گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس
مهر 15, 1394
453 بازدید
گزارش نسخه جدید

آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس


آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس

براساس بررسی اولیه مهم ترین احتمالات علت مرگ دلفین ها، آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس عنوان شده است.

براساس بررسی اولیه مهم ترین احتمالات علت مرگ دلفین ها، آلودگی مواد نفتی در خلیج فارس عنوان شده است.
مهندس مهرداد کتال محسنی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با بیان مطلب فوق، این آلودگی ها را ناشی از افزایش فعالیت اکتشافات بهره برداری، انتقال و پالایش نفت و همچنین آلودگی فعالیت های صنعتی اعم از نیروگاه ها، آب شیرین کن ها وآلودگی های ناشی از تخلیه فاضلاب سکونتگاه های شهری و روستایی و پسماندهای کشاورزی و سایر آلودگی های ناشی از فعالیت های اقتصادی و اجتماعی اعلام کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اعلام نظر قطعی، علت مرگ دلفین ها را نیازمند بررسی نمونه های گرفته شده و کسب اطلاعات کامل تر از مراجعی چون سازمان مرکزی حفاظت محیط زیست، دانشگاه علوم پزشکی، دامپزشکی، شیلات، یگان های دریایی، نظامی و انتظامی دانست. وی افزود: همچنین بندرگاه ها، اسکله های متعدد، لایروبی، آلودگی ناشی از تخلیه فاضلاب و زباله شناور، تغییرات شدید اقلیمی و بروز خشکسالی و سایر عوامل طبیعی موجب می شود که پارامترهای فیزیکی و شیمیایی آب دریا و سلامت و کیفیت محیط زیست دریایی دستخوش تغییرات شده و نهایتاً سلامت موجودات آبزی به خطر افتاده و تلفات آنان را به دنبال خواهد داشت.
وی یادآور شد: بررسی های انجام شده، نشان از علائم ظاهری خاصی روی لاشه نبوده و تنها روی ۲ تا ۳ قطعه فرورفتگی ناشی از جسمی نوک تیز در ناحیه باله پشتی جانور مشاهده شده است.
وی اظهار داشت: نحوه قرار گرفتن و توزیع لاشه روی خط ساحلی حدوداً ۱۵ کیلومتری به صورتی بود که بیشترین تعداد (۹۰درصد) پراکنده و با فاصله های ۵۰۰ تا ۷۰۰ متری از یکدیگر قرار گرفته بودند، به طوری که بیشترین لاشه مشاهده شده در یک نقطه ۳ قطعه بوده و کم ترین طول یک دلفین مشاهده شده ۹۰ سانتیمتر بوده که از این میان ۷۰ درصد مرگ و میر حاصله در لاشه ها با طول بیش از ۱۶۰ سانتیمتر دیده شده است. وی خاطرنشان کرد: وزن متوسط دلفین ها ۷۰ کیلوگرم بوده و تمامی دلفین ها از گونه دلفین معمولی هستند و بهای ضرر و زیان ناشی از تلفات دلفین ها بالغ بر ۳ میلیارد و یک صد و ۶۰ میلیون ریال است. وی خاطرنشان کرد: علاوه بر علل یاد شده با توجه به شواهد و علائم و با توجه به این که آب های دور از ساحل شرق شهرستان جاسک از جمله محل عبور تن ماهیان در این فصل است و دلفین ها به عنوان گونه های همراه تون ماهیان محسوب می شوند در نتیجه هنگام صید به روش صید محاصره ای (پرساین) دلفین ها به دام می افتند و این امر به کرات در گذشته به تعداد چند قطعه در هر سری اتفاق افتاده و این می تواند یکی از عمده ترین دلایل مرگ دلفین ها باشد که هم اکنون در دست بررسی است.دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *