقساط خرید می کنند و بازگشت پول به کندی انجام می گیرد.
به همین علت مشاوران مدیریت معمولا” پیشنهاد می کنند که پس از محاسبه بودجه مورد نیاز خود برای راه اندازی تجارت، حداقل ۵۰% به آن اضافه کنید. به این ترتیب برای مدیریت ریسک های احتمالی آماده خواهید شد.
نکته:در مورد بودجه واقع بین باشید.
اشتباه هفتم: روابط غلط

شروع هر فعالیتی احتیاج به کار فراوان و سیستم پشتیبان دارد. فشار تعهدات زمانی و مسائل مالی باعث بروز مشکلاتی در روابط خواهد شد.
باید قدری از بار خود را سبک کنید و از کمک نزدیکان و دوستان خود در حد امکان استفاده کنید.
نکته:نگذارید که یک اشتباه باعث یک عمر پشیمانی شود.

بسیاری از اشتباهات به این دلیل بروز می کنند که تازه کاران تصور می کنند که تمام کارها را باید خود به تنهایی انجام دهند.
به جای این کار بهتر است نقاط قوت خود را بشناسید و کمبودهای خود را بپذیرید و بعضی از امور را به دست متخصصین خاص آن بسپارید.
هنگامی که به مسائل و شکست های اجتناب ناپذیر برخورد می کنید، این ضرب المثل قدیمی را به یاد بیاورید که:هر شکست پلی است برای پیروزی های آینده.

چرا اعتقاد داریم که وجود خبرنامه برای شما ضروری است؟

 
 

خبرنامه چیست؟
اگر آدرس پست الکترونیکی دارید به احتمال زیاد تاکنون خبرنامه هائی از شرکتهائی که با آنها مبادلات تجاری دارید دریافت کرده اید.
” خبرنامه ” ” خبرنامه الکترونیکی ” ” مجله الکترونیکی ” یا “نامه های الکترونیکی”، همه این واژه ها یک معنی را دربردارند. با وجود اینکه امروزه طیف وسیعی از خبرنامه های مختلف برای افراد فرستاده می شود، اما تمام خبرنامه ها ویژگیهای زیر را دارا هستند:
– دریافت خبرنامه ها از طریق پست الکترونیکی افراد می باشد.
– شرکت فرستنده محتوائی را آماده می کند و آن را در قالب از پیش تعیین شده ای برای گروه بزرگی از افراد و شرکتها ارسال می کند.

البته برای کارآئی و تاثیرگذاری خبرنامه ها روشهای متفاوتی وجود دارد و از تکنولوژی های مختلف استفاده می شود اما اصل مطلب همین است که یک نامه الکترونیکی در آن واحد برای عده زیادی از مخاطبین ارسال می شود.

اگر دقیق تر نگاه کنیم ۳ بخش اصلی در فرآیند ارسال خبرنامه وجود دارد:
۱- محتوا:شامل مطالبی که در خبرنامه وجود دارد و شیوه نگارش آنها.
۲- قالب بندی و طرح: خبرنامه مانند مجلات و نشریات دیگر هرماه باید ظاهر یکسانی داشته باشد. خصوصیاتی مانند فونت، عکسهای گرافیکی، بخش بندی، تیترها، لینکها و غیره نباید در نسخه های مختلف خیلی تغییر نماید.
۳- مدیریت ارسال: هنگامی که بخش های محتوا و قالب خبرنامه ایجاد شد، خبرنامه باید برای گروهی از افراد که در لیست از پیش تعیین شده ای قرار دارند ارسال شود، این افراد مشترکین شما هستند. در این بخش از کار علاوه بر ارسال خبرنامه وظایف دیگری نیز وجود دارد مانند : حذف یا اضافه کردن مشترکین، فرستادن نامه های مقطعی دیگر علاوه بر خبرنامه، ارسال نامه های اتوماتیک در هنگام آغاز اشتراک یا تغییر مشخصات یا آدرس افراد و جمع آوری و گزارش عملکرد خبرنامه وهمچنین پاسخهای مشترکین به مطالب خبرنامه .
مجموعه این ۳ بخش یک خبرنامه را بوجود می آورند.

چرا باید خبرنامه منتشر کنیم؟
منابع خبری می گویند : هزینه بدست آوردن مشتری جدید ۵ برابر هزینه نگهداشتن مشتریان سابق است. یک سرمایه گذاری ۵ درصدی برای از دست ندادن مشتریان قبلی سود شما را ۲۵ تا ۱۰۰ درصد افزایش خواهد داد. نامه های الکترونیکی که با کسب اجازه از افراد برای آنها ارسال می شود ۱۰ برابر نامه های الکترونیکی دیگر تاثیرگذار خواهند بود.

بررسی های انجام شده موضوع ساده ای را مشخص می کند :
از نظر اقتصادی کمک گرفتن از مشتریان قبلی برای افزایش درآمد و سود به صرفه تر از سرمایه گذاری روی افراد جدید است.
لیست اشخاصی که تاکنون از شما خرید کرده اند به منزله گنجینه ای است که در اختیار شماست و یک خبرنامه با کیفیت بهترین کلید برای استفاده از این گنجینه می باشد،زیرا:

– خبرنامه، افراد را به وب سایت شما هدایت خواهد کرد و باعث افزایش فروش شما خواهد شد.
 ارسال منظم خبرنامه، نام شما را در ذهن مشتری، بازدیدکننده، همکاران و …..زنده نگاه داشته و روشی است بی نظیر و کنترل شده جهت معرفی محصولات و خدمات شما.
– خبرنامه باعث ارتباط طولانی مدت با مشتری و ایجاد حس وفاداری او به شما خواهد شد.رقبای شما می توانند محصولات مشابه شما را عرضه کنند، قیمتهای خود را به قیمت شما برسانند و حتی می توانند ظواهر شرکت و تبلیغات خود را مانند شما شبیه سازی نمایند اما چیزی که هرگز به آسانی بدست نخواهند آورد، ارتباطات شما است. هر خبرنامه، قبل از هر چیز ارتباط شما با مشتری را محکم تر می کند.
– خبرنامه یک کانال ارزان قیمت و همیشگی برای ارسال پیامهای شما است.پایگاه داده های شما که حاوی آدرس های مشتریان و بازدیدکنندگان شما است، امکان دسترسی شما به افراد را در هر لحظه فراهم می کند. هنگامی که این سیستم راه اندازی شود علاوه بر فرستادن خبرنامه می توانید در مقاطع مختلف هشدارها، تبلیغات و پیامهای خاصی را برای مشترکین خود ارسال کنید.
– خبرنامه امکان یک مکالمه دوطرفه را بین شما و مشترکین برقرار می کند. اشخاصی که خبرنامه را دریافت می کنند می توانند بلافاصله و به آسانی با شما ارتباط برقرار کنند. ملاحظات خود را مطرح کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را درخواست و به این ترتیب تبادل ایده ها در هر دوجهت به آسانی امکان پذیر می شود.
– خبرنامه، تلاشهای دیگر شما در امر تجارت را قوت می بخشد.وجود خبرنامه نه تنها منافاتی با داشتن وب سایت، تبلیغات یا مسائل دیگر تجاری ندارد، بلکه باعث تقویت آنها می شود. خبرنامه با ایجاد پالسهای منظم در واقع مانند قلب تجارت شما عمل می کند و دیگر تلاشها را به یکدیگر متصل می کند.
– خبرنامه نتایجی سریع و قابل محاسبه دارد.تبلیغات، سرمایه گذاری و دیگر تاکتیکهای موجود در دنیای تجارت، همگی به دنبال معیارهائی هستند که بتوانند توسط آنها تاثیرات خود را محاسبه نمایند. اما تاکتیکهای اینترنتی کاملا” قابل پیگیری هستند. به طور مثال : بعد از ارسال هر خبرنامه ، شما می توانید به آسانی تعداد اشخاصی که خبرنامه را بازکرده اند و یا نام اشخاصی که روی لینک خاصی کلیک کرده اند را داشته باشید. در واقع معیارهای اینترنتی در هر لحظه قابل محاسبه هستند.

اگر هم اکنون ماهنامه ای دارید که برای افراد خاصی آن را ارسال می کنید، اولین و مهمترین منفعتی که در تبدیل آن به نسخه الکترونیکی وجود دارد، صرفه جوئی در زمان و هزینه چاپ و ارسال آن خواهد بود. به علت هزینه بسیار کم خبرنامه، می توانید بدون نگرانی آن را برای افراد گوناگون و مختلف در بسیاری از نقاط جهان ارسال کنید.

مطالبی در مورد SPAM و رعایت حریم خصوصی
امروزه بحث مزاحمان (SPAM) یکی از داغترین مسائل تجارت الکترونیکی است.
سرویس دهندگان اینترنت برای جلوگیری از ورود مزاحمان به سیستمهای مشتریان خود ممکن است سهوا” نامه های دیگری را نیز نپذیرند. برای خبرنامه ها نیز این ریسک وجود دارد که هرگز به مقصد نرسند.
در نگاهی کلی تر، در بدترین حالت حتی اگر بسیاری از سرویس دهندگان خبرنامه شما را مزاحم بدانند، یک خبرنامه خوب حداقل به دست ۴۰% از مشترکین خواهد رسید. اما مطمئنا” این درصد خیلی بیشتر از درصد مشتریانی است که توسط تبلیغات روزنامه ای، تماسهای تلفنی و دیگر نامه های الکترونیکی بدست خواهید آورد.

درحقیقت در طول تاریخ این اولین بار است که صاحبان تجارت های کوچک با صرف کمترین هزینه توانسته اند با طیف بزرگی از مشتریان ارتباط دائمی برقرار کنند.

اگرچه بحث مزاحمان اینترنتی، درصد تاثیرگذاری خبرنامه ها را تا حدودی کم کرده است اما این وسیله بسیار قدرتمند همچنان رتبه نخست را در بین دیگر روشهای بازاریابی حفظ کرده است.

به چه مقدار زمان و سرمایه گذاری احتیاج است؟
تصور می کنیم که تا اینجا به ارزش خبرنامه و مفید بودن آن برای تجارت خود پی برده اید. سوال منطقی دیگر این است که برای ایجاد یک خبرنامه به چه میزان زمان و سرمایه احتیاج است؟
جواب به این سوال به سه نکته زیر وابسته است:
۱) محتوا:اگر محتوای خبرنامه را خودتان تهیه کنید زمان زیادی صرف خواهد شد، اما هزینه تولید خبرنامه را پائین خواهد آورد.
در مقابل ممکن است که آنرا از منابع مختلف انتخاب و جمع آوری کنید و یا تهیه آنرا به عهده شخص دیگری بگذارید. در اینصورت در شرایط عکس قرار میگیرید.

۲) طراحی:برای تاثیرگذاری بیشتر، خبرنامه شما باید طراحی منحصر بفردی داشته باشد که به زیبائی نام و موقعیت شما را نشان دهد. با سرمایه گذاری روی طراحی حرفه ای، می توانید خبرنامه ای در نوع خود بی نظیر داشته باشید.

۳) ارسال منظم و مداوم خبرنامه: در این بخش نیز می توانید مسئولیت تمام کارها را خود به عهده بگیرید و هزینه کمتری پرداخت کنید و یا این کار را به دست شرکتهای تخصصی بسپارید و از اضطراب خود و اشکالات احتمالی کار جلوگیری کنید.

اگر تمام کارها را خود انجام دهید، برای هر خبرنامه حداقل سه تا چهار روز کامل وقت لازم است، دو تا سه روز برای تهیه مطالب و یک روز برای قراردادن آن در قالب خبرنامه و ارسال آن برای مشترکین خود. همچنین برای اولین شماره خبرنامه دو یا سه روز زمان اضافه برای طراحی قالب خبرنامه نیاز دارید.

نتیجه گیری :
خبرنامه ها، طی چند سال اخیر موقعیت مناسبی را در اختیار همه ما قرار داده اند که با مشترکین خود به آسانی ارتباط برقرار کنیم.
اگر خودتان تهیه خبرنامه را به عهده بگیرید یا تمام کار را به شرکت دیگری واگذار کنید،تفاوتی نمی کند، در هر دو حال این ابزار ارزش آنرا دارد که به مجموعه شما افزوه شود. فرصت را از دست ندهید.

بهترین معیارها برای مدیریت و افزایش کارایی بازاریابی

 

بدون داشتن معیارهایی برای ردیابی نحوه انجام کار، بازاریابی و داشتن برنامه های تجاری عملاً بیهوده است. تاجران باید بدانند که چه فاکتورهایی در تجارت آنها موفقیت محسوب می شود و نیز باید بتوانند آنها را اندازه گیری کرده و تفاوت میان مقادیر اندازه گیری شده، معیارهای تعیین شده و شاخص ها را بررسی کنند.
برای بازاریابی ترکیب سه عامل زیر می تواند به عنوان نقطه شروع در نظر گرفته شود:

۱- آگاهی از وضعیت رقبا
۲- تعیین نتایج مورد انتظار و منابع مورد نیاز برای رسیدن به آن ها
۳- تعیین فاکتورهای موفقیت و معیارهای متناسب با آن اهداف.

اندازه گیری برای چیست؟
اندازه ها در زندگی همه ما نقش مهمی دارند. برای مثال تعداد ضربان قلب، موجودی حساب بانکی، وزن بدن، مقدار بنزین اتومبیل و…
اگر به این اعداد و ارقام توجه نکنیم خود را به موقعیت های خطرناکی مانند حمله قلبی، چک برگشتی یا تمام شدن بنزین اتومبیل نزدیک کرده ایم.

در دنیای تجارت نیز مشابه همین مسئله صادق است و اگر شرکتی فاکتورهای مهم پیشرفت خود را تشخیص ندهد یا آن ها را ردیابی نکند، احتمال ریسک خود را در تجارت بالا برده است.

با کمک معیارهای دقیق و منطقی می توان روش کار مناسب را تشخیص داد و برای رسیدن به اهداف برنامه ریزی کرد. به این ترتیب نیرو و تلاش افراد متمرکز می شود و ضریب اشتباهات پایین می آید. اندازه گیری در واقع سبب می شود که بخش بازاریابی مانند چشم و گوش یک شرکت عمل کند.

مسئله مهم دیگر آن است که ایجاد معیارها و ردیابی نتیجه ها نقش مثبتی در توجیه مدیران دارد و باعث صرفه جویی در هزینه های شرکت خواهد شد. این در حالی است که طی تحقیقات انجام شده تنها ۳۸% از مدیران اجرایی آمریکایی در شرکت خود از این معیارها استفاده می کنند و از این تعداد فقط ۱۶% از عملکرد بازاریابی شرکت راضی نبوده اند.
اما درصد نارضایتی در بین گروهی که معیار خاصی را دنبال نمی کنند، به ۲۸% می رسد. به این ترتیب می توان گفت که اندازه گیری سبب بالا رفتن ارزش کار بازاریابی می شود.

تعریف معیار (metric)
کلمه معیار ممکن است برای افراد نا آشنا با این مفهوم قدری ابهام داشته باشد. برای درک بهتر معنای این کلمه اصطلاحات زیر را تعریف می کنیم:

• مقادیر اندازه گیری شده: مجموعه مقادیر به دست آمده طی یک بررسی مانند اعداد و ارقام، نسبت ها و درصدهای مربوط به یک شرکت.
• معیارها:نکات قابل اندازه گیری برای تشخیص درجه نزدیکی به اهداف.
• رکوردها و شاخص ها: مقادیری که شرکت های دیگر به آن ها رسیده اند و باید در تعیین معیارهای شرکت در نظر گرفته شوند.

سه مفهوم برای انتخاب معیارهای بازاریابی
برای شناسایی فاکتورهای موفقیت و معیارهای اندازه گیری آن ابتدا باید درک درستی از اهداف شرکت خود داشته باشید. شرکت تازه تاسیسی که به دنبال وارد کردن جنس خود به بازار است مسلما” اهداف متفاوتی نسبت به شرکت بزرگی دارد که می خواهد روابط نزدیک تری با مشتریان خود برقرار نماید.
اما تمام افرادی که قصد انتخاب معیارهایی برای سنجش عملکرد بازاریابی دارند باید عواملی را در نظر بگیرند که اثرات مثبت سه مفهوم زیر را داشته باشند:
۱- جذب مشتری.
۲- حفظ مشتری.
۳- کسب درآمد.

اولین وظیفه بخش بازاریابی توانمند کردن یک تشکیلات برای جذب مشتری است. بدون مشتری، نه درآمدی وجود دارد و نه تجارتی!
جذب مشتری شرکت را برای بالا بردن حجم کارهای تجاری خود تقویت خواهد کرد.
البته بازاریابی انتهای کار فروش نیست بلکه در این بخش به مشتری آگاهی داده می شود و سعی بر آن است که توجه مشتری به مسئله مورد نظر معطوف شود. معیارهایی که برای اندازه گیری موفقیت در بازار به کار می روند عبارتند از:

• سرعت افزایش مشتریان
• درصد انتخاب محصول از میان محصولات مشابه
• درجه معروفیت و شهرت
• وسعت توزیع

دومین وظیفه بخش بازاریابی حفظ مشتریان فعلی شرکت و افزایش و فعال کردن هر چه بیشتر آنهاست.
این بخش از کار ممکن است قدری مشکل تر باشد و نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد زیرا مشتریانی که به سختی از این در وارد شده اند، به آسانی از در دیگر خارج می شوند!
مشکلات و مسائل زیادی وجود دارند که قدرت شما را در این بخش محدود می کنند. اما معیارهای زیر شما را برای اندازه گیری عملکرد شرکت در حفظ مشتری یاری می کند:

• میزان فروش های دائمی و مقطعی
• تعداد مشتریان
• سرعت رشد فروش
• تعداد مشتریان تازه جذب شده
• میزان وفاداری و دفاع مشتریان از شما

سومین وظیفه بخش بازاریابی حضور در بازار و کسب در آمد است.
تا سال ۱۹۷۰ درآمد شرکت ها تنها از روی مبالغ دریافتی و اسناد شرکت محاسبه می شد. اما امروزه سرمایه های نامحسوسی مانند خصوصیات و تواناییهای ذهنی و فکری افراد، مشتریان با ارزش، امتیازات کسب شده و حس رضایتمندی مشتریان و… جزء درآمدها محسوب می شوند و می توانند اثر مثبتی روی عملکرد شرکت داشته باشند.

بازاریابان حرفه ای برای بالا بردن درآمدها و حضور در بازار از معیارهای زیر کمک می گیرند:
• میزان سود
• مشتریان با ارزش
• درصد مقبولیت محصولات جدید شرکت
• تعداد طرفداران محصولات شرکت

با توجه به ساختار شرکت برای به دست آوردن حداکثر کارایی و سود باید مجموعه ای از معیارها انتخاب شود و دنباله ای از اعمال به طور پیوسته برای کنترل، آنالیز و گزارش عملکرد، انجام گیرد.

به این ترتیب در طول زمان، اطلاعات با ارزشی به دست می آید که نشان خواهد داد:

– کدام یک از تاکتیک های بازاریابی موثرترند؟
– کدام بخش از افراد پتانسیل خرید بیشتری دارند؟
– کدام مشتریان سود بیشتری را عاید شرکت کرده اند؟
– و در کل عملیات فروش چگونه انجام می شود؟

نکته مهم دیگر آن است که این معیارها در اثر گذشت زمان قابل تغییرند. با رشد شرکت و بازار کار، بازاریابان نیز باید بررسی مجددی روی معیارهای خود انجام دهند و آن ها را با اهداف جدید سازگار کنند.
رقبای شما ممکن است به شاخص ها و رکوردهای بالاتری دست یابند و معیارهای شما دیگر قابل قبول نباشند. بعضی از معیارها کهنه می شوند و روشها و معیارهای جدیدی برای اندازه گیری به وحود می آیند.

کار کردن بدون معیار مانند راه رفتن با چشمان بسته است.
بدون اندازه گیری، تصمیم گیری در رابطه با تغییرات و روش های جدید بسیار سخت خواهد بود. اما استفاده درست از اندازه ها، راهنمای شما برای گسترش حضور در بازار و جذب مشتریان بسیار متنوع خواهد بود و شما را برای کسب شاخص ها و رکوردهای جدید توانمند خواهد کرد.

 

 

 

 

آیا بنرهای تبلیغاتی هنوز هم موثرند؟

 
 

به این سوال به دو صورت می توان جواب داد. اولین جواب، پاسخی کوتاه است: بله هنوز موثرند.
اما دومین جواب کامل تر است:
اگر تبلیغات خود را اصولی طراحی کنید و در جای مناسب قرار دهید موثر هستند. این به آن معنی است که نمی توان به اولین شرکت تبلیغاتی اعتماد کرد و تصور کرد که با پرداخت مبلغی ناچیز، توجه میلیونها نفر به شما جلب خواهد شد. بنابراین باید بررسی هایی در این مورد انجام دهید تا متوجه شوید که بنرهای تبلیغاتی شما در چه زمان و مکانی حداکثر تاثیر را خواهند داشت.

نکته مهم دیگر این است که به محض پرداخت ۱ دلار برای تبلیغات نباید انتظار داشته باشید که ۱ دلار به درآمد شما افزوده شود. این مسئله یکی از تصورات غلط تاجران دنیای الکترونیکی است. هزینه تبلیغات الکترونیکی نسبتاً بالا است و سرعت نتیجه گرفتن از آن کند است.
اما نباید تنها به بخش تاریک مسئله توجه کرد، زیرا تبلیغات الکترونیکی مزایای فراوانی نیز دارند. این نوع تبلیغات قابلیت انعطاف و هماهنگی بسیاری با تجارت خاص شما را دارا هستند و باعث افزایش فروش کالا از طریق وب سایت می شوند.

بدون هیچ بحث اضافه دیگر به ذکر چند نکته در مورد طراحی بنر های تبلیغاتی می پردازم:

درس اول :
«در طراحی خود دقت کنید»
و به ۳ سوال مهم زیر پاسخ دهید :

۱٫ آیا در طراحی بنر تبلیغاتی شما، (بیش از حد) از انیمیشن استفاده شده است؟
اگر این طور است حتماً در فروش شکست می خورید.

۲٫ آیا آرم شرکت در آن وجود دارد؟
هیچ کس به آرم شما توجه نخواهد کرد، مگر آنکه مطلب خاصی را به بیننده برساند.

۳٫ آیا تاکید کرده اید که روی این قسمت کلیک کنید؟
مسلماً مایلید که بیننده عملی را انجام دهد، نه اینکه تا بی نهایت به تبلیغ شما خیره شود.

حالا که مطالب اصلی مطرح شد، کمی بیشتر توضیح می دهم.

طراحی بنر تبلیغاتی یک اصل کلی و ساده دارد:محتوای تبلیغات باید فقط متن ساده یا لینک به سایت شما باشد. اکثر مردم به این نوع تبلیغات توجه خواهند کرد زیرا هنگامی که فردی در اینترنت سیر می کند به دنبال مجموعه ای از اطلاعات خاص است و به فکر مشاهده انیمیشن های جذاب یا آرم های هنری نیست. مردم به دنبال اطلاعات مرتبط با موضوع موردنظر خود هستند، پس وظیفه شما همین است:ارائه اطلاعات صحیح به جستجوگران در زمان و مکان مناسب.
به شما اطمینان می دهم که این کار به حدی ساده است که احتیاج به هیچ طراحی حرفه ای ندارید و خودتان می توانید یک بنر ساده را طراحی کنید، زیرا هیچ شخصی بهتر از خود شما محصولات و خدماتتان را نمی شناسد. با جملات ساده و گویا آنها را توصیف کنید و شاهد جذب شدن ترافیک و مشتریان مستعد به سایت خود باشید.

درس دوم :

۱- ایجاد آرم( نشان تجاری)یاایجاد ترافیک

بنرهای تبلیغاتی می توانند با توجه به اهداف مورد نظرتان شما را یاری کنند.
آیا شما به دنبال ایجاد آرم تجاری و معروفیت آن هستید یا تنها مایلید حجم ترافیک سایت خود را در مدت زمان معینی بالا ببرید؟
معروف ساختن نام تجاری در اذهان عمومی، مسلماً مشکل تر است خصوصاً برای شرکتهای کوچک یا متوسط. اما اگر بودجه کافی برای این کار در نظر گرفته اید، مشغول شوید.
برای ایجاد ترافیک استفاده از تبلیغات شاید منطقی ترین راه باشد اما اگر بخواهید تعداد زیادی بنرتبلیغاتی در سایتهای مختلف قرار دهید متحمل هزینه زیادی خواهید شد، خصوصاً هنگامی که شما برای کلیک بازدیدکننده روی بنر پول پرداخت می کنید، اما این ورود منجر به فروش نمی شود.
راه عملی تر برای این کار آن است که ۲ یا ۳ بنر تبلیغاتی در سایتهای مرتبط قرار دهید تا فشار زیادی را از نظر مالی متحمل نشوید.

۲- مکان قرار گرفتن بنر

راز موفقیت « بنرهای تبلیغاتی » در مکان قرار گرفتن آن نهفته است. باید زمان لازم را صرف کنید و محل مناسب را بیابید. سایتهائی را پیدا کنید که در زمینه مرتبط با شما کار می کنند اما محصولات و خدمات شما را ارائه نمی دهند. بازدیدکنندگان این سایتها مسلماً در همان لحظه به سمت شما جذب خواهند شد. صفحه ورود مشتریان به سایت خود را جذاب طراحی کنید تا بازدید کننده را به ماندن در سایت شما ترغیب نماید.

درس سوم :
« درست و کامل عمل کنید. »

معنای این جمله آنست که نباید به یک بنر اکتفا کنید. شما باید حداقل ۴ تا ۶ بنر تبلیغاتی با متن ها و اندازه های متفاوت داشته باشید. به این ترتیب این امکان وجود دارد که همزمان آنها را امتحان کنید و کارآئی هر کدام را بسنجید. هر بنر در مدت زمان خاصی حداکثر تاثیر را روی مخاطبین خود دارد و باید بعد از مدتی تعویض شود. در این صورت شما با توجه به اطلاعات جمع آوری شده، می دانید که چه نوع تبلیغاتی تاثیرگذارترند و در ساخت بنرهای بعدی فاکتورهای موفقیت را منظور خواهید کرد. همچنین شما می توانید مکان این تبلیغات را به صورت چرخشی تغییر دهید و تاثیر هر کدام از بنرهای تبیلغاتی خود را در سایتهای مختلف بسنجید.

درس چهارم :
« همه چیز را با دقت زیر نظر داشته باشید. »

ممکن است بعضی از بنرهای تبلیغاتی در سایتهای معینی بهتر از بقیه عمل کنند. نکته زیر را در نظر داشته باشید، نوع بازدید کنندگان سایت عاملی است که تاثیر مستقیم بر موفقیت بنرتبلیغاتی شما دارد.
اگر بنری در ایجاد ترافیک موثر نبوده ممکن است به یکی از دو دلیل زیر باشد:

• ایراد از طراحی بنر است.
• ممکن است در آن مکان، افراد به موضوع مورد نظر ما علاقه ای نداشته باشند.

اگر بنرتبلیغاتی در کار خود موفق بود، نشاندهنده آن است که در آن محیط افراد بسیاری به دنبال پیشنهادات ما بوده اند.(پیشنهاداتی که توسط بنر تبلیغاتی ما واضح و صحیح به بازدید کننده انتقال یافته است).
اگر تبلیغات شما موفق هستند لازم نیست تغییری در آنها ایجاد کنید.می توانید برای تاثیر بیشتر در فواصل زمانی مختلف بخشهائی را به آن اضافه یا کم کنید و در سایتهای مختلف آنها را امتحان کنید.

استفاده مناسب از بنرهای تبلیغاتی، روشی موثر در بازاریابی محصولات و خدمات شما خواهد بود.اما همانطور که قبلاً نیز گفته شد”برای انتخاب هر روش یا راه کاری ابتدا احتیاج به بررسی و تحقیق می باشد.در ضمن این بررسی شما در این زمینه حرفه ای و با تجربه خواهید شد. اکنون وقت آن است که برای استفاده یا عدم استفاده از این روش تصمیم بگیرید.

و توصیه آخر:
هرگز تصور نکنید که چون این روش دارای مقبولیت عام است پس شما هم باید از آن استفاده کنید بلکه همواره به دنبال روشهای بازاریابی متناسب با تجارت خود باشید.

 

بایدها و نبایدها در بازاریابی توسط موتورهای جستجو

 
 

چند سال پیش، موتورهای جستجو به عنوان ابزاری محدود و ضعیف برای بازاریابی، فروش و جذب بازدیدکنندگان به وب سایت مورداستفاده قرار می گرفت.
اما در چند سال اخیر، موتورهای جستجو هر ۳ هدف بالا را قویا” برآورده می کنند.
موتورهای جستجو گر امروزه موقعیت و شانس موثری را برای بازاریابان بوجود آورده اند و جریان میلیونی کاربران را به سوی خود جذب کرده اند. پیش بینی می شود که در سال ۲۰۰۷ میلادی سرمایه گذاری برای حضور در موتورهای جستجو به ۷ بیلیون دلار برسد.(یکبار دیگر مرور کنیم، هفت بیلیون دلار!).
موتورهای جستجو بهترین روش برای یافتن محصولات و اطلاعات مورد نیاز توسط کاربران و متقاضیان از یک سو و از سوی دیگر بهترین راه برای تبلیغات و جذب مشتریان توسط تولید کنندگان و ارائه کنندگان خدمات است.
علیرغم تمام این تفاسیر، هنوز هم بدست آوردن نتیجه مطلوب (کسب جایگاه مناسب) از طریق موتورهای جستجو گر پیچیده و طاقت فرسا است و نیاز به بررسی ها و اندازه گیری های دقیق دارد.
برای موفقیت در بازاریابی توسط موتورهای جستجو گر نکات زیر را در نظر داشته باشید.

۱- قدرت موتورهای جستجوگر
ایده اصلی کار به این صورت است که شما کلمات کلیدی خود را انتخاب می کنید و در موتورهای جستجویی مانندMSN یاGoogle عضو می شوید.هنگامی که کاربران آن کلمات را برای جستجو وارد کنند سایت شما در صفحات حاصل از نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شود و مشتریان را به سایت شما هدایت خواهد کرد.
در موتورهای جستجویی که از روش پرداخت به ازای هر کلیک استفاده می کنند، تنها هنگامی از شما پول دریافت می شود که کاربری روی نام سایت شما کلیک کند و به آن وارد شود. حداقل میزان این پرداخت ها به کلمات انتخاب شده توسط شما بستگی دارد. ضمناً هر چه پیشنهاد شما برای پرداخت در مقایسه با رقبا بالاتر باشد، رتبه بالاتری در صفحه نتایج کسب خواهید کرد.
باید سعی کنید که رقبای خود را پشت سر بگذارید و مشتریانی که به دنبال محصولات شما هستند را جذب کنید.

۲- تبلیغات هدفدار
پدیده جدیدی که در دنیای موتورهای جستجو گر به وجود آمده است، جستجوی مرتبط با متن یا تبلیغات هدفدار است. در این پدیده به جای این که لینک سایت شما در صفحات نتایج نمایش داده شود، به درون سایت های مرتبط می رود. برای مثال اگر کاربر به سایتی مراجعه کرده و وضعیت آب و هوایی سواحل میامی را چک می کند احتمالا” مایل است اطلاعاتی در مورد هتل ها یا آژانس های اتومبیل آن منطقه نیز به دست آورد. این لینک ها توسط موتورهای جستجو در همان صفحه در اختیار او قرار می گیرند. به این ترتیب شما در همان لحظه ای که مشتری در فکر یافتن محصولات و خدمات شما است او را غافلگیر می کنید و به سایت خود می برید.

۳- عوامل موفقیت

استفاده از موتورهای جستجو می تواند با توجه به نیاز شما در زمینه های مختلف شما را یاری کند.
–  شناساندن و به نمایش گذاشتن نام شرکت شما در سطحی بسیاروسیع.
– جذب مشتریان جدید.
–  افزایش ترافیک (میزان بازدید کننده) وب سایت شما در نتیجه افزایش درآمد.
–  شناسایی مراجعین دائمی به وب سایت.
–  تبلیغات و پیشنهادات فروش.
–  تبلیغات عمومی.
–  بازاریابی برای محصولات.
–  افزایش فروش الکترونیکی.

۴- از اشتباهات زیر اجتناب کنید

۱- اشتباه در انتخاب کلمات کلیدی
یکی از اشتباهات بازاریابان الکترونیکی آن است که از ابتدای کار کلمات بسیار جزئی و تخصصی را انتخاب می کنند. بهتر است ابتدا تعداد محدودی کلمه کلی تر را انتخاب کنید و نتایج را بررسی کنید. ببینید که مشتریان حقیقی شما از چه کلماتی بیشتر استفاده می کنند و به دنبال چه هستند. سپس می توانید کلمات تخصصی دیگری را به کلمات کلیدی خود اضافه کنید و از ورود کاربران غیرمرتبط جلوگیری کنید. معمولا” شرکت ها اصطلاحات تخصصی خود را به عنوان کلمات کلیدی برمی گزینند که مشتریان هرگز آن ها را برای جستجو وارد نمی کنند. سایت wordtracker.com ابزاری است که به شما کمک می کند تا موفقیت کلمات کلیدی خود را بسنجید و در صورت لزوم آن ها را تغییر دهید.

۲- اصرار برای مدیریت همه امور توسط شخص شما
مدیریت مسائل مربوط به موتورهای جستجو یک کار تمام وقت است. بررسی و اندازه گیری نتایج، تغییرات ضروری و کنترل رتبه های به دست آمده در موتورهای جستجو احتیاج به زمان فراوان و افراد متخصص دارد. بهتر است که مدیریت بازاریابی توسط موتورهای جستجو را به دست یک مشاورخبره یا برنامه های نرم افزاری مخصوص این کار بسپارید.

۳- عضویت در فقط یک موتور جستجو
اعتماد به یک موتور جستجوی بزرگ و مشهور موفقیت شما را محدود می کند. سرمایه گذاری روی یک روش خاص، یک موتور جستجو و یک پیام تبلیغاتی اشتباه است. در عوض بهتر است سرمایه خود را بین گروهی از پیام های تبلیغاتی و ترکیبی از موتورهای جستجو تقسیم کنید تا مشتریان بیشتری را جذب کنید.

۴- نا امیدی
از موتورهای جستجو انتظارات منطقی داشته باشید. ممکن است حدود ۸ هفته طول بکشد تا موتور جستجو شما را در لیست خود قرار دهد. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب ممکن است لازم باشد در گروهی از موتورهای جستجو عضو شوید و متدهای مختلف را پیش بگیرید. باید کمی صبر داشته باشید تا به اهداف خود برسید.

۵- اشتباهاتی که در سایت وجود دارند
اگر صفحات سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه نشده باشند، تمام کلمات کلیدی دنیا هم نمی توانند به شما کمک کنند. یکی از اشتباهات رایج، جدا شدن یک صفحه از سایت است. برای مثال در اثر تغییراتی که در سایت اعمال می کنید ممکن است لینکی را که به صفحه مورد نظر وارد می شده است را از بین ببرید. به این ترتیب موتور جستجو صفحه مورد نظر را مشاهده نخواهد کرد. اشتباه دیگر این است که کلمات کلیدی فراوانی را در صفحات سایت خود جای بدهید. وقتی که موتور جستجو ۱۰۰ ها کلمه و عبارت مختلف را در یک صفحه می بیند نمی تواند درجه اهمیت هر کدام را تشخیص بدهد و در نتیجه در هیچ کدام از آن کلمات رتبه خوبی به دست نخواهید آورد. بهتر است سایت خود را برای یک یا دو کلمه کلیدی بهینه سازی کنید.
امروزه تجارت های گوناگون برای کسب موفقیت باید همیشه و همه جا حضور داشته باشند و پیشنهادات قابل توجهی را به مشتریان ارائه کنند. موتورهای جستجو می توانند شما را برای جلب نظر بازدیدکنندگان اینترنتی یاری کنند.

 

چگونه سلامت تجارت خود را تضمین کنیم؟

 
 

آیا می توانید تصور کنید که در سن ۹۰ سالگی همراه نوه های خود به کوهنوردی بروید و قدرت بدنی شما از افراد ۲۰ ساله بیشتر باشد؟ و بتوانید از این راه میلیون ها دلار درآمد کسب کنید؟
یکی از قهرمانان زیبایی اندام، جک لالن Jack LaLanne به تازگی به سن نود سالگی رسیده است. او حتی در این سن آمادگی جسمی کاملی دارد و هنوز هم در حال کسب درآمد از همین راه است. چگونه ممکن است؟
همه ما می دانیم که استفاده از میوه ها و سبزیجات، نرمش های مرتب، نکشیدن سیگار و برنامه خواب مناسب باعث سلامتی خواهد شد. جک لالن مواردی را به این لیست افزوده است. مانند داشتن هدف، زدن وزنه دو بار در هفته، اجتناب از خوردن مواد غذایی مضر بین وعده های غذایی و فعال نگهداشتن مغز.
بدیهی است که ما می توانیم غذای مقوی بخوریم اما نرمش کافی نکنیم. اما علت موفقیت جک لالن تا سن نود سالگی این است که تمام این شرایط را به طور دائمی برای بدن خود فراهم کرده است.

تجارت شما نیز برای حفظ سلامت خود به برنامه دقیق و فشرده ای نیازمند است. برای جذب مشتریان جدید یا حفظ مشتریان فعلی باید:
– اهداف خود را معین کنید.
– نیازهای مشتریان را بشناسید.
– با تمام توان، توجه آن ها را به خود جلب کنید.
– آنها را ترغیب( یا حتی وادار) کنید تا با شما تماس بگیرند.
– تبلیغات وسیعی انجام دهید.
– اعتماد مشتریان را جلب کنید.
– راه حلهای مناسبی برای حل مشکلات آنان ارائه دهید.
– وضعیت مشتریان خود را دائما” بررسی کنید.
– ارزش های خود را به روشنی بیان کنید.
– واز همه مهمتر با مشتریان خود همیشه در تماس باشید.

این روش ها ده پله از پلکان موفقیت برای تجارت شما محسوب می شود که باید به ترتیب خاصی، دائما” انجام گیرند.
یکی از رایج ترین اشتباهات، تمرکز روی یک یا دو نکته از روش های بالا و انتظار نتیجه مطلوب می باشد.
برای مثال همه ما اشخاصی را مشاهده کرده ایم که تبلیغات فراوانی انجام می دهند اما نتیجه خوبی نمی گیرند. علت آن است که در اکثر تبلیغات روی توانایی های سرویس دهنده تأکید می شود و نه نیازهای مشتری.
سایت هایی وجود دارند که با استفاده از قدرت موتورهای جستجو، لینک ها و… بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کنند، اما کمتر از ۱۰۰۰/۱ مراجعین با آنها تماس می گیرند. این سایت ها توان تبدیل بازدیدکننده به مشتری را ندارند.

برای جذب جریان دائمی مشتریان به سمت خود از روش های زیر برای حفظ سلامت تجارت خود استفاده کنید:

۱- مشخص کردن اهداف
اهداف تجارت خود را مرتبا مرور کنید. میزان مفید بودن هر یک از آن ها را بررسی کنید و روش های مناسب برای جذب و حفظ مشتری را تشخیص دهید.

۲- تمرکز روی نیازهای مشتری
تبلیغات، سخنرانی ها و برنامه کاری خود را بر اساس نیازهای مشتری تنظیم کنید.

۳- جلب توجه
برای اینکه افراد با شما تماس بگیرند، ابتدا باید شما را بشناسند و از بین دیگر سرویس دهنده ها انتخاب کنند.

۴- وادار کردن مشتری به خرید
برای گرفتن اطلاعات تماس مشتریان و فروش کالاها و خدمات به آن ها باید به نوعی آنان را مجبور به تصمیم گیری کرد. از لیست کالاها و خدمات و پیشنهادات خاص استفاده کنید و مشتری را وادار کنید که با شما تماس بگیرد یا به شما مراجعه کند.

۵- تبلیغات وسیع
هر چه تبلیغات موثر بیشتری داشته باشید افراد بیشتری به شما مراجعه خواهند کرد.از روشهای تبلیغاتی متنوع و هدفمندی استفاده کنید.

۶- جلب اعتماد
قبل از فروش لازم است خود را به روشنی به مشتری معرفی کنید و اعتماد او را به خود جلب کنید.

۷- پی گیری کار مشتریان
به محض این که مشتری با شما ارتباط برقرار کرد، نامه ای در پاسخ برای او ارسال کنید و در ۲۴ ساعت آینده حتما با او تماس تلفنی داشته باشید. قبل از این که مشتری سرد شود، فروش خود را تضمین کنید.

۸- ارائه راه حلهای مناسب
مطمئن شوید که راه حل های شما مشکلات مشتریان را رفع خواهد کرد.

۹- بیان ارزش ها
پیش از خرید، مشتری باید به منافع و مزایای سرویس های شما پی ببرد.

۱۰- تماس با مشتری
همواره ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید. اجازه ندهید که مشتری در روزی که قصد خرید دارد، شما را فراموش کند.

اگر ساعات نرمش روزانه خود را افزایش دهید و رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید در عرض چند هفته تغییراتی را در خود احساس خواهید کرد و سالم تر و قوی تر خواهید شد.
در دنیای تجارت نیز همین امر صادق است. اگر چندین هفته روی راه کار های گفته شده کار کنید، نتیجه خوبی خواهید گرفت و شاهد تماس های بیشتری از جانب مشتریان و افزایش در آمد خواهید بود.
همه ما باید در زندگی خود از روش جک لالن به بهترین نحو استفاده کنیم. برای این کار فقط به مدیریت مناسب و دانش کافی احتیاج است. به این ترتیب سلامت تجارت خود را تضمین خواهید کرد.

 

 

هشت روش برای افزایش درآمد وب سایت شما از طریق تبلیغات متنی

 
 

در‌اواخردهه‌ ۹۰ میلادی، درآمد قابل توجهی از طریق تبلیغات بنری نصیب صاحبان وب سایتها می‌شد.
اما این عظمت دیری نپایید.
کوزه‌ی عسل رویاها خیلی زود شکست.

هزینه‌ پرداخت شده بابت هر هزارتبلیغ (CPM)، شاخص قیمت تبلیغات بنری به نحو قابل توجهی سقوط کرد.در حالی که برخی از صاحبان وب سایتها سرگرم لذت بردن از درآمد خود بودند (چیزی در حدود CPM/150دلار )، این میزان درآمد به یکباره در مدت زمانی کوتاه به کمتر از CPM /0.5دلار، رسید و به همین نسبت درآمد سایت‌هایی با حدود ۵۰۰۰۰۰ تبلیغ در هر ماه به ۷۵۰۰۰ دلار در هر ماه رسید. این‌زمان بود که آه از نهاد صاحبین سایت‌ها برآمد.
البته رشد تبلیغات بنری همواره کند بوده، اما هیچ‌گاه به اندازه‌ اواخر دهه‌ ۹۰ نبوده است.
اکنون سایت‌ها برای کسب مجدد درآمد گذشته خود، به شیوه های نوین تبلیغاتی رو آورده اند، خصوصا صاحبان وب سایت‌های کوچک با رضایت از روش های جدید تبلیغاتی استقبال کرده‌اند.
یکی از این روش های جدید تبلیغاتی، “تبلیغات متنی ” نامیده می‌شود و سایت‌های مشهوری مانندGoogle Adsense, Quigo’s Adsonar, Overture’s, ContentMatch, IndustryBrain از این شیوه تبلیغاتی استفاده می‌کنند.
این نوع تبلیغات بر پایه‌ متن شکل می‌گیرند و به طور خاص، به موضوعات مطرح شده در یک صفحه وب مربوط می‌شوند(مثلا مقاله‌ای در مورد راه‌های مختلف وام گرفتن از بانک، تبلیغات وام‌های خصوصی و بانکی و یا نوشتن مقاله ای در مورد نقاط قوت یک محصول یا خدمت).
این تبلیغ‌ها عموما بر پایه‌ متن و محتوا هستند، اما برخی برنامه‌ها مانند Google Adsense تبلیغات تصویری هم عرضه می‌کنند.
ارائه کنندگان تبلیغات متنی وعده داده اند که از سایر انواع دیگر تبلیغات اینترنتی(به عنوان مثال تبلیغات بنری) پیشی بگیرند وبه این ترتیب مخاطبین بیشتر روی آنها کلیک کنند.(در نتیجه ناشرین درآمد بیشتری کسب می‌کنند و تبلیغ دهنده گان به هدف خود یعنی جذب بازدید کننده بیشتر می رسند).
در نظر داشته باشید که تبلیغات متنی فقط در پیدا کردن و به نمایش گزاردن تعدادی کدو انتظار برای خوانده شدن‌، خلاصه نمی‌شود بلکه راه‌های متعددی برای افزایش درآمد از این طریق وجود دارد،چه از Adsense استفاده می‌کنید و چه از Adsonar.
به یاد داشته باشیم:

۱٫ در نظر گرفتن تمام موارد درخور سایت
قبل از هر چیز باید بدانید، تبلیغات متنی مخاطبان خاص خود را دارند. برخی سایت ها این مطلب را به درستی دریافته‌اند،در حالی که بقیه به زحمت چند پنی به دست می‌آورند. به عنوان مثال کسانی که از Google Adsense استفاده می‌کنند، در کلوپ UPS عضو شده‌، از مزایای این عضویت بهره می‌برند.( Google Adsense مبالغ سایت‌هایی با بیش از ۱۰۰۰۰ دلار‌ عایدی را از طریق UPS می‌فرستد، در حالی که بقیه با روش‌های معمولی چک‌ها‌ی‌شان را دریافت می‌کنند. از نظر خیلی‌ها درآمد ۱۰۰ دلار در ماه هم دست نیافتنی‌است.)
نکته‌ی جالب درمورد تبلیغات متنی، عدم ارتباط این تبلیغات با ترافیک سایت است. مثلا سایت‌هایی با کمتر از ۵۰۰۰ آگهی تبلیغاتی وجود دارند که درآمدشان از سایت‌هایی با تیراژ ۵۰۰۰۰ آگهی تبلیغاتی بیشتراست.بنابراین، این مسأله به مراجعین وب سایت مرتبط می باشد.
خصوصیت وب سایت‌هایی که از تبلیغات متنی استفاده می‌کنند، چگونه است؟
• سایت‌هایی که مخاطبین آنها اصولا خریدار هستند.
• سایت‌هایی که افراد به دنبال اطلاعات دقیق تری درباره‌ تولیدات خاص هستند.این سایت‌ها تولیدات، خدمات جدید و فرصت‌های شغلی‌ را معرفی کرده،به فروش این خدمات و محصولات می‌پردازند.
• سایت‌هایی که مراجعین آنها معمولا تمایل به خرج کردن پول دارند.
• سایت‌هایی با درصد رو به افزایش مراجعین خاص (مخاطبین معمولی اغلب از خواندن تبلیغات، امتناع می‌کنند.)
• سایت‌هایی که استفاده‌کنندگان آنها علاوه بر اینکه مطالب سایت را می‌خوانند، نسبت به تبلیغات علاقه نشان می‌دهند.

اگر تبلیغات متنی انتظارات شما را برآورده نمی‌کند، می‌توانید از روش‌هایی مانند برنامه‌های ضمیمه و تبلیغات بر پایه‌ی CPM استفاده کنید.

۲٫ تهیه‌ی مضامین نوین برای مخاطبین
کلید موفقیت یک تبلیغ متنی در مضمون آن نهفته است. محتوا، مخاطبین را به خواندن مطالب وب سایت ترغیب کرده، همچنین آنها را به تبلیغات علاقه‌مند می‌کند. می‌توان تبلیغات متنی را تبلیغات هدفدار نامید. با افزایش کیفیت محتوا، درآمد حاصل از این تبلیغ افزایش پیدا می‌کند.
متصدیان امور تبلیغاتی (افرادی که عموما” حقوق ناشرین را می‌پردازند)، ترجیح می‌دهند تبلیغاتشان در سایت‌هایی با مضامین ممتاز نشان‌داده شود. در حقیقت یکی از دلایل امتناع این افراد از نمایش تبلیغات‌شان در سایت‌ها، جلوگیری از حضور تبلیغات در سایت‌های بی‌مفهوم و spamy است. از نظر آن‌ها این سایت‌ها ممکن است تعداد کلیک‌ها را زیاد کنند،‌ اما تأثیری بر رتبه‌ آنها در موتورهای جستجو ندارند. فرد ممکن است روی تبلیغات کلیک کند، نه به‌خاطر این‌که جذب خدمات یا تولیدات شده‌ است، بلکه چون می‌خواهد هرچه زودتر از سایت خارج شود و تبلیغات ساده‌ترین راه برای این کار هستند. این در حالی است که متصدیان امور تبلیغی فقط به کلیک روی تبلیغات احتیاج ندارند: آن‌ها برای به‌دست آوردن مخاطبانی علاقه‌مند به محصولات‌شان هزینه می‌کنند. آنها به مخاطبینی با قابلیت نظردهی نیاز دارند، که این اظهار نظر ممکن است شامل فروش یک محصول یا خدمت، عضو شدن در خبرنامه الکترونیکی وب سایت یا پرکردن پرسش‌نامه ای در مورد علاقه مندی های بازدید کننده باشد.

۳٫ مطالعه‌ی دقیق نکات و قوانین مربوط به ارائه‌ خدمات
اگر از برنامه های تبیلغاتی وب سایتهایی مانند Google بهره می برید، حتما” نکات مربوط به ارائه‌ خدمات(حاوی بایدها و نبایدهایی که شما را در رسیدن به مقصود یاری می‌کند) را به دقت مطالعه کنید. به این ترتیب شما درمی‌یابید که کدهای تبلیغات را در چه محلی بگذارید. از آن مهم‌تر ، این نکات به شما هشدار می‌دهند که چگونه از روند تبلیغات کنار گذاشته می‌شوید، مثلاً با کلیک‌های ساختگی یا تبلیغات متناقض. بسیاری از ناشرین زحمت خواندن این نکات را به خود نمی‌دهند و از این شکایت می‌کنند که چرا به‌خاطر نقض یک مورد کوچک از دور فعالیت‌های تبلیغاتی خارج شده‌اند.
خواندن و درک این نکات اهمیت بسیاری دارد. قطعاً شما نمی‌خواهید یک منبع درآمد (حدودا” ۵۰۰۰$ در ماه) را فقط به‌خاطر ندانستن قوانینی که صرفا” گمان می‌کرده‌اید با آنها موافقید، از دست بدهید. بسیاری از برنامه‌های تبلیغاتی مانند Google Adsense نسبت به رعایت این نکات بسیار سخت‌گیر بوده و برای اصلاح اشتباه شما ایمیل‌های هشدار دهنده ای ارسال می کنند. گاه بدون آنکه علتش را بدانید، اخطاری دریافت می‌کنید مبنی بر اینکه باید ظرف چند ساعت کد تبلیغات را از سایتتان پاک کنید.

۴٫ استفاده از داده‌های موجود و تحلیل آن‌ها
با شرکت در برنامه‌های تبلیغات متنی،‌ همواره گزارش‌هایی دریافت می‌کنید که حاکی از عملکرد صحیح برنامه در سایت شما هستند. شاخص‌های اصلی شامل صفحه، تعداد دفعات انتشار، تعداد کلیک‌ها، میانگین تعداد کلیک‌ها در هر ۱۰۰ تبلیغ منتشر شده (‍CTR) و کل درآمد حاصل، می باشد. برخی از آنها CPM قابل توجهی ایجاد می‌کنند. این شاخص‌ها شما را در تحلیل عملکرد وب سایتتان و افزایش درآمد آن بسیار کمک می‌کنند.
به‌عنوان مثال، اگر CTR شما فقط ۰٫۲% است، درحالی‌که رقیب شما ادعا می‌کند CTR او ۴٫۵% است، بدانید که بهبود محتوای تبلیغاتی شما کلید دست‌یابی به CTR بالا است. بنابراین در این مرحله تمام برنامه‌های خود را روی بهبود CTR متمرکز کنید.
همچنین می‌توانید داده‌های CPM را با سایر منابع کسب درآمد مقایسه کنید.
یک CPM تأثیرگذار از تقسیم کل درآمد بر تعداد تبلیغات در هر هزار تبلیغ منتشر شده به‌دست می‌آید. (مثلاً اگر درآمد یک ناشر از ۵۰۰۰۰ تبلیغ ۲۰۰$ باشد، CPM رقمی معادل ۵۰/۲۰۰ یا ۴ دلار است) این CPM میزان ارزش سایت شما را در دنیای تبلیغات نشان می‌دهد و حتی می‌توانید از آن به‌عنوان مبنایی برای فروش تبلیغات بنری استفاده کنید. همچنین می‌توانید از برنامه‌های مرتبط که CPM قابل توجهی برابر یا بیشتر از آنچه که شما از شبکه‌ تبلیغات متنی، به‌دست می‌آورید، استفاده کنید.
بسیاری افراد همچنین به میزان دریافتی به ازای هر کلیک (EPC) توجه می‌کند. این میزان از تقسیم درآمد بر تعداد کلیک‌ها به‌دست می‌آید. (اگر درآمد به ازای هر ۶۰۰ کلیک، ۲۰۰$ باشد، EPC برابر ۰٫۳۳$ است. از آنجا که ارزش کلیک‌های واقعی از کلمات کلیدی خاص، مشخص نیست، عدد میانگین با میزان کلمات کلیدی درنظر گرفته‌شده از طرف سایت برابر است.)
Google Adsense اطلاعات مفیدی برای انتخاب کلمات کلیدی در اختیار شما می‌گذارد. (ایجاد کانال) اگر ارسال گزارش‌ها با تأخیری چند روزه همراه باشد، می‌توانید موضوعات، محتوا یا حتی فرمت‌های گوناگونی در کانال‌های مختلف درنظر بگیرید. گوگل تا ۵۰ کانال (کلمات کلیدی) مختلف را درنظر می‌گیرد. مثلاً اگر ۵ سایت در Adsense داشته‌باشید، می‌توانید هر سایت را به عنوان یک کانال در نظر بگیرید. حال از طریق این گزارش‌ها در می‌یابید کدام‌یک از این سایت‌ها در‌آمد بیشتری برای شما دارد. همچنین می‌توانید این کانال‌ها را مطابق موضوعات مختلف سایت خود تنظیم کرده و باز هم میزان CPM های هر موضوع و میانگین کلیک‌ها در هر ۱۰۰ تبلیغ را بررسی کنید.
روش دیگر برای استفاده از کانال، مطالعه‌ میزان تأثیرات فرمت تبلیغات شما است. مثلاً تبلیغات با تیترهای درشت و در بالای صفحه، میزان کلیک‌های بیشتری دریافت می‌کنند و درآمد به‌دست آمده از آنها در مقایسه با تبلیغات مستطیلی در پایین صفحه بسیار بیشتر است.

۵٫ تجربه، تجربه و تجربه
سه روش برای افزایش درآمد وجود دارد:
• تعداد نسخه‌های تبلیغ (تعداد نمایش یک تبلیغ).
• تعداد کلیک‌ها (تعداد کلیک های صورت گرفته بر روی تبلیغ).
• میانگین تعداد کلیک‌ها در هر صد تبلیغ منتشر شده.

حتی اگر ترافیک سایت مطابق دلخواه شما پیش نمی‌رود، با بهبود CTR می‌توانید درآمد خود را افرایش دهید. همچنین می‌توانید عملکرد تبلیغات متنی را در سایت با به‌کار بردن صفحه‌آرایی، رنگ، فرمت‌های مختلف، و ایجاد تغییر در تعداد تبلیغات، بهبود بخشید.
هیچ قانونی به اندازه‌ به‌کار‌گیری فرمت‌ها و صفحه آرایی های هوشمندانه، تأثیرگذار، سریع و قاطع نیست: به‌عبارت دیگر همه‌چیز به نحوه‌ تنظیم تبلیغات و محتویات وب سایت شما بستگی دارد. مثلاً یک مستطیل بزرگ در سایتی که معمولاً از مقالات طولانی استفاده می‌کند باعث افزایش CTR می‌شود. از دید یک سایت دیگر، استفاده از تیترهای درشت و مستطیل‌های عمودی تأثیر خوبی دارد.
و اما رنگ ها: برخی سایت‌ها گزارش می‌دهند که ترکیب تبلیغات و رنگ، CTR را در سایت آن‌ها دو یا سه‌برابر می‌کند، در‌حالی‌که خیلی‌ها معتقدند “استفاده از رنگ‌های متضاد” در کادر تبلیغ، CTR را افزایش می‌دهد.
انتخاب عوامل مؤثر بر افزایش CTR به تجربه نیاز دارد.
بطور مداوم تبلیغات خود را بررسی کنید.مثلابررسی کنید آیا یک تبلیغ بنری معمولی با یک کادر مستطیلی درآمد شما را افزایش می‌دهد؟ در‌صورت دست یافتن به روش سودمند، آن را ادامه دهید. اگر به بن‌بست رسیدید روش دیگری را انتخاب کنید.
به یاد داشته باشید که روشی مؤثر برای یک وب سایت، لزوما” برای سایر وب سایت ها پاسخگو نیست.

۶٫ افزایش قابلیت‌های تصویری سایت
برنامه ریزی برای افزایش میزان ترافیک و به‌روز کردن مداوم سایت، راهی مطمئن برای افزایش درآمد است. تبلیغات متنی یک راه‌حل “تنظیم برنامه و راحتی خیال” است که به‌طور خاص برای صاحبان وب سایتهای کوچک و متوسط بسیار مفید است. این روش به افراد اجازه می‌دهد به‌جای فعالیت بازرگانی برای فروش تبلیغات، نیروی خود را بر تنظیم محتوای وب سایت خود و در نتیجه افزایش میزان بازدید کننده، متمرکز کنند.

۷٫ تنوع کلمات کلیدی (Key Words)
تعداد متصدیان تبلیغاتی که روی تنوع کلمات کلیدی کار می‌کنند و‌هم‌چنین تنوع تعداد کلمات کلیدی بر درآمد حاصل از تبلیغات متنی تأثیر می‌گذارد. با افزایش تنوع کلمات کلیدی، درآمد افزایش می‌یابد. اما اگر بزرگ‌ترین تشکیلات تبلیغاتی از دور فعالیت‌ها در شبکه‌ی اینترنتی خارج شود و تبلیغات خود را به هر دلیلی متوقف کند، درآمد شما به سرعت از بین می‌رود. یکی از مسائلی که در تبلیغات متنی با آن رو‌به‌رو هستید، نوسان درآمد هاست:
امروز درآمد خوبی دارید، اما هفته‌ی بعد ورشکست می‌شوید!
بهترین روش برای جلوگیری از نوسان درآمد، تنوع کلمات کلیدی مبتنی‌بر موضوعات مختلف است. بهای هر کلیک برای “یک” کلمه‌ی کلیدی میزان کمی است، اما بدانید همیشه رقبای شما ازطریق کلمات کلیدی “مختلف” درآمدهای کلان به‌دست می‌آورند.

۸٫ دم را غنیمت بشمارید
آرزوی قلبی استفاده‌کنندگان از تبلیغات متنی، زیاد شدن مداوم درآمد و ادامه داشتن موفقیت است. افسوس، هیچ چیز ابدی نیست و در دنیای اینترنت به‌سرعت به سراشیبی سقوط می‌کنید.
چندین عامل بر کاهش درآمد صاحبان وب سایتها مؤثر است:

• کاهش پرداخت‌ها.
گوگل و سایر پشتیبان‌ها (درست مانند آنچه که درمورد تبلیغات بنری اتفاق افتاد) مبالغ پرداختی به ناشران را کاهش می‌دهند و این موضوع به‌سرعت درآمد ناشران را کم می‌کند.

• متن و عدم توجه به آن.
از آنجا که استفاده‌کنندگان از خدمات اینترنتی عادت کرده‌اند تبلیغات بنری را ندیده بگیرند، می‌توان فرض کرد از تبلیغات متنی نیز، هرچند هدف‌مند، چشم پوشی می‌کنند.

• کلیک‌های بی‌هدف.
گوگل و سایر پشتیبان ها برای وادار کردن اهالی تبلیغات به رعایت قوانین، جریمه‌هایی مانند پرداخت بهای هر کلیک بی هدف را در نظر گرفته‌اند. در آوریل ۲۰۰۴ گوگل جایزه ای با نام “پرداخت هوشمند بها” ارائه کرد که در آن بهای هر کلیک، مبتنی بر هدف‌مند بودن آن است.
ناشرینی که سایت‌های‌شان کلیک‌های بسیار زیادی برای یک تبلیغ دارند، مبلغ بسیار کمی دریافت می‌کنند.

• در نظر گرفتن احتمال تمام شدن برنامه تبلیغاتی.
ممکن است پشتیبان تصمیم بگیرد به‌طور کامل از بازی تبلیغات خارج و روی فعالیت دیگری متمرکز شود. هم‌چنین ممکن است آن‌ها به یک باره کل برنامه را طوری بازسازی کنند که برای شما درآمدی نداشته باشد.

کلید حل این مشکلات، این ضرب المثل قدیمی است:
“همه‌ تخم مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار”

به‌جای تکیه کردن به یک منبع درآمد، باید به منابع درآمد مختلفی فکر کنید. می‌توانید تبلیغات متنی را با سایر برنامه‌های مربوطه و انواع دیگر تبلیغات یا سایر الگوهای شغلی ترکیب کنید. به‌این ترتیب با از مد افتادن تبلیغات متنی، ورشکست

نمی‌شوید!

 

ده نکته برای موفقیت در بازاریابی الکترونیکی بوسیله پست الکترونیکی

 
 

قابل توجه بازاریان الکترونیکی ” کارهای خود را طبق روال انجام دهید و نکته های زیر را بخاطر بسپارید”.

۱- نامه های تبلیغاتی خود را فقط برای افرادی بفرستید که برای دریافت آن درخواست داده اند.
در حالت ایده آل، بعد از دریافت درخواست افراد، باید یک پیام برای آنها بفرستید و از آنها تائیدیه ای مبنی بر موافقت آنها برای دریافت نامه ها بگیرید. اشتباهی که بعضی از بازاریابان انجام می دهند آن است که نامه های تبلیغاتی را برای افراد مختلف ارسال می کنند و این کار را تا زمانی ادامه می دهند که درخواست عدم تمایل به دریافت نامه از طرف گیرنده صادر شود. استفاده وسیع از این روش در سالهای گذشته باعث سست شدن تجارت الکترونیکی شده است.
بررسی انجام شده در سال ۲۰۰۱ نشان می دهد که ۶۳% از کاربران وب معتقدند که “ارسال نامه های ناخواسته به سبب خرید از طریق وب سایتها، برای آنان مزاحمت ایجاد می کند ” در حالیکه در سال ۱۹۹۸ تنها ۵۸% افراد این چنین نظری داشتند.
این مطلب باعث شده است که اکثر افراد در هنگام خرید و بازدید از وب سایتها، از آدرس های جعلی و غیرواقعی استفاده کنند. طبق بررسی انجام شده در سال ۱۹۹۵ حدود۶۰% بازدیدکنندگان هنگام پر کردن فرم های اینترنتی، اطلاعات غلط وارد کرده اند.

نکته مهم: اعتماد مشتری جلب کردنی است. یکی از بهترین راه حلهای جلب اعتماد، احترام به عقاید مشتری در مورد دریافت نامه های تبلیغاتی یا عدم دریافت آنهاست.

۲- همواره به درخواستهای مشتری برای عدم دریافت نامه ها احترام بگذارید.
روش ساده ای را برای خروج از سیستم نامه ها در اختیار افراد قرار دهید. در تمام نامه ها آدرسی قرار دهید که از طریق آن مشتری بتواند تمایل خود به عدم دریافت نامه ها را به شما اعلام کند.
بیشتر افرادی که تقاضای خروج از سیستم شما را دارند از تعداد زیاد نامه ها رنج می برند. برای رفع این مشکل می توانید گزینه ای در اختیار آنها قرار دهید. به طور مثال: به جای دریافت نامه های روزانه، نامه های خلاصه شده هفتگی را دریافت کنند.

نکته مهم:حجم کمتر معمولا” بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

۳- برای هر تغییری توسط ارسال یک نامه، تائیدیه بگیرید.
عضویت اولیه، سفارشات، ارسال سفارشات و هر تغییری در مشخصات و وضعیت مشتری نیاز به اخذ تائیدیه از وی دارد. با این کار درصد امکان بروز اشتباه و اطلاعات غلط را کاهش می دهید. اگر از طریق یک آدرس جعلی درخواستی دریافت کنید، بعد از فرستادن نامه اخذ تائیدیه ، هرگز جوابی دریافت نخواهید کرد. می توانید از این نوع نامه ها برای افزایش فروش نیز بهره ببرید. برای مثال پیشنهادات مشابه و مرتبطی را در آنها بگنجانید.

۴- به مشتریان خود حق انتخاب بدهید تا بدانند که برای شما ارزشمند هستند.
مشتری علاقه دارد چه نوع اطلاعاتی دریافت کند؟
فاصله زمانی این اطلاعات باید چگونه باشد ؟
به مشتری جرات دهید تا اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار دهد تا به این ترتیب بتوانید جایگاه آنها را در پیشبرد اهداف تجارت خود مشخص کنید. اما از گرفتن اطلاعات شخصی افراد خودداری کنید. باید طوری برنامه ریزی کنید که به تدریج به مشتریان خود نزدیک شوید و اطلاعات بیشتری را در مورد آنها کسب کنید.

۵- ارتباط و منفعت دوطرفه
مشتریان آدرس پست الکترونیکی و دیگر اطلاعات شخصی خود را برای نوعدوستی به شما نمی دهند، بلکه در مقابل باید چیز با ارزشی دریافت کنند. این ارزش می تواند در غالب در یافت اطلاعات خاص ( روی سایت شما یا از طریق نامه های الکترونیکی )، هدیه های رایگان، کارت تخفیف یا قرعه کشی باشد.

نکته مهم : خلاقیت عامل مهمی در این امر است، اما به یاد داشته باشید که علاوه بر این موارد باید در تمام نامه هائی که برای مشتریان ارسال می کنید مطالب با ارزشی قرار دهید.

۶- لیست مشتریان شما سرمایه ای است مخصوص شما، هرگز آنرا به دیگران نفروشید!
اگر مایلید به همکاران خود کمک کنید و از طریق همکاری درآمدهای خود را نیز افزایش دهید، در نامه های تبلیغاتی خود به مشتریان پیشنهاد دهید که از سرویسهای همکاران شما نیز استفاده کنند. اما دقت کنید که تبلیغات حتما” روی نام شرکت شما تاکید داشته باشد.
این قرارداد باید در مدت معینی اجرا شود و مشتریان را ترغیب کند که در سیستمهای تبلیغات دیگران نیز عضو شوند.

۷- سیاست حفظ حریم خصوصی مشتریان را تدوین و برای آنها ارسال کنید.
با این کار رابطه شما محکم تر خواهد شد و به آنها خواهید فهماند که در پشت پرده این سایت، افراد واقعی و مسئولی وجود دارند.

۸- به نیازهای مشتریان خود سریعا” پاسخ دهید.
بدون شرح!
۹- از لیست مشتریان دیگران استفاده نکنید.
مگر در مواردی مانند مورد ۶ که در بالا ذکر شد.

۱۰- قدرت شبکه ها را از یاد نبرید.
اخبار بد روی اینترنت بسیار سریعتر از اخبار خوب پخش می شوند. یک مشتری خشمگین می تواند با ارسال یک پیام کوتاه، خشم خود را از شرکت شما به میلیونها نفر منتقل کند. از اشتباهات کوچک پرهیز کنید زیرا اشتباهات دنیای الکترونیکی مانند اشتباهات تلفنی یا …. نیستند که به آسانی قابل جبران باشند.
 

چند نکته مهم !!!

 
 

 

درباره‌ مطالب سایت خود اغراق نکنید

 

از کلمات کهنه و مستعملی مانند خارق‌العاده، باور نکردنی، بهترین‌، تنها نمونه‌ موجود، اولین، نخستین گام و جملاتی از این دست در تبلیغات خود استفاده نکنید.
تبلیغ کنید، اما هوچی‌گری نکنید.

 

با محصولات رایگان خود به بازاریابی ویروسی بپردازید

از طریق بازاریابی ویروسی بازدهی سایت، بدون انجام کار بیش‌تر، افزایش می‌یابد. محصولات مجانی مانند کتاب‌های الکترونیکی یا برنامه‌های آموزشی عرضه کنید. سپس، اجازه دهید سایت‌های دیگر نیز به طور رایگان این محصولات را در سایت خود به نمایش بگذارند. این عمل، بر ارزش محصولات آنها افزوده، بازدیدکنندگان بیش‌تری به سایت شما می‌آورد، زیرا ارایه‌ خدمات مجانی مانند توپ صدا می‌کند.

عرضه‌ برخی محصولات به طور غیر انتفاعی

می‌‌توانید برای جذب مشتری همیشه اجناسی را به طور رایگان عرضه کنید.
باید از صفحات وب ممنون باشیم که همیشه اطلاعات و اجناس رایگان در آن وجود دارد. لازم نیست تمام وقت خود را به پیدا کردن اجناسی برای عرضه‌ی رایگان اختصاص دهید. تنها به چند قلم جنس با کیفیت تبلیغاتی نیاز دارید. (لطفاً جنس بنجل نفروشید!)

 

به نیازهای مشتریان با استفاده از منابع بیرونی پاسخ دهید

برای مخاطبان خود این امکان را ایجاد کنید که به سرعت آن‌چه را که می‌خواهند، با کیفیت خوب، پیدا کنند. (کیفیت هنری سایت، دسترسی سریع به مطالب و مقالات خوب). سایت شما باید شامل بخش توضیحات پاسخ(feedback)، ابزار مجانی و اطلاعات فراوان رایگان باشد.

همه موارد را بررسی کنید

عوامل زیادی در تبلیغات شما اثر می گذارند. علاوه بر انتخاب تیترمناسب ، صفحه‌آرایی، استفاده مناسب از ابزار تبلیغ، طبقه بندی صحیح، لیست آدرس‌های الکترونیکی، زمان و… از اهمیت زیادی برخوردارند.
هیچ‌کس، حتی خبره‌ترین افراد هم نمی ‌توانند همه چیز را تا انتها پیش‌بینی کنند. البته یک مشاور تیزبین بازاریابی می ‌تواند پیشنهادهای مفیدی ارائه کند اما در هر صورت باید هر روش پیشنهادی را با دقت مورد بررسی قرار دهید.
هرعامل را جداگانه آزمایش و بررسی کنید که آیا اهداف شما را محقق می ‌سازد یا خیر؟. این کار به صبر و حوصله‌ زیادی نیاز دارد، اما این صبر و حوصله و اختصاص زمان برای بررسی کارآیی روش‌های مختلف؛میزان استقبال مردم را از خدمات و محصولات شما افزایش داده و درنتیجه فروش شما افزایش می یابد.

در وب سایت‌ خود قرعه‌کشی رایگان برگزار کنید

مطمئن باشید با به کار بردن این روش، موفقیت را برای وب سایت خود به ارمغان می‌آورید. هر ماه یک مسابقه‌ی رایگان برگزار کنید. مشترکین وب سایت شما در اولویت قرار دارند. به عنوان مثال: کارت ویزیت خود را در اختیار همگان قرار دهید و قرعه‌کشی را بین دارندگان این کارت‌ها برگزار کنید.
دارنده‌ کارت ویزیت ، برنده‌ جایزه است. (مثلا یک شام مجانی در یک رستوران).

نکته‌های ‌جالب و جذابی را در معرض نمایش بگذارید

همواره نکات و اطلاعات هیجان‌انگیز را در اختیار مخاطبان خود قرار دهید و به این وسیله آنها را ترغیب کنید بازهم به سایت شما مراجعه کنند. (نکات روز، راهنمایی، کتاب‌های الکترونیکی،هدیه و…)

 

تبلیغات خود را در خبرنامه‌های الکترونیکی ارایه کنید

این پیش‌نهادی است که ارزش اندیشیدن را دارد. حتماً دیده‌اید که حتی بازیکنان لیگ‌های فوتبال هم از قافله عقب نمانده، در مجلات الکترونیکی تبلیغ می‌کنند. آنها ارزش پول را می‌دانند. با پرداخت چند هزار دلار آنها فقط می‌توانند نصف صفحه‌ یک مجله‌ معمولی را به خود اختصاص دهند. چرا باید این‌همه پول برای این کار هزینه کنند؟ با پرداخت همین مبلغ می‌توانند، در چندین مجله‌ الکترونیکی حضور داشته باشند و با روشی سریع‌تر و ارزان‌تر هزاران خواننده داشته باشند.

هدایت آسان

‌سعی کنید، هدایت سایت‌تان آسان باشد. شاید طراحی یک صفحه‌ فهرست سیاه که لینک‌ها در آن پنهان هستند؛ از نظر هنری بسیار جالب باشد، اما بازدیدکنندگان به راحتی نمی‌توانند صفحات مورد نظر خود را پیدا کنند. سایت خود را به گونه‌ای طراحی کنید که افراد به راحتی به اطلاعات دلخواه دست پیدا کنند، در غیر این صورت مشتریان شما به سایتی مراجعه می‌کنند که به این موضوع توجه می‌کند. انتخاب‌ها را محدود کنید و مشتریان خود را در فرایند استفاده و خرید در وب سایتتان هدایت کنید.

ایجاد اطمینان در مشتری.

‌در صورت عدم اعتماد مشتری، حتی سایت‌های حرفه‌ای نیز فروش خوبی نخواهند داشت. به طور کلی ماهیت وب با بدگمانی تواُم است. برای موفقیت سایت خود باید بر این مشکل غلبه کنید. ایجاد محیطی امن و شخصی برای افراد، اولین قدم در راه ایجاد اعتماد است. اطلاعات تماسی خود شامل آدرس ایمیل، آدرس پستی، شماره‌ تلفن و فاکس خود را در وب‌سایت‌تان قرار دهید. بدون ارایه‌ این اطلاعات و با ترسیم چهره‌ای گنگ چگونه انتظار دارید مشتریان به شما اعتماد کرده به خرید اجناس شما اقدام کنند؟

هدف وب سایت خود را مشخص کنید.

‌مطمئن شوید فعالیت‌های وب سایت شما روی هدف مشخصی متمرکز شده، سپس به ارایه خدمات و تولیدات خود بپردازید. ارایه‌ تولیدات نامربوط شما را از اهداف خود دور می‌کند. اگر محصولات گوناگون و زیادی عرضه می‌کنید، به جای ارایه مشخصات آنها در یک صفحه، به هر یک صفحه جداگانه‌ای اختصاص دهید. تبلیغ برای تولیدات سایت‌های دیگر نیز سودمند است، اما وقت و صفحات زیادی را به این کار اختصاص ندهید، زیرا مشتری احساس سردرگمی می‌کند. سعی کنید ماهرانه و ظریف به محصولات دیگر اشاره کنید.

بازاریابی هدف‌مند.

‌مخاطبین خود را بشناسید و اطمینان حاصل کنید، با فعالیت‌های خود به درستی پاسخ‌گوی نیازهای ایشان هستید. سایت شما باید به خواسته‌های مشتریان خود اهمیت بدهد. بهترین راه، شناخت نیازمندی‌ها و اقدام برای رفع آن است.

نوشتن مقاله در سایت.

‌محتوا و مطالب خوب وب سایت، عامل بسیار مؤثری در افزایش ترافیک وب سایت شما هستند. این روش، شیوه‌ای رایگان است که به وسیله‌ آن بازدیدکنندگان را وادار می‌کنید روی مطالب سایت کلیک کنند. بسیار مایه‌ تعجب است که چرا بسیاری از سایت‌ها با وجود آن‌که می‌دانند این کلیک‌ها نقش مهمی در افزایش رتبه‌ آنها در موتورهای جستجو دارند، از این روش استفاده نمی‌کنند. بگذارید مقالات خوب، رتبه‌ شما را ارتقا دهند. فراموش نکنید که باید آدرس وب  سایت خود را ضمیمه‌ مقاله کرده، سپس مقاله را برای ویراستارانی که مقالاتی مشابه موضوع بازاریابی شما منتشر می‌کنند، بفرستید. به یاد داشته باشید که مقاله باید اجازه‌نامه‌ نمایش در دیگر سایت‌ها را نیز داشته باشد.
 

از همین امروز به فکر تهیه و مدیریت محتوای وب سایت خود باشید. تهیه مقالات مرتبط با کسب و کار الکترونیکی شما، تهیه محتوای خبرنامه الکترونیکی، تهیه اخبار تجاری از کسب و کارشما و انتخاب جایگاه مناسب برای نمایش اخبار و مقالات وب سایت شما، کمکی کوچکی است که ما می توانیم برای رونق هر چه بیشتر وب سایت و درنتیجه تجارت شما انجام دهیم.
با ما تماس بگیرید.

برا ی وب سایت خود خبرنامه الکترونیکی منتشر کنید.

انتشار خبرنامه‌ای مختص سایت خود، عاقلانه‌ترین کاری ‌است که در مورد شغل خود انجام می‌دهید. خبرنامه‌ مشتریان را طبق یک برنامه‌ مشخص به وب‌سایت شما می‌آورد. همه‌ صاحبان سایت‌ها باید به دنبال روش‌هایی برای تشویق وب‌گردها به عضو شدن در بخش نکات روز و… باشند. حتماً لازم نیست یک مجله‌ الکترونیکی داشته باشید، می‌توانید پیام‌های مخصوص، محصولات رایگان و حتی نکات روز سایت را برای آنها بفرستید.
بهترین راه موفقیت، این است که با بازدیدکنندگان خود دائما” در تماس باشید. البته حفظ این مقدار ترافیک، همیشه آسان نیست. استفاده از نرم افزارهای مناسب و قدرتمند مدیریت خبرنامه های الکترونیکی، تهیه و تولید محتوای مناسب (با توجه به علاقه و نیاز مشتریان و مشترکین)از جمله نکاتی هستند که باید برای موفقیت انتشار خبرنامه الکترونیکی مورد توجه قرار گیرند.

رتبه‌ وب سایت خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید.

با آن‌که برای شروع شما باید آدرس وب سایت خود را در موتورهای جستجوی مهم معرفی کنید، اما تبلیغات در موتورهای جستجو در همین‌ مرحله خاتمه نمی‌یابد.
شما باید دائما رتبه‌ وب سایت خود را در موتورهای جستجو بالا برده تا به این ترتیب وب‌سایت‌تان بین میلیون‌ها سایت دیگر گم نشود!
بسیاری از صاحبان وب سایت ها بیش‌تر وقت خود را صرف بالا بردن رتبه خود در موتورهای جستجو می‌کنند، بسیاری دیگر نیز مشاورانی ورزیده انتخاب می کنند.

مطمئن شوید سایت سهل‌الوصولی دارید.

برای داشتن سایتی که استفاده از آن آسان باشد، سازگاری آن را با مرورگر‌های(browser) گوناگون بررسی کنید، با این روش در می‌یابید که سایت شما با مشخصات گرافیکی فعلی با چه‌سرعتی بارگذاری(download)می‌شود. همواره نحوه‌ی عملکرد سایت خود را دنبال کنید.

از جذاب‌ترین عنوان ها در تیتر های نامه های الکترونیکی خود استفاده کنید.

با انجام این کار توجه مردم را به فعالیت‌های خود جلب خواهید کرد. بدیهی است، هیچ کدام از ما برای خواندن همه‌ مطالبی که دریافت می‌کنیم وقت نداریم. اما، اگر تیتری به نیازهای ما بپردازد و توجه‌مان را جلب کند، آن‌را با کمال میل می‌خوانیم.

 رقبای خود را شناسایی کرده، مطمئن شوید که سایت شما بهتر است.

آیا رقبای خود را می‌شناسید؟ طراحی و ساختار وب‌سایت آن‌ها چه‌گونه است؟ میزان سرمایه‌ی آن‌ها برای این کار چه‌قدر است؟ چه چیز در سایت آن‌ها بهتر است، که بتوانید از آن در بهبود سایت خود استفاده کنید؟ به خبرنامه‌ی آن‌ها ملحق شده، نحوه‌ی برخورد آن‌ها را با مشتریان بررسی کنید. آیا سایت آن‌ها آموزنده‌تر از سایت شماست؟ آن‌ها از چه روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند. از دوستان نزدیک، یا از همکاران خود بخواهید، سایت‌های رقیب را بررسی کنند، سپس اظهار نظرهای آن‌ها را با نتیجه‌گیری‌های خود مقایسه کنید.

 

 

قدرت تشکر کردن

 
 

برای رعایت نزاکت و احترام در محیط کار وقت نداریم. به راستی این رسوم قدیمی به فراموشی سپرده شده است.
از این‌ها گذشته چطور راضی می‌شوید، در حالی که وقت خود را به خوش‌مشربی می‌گذرانید؛ رقبای‌تان روز به روز پیشرفت کنند.
مقاله‌ای که در پیش رو دارید یک مؤعظه درباره‌ بی‌توجهی به قوانین اجتماعی نیست، بلکه این نوشتار برای به کار بردن اهرم‌های فراموش‌شده در بازاریابی میباشد.
امروزه بهره‌گیری از ارزش‌های قدیمی عامل مهمی برای رسیدن به موفقیت در بازاریابی است. بله دوستان عزیزم، گفتن عبارت” متشکرم” به یک فرمول در رقابت تبدیل شده است.
عده کمی از مردم هنوز هم چنین عباراتی را به زبان می‌آورند(طبق نظر‌سنجی ضوابط اخلاقی لینوکس، از هر ده نفر، پنج نفر هیچ‌گاه تشکر نمی‌کنند)و این عده به دلیل به کار بردن این جمله‌ی به ظاهر کوچک و کم اهمیت، به فرصت‌های زیادی دست پیدا می‌کنند. هم‌چنین از طریق ارتباطات ایجاد‌شده توسط این جمله می‌توان به فرصت‌های جدید شغلی نایل شد.
و این هم چند روش آسان، سریع و رایگان. به یاد داشته باشیدکه: هیچ‌گاه نباید قدرت تشکر را نادیده گرفت.

۱٫ اقدام به انجام برخی کارهای ابتکاری
در نیویورک، یک مؤسسه‌ارتباطی، همه‌ مشتریان خود را به یک جشن سالانه برای تشکر کردن دعوت می‌کند. این واقعه “ارتباط با مشتری” نام دارد و در سالن بزرگی با میزهای متعدد برگزار می‌شود. به این ترتیب شرکت کنندگان امکان صحبت با یکدیگر و تشکر دارند. در این میهمانی حدود ۴۰۰ مشتری تلفنی حضور دارند. روی کوتایا، مدیر اجرایی Telx می‌گوید:”معمولاً این قبیل میهمانی‌ها میلیون‌ها دلار درآمد به دنبال دارند”.

۲٫ رفتار گرم و صمیمی.
آخرین دفعه‌ای که یک یادداشت یا ایمیل تشکرآمیز نوشته یا دریافت کردید، چه زمانی بوده است؟ منظورم متنی صرفاً برای قدردانی است و نه مقدمه‌ای برای درخواست‌های بعدی.
مشتریان به چنین نکاتی دقت بسیار می‌کنند. می‌توانید با توجه به نوع شغل و فعالیت خود، متن نامه را صریح و بدون حاشیه انتخاب کنید.
جوزف آنگوکو، مدیر یک آژانس در امور تهیه‌ اجناس مد روز و زینتی در نیویورک است. از نظر او یادداشت‌های تشکر، کلید حفظ روابط فردی هستند. اما ظاهر یادداشت باید بیان‌گر نوع و چگونگی فعالیت‌های مؤسسات باشد. او به تازگی تعداد زیادی کاغذ یادداشت‌ سفارشی با یک حرف نشانه (monogram) شخصی تهیه کرده است. رنگ پاکت نامه‌ها با کارتهای ویزیت شغل او جور در می‌آید. او می‌گوید مردم در زندگی صنعتی، همان انتظاری را از یادداشت‌ها دارند که از یک دسته گل دارند. در دنیای امروز دست نوشته‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند.

۳٫ زمان اهمیت بسیاری دارد.
از طرف دیگر برای بیشتر شغل‌ها یک قدردانی تأثیرگذار بیش از آنکه مربوط به هزینه یا خلاقیت باشد فقط به بجا آوردن اصول اخلاقی ارتباط پیدا می‌کند. دریافت یک یادداشت یا یک ایمیل بلافاصله پس از انجام کار (مثلا” پس از گذشت ۴۸ ساعت) بیش از یک تیتر از پیش نوشته شده‌ خشک و بی‌احساس، اهمیت دارد.

۴٫راه‌های قدردانی و تعریف کردن از افراد را بیاموزید.
اگر می‌خواهید از موضوعی تشکر کنید که تأثیر بسیار زیادی در بهبود فعالیت‌های شما داشته است از افعال سوم شخص استفاده کنید. این ارتباط باعث تشویق گیرنده پیغام می‌شود. یک گروه غیر انتفاعی به نام “هدیه‌ای برای تعلیم” در اورلاندو، مدارس رایگانی در فلوریدای مرکزی احداث می‌کند. در پنج سال گذشته این گروه مبلغی به ارزش ۹ میلیون دلار به ۲۷۸ مدرسه کمک کرده است. کیلن پترین، مبلغ سابق گروه، می‌گوید تنها چیزی که ما از آموزگاران می‌خواهیم، نوشتن یادداشت‌های تشکر آمیز است. دریافت این یادداشت‌ها، بزرگترین موفقیت ما است. این نظر فقط به جمعیت‌های غیر انتفاعی محدود نمی‌شود. به تعریفاتی فکر کنید که مشتریان، کارکنان و فروشندگان ابراز می‌کنند.

۵٫علاوه بر پیغام‌های قدردانی، مطالب با ارزش دیگر را نیز برای مشتریان خود بفرستید.
الکس رامسی، مدیر مؤسسه جهانی Lodestar یک مؤسسه مشاوره شغلی در دالاس می‌گوید “ما پرونده‌های مقالات نوشته شده یا هر آنچه به موقعیت شغلی ما مربوط باشد نگهداری می‌کنیم و اینها را برای مشتریان خاص یا علاقمندان خود می‌فرستیم”. هر چه که توجه شما را به خود جلب می‌کند از گزارش‌ها گرفته تا توضیحات صنعتی یا مسائل مربوط به مؤسسات رقیب را در موقعیت مناسب برای مشتری بفرستید. مطمئن شوید همه اینها را به موقع می‌فرستید اما حتی اگر مشتری قبلاَ آن را دیده باشد قطعاَ از توجه شما به علایقش قدردانی خواهد کرد.

۶٫سعی کنید مطالبی بفرستید که تأثیر زیادی داشته باشد.
در Suredeposit یک شرکت در لیوینگستون، که مدیر امنیتی خانه‌های اجاره‌ای برای صاحبان املاک است، مشتریان و فروشندگان در روز ولنتاین از هم تشکر می‌کنند. نینا دیتریش سخنگوی این مرکز می‌گوید:” این بهترین زمان برای برگزاری این مراسم می‌باشد زیرا تعطیلات به پایان رسیده و همه چیز آرام است.” امسال این مرکز، هدایایی برای مؤسسات تولیدکننده آدامس فرستاد!

۷٫از روش‌های عجیب و خارق‌العاده استفاده کنید.
روش دیگری که شما را در خاطر مشتریان زنده نگاه می‌دارد، استفاده از هدایای خاص و غیر معمول است. جودی کتس، مدیر یک مؤسسه انتشاراتی در نیویورک، یادداشت‌های تشکرآمیز همراه با گنجشک‌های اسباب‌بازی مخملی می‌فرستد. او می‌گوید:” همه مشتریان ما یک گنجشک اسباب‌بازی هدیه می‌گیرند. افراد با دیدن آنها واقعاَ هیجان‌زده می‌شوند. به کار بردن این روش تغییر زیادی در شغل من ایجاد کرده است.”

۸٫از کارکنان خود قدردانی کنید.
ابراز قدردانی، نسبت به کارکنان مزایای زیادی در بر خواهد‌داشت. با این روش شما در کارمندان خود وفاداری (همه ما می‌دانیم که تغییر کارکنان چه میزان وقت و پول تلف می‌کند) ایجاد می‌کنید. علاوه بر این تولید را افزایش می‌دهید که این امر به نوبه‌ی خود موجب رضایت مشتری می‌شود. بنا به نظرسنجی عمومی Maritz تا کنون عده کمی از مدیران به این مسأله توجه کرده‌اند. تنها ۱۰% کارمندان، ناظرانی داشته‌اند که روزانه به خاطر کارشان از آنها تشکر کرده‌اند. ۵۵% کارمندان می‌گویند که هیچ گاه از آنها تشکر نشده یا به ندرت یا گاه گاه از آنها قدردانی شده است.

۹٫از مشتریانی که از شما انتقاد می‌کنند تشکر کنید.
تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر مشتریان ناراضی می‌توانند به خود زحمت انتقاد کردن ندهند و به سادگی کیف‌هایشان را در جیب گذاشته، به جای دیگر بروند. یعنی شکایت‌ها و انتقادات مشتریان، هدایایی است که نکات قابل توجه را گوشزد می‌کنند. گالاقر مشاور آموزشی HR در لس‌آنجلس می‌گوید:” یک مشتری ناراضی هنوز می‌خواهد با شما ارتباط شغلی داشته باشد. در حقیقت او با این رفتار از شما می‌خواهد مشکل را رفع‌کنید. بنابراین از او به خاطر این فرصت دوباره تشکر کرده، همه تلاش خود را برای راضی نگه‌داشتن او به کار گیرید.”

۱۰٫به اندازه‌ خدمت افراد از آنها تشکر کنید.
اگر کسی شغل “مهمی” را به شما پیشنهاد می‌دهد یا درآمد بالای شما نتیجه فعالیت‌های اوست، می‌توانید او را به شام دعوت کرده یا بلیط‌های یک مسابقه‌ی ورزشی را به او بدهید. با توجه به نوع رابطه می‌توانید او را به یک گردهمایی تفریحی دعوت کنید. در عین حال سعی کنید پس از تشکر، هیچ انتظاری نداشته باشید و به طور آشکار به تبلیغ فعالیت‌های خود نپردازید، زیرا با این کار مشتری را فراری می‌دهید. البته معنی “مهم” با توجه به نوع محصولات و قیمت‌ها تغییر می‌کند. روت فرمن، نویسنده آزاد و متصدی امور تبلیغات در لاس‌وگاس، به تمام کسانی که حداقل ۵۰۰$ از او خرید کرده‌اند؛ هدایایی می‌فرستد. او می‌گوید:” من با فرستادن این هدایا هیچ انتظاری ندارم، اما می‌دانم رابطه‌ای صمیمی بین ما ایجاد می‌شود. یک تشکر کوچک می‌تواند شامل یک کارت با دستخط او حاوی جمله “از شما بسیار متشکرم” باشد.”

۱۱٫احساس قدرت
گفتن متشکرم، ساده یا پیچیده با ایمیل یا با پست معمولی همواره مؤثر است. تنها زمانی عمل می‌کند که از ته دل قدردان باشید. ویلیام آرودا یک مشاور شغلی در نیویورک می‌گوید:” تشکر کردن نیاز به صداقت و قدرت دارد.

 

چرا باید برای انتشار مجله‌ الکترونیکی از وبلاگ استفاده کرد؟

 
 

امروزه وبلاگ‌ها از پرکاربردترین ابزارهای مورد استفاده در بازاریابی الکترونیکی هستند. وبلاگ درحقیقت واسطه‌ای برای انتقال پیام است. در این مقاله به این موضوع اشاره می کنیم که چرا باید برای نوشتن مقالات خود از وبلاگ استفاده کنیم.
۱- پیش‌فرض وبلاگ بر مبنای صفحات وب است، بنابراین شما می‌توانید هر زمان و در هرکجا مقالات جدید را در معرض دید عموم گذاشته یا آن‌ها را به‌روز کنید. وبلاگ، ابزاری پویا است که می‌توان در یک چشم به هم زدن مطالب آن را به‌روز کرد.

۲- افراد می‌توانند مشترک RSS شما شوند و به این ترتیب مطالب مستقیما به Desktop آنها منتقل خواهد‌ شد. سیستم تحویل مقالات به‌گونه‌ای است که هرزنامه‌ها را ندید می‌گیرد و خوانندگان دقیقا مطلب دلخواه خود را دریافت خواهند کرد.

۳- طراحی مجله‌ای الکترونیکی با ظاهر یک وب‌سایت هزینه‌ چندانی ندارد. چندین وب سایت وجود دارند که شما می ‌توانید در آن‌ها وبلاگ رایگان ایجاد کنید و بقیه‌ سایت‌ها هم قیمت‌های معقولی برای وبلاگ‌های بزرگ درنظر گرفته‌اند.

۴- می‌توانید لینک‌هایی برای تبلیغات و برنامه‌های مکمل در ستون‌های دوطرف صفحه ایجاد کنید. بنابراین دیگر مجبور نیستید این لینک‌ها را در متن مجله قرار دهید.

۵- می ‌توانید یک فرم اشتراک درست کرده، به‌محض اضافه کردن یک مطلب جدید، ایمیل‌هایی به مشترکان بفرستید.

۶- وبلاگ‌ها ازطریق لینک به‌هم مرتبطند و به‌این‌ترتیب شما می‌توانید یک سیستم بازاریابی ویروسی ایجاد کرده، رتبه‌ خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید. موتورهای جستجو به محتوا و متن‌های تازه با قدرت تمرکز بالا (کلمات کلیدی غنی) علاقه‌مند هستند.

۷- همچنین می ‌توانید با فیلتر گذاری، مطالب وبلاگ خود را به مجله‌ای حرفه‌ای و مطمئن تبدیل کنید. (از طریق این فیلترگذاری مشترکین، وب‌سایت‌های گوناگون را بی ‌دلیل بازدید نمی‌کنند.)

۸- با وبلاگ، شما یک نمونه‌ آرشیوی از تمام مقالات خود دارید. وقتی یک مقاله را در معرض دید افراد می ‌گذارید، یک صفحه‌ جدید و یک لینک دایمی به وجود می ‌آید. افراد می ‌توانند این لینک را با یکدیگر تقسیم کنند. همچنین این لینک مستقیما به مقاله‌ ارجاعی فرستاده می ‌شود.

۹- خوانندگان وبلاگ شما می ‌توانند درباره‌ مقالات شما اظهار نظر کنند. این امر اعتماد و ارتباط بین شما و مشترکین را افزایش می‌دهد. همچنین دیدگاه‌های افراد به غنای محتویات سایت شما افزوده، باز هم رتبه‌ شما را نزد موتور‌های جستجو بالا می ‌برد.

۱۰- کلام آخر این‌که: با استفاده از وبلاگ بازدید‌کنندگان بیشتری را جذب می ‌کنید که این افراد، مشترکان فردا و سرانجام، مشتریان آینده خواهند بود.
برای ناشر یک مجله‌ الکترونیکی، وبلاگ انتقال مطالب مجله را به نحو قابل توجهی افزایش می ‌دهد. مانند همه‌ وب‌سایت‌ها برای وبلاگ خود تبلیغ کرده، مردم را ترغیب کنید سایت شما را در RSS خود اضافه کنند. حتی می ‌توانید از طریق یک فرم اشتراک آن را به روز کنید. من همیشه یک فرم اشتراک در سایتم می ‌گذارم و آن‌را مطابق میل مشتریان به روز می ‌کنم.

برای افزایش ترافیک، نیاز دارید در موتورهای جستجو و دایرکتوری ‌ها عضو شوید. اگر در حال حاضر صاحب یک پایگاه داده‌ مشترکین مجله الکترونیکی (خبرنامه الکترونیکی) هستید، به شما توصیه می‌کنم همه مطالب رادر وب‌لاگ به نمایش بگذارید.

با استفاده از وبلاگ، بازاریابی به شکل محاوره‌ای و به وسیله لینک صورت می‌پذیرد. اعلان‌ها را نیز می‌توان در وب‌لاگ قرار داد. به نظر من وبلاگ و پایگاه داده‌های مجلات الکترونیکی(مشترکین خبرنامه های الکترونیکی) پدیده‌های اعجاب‌انگیزی هستند… این دو عامل با همکاری یکدیگر زیبایی بصری سایت شما را بالا می ‌برند، به این ترتیب مردم اطلاعات مورد نظر را دریافت کرده، ارتباطات جدید را پایه‌گذاری می‌کنند.

به عنوان مثالی از امکانات اشاره شده در مقاله فوق می توانید به وبلاگ های http://weMarketing.blogspot.com و http://eMarketing.blogfa.com مراجعه نمائید.

 

۱۰ روش برای طراحی موفق آرم تجاری

مشتریان اغلب به آرم شرکت‌ها توجه زیادی نشان می‌دهند، زیرا این علامت‌ها بر “ارزش” محصولات و خدمات می‌افزایند. گاه این “ارزش” به مهم‌ترین عامل تحریک کننده‌ مشتریان برای خرید و استفاده ‌از محصولات و خدمات ، تبدیل می‌شود.
این جا است که علامت تجاری و یا آرم معنایی گنگ می‌یابد. قبل از هر چیز این “ارزش” دقیقا به چه معنا است؟
ارتباط نوع محصول و نام شرکت و ارزش مطروحه نیز بسیار با اهمیت است. حرفه‌ای‌های بازاریابی، همه‌ این موارد را تبلیغات می‌نامند.مشتریان عاشق تبلیغات هستند، بنابراین آرم ها را نیز دوست دارند. خبرگان در امر بازاریابی، انتخاب یک آرم یکدست و کامل را کلید همه مشکلات بازاریابی می‌دانند.

حال، راز طراحی موفق یک آرم چیست؟
قبل از پاسخ به این سؤال، بیایید سه رویکرد رایج بسیاری از بازاریابان را در توسعه وطراحی آرم، با کمک گرفتن از انس های تبلیغاتی مشاورین و مؤسسات طراحی آرم، بررسی کنیم.
البته این نظریات اغلب پایه واساس درستی ندارند و از نظر من این افراد تاکنون نتوانسته اند علامت تجاری موفقی طراحی کنند. به هر حال این سه رویکرد عبارتند از:
۱- دکوراسیون
۲- الحاق
۳- Golem

در روش اول این طور به نظر می رسد که تمایز، عاملی برای جلوه بیش تر است. متخصصین با اشاره به نام‌ها و نشانه‌های طراحی شده اظهار می کنند: “ما آرم‌هایی متمایز از رقیبان خود، طراحی می کنیم، به این ترتیب مشتریان، ما را از بقیه تمیز می‌دهند.”
این روش، رویکردی کاملا ابتدایی است و برای افزایش اعتبار باید آن را با عواملی از دو رویکرد دیگر تلفیق کرد.

روش”الحاق”، ارزش‌های مربوط به آرم و سایر مفاهیم مورد نظر را به اسم، نشانه و هم‌چنین موضوعات مربوط به رویکرد قبلی اضافه می کند. روند منطقی این جریان به این طریق پیش می رود:
مشتری، آرم و “ارزش” های افزوده به آن را که به شکلی زیبا تصویر شده، در پیغام های الکترونیکی دیده، بلافاصله احساس می کند که این علامت تجاری نیازهای اورا برآورده می‌کند. طرفداران طراحی آرم های احساساتی ادعا می‌کنند، آن ها نیز تقریبا از این روش استفاده می کنند. (مثلا آنها در تبلیغات، احساسات را برانگیخته و آن را تحریک می کنند).

در رویکرد سوم، بازاریابان، سعی می کنند، تبلیغات‌شان با هویت انسانی و شخصیت پردازی همراه باشد. به این ترتیب مشتری با آرم ارتباط برقرار می‌کند.
به عقیده نویسنده، این سه نگرش، شرکت ها را به بیراهه کشانده، موجب شده پتانسیل و نیروی لازم برای طراحی آرم را ندیده بگیرند.

اما رویکرد دیگری هم وجود دارد، که به نظر من سودمند‌ترین روش است. کارآمدی این روش را تحقیقات و نظریات روان شناسانه و جامعه شناسانه ثابت کرده‌اند.
منطق توسعه‌ طراحی آرم با “ارزش” افزوده، به نحو شگفت‌انگیزی مشابه منطق توسعه‌ تولیدات است. در هر دو مورد، ابزار یا وسیله ای تولید می‌شود که به درد مشتری بخورد. برای رفع احتیاجات مشتری، دانستن نوع این احتیاجات اهمیت زیادی دارد. از دید من، تصمیم مصرف کننده برای خوشحال بودن، استراحت، سرگرمی، تقویت اعتماد به نفس، خیال پردازی یا هر مورد روحی دیگر؛ همان “احتیاجات” او را تشکیل می‌دهند.
مصرف‌کنندگان، هنگام دست یابی به اهداف و امتیازات تجربی، احساسی، روانی و اجتماعی درست مانند تلاش برای دست‌یابی به اهداف حقیقی و ملموس، مصمم و هدف‌مند هستند. علامت‌های تجاری توأم با “ارزش”‌ های افزوده، ابزاری برای کمک به مصرف‌کنندگان در دست‌یابی به این اهداف هستند. این ابزار، عوامل کمکی و به زبان دیگر، عوامل کمکی اجتماعی هستند.

در حقیقت یک آرم بدون یک سناریوی متقاعدکننده‌ برای افراد، آرم نیست. این علامت ممکن است به آرم، شباهت داشته باشد؛ نام، نشانه و ویژگی‌های تصویری شناخته شده‌ای داشته باشد و حتی از روش های تبلیغاتی نیز استفاده کند، اما مصرف‌کنندگان به این محصول بی‌اعتنا می باشند.
تمام روش های نوین و موفق در امر تولید محصولات و ارایه‌ خدمات، در مورد طراحی آرم نیز چاره ساز است، شرط لازم وکافی برای موفقیت، فراهم‌کردن چیزی برای مشتری است که به آن نیاز دارد ولی نمی تواند خیلی سریع به آن دست پیدا کند…به این دلیل که تهیه آن برای مشتری کاری دشوار، پیچیده، پرزحمت، خسته کننده و گسترده است.
مطابق این رویکرد، آرم شرکت ها مسائلی با هویت انسانی نیستند و هم‌چنین خارج از فکر مشتری هویت ندارند. آنها فقط ابزار هستند،به همین سادگی ؛ ابزارهایی برای دست یابی به هدف نهایی.
احساسات را نمی توان به علامت های تجاری تزریق کرد؛ بلکه اگر به عنوان یک منبع سودمند در نظر گرفته شوند، احساسات را بر می‌انگیزند. احساسات مثبت، نتایج مستقیم این انتظارات هستند. سمبول های مختلف (نام، نشانه، فونت، نمادهاو…) بر خلاف انتظار تأثیر زیادی ندارند؛ آن ها در حقیقت، نشانه‌هایی هستند که ما را برای رسیدن به هدف اصلی هدایت می‌کنند.

انتخاب و طراحی آرم ۱۰ مرحله‌ی مختلف دارد، یعنی ۱۰ روش مختلف طراحی موفق یا ناکارامد برای کسب درآمد :

۱٫ ارتباط طراحی آرم با سود دهی مستقیم
اصل اولیه‌ طراحی آرم، در نظر گرفتن ارتباط آرم با اسم و سایر نمادها با سود آشکار و محسوس است. (نتیجه‌ای ملموس یا تجربی). این سود را یا خود محصول به تنهایی ایجاد می‌کند و یا اجزای تشکیلات بازاریابی. این اصل مهم را همواره به یاد داشته باشید.
آرم‌های موفق با رعایت این اصل به موفقیت رسیده اند. درست است که در این مرحله خود آرم به تنهایی اهمیت چندانی ندارد، اما تا اندازه ای باید به آن توجه کنید.

۲٫ طراحی متنی با تأثیر روانی
یک متن مؤثر بر احساسات، مفهوم یا اصلی سازمان یافته است، که مشتری را به یک سری عوامل نامربوط ولی تأثیرگذار (مانند تمام فعالیت‌های بازاریابی یک شرکت) مرتبط می کند.
در این موارد، متن انتخاب شده، تأثیر و سود مورد نظر را تضمین می‌کند.
به عنوان مثال: وقتی به طور اتفاقی در قلب منهتن به اسامی دو هتل Hudson و Royalton بر می خورید، انتظار خدمات در سطوح عالی دارید.اما اگر در هتلی به اسم Boutique Hotel باشید، تجربه‌ی متفاوتی است. کلمه‌ی Boutique Hotel خدمات بسیار متفاوتی نسبت به سایر هتل‌ها از این زنجیره ارایه می دهد- بعضی وقت‌ها تفاوت‌هایی بین خدمات دو اتاق در یک هتل. در واقع این تاثیر روانی نام‌ها و متن های انتخابی است که شما را وادار می کند به دنبال کشف تفاوت‌ها باشید.

۳٫ کسب تجربه
در این جا می‌خواهم از تأثیر هیپنوتیزم کننده‌ی طراحی آرم صحبت کنم. شما با یک انتخاب درست، در مشتری انتظارات و آرزوهایی ایجاد می‌کنید، که تولیدات به تنهایی نمی‌توانند از پس این کار برآیند. به عنوان مثال: اسم نوشابه‌ی Red Bull ، در مصرف کننده این حس را به وجود می‌آورد که پس از نوشیدن آن، در کنار تأثیرات مثبت فیزیکی موج عظیمی از انرژی به او منتقل می‌شود.

۴٫ طراحی آرم‌هایی که خود معرف خود باشند
در این جا از سمبول‌هایی استفاده می‌شود که برای همه شناخته شده باشند. این روش انتخاب آرم، مصرف کننده را وا می‌دارد به شناخت جدیدی از خود برسد و در حقیقت به هنگام استفاده از این محصولات مکالمه‌ای درونی با خود برقرار کند) برای این که عزمش را در انتخاب محصول جذم کند). در عین حال اینگونه آرم‌ها عاملی برای ایجاد ارتباط بین افراد مختلف نیز هستند(به هنگام مجاب کردن افراد برای استفاده از این محصول).

۵٫ ایجاد وسیله ای برای انتقال پیام
نقش آرم در این رویکرد، ایجاد سمبولی متفاوت ودر عین حال شناخته شده است. چنین آرمی مصرف‌کننده را قادر می‌سازد نظرات جالب توجه و احساسات خاص در مورد آن بیان کند. شرکت بزرگ تجارت الماس De Beers با معرفی الماس به عنوان عامل ایجاد ارتباط بین افراد از الماس به عنوان عامل تحریک‌کننده‌ احساسات و همین‌طور وسیله‌ی ابراز احساسات مشتری استفاده کرد. در سپتامبر۲۰۰۳ این شرکت از ابزار جدیدی برای انتقال پیام‌ها استفاده‌ کرد، زنی با حلقه ی ازدواج در دست راست و به معنی استقلال و عدم نیاز به جنس مخالف. (برخلاف حلقه در دست چپ که اغلب سمبول نیاز و وابستگی است).

۶٫ ایجاد یک جایگاه اجتماعی/ فرهنگی
در این جا هدف، ایجاد یک جایگاه اجتماعی و فرهنگی به عنوان راهنمای مشتریان است. این راهنما مشتری را از آن‌چه که در اطرافش می گذرد، هنجارهای اجتماعی و هر چیز خوشحال‌کننده، آگاه می‌سازد. شرکت Apple با تولید کامپیوترهای شخصی (نه تنها به عنوان ابزار کار بلکه به عنوان وسیله‌ای برای خود‌شنا‌سی وشکوفایی خلاقیت) گام بزرگی در این امر برداشته است. در واقع این آرم، با ایجاد انقلابی فرهنگی امکان شکوفایی خلاقیت را برای عامه‌ی مردم ایجاد کرد.

۷٫ در نظر داشتن اهداف متعالی
شما با فعالیت خود‌ ، زمینه را برای دست‌یابی افراد به اهداف بزرگ، فراهم می کنید؛ اهدافی که چه بسا افراد نمی توانند به تنهایی به آنها دست پیدا کنند. فروشگاه Body “فروش” را وسیله‌ای برای کمک به حفاظت از محیط زیست و یاری کردن افراد مشتاق به این کار، قرار داد.

۸٫ زندگی در دنیای خیال
دل بستن به یک آرم و انتخاب آن از جانب مشتری شاید به این دلیل باشد که فرد از این طریق می‌تواند، مانند دنیای خیال رفتار کند، یا جوری عمل کند که در واقعیت، جرأت انجام آن را ندارد یا نمی خواهد هزینه‌ انجام آن را بپردازد.
ایجاد یک ژیمناستیک عاطفی
اغلب به جای عمل به برخی خواسته‌های درونی، به دلیل احترام به قوانین زندگی از آنها چشم‌پوشی می‌کنیم. برای جلوگیری از فرسودگی، ورزش می‌کنیم. همین‌طور به عنوان یک ورزش حسی، به تماشای فیلم می‌پردازیم که شاید چندان قانونی یا پذیرفته در قوانین زندگی ما نباشند. آرم هایی مانند Sicily از شرکت Dolce & Gabbana اجازه‌ی کسب چنین تجربه‌هایی را به ما می‌دهند.

۹٫ امکان خیال پردازی
درست مانند مورد آخر، این رویکرد به طراحی آرم به مشتری کمک می‌کند تا واقعیات بیرون را به موضوعات تخیلی تبدیل کند.مشتریان، اغلب درباره ی قدرت‌طلبی، تسلط، بزرگی، موفقیت، عشق، قتل و مانند این ها خیال پردازی می‌کنند.آرم Timberland جوری طراحی شده بود تا مشتریان درباره ماجراجویی های شجاعانه در مقابل نیروی طبیعت به خیال پردازی بپردازند.

موارد ذکر شده در بالا، انواع مختلف”ارزش” افزوده به کالا هستند.در حقیقت، به کمک این روش ها می‌توان به ایجاد ارزش‌های مؤثر فکر کرد وآرم ها ابزارهایی برای دست‌یابی به این هدف هستند.
این ۱۰ رویکرد،به اعتقاد نویسنده، تفاوت‌های بین آرم های” مبتدی” و “حرفه‌ای” را آشکار می‌کنند.

نقش تبلیغات بنری در معروف کردن نام شرکت‌ها

 
 

یغات بنری با وجود حجم کم‏، وسیله‌ای کارآمد برای تحقق اهداف چند منظوره اند‏، زیرا:
– بنرها در حقیقت بخشی از پیام‌های تبلیغاتی شرکت‌ها/وب‌سایت‌ها هستند.
– این شیوه‌ تبلیغ‏، اسم، نشانه (logo) و تولیدات شرکت‌ها را با روش های گوناگون و متنوعی به نمایش می ‌گذارد.
– بنرها، ابزاری برای افزایش میانگین کلیک‌ها به شمار می ‌آیند.
– با کم‌ترین جزئیات، مشتری را به کلیک ترغیب می ‌کنند.
– در صورت استفاده از برنامه‌های بازاریابی زنجیره ای، این روش کلیدی برای دنبال کردن مکانیزم این برنامه‌هاست.

برسی وضعیت بنرها با توجه به کاهش کلیک‌ها
در اوایل قرن، با کاهش تعداد کلیک‌‌ها از ۲-۳ درصد در دهه‌ی ۹۰،به ۰٫۵ درصد این‌ تصور را بوجود آورد که عمر بنرها به پایان رسیده‌است. خوشبختانه، در آن زمان تحقیقاتی انجام شد که نشان می‌داد بنرها نقش مهمی در معروف کردن نام و نشان تجاری شرکت‌ها در اینترنت به عهده دارند. در واقع، علیرغم کاهش میانگین تعداد کلیک‌ها، معیار دیگری وجود دارد که بر مؤثر بودن بنرها تاکید دارد: روش های بازاریابی زنجیره ای. بدیهی است، روش های بازاریابی زنجیره ای تاکنون کمک‌های قابل توجهی به فروش از طریق شبکه‌ اینترنت کرده‌اند.
به این ترتیب، بنرها حتی با کاهش میانگین کلیک‌ها، هنوز در تبلیغات اینترنتی نقشی پررنگ داشته و حتی در سال‌های اخیر، با توجه به افزایش علاقه مردم به اینترنت، کارایی و نقش بیشتری در بازاریابی الکترونیکی پیدا کرده‌اند.
اگر تبیلغات بنری را با روش بازاریابی مستقیم از طریق پست مقایسه کنیم، در می‌یابیم که انتظار ما از تعداد پاسخ‌ها باید توام با واقع‌بینی باشد. آمارها نشان می دهد پاسخ های حاصله از بسته های پستی فرستاده شده بسیار اندک و حتی کمتر از ۰٫۵ درصد است. بنابراین، چندان مایه تعجب نخواهد بود اگر میانگین تعداد کلیک‌ها در هر صد کلیک در مورد بنرها نیز در همین سطح باشد.
نکته ای که به ذهن متبادر می‌شود است که بنر‌ها هنوز هم به‌طور مستقیم نیازهای شغلی را برآورده می ‌کنند. این امر شاید به توانایی بنرها در تبلیغات مربوط به آرم شرکت‌ها و زنده نگه داشتن نامشرکت ها،محصولات و خدمات و همچنین یاد آوری مکرر نام آنها برمی ‌گردد.

نقش بنرها در معروف کردن نام شرکت‌ها چیست؟
پراستفاده‌ترین تبلیغات اینترنتی، بنرها هستند و استفاده از ابزارها و روش های نوین، علاوه بر افزایش تاثیر این روش تبلیغاتی، انقلابی در این نوع تبلیغ ایجاد کرده است. برای کسانی که از ابزارهای سنتی تبلیغ مانند تلویزیون، رادیو یا تبلیغات چاپی استفاده می‌کنند، تبلیغات بنری نقش به‌سزایی در افزایش قابلیت‌های تصویری علامت‌های تجاری دارند و همین‌طور میانگین تعدا کلیک‌ها را افزایش می ‌دهند.
مطابق گزارش تبلیغاتی فورستر، در شرایط یکسان تبلیغات online تاثیر به‌سزایی در افزایش معروفیت نام تجاری شرکت‌ها (تا ۶۰ درصد) دارند. هزینه‌ این نوع تبلیغات بسیار کمتر از تبلیغات عادی است.
بیاد داشته باشیم که بازاریاب‌ها باید برای افزایش بازدهی، از فن‌آوری نوین در ترکیب تبلیغات online و offline استفاده کنند. افرادی که ابزارهای تبلیغاتی سنتی را برای محصولات خود مناسب نمی‌دانند، می‌توانند از تبلیغات بنری برای گسترش نام شرکت خود بیشترین استفاده کنند. کلید موفقیت افرادی که فعالیت‌هایشان ارتباط تنگاتنگی با شبکه اینترنت دارد، گنجاندن بنرها در وب‌سایت هایی است که به‌نحوی به موضوع تبلیغ آن‌ها مرتبط هستند.
پس از اینکه مشتریان، تبلیغات بنری یک شرکت را می ‌بینند، چه روی آن کلیک کنند و چه نکنند، این تبلیغ در معروف کردن نام شرکت با هزینه‌ای اندک نقش به‌سزایی دارد. امروزه بنرها را حدود ۴ تا ۸ هفته در سایت قرار می‌دهند، اما برای دستیابی به نتیجه بهتر، به زمان بیشتری نیاز است. تبلیغات آرم شرکت‌ها در اینترنت مانند موارد سنتی احتیاج به تلاشی بی وقفه دارد، اما در این مورد شما باید هر از چند گاهی مطالب را به‌روز کنید. در این صورت مطمئن باشید نام آرم تجاری مورد نظرتان را در ذهن‌ها ماندگار می‌کنید.
حجم، فضا و مکان قابلیت‌های ارتباط دوسویه و شیوه‌های بیان گفتاری و شنیداری تبلیغات بنری در صفحات وب رو به افزایش است. اگر قبل از اینکه سایر بازاریاب‌ها خبردار شده و فرصت‌ها را از چنگ شما در‌آورند، به کسب درآمد از این منبع اقدام کنید، خواهید دید که در مدتی کوتاه مزایای بسیاری به‌دست خواهید آورد و به سرعت معروف خواهید شد.

 

 

 

 

 

 

نه مشخصه‌ای که یک وب سایت نباید داشته باشد!

عموماً وقتی از سایت شما صحبت می‌شود، نباید هیچ کم و کسری در آن وجود داشته باشد. اما خیلی کم به آن چه که نباید در وب‌سایت باشد، پرداخته شده است. این مساُله تاُثیر منفی بر عملکرد سایت دارد، زیرا برنامه‌ریزی ضعیف و غافل شدن از سایت، ممکن است به از دست دادن شغل، مسایل امنیتی، ترافیک کم و سایر مشکلات منجر شود.
البته این مشکلات قابل جلوگیری هستند. و این هم ۹ عاملی که باید از آنها اجتناب کنید:

۱- گذاشتن عکس خود در صفحه‌ی اصلی.
با وجود آن که عکس شما یک نوع خوشامدگویی به بازدیدکننگان شمار می‌آید، برخی کارشناسان عقیده دارند، این عکس، دلیل حضور بازدیدکنندگان را در سایت شما کم رنگ می‌کند. لارینا کیس، رییس بخش کارشناسی موفقیت و عملکرد ـ یک موسسه‌ی مشاوره در فیلادلفیا ـ در این‌باره می‌گوید:”دیدن این عکس، مانند ملاقات یک شخص جدید است، و به جای پرداختن به مسایل بازدیدکنندگان، مثل این است که به آنها بگویید:”من چقدر در عکس، عالی هستم”. وب سایت شما باید تماماً درباره‌ی بازدیدکننگان باشد و نه در مورد شما. قبل از هر چیز باید آنها را به سایت، علاقمند کنید”.

۲- زیاده رو ی در پخش قطعات دیداری و شنیداری.
این مورد شامل هر قطعه‌ی دیدنی و شنیدنی می‌شود. از یک طرف تصاویر متحرک گیج کننده در صفحه‌ی اصلی واز طرف دیگرهر نوع عکس، از مشتریان سایت گرفته تا موش خانگی شما. مورد اول چیزی بیش از بهره‌گیری بیهوده از فن‌آوری جدید نیست و مثال آخر، گمراه شدن از مسیر فعالیت‌های حرفه‌ای است. گذشته از این، بارگذاری موسیقی‌های پرزرق برق و پر سر و صدا مدت زیاد‌ی طول می‌کشد و همین امر، بازدید کنندگان سایت شما را فراری می‌دهد.
روت آترلی( یکی از شرکای اصلی مرکز استراتژی‌های خلاق،یک آژانس ارتباطات مردمی در ریچموند،ب،س،کانادا) می‌گوید: “داشتن یک سایت با فن‌آوری قوی برای بسیاری از وب سایت‌ها ضروری است، اما برای حضور تکنولوژی باید دلیلی مهم‌تر از تحت تاثیر قراردادن مردم، وجود داشته باشد.

۳- وجود گزینه‌های گیج‌کننده‌ی فراوان.
به شما حق می‌دهم، چرا که می‌خواهید صفحات و مطالب گوناگون زیادی به بازدیدکنندگان سایت خود ارایه دهید. اما ساختار سایت باید به اندازه‌ی کافی ساده باشد، تا بازدیدکنندگان گیج و سر در گم نشوند. کیس در این باره می‌گوید:”از تنظیم فهرست انتخابی با حدود ۲۰ گزینه‌ی انتخابی خودداری کنید، افراد،در هر بار می‌توانند بین ۵ تا ۹ مطلب را به خاطر بسپارند. سعی کنید از این حد فراتر نروید، چون در غیر این صورت،آنها گیج شده، سایت شما را ترک می‌کنند.”

۴- اطلاعاتی که ممکن است به حریم شخصی افراد و مسایل امنیتی لطمه وارد کند.
البته این مساُله تا حد زیادی به ماهیت وب سایت، شغل و کنارآمدن شما با قضایا بستگی دارد. در هر صورت ضروری است، که مطالب وب سایت خود را خوب بررسی کنید، تا اطلاعاتی که به مسایل شخصی و مسایل امنیتی لطمه وارد می‌کند، و همچنین مورد علاقه‌ی هکرها است در آن موجود نباشد. در ابتدایی ترین مراحل، باید از گذاشتن عکس‌ها، آدرس‌های ایمیل و جزییات شخصی کارکنان در وب سایت خودداری کنید. همچنین، چگونگی طراحی ساختار URL و صفحه‌ی پیغام ایراد ۴۰۴ نوع سرور یا پشتیبان شما را برای افراد، آشکار می‌سازد. این‌ها چیزهایی است که هکرها نباید بدانند. حتی در انتشار اطلاعات درباره‌ی تولیدات، کارشناسان وب، توصیه می‌کنند، فقط از نکاتی که مشتریان را به خرید ترغیب می‌کند؛ استفاده کنید و نه نکاتی که اطلاعات شرکت را به خارج انتقال دهد. سعی کنید، در اسرع وقت از یک کارشناس وب یا یک وکیل استفاده کنید، تا نکاتی که امکان سوء استفاده از آنها در سایت وجود دارد؛ را بررسی کند. از این هم فراتر رفته، می‌توانید یک کارشناس امور امنیتی در سایت خود داشته باشید.

۵- گذاشتن اطلاعاتی در وب سایت که به سود رقبای شما باشد.
مسئولین بخش برنامه‌ریزی اطلاعات یک وب سایت، باید مانند دزدها فکر کنند. به این ترتیب، احتمال این که این افراد، برنامه‌های اطلاعاتی را طراحی کنند که مورد علاقه‌ی رقیبان سایت باشد، از یبن می‌رود. برخی بخش‌های اطلاعاتی در نوع خود بی‌ضرر هستند، اما در ترکیب با یکدیگر، می توانند مطالب زیادی را درباره‌ی فعالیت‌های شغلی، شرکای استراتژیک، مشتری‌هاو ساختار درونی سازمان شما آشکار سازند. در این جا هم حضور یک کارشناس بسیار سودمند است.

۶-سخنان نامفهوم و کلمات فنی پیچیده.
هدف اصلی بیشتر وب سایت‌ها آگاه ساختن مشتریان از نحوه فعالیت‌های سایت و چگونگی ارائه خدمات و تولیدات به مشتریان است. وقتی در سایت خود از زبانی فنی یا اصطلاحاتی نامفهوم استفاده می‌کنید به طوری که اکثر مردم از درک آنها عاجزند در حقیقت به کار بیهوده‌ای دست زده‌اید. از بیانی شیوا و مستقیم استفاده کنید. شرهورویتس متصدی امور تبلیغات و نویسنده‌ی کتاب اصول کسب درآمد: بازاریابی با رعایت حقوق مشتری در این باره می‌گوید: استفاده از کلمات پیچیده یا زیاده گویی در اینترنت امری عادی است. اما این مسأله با صداقت‏، کیفیت محصولات و درستکاری فعالیت‌های شما مغایرت دارد.

۷- مطالبی که شغل شما را بهتر از آنچه که هست نشان می‌دهند.
مطمئناَ قصد شما فروش اجناس از طریق وب سایت است. اما بازاریابی ـ فوت و فن فروش و تعاریف اظهار نظرهای مشتریان ـ که بیشتر از آگاهی دادن و جذب مردم به لاف زدن می‌پردازد؛ فقط بازدید کنندگان را فراری می‌دهد. آترلی می‌گوید : “وب سایت خود را با تبلیغات پر نکنید بلکه آن را به شکل یک مکالمه دو طرفه بین خود و بازدید کنندگان طراحی کنید”.

۸- مکان‌های گفتگوی بدون نظارت.
اگر قصد دارید یک محیط گفتگو ایجاد کنید، از یک ناظر برای پذیرفتن موارد احتمالی استفاده کنید به این ترتیب از هرز نامه‌ها، درخواست‌های خلاف عرف، نقض حریم امنیتی و سایر درد سرها دوری می‌کنید.

۹- لینک‌های به درد نخور و مطالب قدیمی.
هیچ چیز به اندازه اطلاعات نامربوط و قدیمی بازدید کنندگان سایت را گمراه نمی‌کند. همین اتفاق در مورد لینک‌هایی صادق است که افراد را به صفحات غلط هدایت می‌کند. به طور منظم سایت خود را بررسی کرده و لینک‌های تغییر یافته و از رده خارج را شناسایی کنید.

شش راهنمایی برای بازاریابی از طریق پست الکترونیکی

 
 

راهکارهای مناسب برای آنکه مشتریان پیام‌های الکترونیکی شما را بخوانند.

تحقیق اخیر Doubleclick در سال ۲۰۰۴ با عنوان” ارسال پیام‌های الکترونیکی به مشتریان” احساس و نظر دریافت‌کنندگان این پیام‌ها را در باب بازاریابی الکترونیکی به شکلی جالب توجه بازگو می کند و همچنین راهکار‌های موثر در ایجاد بازدهی بیش‌تر را برای بازاریابی الکترونیکی پیشنهاد می‌کند.

بر اساس این تحقیق مشتریان هر روز بیشتر از قبل به ارزش بازاریابی الکترونیکی پی برده وحتی این روش را به دیگر روش‌های بازاریابی ترجیح می‌دهند:
 ۵۴% عقیده دارند که بازاریابی اینترنتی باید جای‌گزین بازاریابی تلفنی شود.
 ۴۵% معتقدند بازاریاب اینترنتی باید جای‌گزین تماس‌های تلفنی فردی شود.
 ۴۰% آن‌ها پست الکترونیکی را به پست معمولی ترجیح می‌دهند.
 ۳۳% می‌خواهند پست الکترونیکی نقش تقاضاها وفرم‌های خرده فروشی را به عهده بگیرند.

این بررسی همچنین رشد شعور و آگاهی دریافت‌کنندگان پیام‌های الکترونیکی را در کنترل inbox وبه طور خاص پیام‌هایی که آن‌ها را می‌گشایند وبه آنها پاسخ می‌دهند را نشان می‌دهد:
“شناسایی فرستنده و موضوع مطرح شده ، کلیدهای اساسی بازاریابی الکترونیکی موفق هستند، چراکه هردو تاثیری چشم‌گیر درایجاد علاقه‌ فرد به باز کردن پیغام دارند.”

حال چگونه می‌توان به اطلاعات مربوط به این موضوع دست یافت وآن را در فعالیت‌های بازاریابی الکترونیکی و جذب مشتری به کار برد؟

در قدم اول اطمینان حاصل کنید دریافت‌کنندگان پیام‌ها شما را می‌شناسند.
۶۴% پاسخ‌دهندگان به پرسش‌های این تحقیق ، محل ذکر آدرس را به عنوان مهم‌ترین عامل تحریک کننده به گشودن emailها نام می برند. (منبع:Doubleclick)

1. علامت مشخصه ی تجارتی خود را در محل ذکر آدرس بگنجانید.
در محل آدرس برای معرفی بهتر خود نام، نام شرکت، نوع تولیدات شرکت وخدمات مربوطه (همه‌ی اطلاعات مورد نیاز مشتری) را ذکر کنید. مهم‌ترین بخش کار همین قسمت است. نام وآرم شرکت، گیرنده‌ی پیام را از صحت و قابل اطمینان بودن پیام و فرستنده‌ آن مطمئن می سازد و به خصوص در صورت تداوم این روابط، شناخت وصداقت ایجاد می‌‌کند.

۲٫ آرم شرکت را در خط معرفی موضوع بیاورید.
ممکن است آرم شرکت را به هنگام معرفی موضوع ضمیمه کنید. این روش زمانی بکار می آید که آرم را در محل آدرس ذکر نکرده باشید.
به این نمونه توجه کنید:
پیام الکترونیکی خبرنامه‌ تقدیر شده‌ Debbie Weil. گزارش WordBizدر یک inbox:

From :Debbie Weil [dweil@wordbiz.com] (آدرس)

تیترمربوطه و [wrdbiz]: Subject(موضوع)

Debbie، ناشر خبرنامه و بازاریاب online (روی خط)B2B وبرنامه‌ریز موضوعی، اسم خود را در محل آدرس ذکر می‌کند؛ زیرا نام شناخته شده‌ او نمایان‌گر آرم شرکت نیز است. او سپس آرم خبرنامه؛ یعنی WordBiz را در خط معرفی موضوع، ذکر می‌کند.

اطمینان حاصل کنید که آن‌چه مورد نیاز مشتران است به آنها عرضه می‌کنید.
“میزان تمایل افراد در پاسخ به این پیام‌های الکترونیکی بسته به این است که موضوعات تا چه حد بر علایق خاص افراد متمرکز شده باشند (%۷۲)، در این بین ۶۸ درصد پاسخ‌دهندگان به سوالات برقراری ارتباط را مهم دانستند. واضح است که گیرندگان پیام اولویت‌های خود را مد نظر دارند.” (منبع: doubleclick)
طبیعتاٌ در مورد یک پیام الکترونیکی به دلیل امکان ارتباط مستقیم و سرعت آن ، بیش‌تر احتمال می‌رود که دریافت‌کننده‌ی پیام آن را باز کرده، خوانده و به مطالب آن توجه کند. موضوعات دلخواه و تنوع ارتباطات بازاریابی الکترونیکی در مورد هر شغل و هر مخاطب متفاوت است.

خود شما چطور از برخی مسایل سر درمی‌آورید. بدیهی است که با سوال پرسیدن می‌توانید مشکل را حل کنید. پرسش را می‌توان هم به شکل رسمی و هم غیررسمی انجام داد. مطمئن باشید مشتریان شما از انتشار عقاید و اولویت‌های مورد نظرشان بسیار خرسند شده و از این‌که از آن‌ها نظرخواهی شود، راضی خواهند بود. از همه مهم‌تر این‌که می‌توانید از این اطلاعات در تنظیم محتویات پیام‌های الکترونیکی و برقراری ارتباط صحیح با مخاطب استفاده کنید، که در بیش‌تر موارد برای مشتریان یکسان بوده و آمار پاسخ‌گویی به پیام‌ها را بهبود می‌بخشد.

۳٫ علایق مشتریان.
موضوعات مورد علاقه‌ مشتری را در فرم عضویت وب‌سایت خود جمع‌آوری و از آن استفاده کنید. گاه ممکن است، وسوسه شده و یک پیام الکترونیکی چند منظوره به تمام مخاطبان بدون توجه به علایق آن‌ها بفرستید. اما فعالیت‌های ثبت شده و تحقیق اخیر doubleclick به این نکته اشاره می‌کنند که از دیدگاه گیرنده‌ی پیام (تنها چیزی که واقعاٌ اهمیت دارد) عدم برقراری ارتباط می‌تواند یک پیام الکترونیکی خوب را به یک هرزنامه تبدیل کند. به این ترتیب برای ترغیب مراجعین، مشتریان یا اعضای شرکت به انتخاب اطلاعات مورد نظرشان، نیاز دارید زمانی را به تهیه موضوع، برقراری ارتباط و تداوم آن اختصاص دهید.
در یک کلام اجازه دهید کسی که عضو لیست ایمیل شما می‌شود، دامنه‌ی علاقه‌اش را تعیین کند؛ به عنوان مثال بگذارید مشترکین این نکات را انتخاب کنند.
 تولیدات یا انواع مختلف خدمات
 توضیح عملکرد شغلی یا معرفی شرکت
 نوع ارتباط مورد نظر (به عنوان مثال از طریق خبرنامه، گزارش فروش، آگهی مربوط به خدمات یا تولیدات جدید)
هم‌چنین مشخص کنید، مشتری چه نوع اطلاعاتی دریافت خواهد کرد.
به عنوان مثال “با عضو شدن در خبرنامه‌ بازاریابی الکترونیکی emarketingway.ir هر روز این خبرنامه را دریافت کنید و به یک بازاریاب الکترونیکی ماهر تبدیل شوید.

۴٫ هیچ فرصتی را برای تحقیق از دست ندهید.
 دفتر کار یا محل فروش
 تماس‌های مربوط به فروش، جلسات، یا به هنگام بررسی حساب‌ها
 خدمات مشتری/ ارباب رجوع، خدمات پس از فروش تلفنی
 کارت‌ها یا فرم‌های نظرسنجی

۵٫ یک فرم نظرسنجی الکترونیکی بفرستید.
نظرسنجی‌های الکترونیکی از طریق ایجاد امکان جمع‌آوری نظرات مشتریان، از روشی رسمی موثر و سازمان‌یافته بوده که مکمل فعالیت‌های شما در زمینه‌ی بازاریابی الکترونیکی می باشند.
ابزارهای نظرسنجی اینترنتی ZomerangTm راحت و با قابلیت دست‌رسی بالا هستند و خدمات حمایت از مشتری را در سطوح بالا حتی برای شغل‌های کوچک و متوسط عرضه می‌کند.

۶٫ از گزارش‌های‌تان استفاده کنید.
به هنگام استفاده از خدمات بازاریابی الکترونیکی، می‌توانید گزارش‌های‌تان را مرور کرده و به این ترتیب طبق رویه‌ای منظم روند واکنش مشترکین خود را بررسی کنید. (باز کردن پیام، کلیک روی موضوع، پاسخ به آن، عدم توافق و گاه برخی اعتراض‌های بیهوده)
به عملکردهای موفق بازاریابی الکترونیکی به دقت توجه کنید. فرصت‌هایی برای شناخت گیرندگان پیغام‌ها ایجاد کنید. به آن‌ها توجه کنید. سپس در ارایه‌ی خدمات مورد نظر آن‌ها همه‌ی تلاش خود را بکنید و مطمئن باشید شایسته‌ مخاطبان پاسخ‌گو و صادق هستید که شما را به اهداف مورد نظرتان خواهد رساند.

 

پنج روش رایگان برای افزایش ترافیک وب‌سایت

 
 

وقتی برای اولین بار وارد دنیای بازاریابی اینترنتی شدم، فکر کردم می‌توانم وب‌سایت تازه تأسیسم را به تعدادکمی موتور جستجو معرفی کرده، سپس منتظر هجوم مراجعین بمانم. منتظر معجزه‌ای بودم تا افراد را وادار کند به وب‌سایت من مراجعه کرده، کالا بخرند و دوباره باز گردند.
اما، زهی خیال باطل! … تازه فهمیدم این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.از آن زمان به بعد به کارآیی عجیب وغریب و خارق العاده بازاریابی اینترنتی پی برده‌ام.
در این مقاله پنج روش رایگان افزایش ترافیک وب سایت را برای شما بازگو می‌کنم.
مطمئن باشید تمام ‌این‌ روش ها کاملا رایگان بوده،با صرف کمی وقت به سودمند‌بودن آنها پی می‌برید.

۱-‌ نوشتن مقالات
نوشتن وانتشار مقاله با موضوع مرتبط با سایت شما دست کم دو فایده‌ی اساسی دارد:
– افرادی که مجذوب این مقاله شده‌اند، آن را خوانده، برای جستجوی مطالب بیشتر،روی
URL شما کلیک می‌کنند.به این ترتیب یک مراجع هدف دار دارید.از این جهت از کلمه‌ی
جهت دار استفاده می‌کنم که این خواننده می‌خواهد، مطالب بیشتری در مورد موضوع مقاله‌ی قبلی پیدا کند.
– با هر بار انتشار این مقاله ،لینک‌های شما نیز منتشر می‌شود.همراه بودن لیست لینک‌ها و URLبا مقالات ، تعداد لینک‌های برگشتی سایت شمارا زیاد کرده، به نوبه‌ی خود رتبه‌ی شما را در موتور جستجوی مربوطه افزایش می‌دهد.

۲-شبکه‌ی تالار گفتگو
تالارهای گفتگوی فراوانی درباره‌ی هر موضوعی که فکرش را بکنید،به شکل برخط(OnLine) وجود دارد. دربیشتر اعلان‌های گفتگو، پوسترهایی برای ضمیمه کردن امضا
و همین طور اطلاعات دیگر مانند نام، URL و حتی گاهی تبلیغات، در نظر گرفته شده‌است. با مراجعه‌ی منظم به این تالارهای گفتگو، شرکت در بحث‌ها، مطرح‌کردن پرسش و پاسخ به پرسش‌ها، می‌توانید ضمن ایجاد رابطه‌ی توأم با اعتماد با سایر اعضا ، به طور رایگان به تبلیغ سایت خود بپردازید. فقط سعی کنید برای تالارهای گفتگو مفید بوده، به قوانین آن احترام گذاشته، هیچ‌گاه هرزنامه نفرستید.

۳- لینک‌های دوطرفه
این لینک‌ها دو فایده برای شما دارد:
اول این که با تبادل هرچه بیشتر لینک‌ها‌ ، احتمال این که افراد، لینک شما را در سایت‌های دیگر دیده و به سایت شما مراجعه کنند، بیش‌تر می‌شود.
نکته‌ی دیگر این‌که، موقعیت شما در موتورهای جستجو به کل تغییر می‌کند به طور خلاصه لینک‌های بیش‌تر از سایت‌های دیگر، مساوی است با رتبه‌ی بالاتر در موتورهای جستجو.
در این جا چند “باید” و”نباید” را در مورد تبادل لینک ذکر می‌کنم:
– لینک خودرا به سایت‌هایی بفرستید که مورد علاقه‌ی مراجعین شما هستند.
– به صفحاتی با هزاران لینک،که دایرکتوری‌های لینک نامنظمی دارند، لینک نفرستید.چون نه برای ایجاد ترافیک سایت سودمند است ونه برای رتبه‌ی شما در موتورهای جستجو.
– با سایت‌هایی لینک، مبادله کنیدکه در صفحه‌ی اصلی شان، دایرکتوری لینک به طور صریح ذکر شده باشد.
– از صفحات، با لینک‌های‌انبوه یاFFA استفاده نکنید.احتمال بالا بردن ترافیک سایت، از این طریق، بعیدبه نظر‌ می‌رسدو حتی ممکن است موتورهای جستجو شما را جریمه کنند.
– از دایرکتوری‌های لینک، برای پیداکردن شرکای مناسب تبادل لینک، استفاده کنید.سایتhttp:/www.homebiz-direct.com-Link-Exchange-Resources.html سایت مناسبی برای جستجوی دایرکتوری‌های مشهور تبادل لینک است.
همواره کارهای‌تان را طبق اصولی مشخص انجام دهید.می‌توانیداز نرم افزارهای تبادل لینک یا صفحه‌ی گسترده برای پی‌گیری لینک‌های درخواستی و حفظ جزییات ارتباط با سایر سایت‌ها استفاده کنید.

۴- امضای ایمیل
این روشی بسیار ساده ، اما تقریبا فراموش شده برای افزایش مراجعین به سایت است.
ما تقریبا هرروز، ایمیل‌های زیادی می‌فرستیم، اما اغلب فقط اسم خودرا در آن نوشته،گاه حتی چیزی نمی‌نویسیم. چرا ایمیل‌های‌تان را با امضایی حاوی اسم و مطالب اندکی درباره‌ی وب سایت‌تان به همراه URL تمام نمی‌کنید؟
باورکنید بدون زیاده روی می‌توان در چهار خط، تمام مطالب لازم را بـیان کرد. حتماً از افزایش خارق العاده‌ی مراجعین به سایت، پس از این کار، متعجب خواهید شد. باورش سخت است، اما کنجکاوی، دریافت کنندگان ایمیل‌ها را وادار می‌کند روی لینک شما کلیک کنند.

۵- تبادل ترافیک
این روش ازآسان‌ترین راه‌های جذب مخاطب به سایت است. مثلاً، می‌توانید مزیت‌های رایگان برای وب گردی تعیین کنید.
نقطه‌ی ضعف این روش این است که افرادی که از طریق مبادله‌ی ترافیک به سایت شما مراجعه می‌کنند، به اندازه مراجعین از روش‌های قبلی هدف‌مند نیستند، زیرا این افراد به یک دلیل در این تبادل ترافیک شرکت می‌‌کنند و آن به دست آوردن اعتبار بیش‌تر در کم‌ترین زمان ممکن است. اکنون زمان آن فرا رسیده که شما وارد عمل شوید، چگونه می‌توانید فردی را که فقط بیست ثانیه یا کم‌تر در صفحه‌ی وب شما توقف می‌کند، تحت تأثیر قرار دهید.
– مخاطبین خود را بشناسید. زمانی را به مبادله‌ی تبلیغات اختصاص داده، در عین حال به نوع صفحات وبی که تبلیغ می‌کنید، توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که تبلیغات شما به شکلی هدف‌مند، افراد را جذب می‌کند.
– سعی کنید، تبلیغاتی تنظیم کنید که خواندن آنها حداکثر چند ثانیه وقت بگیرد. تهیه‌ی تبلیغات طولانی وقت‌گیر، هنر چندانی نمی‌خواهد. مطمئن باشید افراد از خواندن آنها خسته شده، بدون توجه به مطالب، روی دکمه‌ی “Next” کلیک می‌کنند.
به طور منظم، زمانی را به مطالعه این پنج روش مولد ترافیک، اختصاص دهید. خواهید دید در یک چشم به هم زدن سایت‌ شما در مسیر پیشرفتی هدفمند گام برمی‌دارد.

 

آیا بازاریابی به روش “برای دوستتان هم بفرستید” هنوز هم کارآمد است؟

 
 

محبوب شدن از طریق معرفی افراد به یکدیگر، روشی کاملاٌ مرتبط با بازاریابی ویروسی، یکی از موثرترین راه های تبلیغ یک شغل یا یک محصول تولیدی است. یکی از سودمندترین راههای بازاریابی ویروسی برای وب سایت ها، استفاده از ایمیل های “برای دوستتان هم بفرستید” (T-A-F) است. در این روش افراد می توانند یک صفحه وب و محتویات آن را برای خانواده، دوستان و هر کس دیگر بفرستند.
البته با هجوم هرزنامه ها فرستادن مطالب بدون درخواست افراد، به نوعی سایت فرستنده پیام الکترونیکی را دچار مشکل می کند. اگر فرد در مورد پیام دریافتی دچار سوتفاهم شود، می تواند شما را به عنوان فرستنده ی هرزنامه معرفی کند و نتیجه ی این سوء تفاهم چیزی نیست جز تحریم سایت شما توسط پشتیبان IP و حتی در وضعیت های بدتر پاسخ گویی به FTC.

راه هایی برای جلوگیری از درنظر گرفتن ایمیل های “برای دوستتان هم بفرستید” به عنوان هرزنامه، وجود دارد.
اگر هنوز برای استفاده از لینک “برای دوستتان هم بفرستید” در صفحات وب مردد هستید، توجه داشته باشید که این روش از موثرترین راه های بازاریابی ویروسی است. در اعلان Fluffykins که مدت ها در تالارهای گفت و گوی Sitepoint وجود داشت، عنوان شده بود, که بیشتر حرفه ای ها از این روش استفاده می کنند. تعریف کردن، روشی مطمئن و آزمایش شده برای تبلیغات است. لینک “برای دوستتان هم بفرستید” در مورد سایر آگهی های تبلیغاتی مطالب فوق را تایید کرد. معلوم شد که %۶۰ ترافیک برای دیدن یک تبلیغ از لینک های T-A-F بوده است.
مدیر تالار گفت و گوی Sitepoint برای افرادی که قصد استفاده از لینک های T-A-F را دارند، نکات زیر را پیشنهاد می کند:

چند روش برای کاهش هرزنامه ها:
مطمئن شوید همه افرادی که از فرم “برای دوستتان هم بفرستید” استفاده می کنند، آدرس ایمیل معتبر دارند.
این آدرس معتبر را در قسمت From (بخشی از ایمیل که از طریق آن گیرنده پیام فرستنده را می شناسد) بنویسید. یادداشتی را در انتهای ایمیل بگنجانید که: “این ایمیل یک T-A-F است. حتی می توانید این جمله را اضافه کنید که در صورت مواجه شدن با هر نوع سوء استفاده با سایت … تماس بگیرید.
من شخصاٌ در سربرگ صفحه ایمیل یک بخش به شکل “استفاده کننده- فرم – X” در نظر گرفته و در این محل آدرس IP شخص استفاده کننده از فرم را ذکر می کنم. به این ترتیب در صورت هر گونه استفاده غیرمجاز، از افراد می خواهم تا تمام سربرگ ها را برایم بفرستند و از این طریق IP فرد خاطی را توقیف می کنم.
مایک- FWT هم راه حل های مشابهی ارایه کرده است: “سایت ما فرم “برای دوستتان هم بفرستید” را به تمام استفاده کنندگان از سایت ارائه می کند. ما تعداد پیام های ارسالی توسط IP را یادداشت کرده، به محض این که این تعداد از حد معمول فراتر رود به طور اتوماتیک ارسال پیام ها قطع می شود. به نظر من فایده اصلی این روش این است که مراجعان به سایت، نمی توانند با این فرم بیش از یک یا دو پیام بفرستند. بنابراین شناسایی هر نوع فعالیت غیر معمول در این روش بسیار ساده است.”

آن چه در بالا ذکر شد در حقیقت راهکارهای مهمی است که مردم هنگام استفاده از لینک T-A-F برای محافظت از خود به کار می برند. همگی روی این مساله اتفاق نظر دارند که نام فرستنده باید برای اطمینان در بخش From ذکر شود تا گیرنده پیام آن را از یک هرزنامه تشخیص ندهد. همچنین به دریافت کنندگان ایمیل ها اعلام کنید که آدرس ایمیل آن ها ثبت نمی شود.

اگر می خواهید از روش بازاریابی ویروسی برای وب سایت تان استفاده کنید، اما هنوز در مورد لینک های T-A-F تردید دارید، آگهی تبلیغاتی Tabula-rasa یک روش جایگزین پیشنهاد می کند: “من در سایت هایم فقط یک mailtoدارم: لینکی بدون هیچ آدرس ایمیل، اما شامل موضوع و متن… به این ترتیب افراد می توانند روی آن کلیک و پیغام شان را تایپ کنند و بالاخره آن را به آدرس هر کسی در دفترچه آدرس شان بفرستند. به این طریق از تمام مشکلاتی که با یک متن T-A-F همراه است، اجتناب می کنم، و بالاخره…
این روش برای استفاده کنندگان راحت تر است.
پهنای باند ایمیل من به این طریق حفظ می شود.
در لیست سیاه قرار نمی گیرم.
هیچ کس نمی تواند از سایت من برای دیگران هرزنامه بفرستد.
تنها ضعف این روش این است که نمی توان پیغام های فرستاده شده را کنترل کرد و متن پیغام بسیار محدود است.

چگونه به تبلیغاتتان جذابیت، رنگ و حس اضافه کنید.

مارک تواین: با داشتن عوامل قدرتمند، به مقصود خود دست می یابید

…. و به درستی همین طور است. شکست یا موفقیت فعالیتهای بازاریابی شما به نوع کلمات انتخابی برای معرفی تولیدات، خدمات و موقعیت خودتان در تبلیغات بستگی دارد.
شما در انتخاب کلمات مختارید. مشکل اصلی استفاده از کلمات پوچ و بی معنی است. مغز به یکباره از هرگونه فکر خلاق تهی می شود. این زمانی است که مجموعه ی جملات تعیین شده برای ایجاد تغییرات اعجاب انگیز در تبلیغات، جادوی خود را از دست می دهند. منظور، مجموعه ای از عبارات از پیش نوشته شده است که با اضافه کردن به متن تبلیغات، نیرویی خارق العاده و همین طور امکان انتخاب گزینه های مختلف را به وب سایت شما عرضه می کند. این مجموعه در واقع سفری باورنکردنی از درون کلمات است که به تبلیغات شما جذابیت، رنگ و حس می بخشد. با عبارات حاوی نکات روز می توانید به تبلیغاتتان جان ببخشید.
حال، چگونه این عبارات و نکات روز را انتخاب می کنید؟

گام نخست: به درستی از مضمون تبلیغاتی که- در تلویزیون، روزنامه، ای میل یا مجله به نمایش گذاشته اید، آگاه باشید. کافی است تبلیغات را به دقت مطالعه کنید.

گام دوم: این بخش شامل جملات درنظر گرفته شده ی شماست. کلماتی را که تأثیر عمیقی بر شما می گذارند، در جایی یادداشت کنید. دفترچه یا بخشی از کامپیوتر خود را به نوشتن این نکات روز اختصاص دهید. این ها جملاتی هستند که اخیراً یادداشت کرده ام:
چیزی را نپذیر مگر آنکه بهترین باشد، چرا که تو ارزشش را داری، و این هدیه ای از خودت به خودت است.

گام بعدی، ترکیب و اضافه کردن این جملات به تبلیغات است. برای درک بهتر این مرحله باید تبلیغی را که قبلا تهیه شده مورد بررسی قرار دهید. میزان تأثیر آن بر خواننده چقدر است؟ چقدر شور و حرارت در آن موج می زند؟ آیا این تبلیغ توجه شما را به خود جلب می کند؟ درصورت منفی بودن پاسخ، زمان استفاده از جملات سحرآمیز بازاریابی فرا رسیده است. جمله های مناسب که خدمات یا تولیداتتان را هرچه بهتر معرفی می کند، در جای جای تبلیغات گنجانده، سپس آن را اصلاح کنید.

حال این جمله را که شخصی بدون آگاهی از جملات سحرآمیز بازاریابی نوشته، بخوانید:
کت قهوه ای جدید برای بانوان- سایز XL
در حقیقت این جملات مرا جذب نکرد، بلکه تصویر مربوط به آن برایم تازگی داشت. بله، واقعاً تولید فوق العاده ای است: حال ببینید که چگونه یک تبلیغ خشک و خالی با استفاده از جملات سحرآمیز بازاریابی تغییر می کند:
با پوشیدن این کت چرمی قهوه ای شکلاتی، تمام قد و عالی، به هرآن چه که در اطراف شماست می تابید.
برای دوست داران کیفیت خوب با پرداخت بخشی از قیمیت خرده فروشی راحتی و شیک پوشی را تجربه می کنید.
این کت بی نظیر زیبایی را به کمد لباس های زمستانی خود وارد می کنید.
برای بانوان با سایز XL.

آیا تفاوت را حس می کنید؟ با استفاده از کلمات جادویی بازاریابی به راه های جدید تاثیر برخریداران دست پیدا کرده، به این طریق تولیدات خود را هرچه عمیق تر در قلب و روح آن ها جای می دهید و به ژرف ترین نقطه ی خواسته های آن ها می رسید.
چرا از همین حالا برای تبلیغات تان اقدام نمی کنید؟ کافی است این سه پیشنهاد را برای اضافه کردن گرمی، رنگ و حس به تبلیغات تان اضافه کنید. تغییرات حاصل را در تبلیغات و همین طور در درآمد حاصل از فروش محصولات بررسی کنید.
موفق باشید.

 

پنج تصور غلط در مورد ایجاد وب سایت

 
 

تصورات غلط بسیاری در مورد ساختن وب سایت ها رایج است. بسیاری از تجارت های کوچک به سختی می توانند موارد واقعی را از تبلیغات و هیاهو ها تشخیص دهند. یکی از رایج ترین اشتباهاتی که افراد تازه کار که به تازه گی به این دنیا وارد شده اند، مرتکب می شوند این است که تصور می کنند میلیون ها موتور جستجو وجود دارند که عضویت در همه آنها ضروری است. حقیقت این است که فقط حدود ۲۰۰ موتور جستجو روی اینترنت مشغول به بررسی سایتها هستند و عضویت در همه آنها ضروری نیست عضوشدن در ۳۰ موتور جستجوی مشهورتر بهترین راه حلی است که یک سایت تازه تاسیس می تواند از آن استفاده کند. درست فکر کنید. خود شما اگر بخواهید مطلبی را روی اینترنت جستجو کنید به سراغ گوگل می روید یا موتورهای جستجوی کوچکتر را که عده زیادی حتی نام آنها را نشنیده اند، انتخاب می کنید؟
در حقیقت حتی اگر شما خلاقانه ترین، سرگرم کننده ترین و هنرمندانه ترین سایت دنیا را داشته باشید و از بهترین روش ها در ساخت آن استفاده کرده باشید تا زمانی که افراد به آن مراجعه نکنند هیچ منفعتی برای شما نخواهد داشت. راهی وجود ندارد که توسط آن سایت خود را راه اندازی کنید و سپس کنار بنشینید و منتظر سود فراوان در حساب بانکی خود باشید. در راهی که برای راه اندازی و بهره برداری از سایت خود طی می کنید تصورات غلط بسیاری وجود دارند که برای موفقیت در تجارت خود در دنیای اینترنت باید از آن ها اجتناب کنید. در اینجا به ۵ مورد از رایج ترین این تصورات اشاره می کنیم.

• میلیونها موتور جستجو در وب وجود دارد.
همانگونه که پیش از این اشاره کردم تنها چند صد موتور جستجوی واقعی در اینترنت حضور دارند. شما با سوال کردن از اطرافیان و آشنایان خود متوجه خواهید شد که همه آنها تنها از چند موتور جستجوی بزرگ و دقیق استفاده می کنند. باید سعی کنید که دراین موتورهای جستجو رتبه بالایی را کسب کنید. زیرا رتبه ۵۰۰۰ دربین ۵/۲ میلیون سایت ارزشی نخواهد داشت.

• عضویت در موتورهای جستجوی رایگان راهکار مناسبی است.
یکی دیگر از دامهایی که اکثر تجارت ها گرفتار آن می شوند عضویت در موتورهای جستجوی رایگان است. از تمام سرویس هایی که ادعا می کنند رایگان هستند و به راحتی عضو می پذیرند دوری کنید. عضویت آنها هزنیه زیادی ندارد اما برای ایجاد ترافیک موثر مسلماً صرف هزینه ضروری است. این سرویس ها معمولا” باعث دردسر شما خواهند شد و بالاخره به شما ضربه مالی بزرگی وارد خواهند کرد.
کسانی که می خواهند تجارت خود را از طریق سایت دنبال کنند و موفق شوند باید زمان و هزنیه کافی را برای آن در نظر بگیرند و نباید به دنبال سرویس های رایگان و دردسر ساز بروند. اگر نه راه اشتباهی پیش گرفته اند و به نتیجه نخواهند رسید.

• محدود بودن بودجه باعث عدم موفقیت خواهد شد.
راهکارهای ارزان قیمتی برای راه اندازی و بهره گیری از سایت در تجارت وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. بسیاری ازتجارت های کوچک با صرف کمتر از ۱۰۰۰ دلار در سال برای تبلیغات موفق شده اند. پول مسئله اصلی نیست. مهم تلاش و زمانی است که شما می توانید آن را سرمایه خود کنید.Banner های تبلیغاتی، پخش کردن آدرس سایت و ارسال نامه های الکترونیکی از راهکارهای ارزان قیمتی است که توجه همگان را به شما جلب خواهد کرد.

• استفاده از Metatag ها برای موفقیت ضروری است.
امروزه اکثر موتورهای جستجو دیگر به Metatag ها توجه نمی کنند و استفاده از آنها دیگر باعث موفقیت نمی شود. معیار اصلی موتورهای جستجو در رتبه بندی تعداد مراجعه افراد از طریق لینک ها، Bannerها و تبلیغات دیگر به سایت شما می باشد. کلید موفقیت شما در واقع تبدیل مراجعین به مشتریان و خریداران دائمی می باشد. ترافیک بیشتر برابر است با موفقیت بیشتر. به همین دلیل بهتر است که از طرح ها و استراتژیهای گوناگونی در تجارت خود استفاده کنید.

• وب موثرترین وسیله موجود در فروش می باشد.
وب به عده زیادی از مشتریان دسترسی دارد و به آنها اطلاعات مفید و سریعی را ارائه می کند که پیش از این، روزها یا هفته ها باید برای بدست آوردن آنها تلاش می کردند. بنابراین اینترنت ابزار قدتمندی است که می تواند شما را در افزایش درآمد و موفقیت تجارتتان یاری کند. اما این بدان معنی نیست که اینترنت تنها وسیله یا بهترین و موثرترین روش برای فروش است. استفاده ازاین ابزار همراه با دیگر روش ها بسیار موثر خواهد بود. به طور مثال: اگر تازه به دنیای اینترنت وارد شده باشید، شانس حضور تعداد زیادی بازدید کننده را در سایت خود نخواهید داشت. مگر آن که با پخش کردن آدرس سایت خود و تبلیغات متنوع و روش های سنتی دیگر توجه دیگران را به خود جلب کنید. در دنیای تجارت و فروش هرگز یک روش به تنهایی موفق نخواهد بود بلکه ترکیبی از استراتژیهای مختلف برای موفقیت لازم است.

با دنبال کردن این راهکارها مسلما” ترافیک سایت خود را به طور محسوسی افزایش خواهید داد. امیدوارم بحث در باره این تصورات غلط مسائلی رابرای شما روشن کرده باشد که درگامهای بعدی برای گسترش سایت خود از آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تلاش و زمان برای شما بسیار موثر از صرف هزینه خواهد بود. از مرد باهوشی شنیده ام که می گفت: “رم در عرض یک شب ساخته نشده است!”

 

کدام روش را می پسندید؟ حدس زدن یا آزمایش کردن

آیا برای انتخاب نام خبرنامه یا شعارهای تبلیغاتی سایت خود دچار مشکل هستید؟
شما ابزار قدرتمندی مانند اینترنت در اختیار دارید و می توانید با سرعت و سهولت، آزمونهای بزرگی انجام دهید و نتیجه آنها را بررسی کنید. من بارها از این آزمونها استفاده کرده ام و تجربیات مفیدی کسب کرده ام. موارد ذیل از این جمله می باشد:

۱- اعمال تغییرات و اندازه گیری
هدف یکی از سایتهای من عضوگیری از بازدیدکنندگان در خبرنامه شخصی ام بود. هنگامی که تصمیم گرفتم تغییراتی در سایت اعمال کنم و نتیجه را بهبود بخشم، ۹% بازدیدگنندگان سایت عضو خبرنامه می شدند یعنی از هر ۱۱ بازدیدکننده ۱ نفر.
در اقدامی برای بهبود نتیجه، بخشی با نام “چرا” در صفحه اول سایت قرار دادم و در آن مزایای عضویت در خبرنامه رابه روشنی شرح دادم. نتایج را دوباره اندازه گیری کردم. با این کار این نسبت به ۱۵% رسیده بود یعنی یک نفر به ازای هر ۶٫۶ بازدیدکننده.
برای استفاده از این نوع آزمونها، در هر زمان تنها یکی از جزئیات را تغییر داده و نتایج را بررسی کنید. (دریافت و بررسی ۱۰۰ تا ۴۰۰ نمونه کافی است) اگر تغییر انجام شده نتیجه مطلوب را ایجاد کرده بود، آنرا به صورت دائمی در سایت خود اعمال کرده و آزمون دیگری را آغاز کنید.

۲- Banner های تبلیغاتی
فرض کنید که دو شعار تبلیغاتی مدنظر دارید ولی نمی دانید که استفاده از کدامیک مفیدتر خواهد بود. راه حل شما این است:
این دو شعار را در دو Banner تبلیغاتی قرار دهید و ۳۰۰۰ مراجعه به سایت را بررسی کنید تا متوجه شوید کدام یک از دو Banner مراجعین بیشتری را به خود جذب کرده است و برای شما موثرتر خواهد بود.

۳- پرسشنامه های روی سایت
نوع دیگر این آزمون ها استفاده از پرسشنامه ها است. من می خواستم نسخه الکترونیکی کتاب خود را از طریق سایت بفروشم، اما نمی دانستم که قیمت آن باید در چه حدودی باشد. برای جمع آوری اطلاعات از طریق اینترنت و مشخص کردن قیمت، ابزاری در سایت http.myps.sitesell.com/acl.html وجود دارد. در این آزمون اطلاعاتی در مورد کتاب به بازدیدکنندگان ارائه می شد و از آنها خواسته می شد که پرسشنامه کوچکی (حاوی ۶ سوال) را تکمیل کنند. در عوض یک گزارش خواندنی رایگان برایشان ارسال می شد و اگر مایل به خرید کتاب بودند، تخفیفی به آنها تعلق می گرفت. با جمع آوری این اطلاعات، به راحتی توانستم قیمت مناسب را تشخیص دهم و همچنین میزان فروش و سود خود را حدس بزنم.

طبق تجربیات بدست آمده، اگر بخواهید پدیده های متفاوتی را در آزمون خود بگنجانید، موضوع پیچیده خواهد شد. در هر زمان تنها یک خاصیت را تغییر دهید و نتیجه را با نسخه اصلی مقایسه کنید، در مورد آن تصمیم بگیرید و سپس به سراغ خاصیت بعدی بروید.
تعداد نمونه هایی که باید در هر مرحله بررسی شود حدود ۴۰۰ عدد است. با این تعداد کم می توانید روی میلیونها نتیجه تصمیم گیری کنید. اگر آزمون شما درست طراحی شده باشد، با اطمینان می توانید نتیجه این ۴۰۰ نمونه را برای تعداد بیشتری تعمیم دهید. از این روش حتی برای حدس زدن نتایج انتخابات سیاسی نیز استفاده می کنند و با صحبت کردن با ۴۰۰ نفر ایده های کلی جامعه و تعداد آراء را حدس می زنند.
مطمئناً شما در صورتی که با جامعه کوچکی در ارتباط هستید، می توانید با تعداد کمتر از ۴۰۰ نفر هم این کار را انجام دهید اما در جوامع بزرگ هرچه تعداد کمتر شود دقت نتایج شما کمتر خواهد شد.
مهم این است که شما آزمایش می کنید و حدس نمی زنید، زیرا آزمایش یکی از مفاهیم پایه ای و درونی موفقیت به شمار می آید و با کمک قدرتی مانند اینترنت این آزمایشها بسیار سریع تر، آسانتر و ارزان تر تمام خواهد شد. پس این فرصت عالی را از دست ندهید.

آیا بنرهای شما با مشتریانتان ارتباط  برقرار می کنند ؟

 
 

تبلیغات بنر تاکنون از محبوبترین و شایعترین اشکال تبلیغات اینترنتی بوده است . تقریبا هر web site انواع گوناگونی از تبلیغات بنر را دارا می باشد.اما نشریات و رسانه ها بر این باورند که تبلیغات بنر هیچ تأثیری ندارند و سرمایه گذاری بر روی آن صرفا به منزله هدر دادن سرمایه می باشد .
در حقیقت تبلیغات بوسیله بنر حرف هایی برای گفتن دارند.تبلیغات بنر می توانند بازدهی بالایی داشته باشند اما در عین حال نیز می توانند عامل مخربی برای شبکه هایی که مالکینشان درک درست و کاملی از تبلیغات بنر ندارند،باشند. بنرهایی که بتوانند با مشتریان ارتباط خوبی برقرار کنند ، جزو موفقترین بنرها محسوب می گردند .
در اینجا عواملی که منجر به کلیک افراد بر روی تبلیغات Banner می گردند ، ذکر شده است.

• تنها با بازار مورد نظرتان ” ارتباط ” برقرار کنید
قصد دارید چه کسانی روی تبلیغات Banner شما کلیک کنند ؟ بازارهای مورد نظرتان ! در صورتیکه بوسیله تبلیغ بنربر بازار مورد نظرتان تاکید ننمایید ، مقدار زیادی از سرمایه و زمان خود را تلف کرده اید. هراندازه که بنر تبلیغاتی با اهداف بازاریابی شما منطبق تر باشد، به همان اندازه بنر شما تاثیر گذارتر خواهد بود. هرگز تبلیغات بنرتان را در جایی قرار ندهید که احتمال خرید آنچه که شما ارائه می دهید وجود ندارد! شما محصول یا خدمتی را دارید که بازار مورد نظرتان آن را می خواهد ، بنابراین بنر تبلیغاتی شما باید در محدوده مورد نظرتان قرار گیرد. هر اندازه بنر تبلیغاتی خود را با خواسته های بازار موجود منطبق تر سازید ، به همان میزان ، نتایج بهتری کسب خواهید نمود.
ارتباط برقرار سازید و با ارتباط درست ، ایجاد انگیزه نمایید.
یکی از عوامل کلیدی در تبلیغات Banner ، این است که شما با مشتریان کنونی و آتی خود ، چگونه ارتباط برقرار سازید.در صورتیکه درک کاملی از بازار فروش محصولات و خدماتی که ارائه می کنید داشته باشید ، قدم بزرگی برای موفقیت برداشته اید.
سعی کنید مانند مشتریانتان فکر کنید.به این مساله به طور دقیق و عمیق بنگرید.طرح سوالاتی نظیر:
قصد عرضه چه جیزی را دارید ؟
خواست و علایق مشتریانتان چیست ؟
نیازهای آنها شامل چه چیزی میشود ؟
علایق و محرکهای وسوسه انگیزی که مشتریانتان در جستجوی آنها می باشند ، چیست ؟
واکنش شما در زمان رویارویی با تبلیغات Banner چست ؟
آیا میتوانید از تاکتیکهای مشابه برای تبلیغات Banner تان استفاده نمایید ؟
به شما کمک می کند در طراحی بنر خود موفق تر عمل کنیدو با ارسال پیام صحیح ، مشتریان را جذب نمایید.
سعی کنید تبلیغ Banner تان را با توجه به نقطه نظر مشتریانتان طراحی نمایید.

• انتقال یک نیاز فوری
لازم است حالتی از ضرورت و فوریت در تبلیغات Banner تان ایجاد نمایید . تبلیغ بنری شما میبایست به گونه ای باشد که ذهن بیننده را از سایر قسمتهای وب سایتی که بنرشما در آن قراردارد،به سوی تبلیغ Banner شما جذب نماید.
باید آنچه را که مورد دلخواه بینندگانتان است و تمایل به شنیدن آن دارند ، ارایه نمایید.
آنها را قانع سازید تا از جستجوی سایر سایتها منصرف شده و به سایت مورد اشاره Banner تان ، مراجعه نمایند .
عباراتی نظیر ” الان کلیک کنید ” اغلب اوقات تاثیر گذارند اما این را نیز در نظر داشته باشید که چقدر در سایتهای دیگر با این عبارات مواجه خواهید شد!.
عباراتی مانند ” مزایای ویژه برای اولین مشتریان! ” یا ، ” با خرید از ما ، هم در پولتان صرفه جویی نمایید و هم یک محصول رایگان دریافت نمایید ! ” ترفند خوبی به نظر می رسد .
با بکار گیری اینگونه ایده ها در تبلیغ Banner تان،قادر خواهید بود به طور محسوسی تاثیر گذاری تبلیغ Bannerخودرا افزایش داده و از همین حالا منتظرافزایش کلیک هایتان باشید .
در صورت بکار گیری اینگونه عوامل مکمل در استراتژی بازاریابی بنری خود،به زودی شاهد افزایش کلیک ها و منافع تان خواهید بود .

 

مفاهیم بنیادین سیستمهای پاسخگوی اتوماتیک(AutoResponders)

 
 

سیستم پاسخگوی خودکار چیست؟ این عبارت به سیستمی اطلاق می شود که به صورت خودکار پیام معینی را در جواب نامه های رسیده برای فرستندگان ارسال می کند.

سیستم های پاسخگوی یک مرحله ای
سیستم های پاسخگوی اولیه، امکان فرستادن تنها یک پیام را به شما می دادند. این سیستم ها به علت کاربرد فراوان در سیستم های فاکس به وجود آمدند اما امروزه اکثر میزبان های وب امکان پاسخگویی اتوماتیک را در اختیار شما قرار می دهند. به این صورت که (برای مثال) سیستم با دریافت هر نامه در آدرس product1@mywebsite.com اطلاعاتی در مورد این محصول برای فرستنده نامه ارسال می کند.
بیشترین کاربرد سیستم های پاسخگویی یک مرحله ای در موارد زیر می باشد:
• منتشر کردن لیست قیمت
• ارسال متنی برای معرفی شرکت
• منتشر کردن آخرین مقالات
• فرستادن نامه برای تایید دریافت درخواست ها
• ارسال نامه خوش آمد گویی به مشترکین جدید
• انتشار اطلاعات مربوط به محصولات
و موارد دیگر

سیستم های پاسخگویی ترتیبی
با پیشرفت تکنولوژی سیستم های پاسخگویی ترتیبی به وجود آمدند. این سیستم ها به شما امکان می دهند که چندین پیام را طبق زمانبندی خاصی که خود تنظیم می کنید برای دیگران ارسال نمایید. برای مثال: پیام اول بلافاصله پس از دریافت نامه ارسال می شود، پیام دوم ۳ روز بعد فرستاده می شود، پیام سوم در روز هفتم و…
تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که یک بار تمام پیامها و زمانبندی را وارد سیستم کنید.
این سیستمها ابزار مناسبی برای فرش هستند. در منابع مختلف خوانده ایم که قبل از هر فروش لازم است حداقل ۷ بار با مشتری تماس برقرار شود و همه می دانیم که در فروش اینترنتی نیز ابتدا مشتری باید کاملاً به فروشنده نزدیک شود و به او اطمینان پیدا کند. سیستم های ترتیبی بدون دخالت شما ارتباط موثری را با مشتریان برقرار می کند. (نکته: همیشه مسیری برای خروج اشخاصی که مایل نیستند ادامه پیام ها را دریافت کنند، در نظر بگیرید.)
کاربردهای دیگر سیستم های پاسخگوی ترتیبی عبارتند از:
• تدریس اینترنتی: برای مثال روزانه، فصلی از کتاب را ارسال کنید
• ارسال مطالب دائمی: مانند جملات پرمعنا یا فیلمها و تصاویر کارتونی
• سرویس های یادآوری کننده

سیستم های ترتیبی قدرتمند امکانات زیر را در اختیار شما قرار می دهند:
• وارد کردن پیام های نامحدود
• وجود گیرندگان نامحدود
• نوشتن پیام های مورد نظر (مجبور نیستید که از پیام های پیش ساخته استفاده کنید)
• فرستادن پیام ها به صورت متن یا کد HTML
• امکانات ردیابی آگهی های تبلیغاتی
و موارد دیگر
سیستم های پاسخگوی رایگانی در اینترنت در دسترس شما قرار دارد. مانند: Freeautobot و Sendfree. اما به علت استفاده مکرر از آن ها در تبلیغات نامعقول، عضویت در آنها توصیه نمی شود. زیرا بعضی از سرویس دهندگان اینترنت آنها را قفل کرده اند و نامه های رسیده از آنها را نمی پذیرند.
شما می توانید با پرداخت ماهیانه کمتر از ۳۰ دلار مشترک یک سیستم پاسخگوی قوی و صاحب نام مثل Aweber یا Getresponse شوید.

سیستم های پاسخگوی خودکار طراحی شده برای فروش
این تکنیک پیشرفته برای فروش از ایده های اولیه سیستم های ترتیبی استفاده می کند و مفاهیمی از سیستم فروش را نیز به آن افزوده است. با این روش کل تجارت شما اتوماتیک می شود. برای مثال: اگر شما ۲۰ محصول برای فروش دارید، برای هر کدام از آنها یک پیام فروش می نویسید. سپس اولین اولین پیام خود را برای تمام افراد لیست email که قبلاً آن را تهیه کرده اید، می فرستید. هنگامی که فردی محصول اول را خریداری کرد، سیستم به صورت خودکار او را از لیست محصول اول حذف می کند و از آن پس پیام دوم برای او ارسال خواهد شد. این رویه به همین صورت بدون حضور شما در فروش برای تمام محصولات اجرا خواهد شد.
این سیستم ها ابزار قدرتمندی برای ایجاد یک تجارت خوش ساخت و موفق با صرف حداقل زمان و نیروی انسانی می باشد.
اما باید در نظر داشته باشید که برای شروع این تجارت باید بانکی از آدرس های پست الکترونیکی جمع آوری کنید. بهترین راه برای این کار، وارد کردن آدرس پستی برای دسترسی بازدیدکننده به مطالب خاص یا ارسال خبرنامه هایی با محتویات غنی برای آن ها می باشد.
اگر امکانات با ارزش تری به بازدیدکننده پیشنهاد کنید، لیست آدرس های شما بزرگتر خواهد شد و تکنولوژی سیستم های خودکار به شما بیشتر کمک خواهد کرد و سود بسیاری نصیب شما خواهد شد.

 

آیا حضور در موتورهای جستجو حقیقتا برای شما سودمند است؟

 
 

قبل از صرف زمان و پول خود برای بهینه سازی سایت، در این مورد تصمیم بگیرید که آیا حضور شما در موتورهای جستجو ضروری است؟ جواب این سوال در پاسخگویی به سوال دیگری نهفته است: “مشتریان عموماً از چه طریقی به دنبال محصولات و خدمات شما می گردند؟” به عبارت دیگر آیا مشتریان برای یافتن محصولات شما به موتورهای جستجو مراجعه می کنند؟

اگر تجارت شما مشتریان محلی و یا منطقه ای دارد، کسب رتبه های بالای موتورهای جستجو تاثیری در موفقیت شما نخواهد داشت.

برای مثال اگر شما مدیر یک رستوران هستید، یک آگهی در روزنامه محلی برای شما سودمند تر خواهد بود. اگر مایل هستید که در دنیای اینترنت حضور داشته باشید، بهتر است در گروههای معتبر رستورانهای دنیا یا راهنمای اماکن شهر خود عضو شوید. به این ترتیب نتیجه مطلوب تری بدست خواهید آورد.

اکثر تجارت های کوچک در یک محدوده خاص مانند یک شهر یا یک منطقه کوچک فعالیت دارند. سایت های این گونه تجارت ها نیز محدود به ۵ یا ۶ صفحه بروشور مانند می باشد که حاوی اطلاعات مربوطه می باشد. هدف از داشتن سایت برای این تجار این است که آدرس آن را در کارت های تجاری خود ذکر کنند تا مشتریان آنها در صورت تمایل به اطلاعات وسیع تری در مورد آنها دسترسی پیدا کنند.

این سایت ها قصد فروش یا جذب مشتری از شهرهای دیگر را ندارند و عموماً با ملاقات با موسسات تجاری، ارتباط با اتاقهای بازرگانی و تبلیغات محلی سر و کار دارند و مسلماً موتورهای جستجو منفعتی به آنها نخواهند رساند.

اما اگر تجارت کوچک شما فعالیت صادراتی دارد یا با تجارت های جهانی مرتبط است، کسب یک رتبه خوب در موتور جستجو موفقیت بزرگی برای آن محسوب می شود. زیرا اولین مکانی که یک بیگانه برای یافتن تاجران شهرها و مناطق دیگر به آن مراجعه می کند، موتورهای جستجو هستند. در این شرایط صرف زمان و هزینه برای بهینه سازی سایت عاقلانه است.

همچنین قرار گرفتن در موتورهای جستجو برای شرکتهایی که خدمات اینترنتی ارائه می کنند ضروری به نظر می رسد. سرویس هایی از قبیل: طراحی سایت، میزبانی وب، تجارت از طریق پست الکترونیکی و بهینه سازی سایت ها. زیرا این سرویس ها دائماً بین سرویس دهندگان و مشتریان که در نقاط مختلف دنیا قرار دارند، در جریان است و تنها راه ایجاد ارتباط بین این افراد صفحات وب و نامه های الکترونیکی می باشد.

کسب رتبه مناسب در موتورهای جستجو برای شرکت هایی که از طریق سایت آنها فروش انجام می گیرد نیز با اهمیت است. امروزه کارت های اعتباری امکان فروش انواع محصولات را به مشتریان مختلف فراهم آورده است.
بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو در واقع بهترین و موثرترین روش برای سایت هایی است که دارای مخاطبین گسترده و عمومی هستند.

شما به عنوان یک تاجر باید با توجه به نوع تجارت خود به بهترین راههای جذب مشتری فکر کنید. این مطلب صحیح است که بهینه سازی سایت و حضور در نتایج موتورهای جستجو جزء مدرن ترین و فراگیرترین راهکارها برای موفقیت سایت می باشد اما صرف اینکه افراد زیادی از آن استفاده می کنند نشان دهنده آن نیست که این روش برای تجارت شما نیز مفید خواهد بود.

 

ده اشتباه فاحش در بازاریابی

 در شرایط تجاری کنونی ، بازاریابی امری کاملا ضروری می باشد . هرچند در صورتیکه روش مناسبی برای بازاریابی انتخاب نکنید به جای مثمر ثمر بودن میتواند زیانبار باشد.با با دوری کردن از این اشتباهات رایج و معمول ، از دام های بزرگ بازاریابی دوری گزینید .

۱٫ نه هدفی ، نه توقع و انتظاری ؛ بسیاری از شرکت ها در واقع نمی دانند که از بازاریابی چه می خواهند یا انتظارشان از تلاش های شبانه روزی چه می باشد . ابتدا اهدافتان را مشخص و تنظیم نمایید . دوم ، بپذیرید که بازاریابی یک مرحله است . سوم ، همواره از اینکه مراحل با اهدافتان متناسب می باشند ، اطمینان حاصل نمایید.

۲٫ عدم خرید(buy in ) ؛ مجریان ، مدیران و کارمندانی که بازاریابی را باور ندارند ، به طور جدی می توانند زیان آور باشند و تمامی مراحل را تحت الشعاع قرار دهند . خرید (‌buy in ‌) را با روشن ساختن اهداف و مراحل عملیات بازاریابیتان بدست آورید.

۳٫ ترس ؛ شرکت ها در برخورد با بازاریابی غالباً دچار ترسی مبهم و نامحسوس می گردند . آنها از نه خود بازاریابی، بلکه از عدم موفقیتشان در بازاریابی (که حتی آنان را از آغاز و ادامه کار باز می دارد) ، واهمه دارند . هنگامی که عملیات بازاریابیتان را راه اندازی می نمایید از اینکه بارها و بارها زمین خورده و موفق نگردید، ترسی نداشته باشید.

۴٫ عدم آموزش ؛ اگر به کارمندانتان در خصوص بازاریابی آموزش ندهید ، آنها همچنان بدگمان خواهند بود و این مسأله می تواند منجر به تحلیل کل مراحل بازاریابی گردد.

۵٫ هدر رفتن سرمایه ؛ اجرای عملیات۵۰ دلاری که از اجزای خوبی برخوردار می باشد می تواند راه گشاتر از عملیات ۵۰۰۰۰ دلاری باشد که به صورت ضعیفی طراحی شده است . بسیاری از تکنیک های بازاریابی ” سنتی” ، مانند تبلیغات ، نمی توانند نتایج کافی ارائه دهند تا اینکه هزینه ها را ارزیابی نماییم .حداقل دو بار در سال به ارزیابی سرمایه بازاریابیتان بپردازید.

۶٫ اتلاف وقت ؛ خود را ملزم به این نکنید که هر هفته به گروه های شبکه ای بروید؛ اگر هیچگونه تجارتی در آن نمی بینید . تمام زمان بازاریابیتان را صرف اثبات ارزشمندی آن کنید ، تردیدی در کنار گذاشتن قسمتهایی که عمل نمی کند به خود راه ندهید.

۷٫ عدم ارتباط ؛ اگر در باره برگزاری یک سمینار مهم به کارمندانتان اطلاعاتی نداده اید ، آن را برگزار نکنید . در تمامی مسائل و جرئیات بازاریابی ، سیاست آزادی بیان را به کار گیرید.

۸٫ عدم مسوولیت پذیری ؛ این مسأله میتواند بدترین بزرگ ترین اشتباهی باشد که یک شرکت می تواند انجام دهد. داشتن اهداف واقع بینانه و عملکرد سریع برای کسانی که در کار بازاریابی هستند ، ضروری می باشد . در غیر این صورت شما به مرگ ” آری ” گفته اید و هیچ چیز را عملی نساخته اید.

۹٫ عدم پرداخت پاداش ؛ عدم شناسایی و ارج نهادن به مهارت ها و تخصص های بازاریابی کارمندانتان سبب می شود محرک هایی که می بایست به کار گرفته شوند دچار لغزش گردند و نتیجه ای معکوس داشته باشند . راه های موفقیت در بازاریابی را که پایه هایی ثابت و استوار دارند ، بشناسید.

۱۰٫ عدم وجود دست نوشته ؛ گفته اند : « هنگامی که کاری نوشته شود، انجام می پذیرد». همیشه اهداف و طرح هایتان رابنویسید و این احتمال را بدهید که هنگام نوشتن ، دید و نقطه نظر شما به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

اینها اشتباهات متداولی هستند که بسیاری از تجارت ها با آن مواجه می گردند . با عدم تکرار اشتباهات بازاریابی رقبای خود ، از آنان پیشی گیرید

 

ده روش موثر برای بازاریابی ویروسی

 

 بازاریابی ویروسی به مردم این امکان را می دهد تا از محصولات و سرویس های شما بصورت رایگان استفاده کنن. این امکان در جهت چندبرابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت بسیار موثر خواهد بود. ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران ، قرار می دهید.
ده روش موثر برای بازاریابی ویروسی عبارتند از :

۱٫ به دیگران اجازه دهید از مقاله های شما برای استفاده در وب سایت ، مجله الکترونیکی ،خبرنامه ها و کتب الکترونیکی خود بهره مند شوند.منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهای آن قرار دهید.

۲٫ اجازه دهید دیگران از هر هدیه رایگان شما به عنوان جایزه برای فروش محصول یا معرفی خدمات شما استفاده کنند.

۳٫ اجازه دهید دیگران از صفحه تبادل نظر online شما روی وب سایت خود استفاده کنند .بعضی افراد این صفحه را در اختیار ندارند. می توانید در ازای اجازه استفاده دیگران از این صفحه ،بنر خود را در بالای صفحه اضافه کنید.

۴٫ به دیگران اجازه دهید بر روی سرور شما وب سایتی به رایگان ایجاد کنند. به ازای فضای رایگانی که در اختیار آنها قرار می دهید، از فضای تبلیغاتی وب سایتهای آنان استفاده کنید.

۵٫ به دیگران اجازه دهید لینک سایت خود را در دفترچه راهنمای رایگان وب سایت سایت شما قراردهند و در مقابل از آنها بخواهید لینک وب سایت شما را در وب سایت خود قرار دهند.

۶٫ سرویس های online رایگانی مانند eMail رایگان ، ثبت رایگان در موتورهای جستجو گر و … در وب سایت خود ارائه نمائید. به دیگران اجازه دهید از این سرویس ها در وب سایت یا مجله الکترونیکی خود بهره گیرند.

۷٫ به دیگران اجازه دهید نرم افزار های رایگان شما را به دوستان خود هدیه دهند.فراموش نکنید تبلیغات خود را در داخل برنامه ها قرار دهید.

۸٫ امکان بهره گیری از نمونه طرح های گرافیکی وب سایت و یا خبرنامه را برای دیگران فراهم آورید تا از آنها استفاده نموده یا به دیگران هدیه دهند. شما فقط تبلیغات خود را در آنها بگنجانید.

۹٫ اگر کتاب الکترونیکی دارید ، به دیگران اجازه دهید تبلیغات خود را به رایگان در آن اضافه کنند. به یاد داشته باشید با این کار ، آنها کتاب الکترونیکی شما را در اختیار بازدیدکنندگان وب سایت خود یا مشترکین مجله الکترونیکی خود قرار می دهند.

۱۰٫ امکان استفاده از کتاب الکترونیکی خود را برای دیگران فراهم آورید. اجازه دهید دیگران کتاب الکترونیکی شما را به بازدیدکنندگان خود ارائه نمایند. بازدید کنندگان جدید نیز باید بتوانند کتاب را در اختیار دیگران بگذارند. ادامه این کار موجب پخش شدن ویروسی کتاب الکترونیکی شما و در حقیقت تبلیغ شما و محصولات و خدمات شما در اینترنت می شود.

 

سایتهای زیبا، به ندرت باعث فروش بالا می شوند.

 
 

طراحی یک سایت تجارت الکترونیک بسیار جدی تر و مشکل تر از داشتن یک سایت جالب برای بازدید کننده است. هر چند جذابیت سایت عامل مهمی است اما باید به همان اندازه به کارایی سایت و نیز اهمیت داده شود. به نظر می رسد که بسیاری از طراحان وب روی ظاهر سایت بیشتر از کارایی آن تمرکز می کنند. اما بازدیدکننده ای که به علت ضعف کارآیی، از سایت ناامید می شود، به سرعت سایت را ترک خواهند کرد و هرگز بازنخواهد گشت.
در طراحی سایتهای تجارت الکترونیکی به اطلاعات پایه ای در زمینه طراحی سایت و کمی تجربه و تمرین احتیاج است. طراحی این سایتها اصول اولیه ای دارند که اگر آنها را رعایت نکنید، متاسفانه هیچ وقت نخواهید توانست سایت خود را از نظر امکانات و کارآیی به حدی برسانید که بازدیدکنندگان را راضی نمایید.
برای ایجاد فروش بیشتر از طریق وب سایت روی نکات زیر تمرکز کنید.

۱- زمان LOAD ، اندازه صفحات و سیستم هدایت بازدیدکننده در سایت
صفحاتی که به کندی ظاهر می شوند، صفحات بسیار بزرگ یا بسیار کوچک و دشواری حرکت در سایت، هر کدام به تنهایی کافی هستند تا بازدیدکننده را خسته و نا امید نمایند. بازدیدکننده هرگز نباید منتظر ظاهر شدن صفحات بماند، هرگز نباید برای خواندن اطلاعات مورد نظرش صفحه را بالا و پایین کند و هرگز نباید برای اطلاعاتی در مورد خرید اجناس مورد نظرش، با دشواری تمام سایت را جستجو کند.
سایتهای دارای صفحات مرتب، سریع و هدفمند معمولا در امر فروش نیز موفق تر هستند.

۲- استفاده کمتر از عوامل گرافیکی
اگرچه عوامل گرافیکی فریبنده و جذاب به نظر می رسند، اما معمولا برای فروش موثر نیستند. حتی در صورت استفاده زیاد ممکن است نتیجه برعکس ایجاد کند. زیرا باعث خواهند شد که سرعت Load شدن وب سایت بسیار پایین بیاید و ضمنا ممکن است ذهن بینندگان سایت را از هدف اصلی سایت که فروش است، دور نمایند. اگر لازم است که از عوامل گرافیکی استفاده کنید باید تصاویر مناسب برای سایت انتخاب نمایید و سایز آنها را تا حد ممکن کوچک کنید. اکثر تصاویر گرافیکی را می توان حدود ۲۰ درصد کوچک کرد بدون آن که لطمه ای به کیفیت و تاثیر تصویر وارد شود.

۳- استفاده از CSS) cascading style sheet)
با استفاده از فایل های CSS می توانید بسیاری از تگ های تکراری html مانند Font را حذف نمایید. این گونه تگ ها معمولا ۵ تا ۷ درصد حجم صفحات شما را اشغال می کنند. تصور کنید که در صورت داشتن ۱۰۰ صفحه در سایت، در چه حجمی صرفه جویی خواهید کرد.

۴- شکستن سایت به جدولهای (table) کوچکتر
به جای قرار دادن کل صفحه در یک جدول بزرگ، آن را به بخشهای کوچکتر تقسیم نمایید. با این کار هنگام ورود بازدیدکننده بخشهای مختلف صفحه شما به تدریج ظاهر می شوند و بازدیدکننده مجبور نمی شود مدت زمان زیادی به صفحه سفید خیره شود تا صفحه شما بالا بیاید. این نکته از مواردی است که معمولا فراموش می شود.

۵- استفاده از نقشه سایت
نقشه سایت نه تنها باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو می شوند، بلکه در واقع راهنمای بازدیدکنندگان سایت به شمار می آید و از سردرگمی آنها در سایتهای بزرگ مانند سایتهای تجارت الکترونیک جلوگیری می کند. نقشه سایت همانگونه که از نام آن مشخص است باید نشاندهنده مسیرهایی باشد که بازدیدکنندگان می توانند در سایت شما طی کنند. موتورهای جستجو نیز از روی همین نقشه، سایت شما را پیمایش می کنند. بنابراین نقشه سایت یکی از عوامل ضروری سایت های تجارت الکترونیک محسوب می شوند.

۶- محتویات غنی
محتویاتی که شامل کلمات کلیدی باشند و هدفمند و با رعایت اصول نوشته شده باشند، باعث افزایش رتبه در موتورهای جستجو می شوند. همچنین بازدیدکننده را علاقمند خواهند کرد که از شما خرید کند. همانطور که شیوه نوشتاری غلط باعث راندن مشتریان خواهد شد و عدم وجود کلمات کلیدی رتبه شما را در موتورهای جستجو پایین خواهد آورد. شیوه نوشتار اولین راه تاثیرگذاری بر روی بازدیدکننده ای است که تازه به سایت شما مراجعه کرده است، بنابراین توجه دقیق و کافی به محتویات سایت معمولا موجب فروش بیشتر خواهد شد.

۷- عنوان (title) صفحات
صفحاتی که دارای عنوانهای غنی از کلمات کلیدی هستند، ترافیک زیادی خواهند داشت و ترافیک بیشتر به معنی فروش بیشتر است. این عنوانها رتبه شما را در موتورهای جستجو بهبود می بخشند. برای صفحات داخلی خود نیز کلمات کلیدی مناسبی در نظر بگیرید. سایتهای تجارت الکترونیک معمولا سایتهای بزرگی هستند. کلمات کلیدی صفحات داخلی و ارتباط این صفحات با هم برای موتورهای جستجو بسیار مهم هستند. برای تصاویر محصولات خود حتما از تگ alt استفاده نمایید. عدم وجود این تگ امتیاز منفی بزرگی در رتبه شما ایجاد خواهد کرد.

۸- استفاده آسان برای کاربر
پایگاههای تجارت الکترونیک و رویه های فروش که استفاده از آنها دشوار است، مهمترین عامل صرف نظر مشتری از خرید هستند. پایگاه و رویه فروش برای استفاده کاربر باید آسان و به اندازه ای مطمئن باشد که اطلاعات مربوط به فروش و مبالغ پرداختی هرگز از دست نرود.

۹- امنیت سایت
سایت فروش باید امن باشد و به بازدیدکننده اطمینان بدهد که اطلاعات شخصی که او به سایت می دهد در مکان مطمئنی قرار می گیرد و به هیچ عنوان در اختیار دیگران قرار نخواهد گرفت و یا فروخته نخواهد شد. این موضوع برای خریداران online بسیار اهمیت دارد بنابراین هرگونه تضمین و اطمینان از امنیت سایت باعث بهبود فروش خواهد شد.

۱۰- صفحه تشکر از خریدار
بلافاصله بعد از دریافت سفارش مشتری، در صفحه مخصوصی از او تشکر نمایید. این حسن ادب شما تاثیر مثبتی روی بازدیدکننده خواهد داشت و تضمین خواهد کرد که این فرد تبدیل به مشتری همیشگی شما شود و برای خریدهای بعدی به سایت شما مراجعه کند.

یک سایت تجارت الکترونیک قطعا با سایت های شخصی و یا سایت سازمانهایی که قصد فروش از طریق سایت را ندارند، تفاوت دارد. تمرکز روی طراحی و سیستم هدایت و دیگر جنبه های سایت، همه باید به نحوی باشد که هدف اصلی سایت که همان فروش است، را برآورد.

 

ده روش موثر برای بازاریابی ویروسی

 
 

بازاریابی ویروسی به مردم این امکان را می دهد تا از محصولات و سرویس های شما بصورت رایگان استفاده کنن. این امکان در جهت چندبرابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت بسیار موثر خواهد بود. ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران ، قرار می دهید.
ده روش موثر برای بازاریابی ویروسی عبارتند از :

۱٫ به دیگران اجازه دهید از مقاله های شما برای استفاده در وب سایت ، مجله الکترونیکی ،خبرنامه ها و کتب الکترونیکی خود بهره مند شوند.منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهای آن قرار دهید.

۲٫ اجازه دهید دیگران از هر هدیه رایگان شما به عنوان جایزه برای فروش محصول یا معرفی خدمات شما استفاده کنند.

۳٫ اجازه دهید دیگران از صفحه تبادل نظر online شما روی وب سایت خود استفاده کنند .بعضی افراد این صفحه را در اختیار ندارند. می توانید در ازای اجازه استفاده دیگران از این صفحه ،بنر خود را در بالای صفحه اضافه کنید.

۴٫ به دیگران اجازه دهید بر روی سرور شما وب سایتی به رایگان ایجاد کنند. به ازای فضای رایگانی که در اختیار آنها قرار می دهید، از فضای تبلیغاتی وب سایتهای آنان استفاده کنید.

۵٫ به دیگران اجازه دهید لینک سایت خود را در دفترچه راهنمای رایگان وب سایت سایت شما قراردهند و در مقابل از آنها بخواهید لینک وب سایت شما را در وب سایت خود قرار دهند.

۶٫ سرویس های online رایگانی مانند eMail رایگان ، ثبت رایگان در موتورهای جستجو گر و … در وب سایت خود ارائه نمائید. به دیگران اجازه دهید از این سرویس ها در وب سایت یا مجله الکترونیکی خود بهره گیرند.

۷٫ به دیگران اجازه دهید نرم افزار های رایگان شما را به دوستان خود هدیه دهند.فراموش نکنید تبلیغات خود را در داخل برنامه ها قرار دهید.

۸٫ امکان بهره گیری از نمونه طرح های گرافیکی وب سایت و یا خبرنامه را برای دیگران فراهم آورید تا از آنها استفاده نموده یا به دیگران هدیه دهند. شما فقط تبلیغات خود را در آنها بگنجانید.

۹٫ اگر کتاب الکترونیکی دارید ، به دیگران اجازه دهید تبلیغات خود را به رایگان در آن اضافه کنند. به یاد داشته باشید با این کار ، آنها کتاب الکترونیکی شما را در اختیار بازدیدکنندگان وب سایت خود یا مشترکین مجله الکترونیکی خود قرار می دهند.

۱۰٫ امکان استفاده از کتاب الکترونیکی خود را برای دیگران فراهم آورید. اجازه دهید دیگران کتاب الکترونیکی شما را به بازدیدکنندگان خود ارائه نمایند. بازدید کنندگان جدید نیز باید بتوانند کتاب را در اختیار دیگران بگذارند. ادامه این کار موجب پخش شدن ویروسی کتاب الکترونیکی شما و در حقیقت تبلیغ شما و محصولات و خدمات شما در اینترنت می شود.

 

معیار شما برای انتخاب میزبان سایت، قیمت ارزان است؟

 
 

هرگز بر اساس قیمت، میزبان خود را انتخاب نکنید. سه دلیل زیر نشان خواهد داد که چرا قیمت معیار مناسبی برای انتخاب میزبان نیست. پیشنهاد قیمت برخی از شرکتهای میزبانی سایت ممکن است شما را وسوسه کند. حتی آنها برای تبلیغ خود ممکن است وانمود کنند که امکانات و سرویسهای عجیبی به شما ارائه خواهند کرد.
اما اگر دقت کنید، امکانات زیادی را به خاطر ذخیره مبلغ اندکی از دست خواهید داد. تصور کنید که در راه اندازی یک سایت بزرگ صرفه جویی ۵$ یا حتی ۱۵$ مبلغ زیادی نخواهد بود. اما انتخاب نادرست میزبان سایت می تواند باعث سقوط تجارت شما شود. به ۳ علت زیر در هنگام انتخاب میزبان نباید فقط به قیمت توجه کرد.

۱٫ قابلیت استفاده
زمان اعتراف فرا رسیده است: من اولین میزبان سایت خود را بر اساس قیمت ارزان انتخاب کردم. صفحه کنترل سایت که در اختیار من بود به آسانی قابل استفاده نبود و معمولا برای ورود به آن دچار سردرگمی می شدم.
اما میزبان دوم خود را بر اساس کارایی و قابلیتهای آن انتخاب کردم و اکنون یکی از طرفداران آن هستم. زیرا به راحتی می توانم آدرس های پست الکترونیک سایت خود را مدیریت کنم. ترافیک سایت خود را کنترل کنم و فایل های html سایت خود را روی سرور تغییر دهم. در حالی که در سرور میزبان قبلی حتی نمی توانستم فایلهای سایت خود را پیدا کنم.

۲٫ سرویس دهی
گمان می کردم که میزبان دوم سرویسهای خوبی ارائه می کند. آنها به نامه های الکترونیکی من پاسخ می دادند. تا روزی که فردی شکایتی بر علیه من تنظیم کرد و آنها دیگر به نامه ها جواب ندادند و حتی حاضر نشدند با من صحبت کنند. در حالی که میزبان بعدی من سریعاً به شکایت پاسخ داد، آنها نسخه ای از آنرا در اختیار من گذاشت تا بتوانم با آن مقابله کنم. پول بیشتری برای میزبانی خرج می کنم اما سرویس شخصی آنها به این قیمت می ارزد.

۳٫ قابلیت اعتماد
بعد از آن شکایت« سایت من برای ۴ روز از کار افتاد. دلایل دیگری نیز برای ظاهر نشدن سایت وجود دارد.
میزبان شما چقدر قابل اعتماد است؟ آیا گزارشات درستی از وضعیت سایت به شما می دهد؟
اتفاقات کوچک ممکن است ضررهای بزرگی به شما وارد کند: مثلا عمل نکردن یک فرم که باعث از دست دادن مشتری خواهد شد. از همه بدتر اگر google زمانی که سایت شما کار نمی کند برای پیمایش آن سر برسد، مسلماً موتورهای جستجو مردم را به سایتهای غیر قابل اعتماد نخواهد فرستاد. پولی که شما می پردازید قابل مقایسه با از دست دادن فروش و مشتریان نیست.
برای یک صرفه جویی کوچک در انتخاب میزبان باید هزینه زیادی برای از دست دادن فروش و افزایش نگرانی و اضطراب بپردازید. میزبان سایت شما در واقع صاحب خانه شما در اینترنت محسوب می شود. پس باید به اندازه پیدا کردن محلی برای زندگی، برای انتخاب میزبان سایت خود وقت بگذارید. قیمت به تنهایی ملاک خوبی برای انتخاب نخواهد بود.

 

اجتناب از ده اشتباه در تجارت تلفنی

 
 

این جملات را بسیار شنیده ایم: “نمی دانم در تماسهای تلفنی تجاری چه باید گفت و چگونه باید مشتری را جذب کرد.” یا “در این هفته نتوانسته ام هیچ مشتری جدیدی بیابم.”
آیا تا کنون برای شما پیش آمده است که از ناکامی های متعدد خسته شوید و فروش شما از طریق مکالمات تلفنی متوقف شود؟
هر یک اشتباهات زیر می تواند جذابیت فروش را از تجارت شما گرفته و آن را متوقف کند.

۱- تحمیل اجناس و خدمات به مشتری
اکثر ما از افرادی که همواره از خود تعریف می کنند و می خواهند خود را در نظر دیگران بلند مرتبه نشان دهند، خوشمان نمی آید. این امر در تجارت نیز صادق است. آیا شما دائما درباره محصولات و خدمات خود و مزایای آنها صحبت می کنید؟ این کار مشتریان را به عقب می راند. فقط درباره مواردی صحبت کنید که مورد توجه مشتریان است و پیشنهاداتی در مورد تقاضاهای آنها ارائه دهید. به این ترتیب آنها مشتری دائمی شما خواهند شد و به افزایش فروش و درآمد شما کمک خواهند کرد.

۲- نداشتن تبلیغات کافی برای معرفی شما به مشتری
موفقیت در تجارت تلفنی هنگامی محقق می شود که یک تماس تلفنی با شما انجام گیرد، تا بتوانید نیاز مشتری را به سرعت دریافت کنید و راه حلهای پیشنهادی خود را به او تفهیم کنید. اگر مشتریان متوجه شوند که شما چه کمکهایی می توانید به آنها بکنید حتما دومرتبه با شما تماس خواهند گرفت و برای شما تبلیغ خواهند کرد.
پیامهای تجاری و تبلیغات مختلف آن لاین یا آف لاین می تواند توجه تعداد زیادی از مشتریان را به سوی شما جلب کند و به این ترتیب شما تماسهای بسیاری دریافت خواهید کرد.

۳- جوابگویی به اکثر درخواستها توسط پست الکترونیک یا نامه
اگر جواب کتبی برای مشتریان ارسال کنید معمولا موفق به فروش نخواهید شد. تلفن را بردارید و از سوالات آنها برای شروع مکالمه استفاده کنید. با طرح چند سوال کلیدی دیگر می توانید از تمام نیازهای آنها مطلع شوید و راه حلهای خود را به آنها بفروشید.

۴- زود اعلام کردن مبلغ خدمات و کالاها
یکی از اولین سوالاتی که مشتریان در تماسهای خود مطرح می کنند، درباره قیمت کالا یا خدمات است. اگر به این سوال به سرعت جواب دهید، احتمال این می رود که مکالمه پایان یابد و شما فروش را از دست بدهید. مبلغ به تنهایی بی معنی است. ابتدا سعی کنید دقیقا بفهمید که آنها چه می خواهند و سپس بحث قیمت را در قالب به راه حلها و مزایایی که برای آنها قائل می شوید، مطرح کنید.

۵- صرف وقت برای اشخاصی که از شما خرید نخواهند کرد
اگرچه شما سیستم تبلیغات مناسب و دقیقی برای اطلاع رسانی به مشتریان داشته باشید، باز هم پیش خواهد آمد که افرادی با شما تماس بگیرند که توانایی خرید محصولات شما را نداشته باشند یا خدمات شما به کار آنها نیاید. این مکالمات وقت مفید شما را تلف خواهند کرد.
شما باید در ۳ دقیقه اول مکالمه با کمک سوالات خود و جوابهای ایشان، این موضوع را ارزیابی کنید که آیا این شخص قابلیت تبدیل شدن به مشتری را دارد یا خیر؟ در صورت منفی بودن، از او به خاطر تماس گرفتن با شما تشکر کنید و به سراغ تلفنهای بعدی بروید.

۶- مکالمات طولانی
مسلما شما از تمام ویژگیهای محصولات خود آگاهید و می توانید ساعتها یا شاید روزها درباره عملیات، ویژگیها و مزایای آنها صحبت کنید. اما هرگز در یک مکالمه تلفنی زیاد صحبت نکنید زیرا به ایت ترتیب مشتری اصلا به حرفهای شما توجه نخواهد کرد. از زمان مکالمه حداکثر استفاده را ببرید تا نیازهای او را بفهمید. بیشتر سوال کنید و اجازه بدهید تا او صحبت کند و شما اطلاع مورد نیاز خود را جمع آوری کنید.

۷- روشن نکردن امتیازات محصول در مقوله مورد نظر مشتری
شما از مزایای محصولات خود اطلاع کامل دارید اما باید سعی کنید که از نقطه نظر مشتری به محصول نگاه کنید و مزایایی که در محدوده دید آنهاست را یادآوری کنید. پس ابتدا سعی کنید بهمید که مشتری دنبال چیست و چه چیزی برایش اهمیت بیشتری دارد.

۸- نرسیدن به جواب مثبت
شما باید در طول مکالمه سوالاتی از مشتری بپرسید که جواب آنها مثبت باشد.
در مورد نیازهای آنها دومرتبه سوال کنید و از او تایید بگیرید. راه حلهای خود را دوباره مطرح کنید و از آنها بخواهید که مناسب بودن آنها را تایید کنند.
با این کار هنگامی که از آنها سوال می کنید که آیا مایلند از سرویسهای شما استفاده کنند؛ شانس زیادی برای دریافت جواب مثبت خواهید داشت.

۹- عدم ارائه پیشنهاد خرید به مشتری
اگر مایلید که مردم محصولات شما را بخرند و از سرویسهای شما استفاده کنند، باید از آنها بخواهید. این موضوع بسیار واضح است اما اکثر مردم منتظر مشتری هستند تا سراغ آنها بیاید و تقاضای خرید کند.
وقتی آنها با شما تماس می گیرند احتمالا قصد خرید دارند پس شما نیز با اعتماد به نفس خود به آنها کمک کنید که برتری محصول شما را ببینند و برای خرید ترغیبشان کنید.

۱۰- فراموش کردن پی گیری بعد از فروش
وقتی تلاشهای شما به فروش منتهی شد، تصور نکنید که کار تمام شده است. به اولین فروش به عنوان دریچه ای برای ایجاد روابط پایدار با مشتریان و فروشهای آینده بنگرید.
هنگامی که شخصی از شما خرید می کند، به شما و محصول و خدمات شما اعتماد کرده است. از این موقعیت استفاده کنید و توسط تلفن از کیفیت کارایی و رضایت آنها از محصول اطمینان حاصل کنید. به این ترتیب شانس آن وجود دارد که نیازهای دیگری را شناسایی کنید و محصولات دیگری را به آنها پیشنهاد دهید.

نباید از تجارت تلفنی بگریزید. سعی کنید مکالمه ای کاملا ساختار یافته داشته باشید. به این ترتیب فروش تلفنی جذاب خواهد بود و باعث پیشبرد اهداف و تجارت شما خواهد شد.

 

بازدید کنندگان ارزشمند خود را زیر نظر بگیرید

 
 

آیا بازدیدکنندگان با ارزش خود را می شناسید؟ آیا می دانید که از چه طریقی با شما آشنا شده اند و چه عواملی محرک آنها بوده است؟ جواب این سوالات، شما را برای انتخاب سریع استراتژی و تکنیکهای بهتر برای جذب بازدیدکننده یاری می کند. روشهای متعددی برای کسب اطلاعات از بازدیدکنندگان وجود دارد. اما برای اینکه مراجعین به شما اعتماد کنند و اطلاعات خود را در اختیار شما قرار دهند باید در بدو ورود به سایت به آنها اطمینان دهید که اطلاعات آنها در محل امنی قرار می گیرد و از آن سوء استفاده ای نخواهد شد.
چگونه می توانیم بازدیدکنندگان خود را بهتر بشناسیم تا محتوای وب سایت، محصولات و سرویس های خود را با خواسته های آنها هماهنگ کنیم؟ راه حل این مشکل کسب اطلاعات دقیق آماری در مورد مراجعین سایت است. توسط این اطلاعات شما خواهید توانست استراتژی کاری خود را روشن تر کنید و راه حلهای جدیدی را برای پیشرفت خود بیابید. سرویس های اینترنتی و نرم افزارهایی وجود دارند که اطلاعات فراوانی در این مورد در اختیار شما قرار می دهند. اطلاعاتی از قبیل: تعداد مراجعه به هر صفحه سایت، مدت زمان میانگین حضور بازدیدکنندگان در سایت، تعداد بازدیدکنندگان غیرتکراری،چه صفحاتی بیشترین و کمترین مراجعه را داشته اند، بیشتر مراجعه ها در چه زمانی انجام شده است، نقطه ورود و خروج اغلب بازدیدکنندگان کدام صفحه سایت است، بازدیدکنندگان از چه طریقی به سایت وارد شده اند و… اطلاعات متنوع دیگری نیز وجود دارد که شما با توجه به استراتژی خود می توانید از آنها استفاده کنید.
امروزه میلیونها وب سایت روی اینترنت قرار گرفته اند و تعداد بیشتری نیز در حال طراحی و پیاده سازی می باشند. چگونه می توان از میان این همه وب سایت مشتری را به سایت خود جذب کرد؟ راه حلهای زیر برای حل این مشکل پیشنهاد می شود.

• سایت خود را متناسب با مخاطبین مورد نظر طراحی کنید
آیا مخاطبین شما برای حضور در اینترنت از آخرین تکنولوژی ها استفاده می کنند یا هنوز از مودم های قدیمی و کند استفاده می کنند؟ اگر شما بینندگانی با سطوح تکنولوژی متفاوت دارید، انتظار می رود که سایت شما به گونه ای طراحی شود که در مرورگرهای مختلف قابل رویت باشد تا به این ترتیب هیچ یک از مشتریان خود را از دست ندهید.

• به بازدیدکنندگان فرصت دهید تا برای سایت شما تبلیغ کنند
این موقعیت را در اختیار آنها قرار دهید که بتوانند مطالب یا صفحاتی از سایت شما را با فشردن کلیدی برای دوستان خود ارسال نمایند. به این صورت که به سادگی نام و آدرس خود، آدرس دوستان و متن کوتاهی در مورد صفحات فرستاده شده را وارد کنند. این روش، برای زنده نگهداشتن فروش و تبلیغات دائمی شما بسیار موثر است. راهکار دیگر این است که اعلام کنید برای بازدیدکنندگانی که افرادبیشتری را به سایت شما دعوت کنند، امتیازاتی در نظر می گیرید. برای مثال هنگام خرید، برای آنها تخفیف قائل شوید.

• انتقادات و پیشنهادات را دریافت و در سایت اعمال کنید
اعمال انتقادات و پیشنهادات بازدیدکنندگان در سایت نکته بسیار با ارزشی است. مرکز پشتیبانی مشتریان باید تمام نامه های الکترونیکی رسیده را بررسی کند و حتی با بعضی از افراد که به نکات خوبی اشاره کرده اند، تماس بگیرد. هرگز نباید به این نامه ها به چشم خصومت نگاه کرد، بلکه همین نامه ها دوستانی هستند که شما را در بهینه سازی سایت، محصولات، تصاویر و… یاری می کنند.
دریافت نامه هایی با مضمون یکسان نشان می دهد که بازدیدکنندگان زیادی به آن موضوع اهمیت داده اند و شما باید آن را به به گونه ای قابل رویت در سایت اعمال کنید.

• در سایت خود پرسشنامه داشته باشید
توسط پرسشنامه می توانید اطلاعات بازدیدکنندگان را جمع آوری کنید. تعداد سوالات را به کمتر از ۱۲ عدد محدود کنید و از سوالاتی استفاده کنید که بیشترین اطلاعات را در مورد بازدیدکننده منعکس می کند. به گونه ای باید آنها را تحریک کنید تا این زمان را صرف کنند و پرسشنامه را تکمیل نمایند. این محرک می تواند ورود به بخشی از سایت، پیشنهاد ارائه e-book های رایگان و یا سرویسهای خاص باشد.

• امتیازات خاصی برای مراجعین وفادار در نظر بگیرید
به بازدیدکنندگان همیشگی و وفادار خود امتیاز شرکت در حراجهای خصوصی و یا اجازه دسترسی به بخشهای خاصی از سایت را ارائه دهید، یا هر خدمات دیگری که به مشتریان عادی ارائه نمی کنید.

• از تکنیک لینک های دوطرفه استفاده کنید
در این ساختار، دو شرکت که اهداف نزدیک و بازدیدکنندگانی با علائق مشترک دارند یا مطالب و سرویس های مکمل در آنها ارائه شده است، لینک هایی به یکدیگر ایجاد می کنند. به این ترتیب هر دو شرکت ترافیک بیشتری را به خود جذب خواهند کرد و بازدیدکنندگان نیز با سهولت بیشتری مطلب یا محصول مورد نیاز خود را خواهند یافت. در سایت www.linkbuddies.com مطالبی در این مورد و ابزارهای رایگانی برای بهینه سازی سایت و جذب مشتریان وجود دارد.

• راهی برای ارتباط بازدیدکنندگان با یکدیگر پیش بینی کنید
به افراد این فرصت را بدهید که توضیحات، نقدها و سوالات خود را برای شما ارسال کنند. می توانید صفحه ای به نام “نقطه نظرات مراجعین” در سایت قرار دهید و در این صفحه خاص نظرات و پیشنهادات ارائه شده توسط بازدیدکنندگان را نمایش دهید. به این ترتیب بینندگان نظرات و احتمالاً تعاریف بازدیدکنندگان دیگر و خود را روی سایت مشاهده می کنند و به شما بیشتر اعتماد خواهند کرد.

وقتی با استفاده از هر یک از این تکنیکها بازدیدکنندگان دائمی خود را یافتید، در مرحله بعدی باید آنها را زیر نظر بگیرید و با هر کدام از آنها به نوعی ارتباط برقرار کنید. نوع این ارتباط به میزان مراجعه آنها به سایت و خریدهای انجام شده بستگی دارد. نکته مهم این است که گاهی ممکن است برای جلب رضایت یک مشتری وفادار، تلاش های فراوانی انجام دهید اما همین یک نفر می تواند ترافیک سنگینی را به سایت شما بیاورد. برای ایجاد یک تجارت هدفدار، باید بازدیدکنندگان را شناسایی و آنها را به مشتریان دائمی تبدیل کنید و تاثیری روی آنها بگذارید که دوباره به سوی شما بازگردند.

 

آیا تجارت شما برای بهره گیری از موتورهای جستجو کوچک است؟

 
 

اشتباهی که بعضی از دارندگان سایت های تجاری مرتکب می شوند این است که تصور می کنند تنها تجارت های بزرگ می توانند از کمک موتور های جستجو برای فروش خود سود ببرند و این روش به کار سایتهای کوچک تجاری نمی آید.
اما این تفکر کاملاً غلط است. البته اگر تجارت شما در حد یک مغازه کوچک دستفروشی است، موتورهای جستجو کمک زیادی به شما نخواهند کرد. اما اگر یک سایت طراحی کرده اید پس باید بازدیدکنندگان را به سایت خود جذب کنید و به تدریج آنها را به مشتری تبدیل کنید. بنابراین شما به اندازه کافی بزرگ هستید و می توانید از قدرت موتورهای جستجو استفاده کنید.

• تغییر سرنوشت
در حقیقت اینترنت تا کنون سرنوشت بسیاری از افراد را تغییر داده است. در عرصه نتایج موتورهای جستجو ناگهان یک هتل تازه تأسیس می تواند با یک هتل صاحب نام و بین المللی رقابت کند. درست است که معروفیت نام عامل بسیار مهمی است اما شما با استفاده از حضور در رتبه های بالای موتورهای جستجو می توانید به تدریج نام و شهرت خوبی برای خود بدست آورید. حتی اگر تجارت شما خیلی محدود باشد و منابع کمی در اختیار داشته باشید.

• بازگشت هزینه بهینه سازی
اگر شما بهینه سازی سایت خود را به یک شرکت حرفه ای واگذار کنید، به علت حجم زیاد تغییرات و زمانی که برای آن صرف می شود، هزینه زیادی خواهد داشت. اما اگر در این مبارزه راه درست را پیش بگیرید و کلمات کلیدی مناسبی انتخاب کنید، مطمئناً سایت شما خواهد توانست منافع پیش بینی شده را برای شما به ارمغان آورد و چندین برابر هزینه ها را به شما باز خواهد گرداند.
اگر فکر می کنید بودجه کافی برای بهینه سازی و اعمال تغییرات روی سایت خود را ندارید، این سوال را از خود بپرسید که “آیا بودجه کافی برای هزینه نمودن و نگهداری سایتی که هیچ منفعتی به تجارت شما نمی رساند، دارید؟” ممکن است شما سایت زیبایی داشته باشید اما اگر کسی به آن مراجعه نکند، حتی یک مشتری از این طریق به مشتریان شما اضافه نخواهد شد.

• پرداخت به ازای هر مراجعه pay per click
برای اشخاصی که بودجه کمی دارند و قدرت پرداخت هزینه های بهینه سازی را ندارند، موتورهای جستجو با روش پرداخت به ازای هر مراجعه پیشنهاد می شود. در این روش شما مبلغ ناچیزی برای عضویت در لیست موتور جستجو و هزینه ای به ازای هر مراجعه از طریق موتور جستجو به سایت می پردازید. اعمال تغییرات در سایت ضروری نیست. بنابراین هزینه زیادی صرف نخواهد شد و اگر به بازدیدکنندگان خود خدمات خوبی ارائه دهید و از آنها مشتری بسازید، چندین برابر هزینه های پرداخت شده را دریافت خواهید کرد.

• تاجران بزرگ و موتورهای جستجو
راز دیگری که بسیار به نفع شما است این است که تعداد کمی از صاحبان تجارت های بزرگ از کمک موتورهای جستجو استفاده می کنند و این یک شانس بزرگ برای تاجران کوچک است که از این فرصت استفاده کنند. هزینه موتورهای جستجو نیز منصفانه است و می توان به راحتی رتبه های خوبی را در آنها کسب کرد. در آینده استراتژیهای گسترده تری در این زمینه به کار گرفته خواهد شد و رقبای بیشتری به میدان خواهند آمد.
اگر به سرعت عمل کنید می توانید رتبه های بالای موتورهای جستجو را به خود اختصاص دهید و نام خود را به شهرت برسانید و ترافیک سنگین سایت خود را تضمین کنید (این افراد مشتریان شما خواهند بود). قبل از اینکه این شانس را از دست بدهید از کمک موتورهای جستجو در فروش استفاده کنید.

 

آیا از سه راهکار روانی در پیامها و تبلیغات خود برای فروش استفاده می کنید؟

اگر شما فروشنده ای هستید که با شرکت های مختلف در ارتباط باشد یا شرکتی هستید که به افراد خدمات ارائه می کنید، در هر صورت گاهی مجبور خواهید شد که ارزشهای خود را از طریق تبلیغات نوشتاری، تلویزیونی، تماس های تلفنی و یا حضور در جلسات به اطلاع مشتری برسانید.
موفقیت در توجیه مشتریان، موفقیت در تجارت است.
خبر خوش آنکه برای تهیه یک پیام تأثیرگذار احتیاجی نیست که شما یک نویسنده یا سخنران حرفه ای باشید. به آسانی می توانید با استفاده از ۳ راهکار زیر نتایج غیر قابل باوری را بدست آورید.

راهکار شماره ۱: الگوهای ذهنی مخاطب را به هم بریزید
سوالات، بحث های متفرقه و واقعیت های اجتماعی را پیش بکشید. به این ترتیب ذهن مخاطب تحریک می شود و سلول های خاکستری مغز به فعالیت وادار می شوند. الگوهایی که در ذهن قرار دارد، از بین می رود و حواس مخاطب متمرکز می شود. پرسیدن سوال بسیار مفید است زیرا ذهن را در حالت پاسخگویی و آمادگی در می آورد.
تأثیر روانی راهکار شماره ۱ همین است که ذهن مخاطب را تحریک می کند تا برای شنیدن حرف های شما آماده شود.

راهکار شماره ۲: روی مشکل مشتریان تمرکز کنید
آیا موضوع اصلی صحبت های شما “ارائه راه حل” است؟ به این ترتیب به فروش خود صدمه خواهید زد. به تبلیغات اطراف خود بنگرید. همه آنها به سهولت استفاده، فراگیری و برتری محصول خود اشاره می کنند. به این عبارات بسیار پرداخته شده است. در صورتیکه این مفاهیم باید در پس زمینه قرار بگیرند. در ملاقات ها و مکالمات حضوری نیز باید به این موضوع توجه شود. مردم تا زمانی که مشکل خود را درک نکنند اهمیتی به راه حل شما و ویژگی های آن نمی دهند. قبل از اینکه راه حل خود را مطرح و روی آن پافشاری کنید، مطمئن شوید که مخاطب شما مسئله و مشکل خود را کاملاً حس کرده و درگیر آن شده است. با دوباره طرح کردن مسئله، مشتری را متوجه اهمیت موضوع نمایید. هنگامی که شنونده با حرکات سر خود شروع به تأیید مسائل و مشکلات مطرح شده نمود، زمان ارائه و فروش راه حل فرا رسیده است.

راهکار شماره ۳: یک تصویر ذهنی برای مشتری ایجاد کنید
فرض کنید که یک طراح کلاه می خواهد برای محصولات خود تبلیغ نماید. جملۀ “من یک طراح هستم و طرحهای من توسط تولیدکنندگان مختلف به بازار عرضه شده است” خیلی تکراری و بی تأثیر خواهد بود. بهترین راه ارائه تصویر ذهنی به مخاطب است. در این مثال او می تواند از کلاهی که هنرپیشه معروف سینما در یکی از فیلمها به سر گذاشته بود، آغاز کند و وقتی این تصویر در ذهن شنونده تشکیل شد، بگوید که طراحی آن کلاه توسط او انجام شده است. این روش را می توان در صحبت کردن با یک فرد یا یک گروه به کار گرفت.
مردم افکار خود را با تصاویر به خاطر می سپارند. به همین علت امروزه آرم ها و تصاویر تبلیغاتی بسیار کارا شده اند. نفوذ به بخش تصویری مغز ،قوی ترین راه برای ایجاد ارتباط با افراد است.
راهکار شماره ۲ و ۳ را ادغام کنید تا مخاطب تصویر روشنی از مشکل خود را در ذهن داشته باشد. در این صورت نیازی به هیچ کار دیگری نیست. خو آنها به سراغ شما خواهند آمد.

آیا استفاده از هر ۳ راهکار ضروری است؟

جواب این سوال منفی است. شما می توانید از یک یا دو راهکار در جهت هدف خود استفاده کنید. در واقع، ممکن است یکی از این روشها در مورد بخصوص شما و نتیجه ای که می خواهید بگیرید، به کار نیاید.
ویژگی این ۳ مورد این است که در عین سادگی حداکثر تأثیر را دارند.

به ساختار این مقاله نگاه کنید. فرض کنید که این مقاله مقدمه ای برای شروع یک سخنرانی در مورد فروش در یک شرکت بزرگ صنعتی بود. من از مسائل مربوط به آن صنعت خاص سخن نگفتم، بلکه صحبت خود را از این سوال شروع کردم که آیا شما از این ۳ راهکار برای فروش استفاده می کنید؟ و به این ترتیب توجه شما را به خود جلب کردم.
شما نیز در صحبت کردن با افراد مختلف می توانید از همین روش استفاده کنید. ضمناً این کارها نه فقط برای پیامهای شفاهی بلکه در هر خبرنامه، تبلیغات، وب سایت و هر مکانی که شانس جذب مشتریان جدید وجود دارد، قابل استفاده هستند.

موتورهای جستجو را فریب ندهید

 
 

امروزه ارتقاء رتبه در موتورهای جستجو یکی از اهداف سایتهای گوناگون است. زیرا اکثریت مردم از این طریق سایت مورد نیاز خود را پیدا می کنند. در رقابت برای بدست آوردن رتبۀ بالاتر، گروهی متقلب نیز حضور دارند. این افراد سعی می کنند از تاکتیکهایی برای فریب موتورهای جستجو و ارتقاء رتبه سایت استفاده کنند.
عبارت دیگری که در دنیای تجارت الکترونیکی مرسوم است، “بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو” است که تفاوت اساسی با مفهوم قبل دارد و به معنی اعمال تغییرات معین در سایت برای افزایش رتبه در موتورهای جستجو می باشد.
تکنیکهای بهینه سازی سایت عموماً به دو گروه تقسیم می شوند:

• استفاده از واژه های کلیدی که اهداف تجارت شما را نشان می دهد، در متون و تگهای html موجود در سایت.
• ایجاد لینک ها و مسیرهای ارتباطی از دیگر سایتها به سایت.
گوگل و دیگر موتورهای جستجو لینک های ورودی به سایت شما را به عنوان امتیازی برای اهمیت سایت شما در نظر می گیرند و سایتی که امتیاز بیشتری داشته باشد، مسلماً رتبه بهتری کسب خواهد کرد.

موتورهای جستجو چه اعمالی را تقلب محسوب می کنند؟
دو موتور جستجوی بزرگ google و yahoo! هر یک تعاریفی از این مهفوم ارائه کرده اند.

در بخش راهنمای دارندگان وب سایت در google تکنیکهای متقلبانه به این صورت معرفی شده است:
• متن ها یا لینک های مخفی و نامرئی
• ارتباطات چرخشی سایت ها
• ارسال درخواستها و سوالات غیرواقعی به google که به صورت اتوماتیک تولید می شوند.
• کلمات کلیدی نامربوط به مطال صفحات سایت
• چندین صفحه یا دامنه با محتوای یکسان
• صفحات خروجی متعدد منتهی به صفحاتی که اطلاعات جزئی و بی استفاده ای در آنها قرار دارد.

تأکید google بر این حقیقت است که سایت ها باید برای جلب رضایت بازدیدکننده طراحی و ساخته شوند و نه برای موتورهای جستجو. این بدان معنی است که نباید موتور جستجو را فریب داد و نباید محتوایی که بازدیدکننده مشاهده می کند با محتوای کل سایت و آنچه موتور جستجو آن را بررسی می کند، تفاوت داشته باشد.
برای اطمینان از اینکه تغییرات شما در دسته راهکارهای بهینه سازی قرار بگیرد، سوالات زیر را از خود بپرسید: “آیا این تغییر به نفع بازدیدکننده و کاربران سایت است؟” و “اگر موتورهای جستجو وجود نداشتند، آیا باز هم این تغییرات را اعمال می کردم؟”

Google هم چنین در مورد عضویت در گروههای متقلب به شما هشدار داده است. در این پدیده که به “مزرعه لینک” معروف است، گروه بزرگی از سایتهای غیر مرتبط به هم برای بدست آوردن رتبه های بالاتر به یکدیگر مرتبط می شوند. اما اگر google به شما مظنون شود که در این شبکه ها عضو هستید و یا در همسایگی سایت های متقلب قرار گرفته اید، روی رتبه سایت شما تأثیر منفی خواهد داشت.
از برنامه های کامپیوتری که رتبۀ شما را در موتورهای جستجو چک می کنند، استفاده نکنید. زیرا این برنامه ها به حریم منابع اطلاعاتی موتور جستجو وارد می شوند و این به منزله تعدی از قوانین و مقررات google می باشد.

در بخش راهنمای کیفی yahoo موارد تقلب این گونه تعریف شده است: “صفحاتی که به منظور فریب دادن موتور جستجو طراحی شده اند و باعث می شوند که موتور جستجو نتایج نامناسب، اضافه یا با کیفیت پایین را در اختیار جستجوگران بگذارد.”
این تکنیکهای متقلبانه عبارتند از:
• صفحاتی که فقط بازدیدکننده را به صفحات دیگر راهنمایی می کند.
• صفحاتی با محتوای تکراری.
• سایت هایی که اسامی متعدد مجازی و غیر ضروری برای خود انتخاب می کنند.
• صفحاتی که به صورت اتوماتیک تولید می شوند و دارای حجم زیاد و ارزش اطلاعاتی کمی هستند.
• تفاوت در محتوایی که به موتور جستجو ارائه می شود با آنچه کاربر در سایت مشاهده می کند.
• وجود بیش از حد لینک های دوطرفه بین سایتها برای افزایش ترافیک و نشان دادن محبوبیت ظاهری.
• سوء استفاده از اسامی رقبا.
• وجود بیش از حد صفحات pop-up که به صورت خودکار ظاهر می شوند و روال کار کاربر را به هم می زنند.
• صفحات فریبنده که برای کاربران کارایی خاصی ندارند.

Yahoo تأکید دارد که سایت ها باید محتوای واقعی، با ارزش و منحصر به فرد خود را داشته باشند و هر لینکی که در سایت قرار می گیرد باید کاربر را به نوعی یاری کند تا مطالب جذاب دیگری را در زمینه مورد علاقه خود بیابد.

عاقبت استفاده از تاکتیک های متقلبانه

استفاده از این تاکتیکها گر چه ممکن است که در کوتاه مدت نتیجه خوبی را حاصل کند، اما ریسک اینکه در نهایت گرفتار شوید، بسیار زیاد است. Google (و دیگر موتورهای جستجو) شما را جزو متقلبین به حساب می آورند و حتی ممکن است شما را از لیست سایت های رتبه بندی حذف کند. تلاش برای خروج از این لیست سیاه ممکن است ماهها به طول بیانجامد. در این ماهها حجم بازدیدکنندگان شما بسیار کم خواهد شد و اعتبار شما از بین خواهد رفت.
اما اگر سعی کنید که سایت خود را برای کاربران مفید و کارا کنید، رتبه بالا را نیز خود به خود کسب خواهید کرد. اگر سایت شما در گروه خود جزء سایت های قوی و غنی به حساب بیاد، بازدیدکنندگان نیز به آن مراجعه خواهند کرد و با محتوای مورد نیاز خود روبرو خواهند شد.
سایت های غنی امتحان خود را پس داده اند و همواره رتبه های بالایی را کسب کرده اند و خطر قرار گرفتن در لیست سیاه نیز در مورد آنها منتفی است.
همانگونه که google می گوید: “افرادی که انرژی خود را صرف رعایت اصول طراحی سایت می کنند، توانایی جلب رضایت بازدیدکنندگان بیشتری را در سایت خود خواهند داشت و در نتیجه رتبه بهتری نسبت به آنهایی خواهند داشت که به دنبال روزنه هایی برای فریب دادن موتورهای جستجو هستند.

موتورهای جستجو هر روزه برای یافتن متقلبان و تنبیه آنها راهکارهای جدیدی می اندیشند. استفاده از این تکنیکهای متقلبانه دیگر منطقی نیست.
موتورهای جستجو را فریب ندهید و مطمئن باشید که با این روش نتیجه بهتری کسب خواهید کرد.

 

بازاریابی الکترونیک: برقراری ارتباط با مشتریان

 
 

اهمیت برنامه ریزی برای بازاریابی در چند سال اخیر رشد فزاینده ای داشته است. در بازاریابی ابتدا باید هویت هر مشتری را مشخص نموده و خصوصیات هر یک از آنها را بطور مجزا مورد بررسی قراردهید. هرچه میزان ارتباط برقرارشده میان شما و مشتریتان نزدیکتر و صمیمی تر باشد به همان نسبت می توانید آنها را به سازمان خود وابسته سازید. برقراری این ارتباط صمیمی نیازمند کسب اطلاعات دقیق از مشتریانتان می باشد.
بازاریابی اینترنتی – بازاریابی الکترونیک – امکانات و تسهیلات جدیدی را برای رسیدن به این هدف فراهم آورده است.
بازاریابی الکترونیک فرآیندی بیشتر از بازاریابی سنتی از طریق فناوری اینترنت می باشد. این روش ارتباط دوجانبه میان شما و مشتریانتان برقرار می نماید.
این نوشته سعی دارد در باره اینکه ” بازاریابی الکترونیک چیست؟ ” و ” چه امکاناتی را در اختیار سازمانها می گذارد” و نیز “چگونه ارتباط متقابل شما و مشتری را حفظ خواهد نمود؟ ” توضیحاتی ارائه داده و عواملی را که در بازاریابی الکترونیک اهمیت دارند را معرفی نماید.

بازاریابی الکترونیک چیست ؟

چگونه مشتری جدیدی پیدا کنیم ؟ (جذب مشتری) و چگونه این مشتری جدید را حفظ کنیم؟(حفظ مشتری). اینها سوالاتی هستند که در بازاریابی الکترونیک مطرح می باشند.
بازاریابی الکترونیک همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال می کند با این تفاوت که بازاریابی الکترونیک با بکارگیری ابزارها و روشهای بدیع فناوری نوین به دنبال نوآوری می باشد.
می توان بازاریابی الکترونیک را اینگونه تعریف نمود:
اداره ارتباط متقابل مشتری در یک محیط پیشرفته رسانه ای به منظور کسب سود برای شخص یا سازمان مربوطه.

بازاریابی الکترونیکی یک عملکرد مجزا که منحصرا” با فروش محصولات و خدمات ارتباط دارد نبوده بلکه فرآیندی مدیریتی است برای اداره نمودن ارتباط ایجاد شده میان سازمان و مشتری. عملکرد بازاریابی الکترونیک را می توان در سه بخش زیر معرفی و دسته بندی نمود:
۱- یکپارچگی : بازاریابی الکترونیک تمامی مراحل فروش توسط شرکت و همچنین فروش از طریق نمایندگی ها ی شرکت را در بصورت یک فرآیند یک پارچه دربر می گیرد.
۲- میانجی گیری(واسطه گیری) : بازارایابی الکترونیک میزان نیاز و خواسته مشتریان شرکت را با میزان تولید و ظرفیت ارائه خدمات توسط شرکت کنترل می کند.
۳- واسطه گری : بازاریابی الکترونیک میان بخشهای مختلف شرکت از جمله بخشهای مالی و سرمایه گذاران خارجی نقش واسطه را ایفا می کند.

برای درک بهتر نکات کلیدی بازاریابی الکترونیک لازم است ارتباطات متقابل مشتری و سازمان تماما” مورد بررسی قرار گیرد.
چرخه بازاریابی الکترونیک شامل چهار مرحله اصلی می باشد:
۱- تهیه و تدارک
۲- ارتباط
۳- نقل و انتقال
۴- خدمات پس از فروش

در مرحله تهیه و تدارک سازمان می بایست نیازها و خواسته های مشتریان را تعیین نماید. سازمان جهت تولید محصولات و یا ارائه خدمات خود نیازمند تجزیه و تحلیل نیازهای مشتریان می باشد و این عمل از طریق تفکیک مشتریان صورت خواهد گرفت.
زمانی که محصول ( یا خدمت ) مطابق سلیقه و خواسته مشتری طراحی شد مرحله  ارتباط آغاز می شود. برای شرکت (سازمان) ضروری است در مورد ارائه کالای مورد نظر به مشتری با او مکاتبه نماید.

مرحله ارتباط دارای چهار زیر مجموعه میباشد که مخفف آن کلمه AIDA می باشد (Attention توجه – Information اطلاعات – Desire خواست و علاقه – Action عملکرد) . ارتباط متقابل میان شما و مشتری در طول مرحله ارتباط باید بسیار نزدیک و صمیمی باشد.
سازمان باید در ابتدا نظرات مشتریان را در رابطه بامحصولات وخدمات جدیدی که ارائه نموده است جلب نماید. تبلیغ از طریق بنر وسیله ای مناسب برای جذب مشتریان می باشد. برای موفقیت دراین روش باید بنرهای طراحی شده قدرت جلب نظر مشتری را داشته باشند.
پس از این مرحله ، سازمان باید اطلاعات مورد نیاز را در اختیار مشتری قراردهد تا او نظرات خود را درمورد محصولات و خدمات ارائه شده مطرح نماید. مشتری باید قدرت انتخاب اطلاعات مورد نیاز خود را از میان عنوان های مختلف داشته باشد.
شرکت (سازمان) باید برای خرید محصولات و خدمات جدید در مشتری انگیزه لازم را ایجاد نماید. برای رسیدن به این هدف می توان از کلیه امکانات رسانه ای موجود در اینترنت بهره جست.
فرآیندهای فوق منجر به خریداری محصول یا سفارش خدمتی از سوی مشتری می گردد.(آغاز حرکت!)
زمانیکه مشتری تصمیم به خریداری محصول (یا سفارش خدمتی) گرفت باید ارتباط مستقیم میان او و بخش فروش شرکت برقرار شود.
اگر دو مرحله اول با موفقیت پشت سر گذاشته شوند ، مشتری محصول یا خدمتی را که ارائه می دهید خریداری خواهد نمود.
مرحله تحویل کالا (خدمات) نیز اهمیت بسزایی درفرآیند بازاریابی شما دارد (مکانیزم مطمئن برای پرداخت پول توسط خریدار و همچنین تحویل بموقع سفارش به مشتری).
پس از فروش محصول (یا خدمات) نباید فعالیت های بازاریابی قطع گردند. در مرحله خدمات پس از فروش تلاش برای ایجاد ارتباط میان مشتری و فروشنده می باشد. جذب مشتری جدید مشکل تر و پرهزینه تر از نگهداری و حفظ مشتریان قبلی می باشد. حفظ مشتری نیازمند تلاش بیشتر نیروی انسانی سازمان مربوطه و توانمند نمودن سیستم اطلاع رسانی می باشد.
مشتری مهمترین عامل در تبلیغ خدمات و کالای ارائه شده بوده و به همین دلیل باید از خدمات پس از فروش مناسبی بهره مند گردد.
برقراری یک خط ارتباطی فعال شبانه روزی شامل پست الکترونیک و سیستم پاسخگوی زنده بسیار با اهمیت بوده و میتواند باعث تشویق مشتری در ارتباط با تبلیغ کالای خریداری شده گردد.
اطلاعاتی که ازطریق ارتباط با مشتری در مرحله خدمات پس از فروش جمع آوری می گردند باعث بوجود آمدن مرحله تهیه و تدارک می شود.

فرآیند بازاریابی الکترونیک صرفا” بر استفاده از امکانات اینترنت اصرار نورزیده و از همه روشهای بازاریابی بهره برداری می کند ، اما امکاناتی را دراختیار ما می گذارد که بازاریابی سنتی فاقد آنها می باشد. به عنوان نمونه ، روش بازاریابی تک به تک (one to one) و یا ارتباط مستقیم با مشتریان.
در حقیقت بازاریابی سنتی و بازاریابی الکترونیک تکمیل کننده یکدیگر می باشند و بازاریابی الکترونیک نمی تواند به طور کامل جایگزین بازاریابی سنتی گردد.

عوامل موفقیت در بازاریابی الکترونیک(BONI):

چهار عامل مهم در کسب موفقیت بازاریابی الکترونیک عبارتند از :
۱- سود رسانی به مشتری .
۲- توانایی در ارائه خدمات و اطلاعات مورد نیاز مشتری بصورت Online .
3- توانایی کنترل و هدایت وب سایت .
۴- ایجاد یکپارچگی میان فعالیت های بازاریابی الکترونیک با سایر فعالیت ها.

برای جذب مشتری باید فعالیت های online شرکت برای او سود آور باشد. همچنین باید خدمات متنوعی به او ارائه گردد. خدمات و تسهیلاتی که باعث ایجاد انگیزه لازم در مشتری جهت خرید (حال و آینده ) گردد. بنابراین محتوای وب سایت و خدماتی که در وب سایت ارائه می گردند باید خواسته ها و علایق شخصی مشتری را درنظر گرفته و حتی امکاناتی برای ایجاد بخشهای شخصی را برای او فراهم آورد (نظیر خدماتی که Yahoo ارائه می دهد). شرکت باید خدمات منحصر بفردی ارائه دهد .خدماتی که با سایر رقبا تفاوت داشته باشد.
وب از امکانات مختلفی برای معرفی و برقراری ارتباطات online استفاده می کند. هر وب سایت باید ترکیبی از اطلاعات مناسب، برقراری ارتباط آسان و مطمئن و انتقال اطلاعات مورد نیاز مشتری را درخود داشته باشد. قرارگیری این اطلاعات در اختیار مشتری موجب آگاه نمودن او می گردد. تبادل نظر مشتریان موجب ارتباط آنها باسایرین می گردد و این امکان را بوجود می آورد که اطلاعات مورد نیاز مشتریان در کنار هم قرار گیرد.
بروز نمودن اطلاعات و خدمات وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
اطلاعات وب سایت باید مختصر و مفید باشند .صفحات وب باید از ساختار مناسبی برخوردار بوده و پیکره بندی و کنترا صفحات با یکدیگر تطابق داشته باشد.

مسئله مهم همکاری همه اعضای شرکت در فرآیند بازاریابی الکترونیک می باشد چرا که رضایت مشتری بستگی به میزان عملکرد همه اعضای شرکت به تعهداتشان دارد.

نتیجه گیری :

– بازاریابی الکترونیک همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال می کند : جذب مشتری و حفظ آن .
– فناوری ارتباطات و اطلاعات باعث بوجود آمدن فرصتهای جدید جهت تعریف دوباره ارتباط بین فروشنده و مشتری می گردد.
– استفاده از روشهای بازاریابی الکترونیک موجب تقویت ارتباط میان مشتری و فروشنده از طریق درک خواسته ها و نیازهای مشتری و وابسته نمودن او به کالاها و خدمات فروشنده می گردد.
– با توجه به امکان برقراری ارتباط تک به تک در بازاریابی الکترونیک ، فروشنده باید شناخت صحیحی از مشتریان خود داشته باشد.
– هر چه میزان شناخت شما از مشتریان خود (نیاز ها ، خواسته ها ، علایق و سلیقه ها) بیشتر باشد به همان اندازه فرآیند بازاریابی الکترونیک شما موثر تر و بهتر عمل خواهد نمود.
– بازاریابی الکترونیک موفق ، پیشرفت شرکت را در دنیای الکترونیک به همراه خواهد داشت و باید عضو ثابت و دائم استراتژی های بازاریابی شرکت باشد.

 

بازاریابی ویروسی چیست؟

بازاریابی ویروسی یک استراتژی بازاریابی است که مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی شما به دیگران،بر می انگیزد. این امر می تواند باعث جلب توجه بسیار زیادی به خدماتی که ارائه می کنید و یا محصولاتی که تولید می کنید باشد. جلب توجهی تصاعدی!

یک نفر به دونفر می گوید ، آندو به چهار نفر می گویند، آن چهار نفر به هشت نفر می گویند و … .
بعنوان مثال ، در بازاریابی توسط پست الکترونیک ،اگرeMail شما شامل عنصری باشد که دریافت کننده را به فرستادن آن پیام به دیگران ترغیب کند ، شما یک بازاریابی ویروسی انجام داده اید.

بازاریابی ویروسی به نرخ بالای تبادل بین اشخاص بستگی دارد. اگر درصد زیادی از دریافت کنندگان پیامی ، آنرا به تعداد زیادی از دوستان خود ارسال کنند ، رشد ارسال آن پیام بسیار قابل توجه خواهد بودو به طبع اگر تعداد تبادل کم شود ، رشد با شکست روبرو خواهد شد.

مسابقات ، رای گیری و نظر سنجی ، بازی و حتی لطیفه از فرم های دیگر بازاریابی ویروسی هستند.
اگر شما به ۱۰۰ نفر eMail بفرستید و فقط ۲۵% از آن افراد صرفا” به یک نفر از دوستان خود پیام شما را منتقل کنند ، شما براحتی پیام خود را به ۲۵ نفر دیگر رسانده اید. ۲۵ نفری که ممکن بود هیچ وقت پیام شما را دریافت نکنند. شما با استفاده از بازاریابی ویروسی مشتریان بیشتری جلب خواهید کرد.

چه عواملی به وب سایت شما اعتبار می بخشند؟

آیا تا بحال در هنگام بازدید از یک وب سایت مورد هجوم تبلیغات فراوان آن قرارگرفته اید؟ در جار و جنجال و شلوغی تبلیغات بنری آن سردرگم شده اید ؟ با طرح های پر زرق و برق مواجه شده اید ؟
در مقایسه با یک وب سایت اطلاع رسانی که گشت و گذار در آن آسان بوده و عموما” دنبال کردن و پیگیری مطالب در آن لذت بخش می باشد ، شما به کدام وب سایت اعتماد می کنید؟ از کدام وب سایت دوباره بازدید می کنید؟

هرچه وب سایت شما در برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان موفق تر باشد به همان میزان اعتماد بازدید کنندگان وب سایت به شما بیشتر خواهد بود.
این نوشته چند نکته را در این مورد پیشنهاد می دهد :

۱- نام دامنه (Domain) با نفوذ و مناسبی برای کسب و کار اینترنتی خود انتخاب نمائید.
۲- از آدرس پست الکترونیک با نام دامنه خود استفاده نمائید.
۳- در وب سایت خود شماره تلفن ، ساعت کار، آدرس پستی شرکت ، آدرس پست الکترونیک شرکت و آدرس پست الکترونیک شخصی خود را قراردهید.
۴- لینکهای برقراری ارتباط را روی وب سایت خود قراردهید.
۵- اگر در وب سایت خود فروش الکترونیک دارید ، وب سایت شما باید دارای سیستم خرید قابل اطمینانی باشد و مشتریان شما کاملا” در این زمینه آگاه شوند.
۶- اطلاعات و مندرجات وب سایت خود را بروز کنید.
۷- امکان تماس شخصی را در وب سایت خود فراهم نمائید.
۸- از جسته و گریخته بودن مطالب و تعدد صفحات پرهیز کنید.
۹- طرحی باب سلیقه بازدید کنندگانتان انتخاب نمائید.
۱۰- صفحات وب سایت شما باید بسرعت Download شوند.
۱۱- امکان ارسال پیشنهادات و نظرات بازدید کنندگانتان را فراهم کنید.
۱۲- امکان تبادل لینک و ارتباط با وب سایتهای دیگر را پیش بینی کنید.
۱۳- ارائه خدمات گارانتی ( در صورتیکه از طریق وب سایت خود خدمات یا محصولاتی را بفروش می رسانید ) را فراموش نکنید .دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *