گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

ابزارهای نوین در بازارهای مالی - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

ابزارهای نوین در بازارهای مالی
آبان 7, 1394
830 بازدید
گزارش نسخه جدید

ابزارهای نوین در بازارهای مالی


ابزارهای نوین در بازارهای مالی

عوامل متعددی که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به افزایش نوسانات نرخ بهره و تغییرات مداوم مقررات مالیاتی و نظارتی اشاره کرد، فرآیند نوآوری مالی را تسریع کرده است. در این راستا توجه به سلایق مختلف سرمایه‌گذاران موجب طراحی ابزارهای متنوعی نظیر انواع جدید حساب‌های بانکی، اشکال جدید صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ابزارهای متنوع بیمه عمر و انواع اوراق رهنی شده است. ابزارهای مالی نوین به‌منظور تأمین مالی شرکت‌ها از طریق انتشار اوراق بدهی جدید، سهام ممتاز و اوراق قابل‌تبدیل و مدیریت ریسک سرمایه‌گذاری‌ها از طریق قراردادهای آتی و اختیار معامله طراحی ‌شده است.

یک ورقه بهادار جدید صرفاً به دلیل تفاوت در ویژگی‌های آن جز نوآوری‌های مالی محسوب نمی‌شود، بلکه یک ابزار جدید باید برای سهامداران شرکت ناشر، ارزش‌افزوده واقعی به همراه داشته باشد.هدف اصلی نوآوری در حوزه ابزارهای نوین مالی توسعه سازوکارهای تأمین مالی با خالص ارزش فعلی مثبت است. متخصصان مالی سه منبع اصلی ایجاد ارزش‌افزوده از طریق طراحی ابزارهای جدید مالی معرفی کرده‌اند که شامل موارد زیر است:

۱٫      ویژگی‌هایی که برای کاهش یا توزیع ریسک سرمایه‌گذار از طریق کاهش بازده مورد انتظار وی است؛

۲٫      ویژگی‌هایی که منجر به کاهش هزینه انتشار اوراق بهادار برای ناشر می‌شود؛

۳٫      ویژگی‌هایی که برای سرمایه‌گذار و ناشر فرصت معافیت مالیاتی ایجاد می‌کند.

این ارزش‌افزوده حاصله طی فرآیند قیمت‌گذاری و تعیین کارمزد پذیره‌نویسی میان سهامداران شرکت، خریداران ورقه بهادار جدید و پذیره‌نویسان توزیع می‌شود.

اغلب نوآوری‌های مالی در سال‌های اخیر در حیطه ابزارهای بدهی تحقق‌یافته است. برخی از این ابزارها نظیر اوراق قرضه بدون کوپن بهره طی یک دوره زمانی در حجم زیاد منتشرشده است، اما به دلیل تغییرات در مقررات مالیاتی یا نوآوری‌های جدیدتر به‌تدریج محبوبیت خود را ازدست‌داده‌اند. نوآوری‌های مالی دیگر در حوزه ابزار بدهی نظیر گواهی‌های میان‌مدت و تعهدات رهنی وثیقه‌شده بیش‌تر موردتوجه سرمایه‌گذاران قرارگرفته‌اند. گفتنی است که برخی از ابزارهای بدهی جدید طراحی‌شده نظیر گواهی‌های اختیار معامله بر مبنای شاخص ارز، گواهی‌های با سررسید متغیر و اوراق بدهی مبتنی بر کالاهای اساسی خاص نیز با اقبال چندانی مواجه نشدند.

در دنیای روبه‌پیشرفت تأمین مالی در جهان، یکی از مهم‌ترین حوزه‌های موردنظر برای جذب سرمایه‌گذاران و سرمایه‌پذیران به بازارهای مالی، طراحی ابزارهایی برای دریافت سود و نیز پوشش ریسک است. بازار سرمایه ایران پس از سال‌ها تک‌محصولی بودن، در سال‌های اخیر با ورود محصولات خاص ازجمله اوراق صکوک و ابزارهای مشتقه نظیر قرارداد آتی سهام، جذابیت‌های بازار برای فعالان آن افزایش‌یافته است. بازار اوراق بهادار تهران، در راستای افزایش تنوع محصولات در بازارهای مالی، اقدام به مطالعه و طراحی ابزارهای جدیدی نظیر صندوق‌های قابل معامله در بازار، اوراق اختیار معامله و صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر کرده است. همچنین مطالعاتی در مورد اوراق اعتبار آلایندگی توسط دیگر ارکان بازار سرمایه صورت پذیرفته است که در این‌جا سعی می‌شود توضیحاتی در مورد این ابزارها داده شود.

 
 

صندوق‌های قابل معامله در بازار

صندوق‌های قابل معامله در بازار یکی از پرطرفدارترین ابزارهای مالی هستند که رشد کاملاً محسوس آن‌ها بعد از پیدایش، مؤید موفقیت غیرقابل‌انکار آن‌ها در بازارهای مالی جهان است. این صندوق‌ها امکان پیروی از بازده یک شاخص معین را فراهم می‌آورند و همان‌طور که از نام آن‌ها پیداست، سهام آن‌ها در بازار قابل معامله است. فعالیت اصلی این صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار یا دارایی‌های فیزیکی است که به‌عنوان دارایی پایه صندوق در نظر گرفته می‌شوند، بنابراین عملکرد صندوق به عملکرد دارایی پشتوانه آن بستگی دارد.

صندوق‌های قابل معامله در بازار، مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک را با انعطاف‌پذیری و قیمت‌گذاری پیوسته سهام ترکیب می‌کنند، به‌عبارت‌دیگر صندوق قابل معامله در بازار همانند صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق با سرمایه باز هستند که سهام آن به‌طور پیوسته ایجاد و بازخرید می‌شود. علاوه بر این، سهام این صندوق‌ها، همانند سهام عادی در بازار پذیرفته می‌شوند و از طریق کارگزاران طی ساعات معاملاتی به قیمت‌هایی که در طول روز و نه در انتهای آن تعیین می‌شوند، قابل‌خرید و فروش هستند و ازاین‌رو سرمایه‌گذاران می‌توانند از همه تکنیک‌های معاملاتی رایج در بازار سهام در معاملات سهام صندوق‌های قابل معامله در بازار استفاده کنند.

 
 

اوراق اختیار معامله

ابزارهای مشتق به‌عنوان ابزارهای مدیریت ریسک، به افزایش نقد شوندگی کمک می‌کنند و با افزایش کارکردها و منافع بازار، اعتمادسازی بیش‌تر و برآورد کردن خواست‌ها و سلیقه‌های گروه‌های سرمایه‌گذاران و سایر مشارکت‌کنندگان بازار را به همراه دارند. نگرانی فعالان بازار درباره ناپایداری قیمت، نبود معیاری برای سنجش قیمت‌های آتی به‌عنوان مبنایی برای برنامه‌ریزی، وجود ریسک اعتباری و نبود پوشش قانونی و مقرراتی مناسب برای حمایت از خریداران و فروشندگان و درنهایت نبود یک سازوکار بیمه‌ای مناسب برای فعالیت در بازارهای مالی به‌ویژه سهام، انگیزه اصلی پیشنهاد و مبنای طراحی و ایجاد بازار قراردادهای اختیار معامله در بازار سرمایه ایران به‌شمار می‌آید.

قرارداد اختیار معامله، قرارداد تعهد ـ اختیار است. بدین ترتیب که فروشنده اختیار معامله، در ازای دریافت مبلغی معین از خریدار اختیار معامله، تعهد می‌کند تعداد مشخصی از دارایی پایه را به قیمت توافق‌شده در زمان معینی در آینده، در صورت اعمال اختیار توسط خریدار، به وی بفروشد یا از وی خریداری کند.

فروشنده ملزم به ایفای تعهدات درصورت اعمال اختیار توسط خریدار است و فروش اختیار معامله برای فروشنده مستلزم تقبل ریسک است. ازاین‌رو، فروشنده به ‌ازای اعطای اختیار این معامله به خریدار، مبلغی را که پاداش ریسک یا ارزش اختیار معامله نامیده می‌شود، از خریدار دریافت می‌کند. سرمایه در ریسک خریدار به مبلغی محدود می‌شود که برای خرید اختیار معامله می‌پردازد. دارایی پایه می‌تواند اوراق بهادار نظیر سهام و اوراق قرضه یا محصولات مشتق دیگر نظیر قراردادهای آتی باشد.

قیمت مشخص‌شده در قرارداد برای خرید یا فروش دارایی پایه را قیمت توافقی یا قیمت اعمال و تاریخ تعیین‌شده را تاریخ انقضا یا سررسید اختیار معامله می‌نامند. هم‌چنین به شخصی که اختیار معامله را به ‌طرف مقابل می‌دهد، نویسنده یا فروشنده اختیار معامله و شخصی که اختیار معامله را خریداری می‌کند، دارنده یا خریدار اختیار معامله می‌گویند.

به‌طورکلی اختیار معامله‌ها به دودسته تقسیم می‌شود: اختیار خرید و اختیار فروش. اختیار خرید، حق خرید دارایی پایه و اختیار فروش، حق فروش دارایی پایه را به خریدار می‌دهد. خریدار اختیار خرید و فروشنده اختیار فروش، انتظار افزایش قیمت دارایی پایه و فروشنده اختیار خرید و خریدار اختیار فروش انتظار کاهش قیمت آن را دارند.

 
 

صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر ساختاری مانند صندوق‌های سهام خصوصی دارند که مسئولیت سرمایه‌گذاران در این صندوق به‌اندازه مبلغ سرمایه‌گذاری شده و مسئولیت مدیر صندوق در مقابل بدهی‌های شرکت نامحدود است.

صندوق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر با خرید سهام شرکت‌هایی که معمولاً از فناوری‌های جدید بهره می‌گیرند و در صنایعی از قبیل بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات فعال هستند، به فرآیند تأمین مالی آن‌ها کمک می‌کند.

به‌طورکلی شرکت‌هایی که دارای سابقه عملیاتی کم هستند و برای عرضه عمومی بسیار کوچک‌اند و یا هنوز به نقطه‌ای نرسیده‌اند که بتوانند وام بانکی و سایر بدهی‌ها را بیمه کنند، معمولاً از سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر برای تأمین مالی خود بهره می‌گیرند؛ اما از آنجا که ریسک سرمایه‌گذاری در این نوع شرکت‌ها بالاست، معمولاً تأمین‌کنندگان این نوع سرمایه‌گذاری خواهان کنترل بااهمیت بر روی تصمیمات شرکت و سهمی عمده از مالکیت شرکت هستند. درواقع می‌توان اذعان داشت که سرمایه‌گذاری در این نوع شرکت‌ها، شریک شدن در ریسک، با کارآفرینان است؛ اما از طرف دیگر با شریک شدن در شرکت‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر، در مقابل آینده شرکت متعهد می‌شوند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر درواقع مسئول جمع‌آوری وجوه و مدیریت این وجوه برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر و کسب بازده برای این صندوق‌ها به‌واسطه فعالیت‌های مختلفی از قبیل عرضه اولیه سهام و فروش (ادغام و تحصیل) شرکت‌های موجود در سبد سرمایه‌گذاری صندوق است.

صندوق‌های بازنشستگی خاص، صندوق‌های بازنشستگی عام، افراد ثروتمند، مؤسسات بیمه و بانک‌ها و… تأمین‌کنندگان منابع صندوق‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر هستند که دارای مسئولیت محدود در این صندوق هستند.

 
 

اعتبار آلایندگی

افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای در جو زمین باعث ایجاد پدیده گلخانه‌ای و درنتیجه گرم شدن دمای کره زمین و تغییر اقلیم شده است. میزان و روند تغییرات آب و هوایی به حدی نگران‌کننده به نظر می‌رسد که جامعه بین‌المللی طی کنوانسیون تغییرات آب‌وهوا و پروتکل کیوتو، تصمیم به کنترل این پدیده گرفته است.

هر یک از اعضای پروتکل کیوتو به‌طور مستقل یا مشترک متعهد شده‌اند که انتشار گازهای گلخانه‌ای را تا حد مشخصی حذف یا کاهش دهند، به‌ طوری‌ که میزان انتشار ۶ گاز گلخانه‌ای کشورهای توسعه‌یافته در محدوده سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به ۵ درصد زیر سطح انتشار سال ۱۹۹۰ کاهش یابد، این در حالی است که کشور ما به دلیل قرار گرفتن در بین کشورهای درحال‌توسعه، در دوره اول تعهد ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ اجباری به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای ندارد.

پروتکل کیوتو به‌منظور کاهش انتشار و تسهیل انجام تعهدات کشورهای توسعه‌یافته، سازوکارهای انعطاف‌پذیری تحت عنوان سازوکارهای مبتنی بر بازار تنظیم کرده است.

بر اساس پروتکل کیوتو، اعضای متعهد (کشورهای توسعه‌یافته) می‌توانند با اجرای پروژه‌ها در سایر کشورها، سیاست‌های کاهش انتشار را از لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر کنند. بدین منظور پروتکل کیوتو برای ایجاد ساختار مبتنی بر بازار، سازوکارهای زیر را در نظر گرفته است:

سازوکار توسعه پاک (CDM)

اجرای مشترک (JI)

تجارت انتشار (ET)

 
 

سازوکار توسعه پاک: این سازوکار شامل پروژههایی است که کشورهای توسعه‌یافته برای تحقق تعهدات خود در کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و همچنین کمک به توسعه پایدار در کشورهای درحال‌توسعه اجرا کرده و به ازای کاهش انتشار حاصل از این پروژه‌ها، گواهی کاهش انتشار (CER) دریافت می‌کنند.

 اجرای مشترک: پروژه‌هایی هستند که با توجه به تجارب تکنولوژیکی کشورها، به‌منظور اجرای تعهد یا اخذ گواهی، از سوی برخی کشورهای صنعتی در سایر کشورهای توسعه‌یافته به‌خصوص کشورهای با اقتصاد در حال گذار (اروپای شرقی) اجرا می‌شوند.

تجارت انتشار: با توجه به این‌که کشورهای صنعتی عضو پروتکل کیوتو هر یک تعهدی مستقل دارند، اگر کشوری نتواند سهم تعهدات خود را در کاهش انتشار برآورده کند، می‌تواند از کشورهای صنعتی دیگر که بیش از سهم تعهد خود کاهش انتشار داشته‌اند مجوز انتشار خریداری کند.

 
 

به‌منظور اجرایی شدن اهداف پروتکل کیوتو و تشویق کشورها به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مکانیسم‌های مالی متعددی ازجمله CDM برای پروژه‌های منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در نظر گرفته‌شده است. بر اساس این مکانیسم‌ها، میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به‌صورت اعتباری قابل‌خرید و فروش است. هم‌اکنون بازار این‌گونه معاملات که به بازار کربن معروف شده، با رشد فزاینده‌ای روبه‌رو استدیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *