گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .
گزارش انتشار نسخه جدید
اطلاعات را وارد کنید .
no-img
سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه

آشنایی با علائم زلزله - سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه


سفارش تایپ ،ترجمه، مقاله، تحقیق ، پایان نامه
adsads

ادامه مطلب

آشنایی با علائم زلزله
فروردین 28, 1396
424 بازدید
گزارش نسخه جدید

آشنایی با علائم زلزله


آشنایی با علائم زلزله

زلزله هر چند قابل پیشبینی نیست ولی در زمان کوتاهی قبل از آغاز خود دارای علائمی است مانند حرکتهای غیر طبیعی حیوانات خصوصا حیوانات خانگی همچون ماهی ، گربه و سگ که احتمال نگهداری آنها توسط شما در منزل وجود دارد . دوم ایجاد بی دلیل حبابهای هوا بروی سطح آب در استخرها و حوض حیاط خانه، هیجان پرندگان به یکباره و سپس سکوت چند لحظه ای قبل از زلزله ، بالا آمدن آب یا شفافتر یا بشدت گل آلود شدن یا تغییر دمای محسوس آب چاهها و……..

آغاز زلزله

شاهدان زیادی پس از زلزله گفته اند که با صدایی عجیب روبرو شده اند بله این مطلب درست است در ابتدا صدای نامتعارفی شنیده میگردد و به سرعت لرزش های اولیه که معمولا با شدت بالا نیستند خواهند رسید و پس از آن موج اصلی با مدت زمان چند ثانیه ای و پس از آن پس لرزه هایی با شدت پائین و اتمام زلزله !

عزیزان من گاهی این چند لحظه مابین مراحل زلزله چند دقیقه وحتی همچون بم چند ساعت است، بصورتی که خود پیش لرزه ها را ما با زلزله اصلی اشتباه میگیریم ، بم در ساعات پایانی شب دو بارلرزیده بود اما عزیزان ما یا با بی توجه به آن در منازل خود خوابیدند و یا چند ساعتی را که سرمای بیرون به آنها امکان تحمل داده بود را در حیاطها ماندن و سپس به داخل باز گشته و خوابیدند ! …..

پس اول از همه اگر زلزله کوچکی را تجربه کردید فراموش نکنید که ممکن است موج اصلی در راه باشد مکان های امن خانه را برای استراحت در نظر بگیرید . حتمابا هوشیاری بخوابید اگر امکان خوابیدن در حیاط را دارید به عنوان یک تفریح هم شده شبی را با عزیزانتان در حیاط بیدار بمانید،البته توجه کنید که از آوار دیوارهای حیاط و خود ساختمان ایمن باشید .

قبل از زلزله

سعی کنید یک جعبه کمکهای اولیه در محلی امن و محکم نگهداری کنید یک رادیوی باطری دار چراغ قوه پتو کبریت بیل و کلنگ را در جای مطمئنی قرار دهید یک ظرف پلاستیکی محتوی آب آشامیدنی رادر محلی مستحکم قرار دهید و هر از چندی آب آنرا عوض کنید

از نحوه قطع برق آب و گاز مطلع گردید و این کار را به همه اهالی خانه یاد بدهید.

اشیای سنگین را در محل های مرتفع قرار ندهید

محل خواب خود را دور از پنجره ها آیینه ها و قاب عکس قرار دهید و دقت کنید که زیر آشیای آویختنی مثل لوستر گلدانهای آویز و اشیای تزیینی نخوابید.

اشیا شکستنی را در محل امنی قرار دهید

مواد آتش زا را از نزدیکی آبگرمکن و اجاق دور کنید

کلیه راههای خروجی محل زندگی کار یا تحصیل خود را شناسایی کنید

نحوه کار با کپسولهای آتش نشانی را فرا بگیرید.

 

آشنایی با جعبه امداد ونجات زلزله

شما میبایست با استفاده از یک جعبه فلزی محکم لوازم وتجهیزات لازم را برای پس از زلزله در حیاط منزل خود نگهداری کنید ، این جعبه میبایست در محلی مناسب نصب شود که پس از زلزله در دسترس باشد ، خلاصه ای از لوازم مورد نیاز را در لیست زیر برایتان گرد آوری کرده ایم اما میبایست توجه داشته باشید که هر کدام از این لوازم ذکر شده دارای چه کارائی هایی میتواند باشد .

لیست لوازم به شرح زیر میباشد :

کلاه ایمنی – کپسول آتش نشانی – چراغ قوه – آب معدنی حداقل یک بسته – انواع کنسرو – چاقو – چنگال – قاشق – ناخن گیر – پتو – رادیو ترانزیستوری – یک بسته الکل جامد – یک نقشه شهر -لباس زیر کیف کمکهای اولیه با اضافه نمودن موارد( قرصهای مسکن – تب بر – کرمهای ضد قارچ و ضد عفونی کننده برای بانوان – کرم ضد آفتاب برای مناطق گرم – باند – مواد ضد عفونی کننده-کرم های ضد درد) – اگر کودک دارید لوازم کودک – چند متر نایلون با عرض شش متر حداقل برای ساخت یک چادر موقت – قلم وکاغذ – دیلم کوتاه – بیل دسته کوتاه – کلنگ – قرقره و طناب پنبه ای – یک شیشه الکل یا نفت – مقداری پول نقد – آینه – فتوکپی از اسناد شخصی خودتان بنا بر تشخیص – سوت – شماره تلفنهای مورد نیاز خصوصا شماره تلفنهای بستگانتان ومواردی که ما فراموش کرده ایم و شما به ما یاداوری خواهید کرد .دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *