گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

آیه ای از قرآن همراه با ترجمه درباره بهداشت روانی در قرآن - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

آیه ای از قرآن همراه با ترجمه درباره بهداشت روانی در قرآن
آذر 15, 1394
911 بازدید
گزارش نسخه جدید

آیه ای از قرآن همراه با ترجمه درباره بهداشت روانی در قرآن


آیه ای از قرآن همراه با ترجمه درباره بهداشت روانی در قرآن

یاد خدا: اضطراب و نگرانی، یکی از بزرگترین بیماری‎های روانی است که بشر به آن مبتلا می‎شود. قرآن در یک آیه کوتاه، اساسی‎ترین عامل در دفع این بیماری روحی را بیان می‎کند و آن ذکر خدا و ایمان به اوست (الا بذکر اللّه تطمئن القلوب)(رعد/۲۸).

          از سوی دیگر درباره خدافراموشی می‎فرماید: و لا تکونوا کالذین نسوا اللّه فانساهم انفسهم، همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند ،‌خدا آنها را به خودفراموشی گرفتار کرد(حشر/۱۹).

          اضطراب و نگرانی خود معلول عوامل دیگری از قبیل؛ ترس و وحشت، ضعف وناتوانی، بدگمانی و خیالبافی، دنیاپرستی، احساس پوچی در زندگی، آینده تاریک، گذشته‎ای ظلمانی ومی‎باشد؛ شکی نیست که یاد خدا همه این نگرانی‎ها را ذوب می‎کند؛ انسانی که به یاد خدا باشد نه از چیزی می‎هراسد و نه احساس ضعف و ناتوانی می‎کند، نه احساس پوچی در زندگی می‎کند، نه از آینده خود نگران است و نه از گذشته ظلمانی خود وحشتی دارد، چون یاد خدا همه نگرانی‎ها را ازبین می‎برد.

            هو الذی انزل السکینه فی قلوب المؤمنین، همانا خداوند کسی است که سکینه و آرامش در قلوب مؤمنین ایجاد می‎کند.

            ۲- تقوا و تزکیه:
بی‎شک گناه یک نوع بیماری است و برای مداوای گناهکاران باید از اصول روانی استفاده کرد، قرآن کریم بسیاری از گناهان، مانند نفاق را به عنوان بیماری روانی معرفی نموده و برای پیشگیری و بهداشت روان از یک سوی، پیروان خود را به تقوی و پرهیزگاری سفارش می‎کند و از سوی دیگر از عوامل و موجبات آلوده شدن به گناه نهی می‎کند، بنابراین تمام آیاتی که دستور به تزکیه و تقوای الهی می‎دهد، نیز می‎تواند به عنوان آیات بهداشت روان مطرح شود و این سخنی است که علم امروز به آن اعتراف دارد، علاوه برآن برخی آیات مربوط تقوا با صراحت پرده‎های یأس و نومیدی را می‎درد و نور امید را به قلب‎ها می‎تاباند و به تمام افراد پرهیزگار وعده نجات و حل مشکلات می‎دهد(و من یتق اللّه یجعل له مخرجاً)(طلاق/۲).

          یادآور می‎شود ازآنجا که اولیاء الهی از آرامش کامل و سلامتی جاوید روان برخوردارند (لا خوف علیهم و لا هم یحزنون)، قرآن کریم آنان را مؤمنان و پرهیزگاران معرفی می‎نماید (الذین آمنوا و کانوا یتقون)(یونس/۶۳). درنتیجه پرهیزگاران دارای چنین آرامشی هستند.

            ۳- ایمان و توجّه به صفات خداوند:
دانشمندان اسلامی می‎گویند: مطالعه تمام آیاتی که در آنها نامها و صفات خداوند بیان شده است به نوعی در آرامش روحی انسان مؤثرند؛ صفاتی مانند علیم، سمیع، غفور، قدیر، ستّار، جبّار، توّاب، حکیم و نصیر. به عنوان نمونه اگر کسی در مقامی قرار گیرد که انجام کاری برای او سخت باشد چون توان آن را ندارد و یاوری نیز ندارد در این صورت وقتی معتقد باشد که خدایی دارد که هم قادر است و هم ناصر، در این صورت یک آرامش روحی و روانی برای او حاصل خواهد شد و آن کار را پی‎گیری خواهد کرد «یا من اسمه دواء».

            ۴- توکل بر خدا:
یأس، نومیدی و سستی، یکی دیگر از بیماری‎های روانی است و یکی از راه‎های پیشگیری از آن توکل است،‌ خداوند می‎فرماید:‌ ومن یتوکل علی اللّه فهو حسبه ان اللّه بالغ امره، هرکس برخدا توکل کند کفایت امرش را می‎کند، خداوند فرمان خود را به انجام می‎رساند(طلاق/۳).دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *